FileZilla - en to tr_TR translation catalogue (1853 entries)

note: @translator: This is a date/time formatting specifier. See https://wiki.filezilla-project.org/Date_and_Time_formatting
en: %H:%M:%S elapsed
tr_TR: Geçen: %H:%M:%S

note: @translator: This is a date/time formatting specifier. See https://wiki.filezilla-project.org/Date_and_Time_formatting
en: %H:%M:%S left
tr_TR: Kalan: %H:%M:%S

en: %a - Account (Lines containing this will be omitted if not using Account logontype)
tr_TR: %a - Hesap (Hesap giriş türü kullanılmıyorsa bunu içeren satırlar dikkate alınmaz)

en: %d directory | %d directories
tr_TR[0]: %d klasör
tr_TR[1]: %d klasör

en: %d directory with its contents | %d directories with their contents
tr_TR[0]: İçindekilerle %d klasör
tr_TR[1]: İçindekilerle %d klasör

en: %d file | %d files
tr_TR[0]: %d dosya
tr_TR[1]: %d dosya

en: %d file. Total size: %s | %d files. Total size: %s
tr_TR[0]: %d dosya. Toplam boyut: %s
tr_TR[1]: %d dosya. Toplam boyut: %s

en: %d file. Total size: At least %s | %d files. Total size: At least %s
tr_TR[0]: %d dosya. Toplam boyut: En az %s
tr_TR[1]: %d dosya. Toplam boyut: En az %s

en: %d second | %d seconds
tr_TR[0]: %d saniye
tr_TR[1]: %d saniye

en: %h - Host
tr_TR: %h - Sunucu

en: %llu directory | %llu directories
tr_TR[0]: %llu klasör
tr_TR[1]: %llu klasör

en: %llu file | %llu files
tr_TR[0]: %llu dosya
tr_TR[1]: %llu dosya

en: %p - Password
tr_TR: %p - Parola

en: %s (insecure)
tr_TR: %s (güvenli değil)

en: %s - Proxy user
tr_TR: %s - Vekil sunucu kullanıcı adı

en: %s and %s. Total size: %s
tr_TR: %s ve %s. Toplam boyut: %s

en: %s and %s. Total size: At least %s
tr_TR: %s ve %s. Toplam boyut: En az %s

en: %s byte | %s bytes
tr_TR[0]: %s bayt
tr_TR[1]: %s bayt

en: %s could not be found. Without this component of FileZilla, %s will not work.
    
    Possible solutions:
    - Make sure %s is in a directory listed in your PATH environment variable.
    - Set the full path to %s in the %s environment variable.
tr_TR: %s bulunamadı. Bu FileZilla bileşeni olmadan, %s çalışmaz.
    
    Olası çözümler:
    - %s klasörünün PATH çevre değişkeninde listelenmiş olduğundan emin olun.
    - %s tam yolunu %s ortam değişkenine yazın.

note: @translator: Example: RSA with 2048 bits
en: %s with %d bits
tr_TR: %s ve %d bit

en: %s:%d - Hostname does not match certificate
tr_TR: %s:%d - Sunucu adı sertifika ile uyuşmuyor

en: %u - Username
tr_TR: %u - Kullanıcı adı

en: %w - Proxy password
tr_TR: %w - Vekil sunucu parolası

en: &AWS S3 encryption
tr_TR: &AWS S3 şifrelemesi

en: &Abort previous connection and connect in current tab
tr_TR: Ö&nceki bağlantıdan vazgeçilip bağlantı bu sekmede kurulsun

en: &About...
tr_TR: H&akkında...

note: @translator: Keep short
en: &Access key ID:
tr_TR: Erişim &anahtarı kodu:

note: @translator: Keep short
en: &Account ID:
tr_TR: &Hesap kodu:

en: &Account:
tr_TR: Hes&ap:

en: &Active
tr_TR: &Aktif

en: &Add bookmark...
tr_TR: Yer imi &ekle...

en: &Add directory...
tr_TR: &Klasör ekle...

en: &Add files to queue
tr_TR: &Aktarım kuyruğuna ekle

en: &Add key file...
tr_TR: &Anahtar dosyası ekle...

en: &Add to queue
tr_TR: &Aktarım kuyruğuna ekle

en: &Adjust server time, offset by:
tr_TR: Sunucu s&aat dilimi farkı:

en: &Always allow insecure data connections for this server in future sessions.
tr_TR: &Bu sunucu için sonraki oturumlarda güvenli olmayan veri bağlantıları kullanılsın.

en: &Always allow insecure plain %s for this server.
tr_TR: &Bu sunucu için her zaman güvenli olmayan düz %s kullanılsın.

en: &Always trust this certificate in future sessions.
tr_TR: Sonr&aki oturumlarda bu sertifikaya güvenilsin.

en: &Always trust this host, add this key to the cache
tr_TR: Bu sunucuy&a güvenilerek anahtarı belleğe eklensin

en: &Always use default editor
tr_TR: Her z&aman varsayılan düzenleyici kullanılsın

en: &Always use selection for all unassociated files
tr_TR: Bu seçim tüm ilişkilendirilmemiş tüm dosy&alar için kullanılsın

en: &Always use this action
tr_TR: Her z&aman şu işlem yapılsın

en: &Ask your operating system for the external IP address
tr_TR: Dış IP &adresi işletim sistemine sorulsun

en: &Auto
tr_TR: Otom&atik

en: &Autodetect
tr_TR: Otomatik &algılansın

en: &Background color:
tr_TR: A&rka plan rengi:

en: &Binary prefixes using SI symbols. (e.g. 1 KB = 1024 bytes)
tr_TR: SI sem&bollerini kullanan ikili sistem ön ekleri. (örnek: 1 KB = 1024 bayt)

en: &Bookmarks
tr_TR: Ye&r imleri

en: &Browse
tr_TR: &Göz at

en: &Browse...
tr_TR: &Göz at...

en: &Burst tolerance:
tr_TR: &Hoşgörü:

en: &Cancel
tr_TR: İ&ptal

en: &Certificate in chain:
tr_TR: &Zincirdeki sertifika:

en: &Clear private data...
tr_TR: &Kişisel verileri sil...

en: &Close
tr_TR: &Kapat

en: &Close FileZilla
tr_TR: FileZilla uygulamasını &kapat

en: &Close FileZilla once
tr_TR: FileZilla uygulamasını &kapat

en: &Configure speed limits...
tr_TR: Hız &sınırı ayarları...

en: &Configure...
tr_TR: A&yarlar...

en: &Connect
tr_TR: &Bağlantı kur

en: &Copy current connection to Site Manager...
tr_TR: Geçerli bağlantıyı site yöneti&cisine kopyala...

en: &Copy to clipboard
tr_TR: Panoya &kopyala

en: &Create directory
tr_TR: &Klasör oluştur

en: &Create new tab
tr_TR: &Sekme ekle

en: &Debug
tr_TR: &Hata ayıklama

en: &Debug information in message log:
tr_TR: Hata ayıklama günlüğünün &düzeyi:

en: &Default editor:
tr_TR: Varsayılan &düzenleyici:

en: &Default file exists action...
tr_TR: Varsayılan &dosya var işlemi...

en: &Delay between failed login attempts:
tr_TR: Başarısız bağlantılar arası &bekleme süresi:

en: &Delete
tr_TR: &Sil

en: &Delete symlink
tr_TR: &Sembolik bağlantıyı sil

en: &Delete...
tr_TR: &Sil...

en: &Directory access permissions...
tr_TR: &Klasör erişim izinleri...

en: &Directory comparison
tr_TR: &Klasör karşılaştırma

en: &Disable synchronized browsing and continue changing the local directory
tr_TR: &Eşzamanlı taramayı devre dışı bırakıp yerel klasörü değiştir

en: &Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory
tr_TR: &Eşzamanlı taramayı devre dışı bırakıp uzak klasörü değiştir

en: &Discard local file then download and edit file anew
tr_TR: Yerel &dosyayı boşver, yeniden indirip düzenle

en: &Disconnect
tr_TR: &Bağlantıyı kes

en: &Display momentary transfer speed instead of average speed
tr_TR: Ortalama aktarım hızı yerine &anlık aktarım hızı görüntülensin

en: &Display size in bytes
tr_TR: &Boyut bayt olarak görüntülensin

en: &Domain:
tr_TR: &Etki alanı:

en: &Don't show this dialog again.
tr_TR: Bu pencere bir daha &görüntülenmesin.

en: &Don't use external IP address on local connections.
tr_TR: Yerel bağlantılar için &dış IP adresi kullanılmasın.

en: &Double-click action on directories:
tr_TR: Çift tıklanan klasörlere &yapılacak işlem:

en: &Double-click action on files:
tr_TR: Çift tıklanan &dosyalara yapılacak işlem:

en: &Download
tr_TR: İn&dir

en: &Download to:
tr_TR: Şuraya in&dir:

en: &Download...
tr_TR: İn&dir...

en: &Downloads:
tr_TR: İn&dirme:

en: &Duplicate
tr_TR: K&opyala

en: &Edit
tr_TR: Düz&enle

en: &Edit filter rules...
tr_TR: Süzg&eç kurallarını düzenle...

en: &Enable
tr_TR: &Etkinleştir

en: &Enable compression
tr_TR: Sıkıştırma &kullanılsın

en: &Enable speed limits
tr_TR: Hız sınırlaması &yapılsın

en: &Encoding:
tr_TR: &Kodlama:

en: &Encryption:
tr_TR: Şifr&eleme:

en: &Enter custom command...
tr_TR: Öz&el komut yazın...

en: &Establish connection in a new tab
tr_TR: Bağlantı y&eni sekmede kurulsun

en: &Execute
tr_TR: Çalış&tırma

en: &Export Site Manager entries
tr_TR: &Site bilgileri dışa aktarılsın

en: &Export...
tr_TR: Bilgileri &dışa aktar...

en: &Fall back to active mode
tr_TR: Akti&f kipe geçilsin

en: &File
tr_TR: &Dosya

en: &File Attributes...
tr_TR: &Dosya öznitelikleri...

en: &File permissions...
tr_TR: &Dosya izinleri...

en: &File:
tr_TR: &Dosya:

en: &Filter conditions:
tr_TR: &Süzgeç ölçütleri:

en: &Filter sets:
tr_TR: &Süzgeç kümeleri:

en: &Filters
tr_TR: &Süzgeçler

en: &Filters:
tr_TR: &Süzgeçler:

en: &Finish editing
tr_TR: Düzenlemeyi &bitir

en: &Finish editing and delete local file
tr_TR: Düzenlemeyi &bitirip yerel dosyayı sil

en: &Flatten local paths, upload all contained files directly into target directory
tr_TR: Yerel yollara aldırmadan, bulunan tüm dosyalar doğrudan hede&f klasöre yüklensin

en: &Flatten remote paths, download all contained files directly into target directory
tr_TR: Uzak yollara aldırmadan, bulunan tüm dosyalar doğrudan hede&f klasöre indirilsin

en: &Follow symlink, delete target directory contents
tr_TR: Sembolik bağlantı izlensin, hede&f klasörün içeriği silinsin

en: &Get external IP address from the following URL:
tr_TR: Dış I&P adresi şu adresten alınsın:

en: &Getting help...
tr_TR: &Yardım başlıkları...

en: &Global bookmark
tr_TR: &Genel yer imi

en: &HTTP/1.1 using CONNECT method
tr_TR: CONNECT yöntemi kullanılarak &HTTP/1.1

en: &Help
tr_TR: &Yardım

en: &Hide identical files
tr_TR: Eş dosyalar &gizlensin

en: &Highest
tr_TR: &En büyük

en: &Highest available port:
tr_TR: &Kullanılabilecek en büyük bağlantı noktası:

en: &Host:
tr_TR: Su&nucu:

en: &IEC binary prefixes (e.g. 1 KiB = 1024 bytes)
tr_TR: &IEC ikili sistem ön ekleri (örnek 1KiB = 1024 bayt)

en: &ISO 8601 (example: 2007-09-15)
tr_TR: &ISO 8601 (örnek: 2007-09-15)

en: &Import...
tr_TR: Bilgileri içe &aktar...

en: &Install new version
tr_TR: &Yeni sürümü kur

en: &Keep local path structure relative to search root
tr_TR: Arama &köküne göre yerel yol yapısı korunsun

en: &Keep remote path structure relative to search root
tr_TR: Arama &köküne göre uzaktaki yol yapısı korunsun

en: &Key file:
tr_TR: &Anahtar dosyası:

en: &Layout of file and directory panes:
tr_TR: Dosya ve k&lasör pencerelerinin yerleşimi:

en: &Limit local ports used by FileZilla
tr_TR: FileZilla tarafından ku&llanılabilecek yerel bağlantı noktaları sınırlansın

en: &Limit number of simultaneous connections
tr_TR: Eş zaman&lı bağlantı sayısı sınırlansın

en: &Local directory tree
tr_TR: Yere&l klasör ağacı

en: &Local directory:
tr_TR: Yere&l klasör:

en: &Local search
tr_TR: &Yerel arama

en: &Log to file
tr_TR: Gün&lük kayıtları dosyalansın

en: &Logon Type:
tr_TR: &Oturum açma türü:

en: &Low
tr_TR: &Düşük

en: &Manage bookmarks...
tr_TR: Yer i&mleri yönetimi...

en: &Manual transfer...
tr_TR: El ile aktarı&m...

en: &Master password:
tr_TR: &Ana parola:

en: &Maximum number of connections:
tr_TR: &En fazla bağlantı sayısı:

en: &Maximum number of retries:
tr_TR: &En fazla bağlanma denemesi:

en: &Message log
tr_TR: &Günlük kaydı

en: &Minimize to tray
tr_TR: Siste&m tepsisine küçültülsün

en: &Name sorting mode:
tr_TR: A&d sıralama kipi:

en: &Name:
tr_TR: &Ad:

en: &Network configuration wizard...
tr_TR: Ağ ayarla&ma yardımcısı...

en: &New
tr_TR: Ye&ni

en: &New site
tr_TR: Ye&ni site

en: &New version available!
tr_TR: Ye&ni bir sürüm yayınlanmış!

en: &Next >
tr_TR: İ&leri >

en: &No
tr_TR: &Hayır

en: &None
tr_TR: &Yok

en: &Numeric value:
tr_TR: &Sayısal değer:

en: &OK
tr_TR: &Tamam

en: &OPEN
tr_TR: &AÇIK

en: &Open
tr_TR: &Aç

en: &Overwrite
tr_TR: Ü&zerine yazılsın

en: &Passive
tr_TR: &Pasif

en: &Password:
tr_TR: &Parola:

en: &Play sound
tr_TR: &Ses çalınsın

en: &Port:
tr_TR: &Bağlantı noktası:

en: &Preserve timestamps of transferred files
tr_TR: Aktarılan dosyaların zamanları &korunsun

en: &Profile
tr_TR: &Profil

en: &Queue
tr_TR: Aktarım &kuyruğu

en: &Quickconnect
tr_TR: &Hızlı bağlan

en: &Quickconnect bar
tr_TR: &Hızlı bağlantı çubuğu

en: &Quickconnect history
tr_TR: &Hızlı bağlantı geçmişi

en: &Read
tr_TR: &Okuma

en: &Reconnect
tr_TR: &Yeniden bağlan

en: &Reconnect information
tr_TR: &Yeniden bağlanma bilgileri

en: &Refresh
tr_TR: &Yenile

en: &Remember master password until FileZilla is closed
tr_TR: Ana parola, FileZilla kapatılana kadar &hatırlansın

en: &Remember password until FileZilla is closed
tr_TR: Parola, FileZilla kapatılana kadar &hatırlansın

en: &Remote directory:
tr_TR: Uzak klasö&r:

en: &Remote path:
tr_TR: &Uzak yol:

en: &Remote search
tr_TR: &Uzak arama

en: &Remove
tr_TR: &Sil

en: &Remove key
tr_TR: Anahta&rı sil

en: &Remove selected
tr_TR: S&eçilmişleri sil

en: &Rename
tr_TR: Yeniden adlandı&r

en: &Rename...
tr_TR: Yeniden adlandı&r...

en: &Reopen local file
tr_TR: Ye&rel dosyayı yeniden aç

en: &Repeat password:
tr_TR: Parola &onayı:

en: &Replace invalid characters with:
tr_TR: Geçe&rsiz karakterler şununla değiştirilsin:

en: &Report a bug...
tr_TR: Hata bildi&rimi (İngilizce)...

en: &Request attention
tr_TR: &Dikkat çekilsin

en: &Reset and requeue all
tr_TR: Bu&rayı boşalt ve tümünü yeniden kuyruğa al

en: &Restart Wizard
tr_TR: Ya&rdımcıyı baştan başlat

en: &Resume
tr_TR: Sü&rdür

en: &Run command...
tr_TR: Komut &yürütülsün...

en: &Run configuration wizard now...
tr_TR: Ağ aya&r yardımcısını başlat...

en: &Run update check now...
tr_TR: Güncellemele&ri denetle...

en: &Save as...
tr_TR: &Farklı kaydet...

en: &Search
tr_TR: &Ara

en: &Search remote files...
tr_TR: &Uzak dosyalarda arama...

en: &Select a key:
tr_TR: &Anahtar seçimi:

en: &Select entry:
tr_TR: Kaydı &seçin:

en: &Select language:
tr_TR: Dil &seçimi:

en: &Select the columns that should be displayed:
tr_TR: Görüntülenmesini istediğiniz &sütunları seçin:

en: &Server
tr_TR: &Sunucu

en: &Set as local directory and close dialog
tr_TR: &Yerel klasör olarak ayarlayıp pencereyi kapat

en: &Set as remote directory and close dialog
tr_TR: &Uzak klasör olarak ayarlayıp pencereyi kapat

en: &Settings
tr_TR: Aya&rlar

en: &Settings...
tr_TR: Aya&rlar...

en: &Show debug menu
tr_TR: Hata ayıklama menü&sü görüntülensin

en: &Show detailed log
tr_TR: A&yrıntılı günlük kayıtlarına bakın

en: &Show timestamps in message log
tr_TR: Günlük kayıtlarına &zaman eklensin

en: &Site Manager entries
tr_TR: &Site yöneticisi kayıtları

en: &Site Manager...
tr_TR: &Site yöneticisi...

en: &Site-specific bookmark
tr_TR: &Siteye özgü yer imi

en: &Skip
tr_TR: &Atla

en: &Speed limits
tr_TR: Hız &sınırlaması

en: &Start transfer immediately
tr_TR: Aktarıma &hemen başla

en: &Swap local and remote panes
tr_TR: &Yerel ve uzak panoların yeri değiştirilsin

en: &TLS Ciphers
tr_TR: &TLS şifreleri

en: &Test
tr_TR: &Sına

en: &Theme:
tr_TR: &Tema:

en: &Token code:
tr_TR: &Belirteç kodu:

en: &Transfer
tr_TR: Ak&tarım

en: &Transfer mode:
tr_TR: Ak&tarım yöntemi:

en: &Transfer queue
tr_TR: Ak&tarım kuyruğu

en: &Treat dotfiles as ASCII files
tr_TR: Noktalı dosyalar ASCII olarak kabul e&dilsin

en: &Trust this certificate on the listed alternative hostnames.
tr_TR: Listelenen al&ternatif sunucu adları için bu sertifikaya güvenilsin.

en: &Unedit
tr_TR: &Düzeltme

en: &Update cached key for this host
tr_TR: B&u sunucunun ön bellekteki anahtarı güncellensin

en: &Upload
tr_TR: &Yükle

en: &Upload to:
tr_TR: Şuraya &yükle:

en: &Upload...
tr_TR: &Yükle...

en: &Uploads:
tr_TR: &Yükleme:

en: &Use custom program
tr_TR: Özel uygulama k&ullanılsın

en: &Use synchronized browsing
tr_TR: Eş zamanlı tarama k&ullanılsın

en: &Use system trust store to validate TLS certificates
tr_TR: &TLS sertifikaları için sistem güvenilirliği kullanılsın

en: &Use system's default editor for text files
tr_TR: Metin dosyaları için varsayılan sistem düzenleyicisi k&ullanılsın

en: &Use the following IP address:
tr_TR: Ş&u IP adresi kullanılsın:

en: &Use the server's external IP address instead
tr_TR: Yerine s&unucunun dış IP adresi kullanılsın

en: &Use thousands separator
tr_TR: Binlik basamak ayracı k&ullanılsın

en: &User:
tr_TR: K&ullanıcı adı:

en: &Username:
tr_TR: K&ullanıcı adı:

en: &Version %s
tr_TR: &Sürüm %s

en: &Version 3
tr_TR: &3. sürüm

en: &View
tr_TR: &Görünüm

en: &View/Edit
tr_TR: &Görüntüle/düzenle

en: &Watch locally edited files and prompt to upload modifications
tr_TR: &Yerel olarak düzenlenen dosyalar izlenerek değişikliklerin kaydedilmesi sorulsun

en: &When checking for updates, check for:
tr_TR: &Denetlenecek güncelleme sürümleri:

en: &Write
tr_TR: &Yazma

en: &Yes
tr_TR: &Evet

en: '%s' does not exist or cannot be accessed.
tr_TR: '%s' yok ya da erişilemiyor.

en: '%s' is not a directory.
tr_TR: '%s' bir klasör adı değil.

en: '%s' is not a supported protocol.
tr_TR: '%s' iletişim kuralı desteklenmiyor.

en: 'Normal' and 'Account' logontypes are not available. Your entry has been changed to 'Ask for password'.
tr_TR: 'Normal' ve 'Hesap' oturum açma türleri kullanılamıyor. Kaydınız 'Parola sorulsun' türüne değiştirildi.

en: 'quote' is usually a local command used by commandline clients to send the arguments following 'quote' to the server. You might want to enter the raw command without the leading 'quote'.
tr_TR: 'quote' genellikle komut satırı istemcileri tarafından sunucuya parametreleri göndermek için kullanılan bir yerel komuttur. Başlangıçtaki 'quote' olmadan ham bir komut yazmak isteyebilirsiniz.

en: (%d object filtered) | (%d objects filtered)
tr_TR[0]: (%d nesne süzüldü)
tr_TR[1]: (%d nesne süzüldü)

en: (%u%% downloaded)
tr_TR: (%u%% indirildi)

en: (0 for no limit)
tr_TR: (Sınırsız için 0)

en: (0-999 seconds)
tr_TR: (0-999 saniye)

en: (1-10)
tr_TR: (En çok: 1-10)

en: (10-9999, 0 to disable)
tr_TR: (10-9999, kapatmak için 0)

en: (example: %H-%M-%S)
tr_TR: (örnek: %H-%M-%S)

en: (example: %Y-%m-%d)
tr_TR: (örnek: %Y-%m-%d)

en: (in %s/s)
tr_TR: (%s/s)

en: - The command and each argument are separated by spaces
    - A command or argument containing whitespace or a double-quote character need to be enclosed in double-quotes
    - Double-quotes inside of a command or argument need to be doubled up
    - In arguments, %%f is a placeholder for the file to be opened. Use %%%% for literal percents
tr_TR: - Komut ve parametreler boşluk ile ayrılarak yazılmalıdır
    - İçinde boşluk geçen komut ve parametreler ile çift tırnak karakteri çift tırnak arasında yazılmalıdır
    - Bir komut ya da parametre içinde çift tırnak kullanmak için iki kez çift tırnak yazılmalıdır
    - Parametrelerde, %%f açılacak dosyayı belirtir. Yüzde işareti için %%%% yazılmalıdır

en: --:--:-- left
tr_TR: --:--:-- kaldı

en: -c cannot be used together with an FTP URL.
tr_TR: -c seçeneği FTP adresi ile birlikte kullanılamaz.

en: -l can only be used together with an FTP URL.
tr_TR: -l seçeneği yalnızca bir FTP adresi ile birlikte kullanılabilir.

en: -s and -c cannot be present at the same time.
tr_TR: -s ve -c aynı anda kullanılamaz.

en: -s cannot be used together with an FTP URL.
tr_TR: -s seçeneği FTP adresi ile birlikte kullanılamaz.

en: /Groups
tr_TR: /Gruplar

en: /My Drives
tr_TR: /Sürücülerim

en: /My Drives/OneDrive
tr_TR: /Sürücülerim/OneDrive

en: /Shared drives
tr_TR: /Paylaşılmış sürücüler

en: /Shared with me
tr_TR: /Benimle paylaşılanlar

en: /Sites
tr_TR: /Siteler

en: /Team drives
tr_TR: /Takım sürücüleri

en: 0 - None
tr_TR: 0 - Yok

en: 1 - Warning
tr_TR: 1 - Uyarılar

en: 2 - Info
tr_TR: 2 - Bilgiler

en: 3 - Verbose
tr_TR: 3 - Ayrıntılı

en: 32-bit system
tr_TR: 32-bit sistem

en: 4 - Debug
tr_TR: 4 - Hata ayıklama

en: 64-bit system
tr_TR: 64-bit sistem

en: < &Back
tr_TR: < &Geri

en: A bookmark with the entered name already exists. Please enter an unused name.
tr_TR: Aynı adlı bir yer imi var. Lütfen farklı bir ad yazın.

en: A default editor needs to be set.
tr_TR: Varsayılan bir düzenleyici ayarlamalısınız.

en: A directory cannot be dragged into one of its subdirectories.
tr_TR: Bir klasör kendi alt klasörlerinden birine sürüklenemez.

en: A few servers don't allow passive mode or are misconfigured. In such cases you would have to use active mode. In active mode, FileZilla opens a port and asks the server to connect to it.
tr_TR: Bazı sunucular pasif kipe izin vermez ya da yanlış ayarlanmışlardır. Böyle durumlarda aktif kipi kullanmalısınız. Aktif kipte, FileZilla bir bağlantı noktası açar ve sunucuya bu bağlantı noktasına bağlanmasını söyler.

en: A file previously opened has been changed.
tr_TR: Açık bir dosya değiştirilmiş.

en: A file with that name is already being transferred.
tr_TR: Aynı adlı bir dosya zaten aktarıldı.

en: A file with that name is still being edited. Please close it and try again.
tr_TR: Aynı adlı bir dosya zaten düzenleniyor. Açık dosyayı kapatıp yeniden deneyin.

en: A local filename could not be decoded.
    Please make sure the LC_CTYPE (or LC_ALL) environment variable is set correctly.
    Unless you fix this problem, files might be missing in the file listings.
    No further warning will be displayed this session.
tr_TR: Yerel bir dosya adı anlaşılamadı.
    LC_CTYPE (ya da LC_ALL) ortam değişkeninin doğru ayarlandığından emin olun.
    Bu sorunu çözmezseniz bazı dosyalar listelerde görüntülenmeyebilir.
    Bu oturum boyunca başka uyarı almayacaksınız.

en: A lost master password cannot be recovered! Please thoroughly memorize your password.
tr_TR: Ana parola kaybedilirse kurtarılamaz! Lütfen parolanızı iyi saklayın.

en: A new version of FileZilla is available:
tr_TR: Yeni bir FileZilla sürümü yayınlanmış:

en: A proper server always shows all files, but some broken servers hide files from the user. Use this option to force the server to show all files.
tr_TR: Normal bir sunucuda tüm dosyalar her zaman görüntülenir. Fakat bazı sorunlu sunucularda dosyalar kullanıcıdan gizlenebilir. Sunucuyu tüm dosyaları görüntülemeye zorlamak için bu seçeneği kullanın.

en: A proper server does not require this. Contact the server administrator if you need this.
tr_TR: Normal bir sunucu için gerekmez. Kullanmanız gerekiyorsa sunucu yöneticisi ile görüşün.

en: A remote operation is in progress and synchronized browsing is enabled.
    Disable synchronized browsing and continue changing the local directory?
tr_TR: Uzakta bir işlem yürütülüyor ve eşzamanlı tarama etkin.
    Eşzamanlı taramayı devre dışı bırakıp yerel klasörlerde gezinmeye devam etmek ister misiniz?

en: A&dd
tr_TR: E&kle

en: A&llow resuming of ASCII files
tr_TR: ASCII dosya&lar sürdürülebilsin

en: A&pply only to downloads
tr_TR: Y&alnız indirmelere uygulansın

en: A&pply only to uploads
tr_TR: Y&alnız yüklemelere uygulansın

en: A&pply to all files and directories
tr_TR: Tüm dosy&a ve klasörlere uygulansın

en: A&utomatically remove successful transfers
tr_TR: T&amamlanan aktarımlar kendiliğinden silinsin

note: @translator: Keep short
en: API &Key:
tr_TR: A&PI anahtarı:

en: API Key:
tr_TR: API anahtarı:

en: AWS &KMS encryption
tr_TR: AWS &KMS şifrelemesi

en: About FileZilla
tr_TR: FileZilla hakkında

en: Above the file lists
tr_TR: Yerel ve uzak dosya gezginlerinin üzerinde

note: @translator: Keep short
en: Access &Grant:
tr_TR: Erişim i&zni:

en: Access &Key:
tr_TR: E&rişim anahtarı:

en: Access to some local directories could not be restored:
tr_TR: Bazı yerel klasörlere erişim geri yüklenemedi:

en: Account
tr_TR: Hesap

en: Action after queue &completion
tr_TR: Kuyruk tamamlandığında yapıla&cak işlem

en: Action on selected file:
tr_TR: Seçilmiş dosyaya yapılacak işlem:

en: Action to perform:
tr_TR: Yapılacak işlem:

en: Action:
tr_TR: İşlem:

en: Active mode
tr_TR: Aktif kip

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address.
tr_TR: Aktif kip FTP sınaması yapılamadı. FileZilla doğru dış IP adresini bilmiyor.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address. In addition to that, your router has modified the sent address.
tr_TR: Aktif kip FTP sınaması yapılamadı. FileZilla doğru dış IP adresini bilmiyor. Ayrıca yönelticiniz giden adresi değiştirdi.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla knows the correct external IP address, but your router or firewall has misleadingly modified the sent address.
tr_TR: Aktif kip FTP sınaması yapılamadı. FileZilla doğru dış IP adresini biliyor, ama yönelticiniz ya da güvenlik duvarınız giden adresi değiştirdi.

en: Active mode IP
tr_TR: Aktif kip IP adresi

en: Add files to &queue only
tr_TR: Dosyalar yalnızca &kuyruğa eklensin

en: Add selected directory to the transfer queue
tr_TR: Seçilmiş klasörler aktarım kuyruğuna eklensin

en: Add selected files and folders to the transfer queue
tr_TR: Seçilmiş dosya ve klasörler aktarım kuyruğuna eklensin

en: Add to queue
tr_TR: Aktarım kuyruğuna eklensin

en: Address type not supported
tr_TR: Adres türü desteklenmiyor

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: Advice: Unless you want to test new features, please keep using stable versions only. Beta versions and nightly builds are development versions meant for testing purposes. Nightly builds of FileZilla may not work as expected and might even damage your system. Use beta versions and nightly builds at your own risk.
tr_TR: Öneri: Yeni özellikleri denemek istediğiniz durumların dışında, kararlı sürümleri kullanın. Deneme sürümleri ve gecelik yapımlar, deneme amacıyla kullanılabilecek geliştirme sürümleridir. Gecelik yapımlar beklendiği gibi çalışmayarak sisteminize zarar verebilir. Deneme sürümleri ve gecelik yapımları kullanmaktan doğabilecek zararları üstlenme riski size aittir.

en: Al&ways perform this action
tr_TR: Her &zaman şu işlem yapılsın

en: Algorithm:
tr_TR: Algoritma:

en: All files
tr_TR: Tüm dosyalar

en: All files have been successfully transferred
tr_TR: Tüm dosyalar aktarıldı

en: All ports in the given range have to be between 1024 and 65535.
tr_TR: Yazılan tüm bağlantı noktaları 1024 ile 65535 arasında olmalı.

en: All transfers have finished. %d file could not be transferred. | All transfers have finished. %d files could not be transferred.
tr_TR[0]: Tüm aktarımlar bitti. %d dosya aktarılamadı.
tr_TR[1]: Tüm aktarımlar bitti. %d dosya aktarılamadı.

en: Allow &fall back to other transfer mode on failure
tr_TR: Hata durumunda diğer aktarım &yöntemi kullanılsın

en: Allow fallback to other transfer mode on failure
tr_TR: Hata durumunda diğer aktarım yöntemi kullanılsın

en: Already connected
tr_TR: Zaten bağlı

en: Alternative name: | Alternative names:
tr_TR[0]: Diğer adlar:
tr_TR[1]: Diğer adlar:

en: Alternatively you can use the Pageant tool from PuTTY to manage your keys, FileZilla does recognize Pageant.
tr_TR: Alternatif olarak PuTTY anahtarlarınızı Pageant aracıyla yönetebilirsiniz. FileZilla Pageant ile çalışır.

en: Alternatively you can use your system's SSH agent. To do so, make sure the SSH_AUTH_SOCK environment variable is set.
tr_TR: Alternatif olarak sisteminizdeki SSH programını kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için SSH_AUTH_SOCK değişkeninin ayarlandığından emin olun.

en: Alternatively, you can also download the latest version from the FileZilla website:
tr_TR: Alternatif olarak, son sürümü FileZilla web sitesinden indirebilirsiniz:

en: An error occurred loading the transfer queue from "%s".
    Some queue items might not have been restored.
tr_TR: Aktarım kuyruğu "%s" üzerinden yüklenirken bir sorun çıktı.
    Bazı aktarım kuyruğu ögeleri yüklenememiş olabilir.

en: An error occurred saving the transfer queue to "%s".
    Some queue items might not have been saved.
tr_TR: Aktarım kuyruğu "%s" üzerine yüklenirken bir sorun çıktı.
    Bazı aktarım kuyruğu ögeleri kaydedilmemiş olabilir.

en: An item with the same name as the dragged item already exists at the target location.
tr_TR: Hedefte, sürüklediğiniz nesne ile aynı adı taşıyan bir nesne var.

en: Anonymous
tr_TR: Anonim

en: Another remote operation is already in progress, cannot change directory now.
tr_TR: Şu anda başka bir uzak işlem yürütülüyor, klasörü şimdi değiştiremezsiniz.

en: Any changes made in the Site Manager could not be saved.
tr_TR: Site yöneticisi kayıtlarındaki değişiklikler kaydedilemeyecek.

en: Any changes made to the filters could not be saved.
tr_TR: Süzgeçlerde yapılmış değişiklikler kaydedilemeyecek.

en: Any changes made to the filters will not be saved.
tr_TR: Süzgeçlerde yapılmış değişiklikler kaydedilmeyecek.

en: App&ly to directories only
tr_TR: Yalnızca k&lasörlere uygulansın

note: @translator: Keep short
en: Application &Key:
tr_TR: Uygulama &anahtarı:

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Apply to &current queue only
tr_TR: Yal&nız geçerli aktarım kuyruğuna uygulansın

en: Apply to &files only
tr_TR: Yalnızca &dosyalara uygulansın

en: Archive
tr_TR: Arşiv

en: As tab in the transfer queue pane
tr_TR: Aktarım kuyruğu bölümünde sekme olarak

en: Ask for action
tr_TR: Ne yapılacağı sorulsun

en: Ask for password
tr_TR: Parola sorulsun

en: Ask operating system for a port.
tr_TR: İşletim sisteminden bir bağlantı noktası istensin.

en: Ask your operating system for the external IP address
tr_TR: İşletim sistemine dış IP adresi sorulsun

en: Asking questions in the FileZilla Forums
tr_TR: FileZilla forumlarında soru sorabilirsiniz

en: Associated program not found:
tr_TR: İlgili uygulama bulunamadı:

en: At least one filter condition is incomplete
tr_TR: En az bir süzme ölçütü eksik kalmış

en: At this point, all required information has been gathered.
tr_TR: Tüm ayar bilgileri toplandı.

en: Attribute
tr_TR: İzinler

en: Authentication failed.
tr_TR: Kimlik doğrulanamadı.

en: Author:
tr_TR: Geliştiren:

en: Auto
tr_TR: Otomatik

en: Automatic file type classification
tr_TR: Otomatik dosya türü sınıflandırması

en: B <Unit symbol for bytes. Only translate first letter>
tr_TR: B

en: B&ypass proxy
tr_TR: &Vekil sunucu atlansın

en: Basic usage instructions
tr_TR: Basit kullanım bilgileri

en: Behaviour
tr_TR: Davranış

en: Being edited
tr_TR: Düzenlendi

en: Blackboard
tr_TR: Karatahta

en: Blue
tr_TR: Mavi

en: Bookmark
tr_TR: Yer imi

en: Bookmark:
tr_TR: Yer imi:

en: Bookmarks
tr_TR: Yer imleri

en: Broken server, it claims to have processed a request before it got fully set
tr_TR: Sunucuda sorun var. Tam olarak istenmeden önce bir isteği işlediğini iddia ediyor

en: Browse...
tr_TR: Göz at...

en: Build date:
tr_TR: Yapım tarihi:

en: Build information
tr_TR: Yapım bilgileri

en: Business category:
tr_TR: İş kategorisi:

en: By default FileZilla uses any available local port to establish transfers in active mode. If you want to limit FileZilla to use only a small range of ports, please enter the port range below.
tr_TR: Varsayılan olarak, FilzeZilla aktif kipte aktarım için var olan herhangi bir yerel bağlantı noktasını kullanılabilir. FileZilla tarafından yalnızca belli bir aralıktaki bağlantı noktalarının kullanmasını istiyorsanız bu aralığı aşağıya yazın.

en: C&ancel current operation
tr_TR: Yürürlükteki işlemi ipt&al et

en: C&lear all
tr_TR: Hepsini temiz&le

en: C&omparative search
tr_TR: &Karşılaştırmalı arama

en: C&opy URL(s) to clipboard
tr_TR: Adresi pan&oya kopyala

en: C&opy URL(s) with password to clipboard
tr_TR: Adreslerini parola ile pan&oya kopyala

en: C&ustom
tr_TR: Öz&el biçim

en: C&ustom KMS ARN:
tr_TR: Ö&zel KMS ARN:

en: C&ustom filetype associations:
tr_TR: Ö&zel dosya türü ilişkileri:

en: CPU features:
tr_TR: İşlemci özellikleri:

en: Calculating timezone offset of server...
tr_TR: Sunucunun saat dilimi farkı hesaplanıyor...

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Cancel current operation
tr_TR: Yürürlükteki işlemi iptal et

en: Cancels the current operation
tr_TR: Yürürlükteki işlemi iptal eder

en: Cannot access '%s', no media inserted or drive not ready.
tr_TR: '%s' üzerine erişilemiyor, sürücü hazır değil ya da bir ortam takılmamış.

en: Cannot add server to Site Manager
tr_TR: Sunucu site yöneticisine eklenemedi

en: Cannot change directory, there already is a synchronized browsing operation in progress.
tr_TR: Klasör değiştirilemedi, şu anda zaten eşzamanlı göz atma işlemi yapılıyor.

en: Cannot close tab while busy.
    Cancel current operation and close tab?
tr_TR: İşlem yapılırken sekmeyi kapatamazsınız.
    Yürürlükteki işlem durdurulup sekme kapatılsın mı?

en: Cannot compare directories, different filters for local and remote directories are enabled
tr_TR: Yerel ve uzaktaki klasörler için farklı süzgeçler etkinleştirildiğinden klasörler karşılaştırılamıyor

en: Cannot create new filter
tr_TR: Yeni süzgeç oluşturulamadı

en: Cannot edit file
tr_TR: Dosya düzenlenemiyor

en: Cannot edit file, not connected to any server.
tr_TR: Dosya düzenlenemiyor, herhangi bir sunucuya bağlı değil.

en: Cannot edit file, remote path unknown.
tr_TR: Uzaktaki yol bilinmediğinden dosya düzenlenemiyor.

en: Cannot establish FTP connection to an SFTP server. Please select proper protocol.
tr_TR: SFTP sunucusu ile FTP bağlantısı kurulamadı. Lütfen uygun iletişim kuralını seçin.

en: Cannot load key file
tr_TR: Anahtar dosyası yüklenemedi

en: Cannot rename entry
tr_TR: Kayıt yeniden adlandırılamadı

en: Cannot rename file
tr_TR: Dosya yeniden adlandırılamadı

en: Cannot save filterset
tr_TR: Süzgeç kümesi kaydedilemedi

en: Cannot select filter
tr_TR: Süzgeç seçilemedi

en: Cannot set file association
tr_TR: Dosya ilişkisi ayarlanamadı

en: Cannot show dialog
tr_TR: Görüntülenemiyor

en: Cannot view/edit selected file
tr_TR: Seçilmiş dosyada görüntüleme/düzenleme yapılamıyor

en: Case Insensitive
tr_TR: Büyük küçük harfe duyarsız

en: Case insensitive
tr_TR: Büyük küçük harfe duyarsız

en: Case insensitive (default)
tr_TR: Büyük küçük harfe duyarsız (varsayılan)

en: Case sensitive
tr_TR: Büyük küçük harfe duyarlı

en: Case sensitive (default)
tr_TR: Büyük küçük harfe duyarlı (varsayılan)

en: Categories to clear
tr_TR: Silinecek kategoriler

en: Certificate
tr_TR: Sertifika

en: Certificate and session data are not available yet.
tr_TR: Sertifika ve oturum verileri henüz bilinmiyor.

en: Certificate details
tr_TR: Sertifika ayrıntıları

en: Challenge:
tr_TR: Kimlik sor:

en: Change file attributes
tr_TR: Dosya özniteliklerini değiştir

en: Change the file permissions.
tr_TR: Dosya izinlerini değiştir.

en: Changing logfile settings requires restart of FileZilla.
tr_TR: Değiştirilen günlük dosyası ayarlarının etkin olması için FileZilla yeniden başlatılmalıdır.

en: Character encoding issue
tr_TR: Karakter kodlaması sorunu

en: Charset
tr_TR: Karakter kümesi

en: Check for &updates...
tr_TR: Güncellemeleri &denetle...

en: Check for FileZilla &updates automatically:
tr_TR: &Güncelleme denetimi sıklığı:

en: Check for Updates
tr_TR: Güncellemeleri denetle

en: Check for newer versions of FileZilla
tr_TR: Yeni FileZilla sürümlerini denetle

en: Check for updates failed
tr_TR: Güncellemeler denetlenemedi

en: Check your login credentials. The entered password starts or ends with a space character.
tr_TR: Oturum açma bilgilerinizi denetleyin. Yazdığınız parolanın başında ya da sonunda boşluk karakteri var.

en: Check your login credentials. The entered username starts or ends with a space character.
tr_TR: Oturum açma bilgilerinizi denetleyin. Yazdığınız kullanıcı adının başında ya da sonunda boşluk karakteri var.

en: Checking for correct external IP address
tr_TR: Doğru dış IP adresi denetleniyor

en: Checking for updates...
tr_TR: Güncellemeler denetleniyor...

en: Checksum match on file %s
tr_TR: %s dosyasının sağlaması tutuyor

en: Checksum mismatch on file %s
tr_TR: %s dosyasının sağlaması tutmuyor

en: Choose a key file
tr_TR: Bir anahtar dosyası seçin

en: Choose the default local directory
tr_TR: Varsayılan yerel klasörü seçin

en: Choose the local directory
tr_TR: Yerel klasörü seçin

en: Chunk data improperly terminated
tr_TR: İri veri uygunsuz olarak sonlandırıldı

en: Cipher:
tr_TR: Şifre:

en: Cl&ose tab
tr_TR: Sekmeyi &kapat

en: Classic
tr_TR: Klasik

en: Clear &layout cache
tr_TR: Görünüm ön belleğini temiz&le

en: Clear auto&update data
tr_TR: Otomatik &güncelleme verilerini sil

en: Clear history
tr_TR: Önceki hızlı bağlantı bilgilerini sil

en: Clear private data
tr_TR: Kişisel verileri sil

en: Clear quickconnect bar
tr_TR: Hızlı bağlantı çubuğunu temizle

en: Click on Finish to save your configuration.
tr_TR: Ayarlarınızı kaydetmek için Bitti düğmesine tıklayın.

en: Client to server MAC:
tr_TR: İstemciden sunucunun MAC adresine:

en: Client to server cipher:
tr_TR: İstemciden sunucuya şifre:

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Close &all other tabs
tr_TR: Diğer tüm sekmeleri k&apat

en: Close FileZilla
tr_TR: FileZilla uygulamasını kapatır

en: Close all running instances of FileZilla
tr_TR: Çalışan tüm FileZilla kopyalarını kapat

en: Close quick search and continue comparing?
tr_TR: Hızlı arama kapatılarak karşılaştırmaya devam edilsin mi?

en: Closes current tab
tr_TR: Geçerli sekmeyi kapatır

en: Co&mments:
tr_TR: No&tlar:

en: Column properties
tr_TR: Sütun özellikleri

en: Column setup
tr_TR: Sütun ayarları

en: Command and its arguments need to be properly quoted.
tr_TR: Komut ve parametreleri doğru şekilde tırnak içinde yazılmalıdır.

en: Command failed
tr_TR: Komut yürütülemedi

en: Command not supported
tr_TR: Komut desteklenmiyor

en: Command not supported by this protocol
tr_TR: Bu iletişim kuralı bu komutu desteklemiyor

en: Command:
tr_TR: Komut:

en: Comment
tr_TR: Not

en: Common name:
tr_TR: Bilinen ad:

en: Communication tainted by router or firewall
tr_TR: İletişim, yöneltici ya da güvenlik duvarı tarafından bozuldu

en: Compare &modification time
tr_TR: Değişiklik za&manları karşılaştırılsın

en: Compare file&size
tr_TR: Do&sya boyutları karşılaştırılsın

en: Compare the displayed fingerprint with the certificate fingerprint you have received from your server administrator or server hosting provider.
tr_TR: Görüntülenen parmak izini sunucu yöneticinizden ya da sunucu hizmeti sağlayıcınızdan aldığınız sertifika parmak izi ile karşılaştırın.

en: Compare:
tr_TR: Karşılaştır:

en: Comparison &threshold (in minutes):
tr_TR: Karşılaş&tırma eşiği (dakika cinsinden):

en: Comparison threshold needs to be between 0 and 1440 minutes.
tr_TR: Karşılaştırma eşiği 0 ile 1.440 dakika arasında olmalıdır.

en: Compiled for:
tr_TR: Çalışma ortamı:

en: Compiled on:
tr_TR: Derleme ortamı:

en: Compiled with:
tr_TR: Derleyici:

en: Compiler flags:
tr_TR: Derleyici parametreleri:

en: Compressed
tr_TR: Sıkıştırılmış

en: Concurrent transfers
tr_TR: Eşzamanlı aktarım

en: Conditions are c&ase sensitive
tr_TR: Büyük küçük h&arfe duyarlı aransın

en: Configuration test
tr_TR: Ayar sınaması

en: Configure passive mode
tr_TR: Pasif kipi ayarlayın

en: Configure port range
tr_TR: Bağlantı noktası aralığını ayarlayın

en: Configuring FileZilla and your network
tr_TR: FileZilla ve ağ ayarlarınız

en: Confirm deletion
tr_TR: Silme işlemini onaylayın

en: Confirmation needed
tr_TR: Onay gerekiyor

en: Congratulations, your configuration seems to be working.
tr_TR: Tebrikler, ayarlarınız çalışıyor gibi görünüyor.

en: Connect bypassing proxy settings
tr_TR: Vekil sunucu ayarları atlanarak bağlantı kurulsun

en: Connect failed: %s
tr_TR: Bağlantı kurulamadı: %s

en: Connect in current tab
tr_TR: Bağlantı geçerli sekmede kurulsun

en: Connect in new tab
tr_TR: Bağlantı yeni sekmede kurulsun

en: Connect to specified Site Manager site
tr_TR: Site yöneticisinde belirtilen site ile bağlantı kurulsun

en: Connecting
tr_TR: Bağlantı kuruluyor

en: Connecting to %s
tr_TR: %s sunucusu ile bağlantı kuruluyor

en: Connecting to %s through %s proxy
tr_TR: %s bağlantısı %s vekil sunucusu üzerinden kuruluyor

en: Connecting to %s...
tr_TR: %s bağlantısı kuruluyor...

en: Connection
tr_TR: Bağlantı

en: Connection attempt failed
tr_TR: Bağlantı kurulamadı

en: Connection attempt failed with "%s", trying next address.
tr_TR: "%s" ile bağlantı kurulamadı, sonraki adres deneniyor.

en: Connection attempt failed with "%s".
tr_TR: "%s" ile bağlantı kurulamadı.

en: Connection attempt interrupted by user
tr_TR: Bağlantı denemesi kullanıcı tarafından kesildi

en: Connection closed
tr_TR: Bağlantı kapandı

en: Connection closed by server
tr_TR: Bağlantı sunucu tarafından kapatıldı

en: Connection established, initializing TLS...
tr_TR: Bağlantı kuruldu, TLS yükleniyor...

en: Connection established, sending HTTP request
tr_TR: Bağlantı kuruldu, HTTP isteği gönderiliyor

en: Connection established, waiting for welcome message.
tr_TR: Bağlantı kuruldu, karşılama iletisi bekleniyor.

en: Connection established, waiting for welcome message...
tr_TR: Bağlantı kuruldu, karşılama iletisi bekleniyor...

en: Connection lost
tr_TR: Bağlantı koptu

en: Connection not allowed by ruleset
tr_TR: Kural kümesi bağlantı kurulmasına izin vermedi

en: Connection refused
tr_TR: Bağlantı reddedildi

en: Connection timed out after %d second of inactivity | Connection timed out after %d seconds of inactivity
tr_TR[0]: İşlem %d saniye içinde yapılamadığından bağlantı kesildi
tr_TR[1]: İşlem %d saniye içinde yapılamadığından bağlantı kesildi

en: Connection timed out.
tr_TR: Bağlantı zaman aşımına uğradı.

en: Connection to server lost.
tr_TR: Sunucu ile bağlantı kesildi.

en: Connection with proxy established, performing handshake...
tr_TR: Vekil sunucu ile bağlantı kuruldu, iletişim başlatılıyor...

en: Connection with server got closed prematurely.
tr_TR: Sunucu ile bağlantı vaktinden önce kapandı.

en: Connection with the test server failed.
tr_TR: Sınama sunucusu ile bağlantı kurulamadı.

en: Consider using the interactive login type.
tr_TR: Etkileşimli oturum açma kullanmayı düşünün.

en: Convert key file
tr_TR: Anahtar dosyasını dönüştür

en: Copy (%d) of %s
tr_TR: %d / (%s) kopyası

en: Copy of %s
tr_TR: %s kopyası

en: Copy the URLs of the selected items to clipboard, including password.
tr_TR: Seçilmiş ögelerin adreslerini parolaları ile panoya kopyalar.

en: Copy the URLs of the selected items to clipboard.
tr_TR: Seçilmiş ögelerin adreslerini panoya kopyalar.

en: Could not accept connection: %s
tr_TR: %s bağlantısı kabul edilemedi

en: Could not access path %s
tr_TR: %s yoluna erişilemedi

en: Could not add connection to Site Manager
tr_TR: Bağlantı site yöneticisine eklenemedi

en: Could not complete operation
tr_TR: İşlem tamamlanamadı

en: Could not connect to server
tr_TR: Sunucu ile bağlantı kurulamıyor

en: Could not connect to server: %s
tr_TR: %s sunucusu ile bağlantı kurulamadı

en: Could not convert command to server encoding
tr_TR: Komut, sunucu kodlamasına dönüştürülemedi

en: Could not convert private key
tr_TR: Kişisel anahtar dönüştürülemedi

en: Could not copy URLs
tr_TR: Adresler kopyalanamadı

en: Could not copy data
tr_TR: Veri kopyalanamadı

en: Could not create CFURL from path %s
tr_TR: %s yolundan CFURL oluşturulamadı

en: Could not create URI for this transfer.
tr_TR: Bu aktarım için adres oluşturulamadı.

en: Could not create local file %s
tr_TR: %s yerel dosyası oluşturulamadı

en: Could not create logging mutex: %s
tr_TR: Günlükleme için mutex oluşturulamadı: %s

en: Could not create security-scoped bookmark from URL:
tr_TR: Adresten güvenli aralıkta yer imi oluşturulamadı:

en: Could not create temporary file name.
tr_TR: Geçici dosya adı oluşturulamadı.

en: Could not determine the target of the Drag&Drop operation.
tr_TR: Sürükleyip bırakma işleminin hedefi belirlenemedi.

en: Could not determine the target of the Drag&Drop operation.
    Either the shell extension is not installed properly or you didn't drop the files into an Explorer window.
tr_TR: Sürükleyip bırakma işleminin hedefi belirlenemedi.
    Ya kabuk eklentileri kurulu değil ya da dosyaları bir Gezgin penceresine sürüklemediniz.

en: Could not establish connection to server
tr_TR: Sunucu ile bağlantı kurulamadı

en: Could not find the resource files for FileZilla, closing FileZilla.
    You can specify the data directory of FileZilla by setting the FZ_DATADIR environment variable.
tr_TR: FileZilla kaynak dosyaları bulunamadığından FileZilla kapatılacak.
    FileZilla veri klasörü FZ_DATADIR ortam değişkenine bir değer atanarak ayarlanabilir.

en: Could not generate custom login sequence.
tr_TR: Özel oturum açma sıralaması üretilemedi.

en: Could not generate key
tr_TR: Anahtar üretilemedi

en: Could not get full remote path.
tr_TR: Uzaktaki yolun tamamı okunamadı.

en: Could not get native path from CFURL
tr_TR: CFURL değerinden doğal yol alınamadı

en: Could not get path from URL
tr_TR: Adresten yol alınamadı

en: Could not get reply from fzputtygen.
tr_TR: Beklenen fzputtygen yanıtı alınamadı.

en: Could not get reply from fzstorj.
tr_TR: fzstorj yanıtı alınamadı.

en: Could not get size of '%s'
tr_TR: '%s' boyutu alınamadı

en: Could not get temporary directory to download file into.
tr_TR: Dosyanın kayıt edileceği geçici klasöre erişilemedi.

en: Could not list directory contents
tr_TR: Klasör içeriği görüntülenemedi

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    Any changes made in the Site Manager will not be saved.
tr_TR: "%s" yüklenemedi. Lütfen dosyanın var ve erişilebilir olduğundan emin olun.
    Site yöneticisinde yapılan değişiklikler kaydedilmeyecek.

en: Could not load key file
tr_TR: Anahtar dosyası yüklenemedi

en: Could not load private key
tr_TR: Kişisel anahtar yüklenemedi

en: Could not obtain corresponding local directory for the remote directory '%s'.
    Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
tr_TR: Uzaktaki '%s' klasörüne karşı gelen yerel klasöre geçilemedi.
    Eşzamanlı tarama devre dışı bırakılıp uzak klasör değiştirilsin mi?

en: Could not obtain corresponding local directory for the remote directory '%s'.
    Synchronized browsing has been disabled.
tr_TR: Uzaktaki '%s' klasörüne karşı gelen yerel klasöre geçilemedi.
    Eşzamanlı tarama devre dışı bırakıldı.

en: Could not obtain corresponding remote directory for the local directory '%s'.
    Synchronized browsing has been disabled.
tr_TR: Yerel '%s' klasörüne karşı gelen uzak klasöre geçilemedi.
    Eşzamanlı tarama devre dışı bırakıldı.

en: Could not obtain size of '%s'
tr_TR: '%s' boyutu alınamadı

en: Could not open '%s'
tr_TR: '%s' açılamadı

en: Could not open clipboard
tr_TR: Pano açılamadı

en: Could not open log file: %s
tr_TR: %s adındaki günlük dosyası açılamadı

en: Could not parse remote path.
tr_TR: Uzaktaki yol çözümlenemedi.

en: Could not parse server address:
tr_TR: Sunucu adresi çözümlenemedi:

en: Could not read from '%s'
tr_TR: '%s' üzerinden okunamadı

en: Could not read from data socket.
tr_TR: Soketten veri okunamadı.

en: Could not read from socket: %s
tr_TR: Soketten okunamadı: %s

en: Could not receive data from server.
tr_TR: Sunucudan veri alınamadı.

en: Could not restore directory access
tr_TR: Klasör erişimi geri yüklenemedi

en: Could not send command to fzputtygen.
tr_TR: Komut fzputtygen üzerine gönderilemedi.

en: Could not send command to fzsftp executable
tr_TR: Komut fzsftp çalıştırılabilir dosyasına gönderilemedi

en: Could not send command to fzstorj.
tr_TR: Komut fzstorj üzerine gönderilemedi.

en: Could not start transfer
tr_TR: Aktarım işlemi başlatılamadı

en: Could not write "%s", any changes to the Site Manager could not be saved: %s
tr_TR: "%s" dosyasına yazılamadığından site yöneticisinde yapılan değişiklikler kaydedilemeyecek: %s

en: Could not write "%s", the bookmark could not be added: %s
tr_TR: "%s" dosyasına yazılamadığından yer imi kaydedilemedi: %s

en: Could not write "%s", the global bookmarks could no be saved: %s
tr_TR: "%s" dosyasına yazılamadığından genel yer imleri kaydedilemedi: %s

en: Could not write "%s", the selected sites could not be exported: %s
tr_TR: "%s" dosyasına yazılamadığından seçilmiş siteler dışa aktarılamadı: %s

en: Could not write "%s":
tr_TR: "%s" yazılamadı:

en: Could not write key file: %s
tr_TR: Anahtar dosyası yazılamadı: %s

en: Could not write to local file
tr_TR: Yerel dosyaya yazılamadı

en: Could not write to log file: %s
tr_TR: %s günlük dosyasına yazılamadı

en: Could not write to socket: %s
tr_TR: %s soketine yazılamadı

en: Country:
tr_TR: Ülke:

en: Crea&te new file
tr_TR: &Dosya oluştur

en: Create &missing local directory and enter it
tr_TR: &Eksik yerel klasörü oluştur ve aç

en: Create &missing remote directory and enter it
tr_TR: &Eksik uzak klasörü oluştur ve aç

en: Create a new subdirectory in the current directory
tr_TR: Geçerli klasörde yeni bir alt klasör oluşturur

en: Create a new subdirectory in the current directory and change into it
tr_TR: Geçerli klasörde yeni bir alt klasör oluşturup içine geçer

en: Create a new, empty file in the current directory
tr_TR: Geçerli klasörde yeni bir boş dosya oluşturur

en: Create director&y and enter it
tr_TR: Kla&sör oluştur ve aç

en: Create directory
tr_TR: Klasör oluştur

en: Create empty file
tr_TR: Boş dosya oluştur

en: Creating directory
tr_TR: Klasör oluşturuluyor

en: Creating directory '%s'...
tr_TR: '%s' klasörü oluşturuluyor...

en: Critical error
tr_TR: Ciddi sorun

en: Critical error:
tr_TR: Ciddi sorun:

en: Critical file transfer error
tr_TR: Ciddi dosya aktarım sorunu

en: Critical file transfer error after transferring %s in %s
tr_TR: %s boyutundaki dosya %s aktarıldıktan sonra ciddi bir dosya aktarım sorunu çıktı

en: Current remote directory (%s) is not below the synchronization root (%s).
    Synchronized browsing has been disabled.
tr_TR: Geçerli (%s) uzak klasörü, (%s) eşleştirme kökü altında değil.
    Eşzamanlı tarama devre dışı bırakıldı.

en: Current transfer type is set to ASCII.
tr_TR: Geçerli aktarım türü ASCII olarak ayarlanmış.

en: Current transfer type is set to automatic detection.
tr_TR: Geçerli aktarım türü otomatik olarak algılanıyor.

en: Current transfer type is set to binary.
tr_TR: Geçerli aktarım türü Binary olarak ayarlanmış.

en: Curve:
tr_TR: Eğri:

en: Cus&tom
tr_TR: Ö&zel biçim

en: Cus&tomer encryption
tr_TR: Müş&teri şifrelemesi

en: Custom KMS ARN
tr_TR: Özel KMS ARN

en: Custom KMS ARN id cannot be empty.
tr_TR: Özel KMS ARN kodu boş olamaz.

en: Custom filter set
tr_TR: Özel süzgeç kümesi

en: Custom key cannot be empty.
tr_TR: Özel anahtar boş olamaz.

en: Custom key length must be 256-bit.
tr_TR: Özel anahtar uzunluğu 256 bit olmalıdır.

en: Custom server
tr_TR: Özel sunucu

en: Customer Ke&y:
tr_TR: Müşteri ana&htarı:

en: Cyan
tr_TR: Koyu mavi

en: D&ata type
tr_TR: V&eri türü

en: D&ecimal prefixes using SI symbols (e.g. 1 KB = 1000 bytes)
tr_TR: Ondalık ön &ekleri kullanan SI sembolleri (örnek: 1 KB = 1000 bayt)

en: D&efault
tr_TR: V&arsayılan

en: D&elete
tr_TR: S&il

en: D&irectory comparison
tr_TR: &Klasör karşılaştırma kullanılsın

en: D&isable all
tr_TR: Tü&münü devre dışı bırak

en: D&o not save passwords
tr_TR: Par&olalar kaydedilmesin

en: D&uplicate
tr_TR: K&opyala

en: DOS-like with virtual paths
tr_TR: DOS benzeri sanal yollar

en: Data
tr_TR: Veri

en: Data socket closed too early.
tr_TR: Veri soketi çok erken kapandı.

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date formatting
tr_TR: Tarih biçimi

en: Date/time format
tr_TR: Tarih/saat biçimi

en: Date/time unknown
tr_TR: Tarih/saat bilinmiyor

en: Debug
tr_TR: Hata ayıklama

en: Debugging settings
tr_TR: Hata ayıklama ayarları

en: Default &local directory:
tr_TR: Varsayılan yere&l klasör:

en: Default (AWS/S3)
tr_TR: Varsayılan (AWS/S3)

en: Default (Autodetect)
tr_TR: Varsayılan (otomatik algılansın)

en: Default editor not properly quoted.
tr_TR: Varsayılan düzenleyici düzgün yazılmamış.

en: Default file exists action
tr_TR: Varsayılan dosya var işlemi

en: Default r&emote directory:
tr_TR: Varsayılan &uzak klasör:

en: Default remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path for the selected server type.
tr_TR: Varsayılan uzak yola gidilemedi. Yolun seçilmiş sunucu türü için geçerli olduğuna emin olun.

en: Default system language
tr_TR: Varsayılan sistem dili

en: Default transfer mode:
tr_TR: Varsayılan aktarım kipi:

en: Default transfer type:
tr_TR: Varsayılan aktarım türü:

en: Default: http://ip.filezilla-project.org/ip.php
tr_TR: Varsayılan: http://ip.filezilla-project.org/ip.php

en: Delay between failed connection attempts has to be between 1 and 999 seconds.
tr_TR: Başarısız bağlantı denemeleri arasındaki süre 1-999 saniye arasında olmalıdır.

en: Delaying connection for %d second due to previously failed connection attempt... | Delaying connection for %d seconds due to previously failed connection attempt...
tr_TR[0]: Bir önceki bağlantının kurulamaması nedeniyle bağlantı %d saniye bekletiliyor...
tr_TR[1]: Bir önceki bağlantının kurulamaması nedeniyle bağlantı %d saniye bekletiliyor...

en: Delete Site Manager entries
tr_TR: Site yöneticisi kayıtlarını sil

en: Delete selected directory
tr_TR: Seçilmiş klasörü sil

en: Delete selected files and directories
tr_TR: Seçilmiş dosya ve klasörleri sil

en: Deleting "%s"
tr_TR: Siliniyor: "%s"

en: Deleting %u files from "%s"
tr_TR: %u dosya şuradan siliniyor: "%s"

en: Deleting symbolic link
tr_TR: Sembolik bağlantı siliniyor

en: Desktop
tr_TR: Masaüstü

en: Details
tr_TR: Ayrıntılar

en: Details for new key:
tr_TR: Yeni anahtarın ayrıntıları:

en: Detected newer version of FileZilla
tr_TR: Yeni bir FileZilla sürümü yayınlanmış

en: Dire&ctories
tr_TR: K&lasörler

en: Direction
tr_TR: Yön

en: Directory
tr_TR: Klasör

en: Directory access permissions
tr_TR: Klasör erişim izinleri

en: Directory comparison
tr_TR: K&lasör karşılaştırma kullanılsın

en: Directory comparison failed
tr_TR: Klasörler karşılaştırılamadı

en: Directory containing the logfile does not exist or filename is invalid.
tr_TR: Günlük dosyasını içeren klasör yok ya da dosya adı geçersiz.

en: Directory listing &filters...
tr_TR: Klasör listeleme &süzgeçleri...

en: Directory listing aborted by user
tr_TR: Kullanıcı klasör listesini almaktan vazgeçti

en: Directory listing failed
tr_TR: Klasör listelenemedi

en: Directory listing filters
tr_TR: Klasör listeleme süzgeçleri

en: Directory listing of "%s" successful
tr_TR: "%s" klasörleri listelendi

en: Directory listing successful
tr_TR: Klasör listelendi

en: Disa&ble all
tr_TR: Tümünü &devre dışı bırak

en: Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
tr_TR: Eşzamanlı tarama devre dışı bırakılıp uzak klasör değiştirilsin mi?

en: Disable this option again if you will not be able to see the correct directory contents anymore.
tr_TR: Klasör içeriğini doğru şekilde göremiyorsanız bu seçeneği tekrar devre dışı bırakın.

en: Disconnect from server
tr_TR: Sunucu ile bağlantıyı kes

en: Disconnected from server
tr_TR: Sunucu ile bağlantı kesildi

en: Disconnected from server: %s
tr_TR: %s sunucusu ile bağlantı kesildi

en: Disconnecting from previous server
tr_TR: Önceki sunucu ile bağlantı kesiliyor

en: Disconnects from the currently visible server
tr_TR: Geçerli görünen sunucu ile bağlantıyı keser

en: Display about dialog
tr_TR: Uygulama hakkında bilgileri görüntüler

en: Do &not use default editor
tr_TR: Varsayılan düzenleyici kulla&nılmasın

en: Do the same with &all selected files already being edited
tr_TR: Düzenlenen &tüm dosyalar için aynı işlem uygulansın

en: Do you really want to close FileZilla?
tr_TR: FileZilla kapatılsın mı?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries and the transfer queue?
tr_TR: Tüm site yöneticisi kayıtlarını ve aktarım kuyruğunu silmek istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries?
tr_TR: Site yöneticisi kayıtlarını silmek istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to delete the selected entries?
tr_TR: Seçilmiş kayıtları silmek istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to delete the transfer queue?
tr_TR: Aktarım kuyruğunu silmek istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to send '%s' to the server?
tr_TR: '%s' sunucuya göndermek istediğinize emin misiniz?

en: Do you want to reopen this file?
tr_TR: Bu dosyayı yeniden açmak ister misiniz?

en: Docs
tr_TR: Belgeler

en: Documentation
tr_TR: Belgeler

en: Don't use external IP address on &local connections.
tr_TR: Yere&l bağlantılar için dış IP adresi kullanılmasın.

en: Dotfiles are filenames starting with a dot, e.g. .htaccess
tr_TR: *Noktalı dosyalar: .htaccess gibi adı nokta ile başlayan dosyalar

en: Double-click action
tr_TR: Çift tıklama eylemleri

en: Download
tr_TR: İndirme

en: Download &limit:
tr_TR: İndirme &sınırı:

en: Download limit: %s/s
tr_TR: İndirme sınırı: %s/s

en: Download limit: none
tr_TR: İndirme sınırı: yok

en: Download search results
tr_TR: Arama sonuçlarını indir

en: Download selected directory
tr_TR: Seçilmiş klasörü indir

en: Download selected files and directories
tr_TR: Seçilmiş dosya ve klasörleri indir

en: Download: %s/s
tr_TR: İndirme: %s/s

en: Downloading
tr_TR: İndiriliyor

en: Downloading %s
tr_TR: %s indiriliyor

en: Downloading update...
tr_TR: Güncelleme indiriliyor...

en: Drag&drop between different instances of FileZilla has not been implemented yet.
tr_TR: Henüz farklı FileZilla kopyaları arasında sürükleyip bırakma özelliği desteklenmiyor.

en: Drag&drop between different servers has not been implemented yet.
tr_TR: Henüz farklı sunucular arasında sürükleyip bırakma özelliği desteklenmiyor.

en: Dupl&icate
tr_TR: Kopya&la

en: E&nable all
tr_TR: Tümü&nü etkinleştir

en: E&nter directory
tr_TR: K&lasörü aç

en: E&xecute
tr_TR: Ça&lıştırma

en: E&xit
tr_TR: Çı&kış

en: E&xport...
tr_TR: Bilgileri &dışa aktar...

en: E-Mail:
tr_TR: E-posta:

en: Each filter needs at least one condition.
tr_TR: Her süzgeç en az bir ölçüte sahip olmalı.

en: Edit filters
tr_TR: Süzgeçleri düzenle

en: Edit the file with the configured editor and upload changes to the server.
tr_TR: Dosya ayarlanmış olan düzenleyici ile düzenlensin ve değişiklikler sunucuya yüklensin.

en: Editing directories is not supported
tr_TR: Klasörleri düzenleme işlemi desteklenmiyor

en: Editing failed
tr_TR: Düzenleme yapılamadı

en: Editing search results
tr_TR: Arama sonuçları düzenleniyor

en: Either you or your system administrator has disabled checking for updates. Please re-enable checking for updates to obtain more information.
tr_TR: Siz ya da sistem yöneticiniz güncelleme denetimini devre dışı bırakmış. Lütfen ayrıntılı bilgi alabilmek için güncelleme denetimini yeniden etkinleştirin.

en: Email:
tr_TR: E-posta:

en: Empty command
tr_TR: Komut boş

en: Empty directory listing
tr_TR: Klasör listesi boş

en: Empty directory.
tr_TR: Klasör boş.

en: Empty filter names are not allowed.
tr_TR: Süzgeç adını boş bırakamazsınız.

en: Empty name
tr_TR: Ad boş

en: En&able all
tr_TR: &Tümünü etkinleştir

en: Enable invalid character &filtering
tr_TR: Geçersiz karakterler &süzülsün

note: @translator: Keep short
en: Encr&yption Passphrase:
tr_TR: Şifreleme &parolası:

en: Encrypted
tr_TR: Şifreli

en: Encryption
tr_TR: Şifreleme

en: Encryption &key:
tr_TR: Şifreleme &anahtarı:

en: Encryption details
tr_TR: Şifreleme ayrıntıları

en: Encryption passphrase is not set
tr_TR: Şifreleme parolası ayarlanmamış

en: End comparison and change sorting order?
tr_TR: Karşılaştırma bitirilip sıralama düzeni değiştirilsin mi?

en: End comparison and open quick search?
tr_TR: Karşılaştırma ve hızlı arama sona erdirilsin mi?

en: Enter &custom command...
tr_TR: Özel &komut gönderme...

en: Enter 0 for unlimited speed.
tr_TR: Hız sınırlaması olmaması için 0 yazın.

en: Enter command
tr_TR: Komutu yazın

en: Enter custom command
tr_TR: Özel komut gönderme

en: Enter directory
tr_TR: Açılsın

en: Enter filter name
tr_TR: Süzgeç adını yazın

en: Enter master password
tr_TR: Ana parolayı yazın

en: Enter name for filterset
tr_TR: Süzgeç kümesinin adını yazın

en: Enter new name for filterset
tr_TR: Süzgeç kümesinin yeni adını yazın

en: Enter password
tr_TR: Parolayı yazın

en: Enter selected directory
tr_TR: Seçilmiş klasörü aç

en: Enter the 2FA code
tr_TR: İki aşamalı doğrulama kodunu yazın

en: Enter the address of the server. To specify the server protocol, prepend the host with the protocol identifier. If no protocol is specified, the default protocol (ftp://) will be used. You can also enter complete URLs in the form protocol://user:pass@host:port here, the values in the other fields will be overwritten then.
    
    Supported protocols are:
    - ftp:// for normal FTP with optional encryption
    - sftp:// for SSH file transfer protocol
    - ftps:// for FTP over TLS (implicit)
    - ftpes:// for FTP over TLS (explicit)
tr_TR: Sunucu adresini yazın. Sunucu iletişim kuralını belirtmek için, sunucu adının önüne iletişim kuralı belirtecini ekleyin. İletişim kuralı belirtilmemişse, varsayılan iletişim kuralı (ftp://) kullanılır. Aynı zamanda tam adresi, iletişimkuralı://KullanıcıAdı:Parola@Sunucu:BağlantıNoktası şeklinde yazabilirsiniz. Bu durumda diğer alanlardaki değerler hesaba katılmaz.
    
    Desteklenen iletişim kuralları:
    - ftp:// isteğe bağlı şifreleme ile normal FTP
    - sftp:// SSH şifrelemesi ile FTP
    - ftps:// FTP için TLS (örtülü)
    - ftpes:// FTP için TLS (açıkta)

en: Enter the password for the file '%s'.
    The converted file will be protected with the same password.
tr_TR: '%s' dosyası için parolayı yazın.
    Dönüştürülen dosya aynı parola ile korunacak.

en: Enter the port on which the server listens. The default for FTP is 21, the default for SFTP is 22.
tr_TR: Sunucunun dinlediği bağlantı noktasını yazın. Varsayılan bağlantı noktaları FTP için 21, SFTP için 22.

en: Enter username
tr_TR: Kullanıcı adını yazın

en: Enter username and password
tr_TR: Kullanıcı adı ve parolayı yazın

en: Entered file would transfer as ASCII
tr_TR: Belirtilen dosya ASCII olarak aktarılır

en: Entered file would transfer as binary
tr_TR: Belirtilen dosya Binary olarak aktarılır

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error %d opening '%s'
tr_TR: %d hatası '%s' açılırken

en: Error exporting settings
tr_TR: Ayarlar dışa aktarılırken sorun çıktı

en: Error importing
tr_TR: Veriler içe aktarılırken sorun çıktı

en: Error loading queue
tr_TR: Kuyruk yüklenirken sorun çıktı

en: Error loading xml file
tr_TR: XML dosyası yüklenirken sorun çıktı

en: Error saving queue
tr_TR: Kuyruk kaydedilirken sorun çıktı

en: Error starting program
tr_TR: Uygulama başlatılırken sorun çıktı

en: Error writing xml file
tr_TR: XML dosyası yazılırken sorun çıktı

en: Error:
tr_TR: Hata:

en: Example: png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open
tr_TR: Örnek: png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open

en: Examples
tr_TR: Örnekler

en: Excess data read from '%s'
tr_TR: '%s' üzerinden aşırı veri okundu

en: Exe&cute
tr_TR: Çal&ıştırma

en: Executable contains no version info, cannot check for updates.
tr_TR: Kullandığınız uygulama sürüm bilgisini içermediğinden güncelleme denetimi yapılamıyor.

en: Expired!
tr_TR: Süresi geçmiş!

en: Explorer
tr_TR: Gezgin

en: Export &Filters
tr_TR: Süz&geçler dışa aktarılsın

en: Export &Queue
tr_TR: &Aktarım kuyruğu dışa aktarılsın

en: Export &Settings
tr_TR: Ayarlar &dışa aktarılsın

en: Export settings
tr_TR: Verileri dışa aktar

en: F&ilter name:
tr_TR: Sü&zgeç adı:

en: FTP - File Transfer Protocol
tr_TR: FTP - Dosya aktarımı iletişim kuralı

en: FTP - File Transfer Protocol with optional encryption
tr_TR: FTP - İsteğe bağlı şifreleme ile dosya aktarımı iletişim kuralı

en: FTP - Insecure File Transfer Protocol
tr_TR: FTP - Güvenli olmayan dosya aktarımı iletişim kuralı

en: FTP Keep-alive
tr_TR: FTP canlı tutma

en: FTP Proxy
tr_TR: FTP vekil sunucusu

en: FTP URL
tr_TR: FTP adresi

en: FTP uses secondary connections for data transfers. These additional connections can be established in two ways.
tr_TR: FTP, veri aktarımı için ikincil bağlantılar kullanır. Bu ek bağlantılar iki şekilde kurulabilir.

en: FTP: File Types
tr_TR: FTP: Dosya türleri

en: FTPES - FTP over explicit TLS
tr_TR: FTPES - FTP üzerinden açıkta TLS

en: FTPS - FTP over implicit TLS
tr_TR: FTPS - FTP üzerinden örtülü TLS

en: Failed to change directory
tr_TR: Klasör değiştirilemedi

en: Failed to change language
tr_TR: Dil değiştirilemedi

en: Failed to convert command to 8 bit charset
tr_TR: 8 bit karakter kümesine dönüştürme komutu yürütülemedi

en: Failed to convert reply to local character set.
tr_TR: Yanıt yerel karakter kümesine dönüştürülemedi.

en: Failed to copy or move sites
tr_TR: Siteler kopyalanamadı ya da taşınamadı

en: Failed to create backup copy of xml file
tr_TR: XML dosyasının yedeği alınamadı

en: Failed to create listen socket on port %d, aborting.
tr_TR: %d bağlantı noktasında dinleme soketi oluşturulamadı. Vazgeçiliyor.

en: Failed to create listening socket for active mode transfer
tr_TR: Aktif kip aktarımı için dinleme soketi oluşturulamadı

en: Failed to decrypt server password.
tr_TR: Sunucu parolasının şifresi çözülemedi.

en: Failed to get 'My Documents' path
tr_TR: 'Belgelerim' klasörüne erişilemedi

en: Failed to get desktop path
tr_TR: Masaüstü yolu alınamadı

en: Failed to get peer address of control connection, connection closed.
tr_TR: Denetim bağlantısının denklik adresi alınamadı, bağlantı kapatıldı.

en: Failed to get peer address of data connection, connection closed.
tr_TR: Veri bağlantısının denklik adresi alınamadı, bağlantı kapandı.

en: Failed to load panels, invalid resource files?
tr_TR: Panolar yüklenemedi, kaynak dosyalar bozuk mu?

en: Failed to load private key: %s
tr_TR: Kişisel anahtar yüklenemedi: %s

en: Failed to parse returned path.
tr_TR: Döndürülen yol çözümlenemedi.

en: Failed to receive data
tr_TR: Veri alınamadı

en: Failed to retrieve directory listing
tr_TR: Klasör listesi alınamadı

en: Failed to retrieve external IP address, aborting.
tr_TR: Dış IP adresi öğrenilemedi. Vazgeçiliyor.

en: Failed to retrieve external IP address, using local address
tr_TR: Dış IP adresi öğrenilemedi, yerel adres deneniyor

en: Failed to retrieve local IP address, aborting.
tr_TR: Yerel IP adresi öğrenilemedi. Vazgeçiliyor.

en: Failed to retrieve local IP address.
tr_TR: Yerel IP adresi öğrenilemedi.

en: Failed to retrieve the external IP address.
tr_TR: Dış IP adresi okunamadı.

en: Failed to send command.
tr_TR: Komut gönderilemedi.

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language
tr_TR: Dil %s (%s) olarak değiştirilemedi, sistem varsayılan dili kullanılacak

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language (%s, %s).
tr_TR: Dil %s (%s) olarak değiştirilemedi, sistem varsayılan dili kullanılacak (%s, %s).

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language.
tr_TR: Dil %s (%s) olarak değiştirilemedi, sistem varsayılan dili kullanılacak.

en: Failed to set language to %s, using default system language
tr_TR: Dil %s olarak değiştirilemedi, sistem varsayılan dili kullanılacak

en: Failed to set language to %s, using default system language (%s, %s).
tr_TR: Dil %s olarak değiştirilemedi, sistem varsayılan dili kullanılacak (%s, %s).

en: Failed to set language to %s, using default system language.
tr_TR: Dil %s olarak değiştirilemedi, sistem varsayılan dili kullanılacak.

en: Failed to validate settings
tr_TR: Ayarlar doğrulanamadı

en: Failed to write xml file
tr_TR: XML dosyasına yazılamadı

en: Failed transfers
tr_TR: Aktarılamayanlar

en: Fall back to active mode
tr_TR: Aktif kipe geçilsin

en: Fil&e sizes
tr_TR: &Dosya boyutları

en: Fil&e:
tr_TR: Dos&ya:

en: Fil&es
tr_TR: Dos&yalar

en: File
tr_TR: Dosya

en: File does not contain any importable data.
tr_TR: Dosyada içe aktarılabilecek bir veri yok.

en: File editing
tr_TR: Dosya düzenleme

en: File exists
tr_TR: Dosya var

en: File exists action
tr_TR: Dosya var işlemi

en: File has changed
tr_TR: Dosya değiştirildi

en: File lists
tr_TR: Dosya listeleri

en: File not found
tr_TR: Dosya bulunamadı

en: File search
tr_TR: Dosya arama

en: File transfer aborted by user
tr_TR: Kullanıcı dosyayı aktarmaktan vazgeçti

en: File transfer aborted by user after transferring %s in %s
tr_TR: %s/%s aktarılmışken kullanıcı dosyayı aktarmaktan vazgeçti

en: File transfer failed
tr_TR: Dosya aktarılamadı

en: File transfer failed after transferring %s in %s
tr_TR: %s boyutundaki dosya %s süreden sonra aktarılamadı

en: File transfer skipped
tr_TR: Dosya aktarımı atlandı

en: File transfer successful
tr_TR: Dosya aktarıldı

en: File transfer successful, transferred %s in %s
tr_TR: %s boyutundaki dosya %s sürede aktarıldı

en: File transfers still in progress.
tr_TR: Dosya aktarımı henüz bitmedi.

en: FileZilla Error
tr_TR: FileZilla sorunu

en: FileZilla can now test your configuration to ensure everything is configured properly.
tr_TR: FileZilla artık tüm ayarlarının doğru yapılıp yapılmadığını sınayabilir.

en: FileZilla is already connected to a server.
tr_TR: FileZilla şu anda bir sunucuya bağlı.

en: FileZilla needs to be restarted for the language change to take effect.
tr_TR: Dil değişikliğinin etkili olabilmesi için FileZilla yeniden başlatılmalı.

en: FileZilla updates
tr_TR: FileZilla güncellemeleri

en: Filelist status &bars
tr_TR: Dosya listesi durum ç&ubukları

en: Filename
tr_TR: Dosya adı

en: Filename cannot be constructed for directory %s and filename %s
tr_TR: Dosya adı %s klasörü ve %s dosya adı için oluşturulamıyor

en: Filename invalid
tr_TR: Dosya adı geçersiz

en: Filename unchanged
tr_TR: Dosya adı değiştirilmedi

en: Filename:
tr_TR: Dosya adı:

en: Filenames may not contain any of the following characters: / * ? < > |
tr_TR: Dosya adlarında şu karakterler bulunamaz: / * ? < > |

en: Filenames may not contain any of the following characters: / \ : * ? " < > |
tr_TR: Dosya adlarında şu karakterler bulunamaz: / \ : * ? " < > |

en: Files currently being edited
tr_TR: Şu an düzenlenen dosyalar

en: Files matching a filter rule are removed from directory listings.
tr_TR: Bir süzgeç kuralına uyan dosyalar klasör listelerinden kaldırılır.

en: Filesize
tr_TR: Boyut

en: Filesize format
tr_TR: Dosya boyutu biçimi

en: Filetype
tr_TR: Dosya türü

en: Filetype associations
tr_TR: Dosya türü ilişkileri

en: Filter applies to:
tr_TR: Süzgeç şunlara uygulansın:

en: Filter invalid characters in filenames
tr_TR: Dosya adlarındaki geçersiz karakterler

en: Filter name already exists
tr_TR: Aynı adlı bir süzgeç var

en: Filter out items matching all of the following
tr_TR: Aşağıdakilerin tümüne uyan ögeler süzülsün

en: Filter out items matching any of the following
tr_TR: Aşağıdakilerin herhangi birine uyan ögeler süzülsün

en: Filter out items matching none of the following
tr_TR: Aşağıdakilerin hiçbirine uymayan ögeler süzülsün

en: Filter out items matching not all of the following
tr_TR: Aşağıdakilerin tümüne uymayan ögeler süzülsün

en: Filter set already exists
tr_TR: Aynı adlı bir süzgeç kümesi var

en: Filter the directory listings
tr_TR: Klasör listesi süzülsün

en: Filter validation failed
tr_TR: Süzgeç doğrulanamadı

en: Find &files
tr_TR: Dosyalar a&ransın

en: Find d&irectories
tr_TR: &Klasörler aransın

en: Fingerprint (SHA-1):
tr_TR: Parmak izi (SHA-1):

en: Fingerprint (SHA-256):
tr_TR: Parmak izi (SHA-256):

en: Fingerprints:
tr_TR: Parmak izleri:

en: Firewall and router configuration wizard
tr_TR: Güvenlik duvarı ve yöneltici yapılandırma yardımcısı

en: For more detailed information about what these options do, please run the network configuration wizard.
tr_TR: Bu seçeneklerin ne işe yaradığını daha iyi anlamak için ağ yapılandırma yardımcısını çalıştırın.

en: For reliability you should specify a range of at least 10 ports.
tr_TR: Güvenilirlik açısından en az 10 bağlantı noktası bulunan bir aralık belirtmelisiniz.

en: For this session the default settings will be used. Any changes to the settings will not be saved.
tr_TR: Bu oturum süresince varsayılan ayarlar kullanılacak ve yapılan değişiklikler kalıcı olmayacak.

en: Forbidden character in file extension.
tr_TR: Dosya uzantısında geçersiz karakterler var.

en: Force &UTF-8
tr_TR: &UTF-8 kullanılsın

en: Force showing &hidden files
tr_TR: &Gizli dosyalar görüntülensin

en: Force showing hidden files
tr_TR: Gizli dosyalar görüntülensin

en: Format specifications:
tr_TR: Biçim özellikleri:

en: Format: Extension followed by properly quoted command and arguments.
tr_TR: Biçim: Dosya türünü izleyecek şekilde tırnak içine komutu ve ardına parametreleri yazın.

note: @translator: Two examples: Found new nightly 2014-04-03\n, Found new release 3.9.0.1\n
en: Found new %s %s
tr_TR: Yeni %s %s bulundu

note: @translator: Placeholders will be filled with dates
en: From %s to %s
tr_TR: %s ile %s arasında

en: Function %s failed
tr_TR: %s işlevi tamamlanamadı

en: Further documentation
tr_TR: Ayrıntılı bilgiler

en: General
tr_TR: Genel

en: General SOCKS server failure
tr_TR: Genel SOCKS sunucu sorunu

en: Generic proxy
tr_TR: Genel vekil sunucu

en: Get external IP address from the following URL:
tr_TR: Dış IP adresi şu adresten alınsın:

en: Getting help
tr_TR: Yardım istiyorsanız

en: Given filterset name already exists, overwrite filter set?
tr_TR: Aynı adlı bir süzgeç kümesi zaten var, üzerine yazılsın mı?

en: Global bookmarks
tr_TR: Genel yer imleri

en: Got overlong input line, aborting.
tr_TR: Çok uzun bir giriş satırı ile karşılaşıldı, vazgeçiliyor.

en: Got unexpected EOF from child process.
tr_TR: Alt işlemde beklenmeyen bir satır sonu ile karşılaşıldı.

en: Green
tr_TR: Yeşil

en: Group permissions
tr_TR: Grup izinleri

en: H&igh
tr_TR: &Yüksek

en: HTTPS - HTTP over TLS
tr_TR: HTTPS - HTTP üzerinden TLS

en: Hash:
tr_TR: Karma:

en: Hidden
tr_TR: Gizli

en: High
tr_TR: Yüksek

en: Highest
tr_TR: En yüksek

en: Highest available port has to be a number between 1024 and 65535.
tr_TR: En büyük bağlantı noktası 1024 ile 65535 arasında olmalı.

en: Hold the shift key to toggle the filter state on both sides simultaneously.
tr_TR: Her iki tarafta da aynı anda süzgeç durumunu açıp kapamak için Shift tuşuna basın.

en: Homepage:
tr_TR: Web sayfası:

en: Host key mismatch
tr_TR: Sunucu anahtarı uyuşmazlığı

note: @translator: Keep short
en: Host name of identity service
tr_TR: Kimlik hizmeti sunucusunun adı

en: Host starts with '[' but no closing bracket found.
tr_TR: Sunucu adı '[' ile başlıyor ama kapatma parantezi bulunamadı.

en: Host unreachable
tr_TR: Sunucuya ulaşılamıyor

en: Host:
tr_TR: Sunucu:

en: Hostkey algorithm:
tr_TR: Sunucu anahtarı algoritması:

en: Hours,
tr_TR: Saat,

en: I &forgot my master password. Delete all passwords stored with this key.
tr_TR: A&na parolamı unuttum. Bu anahtar ile kaydedilmiş tüm parolalar silinsin.

en: I&SO 8601 (example: 15:47)
tr_TR: I&SO 8601 (örnek: 15:47)

en: IPv6 addresses are not supported with SOCKS4 proxy
tr_TR: SOCKS4 vekil sunucuları IPv6 adreslerini desteklemez

note: @translator: Keep short
en: Identity &host:
tr_TR: Kimlik su&nucusu:

en: Identity (Keystone):
tr_TR: Kimlik (Keystone):

note: @translator: Keep short
en: Identity service path:
tr_TR: Kimlik hizmetinin yolu:

en: If no data is sent or received during an operation for longer than the specified time, the connection will be closed and FileZilla will try to reconnect.
tr_TR: Bir işlem sırasında, belirtilen sürede hiç veri gönderilip alınamazsa, bağlantı kapatılır ve FileZilla yeniden bağlanmayı dener.

en: If reporting bugs, please provide logs with "Verbose" logging level.
tr_TR: Bir hata bildirirken günlükleri "Ayrıntılı" günlükleme düzeyinde gönderin.

en: If the automatic test at the end of this wizard succeeds, but you cannot transfer files to a particular server, the server might be misconfigured and you should try active mode. You can set the transfer mode on a per-server basis in the Site Manager.
tr_TR: Bu yardımcının sonundaki deneme başarılı olduğu halde bazı sunuculara dosya aktarımı yapamıyorsanız, sunucu yanlış ayarlanmıştır ve aktif kipi denemeniz gerekir. Her sunucu için aktarım kipi site yöneticisinden ayrı ayrı ayarlanabilir.

en: If the fallback option is enabled, you will be able to connect to misconfigured servers which reject the selected transfer mode.
tr_TR: Diğer yöntemlere başvurma seçeneğini etkinleştirerek, varsayılan aktarım kipinizi kabul etmeyen, hatalı ayarlanmış sunuculara da bağlanabilirsiniz.

en: If the host key change was not expected, please contact the server administrator.
tr_TR: Sunucu anahtarının değişmesini beklemiyorsanız, sistem yöneticisi ile görüşün.

en: If the problem persists, some router and/or firewall keeps blocking FileZilla.
tr_TR: Bu sorun çözülemiyorsa, FileZilla bir yöneltici ya da güvenlik duvarı tarafından engelleniyor demektir.

en: If the problem persists, some router and/or firewall keeps interrupting the connection.
tr_TR: Bu sorun çözülemiyorsa, bağlantı bir yöneltici ya da güvenlik duvarı tarafından kesiliyor demektir.

en: If the size of the logfile reaches the limit, it gets renamed by adding ".1" to the end of the filename (possibly overwriting older logfiles) and a new file gets created.
tr_TR: Günlük dosyasının boyutu belirtilen sınıra gelirse dosya adının sonuna ".1" eklenerek (daha eski günlük dosyalarının üzerine yazılabilir) yeniden adlandırılır ve yeni bir dosya oluşturulur.

en: If the symlink points to a directory, FileZilla can either delete the symbolic link or remove the contents of the linked directory.
tr_TR: Sembolik bağlantı bir klasörü gösteriyorsa FileZilla sembolik bağlantıyı ya da bağlı klasörün içini silebilir.

en: If this problem persists, please contact your router or firewall manufacturer for a solution.
tr_TR: Bu sorun çözülemiyorsa, çözüm için yöneltici ya da güvenlik duvarı üreticinizle görüşün.

en: If this problem stays, please contact your router manufacturer.
tr_TR: Bu sorun çözülemiyorsa yöneltici üreticinizle görüşün.

en: If using 'overwrite if newer', your system time has to be synchronized with the server. If the time differs (e.g. different timezone), specify a time offset in the site manager.
tr_TR: 'Daha yeni ise üzerine yazılsın' seçeneğinin kullanılabilmesi için sistem saati sunucu saati ile aynı olmalıdır. Sistem ile sunucunun saatleri farklı ise (farklı saat dilimlerinde olmaları gibi), site yöneticisi bölümünden saat farkını ayarlayın.

en: If using timestamp based comparison, consider two files equal if their timestamp difference does not exceed this threshold.
tr_TR: Zamana göre karşılaştırma yapılırken, aradaki fark burada belirtilen eşik değerini aşmıyorsa, farklı zamana sahip dosyalar aynı kabul edilir.

en: If you change the language, you need to restart FileZilla.
tr_TR: Değiştirilen dil ayarlarının etkin olması için FileZilla yeniden başlatılmalıdır.

en: If you click on test, FileZilla will connect to probe.filezilla-project.org and will perform some simple tests.
tr_TR: Sına üzerine tıkladığınızda, probe.filezilla-project.org adresi ile bağlantı kurularak bazı basit sınamalar yapılır.

en: If you close FileZilla, your changes will be lost.
tr_TR: FileZilla uygulamasını şimdi kapatırsanız, yaptığınız değişiklikler kaybolacak.

en: If you continue, transferred files may be intercepted or their contents replaced by an attacker.
tr_TR: İlerlerseniz, aktarılan dosyalar ele geçirilebilir ya da içerikleri bir saldırgan tarafından değiştirilebilir.

en: If you continue, your password and files will be sent in clear over the internet.
tr_TR: Devam ederseniz parolanız ve dosyalarınız İnternet üzerinden şifrelenmeden iletilir ve başkaları tarafından okunabilir.

en: If you enter the wrong filetypes, those files may get corrupted when transferred.
tr_TR: Hatalı yazılan türler aktarım sırasında bozulabilir.

en: If you get any errors, your configuration is not correct.
tr_TR: Herhangi bir hata iletisi görüyorsanız ayarlarınız yanlış demektir.

en: If you have problems to retrieve directory listings or to transfer files, try to change the default transfer mode.
tr_TR: Klasörleri listelemekte ya da dosya aktarımında sorun yaşıyorsanız, varsayılan aktarım kipini değiştirmeyi deneyin.

en: If you keep having problems with a specific server, the server itself or a remote router or firewall might be misconfigured. In this case try to toggle passive mode and contact the server administrator for help.
tr_TR: Belirli bir sunucu ile sorun yaşamaya devam ediyorsanız, sunucu, yöneltici ya da güvenlik duvarı uygun şekilde ayarlanmamış olabilir. Bu durumda pasif kipi ve yardım için sunucu yöneticisi ile iletişime geçmeyi deneyin.

en: If you successfully complete the wizard and the final test succeeds, any firewalls and routers you have should be configured properly.
tr_TR: Yardımcıyı sorunsuz tamamladığınızda, son sınama başarılı olmuşsa, güvenlik duvarlarınız ve yönelticileriniz doğru ayarlanmış demektir.

en: If you use a firewall, make sure FileZilla is allowed to accept connection on all given ports.
tr_TR: Bir güvenlik duvarı kullanıyorsanız FileZilla uygulamasının belirtilen bağlantı noktalarından bağlantı kurma izni olduğuna emin olun.

en: If you use a router, make sure all these ports are forwarded to the machine you're running FileZilla on.
tr_TR: Bir yöneltici kullanıyorsanız bu bağlantı noktalarının FileZilla uygulamasının çalıştığı bilgisayara yönlendirildiğinden emin olun.

en: If your router keeps changing the IP address, please contact your router manufacturer.
tr_TR: Yönelticiniz IP adresini değiştirmeye devam ediyorsa yönelticinizin üreticisiyle görüşün.

en: Import settings
tr_TR: İçe aktarma ayarları

en: Import successful
tr_TR: Veriler içe aktarıldı

en: Improperly quoted association.
tr_TR: Düzgün olmayan şekilde tırnak içine yazılmış ilişki.

en: In active mode, FileZilla has to listen on a port for data transfers. You have to specify which ports FileZilla will use.
tr_TR: FileZilla, aktif kipte, veri aktarımı için bir bağlantı noktasını dinleyebilmelidir. FileZilla uygulamasının kaç numaralı bağlantı noktasını dinleyeceğini belirtin.

en: In case you have a router, you will have to forward all available ports, as FileZilla has no influence on the ports your system chooses.
tr_TR: Bir yönelticiniz varsa, FileZilla uygulamasının sisteminizin seçtiği bağlantı noktalarına bağlanma şansı olamayacağından, var olan tüm bağlantı noktalarını yönlendirmeniz gerekir.

en: In order to use active mode, FileZilla needs to know your external IP address.
tr_TR: Aktif kipi kullanabilmek için, FileZilla, dış IP adresinizi bilmelidir.

en: In passive mode, which is recommended for most users, FileZilla asks the server for a port and connects to the given port. Not much configuration has to be done for this.
tr_TR: Çoğu kullanıcı için önerilen pasif kipte, FileZilla sunucuya bir bağlantı noktası sorar ve bağlantı verilen bu bağlantı noktasından kurulur. Bunun için pek bir ayar yapılmasına gerek yoktur.

en: Incorrect password
tr_TR: Parola yanlış

en: Information about the latest version of FileZilla could not be retrieved. Please try again later.
tr_TR: Son FileZilla sürümüyle ilgili bilgiler alınamadı. Lütfen bir süre sonra yeniden deneyin.

en: Initializing TLS...
tr_TR: TLS başlatılıyor...

en: Insecure %s connection
tr_TR: Güvenli olmayan %s bağlantısı

en: Insecure FTP data connection
tr_TR: Güvenli olmayan FTP veri bağlantısı

en: Insecure algorithm!
tr_TR: Güvenli olmayan algoritma!

en: Insecure server, it does not support FTP over TLS.
tr_TR: Güvenli olmayan sunucu, TLS üzerinden FTP desteklenmiyor.

en: Interactive
tr_TR: Etkileşimli

en: Interface
tr_TR: Arayüz

en: Intermediate certificate
tr_TR: Ara sertifika

en: Interrupted by user
tr_TR: Kullanıcı tarafından durduruldu

en: Invalid Content-Length
tr_TR: İçerik uzunluğu geçersiz

en: Invalid HTTP Response
tr_TR: HTTP yanıtı geçersiz

en: Invalid character sequence received, disabling UTF-8. Select UTF-8 option in site manager to force UTF-8.
tr_TR: Geçersiz karakter dizilimi alındı, UTF-8 devre dışı bırakılıyor. UTF-8 karakter kümesini dayatmak için site yöneticisinde 'UTF-8 kullanılsın' seçeneğini etkinleştirin.

en: Invalid chunk size
tr_TR: İri veri boyutu geçersiz

en: Invalid data received
tr_TR: Geçersiz veri alındı

en: Invalid date
tr_TR: Tarih geçersiz

en: Invalid filename
tr_TR: Dosya adı geçersiz

en: Invalid hash: %s
tr_TR: Karma geçersiz: %s

en: Invalid host, after closing bracket only colon and port may follow.
tr_TR: Sunucu geçersiz. Parantezi kapattıktan sonra yalnızca iki nokta üst üste ve bağlantı noktası yazılabilir.

en: Invalid hostname: %s
tr_TR: Sunucu adı geçersiz: %s

en: Invalid input
tr_TR: Giriş geçersiz

en: Invalid line
tr_TR: Satır geçersiz

en: Invalid path
tr_TR: Yol geçersiz

en: Invalid port given. The port has to be a value from 1 to 65535.
tr_TR: Yazılan bağlantı noktası geçersiz. Bağlantı noktası değeri 1 ile 65535 arasında olmalıdır.

en: Invalid protocol specified. Valid protocols are:
    ftp:// for normal FTP with optional encryption,
    sftp:// for SSH file transfer protocol,
    ftps:// for FTP over TLS (implicit) and
    ftpes:// for FTP over TLS (explicit).
tr_TR: Belirtilen iletişim kuralı geçersiz. Geçerli iletişim kuralları şunlardır:
    ftp:// isteğe bağlı şifreleme ile normal FTP için,
    sftp:// SSH dosya aktarım iletişim kuralı için,
    ftps:// TLS (örtülü) üzerinden FTP ve
    ftpes:// TLS (açıkta) üzerinde FTP.

en: Invalid proxy host, after closing bracket only colon and port may follow.
tr_TR: Vekil sunucu geçersiz. Parantezi kapattıktan sonra yalnızca iki nokta üst üste ve bağlantı noktası yazılabilir.

en: Invalid regular expression
tr_TR: Kurallı ifade geçersiz

en: Invalid response code
tr_TR: Yanıt kodu geçersiz

en: Invalid search conditions: %s
tr_TR: Arama ölçütleri geçersiz: %s

en: Invalid site path
tr_TR: Site yolu geçersiz

en: Invalid size in condition
tr_TR: Ölçütteki boyut geçersiz

en: Invalid username given.
tr_TR: Kullanıcı adı geçersiz.

en: Invert Filter
tr_TR: Süzgeci tersine çevir

en: Issuer
tr_TR: Yayınlayan

en: Jurisdiction country:
tr_TR: Yargı alanı ülkesi:

en: Jurisdiction locality:
tr_TR: Yargı alanı yerleşimi:

en: Jurisdiction state or province:
tr_TR: Yargı alanı ili ya da bölgesi:

en: Keep directories on top
tr_TR: Klasörler üstte görüntülensin

en: Keep in mind that not all servers support this feature and may return incorrect listings if this option is enabled. Although FileZilla performs some tests to check if the server supports this feature, the test may fail.
tr_TR: Bazı sunucuların bu özelliği desteklemeyebileceğini ve bu nedenle hatalı listeleler görebileceğinizi unutmayın. FileZilla, sunucunun bu özelliği destekleyip desteklemediğini anlamak için bazı sınamalar yapsa da başarısız olabilir.

en: Key exchange
tr_TR: Anahtar takası

en: Key exchange:
tr_TR: Anahtar takası:

en: Key file
tr_TR: Anahtar dosyası

en: Key identifier:
tr_TR: Anahtar belirteci:

en: L&owest
tr_TR: E&n düşük

en: Language
tr_TR: Dil

en: Language changed
tr_TR: Dil değişti

en: Last modified
tr_TR: Son değişiklik

en: Layout
tr_TR: Yerleşim

en: Leave empty to keep existing data.
tr_TR: Var olan verileri korumak için boş bırakın.

note: @translator: Keep this string as short as possible
en: Leave empty to keep existing password.
tr_TR: Var olan parolanın korunması için boş bırakın.

en: Limit for concurrent &downloads:
tr_TR: Eşzamanlı in&dirme:

en: Limit for concurrent &uploads:
tr_TR: Eşzamanlı &yükleme:

en: Limit local ports
tr_TR: Yerel bağlantı noktası sınırlaması

en: Limit size of logfile
tr_TR: Günlük dosyası boyutunun sınırı

en: Limit:
tr_TR: Sınır:

en: Line length exceeded
tr_TR: Satır uzunluğu aşıldı

en: Linked against
tr_TR: İlgili bileşenler

en: Listen socket closed
tr_TR: Dinleme soketi kapandı

en: Listing:
tr_TR: Sıralama:

en: Lo&west available port:
tr_TR: Kullanılabilecek e&n küçük bağlantı noktası:

en: Local
tr_TR: Yerel

en: Local &directory:
tr_TR: &Yerel klasör:

en: Local file
tr_TR: Yerel dosya

en: Local file does not exist.
tr_TR: Yerel dosya bulunamadı.

en: Local file is %s
tr_TR: Yerel dosya %s

en: Local file is a directory instead of a regular file.
tr_TR: Yerel dosya normal bir dosya değil bir klasör.

en: Local file is not a valid filename.
tr_TR: Yerel dosyanın geçerli bir adı yok.

en: Local file search
tr_TR: Yerel dosyalarda arama

en: Local filters:
tr_TR: Yerel süzgeçler:

en: Local path handling:
tr_TR: Yerel yolun işlenişi:

en: Local results:
tr_TR: Yerel sonuçlar:

en: Local site:
tr_TR: Yerel site:

en: Local size of '%s' does not match expected size: %d != %d
tr_TR: Yerel dosya boyutu '%s' ve beklenen boyut ile uyuşmuyor: %d != %d

en: Locality:
tr_TR: Yer:

en: Log file
tr_TR: Günlük dosyası

en: Logged in
tr_TR: Oturum açıldı

en: Logging
tr_TR: Günlük

en: Login (optional):
tr_TR: Kullanıcı adı (isteğe bağlı):

en: Login data contains non-ASCII characters and server might not be UTF-8 aware. Cannot fall back to local charset since using proxy.
tr_TR: Giriş verisinda ASCII olmayan karakterler var ve sunucu UTF-8 karakter kümesini anlamıyor olabilir. Vekil sunucu kullanıldığı için yerel karakter kümesi kullanılamıyor.

en: Login data contains non-ASCII characters and server might not be UTF-8 aware. Trying local charset.
tr_TR: Giriş verisinde ASCII olmayan karakterler var ve sunucu UTF-8 karakter kümesini anlamıyor olabilir. Yerel karakter kümesi deneniyor.

en: Login sequence fully executed yet not logged in, aborting.
tr_TR: Oturum açma işlemleri eksiksiz yapıldı ama hala oturum açılamadı, vazgeçiliyor.

en: Logontype has to be either 'ask' or 'interactive' (without the quotes).
tr_TR: Oturum açma türü 'ask' ya da 'interactive' olmalıdır (tırnaklar olmadan).

en: Logontype, can only be used together with FTP URL. Argument has to be either '%s' or '%s'
tr_TR: Oturum açma türü yalnızca FTP adresi ile birlikte kullanılabilir. Seçenek şunlardan biri olabilir: '%s' ya da '%s'

en: Low
tr_TR: Düşük

en: Lowest
tr_TR: En düşük

en: Lowest available port has to be a number between 1024 and 65535.
tr_TR: Kullanılabilecek en küçük bağlantı noktası 1024 ile 65535 arasında olmalıdır.

en: MFA D&evice Serial:
tr_TR: Çok aşamalı kimlik doğrulama aygıtı seri no:

en: Magenta
tr_TR: Mor

en: Make sure the file can be accessed and is a well-formed XML document.
tr_TR: Dosyanın erişilebilir ve düzgün hazırlanmış bir XML belgesi olduğuna emin olun.

en: Malformed chunk data: %s
tr_TR: İri veri biçimi bozuk: %s

en: Malformed request header: %s
tr_TR: İstek üst bilgisinin biçimi bozuk: %s

en: Malformed response header: %s
tr_TR: Yanıt üst bilgisinin biçimi bozuk: %s

en: Malformed response: %s
tr_TR: Yanıt bozuk: %s

en: Manual transfer
tr_TR: El ile aktarım

en: Master &Password:
tr_TR: Ana &parola:

en: Master password:
tr_TR: Ana parola:

en: Match all of the following
tr_TR: Aşağıdakilerin tümüne uyan

en: Match any of the following
tr_TR: Aşağıdakilerin herhangi birine uyan

en: Match none of the following
tr_TR: Aşağıdakilerin herhangi birine uymayan

en: Match not all of the following
tr_TR: Aşağıdakilerin hiçbirine uymayan

en: Maximum simultaneous &transfers:
tr_TR: Eşzamanlı ak&tarım:

en: Message log
tr_TR: İleti günlüğü

en: Message log positio&n:
tr_TR: İleti gü&nlüğün konumu:

en: Minimum allowed TLS &version:
tr_TR: Kullanılabilecek en düşük TLS &sürümü:

en: Minutes
tr_TR: Dakika

en: Modification tim&e
tr_TR: Değişiklik za&manı

en: Move &down
tr_TR: &Aşağı taşı

en: Move &up
tr_TR: Y&ukarı taşı

en: My Computer
tr_TR: Bilgisayarım

en: My Documents
tr_TR: Belgelerim

en: My Sites
tr_TR: Sitelerim

en: N&o encryption
tr_TR: Şifreleme y&ok

en: N/a
tr_TR: Yok

en: Name
tr_TR: Ad

en: Name already exists
tr_TR: Bu ad daha önce verilmiş

en: Name of bookmark already exists.
tr_TR: Yer imi adı zaten var.

en: Name or email address
tr_TR: Ad ya da e-posta adresi

en: Name:
tr_TR: Ad:

en: Natural sort
tr_TR: Doğal sıralama

en: Need to enter filter name
tr_TR: Süzgeç adını yazmalısınız

en: Need to enter valid local path
tr_TR: Geçerli bir yerel yol yazılmalıdır

en: Need to enter valid remote path
tr_TR: Geçerli bir yol yazmalısınız

en: Need to specify a character encoding
tr_TR: Karakter kodlaması belirtilmeli

en: Network activity:
tr_TR: Ağ etkinliği:

en: Network unreachable
tr_TR: Ağa ulaşılamıyor

en: Never
tr_TR: Hiçbir zaman

en: New &folder
tr_TR: Yeni &klasör

en: New &tab
tr_TR: &Sekme ekle

en: New Book&mark
tr_TR: Yer i&mi ekle

en: New bookmark
tr_TR: Yeni yer imi

en: New directory
tr_TR: Klasör oluştur

en: New features and improvements in %s
tr_TR: %s sürümündeki yeni özellik ve geliştirmeler

en: New filter
tr_TR: Yeni süzgeç

en: New folder
tr_TR: Klasör oluştur

en: New site
tr_TR: Yeni site

en: Next to the transfer queue
tr_TR: Aktarım kuyruğu bölümünün yanında

en: No
tr_TR: Hayır

en: No category to export selected
tr_TR: Dışa aktarılacak bir veri seçilmemiş

en: No code given.
tr_TR: Herhangi bir kod belirtilmemiş.

en: No command given, aborting.
tr_TR: Herhangi bir komut verilmedi, vazgeçiliyor.

en: No directory added
tr_TR: Herhangi bir klasör eklenmedi

en: No entries found matching '%s'.
tr_TR: '%s' ile eşleşen bir kayıt bulunamadı.

en: No external IP address set, trying default.
tr_TR: Dış IP adresi belirtilmemiş, varsayılan deneniyor.

en: No files are currently being edited.
tr_TR: Şu an düzenlenen bir dosya yok.

en: No filter name given
tr_TR: Süzgeç adı verilmemiş

en: No host given, please enter a host.
tr_TR: Sunucu belirtilmemiş. Lütfen sunucuyu yazın.

en: No images available
tr_TR: Kullanılabilecek bir görsel yok

en: No name for the filterset given.
tr_TR: Süzgeç kümesinin adı belirtilmemiş.

en: No path given
tr_TR: Herhangi bir yol belirtilmemiş

en: No permission to open '%s'
tr_TR: '%s' açmak için bir izin verilmemiş

en: No program associated with filetype
tr_TR: Bu dosya türü ile ilişkili bir uygulama bulunamadı

en: No program has been associated to edit dotfiles.
tr_TR: Nokta dosyalarını düzenlemek için ilişkilendirilmiş bir uygulama yok.

en: No program has been associated to edit extensionless files.
tr_TR: Uzantısı olmayan dosyaları düzenlemek için ilişkilendirilmiş bir uygulama yok.

en: No program has been associated to edit files with the extension '%s'.
tr_TR: %s' uzantılı dosyaları düzenlemek için ilişkilendirilmiş bir uygulama yok.

en: No search results
tr_TR: Henüz bir sonuç yok

en: No settings loaded to save.
tr_TR: Kaydedilecek bir ayar yüklenmemiş.

en: No sites available
tr_TR: Henüz kaydedilmiş bir site yok

en: No supported SOCKS5 auth method
tr_TR: Desteklenen bir SOCKS5 kimlik denetimi kipi yok

en: No username given.
tr_TR: Kullanıcı adı belirtilmemiş.

en: None
tr_TR: Yok

en: None selected yet
tr_TR: Henüz seçilmemiş

en: Not a file or does not exist: '%s'
tr_TR: Bir dosya değil ya da bulunamadı: '%s'

en: Not all items could be requeued for transfer.
tr_TR: Tüm ögeler aktarım için kuyruğa yeniden eklenememiş olabilir.

en: Not connected
tr_TR: Bağlantı kurulmamış

en: Not connected to any server
tr_TR: Herhangi bir sunucu ile bağlantı kurulmamış

en: Not connected to any server.
tr_TR: Herhangi bir sunucu ile bağlantı kurulmamış.

en: Not connected.
tr_TR: Bağlantı kurulmamış.

en: Not yet valid!
tr_TR: Henüz doğrulanmamış!

en: Note that this feature is only supported using the FTP protocol.
tr_TR: Dikkat bu özellik yalnızca FTP iletişim kuralı kullanılırken desteklenir.

en: Note: Using a generic proxy forces passive mode on FTP connections.
tr_TR: Not: Soysal bir vekil sunucu yalnızca pasif kip FTP bağlantılarının kurulmasına izin verir.

en: Null character in line
tr_TR: Şu satırda null karakteri var

en: Number of decimal places:
tr_TR: Ondalık basamak sayısı:

en: Number of retries has to be between 0 and 99.
tr_TR: Yeniden deneme sayısı 0 ile 99 arasında olmak zorundadır.

en: OK
tr_TR: Tamam

en: OS version:
tr_TR: İşletim sistemi sürümü:

en: On startup of FileZilla:
tr_TR: FileZilla başlatılırken:

en: On the following pages, the selected transfer mode will be configured, as well as the fallback mode if enabled.
tr_TR: İzleyen sayfalarda aktarım ve -seçtiyseniz- başvuru kipleri ayarlanacak.

en: Once
tr_TR: Bir kez

en: Once a day
tr_TR: Günde bir

en: Once a week
tr_TR: Haftada bir

en: Only continue after you have spoken to the server administrator or server hosting provider.
tr_TR: Yalnızca sunucu yöneticisi ya da barındırma hizmeti sağlayıcınız ile görüştükten sonra ilerleyin.

en: Only use plain FTP (insecure)
tr_TR: Yalnızca düz FTP kullanılsın (güvenli değil)

en: Op&en file
tr_TR: &Dosya aç

en: Open directory in system's file manager
tr_TR: Sistem dosya yöneticisinde açık dosya

en: Open the Site Manager
tr_TR: Site yöneticisini aç

en: Open the Site Manager.
tr_TR: Site yöneticisini açar.

en: Open the Site Manager. Right-click for a list of sites.
tr_TR: Site yöneticisini açın. Site listesi için sağ tıklayın.

en: Open the directory access permissions dialog to configure the local directories FileZilla has access to.
tr_TR: FileZilla tarafından erişilebilen yerel klasörlerin erişim izinlerinin ayarlanabileceği pencereyi açar.

en: Open the file.
tr_TR: Dosyayı açar.

en: Open the settings dialog of FileZilla
tr_TR: FileZilla ayarları penceresini açar

en: Opened as:
tr_TR: Olarak açılan:

en: Opening failed
tr_TR: Açılamadı

en: Opens a new tab
tr_TR: Yeni bir sekme ekler

en: Opens the Site Manager
tr_TR: Site yöneticisini açar

en: Opens the directory listing filter dialog. Right-click to toggle filters.
tr_TR: Klasör listeleme süzgeci penceresini açar. Süzgeçleri açıp kapatmak için sağ tıklayın.

en: Operating System:
tr_TR: İşletim sistemi:

en: Options
tr_TR: Ayarlar

en: Options:
tr_TR: Ayarlar:

en: Orange
tr_TR: Turuncu

en: Organization:
tr_TR: Kuruluş:

en: Other SFTP options
tr_TR: Diğer SFTP ayarları

en: Other:
tr_TR: Diğer:

en: Overview
tr_TR: Genel açıklama

en: Overwrite &if source newer
tr_TR: Kaynak daha yen&i ise üzerine yazılsın

en: Overwrite file
tr_TR: Üzerine yazılsın

en: Overwrite file if size differs
tr_TR: Boyut farklı ise üzerine yazılsın

en: Overwrite file if size differs or source file is newer
tr_TR: Boyut farklı ya da kaynak daha yeni ise üzerine yazılsın

en: Overwrite file if source file newer
tr_TR: Kaynak daha yeni ise üzerine yazılsın

en: Overwrite if &different size
tr_TR: &Boyut farklı ise üzerine yazılsın

en: Overwrite if different si&ze or source newer
tr_TR: Boyut farklı ya da kaynak daha yeni ise üzerine ya&zılsın

en: Own build type: %s
tr_TR: Kendi türünüzü oluşturun: %s

en: Owner permissions
tr_TR: Sahip izinleri

en: Owner/Group
tr_TR: Sahip/Grup

en: P&revent system from entering idle sleep during transfers and other operations
tr_TR: Sistem, akta&rım ve diğer işlemler sırasında askıya alınmasın

en: P&roxy host:
tr_TR: &Vekil sunucu:

en: PEM files
tr_TR: PEM dosyaları

en: PORT command tainted by router or firewall.
tr_TR: PORT komutu yöneltici ya da güvenlik duvarı tarafından bozuldu.

en: PPK files
tr_TR: PPK dosyaları

en: Pa&ssive (recommended)
tr_TR: Pa&sif (önerilen)

en: Parameter not a valid URL
tr_TR: Parametre geçerli bir adres değil

en: Parsing %d bytes of version information.
tr_TR: Sürüm bilgisinin %d baytı işleniyor.

en: Pass&word:
tr_TR: Parol&a:

en: Passive (recommended)
tr_TR: Pasif (önerilen)

en: Passive mode
tr_TR: Pasif kip

en: Passive mode has been set as default transfer mode.
tr_TR: Varsayılan aktarım kipi Pasif olarak seçildi.

en: Password required
tr_TR: Parola zorunlu

en: Passwords
tr_TR: Parolalar

en: Path
tr_TR: Yol

en: Path cannot be constructed for directory %s and subdir %s
tr_TR: %s klasörü ve %s alt klasörü için yol oluşturulamadı

en: Path not found:
tr_TR: Yol bulunamadı:

en: Path of identity service
tr_TR: Kimlik hizmetinin yolu

en: Paths
tr_TR: Yollar

en: Pending removal
tr_TR: Silinmesi bekleniyor

en: Permission
tr_TR: İzin

en: Permissions
tr_TR: İzinler

en: Plain FTP is insecure. Please switch to FTP over TLS.
tr_TR: Düz FTP güvenli değildir. Lütfen TLS üzerinden FTP kullanmaya geçin.

en: Please add at least one directory you want to download files into or to upload files from.
tr_TR: Lütfen dosyaları indirmek ya da yüklemek istediğiniz en az bir klasör ekleyin.

en: Please add the local directories you want to use FileZilla with.
tr_TR: Lütfen FileZilla ile kullanmak istediğiniz yerel klasörleri ekleyin.

en: Please check on https://filezilla-project.org/probe.php that the server is running and carefully check your settings again.
tr_TR: Lütfen https://filezilla-project.org/probe.php adresinden sunucunun çalıştığını denetleyin ve ayarlarınızı yeniden dikkatlice gözden geçirin.

en: Please check the granted permissions and re-add any missing local directories you are working with in the dialog that follows.
tr_TR: Lütfen verilen izinleri denetleyin ve çalışacağınız eksik yerel klasörleri pencereden yeniden ekleyin.

en: Please configure any firewalls and routers so that FileZilla can establish outgoing connection to arbitrary ports.
tr_TR: Lütfen tüm güvenlik duvarı ve yönelticilerinizi, dışarı giden bağlantılarda FileZilla uygulamasının keyfi bağlantı noktaları kullanabileceği şekilde ayarlayın.

en: Please disable settings like 'DMZ mode' or 'Game mode' on your router.
tr_TR: Lütfen yöneltici ayarlarından 'DMZ kipi' ya da 'Oyun kipi' ayarlarını devredışı bırakın.

en: Please ensure you have a stable internet connection and carefully check your settings again.
tr_TR: Lütfen Internet bağlantınızın çalıştığından emin olun ve ayarlarınızı yeniden denetleyin.

en: Please enter a custom date format.
tr_TR: Lütfen özel bir tarih biçimi yazın.

en: Please enter a custom time format.
tr_TR: Lütfen özel bir saat biçimi yazın.

en: Please enter a date of the form YYYY-MM-DD such as for example 2010-07-18.
tr_TR: Lütfen 2010-07-18 gibi YYYY-AA-GG şeklinde bir tarih yazın.

en: Please enter a download speed limit greater or equal to 0 %s/s.
tr_TR: Lütfen 0 %s/s değerine eşit ya da daha büyük bir indirme hızı sınırı yazın.

en: Please enter a name for the new filter.
tr_TR: Yeni süzgeç için bir ad yazın.

en: Please enter a new name for the copied filter.
tr_TR: Kopyalanmış süzgeç için bir ad yazın.

en: Please enter a new name for the filter set "%s"
tr_TR: Şu süzgeç kümesi için yeni adı yazın: "%s"

en: Please enter a new name for the filter.
tr_TR: Bu süzgeç için bir ad yazın.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent downloads.
tr_TR: Aynı anda 0 ile 10 arasında kaç indirme yapılabileceğini yazın.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent uploads.
tr_TR: Aynı anda 0 ile 10 arasında kaç yükleme yapılabileceğini yazın.

en: Please enter a number between 1 and 10 for the number of concurrent transfers.
tr_TR: Aynı anda 0 ile 10 arasında kaç aktarım yapılabileceğini yazın.

en: Please enter a password for this server:
tr_TR: Lütfen bu sunucunun parolasını yazın:

en: Please enter a timeout between 10 and 9999 seconds or 0 to disable timeouts.
tr_TR: Lütfen 10 ile 9999 saniye arasında bir zaman aşımı süresi yazın. 0 zaman aşımını devre dışı bırakır.

en: Please enter a unique name for this filter set
tr_TR: Bu süzgeç kümesine eşsiz bir ad yazın

en: Please enter a username for this server:
tr_TR: Bu sunucu için kullanıcı adını yazın:

en: Please enter a valid portrange.
tr_TR: Geçerli bir bağlantı noktası aralığı yazın.

en: Please enter an URL where to get your external address from
tr_TR: Dış adresinizin alınabileceği bir adres yazın

en: Please enter an upload speed limit greater or equal to 0 %s/s.
tr_TR: 0 %s/s değerinden büyük ya da eşit bir yükleme hızı sınırı yazın.

en: Please enter raw FTP command.
    Using raw ftp commands will clear the directory cache.
tr_TR: Lütfen standart bir FTP komutu yazın.
    Standart FTP komutları kullanıldığında klasör ön belleği silinir.

en: Please enter the 2FA code for this server:
tr_TR: Lütfen bu sunucunun iki aşamalı doğrulama kodunu yazın:

en: Please enter the complete path of a program and its arguments. This command will be executed when the queue has finished processing.
    E.g. c:\somePath\file.exe under MS Windows or /somePath/file under Unix.
    You need to properly quote commands and their arguments if they contain spaces.
tr_TR: Lütfen bir programın tam yolunu ve seçeneklerini yazın. Kuyruğun işlenmesi tamamlandığında bu komut yürütülür.
    Örneğin: Windows için c:\yol\dosya.exe ya da Unix için /yol/dosya.
    Komut ve seçeneklerde boşluk karakteri varsa uygun şekilde tırnak içine almalısınız.

en: Please enter the name of the directory which should be created:
tr_TR: Lütfen oluşturulacak klasörün adını yazın:

en: Please enter the name of the file which should be created:
tr_TR: Lütfen oluşturulacak dosyanın adını yazın:

en: Please enter username and password for this server:
tr_TR: Lütfen bu sunucu için bir kullanıcı adı ve parola yazın:

en: Please enter your current master password to change the password settings.
tr_TR: Parola ayarlarını değiştirmek için geçerli ana parolanızı yazın.

en: Please enter your external IP address
tr_TR: Lütfen dış IP adresinizi yazın

en: Please enter your external IP address on the active mode page of this wizard. In case you have a dynamic address or don't know your external address, use the external resolver option.
tr_TR: Lütfen bu yardımcıdaki aktif kip sayfasına dış IP adresinizi yazın. Adresi bilmemeniz ya da dinamik olması durumunda, dış IP adresi bulucu seçeneğini kullanın.

en: Please enter your master password to decrypt the password for this server:
tr_TR: Bu sunucunun parola şifresinin çözülmesi için ana parolanızı yazın:

en: Please follow the instructions carefully, as wrong configuration will prevent successful FTP connections.
tr_TR: Lütfen açıklamaları dikkatle inceleyin, hatalı ayarlar FTP bağlantılarının düzgün kurulmasını engeller.

en: Please make sure FileZilla is allowed to establish outgoing connections and make sure you typed the address of the address resolver correctly.
tr_TR: Lütfen dışarı giden FileZilla bağlantılarına izin verildiğine ve adres bulucudaki adresin doğru yazıldığına emin olun.

en: Please make sure the requested locale is installed on your system.
tr_TR: Lütfen istenilen yerel dosyaların sisteminize kurulmuş olduğuna emin olun.

en: Please make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'.
tr_TR: Lütfen yönelticinizin son yazılım sürümünü kullandığından emin olun. Ayrıca yönelticiniz düzgün şekilde ayarlanmış olmalıdır. El ile bağlantı noktası yönlendirmesi yapmalı, yönelticinizde 'DMZ kipi' ya da 'Oyun kipi' seçeneklerini kullanmamalısınız.

en: Please note that FileZilla has no influence on the port the server chooses. So the server might choose a port which your firewall thinks is only used by trojans or other malware. This might raise a false alarm you can safely discard.
tr_TR: FileZilla uygulamasının, sunucuların seçtiği bağlantı noktaları üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Güvenlik duvarınız, sunucunun seçtiği bağlantı noktasını zararlı bir bağlantı tarafından kullanılıyor sanabilir. Bu şekilde bir güvenlik uyarısı alırsanız görmezden gelebilirsiniz.

en: Please note that preserving timestamps on uploads on FTP, FTPS and FTPES servers only works if they support the MFMT command.
tr_TR: Zamanların korunması özelliğinin yalnızca FTP, FTPS ve FTPES sunucularının MFMT komutunu desteklemesi durumunda kullanılabileceğini unutmayın.

en: Please note that some servers might ban you if you try to reconnect too often or in too short intervals.
tr_TR: Kısa aralıklarla üst üste bağlanmaya çalışacağınız bazı sunucuların sizi yasaklayabileceğini unutmayın.

en: Please run this wizard again should you change your network environment or in case you suddenly encounter problems with servers that did work previously.
tr_TR: Ağ ortamınızı değiştirir ya da çalıştığınız sunucular ile aniden sorunlar yaşamaya başlarsanız bu yardımcıyı yeniden çalıştırın.

en: Please select an action:
tr_TR: Lütfen bir işlem seçin:

en: Please select the categories you would like to import.
tr_TR: Lütfen içe aktarmak istediğiniz bilgileri seçin.

en: Please select the default transfer mode you would like to use.
tr_TR: Lütfen varsayılan aktarım kipini seçin.

en: Please select the new attributes for the directory "%s".
tr_TR: "%s" klasörü için yeni izinleri belirleyin.

en: Please select the new attributes for the file "%s".
tr_TR: "%s" dosyası için yeni izinleri belirleyin.

en: Please select the new attributes for the selected directories.
tr_TR: Lütfen seçilmiş klasörlerin izinlerini belirleyin.

en: Please select the new attributes for the selected files and directories.
tr_TR: Lütfen seçilmiş klasör ve dosyaların izinlerini belirleyin.

en: Please select the new attributes for the selected files.
tr_TR: Lütfen seçilmiş dosyaların izinlerini belirleyin.

en: Please update your firewall and make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'. Things like protocol inspection or protocol specific 'fixups' have to be disabled
tr_TR: Lütfen güvenlik duvarınızı güncelleyin ve yönelticinizin son yazılım sürümünü kullandığından emin olun. Ayrıca yönelticiniz düzgün şekilde ayarlanmış olmalıdır. El ile bağlantı noktası yönlendirmesi yapmalı, yönelticinizde 'DMZ kipi' ya da 'Oyun kipi' seçeneklerini kullanmamalısınız. Kullandığınız iletişim kuralı, inceleme ya da iletişim kurallarına özgü 'düzeltme' yazılımları varsa bunları devre dışı bırakmalısınız

en: Port:
tr_TR: Bağlantı noktası:

en: Postal code:
tr_TR: Posta kodu:

en: Pre&allocate space before downloading
tr_TR: İndirmeden önce yer &ayrılsın

en: Preallocation
tr_TR: Yer ayırma

en: Predefined Sites
tr_TR: Varsayılan siteler

en: Preserving file timestamps
tr_TR: Dosya zamanları korunuyor

en: Preview
tr_TR: Ön izleme

en: Print diagnostic information related to startup of FileZilla
tr_TR: FileZilla uygulamasının başlatılması ile ilgili tanılama bilgilerini yazdırın

en: Print version information to stdout and exit
tr_TR: Sürüm bilgisini konsola gönderip çık

en: Prioritize directories (default)
tr_TR: Klasörler öncelikli (varsayılan)

en: Priority
tr_TR: Öncelik

en: Privacy policy: Only your version of FileZilla, your used operating system and your CPU architecture will be submitted to the server.
tr_TR: Gizlilik ilkesi: Sunucuya yalnızca FileZilla sürümünüz, işletim sisteminiz ve işlemci mimarinizin bilgileri iletilir.

en: Private &keys:
tr_TR: Kişisel &anahtarlar:

en: Pro&ject ID:
tr_TR: Pro&je kodu:

en: Pro&ject:
tr_TR: Pro&je:

en: Pro&tocol:
tr_TR: İle&tişim kuralı:

en: Pro&xy password:
tr_TR: Ve&kil sunucu parolası:

en: Process &Queue
tr_TR: &Kuyruktaki dosyaları aktar

note: @translator: Example: Processed 5 files in 1 directory
en: Processed %s in %s.
tr_TR: %s %s içinde işlendi.

en: Profile
tr_TR: Profil

note: @translator: Keep short
en: Project (or tenant) name or ID
tr_TR: Proje (ya da kiracı) adı ya da kodu

en: Protocol:
tr_TR: İletişim kuralı:

en: Proxy &port:
tr_TR: Vekil sunucu &bağlantı noktası:

en: Proxy &user:
tr_TR: Vekil sunucu k&ullanıcı adı:

en: Proxy authentication failed
tr_TR: Vekil sunucu oturumu açılamadı

en: Proxy handshake failed: %s
tr_TR: Vekil sunucu ile iletişim kurulamadı: %s

en: Proxy host starts with '[' but no closing bracket found.
tr_TR: Vekil sunucu adı '[' ile başlıyor ama kapatma parantezi bulunamadı.

en: Proxy reply: %s
tr_TR: Vekil sunucu yanıtı: %s

en: Proxy request failed. Reply from proxy: %s
tr_TR: Vekil sunucu isteği karşılanamadı. Vekil sunucu yanıtı: %s

en: Proxy request failed: %s
tr_TR: Vekil sunucu isteği karşılanamadı: %s

en: Proxy request failed: Unknown address type in CONNECT reply
tr_TR: Vekil sunucu isteği karşılanamadı: CONNECT yanıtındaki adres türü bilinmiyor

en: Proxy sent data while we haven't sent out request yet
tr_TR: Bir istek gönderilmemişken vekil sunucu veri gönderdi

en: Proxy set but proxy host or port invalid
tr_TR: Vekil sunucu ayarlanmış ancak vekil sunucu adı ya da bağlantı noktası geçersiz

en: Public Key Authentication
tr_TR: Herkese açık anahtar kimlik doğrulaması

en: Public key algorithm:
tr_TR: Herkese açık anahtar algoritması:

en: Public permissions
tr_TR: Genel izinler

en: Queue has been fully processed
tr_TR: Kuyruktaki işlemler tamamlandı

en: Queue: %s MiB
tr_TR: Aktarım kuyruğu: %s MiB

en: Queue: %s%s
tr_TR: Aktarım kuyruğu: %s%s

en: Queue: empty
tr_TR: Aktarım kuyruğu: Boş

en: Queued files
tr_TR: Kuyruktakiler

en: Queueing:
tr_TR: Kuyruğa alınıyor:

en: Quick Search:
tr_TR: Hızlı arama:

en: Quick search cannot be opened if comparing directories.
tr_TR: Klasörler karşılaştırılırken hızlı arama açılamaz.

en: Quoting rules
tr_TR: Tırnak arasına alma kuralları

en: R&eboot system once
tr_TR: Sistem y&eniden başlatılsın

en: R&emote directory tree
tr_TR: U&zak klasör ağacı

en: R&eset and requeue selected files
tr_TR: Burayı boşalt ve s&eçili dosyaları yeniden kuyruğa ekle

en: Raw FTP command
tr_TR: Standart FTP komutu

en: Re&ad
tr_TR: O&kuma

en: Re&fresh
tr_TR: &Yenile

en: Re&gion:
tr_TR: Böl&ge:

en: Re&name
tr_TR: Ye&niden adlandır

en: Re-run the wizard and carefully check your settings and configure all routers and firewalls accordingly.
tr_TR: Yardımcıyı yeniden çalıştırın ve ayarlarınızı dikkatle gözden geçirerek tüm yöneltici ve güvenlik duvarlarınızı uygun şekilde yapın.

en: Rea&d
tr_TR: Ok&uma

en: Read-only
tr_TR: Salt okunur

en: Reading from '%s' failed.
tr_TR: '%s' okunamadı.

en: Really cancel current operation?
tr_TR: Yürürlükteki işlem iptal edilsin mi?

en: Really delete %d directory with its contents from the server? | Really delete %d directories with their contents from the server?
tr_TR[0]: Sunucudaki %d klasörü içindekilerle beraber silmek istediğinize emin misiniz?
tr_TR[1]: Sunucudaki %d klasörü içindekilerle beraber silmek istediğinize emin misiniz?

en: Really delete %d file from the server? | Really delete %d files from the server?
tr_TR[0]: Sunucudaki %d dosyayı silmek istediğinize emin misiniz?
tr_TR[1]: Sunucudaki %d dosyayı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Really delete %s and %s from the server?
tr_TR: Sunucudaki %s ve %s ögelerini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Really delete all selected files and/or directories from the server?
tr_TR: Sunucuda seçilmiş tüm dosya ve klasörleri silmek istediğinize emin misiniz?

en: Really delete all selected files and/or directories from your computer?
tr_TR: Seçilmiş tüm dosya ve klasörleri silmek istediğinize emin misiniz?

en: Reason
tr_TR: Neden

en: Reboot now
tr_TR: Yeniden başlat

en: Rec&urse into subdirectories
tr_TR: Alt klasörlere de &uygulansın

en: Received a directory listing which appears to be encoded in EBCDIC.
tr_TR: Alınan klasör listesi EBCDIC olarak kodlanmış görünüyor.

en: Received a line exceeding 10000 characters, aborting.
tr_TR: 10.000 karakterden uzun bir satır alındı, vazgeçiliyor.

en: Received data tainted
tr_TR: Alınan veriler bozuk

en: Received invalid character in version information
tr_TR: Sürüm bilgisinde geçersiz karakterler alındı

en: Received too long response line from server, closing connection.
tr_TR: Sunucudan uzun süre yanıt alınamadı, bağlantı kapatılıyor.

en: Received too long response line, closing connection.
tr_TR: Sunucudan alınan yanıt satırı çok uzun, bağlantı kapatılıyor.

en: Reconnect information cannot be cleared while connected to a server.
    If you continue, your connection will be disconnected.
tr_TR: Bir sunucuya bağlı iken yeniden bağlanma bilgisi silinemez.
    Devam ederseniz bağlantınız kesilecek.

en: Reconnection settings
tr_TR: Yeniden bağlantı kurma ayarları

en: Reconnects to the last used server
tr_TR: Son kullanılan sunucu ile bağlantı kurar

en: Recursively adding files to queue.
tr_TR: Alt klasörlerdeki dosyalar da kuyruğa eklensin.

en: Recursively changing permissions.
tr_TR: Alt klasörlerdeki izinler de değiştirilsin.

en: Recursively deleting files and directories.
tr_TR: Alt klasörlerdeki dosya ve klasörler de silinsin.

en: Red
tr_TR: Kırmızı

en: Redirection to invalid or unsupported URI: %s
tr_TR: Geçersiz ya da desteklenmeyen adrese yönlendirme: %s

en: Redirection to invalid or unsupported address: %s
tr_TR: Geçersiz ya da desteklenmeyen adrese yönlendirme: %s

en: Refresh the file and folder lists
tr_TR: Dosya ve klasör listelerini yeniler

en: Remember passwords?
tr_TR: Parolalar hatırlansın mı?

en: Remote
tr_TR: Uzaktaki

en: Remote file
tr_TR: Uzak dosya

en: Remote file search
tr_TR: Uzak dosya arama

en: Remote filters:
tr_TR: Uzak süzgeçler:

en: Remote path
tr_TR: Uzaktaki yol

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path and is supported by the current site's servertype (%s).
tr_TR: Uzaktaki yola gidilemedi. Yolun doğru olduğuna ve geçerli sitenin sunucu türü (%s) tarafından desteklendiğine emin olun.

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path and is supported by the servertype (%s) selected on the parent site.
tr_TR: Uzaktaki yola gidilemedi. Bunun geçerli bir yol olduğuna ve kaynak tarafında seçilmiş olan sunucu türü (%s) tarafından desteklendiğine emin olun.

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path.
tr_TR: Uzaktaki yola gidilemedi. Bunun geçerli bir yol olduğundan emin olun.

en: Remote path could not be parsed.
tr_TR: Uzaktaki yola gidilemedi.

en: Remote path handling:
tr_TR: Uzaktaki yolun işlenişi:

en: Remote path:
tr_TR: Uzaktaki yol:

en: Remote results:
tr_TR: Uzak sonuçlar:

en: Remote site:
tr_TR: Uzak site:

en: Remove &all
tr_TR: Tümünü &sil

en: Remove &selected
tr_TR: &Seçilmişleri sil

en: Rename file
tr_TR: Dosyanın adı değiştirilsin

en: Rename selected directory
tr_TR: Seçilmiş klasörü yeniden adlandır

en: Rename selected files and directories
tr_TR: Seçilmiş dosya ve klasörleri yeniden adlandır

en: Renaming '%s' to '%s'
tr_TR: '%s' adı şu şekilde değiştiriliyor: '%s'

en: Repeat password:
tr_TR: Parola onayı:

en: Reporting bugs and feature requests
tr_TR: Hataları ve isteklerinizi iletebilirsiniz

en: Request failed - client is not running identd (or not reachable from server)
tr_TR: İstek karşılanamadı: İstemcide identd çalışmıyor (ya da sunucu tarafından erişilemiyor)

en: Request failed - client's identd could not confirm the user ID string
tr_TR: İstek karşılanamadı: İstemcideki identd kullanıcı kodu dizgesini onaylayamadı

en: Request rejected or failed
tr_TR: İstek karşılanamadı ya da reddedildi

en: Requesting %s
tr_TR: %s isteniyor

en: Require explicit FTP over TLS
tr_TR: TLS üzerinden açıkta FTP istensin

en: Require implicit FTP over TLS
tr_TR: TLS üzerinden örtülü FTP istensin

en: Reset and requeue &all
tr_TR: Bur&ayı boşalt ve tümünü yeniden kuyruğa al

en: Resolving address of %s
tr_TR: %s için adres çözümleniyor

en: Response:
tr_TR: Yanıt:

en: Restore ta&bs and reconnect
tr_TR: Sekmeler geri yüklensin ve yeniden &bağlantı kurulsun

en: Results:
tr_TR: Sonuçlar:

en: Resume file transfer
tr_TR: Dosya aktarımı sürdürülsün

en: Resuming ASCII files can cause problems if server uses a different line ending format than the client.
tr_TR: Sunucu ile istemcinin satır sonu karakteri farklı ise sorunlara yol açabilir.

en: Retrieving directory listing of "%s"...
tr_TR: "%s" klasör listesi alınıyor...

en: Retrieving directory listing...
tr_TR: Klasör listesi alınıyor...

en: Retrieving external IP address from %s
tr_TR: %s üzerinden dış IP adresi okunuyor

en: Root certificate
tr_TR: Kök sertifika

note: @translator: Keep short
en: S&atellite:
tr_TR: &Uydu:

en: S&how files currently being edited...
tr_TR: Şu an düzenlenen dosyaları &görüntüle...

en: S&how the Site Manager on startup
tr_TR: Açılışta sit&e yöneticisi görüntülensin

en: S&hutdown system once
tr_TR: Sistem &kapatılsın

en: S&tart normally
tr_TR: Normal olarak başla&tılsın

en: S&top
tr_TR: &Durdur

en: S&uspend system once
tr_TR: Sistem as&kıya alınsın

en: S&ynchronized browsing
tr_TR: Eş&zamanlı tarama

en: SFTP support
tr_TR: SFTP desteği

en: SOCKS4 proxy will connect to: %s
tr_TR: SOCKS4 vekil sunucu şurası ile bağlantı kuracak: %s

en: SOCKS5 does not support usernames or passwords longer than 255 characters.
tr_TR: SOCKS5 255 karakterden uzun kullanıcı adı ya da parolaları desteklemiyor.

en: Sa&ve passwords protected by a master password
tr_TR: Parolalar &bir ana parola ile korunarak kaydedilsin

en: Same as subject, certificate is self-signed
tr_TR: Varlık ile aynı, sertifika kendinden imzalı

en: Satellite:
tr_TR: Uydu:

en: Sav&e passwords
tr_TR: Parolalar ka&ydedilsin

en: Save settings?
tr_TR: Ayarlar kaydedilsin mi?

en: Saving of password has been disabled by your system administrator.
tr_TR: Parola kaydı yönetici tarafından devre dışı bırakılmış.

en: Saving of passwords has been disabled by you.
tr_TR: Parola kaydını devre dışı bırakmışsınız.

en: Scale factor:
tr_TR: Ölçek çarpanı:

en: Search &conditions:
tr_TR: Arama ö&lçütleri:

en: Search &directory:
tr_TR: Arama &klasörü:

en: Search for entries containing the entered text.
tr_TR: Kayıtlarda yazılan metni arar.

en: Search for files recursively.
tr_TR: Alt klasörlerdeki dosyaları arar.

en: Search result
tr_TR: Arama sonucu

en: Search server for files
tr_TR: Sunucuda dosya arayın

en: Search sites
tr_TR: Site arama

en: Search type:
tr_TR: Arama türü:

note: @translator: Keep short
en: Secret Access &Key:
tr_TR: &Gizli erişim anahtarı:

en: Security Token Service:
tr_TR: Güvenlik kodu hizmeti:

en: Security information
tr_TR: Güvenlik bilgileri

en: See also: https://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration
tr_TR: Ayrıca https://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration adresine bakın

en: Sele&ct server
tr_TR: Sunucuyu &seçin

en: Select &page:
tr_TR: Sayfa &seçin:

en: Select Theme
tr_TR: Tema seçimi

en: Select default action to perform if target file of a transfer already exists.
tr_TR: Aktarılan hedef dosya zaten var ise yapılmasını istediğiniz işlemi seçin.

en: Select default editor
tr_TR: Varsayılan düzenleyiciyi seçin

en: Select default file exists action if the target file already exists. This selection is valid only for the current session.
tr_TR: Varsayılan 'Hedef dosya zaten var' işlemini seçin. Bu seçim yalnızca bu oturum için geçerli olur.

en: Select default file exists action only for the currently selected files in the queue.
tr_TR: Kuyruktaki seçilmiş dosyalar için varsayılan 'Hedef dosya zaten var' işlemini seçin.

en: Select file containing private key
tr_TR: Kişisel anahtarın bulunduğu dosyayı seçin

en: Select file for exported data
tr_TR: Verilerin dışa aktarılacağı dosyayı seçin

en: Select file for exported filters
tr_TR: Süzgeçlerin dışa aktarılacağı dosyayı seçin

en: Select file for exported queue
tr_TR: Aktarım kuyruğunun dışa aktarılacağı dosyayı seçin

en: Select file for exported settings
tr_TR: Ayarların dışa aktarılacağı dosyayı seçin

en: Select file for exported sites
tr_TR: Sitelerin dışa aktarılacağı dosyayı seçin

en: Select file to import settings from
tr_TR: Ayarların içe aktarılacağı dosyayı seçin

en: Select file to upload
tr_TR: Yüklenecek dosyayı seçin

en: Select filename for converted key file
tr_TR: Dönüştürülmüş anahtar dosyasının adını seçin

en: Select how these files should be opened.
tr_TR: Bu dosyaların nasıl açılacağını seçin.

en: Select target download directory
tr_TR: Hedef indirme klasörünü seçin

en: Select target filename
tr_TR: Hedef dosya adını seçin

en: Select the categories to export:
tr_TR: Dışa aktarılacak verileri seçin:

en: Select the private data you would like to delete.
tr_TR: Lütfen silmek istediğiniz kişisel verilerinizi seçin.

en: Selected %d directory with its contents for transfer. | Selected %d directories with their contents for transfer.
tr_TR[0]: %d klasörün içeriği aktarılmak üzere seçilmiş.
tr_TR[1]: %d klasörün içeriği aktarılmak üzere seçilmiş.

en: Selected %d directory. | Selected %d directories.
tr_TR[0]: %d klasör seçilmiş.
tr_TR[1]: %d klasör seçilmiş.

en: Selected %d file for transfer. | Selected %d files for transfer.
tr_TR[0]: %d dosya aktarım için seçilmiş.
tr_TR[1]: %d dosya aktarım için seçilmiş.

en: Selected %d file. Total size: %s | Selected %d files. Total size: %s
tr_TR[0]: Seçilmiş %d dosya toplam %s boyutunda
tr_TR[1]: Seçilmiş %d dosya toplam %s boyutunda

en: Selected %d file. Total size: At least %s | Selected %d files. Total size: At least %s
tr_TR[0]: Seçilmiş dosya %d. Toplam boyut: En az %s
tr_TR[1]: Seçilmiş dosya %d. Toplam boyut: En az %s

en: Selected %s and %s for transfer.
tr_TR: Aktarım için %s ve %s seçilmiş.

en: Selected %s and %s. Total size: %s
tr_TR: Seçilmiş %s ve %s. Toplam boyut: %s

en: Selected %s and %s. Total size: At least %s
tr_TR: Seçilmiş %s ve %s. Toplam boyut: En az %s

en: Selected editor does not exist.
tr_TR: Seçilmiş düzenleyici bulunamadı.

en: Selected file already being edited
tr_TR: Seçilmiş dosya zaten düzenleniyor

en: Selected file is already loaded
tr_TR: Seçilmiş dosya zaten yüklenmiş

en: Selected file is already opened
tr_TR: Seçilmiş dosya zaten açık

en: Selected file is still being edited
tr_TR: Seçilmiş dosya şu anda düzenleniyor

en: Selected filter only works for local files.
tr_TR: Seçilmiş süzgeç yalnızca yerel dosyalar için çalışır.

en: Selected global bookmark and current server use a different server type.
    Use site-specific bookmarks for this server.
tr_TR: Seçtiğiniz genel yer imi ile geçerli sunucu farklı sunucu türlerini kullanıyor.
    Bu sunucu için siteye özgü yer imlerini kullanın.

en: Selected port usually in use by a different protocol.
tr_TR: Seçilmiş bağlantı noktası genellikle başka bir iletişim kuralı tarafından kullanılır.

en: Selected protocol has no concept of usernames.
tr_TR: Seçilmiş iletişim kuralında bir kullanıcı adı kavramı yok.

en: Self-signed server certificate
tr_TR: Kendinden imzalı sunucu sertifikası

en: Send FTP &keep-alive commands
tr_TR: FTP canlı &tutma komutları gönderilsin

en: Send custom command to the server otherwise not available
tr_TR: Sunucuya özel komut gönderin yoksa kullanılamıyor

en: Sending keep-alive command
tr_TR: Canlı tutma komutu gönderiliyor

en: Serial number:
tr_TR: Seri no:

en: Serial:
tr_TR: Seri numarası:

en: Server &type:
tr_TR: Sunucu &türü:

en: Server Side Encryption:
tr_TR: Sunucu tarafı şifreleme:

en: Server certificate
tr_TR: Sunucu sertifikası

en: Server does not support non-ASCII characters.
tr_TR: Sunucu ASCII dışındaki karakterleri desteklemiyor.

en: Server does not support resume of files > %d GB.
tr_TR: Sunucu %d GB boyutundan büyük dosyaların aktarımını sürdüremiyor.

en: Server does not support resume of files > %d GB. End transfer since file sizes match.
tr_TR: Sunucu %d GB boyutundan büyük dosyaların aktarımını sürdüremiyor. Dosya boyutları eşleştiğinde aktarım bitirilsin.

en: Server does not support resume of files > 2GB.
tr_TR: Sunucu 2GB boyutundan büyük dosyaların aktarımını sürdüremiyor.

en: Server does not support resume of files > 4GB.
tr_TR: Sunucu 4GB boyutundan büyük dosyaların aktarımını sürdüremiyor.

en: Server host key
tr_TR: Sunucu anahtarı

en: Server instructed us to wait %d seconds before sending next request
tr_TR: Sunucu yeni isteği göndermeden önce %d saniye beklenmesini bildirdi

en: Server may not support resume of files > %d GB. End transfer since file sizes match.
tr_TR: Sunucu %d GB boyutundan büyük dosyaların aktarılmasını sürdüremiyor olabilir. Dosya boyutları eşleştiğinde aktarım bitirilsin.

en: Server might require an account. Try specifying an account using the Site Manager
tr_TR: Sunucu bir hesaba gerek duyuyor olabilir. Site yöneticisinde bir hesap oluşturmayı deneyin

en: Server not sending proper line endings
tr_TR: Sunucu uygun satır sonu karakterleri göndermiyor

en: Server requested unsupported digest authentication algorithm: %s
tr_TR: Sunucu desteklenmeyen bir kimlik doğrulama algoritması istiyor: %s

en: Server requested unsupported quality-of-protection: %s
tr_TR: Sunucu desteklenmeyen bir koruma kalitesi istiyor: %s

en: Server returned empty path.
tr_TR: Sunucu boş bir yol döndürdü.

en: Server sent an additional login prompt. You need to use the interactive login type.
tr_TR: Sunucu ek giriş soruları soruyor. Etkileşimli oturum açma türünü kullanmalısınız.

en: Server sent data even before request headers were sent
tr_TR: Daha istek üst bilgileri gönderilmeden sunucu veri gönderdi

en: Server sent passive reply with unroutable address. Passive mode failed.
tr_TR: Sunucu yöneltilemeyen bir adresle pasif bir yanıt verdi. Pasif kip kullanılamadı.

en: Server sent passive reply with unroutable address. Using server address instead.
tr_TR: Sunucu yöneltilemeyen bir adresle pasif bir yanıt verdi. Bunun yerine sunucu adresi kullanılacak.

en: Server sent too much data.
tr_TR: Sunucu çok fazla veri gönderdi.

en: Server sent unexpected reply.
tr_TR: Sunucu beklenmeyen bir yanıt verdi.

en: Server to client MAC:
tr_TR: Sunucudan istemcinin MAC adresine:

en: Server to client cipher:
tr_TR: Sunucudan istemciye şifre:

en: Server/Local file
tr_TR: Sunucu/yerel dosya

en: Server:
tr_TR: Sunucu:

en: Session details
tr_TR: Oturum ayrıntıları

en: Set &Priority
tr_TR: Önceliği &belirle

en: Setting permissions of '%s' to '%s'
tr_TR: '%s' izinleri şu şekilde değiştiriliyor: '%s'

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Settings directory:
tr_TR: Ayarlar klasörü:

en: Sh&ow notification bubble
tr_TR: Bildirim bal&onu görüntülensin

en: Show &raw directory listing
tr_TR: Ham klasö&r listesi görüntülensin

en: Show &welcome dialog...
tr_TR: &Karşılama penceresini görüntüle...

en: Show both directory trees and continue comparing?
tr_TR: Her iki klasör ağacı görüntülenerek karşılaştırmaya devam edilsin mi?

en: Show details
tr_TR: Ayrıntıları görüntüle

en: Show details about custom date and time formats
tr_TR: Özel tarih ve saat biçimleri hakkında ayrıntılı bilgi

en: Show in file &manager
tr_TR: Dosya yöneticisinde &görüntüleniyor

en: Shows available TLS ciphers
tr_TR: Kullanılabilecek TLS şifrelerini görüntüler

en: Shows this help dialog
tr_TR: Bu yardım penceresini görüntüler

en: Shutdown now
tr_TR: Şimdi kapat

en: Signature algorithm:
tr_TR: İmza algoritması:

en: Signup
tr_TR: Hesap aç

en: Site &Manager entries
tr_TR: &Site yöneticisi kayıtları

en: Site Manager
tr_TR: Site yöneticisi

en: Site Manager - Cannot remember password
tr_TR: Site yöneticisi - Parolalar hatırlanmıyor

en: Site Manager - Invalid data
tr_TR: Site yöneticisi - Veriler geçersiz

en: Site Manager already open
tr_TR: Site yöneticisi zaten açık

en: Site does not exist.
tr_TR: Site bulunamadı.

en: Site path is malformed.
tr_TR: Site yolu bozuk.

en: Site-specific bookmarks
tr_TR: Siteye özel yer imleri

en: Site-specific bookmarks require the server to be stored in the Site Manager.
    Add current connection to the site manager?
tr_TR: Siteye özel yer imleri, sunucunun site yöneticisine kaydedilmesinden sonra kullanılabilir.
    Geçerli bağlantıyı site yöneticisine eklemek istiyor musunuz?

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Size formatting
tr_TR: Boyut biçimi

en: Size unknown
tr_TR: Boyut bilinmiyor

en: Skip file
tr_TR: Dosya atlansın

en: Skipping download of %s
tr_TR: %s indirilmesi atlanıyor

en: Skipping non-existing key file "%s"
tr_TR: Var olmayan anahtar dosyası atlanıyor: "%s"

en: Skipping upload of %s
tr_TR: %s yüklemesi atlanıyor

en: Some files are still being edited or need to be uploaded.
tr_TR: Bazı dosyalar düzenlenmiş ve yüklenmeleri gerekli.

en: Some misconfigured remote servers which are behind a router, may reply with their local IP address.
tr_TR: Yönelticilerin arkasında çalışan, bazı hatalı ayarlanmış sunucular kendi yerel IP adresleri ile yanıt verebilir.

en: Sort directories inline
tr_TR: Klasörler sıralamada arada görüntülensin

en: Sort order cannot be changed if comparing directories.
tr_TR: Klasörler karşılaştırılırken sıralama düzeni değiştirilemez.

en: Sorting
tr_TR: Sıralama

en: Sorting &mode:
tr_TR: Sırala&ma kipi:

en: Source and path of the drop operation are identical
tr_TR: Bırakma işleminin kaynak ve yolu benzer

en: Source and target file may not be the same
tr_TR: Kaynak ve hedef dosya aynı olmayabilir

en: Source and target of the drop operation are identical
tr_TR: Bırakma işleminin kaynak ve hedefi aynı

en: Source file:
tr_TR: Kaynak dosya:

en: Speed Limits
tr_TR: Hız sınırlaması

en: Speed limits
tr_TR: Hız sınırlaması

en: Speed limits are disabled, click to change.
tr_TR: Hız sınırlaması yok. Değiştirmek için tıklayın.

en: Speed limits are enabled, click to change.
tr_TR: Hız sınırlaması var. Değiştirmek için tıklayın.

en: Stable and beta versions
tr_TR: Kararlı ve deneme sürümleri

en: Stable versions only
tr_TR: Yalnızca kararlı sürümler

en: Stable, beta and nightly versions
tr_TR: Kararlı, deneme ve gecelik sürümler

en: Start transfer &immediately
tr_TR: Aktarım &hemen başlatılsın

en: Start with opened Site Manager
tr_TR: Başlangıçta site yöneticisi açılsın

en: Started update check on %s
tr_TR: Güncelleme denetimi %s zamanında başlatıldı

en: Starting download of %s
tr_TR: %s indirilmesine başlanıyor

en: Starting upload of %s
tr_TR: %s yüklemesine başlanıyor

en: Starts the local site in the given path
tr_TR: Yerel site belirtilen yol ile başlatılır

en: State or province:
tr_TR: İl ya da bölge:

en: Status
tr_TR: Durum

en: Status:
tr_TR: Durum:

en: Stop and remove &all
tr_TR: Durdur ve tümünü &sil

en: Stop recursive operation
tr_TR: Alt klasör işlemini durdur

note: @translator: Keep short
en: Storage &account:
tr_TR: &Depolama hesabı:

en: Storj (using legacy API key)
tr_TR: Storj (eski API anahtarı ile)

en: Storj - Decentralized Cloud Storage
tr_TR: Storj - Merkezi olmayan bulut depolama

en: Storj support
tr_TR: Storj desteği

en: Street:
tr_TR: Sokak:

en: Subject
tr_TR: Varlık

en: Successful transfers
tr_TR: Aktarılanlar

en: Summary of test results:
tr_TR: Sınama sonuçları özeti:

en: Suspend now
tr_TR: Şimdi askya al

en: Symlinks to files are not affected by this choice, such symlinks are always deleted.
tr_TR: Dosya sembolik bağlantıları bu seçimden etkilenmez. Bu şekilde tüm sembolik bağlantılar herzaman silinir.

en: Synchronized browsing
tr_TR: Eşzamanlı tarama

en: Synchronized browsing has been disabled.
tr_TR: Eşzamanlı tarama devre dışı.

en: Syntax error
tr_TR: Sözdizimi sorunu

en: Syntax error in command line
tr_TR: Komut satırında sözdizimi sorunu

en: System
tr_TR: Sistem

en: System details
tr_TR: Sistem ayrıntıları

en: T&oolbar
tr_TR: A&raç çubuğu

en: TLS connection established, sending HTTP request
tr_TR: TLS bağlantısı kuruldu, HTTP isteği gönderiliyor

en: TLS connection established, waiting for welcome message...
tr_TR: TSL bağlantısı kuruldu, karşılama iletisi bekleniyor...

en: TLS connection established.
tr_TR: TLS bağlantısı kuruldu.

en: TLS options
tr_TR: TLS seçenekleri

en: TLS session resumption on data connection failed. Closing control connection to start over.
tr_TR: Veri bağlantısı kurulurken TLS oturumu sürdürülemedi. Baştan başlamak için denetim bağlantısı kapatılıyor.

en: TLS session resumption on the data connection is an important security feature to protect against data connection stealing attacks.
tr_TR: Veri bağlantısı üzerinde TLS oturumunu sürdürme, veri bağlantısını çalma saldırılarına karşı koruma sağlayan önemli bir güvenlik özelliğidir.

en: TTL expired
tr_TR: TTL süresi doldu

en: Target file already exists
tr_TR: Hedef dosya zaten var

en: Target file:
tr_TR: Hedef dosya:

en: Target filename already exists!
tr_TR: Hedef dosya zaten var!

en: Target filename already exists, really continue?
tr_TR: Hedef dosya adı zaten var, devam edilsin mi?

en: Telephone number:
tr_TR: Telefon numarası:

en: Test finished successfully
tr_TR: Deneme başarılı oldu

en: Test results
tr_TR: Sınama sonuçları

en: Testing resume capabilities of server
tr_TR: Sunucunun aktarımı sürdürebilme yeteneği sınanıyor

en: The &following files are currently being edited:
tr_TR: Şu a&nda aşağıdaki dosyalar düzenleniyor:

en: The Site Manager cannot be used unless the file gets repaired.
tr_TR: Dosyalar onarılmadan site yöneticisi kullanılamaz.

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Do you want to continue? Any changes made in the Site Manager won't be saved then.
tr_TR: Site yöneticisi başka bir FileZilla 3 oturumunda açık.
    Devam etmek istiyor musunuz? Devam ederseniz site yöneticisinde yapılan değişiklikler kaydedilemez.

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Please close it or the data cannot be deleted.
tr_TR: Site yöneticisi başka bir FileZilla 3 oturumunda açık.
    Lütfen diğer oturumu kapatın yoksa veriler silinemez.

en: The address you entered was: %s
tr_TR: Yazdığınız adres: %s

en: The associated program could not be found.
tr_TR: İlişkilendirilmiş uygulama bulunamadı.

en: The bookmark could not be added.
tr_TR: Yer imi eklenemedi.

en: The bookmarks could not be cleared.
tr_TR: Yer imleri silinemedi.

en: The connection is encrypted. Click icon for details.
tr_TR: Bu bağlantı şifreli. Ayrıntılar için simgeye tıklayın.

en: The custom date format is invalid or contains unsupported format specifiers.
tr_TR: Özel tarih biçimi geçersiz ya da desteklenmeyen biçim karakterleri içeriyor.

en: The custom login sequence cannot be empty.
tr_TR: Özel oturum açma sıralaması boş olamaz.

en: The custom time format is invalid or contains unsupported format specifiers.
tr_TR: Özel saat biçimi geçersiz ya da desteklenmeyen biçim karakterleri içeriyor.

en: The data connection could not be established: %s
tr_TR: Veri bağlantısı kurulamadı: %s

en: The default editor for text files is:
tr_TR: Metin dosyaları için varsayılan düzenleyici:

en: The default editor for this file type is:
tr_TR: Bu türdeki dosyalar için varsayılan düzenleyici:

en: The entered filter name already exists, please choose a different name.
tr_TR: Yazdığınız süzgeç adı zaten var, lütfen başka bir ad seçin.

en: The entered passwords are not the same.
tr_TR: Parola ile onayı aynı değil.

en: The extension '%s' does already exist in the list
tr_TR: Dosya uzantısı '%s' zaten listede var

en: The file %s already exists.
    Please enter a new name:
tr_TR: %s adında bir dosya zaten var.
    Lütfen yeni bir ad yazın:

en: The file '%s' cannot be opened:
    The associated program (%s) could not be found.
    Please check your filetype associations.
tr_TR: '%s' dosyası açılamadı:
    İlişkilendirilmiş (%s) programı bulunamadı.
    Dosya türü ilişkilendirmelerinizi denetleyin.

en: The file '%s' contains an SSH1 key. The SSH1 protocol has been deprecated, FileZilla only supports SSH2 keys.
tr_TR: '%s' dosyasında bir SSH1 anahtarı bulunuyor. SSH1 iletişim kuralı kullanımdan kaldırıldı. FileZilla yalnızca SSH2 anahtarılarını destekler.

en: The file '%s' could not be loaded or does not contain a private key.
tr_TR: '%s' dosyası yüklenemedi ya da kişisel bir anahtar içermiyor.

en: The file '%s' could not be loaded.
tr_TR: '%s' dosyası yüklenemedi.

en: The file '%s' could not be opened:
    No program has been associated on your system with this file type.
tr_TR: '%s' dosyası açılamadı:
    Sisteminizde bu dosya türü ile ilişkilendirilmiş bir program yok.

en: The file '%s' could not be opened:
    The associated command failed
tr_TR: '%s' dosyası açılamadı:
    İlişkilendirilmiş komut yürütülemedi

en: The file '%s' has been created by a more recent version of FileZilla.
    Loading files created by newer versions can result in loss of data.
    Do you want to continue?
tr_TR: '%s' dosyası eski bir FileZilla sürümü ile oluşturulmuş.
    Bu dosyaların yeni sürümler tarafından yüklenmesi veri kaybına neden olabilir.
    Devam etmek ister misiniz?

en: The file '%s' is not in a format supported by FileZilla.
    Would you like to convert it into a supported format?
tr_TR: '%s' dosyasının biçimi FileZilla tarafından desteklenmiyor.
    Dosyayı desteklenen bir biçime dönüştürmek ister misiniz?

en: The file selected as default editor does not exist.
tr_TR: Varsayılan olarak seçilmiş düzenleyici bulunamadı.

en: The filename column can neither be hidden nor moved.
tr_TR: Dosya adı sütunu gizlenemez ya da kaldırılamaz.

en: The filename column cannot be hidden.
tr_TR: Dosya adı sütunu gizlenemez.

en: The following character will be replaced: %s
tr_TR: Şu karakter değiştirilecek: %s

en: The following characters will be replaced: %s
tr_TR: Değiştirilecek karakterler: %s

en: The free open source FTP solution
tr_TR: Açık kaynaklı FTP çözümü

en: The global bookmarks could not be saved.
tr_TR: Genel yer imleri kaydedilemedi.

en: The higher the debug level, the more information will be displayed in the message log. Displaying debug information has a negative impact on performance.
tr_TR: Hata ayıklama düzeyi yükseldikçe ileti günlüğüne daha fazla bilgi yazılır. Hata ayıklama bilgilerinin görüntülenmesi başarımı düşürür.

en: The limit needs to be between 1 and 2000 MiB
tr_TR: Sınır 1 ile 2.000 MiB arasında olmalı

en: The local directory '%s' could not be created.
tr_TR: '%s' yerel klasörü oluşturulamadı.

en: The local directory '%s' does not exist.
tr_TR: '%s' yerel klasörü bulunamadı.

en: The local directory '%s' is not below the synchronization root (%s).
    Disable synchronized browsing and continue changing the local directory?
tr_TR: '%s' yerel klasörü (%s) eşitleme kökünün altında değil.
    Eşzamanlı tarama devre dışı bırakılıp yerel klasör değiştirilsin mi?

en: The lowest available port has to be less or equal than the highest available port.
tr_TR: En küçük bağlantı noktası değeri, en büyük bağlantı noktası değerinden küçük ya da eşit olmalı.

en: The master password needs to be at least 8 characters long.
tr_TR: Ana parola en az 8 karakter uzunluğunda olmalıdır.

en: The new version could not be downloaded, please retry later.
tr_TR: Yeni sürüm indirilemedi, lütfen daha sonra yeniden deneyin.

en: The new version has been saved in your Downloads directory.
tr_TR: Yeni sürüm İndirmeler klasörünüze kaydedilecek.

en: The remote directory '%s' does not exist.
tr_TR: '%s' uzak klasörü bulunamadı.

en: The remote directory '%s' is not below the synchronization root (%s).
    Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
tr_TR: '%s' uzak klasörü (%s) eşleştirme kökünün altında değil.
    Eşzamanlı tarama devre dışı bırakılıp uzak klasör değiştirilsin mi?

en: The selected categories have been imported.
tr_TR: Seçilmiş veriler içe aktarıldı.

en: The selected file contains importable data for the following categories:
tr_TR: Seçilmiş dosyada içe aktarılabilecek şu veriler var:

en: The selected file is already being edited:
tr_TR: Seçilmiş dosya zaten düzenleniyor:

en: The selected file is still opened in some other program, please close it.
tr_TR: Seçilmiş dosya başka bir program tarafından açılmış durumda, lütfen önce onu kapatın.

en: The server could not be added.
tr_TR: Sunucu eklenemedi.

en: The server sent an unexpected or unrecognized reply.
tr_TR: Sunucu anlaşılamayan bir yanıt verdi.

en: The server uses following charset encoding for filenames:
tr_TR: Sunucu dosya adlarında kullanılacak karakter kümesi:

en: The server's certificate is unknown. Please carefully examine the certificate to make sure the server can be trusted.
tr_TR: Sunucunun sertifikası bilinmiyor. Lütfen sertifikayı dikkatle inceleyerek sunucunun güvenilir olup olmadığına karar verin.

en: The server's host key does not match the key that has been cached. This means that either the administrator has changed the host key, or you are actually trying to connect to another computer pretending to be the server.
tr_TR: Sunucunun anahtarı bellekteki anahtarla uyuşmuyor. Ya yönetici anahtarı değiştirdi ya da siz kendisini bağlanmak istediğiniz sunucu gibi gösteren başka bir bilgisayar ile bağlantı kurmaya çalışıyorsunuz.

en: The server's host key is unknown. You have no guarantee that the server is the computer you think it is.
tr_TR: Sunucunun anahtarı bilinmiyor. Bu sunucunun, olmasını beklediğiniz bilgisayar olduğunun bir garantisi yok.

en: The settings have been imported. You have to restart FileZilla for all settings to have effect.
tr_TR: Ayarlar içe aktarıldı. Bütün ayarların etkin olabilmesi için FileZilla yeniden başlatılmalı.

en: The system will soon reboot unless you click Cancel.
tr_TR: İptal üzerine tıklamazsanız sistem yeniden başlatılacak.

en: The system will soon shut down unless you click Cancel.
tr_TR: İptal üzerine tıklamazsanız sistem birazdan kapanacak.

en: The target file already exists.
    Please choose an action.
tr_TR: Hedef dosya zaten var.
    Lütfen bir işlem seçin.

en: The test did not succeed. Do you really want to save the settings?
tr_TR: Sınama başarısız oldu. Ayarları kaydetmek istediğinize emin misiniz?

en: The valid backup file %s could not be restored
tr_TR: %s geçerli yedek dosyası geri yüklenemedi

en: Themes
tr_TR: Temalar

en: This filter set cannot be removed.
tr_TR: Bu süzgeç kümesi silinemiyor.

en: This filter set cannot be renamed.
tr_TR: Bu süzgeç kümesi yeniden adlandırılamaz.

en: This may be the result of a downgrade attack, only continue after you have spoken to the server administrator or server hosting provider.
tr_TR: Bu bir sürüm düşürme saldırısının sonucu olabilir. Yalnızca sunucu yöneticisi ya da barındırma hizmeti sağlayıcınız ile görüştükten sonra devam edin.

en: This means that some router and/or firewall is still interfering with FileZilla.
tr_TR: Yani bir yöneltici ya da güvenlik duvarı hala FileZilla ile sorun çıkarıyor.

en: This only works if you are not behind a router, else your system would just return your internal address.
tr_TR: Bu özellik, yalnızca bir yöneltici arkasında değilseniz çalışır, aksi durumda sistem yalnızca iç IP adresinizi bulur.

en: This server does not support FTP over TLS.
tr_TR: Bu sunucu TLS üzerinden FTP bağlantısını desteklemiyor.

en: This server does not support TLS session resumption on the data connection.
tr_TR: Bu sunucu veri bağlantısı üzerinde TLS oturumunu sürdürme özelliğini desteklemiyor.

en: This wizard will help you to properly configure any routers and firewalls you have and tests your configuration.
tr_TR: Bu yardımcı, sisteminizdeki tüm güvenlik duvarı ve yönelticilerinizi uygun şekilde ayarlayıp sınamanıza yardım edecek.

en: Time
tr_TR: Saat

en: Time formatting
tr_TR: Saat biçimi

en: Time&out in seconds:
tr_TR: Zaman &aşımı (saniye):

en: Timeout
tr_TR: Zaman aşımı

en: Title:
tr_TR: Başlık:

en: To compare directories quick search must be closed.
tr_TR: Klasörleri karşılaştırmak için hızlı karşılaştırma kapatılmalı.

en: To compare directories, both file lists have to be aligned.
tr_TR: Klasörleri karşılaştırmak için her iki dosya listesi de hizalanmış olmalı.

en: To do this, the directory trees need to be both shown or both hidden.
tr_TR: Bunu yapabilmek için klasör ağaçlarının ikisi de görünmeli ya da gizlenmeli.

en: To support public key authentication, FileZilla needs to know the private keys to use.
tr_TR: FileZilla herkese açık anahtar yetkilendirmesini kullanabilmek için kişisel anahtarınızı bilmek zorundadır.

en: Toggle directory comparison. Right-click to change comparison mode.
    
    Colors:
    Yellow: File only exists on one side
    Green: File is newer than the unmarked file on other side
    Red: File sizes different
tr_TR: Klasör karşılaştırmasını değiştirir. Karşılaştırma kipini seçmek için sağ tıklayın.
    
    Renkler:
    Sarı: Dosya yalnızca bir tarafta var
    Yeşil: Dosya öbür taraftaki işaretlenmemiş dosyadan yeni
    Kırmızı: Dosya boyutları farklı

en: Toggle synchronized browsing.
    If enabled, navigating the local directory hierarchy will also change the directory on the server accordingly and vice versa.
tr_TR: Eşzamanlı taramayı etkinleştirir ya da devre dışı bırakır.
    Etkinleştirildiğinde yerel klasör ağacında yapılan gezinmeler sunucu klasör ağacında da aynen yapılır.

en: Toggles processing of the transfer queue
tr_TR: Kuyruktaki aktarımları başlatır ya da durdurur

en: Toggles the display of the local directory tree
tr_TR: Yerel klasör ağacını görüntüler ya da gizler

en: Toggles the display of the message log
tr_TR: İleti günlüğünü görüntüler ya da gizler

en: Toggles the display of the remote directory tree
tr_TR: Uzak klasör ağacını görüntüler ya da gizler

en: Toggles the display of the transfer queue
tr_TR: Aktarım kuyruğunu görüntüler ya da gizler

en: Too long header line
tr_TR: Üst bilgi satırı çok uzun

en: Too many redirects
tr_TR: Çok fazla yönlendirme yapıldı

en: Trace:
tr_TR: Yol izlensin:

en: Transfer
tr_TR: Aktarılsın

en: Transfer &direction
tr_TR: Aktarım &yönü

en: Transfer &type
tr_TR: Aktarım &türü

en: Transfer Mode
tr_TR: Aktarım kipi

en: Transfer Queue
tr_TR: Aktarım kuyruğu

en: Transfer Settings
tr_TR: Aktarım ayarları

en: Transfer connection interrupted: %s
tr_TR: Aktarım bağlantısı kesildi: %s

en: Transferred data got tainted.
tr_TR: Aktarılan veriler bozuldu.

en: Transferring
tr_TR: Aktarılıyor

en: Transfers
tr_TR: Aktarım

en: Transfers finished
tr_TR: Aktarımlar tamamlandı

en: Treat files &without extension as ASCII file
tr_TR: Uzantısı &olmayan dosyalar ASCII olarak kabul edilsin

en: Treat the &following filetypes as ASCII files:
tr_TR: ASCII &olarak algılanacak dosya türleri:

en: Trust changed Hostkey:
tr_TR: Değiştirilmiş sunucu anahtarına güvenilsin:

en: Trust new Hostkey:
tr_TR: Yeni sunucu anahtarına güvenilsin:

en: Trust the new key and carry on connecting?
tr_TR: Yeni anahtara güvenilerek bağlantı kurulsun mu?

en: Trust the server certificate and carry on connecting?
tr_TR: Sunucu sertifikasına güvenilerek bağlantı kurulsun mu?

en: Trust this host and carry on connecting?
tr_TR: Bu sunucuya güvenilerek bağlantı kurulsun mu?

en: Try again
tr_TR: Yeniden dene

en: Type
tr_TR: Tür

en: Type of FTP Proxy:
tr_TR: FTP vekil sunucu türü:

en: Type of generic proxy:
tr_TR: Genel vekil sunucu türü:

en: U&pload
tr_TR: Yü&kle

en: U&pload limit:
tr_TR: Yü&kleme sınırı:

en: U&se filetype associations if available
tr_TR: Var&sa dosya ilişkilendirmeleri kullanılsın

en: USER@&HOST
tr_TR: KULLANICI@&SUNUCU

en: Unassigned error code %d
tr_TR: Atanmamış hata kodu %d

en: Unexpected end-of-file on '%s'
tr_TR: '%s' için beklenmeyen dosya sonu ile karşılaşıldı

en: Unfortunately information about the new update could not be retrieved.
tr_TR: Maalesef yeni güncelleme hakkındaki bilgiler alınamadı.

en: Unit:
tr_TR: Birim:

en: Unknown
tr_TR: Bilinmiyor

en: Unknown FTP proxy type, cannot generate login sequence.
tr_TR: FTP vekil sunucu türü bilinmediğinden oturum açma işlemi sıralaması yürütülemedi.

en: Unknown SOCKS protocol version: %d
tr_TR: SOCKS iletişim kuralı sürümü bilinmiyor: %d

en: Unknown certificate
tr_TR: Sertifika bilinmiyor

en: Unknown error
tr_TR: Sorun bilinmiyor

en: Unknown error %d
tr_TR: Sorun bilinmiyor %d

en: Unknown error %u
tr_TR: Sorun bilinmiyor %u

en: Unknown eventType %d
tr_TR: %d işlem türü bilinmiyor

en: Unknown host key
tr_TR: Sunucu anahtarı bilinmiyor

en: Unknown protocol version of SOCKS Username/Password Authentication subnegotiation: %d
tr_TR: SOCKS kullanıcı adı/parola iletişiminde iletişim kuralı sürümü bilinmiyor: %d

en: Unknown root element, the file does not appear to be generated by FileZilla.
tr_TR: Kök nesnesi bilinmiyor. Bu dosya FileZilla tarafından üretilmemiş gibi görünüyor.

en: Unknown transfer encoding
tr_TR: Aktarım kodlaması bilinmiyor

en: Unknown version
tr_TR: Sürüm bilinmiyor

en: Unless these problems get fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
tr_TR: Bu sorunlar çözülmeden aktif kip çalışmaz, yalnızca pasif kip kullanılabilir.

en: Unless this problem gets fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
tr_TR: Bu sorun çözülmeden aktif kip çalışmaz, yalnızca pasif kip kullanılabilir.

en: Unsupported redirect
tr_TR: Yönlendirme desteklenmiyor

en: Up&load and unedit
tr_TR: Yük&leyip kapat

en: Updates
tr_TR: Güncelleme

en: Upload
tr_TR: Yükleme

en: Upload &limit:
tr_TR: Yük&leme sınırı:

en: Upload failed
tr_TR: Yüklenemedi

en: Upload limit: %s/s
tr_TR: Yükleme sınırı: %s/s

en: Upload limit: none
tr_TR: Yükleme sınırı: yok

en: Upload search results
tr_TR: Yükleme arama sonuçları

en: Upload selected directory
tr_TR: Seçilmiş klasörü yükle

en: Upload selected files and directories
tr_TR: Seçilmiş dosya ve klasörleri yükle

en: Upload this file back to the server?
tr_TR: Bu dosya sunucuya geri yüklensin mi?

en: Upload this file to the server?
tr_TR: Bu dosya sunucuya yüklensin mi?

en: Upload: %s/s
tr_TR: Yükleme: %s/s

en: Uploading
tr_TR: Yükleniyor

en: Uploading and pending removal
tr_TR: Yükleniyor ve silinmesi bekleniyor

en: Uploading and unediting
tr_TR: Yüklenip kapatılıyor

en: Us&e system defaults for current language
tr_TR: Geçerli dilin sistem &varsayılanları kullanılsın

en: Use &custom charset
tr_TR: Özel &karakter kümesi kullanılsın

en: Use &custom editor:
tr_TR: Şu özel &düzenleyici kullanılsın:

en: Use &default editor for text files
tr_TR: Metin dosyaları için varsayılan &düzenleyici kullanılsın

en: Use &synchronized browsing
tr_TR: Eş&zamanlı tarama kullanılsın

en: Use &team root namespace
tr_TR: &Takım kökünün adı kullanılsın

en: Use Regular Expressions
tr_TR: Kurallı ifadeler kullanılsın

en: Use default action
tr_TR: Varsayılanı işlem kullanılsın

en: Use explicit FTP over TLS if available
tr_TR: Olabiliyorsa TLS üzerinden açıkta FTP kullanılsın

en: Use server currently connected to
tr_TR: Şu anda bağlı olan sunucu kullanılsın

en: Use server from site manager
tr_TR: Site yöneticisindeki sunucu kullanılsın

en: Use system &defaults for current language
tr_TR: Geçerli dilin sistem &varsayılanları kullanılsın

en: Use system association
tr_TR: Sistem ilişkilendirmesi kullanılsın

en: Use the following IP address:
tr_TR: Şu IP adresi kullanılsın:

en: Use the following port range:
tr_TR: Şu bağlantı noktası aralığı kullanılsın:

en: Use the server's external IP address instead
tr_TR: Yerine sunucunun dış IP adresi kullanılsın

en: Use this if you're behind a router and have a static external IP address.
tr_TR: Bir yönelticinin arkasındaysanız ve sabit bir dış IP adresiniz varsa bu seçeneği işaretleyin.

en: Use this option if you have a dynamic IP address. FileZilla will contact the above server once each session as soon as you use active mode for the first time. Only the version of FileZilla you're using is submitted to the server.
tr_TR: Dinamik IP adresiniz varsa bu seçeneği kullanın. FileZilla, aktif kipi ilk kez kullandığınızda, yukarıdaki sunucuyla her oturumda bir kere bağlantı kurar. Sunucuya yalnızca hangi FileZilla hangi sürümünü kullandığınız bilgisi gönderilir.

en: User:
tr_TR: Kullanıcı adı:

en: Username cannot be a series of spaces
tr_TR: Kullanıcı adı bir dizi boşluk olamaz

en: Uses UTF-8 if the server supports it, else uses local charset.
tr_TR: Sunucu destekliyorsa UTF-8, desteklemiyorsa yerel karakter kümesi kullanılır.

en: Using insecure HTTP
tr_TR: Güvenli olmayan HTTP kullanan

en: Using plain %s is insecure.
tr_TR: Düz %s kullanmak güvenli değildir.

en: Using secure HTTPS
tr_TR: Güvenli HTTPS kullanan

en: Using the wrong charset can result in filenames not displaying properly.
tr_TR: Yanlış karakter kümesi seçilirse dosya adları düzgün görüntülenmeyebilir.

note: @translator: Period as in a span of time with a start and end date
en: Validity period:
tr_TR: Geçerlilik süresi:

en: Verbose log messages from wxWidgets
tr_TR: Günlüğe wxWidgets kayıtları da yazılsın

en: Very high
tr_TR: Çok yüksek

en: View hidden option set, but unsupported by server
tr_TR: Gizli dosyaların görüntülenmesi istenmiş ancak sunucu desteklemiyor

en: View/Edit
tr_TR: Görüntülensin/düzenlensin

en: Visible columns
tr_TR: Görüntülenecek sütunlar

en: W&rite
tr_TR: Y&azma

en: Waiting for browsing connection
tr_TR: Tarama bağlantısı için bekliyor

en: Waiting for password
tr_TR: Parola yazmanız bekleniyor

en: Waiting for transfer to be cancelled
tr_TR: Aktarımın iptal edilmesi bekleniyor

en: Waiting to retry...
tr_TR: Yeniden deneniyor...

en: Warning! You have previously connected to this server and it has supported TLS session resumption on the data connection.
tr_TR: Uyarı! Bu sunucu ile daha önce bağlantı kurmuşsunuz ve veri bağlantısı üzerinde TLS oturumunu sürdürme özelliği destekleniyormuş.

en: Warning! You have previously connected to this server using FTP over TLS, yet the server has now rejected FTP over TLS.
tr_TR: Uyarı! Bu sunucu ile daha önce TLS üzerinden FTP bağlantısı kurmuşsunuz. Ancak şimdi sunucu TLS üzerinden FTP bağlantılarını reddediyor.

en: Warning! You have previously connected to this server using TLS.
tr_TR: Uyarı! Bu sunucuya daha önce TLS kullanarak bağlanmıştınız.

en: Warning, ignoring data connection from wrong IP.
tr_TR: Uyarı, yanlış IP adresinden yapılan veri bağlantısı yok sayılıyor.

en: Warning, use nightly builds at your own risk.
    No support is given for nightly builds.
    Nightly builds may not work as expected and might even damage your system.
    
    Do you really want to check for nightly builds?
tr_TR: Dikkat, gecelik yapımları kullanmanın riski size aittir.
    Gecelik yapımlara destek verilmemektedir.
    Gecelik yapımlar beklendiği gibi çalışmayıp sisteminize zarar verebilir.
    
    Gerçekten gecelik yapımların denetlenmesini istiyor musunuz?

en: Warning: Potential security breach!
tr_TR: Dikkat: Olası güvenlik ihlali!

en: WebDAV using HTTP (insecure)
tr_TR: HTTP kullanan WebDAV (güvenli değil)

en: WebDAV using HTTPS
tr_TR: HTTPS kullanan WebDAV

en: Welcome to FileZilla
tr_TR: FileZilla uygulamasına hoş geldiniz

en: What's new
tr_TR: Yenilikler

en: What's new:
tr_TR: Yenilikler:

en: When allowing FileZilla to remember passwords, you can reconnect without having to re-enter the password after restarting FileZilla.
tr_TR: Parola hatırlamayı etkinleştirdiğinizde, FileZilla yeniden başlatıldığında, parolayı yeniden yazmanız gerekmeden bağlanabilirsiniz.

en: When enabled, characters that are not supported by the local operating system in filenames are replaced if downloading such a file.
tr_TR: Yerel işletim sistemi tarafından desteklenmeyen dosya adı karakterlerinin indirme sırasında değiştirilmesini sağlar.

en: When st&arting a new connection while already connected:
tr_TR: Z&aten bağlıyken yeni bir bağlantı başlatıldığında:

en: Widescreen
tr_TR: Geniş ekran

en: Would you like FileZilla to remember passwords?
tr_TR: Parolalar hatırlansın mı?

en: Wr&ite
tr_TR: Ya&zma

en: Wrong ALPN on data connection
tr_TR: Veri bağlantısında ALPN hatalı

en: Wrong external IP address
tr_TR: Dış IP adresi yanlış

en: Wrong line endings
tr_TR: Satır sonları yanlış

en: Wrong master password entered, it cannot be used to decrypt the stored passwords.
tr_TR: Yazılan ana parola yanlış olduğundan kaydedilmiş parolaların şifresi çözülemedi.

en: Wrong master password entered, it cannot be used to decrypt this item.
tr_TR: Yazılan ana parola yanlış olduğundan bu ögenin şifresi çözülemedi.

en: Yellow
tr_TR: Sarı

en: Yes
tr_TR: Evet

en: You appear to be using an IPv6-only host. This wizard does not support this environment.
tr_TR: Kullandığınız bilgisayar yalnızca IPv6 kullanıyor gibi. Bu yardımcı, bu ortamı desteklemiyor.

en: You are using the latest version of FileZilla.
tr_TR: Son FileZilla sürümünü kullanıyorsunuz.

en: You can always open this dialog again through the help menu.
tr_TR: İstediğinizde bu pencereyi yardım menüsünden açabilirsiniz.

en: You can download the latest version from the FileZilla website:
tr_TR: Son sürümü FileZilla web sitesinden indirebilirsiniz:

en: You can leave the port field empty to use the default port.
tr_TR: Varsayılan bağlantı noktasını kullanmak için 'Bağlantı noktası' alanını boş bırakın.

en: You can use an x at any position to keep the permission the original files have.
tr_TR: Değiştirmek istemediğiniz izinlerin yerine X yazabilirsiniz.

en: You cannot import settings from FileZilla's own settings directory.
tr_TR: Ayarlar FileZilla ayar klasöründen içe aktarılamaz.

en: You cannot replace an invalid character with another invalid character. Please enter a character that is allowed in filenames.
tr_TR: Geçersiz bir karakter yerine başka bir geçersiz karakter kullanamazsınız. Lütfen dosya adlarında geçerli olan bir karakter yazın.

en: You cannot upload files into the root directory.
tr_TR: Kök klasöre dosya yükleyemezsiniz.

en: You did not enter a new name for the file. Overwrite the file instead?
tr_TR: Dosya için yeni bir ad yazmadınız. Onun yerine dosyanın üzerine yazmak ister misiniz?

en: You do not have permission to list this directory
tr_TR: Bu klasörü görüntüleme izniniz yok

en: You have selected at least one symbolic link.
tr_TR: En az bir sembolik bağlantı seçmelisiniz.

en: You have selected more than 10 files for editing, do you really want to continue?
tr_TR: Düzenleme için 10 taneden fazla dosya seçtiniz. Bunu gerçekten yapmak istiyor musunuz?

en: You have selected more than 10 files or directories to open, do you really want to continue?
tr_TR: Açmak için 10 taneden fazla dosya ya da klasör seçtiniz. Bunu gerçekten yapmak istiyor musunuz?

en: You have to enter a hostname.
tr_TR: Bir sunucu adı yazmalısınız.

en: You have to enter a key file path
tr_TR: Bir anahtar dosyası yolu yazmalısınız

en: You have to enter a local directory.
tr_TR: Yerel bir klasör yazmalısınız.

en: You have to enter a remote directory.
tr_TR: Uzak bir klasör yazmalısınız.

en: You have to enter a resolver.
tr_TR: Bir çözümleyici yazmalısınız.

en: You have to enter a valid IPv4 address.
tr_TR: Geçerli bir IPv4 adresi yazmalısınız.

en: You have to enter a valid access grant.
    Error: %s
tr_TR: Geçerli bir erişim izni belirtmelisiniz.
    Hata: %s

en: You have to enter a writable local directory.
tr_TR: Yazılabilir bir yerel klasör yazmalısınız.

en: You have to enter an account name
tr_TR: Bir hesap adı yazmalısınız

en: You have to specify a user name
tr_TR: Bir kullanıcı adı yazmalısınız

en: You likely have a router or firewall which erroneously modified the transferred data.
tr_TR: Aktarılan veriyi değiştiren bir yönelticiniz ya da güvenlik duvarınız var gibi görünüyor.

en: You need to enter a master password.
tr_TR: Bir ana parola yazmalısınız.

en: You need to enter a name for the bookmark.
tr_TR: Yer imi için bir ad yazmalısınız.

en: You need to enter a name for the log file.
tr_TR: Günlük dosyası için bir ad yazmalısınız.

en: You need to enter a properly quoted command.
tr_TR: Uygun şekilde düzenlenmiş bir komut yazmalısınız.

en: You need to enter a proxy host.
tr_TR: Bir vekil sunucu adı yazmalısınız.

en: You need to enter a proxy port in the range from 1 to 65535
tr_TR: 1 ile 65535 arasında bir vekil sunucu bağlantı noktası yazmalısınız

en: You need to enter a value.
tr_TR: Bir değer yazmalısınız.

en: You need to enter an access grant.
tr_TR: Bir erişme izni belirtmelisiniz.

en: You need to enter at least one path, empty bookmarks are not supported.
tr_TR: En az bir yol yazmalısınız, boş yer imleri desteklenmiyor.

en: You need to enter both a local and a remote path to enable synchronized browsing for this bookmark.
tr_TR: Bu yer iminde eşzamanlı taramayı etkinleştirmek için yerel ve uzak klasörleri yazmalısınız.

en: You need to enter both a local and a remote path to enable synchronized browsing for this site.
tr_TR: Bu sitede eşzamanlı taramayı etkinleştirmek için yerel ve uzak klasörleri yazmalısınız.

en: You need to grant FileZilla access to the directories you want to download files into or to upload files from.
tr_TR: Dosya indirmek ve yüklemek istediğiniz klasörlere FileZilla için erişim izni vermelisiniz.

en: You need to specify a local file.
tr_TR: Yerel bir dosya belirtmelisiniz.

en: You need to specify a remote file.
tr_TR: Uzaktaki bir dosyayı belirtmelisiniz.

en: You need to specify a remote path.
tr_TR: Uzaktaki bir bağlantı yolunu belirtmelisiniz.

en: You need to specify a server.
tr_TR: Bir sunucu belirtmelisiniz.

en: You should have no problems connecting to other servers, file transfers should work properly.
tr_TR: Diğer sunucular ile bağlantı kurmakta bir sorununuz olmamalı. Dosya aktarımları düzgün çalışıyor olmalı.

en: Your computer will suspend unless you click Cancel.
tr_TR: İptal düğmesine tıklamazsanız sistem askıya alınacak.

en: after
tr_TR: şundan sonra olan

en: before
tr_TR: şundan önce olan

en: begins with
tr_TR: şununla başlayan

en: bytes
tr_TR: bayt

en: contains
tr_TR: şunu içeren

en: custom
tr_TR: özel

en: does not contain
tr_TR: şunu içermeyen

en: does not equal
tr_TR: şuna eşit olmayan

en: ends with
tr_TR: şununla biten

en: equals
tr_TR: şuna eşit olan

en: file
tr_TR: dosya

en: fzputtygen could not be started.
    Please make sure this executable exists in the same directory as the main FileZilla executable.
tr_TR: fzputtygen başlatılamadı.
    Lütfen bu çalıştırılabilir dosyanın FileZilla çalıştırılabilir dosyası ile aynı klasörde bulunduğundan emin olun.

en: fzsftp belongs to a different version of FileZilla
tr_TR: fzsftp farklı bir FileZilla sürümüne ait

en: fzsftp could not be started
tr_TR: fzsftp başlatılamadı

en: fzstorj belongs to a different version of FileZilla
tr_TR: fzstorj farklı bir FileZilla sürümüne ait

en: fzstorj could not be started
tr_TR: fzstorj başlatılamadı

en: fzstorj could not be started.
    Please make sure this executable exists in the same directory as the main FileZilla executable.
tr_TR: fzstorj başlatılamadı.
    Lütfen bu çalıştırılabilir dosyanın FileZilla çalıştırılabilir dosyası ile aynı klasörde bulunduğundan emin olun.

en: greater than
tr_TR: şundan büyük olan

en: group executable
tr_TR: grup çalıştırabilir

en: group readable
tr_TR: grup okuyabilir

en: group writeable
tr_TR: grup yazabilir

en: is equal to
tr_TR: şuna eşit olan

en: is set
tr_TR: işaretlenmiş

en: is unset
tr_TR: işaretlenmemiş

en: less than
tr_TR: şundan küçük olan

en: matches regex
tr_TR: şu kurallı ifadeye uyan

en: new name
tr_TR: yeni ad

en: owner executable
tr_TR: sahibi çalıştırabilir

en: owner readable
tr_TR: sahibi okuyabilir

en: owner writeable
tr_TR: sahibi yazabilir

en: unknown
tr_TR: bilinmeyen

en: world executable
tr_TR: herkes çalıştırabilir

en: world readable
tr_TR: herkes okuyabilir

en: world writeable
tr_TR: herkes yazabilir
