FileZilla 3 - en to da translation catalogue (1788 entries)

note: @translator: This is a date/time formatting specifier. See https://wiki.filezilla-project.org/Date_and_Time_formatting
en: %H:%M:%S elapsed
da: %H:%M:%S forløbet

note: @translator: This is a date/time formatting specifier. See https://wiki.filezilla-project.org/Date_and_Time_formatting
en: %H:%M:%S left
da: %H:%M:%S tilbage

en: %a - Account (Lines containing this will be omitted if not using Account logontype)
da: %a - konto (linjer med dette udelades, hvis ikke login-typen Konto anvendes)

en: %d directory | %d directories
da[0]: %d mappe
da[1]: %d mapper

en: %d directory with its contents | %d directories with their contents
da[0]: %d mappe med dens indhold
da[1]: %d mapper med deres indhold

en: %d file | %d files
da[0]: %d fil
da[1]: %d filer

en: %d file. Total size: %s | %d files. Total size: %s
da[0]: %d fil. Samlet størrelse: %s
da[1]: %d filer. Samlet størrelse: %s

en: %d file. Total size: At least %s | %d files. Total size: At least %s
da[0]: %d fil. Samlet størrelse: mindst %s
da[1]: %d filer. Samlet størrelse: mindst %s

en: %d second | %d seconds
da[0]: %d sekund
da[1]: %d sekunder

en: %h - Host
da: %h - vært

en: %llu directory | %llu directories
da[0]: %llu mappe
da[1]: %llu mapper

en: %llu file | %llu files
da[0]: %llu fil
da[1]: %llu filer

en: %p - Password
da: %p - adgangskode

en: %s - Proxy user
da: %s - proxy-bruger

en: %s and %s. Total size: %s
da: %s og %s. Samlet størrelse: %s

en: %s and %s. Total size: At least %s
da: %s og %s. Samlet størrelse: mindst %s

en: %s could not be found. Without this component of FileZilla, %s will not work.
    
    Possible solutions:
    - Make sure %s is in a directory listed in your PATH environment variable.
    - Set the full path to %s in the %s environment variable.
da: Kunne ikke finde %s. Uden denne FileZilla-komponent virker %s ikke.
    
    Mulige løsninger:
    - Sørg for at %s findes i en mappe, der er angivet i din PATH-miljøvariabel.
    - Angiv den fulde sti til %s i %s-miljøvariablen.

note: @translator: Example: RSA with 2048 bits
en: %s with %d bits
da: %s med %d bit

en: %s:%d - Hostname does not match certificate
da: %s:%d - værtsnavn er ikke magen til certifikatets værtsnavn

en: %u - Username
da: %u - brugernavn

en: %w - Proxy password
da: %w - proxy-adgangskode

en: &AWS S3 encryption
da: &AWS S3-kryptering

en: &Abort previous connection and connect in current tab
da: &Afbryd forrige forbindelse, og opret forbindelse i aktuelt faneblad

en: &About...
da: &Om...

note: @translator: Keep short
en: &Access key ID:
da: &Adgangsnøgle-ID:

note: @translator: Keep short
en: &Account ID:
da: &Konto-ID:

en: &Account:
da: &Konto:

en: &Active
da: Akti&v

en: &Add bookmark...
da: &Tilføj bogmærke...

en: &Add directory...
da: &Tilføj mappe...

en: &Add files to queue
da: &Tilføj filer i kø

en: &Add key file...
da: &Tilføj nøglefil...

en: &Add to queue
da: &Tilføj i kø

en: &Adjust server time, offset by:
da: &Juster serverens tid, forskyd med:

en: &Always allow insecure data connections for this server in future sessions.
da: &Tillad altid usikre dataforbindelser for denne server i fremtiden.

en: &Always allow insecure plain %s for this server.
da: Tillad &altid usikker %s i klar tekst for denne server.

en: &Always trust this certificate in future sessions.
da: Hav &altid tillid til dette certifikat i kommende sessioner.

en: &Always trust this host, add this key to the cache
da: Hav &altid tillid til denne vært, og tilføj denne nøgle i mellemlageret

en: &Always use default editor
da: Brug &altid standardredigeringsprogram

en: &Always use selection for all unassociated files
da: Brug &altid dette valg for alle ikke-tilknyttede filer

en: &Always use this action
da: Brug &altid denne handling

en: &Ask your operating system for the external IP address
da: &Spørg dit styresystem om den eksterne IP-adresse

en: &Autodetect
da: &Automatisk registrering

en: &Background color:
da: Baggr&undsfarve:

en: &Binary
da: &Binær

en: &Binary prefixes using SI symbols. (e.g. 1 KB = 1024 bytes)
da: &Binære præfikser med SI-symboler (f.eks. 1 KB = 1024 byte)

en: &Bookmarks
da: &Bogmærker

en: &Browse
da: &Gennemse

en: &Browse...
da: &Gennemse...

en: &Burst tolerance:
da: &Burst-tolerance:

en: &Cancel
da: &Annuller

en: &Certificate in chain:
da: &Certifikat i kæde:

en: &Clear private data...
da: &Ryd personlige data...

en: &Close
da: &Luk

en: &Close FileZilla
da: &Luk FileZilla

en: &Close FileZilla once
da: &Luk FileZilla én gang

en: &Configure speed limits...
da: &Indstil hastighedsgrænser...

en: &Configure...
da: &Indstil...

en: &Connect
da: &Tilslut

en: &Copy current connection to Site Manager...
da: &Kopiér aktuel forbindelse til stedhåndtering...

en: &Copy to clipboard
da: &Kopiér til udklipsholder

en: &Create directory
da: &Opret mappe

en: &Create new tab
da: Åbn &nyt faneblad

en: &Debug
da: F&ejlfinding

en: &Debug information in message log:
da: &Fejlfindingsinformation i meddelelseslog:

en: &Default editor:
da: &Standardredigeringsprogram:

en: &Default file exists action...
da: &Standardhandling når filen findes...

en: &Delay between failed login attempts:
da: &Forsinkelse mellem mislykkede login-forsøg:

en: &Delete
da: Sl&et

en: &Delete symlink
da: Sl&et symlink

en: &Delete...
da: &Slet...

en: &Directory access permissions...
da: Adgangstilladelser for &mappe...

en: &Directory comparison
da: &Mappesammenligning

en: &Disable synchronized browsing and continue changing the local directory
da: &Deaktivér synkroniseret gennemgang, og fortsæt med at skifte den lokale mappe

en: &Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory
da: &Deaktivér synkroniseret gennemgang, og fortsæt med at skifte fjernmappen

en: &Discard local file then download and edit file anew
da: &Forkast lokal fil, download og rediger filen på ny

en: &Disconnect
da: &Afbryd forbindelsen

en: &Display momentary transfer speed instead of average speed
da: &Vis aktuel overførselshastighed i stedet for gennemsnitlig hastighed

en: &Display size in bytes
da: &Vis størrelse i byte

en: &Don't show this dialog again.
da: &Vis ikke denne dialog igen.

en: &Don't use external IP address on local connections.
da: Brug ikke eksterne IP-adresser til &lokale forbindelser.

en: &Double-click action on directories:
da: Handling ved &dobbeltklik på mapper:

en: &Double-click action on files:
da: Handling ved &dobbeltklik på filer:

en: &Download
da: Do&wnload

en: &Download to:
da: Do&wnload til:

en: &Download...
da: Do&wnload...

en: &Duplicate
da: &Lav kopi

en: &Edit
da: &Rediger

en: &Edit filter rules...
da: &Rediger filterregler...

en: &Enable
da: &Aktivér

en: &Enable compression
da: Aktivér &komprimering

en: &Enable speed limits
da: &Aktivér hastighedsgrænser

en: &Encoding:
da: &Kodning:

en: &Encryption:
da: Kr&yptering:

en: &Enter custom command...
da: &Indtast brugerdefineret kommando...

en: &Establish connection in a new tab
da: &Etabler forbindelsen i en ny faneblad

en: &Execute
da: &Udfør

en: &Export Site Manager entries
da: &Eksportér poster fra stedhåndtering

en: &Export...
da: &Eksportér...

en: &Fall back to active mode
da: &Fald tilbage til aktiv tilstand

en: &File
da: &Fil

en: &File Attributes...
da: &Filattributter...

en: &File permissions...
da: &Filtilladelser...

en: &File:
da: &Fil:

en: &Filter conditions:
da: Filter&betingelser:

en: &Filter sets:
da: &Filtersæt:

en: &Filters
da: &Filtre

en: &Filters:
da: &Filtre:

en: &Finish editing
da: &Færdiggør redigering

en: &Finish editing and delete local file
da: &Afslut redigering, og slet lokal fil

en: &Flatten local paths, upload all contained files directly into target directory
da: &Fladgør lokale stier, upload alle indeholdte filer direkte ind i destinationsmappen

en: &Flatten remote paths, download all contained files directly into target directory
da: &Fladgør fjernstier, download alle indeholdte filer direkte ind i destinationsmappen

en: &Follow symlink, delete target directory contents
da: &Følg symlink, slet destinationens mappeindhold

en: &Get external IP address from the following URL:
da: Hent &ekstern IP-adresse fra følgende URL:

en: &Getting help...
da: &Få hjælp...

en: &Global bookmark
da: Globalt &bogmærke

en: &HTTP/1.1 using CONNECT method
da: &HTTP/1.1 med CONNECT-metoden

en: &Help
da: &Hjælp

en: &Hide identical files
da: &Skjul identiske filer

en: &Highest
da: &Højeste

en: &Highest available port:
da: &Højeste tilgængelige port:

en: &Host:
da: Vær&t:

en: &IEC binary prefixes (e.g. 1 KiB = 1024 bytes)
da: &IEC binære præfikser (f.eks. 1 KiB = 1024 byte)

en: &ISO 8601 (example: 2007-09-15)
da: &ISO 8601 (eksempel: 2007-09-15)

en: &Import...
da: &Importér...

en: &Install new version
da: &Installér ny version

en: &Keep local path structure relative to search root
da: &Bevar struktur i lokal sti relativ til søgeroden

en: &Keep remote path structure relative to search root
da: &Bevar struktur i fjernsti relativ til søgeroden

en: &Key file:
da: &Nøglefil:

en: &Layout of file and directory panes:
da: &Layout for fil- og mapperuder:

en: &Limit local ports used by FileZilla
da: Be&græns antal lokale porte, der bruges af FileZilla

en: &Limit number of simultaneous connections
da: &Begræns antal samtidige forbindelser

en: &Local directory tree
da: Lo&kalt mappetræ

en: &Local directory:
da: &Lokalmappe:

en: &Local search
da: &Søgning på lokalt sted

en: &Log to file
da: &Log til fil

en: &Logon Type:
da: &Logintype:

en: &Low
da: &Lav

en: &Manage bookmarks...
da: &Håndtér bogmærker...

en: &Manual transfer...
da: &Manuel overførsel...

en: &Master password:
da: &Master-adgangskode:

en: &Maximum number of connections:
da: Ma&ks. antal forbindelser:

en: &Maximum number of retries:
da: &Maks. antal forsøg:

en: &Message log
da: M&eddelelseslog

en: &Minimize to tray
da: Mi&nimér til systembakke

en: &Name sorting mode:
da: &Navnesorteringstilstand:

en: &Name:
da: &Navn:

en: &Network configuration wizard...
da: &Netværkskonfigurationsguide...

en: &New
da: &Ny

en: &New site
da: &Nyt sted

en: &New version available!
da: &Der findes en ny version!

en: &Next >
da: &Næste >

en: &No
da: &Nej

en: &None
da: &Ingen

en: &Numeric value:
da: &Numerisk værdi:

en: &Open
da: &Åbn

en: &Overwrite
da: &Overskriv

en: &Passive
da: &Passiv

en: &Password:
da: &Adgangskode:

en: &Play sound
da: Afspil &lyd

en: &Preserve timestamps of transferred files
da: &Bevar tidsstempler på overførte filer

en: &Queue
da: &Sæt i kø

en: &Quickconnect
da: &Lyntilslut

en: &Quickconnect bar
da: &Lyntilslutningslinje

en: &Quickconnect history
da: Historik for &lyntilslut

en: &Read
da: &Læs

en: &Reconnect
da: &Genopret forbindelsen

en: &Reconnect information
da: Information om &genoprettelse af forbindelse

en: &Refresh
da: &Opdatér

en: &Remember master password until FileZilla is closed
da: &Husk hovedadgangskode indtil FileZilla lukkes

en: &Remember password until FileZilla is closed
da: &Husk adgangskode indtil FileZilla lukkes

en: &Remote directory:
da: &Fjernmappe:

en: &Remote path:
da: Sti på f&jernsted:

en: &Remote search
da: &Søgning på fjernsted

en: &Remove
da: &Fjern

en: &Remove key
da: &Fjern nøgle

en: &Remove selected
da: Fjern &valgte

en: &Rename
da: Om&døb

en: &Rename...
da: Om&døb...

en: &Reopen local file
da: &Genåbn lokal fil

en: &Repeat password:
da: &Gentag adgangskode:

en: &Replace invalid characters with:
da: &Erstat ugyldige tegn med:

en: &Report a bug...
da: &Rapportér en fejl...

en: &Request attention
da: &Anmod om opmærksomhed

en: &Reset and requeue all
da: &Nulstil og sæt alle i kø igen

en: &Restart Wizard
da: &Genstart guide

en: &Resume
da: &Genoptag

en: &Run command...
da: &Kør kommando...

en: &Run configuration wizard now...
da: &Kør konfigurationsguide nu...

en: &Run update check now...
da: S&øg efter opdateringer nu...

en: &Save as...
da: Gem &som...

en: &Search
da: &Søg

en: &Search remote files...
da: S&øg efter filer på fjernsted...

en: &Select a key:
da: &Vælg en nøgle:

en: &Select entry:
da: &Vælg en indgang:

en: &Select language:
da: &Vælg sprog:

en: &Select the columns that should be displayed:
da: Vælg hvilke &kolonner der skal vises:

en: &Set as local directory and close dialog
da: &Indstil som lokal mappe, og luk dialog

en: &Set as remote directory and close dialog
da: &Indstil som fjernmappe, og luk dialog

en: &Settings
da: &Indstillinger

en: &Settings...
da: &Indstillinger...

en: &Show debug menu
da: &Vis menuen Fejlfinding

en: &Show detailed log
da: &Vis detaljeret log

en: &Show timestamps in message log
da: Vis &tidsstempler i meddelelseslog

en: &Site Manager entries
da: Poster i &stedhåndtering

en: &Site Manager...
da: &Stedhåndtering...

en: &Site-specific bookmark
da: &Sted-specifikt bogmærke

en: &Skip
da: &Spring over

en: &Speed limits
da: &Hastighedsgrænser

en: &Start transfer immediately
da: Start overførsel &med det samme

en: &Swap local and remote panes
da: &Byt om på lokal- og fjernrude

en: &TLS Ciphers
da: &TLS-krypteringsalgoritmer

en: &Theme:
da: &Tema:

en: &Transfer
da: &Overfør

en: &Transfer mode:
da: Over&førselstilstand:

en: &Transfer queue
da: Ov&erførselskø

en: &Treat dotfiles as ASCII files
da: Behandl &punktumfiler som ASCII-filer

en: &Trust this certificate on the listed alternative hostnames.
da: Hav &tillid til dette certifikat for de viste alternative værtsnavne.

en: &Unedit
da: &Fortryd redigering

en: &Update cached key for this host
da: &Opdatér nøgle i mellemlager for denne vært

en: &Upload to:
da: &Upload til:

en: &Use custom program
da: &Brug brugerdefineret program

en: &Use synchronized browsing
da: Brug &synkroniseret gennemgang

en: &Use system's default editor for text files
da: &Brug systemets standardredigeringsprogram til tekstfiler

en: &Use the following IP address:
da: &Brug følgende IP-adresse:

en: &Use the server's external IP address instead
da: Brug i stedet &serverens eksterne IP-adresse

en: &Use thousands separator
da: Brug &tusindtalsseparator

en: &User:
da: &Bruger:

en: &Username:
da: Br&ugernavn:

en: &View
da: &Vis

en: &View/Edit
da: &Vis/rediger

en: &Watch locally edited files and prompt to upload modifications
da: &Overvåg filer som er redigeret lokalt, og spørg om at uploade ændringer

en: &When checking for updates, check for:
da: &Ved søgning efter opdateringer skal følgende kontrolleres:

en: &Write
da: S&kriv

en: &Yes
da: &Ja

en: '%s' does not exist or cannot be accessed.
da: '%s' findes ikke eller kan ikke tilgås.

en: '%s' is not a directory.
da: '%s' er ikke en mappe.

en: '%s' is not a supported protocol.
da: '%s' er ikke en understøttet protokol.

en: 'Normal' and 'Account' logontypes are not available. Your entry has been changed to 'Ask for password'.
da: Logintyperne 'Normal' og 'Konto' er ikke tilgængelige. Din indtastning er ændret til 'Spørg efter adgangskode'.

en: 'quote' is usually a local command used by commandline clients to send the arguments following 'quote' to the server. You might want to enter the raw command without the leading 'quote'.
da: 'quote' bruges normalt i kommandolinjeklienter til at sende argumenterne efter 'quote' til serveren. Du bør skrive kommandoen uden 'quote' foran.

en: (%d object filtered) | (%d objects filtered)
da[0]: (%d objekt filtreret)
da[1]: (%d objekter filtreret)

en: (%u%% downloaded)
da: (%u%% downloadet)

en: (0 for no limit)
da: (0 for ubegrænset)

en: (0-999 seconds)
da: (0-999 sekunder)

en: (10-9999, 0 to disable)
da: (10-9999, 0 for at deaktivere)

en: (app-compat is set to %d.%d)
da: (app-compat er sat til %d.%d)

en: (example: %H-%M-%S)
da: (eksempel: %H-%M-%S)

en: (example: %Y-%m-%d)
da: (eksempel: %d-%m-%Y)

en: (in %s/s)
da: (i %s/s)

en: - The command and each argument are separated by spaces
    - A command or argument containing whitespace or a double-quote character need to be enclosed in double-quotes
    - Double-quotes inside of a command or argument need to be doubled up
    - In arguments, %%f is a placeholder for the file to be opened. Use %%%% for literal percents
da: - Kommandoen og hvert argument er adskilt med mellemrum
    - En kommand eller et argument med whitespace eller dobbelt anførselstegn skal omgives af dobbelte anførselstegn
    - Dobbelte anførselstegn inde i en kommando eller et argument skal fordobles
    - I argumenter er %%f pladsholder for den fil, der skal åbnes. Brug %%%% hvis der indgår procenttegn

en: --:--:-- left
da: --:--:-- tilbage

en: -c cannot be used together with an FTP URL.
da: -c kan ikke anvendes sammen med en FTP-URL.

en: -l can only be used together with an FTP URL.
da: -l kan kun anvendes sammen med en FTP-URL.

en: -s and -c cannot be present at the same time.
da: -s og -c kan ikke anvendes samtidig.

en: -s cannot be used together with an FTP URL.
da: -s kan ikke anvendes sammen med en FTP-URL.

en: /Groups
da: /Grupper

en: /My Drives
da: /Mine drev

en: /My Drives/OneDrive
da: /Mine drev/OneDrive

en: /Shared drives
da: /Delte drev

en: /Sites
da: /Steder

en: /Team drives
da: /Team-drev

en: 0 - None
da: 0 - ingen

en: 1 - Warning
da: 1 - advarsel

en: 2 - Info
da: 2 - info

en: 3 - Verbose
da: 3 - detaljeret

en: 4 - Debug
da: 4 - fejlfinding

en: < &Back
da: < &Tilbage

en: A bookmark with the entered name already exists. Please enter an unused name.
da: Et bogmærke med det indtastede navn findes allerede. Indtast et navn, der ikke er i brug.

en: A default editor needs to be set.
da: Du skal angive et standardredigeringsprogram.

en: A directory cannot be dragged into one of its subdirectories.
da: En mappe kan ikke trækkes ind i en af sine undermapper.

en: A few servers don't allow passive mode or are misconfigured. In such cases you would have to use active mode. In active mode, FileZilla opens a port and asks the server to connect to it.
da: Et mindre antal servere tillader ikke passiv tilstand eller er fejlkonfigureret. I sådanne tilfælde skal du anvende aktiv tilstand. I aktiv tilstand åbner FileZilla en port og anmoder serveren om at oprette forbindelse til den.

en: A file previously opened has been changed.
da: En tidligere åbnet fil er ændret.

en: A file with that name is already being transferred.
da: En fil med det navn er allerede ved at blive overført.

en: A file with that name is still being edited. Please close it and try again.
da: En fil med det navn er stadig ved at blive redigeret. Luk den, og prøv igen.

en: A local filename could not be decoded.
    Please make sure the LC_CTYPE (or LC_ALL) environment variable is set correctly.
    Unless you fix this problem, files might be missing in the file listings.
    No further warning will be displayed this session.
da: Et lokal filnavn kunne ikke afkodes.
    Sørg for, at miljøvariablen LC_CTYPE (eller LC_ALL) er sat korrekt.
    Hvis du ikke løser dette problem, kan der mangle filer i visningen af mapper.
    Der vises ikke flere advarsler om dette i denne session.

en: A lost master password cannot be recovered! Please thoroughly memorize your password.
da: En mistet hovedadgangskode kan ikke gendannes! Vær omhyggelig med at huske din adgangskode.

en: A new version of FileZilla is available:
da: Der findes en ny version af FileZilla:

en: A proper server always shows all files, but some broken servers hide files from the user. Use this option to force the server to show all files.
da: En ordentlig server viser altid alle filer, men nogle dårligt konfigurerede servere skjuler filer fra brugeren. Brug denne valgmulighed til at tvinge serveren til at vise alle filer.

en: A proper server does not require this. Contact the server administrator if you need this.
da: En ordentlig server kræver ikke dette. Kontakt serverens administrator, hvis du har brug for det.

en: A remote operation is in progress and synchronized browsing is enabled.
    Disable synchronized browsing and continue changing the local directory?
da: En handling er i gang på fjernstedet, og synkroniseret gennemgang er slået til.
    Deaktivér synkroniseret gennemgang, og fortsæt med at skifte den lokale mappe?

en: A&dd
da: &Tilføj

en: A&llow resuming of ASCII files
da: T&illad genoptagelse af ASCII-filer

en: A&pply only to downloads
da: S&kal kun gælde download

en: A&pply only to uploads
da: S&kal kun gælde upload

en: A&pply to all files and directories
da: S&kal gælde alle filer og mapper

en: A&utomatically remove successful transfers
da: Fjern &automatisk fuldførte overførsler

note: @translator: Keep short
en: API &Key:
da: API-&nøgle:

en: API Key:
da: API-nøgle:

en: AWS &KMS encryption
da: AWS &KMS-kryptering

en: About FileZilla
da: Om FileZilla

en: Above the file lists
da: Over fillisterne

note: @translator: Keep short
en: Access &Grant:
da: &Tildelt adgang:

en: Access &Key:
da: Adgangs&nøgle:

en: Access to some local directories could not be restored:
da: Adgang til nogle lokale mapper kunne ikke genoprettes:

en: Account
da: Konto

en: Action after queue &completion
da: &Handling efter afvikling af kø

en: Action on selected file:
da: Handling for den valgte fil:

en: Action to perform:
da: Handling der skal udføres:

en: Action:
da: Handling:

en: Active mode
da: Aktiv tilstand

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address.
da: FTP-test i aktiv tilstand mislykkedes. FileZilla kender ikke den korrekte eksterne IP-adresse.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address. In addition to that, your router has modified the sent address.
da: FTP-test i aktiv tilstand mislykkedes. FileZilla kender ikke den korrekte eksterne IP-adresse. Desuden har din router ændret den sendte adresse.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla knows the correct external IP address, but your router or firewall has misleadingly modified the sent address.
da: FTP-test i aktiv tilstand mislykkedes. FileZilla kender den korrekte eksterne IP-adresse, men din router eller firewall har fejlagtigt ændret den sendte adresse.

en: Active mode IP
da: Aktiv tilstand IP

en: Add files to &queue only
da: &Tilføj kun filer i kø

en: Add selected directory to the transfer queue
da: Tilføj den valgte mappe i overførselskøen

en: Add selected files and folders to the transfer queue
da: Tilføj de valgte filer og mapper i overførselskøen

en: Add to queue
da: Tilføj i kø

en: Address type not supported
da: Adressetype ikke understøttet

en: Advanced
da: Avanceret

en: Advice: Unless you want to test new features, please keep using stable versions only. Beta versions and nightly builds are development versions meant for testing purposes. Nightly builds of FileZilla may not work as expected and might even damage your system. Use beta versions and nightly builds at your own risk.
da: Et godt råd: medmindre du vil teste nye funktioner, bør du kun bruge stabile versioner. Betaversioner og daglige byg er udviklingsversioner, der er beregnet til testformål. De daglige byg af FileZilla virker måske ikke som forventet, og kan endda forvolde skade på dit system. Brug af betaversioner og daglige byg sker på egen risiko.

en: Al&ways perform this action
da: &Udfør altid denne handling

en: Algorithm:
da: Algoritme:

en: All files have been successfully transferred
da: Overførsel af alle filer lykkedes

en: All ports in the given range have to be between 1024 and 65535.
da: Alle porte i det angivne interval skal være mellem 1024 og 65535.

en: All transfers have finished. %d file could not be transferred. | All transfers have finished. %d files could not be transferred.
da[0]: Alle overførsler afsluttet. %d fil kunne ikke overføres.
da[1]: Alle overførsler afsluttet. %d filer kunne ikke overføres.

en: Allow &fall back to other transfer mode on failure
da: &Tillad at falde tilbage til anden overførselstilstand ved fejl

en: Allow fallback to other transfer mode on failure
da: Tillad tilbagefald til anden overførselstilstand ved fejl

en: Already connected
da: Allerede tilsluttet

en: Alternative name: | Alternative names:
da[0]: Alternativt navn:
da[1]: Alternative navne:

en: Alternatively you can use the Pageant tool from PuTTY to manage your keys, FileZilla does recognize Pageant.
da: Du kan som alternativ bruge værktøjet Pageant fra PuTTY til at håndtere dine nøgler - FileZilla kan se Pageant.

en: Alternatively you can use your system's SSH agent. To do so, make sure the SSH_AUTH_SOCK environment variable is set.
da: Du kan som alternativ bruge SSH-agenten på dit system. For at gøre dette skal du sikre dig, at miljøvariablen SSH_AUTH_SOCK er sat.

en: Alternatively, you can also download the latest version from the FileZilla website:
da: Du kan også downloade den seneste version fra FileZillas websted:

en: An error occurred loading the transfer queue from "%s".
    Some queue items might not have been restored.
da: Der opstod en fejl ved indlæsning af overførselskøen fra "%s".
    Det lykkedes måske ikke at gendanne alle emner i køen.

en: An error occurred saving the transfer queue to "%s".
    Some queue items might not have been saved.
da: Der opstod en fejl ved indlæsning af overførselskøen fra "%s".
    Det lykkedes måske ikke at gemme alle emner i køen.

en: An item with the same name as the dragged item already exists at the target location.
da: Et emne med samme navn som det trukne emne findes allerede på destinationsstedet.

en: Anonymous
da: Anonym

en: Another remote operation is already in progress, cannot change directory now.
da: En anden handling er i gang på fjernstedet - kan ikke skifte mappe nu.

en: Any changes made in the Site Manager could not be saved.
da: Eventuelle ændringer i stedhåndteringen kunne ikke gemmes.

en: Any changes made to the filters could not be saved.
da: Eventuelle ændringer i filtrene kunne ikke gemmes.

en: Any changes made to the filters will not be saved.
da: Eventuelle ændringer i filtrene vil ikke blive gemt.

en: App&ly to directories only
da: Skal kun gælde &mapper

note: @translator: Keep short
en: Application &Key:
da: Applikations&nøgle:

en: Apply
da: Anvend

en: Apply to &current queue only
da: Skal kun gælde &aktuelle kø

en: Apply to &files only
da: Skal kun gælde &filer

en: Archive
da: Arkiv

en: As tab in the transfer queue pane
da: Som faneblad i ruden Overførselskø

en: Ask for action
da: Spørg efter handling

en: Ask for password
da: Spørg efter adgangskode

en: Ask operating system for a port.
da: Spørg styresystemet om en port.

en: Ask your operating system for the external IP address
da: Spørg dit styresystem om den eksterne IP-adresse

en: Asking questions in the FileZilla Forums
da: Stil spørgsmål i FileZilla-foraene

en: Associated program not found:
da: Det tilknyttede program blev ikke fundet:

en: At least one filter condition is incomplete
da: Mindst en filterbetingelse er ufuldstændig

en: At this point, all required information has been gathered.
da: På dette tidspunkt er al nødvendig information indsamlet.

en: Attribute
da: Attribut

en: Authentication failed.
da: Godkendelse mislykkedes.

en: Author:
da: Forfatter:

en: Automatic file type classification
da: Automatisk filtypeklassificering

en: B&ypass proxy
da: F&orbigå proxy

en: Basic usage instructions
da: Grundlæggende anvendelse

en: Behaviour
da: Adfærd

en: Being edited
da: Ved at blive redigeret

en: Binary
da: Binær

en: Blackboard
da: Tavle

en: Blue
da: Blå

en: Bookmark
da: Bogmærke

en: Bookmark:
da: Bogmærke:

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Broken server, it claims to have processed a request before it got fully set
da: Server er forkert konfigureret, den siger den har behandlet en forespørgsel inden den kom helt op

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Build date:
da: Bygdato:

en: Build information
da: Byginformation

en: Business category:
da: Forretningskategori:

en: By default FileZilla uses any available local port to establish transfers in active mode. If you want to limit FileZilla to use only a small range of ports, please enter the port range below.
da: Som standard anvender FileZilla hvilken som helst lokal port til at oprette overførsler i aktiv tilstand. Hvis du ønsker at begrænse FileZilla til kun at anvende et lille antal porte, kan du angive intervallet af porte nedenfor.

en: C&ancel current operation
da: A&nnuller igangværende handling

en: C&lear all
da: Ryd a&lt

en: C&omparative search
da: K&omparativ søgning

en: C&opy URL(s) to clipboard
da: Kopiér &URL(er) til udklipsholder

en: C&opy URL(s) with password to clipboard
da: Kopiér &URL(er) med adgangskode til udklipsholder

en: C&ustom
da: &Brugerdefineret

en: C&ustom KMS ARN:
da: Bruger&defineret KMS ARN:

en: C&ustom filetype associations:
da: Br&ugerdefinerede filtypetilknytninger:

en: CPU features:
da: CPU-funktioner:

en: Calculating timezone offset of server...
da: Beregner serverens tidszoneforskydning...

en: Cancel
da: Annuller

en: Cancel current operation
da: Annuller igangværende handling

en: Cancels the current operation
da: Annullerer den igangværende handling

en: Cannot access '%s', no media inserted or drive not ready.
da: Kan ikke tilgå '%s', intet medie eller drevet er ikke klar.

en: Cannot add server to Site Manager
da: Kan ikke tilføje serveren i stedhåndtering

en: Cannot change directory, there already is a synchronized browsing operation in progress.
da: Kan ikke skifte mappe - der er allerede en igangværende handling for synkroniseret gennemgang.

en: Cannot close tab while busy.
    Cancel current operation and close tab?
da: Kan ikke lukke faneblad mens det er i brug.
    Annuller igangværende handling, og luk faneblad?

en: Cannot compare directories, different filters for local and remote directories are enabled
da: Kan ikke sammenligne mapper - forskellige filtre for lokale og fjernmapper er aktiveret

en: Cannot create new filter
da: Kan ikke oprette nyt filter

en: Cannot edit file
da: Kan ikke redigere fil

en: Cannot edit file, not connected to any server.
da: Kan ikke redigere mapper, ikke forbundet til en server.

en: Cannot edit file, remote path unknown.
da: Kan ikke redigere fil - sti på fjernsted ukendt.

en: Cannot establish FTP connection to an SFTP server. Please select proper protocol.
da: Kan ikke etablere FTP-forbindelse til en SFTP-server. Vælg den korrekte protokol.

en: Cannot load key file
da: Kan ikke indlæse nøglefil

en: Cannot load toolbar from resource file
da: Kan ikke indlæse værktøjslinje fra ressourcefilen

en: Cannot rename entry
da: Kan ikke omdøbe post

en: Cannot rename file
da: Kan ikke omdøbe fil

en: Cannot save filterset
da: Kan ikke gemme filtersæt

en: Cannot select filter
da: Kan ikke vælge filter

en: Cannot set file association
da: Kan ikke sætte filtypetilknytning

en: Cannot show dialog
da: Kan ikke vise dialog

en: Cannot view/edit selected file
da: Kan ikke vise/redigere den valgte fil

en: Case Insensitive
da: Ingen forskel på store og små bogstaver

en: Case insensitive
da: Ingen forskel på store og små bogstaver

en: Case insensitive (default)
da: Ingen forskel på store og små bogstaver (standard)

en: Case sensitive
da: Forskel på store og små bogstaver

en: Case sensitive (default)
da: Forskel på store og små bogstaver (standard)

en: Categories to clear
da: Kategorier der skal ryddes

en: Certificate
da: Certifikat

en: Certificate and session data are not available yet.
da: Certifikat og sessionsdata er endnu ikke tilgængelig.

en: Certificate details
da: Certifikat-detaljer

en: Challenge:
da: Udfordring:

en: Change file attributes
da: Rediger filattributter

en: Change the file permissions.
da: Rediger filtilladelser.

en: Changing logfile settings requires restart of FileZilla.
da: Ændringer i logfil-indstillinger kræver genstart af FileZilla.

en: Character encoding issue
da: Problem med tegnkodning

en: Charset
da: Tegnsæt

en: Check for &updates...
da: &Søg efter opdateringer...

en: Check for FileZilla &updates automatically:
da: Søg automatisk efter &opdateringer til FileZilla:

en: Check for Updates
da: Søg efter opdateringer

en: Check for newer versions of FileZilla
da: Søg efter nyere versioner af FileZilla

en: Check for updates failed
da: Søgning efter opdateringer mislykkedes

en: Check your login credentials. The entered password starts or ends with a space character.
da: Tjek dine loginoplysninger. Den indtastede adgangskode begynder eller slutter med et mellemrum.

en: Check your login credentials. The entered username starts or ends with a space character.
da: Tjek dine loginoplysninger. Det indtastede brugernavn begynder eller slutter med et mellemrum.

en: Checking for correct external IP address
da: Kontrollerer korrekt ekstern IP-adresse

en: Checking for updates...
da: Søger efter opdateringer...

en: Checksum match on file %s
da: Tjeksum passer for filen %s

en: Checksum mismatch on file %s
da: Tjeksum passer ikke for filen %s

en: Choose a key file
da: Vælg en nøglefil

en: Choose the default local directory
da: Vælg standardplacering af lokalmappe

en: Choose the local directory
da: Vælg den lokale mappe

en: Chunk data improperly terminated
da: Chunk-data ikke afsluttet korrekt

en: Cipher:
da: Krypteringsalgoritme:

en: Cl&ose tab
da: &Luk faneblad

en: Classic
da: Klassisk

en: Clear &layout cache
da: Ryd &layout-mellemlager

en: Clear auto&update data
da: Ryd data for automatisk &opdatering

en: Clear history
da: Ryd historik

en: Clear private data
da: Ryd personlige data

en: Clear quickconnect bar
da: Ryd lyntilslutningslinje

en: Click on Finish to save your configuration.
da: Klik på Udfør for at gemme konfigurationen.

en: Client to server MAC:
da: Klient-til-server-MAC:

en: Client to server cipher:
da: Klient-til-server-krypteringsalgoritme:

en: Close
da: Luk

en: Close &all other tabs
da: Luk alle &andre faneblade

en: Close FileZilla
da: Luk FileZilla

en: Close all running instances of FileZilla
da: Luk alle åbne instanser af FileZilla

en: Close quick search and continue comparing?
da: Luk lynsøgning, og fortsæt med at sammenligne?

en: Closes current tab
da: Lukker aktuelt faneblad

en: Co&mments:
da: Kommenta&rer:

en: Column properties
da: Kolonneegenskaber

en: Column setup
da: Kolonneopsætning

en: Command and its arguments need to be properly quoted.
da: Kommandoen og dens argumenter skal være passende omkranset af anførselstegn.

en: Command failed
da: Kommando mislykkedes

en: Command not supported
da: Kommando ikke understøttet

en: Command not supported by this protocol
da: Kommando understøttes ikke af denne protokol

en: Command:
da: Kommando:

en: Comment
da: Kommentar

en: Common name:
da: Alment navn:

en: Communication tainted by router or firewall
da: Kommunikationen forstyrret af router eller firewall

en: Compare &modification time
da: Sammenlign &ændringstid

en: Compare file&size
da: Sammenlign &filstørrelse

en: Compare the displayed fingerprint with the certificate fingerprint you have received from your server administrator or server hosting provider.
da: Sammenlign det viste fingeraftryk med fingeraftrykket fra det certifikat, du har fået fra din server-administrator eller din server-host.

en: Compare:
da: Sammenlign:

en: Comparison &threshold (in minutes):
da: Sammenlignings&grænse (i minutter):

en: Comparison threshold needs to be between 0 and 1440 minutes.
da: Sammenligningsgrænsen skal være mellem 0 og 1440 minutter.

en: Compiled for:
da: Kompileret til:

en: Compiled on:
da: Kompileret på:

en: Compiled with:
da: Kompileret med:

en: Compiler flags:
da: Kompiler-flag:

en: Compressed
da: Komprimeret

en: Concurrent transfers
da: Samtidige overførsler

en: Conditions are c&ase sensitive
da: Betingelser skelner mellem s&tore og små bogstaver

en: Configuration test
da: Konfigurationstest

en: Configure passive mode
da: Konfigurer passiv tilstand

en: Configure port range
da: Konfigurer portinterval

en: Configuring FileZilla and your network
da: Konfiguration af FileZilla og dit netværk

en: Confirm deletion
da: Bekræft sletning

en: Confirmation needed
da: Skal bekræftes

en: Congratulations, your configuration seems to be working.
da: Tillykke - din konfiguration ser ud til at fungere.

en: Connect bypassing proxy settings
da: Opret forbindelse ved at forbigå proxy-indstillinger

en: Connect failed: %s
da: Forbindelsen mislykkedes: %s

en: Connect in current tab
da: Opret forbindelsen i aktuelt faneblad

en: Connect in new tab
da: Opret forbindelsen i nyt faneblad

en: Connect to specified Site Manager site
da: Opret forbindelsen til det angivne sted i stedhåndtering

en: Connecting
da: Opretter forbindelse

en: Connecting to %s
da: Opretter forbindelse til %s

en: Connecting to %s through %s proxy
da: Opretter forbindelse til %s gennem proxyen %s

en: Connecting to %s...
da: Opretter forbindelse til %s...

en: Connection
da: Forbindelse

en: Connection attempt failed
da: Forbindelsesforsøg mislykkedes

en: Connection attempt failed with "%s", trying next address.
da: Forbindelsesforsøg mislykkedes med "%s". Prøver næste adresse.

en: Connection attempt failed with "%s".
da: Forbindelsesforsøg mislykkedes med "%s".

en: Connection attempt interrupted by user
da: Forbindelsesforsøg blev afbrudt af brugeren

en: Connection closed
da: Forbindelsen blev lukket

en: Connection closed by server
da: Forbindelsen blev lukket af serveren

en: Connection established, initializing TLS...
da: Forbindelsen blev etableret, initialiserer TLS...

en: Connection established, sending HTTP request
da: Forbindelsen blev etableret, sender HTTP-anmodning

en: Connection established, waiting for welcome message.
da: Forbindelsen blev etableret, venter på velkomstbesked.

en: Connection established, waiting for welcome message...
da: Forbindelsen blev etableret, venter på velkomstbesked...

en: Connection lost
da: Forbindelsen er mistet

en: Connection not allowed by ruleset
da: Forbindelsen tillades ikke af regelsættet

en: Connection refused
da: Forbindelsen blev nægtet

en: Connection timed out after %d second of inactivity | Connection timed out after %d seconds of inactivity
da[0]: Forbindelsen fik timeout efter %d sekunds inaktivitet
da[1]: Forbindelsen fik timeout efter %d sekunders inaktivitet

en: Connection timed out.
da: Forbindelsen fik timeout.

en: Connection to server lost.
da: Forbindelsen til serveren er mistet.

en: Connection with proxy established, performing handshake...
da: Forbindelsen til proxyen blev etableret, udfører håndtryk...

en: Connection with server got closed prematurely.
da: Forbindelsen til serveren blev lukket for tidligt.

en: Connection with the test server failed.
da: Forbindelsen til testserveren mislykkedes.

en: Convert key file
da: Konvertér nøglefil

en: Copy (%d) of %s
da: Kopiér (%d) af %s

en: Copy of %s
da: Kopi af %s

en: Copy the URLs of the selected items to clipboard, including password.
da: Kopiér de valgte emners URL'er til udklipsholder, inklusive adgangskode.

en: Copy the URLs of the selected items to clipboard.
da: Kopiér de valgte emners URL'er til udklipsholder.

en: Could not accept connection: %s
da: Kunne ikke acceptere forbindelse: %s

en: Could not access path %s
da: Kunne ikke tilgå stien %s

en: Could not add connection to Site Manager
da: Kunne ikke tilføje forbindelsen i stedhåndtering

en: Could not allocate memory to open '%s' for reading.
da: Kunne ikke tildele hukommelse til at åbne '%s' for læsning.

en: Could not allocate memory to open '%s' for writing.
da: Kunne ikke tildele hukommelse til at åbne '%s' for skrivning.

en: Could not complete operation
da: Kunne ikke fuldføre handling

en: Could not connect to server
da: Kunne ikke forbinde til server

en: Could not connect to server: %s
da: Kunne ikke forbinde til server: %s

en: Could not convert command to server encoding
da: Kunne ikke konvertere kommando til serveres kodning

en: Could not convert private key
da: Kunne ikke konvertere privat nøgle

en: Could not copy URLs
da: Kunne ikke kopiere URL'er

en: Could not copy data
da: Kunne ikke kopiere data

en: Could not create CFURL from path %s
da: Kunne ikke oprette CFURL fra stien %s

en: Could not create URI for this transfer.
da: Kunne ikke oprette URI til denne overførsel.

en: Could not create local file %s
da: Kunne ikke oprette lokal fil %s

en: Could not create logging mutex: %s
da: Kunne ikke oprette log-mutex: %s

en: Could not create security-scoped bookmark from URL:
da: Kunne ikke oprette "security-scoped" bogmærke fra URL:

en: Could not create temporary file name.
da: Kunne ikke oprette et midlertidigt filnavn.

en: Could not determine the target of the Drag&Drop operation.
    Either the shell extension is not installed properly or you didn't drop the files into an Explorer window.
da: Kunne ikke bestemme destinationen for træk og slip-handlingen.
    Enten er skal-udvidelsen ikke installeret korrekt, eller du slap ikke filerne i et Stifinder-vindue.

en: Could not establish connection to server
da: Kunne ikke etablere forbindelse til server

en: Could not find the resource files for FileZilla, closing FileZilla.
    You can specify the data directory of FileZilla by setting the FZ_DATADIR environment variable.
da: Kunne ikke finde ressourcefilerne til FileZilla - afslutter FileZilla.
    Du kan angive datamappe for FileZilla ved at sætte miljøvariablen FZ_DATADIR.

en: Could not generate custom login sequence.
da: Kunne ikke generere en brugerdefineret login-sekvens.

en: Could not generate key
da: Kunne ikke generere nøgle

en: Could not get full remote path.
da: Kunne ikke hente den fulde fjernsti.

en: Could not get native path from CFURL
da: Kunne ikke få "native" sti fra CFURL

en: Could not get path from URL
da: Kunne ikke få sti fra URL

en: Could not get reply from fzputtygen.
da: Kunne ikke få svar fra fzputtygen.

en: Could not get reply from fzstorj.
da: Kunne ikke få svar fra fzstorj.

en: Could not get temporary directory to download file into.
da: Kunne ikke få midlertidig mappe at downloade filen til.

en: Could not list directory contents
da: Kunne ikke vise mappens indhold

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    Any changes made in the Site Manager will not be saved.
da: Kunne ikke indlæse "%s" - sørg for at filen er gyldig og at der er adgang til den.
    Eventuelle ændringer i stedhåndteringen vil ikke blive gemt.

en: Could not load key file
da: Kunne ikke indlæse nøglefil

en: Could not load private key
da: Kunne ikke indlæse privat nøgle

en: Could not obtain corresponding local directory for the remote directory '%s'.
    Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
da: Kunne ikke finde den tilsvarende lokale mappe for fjernmappen '%s'.
    Deaktivér synkroniseret gennemgang, og fortsæt med at skifte fjernmappen?

en: Could not obtain corresponding local directory for the remote directory '%s'.
    Synchronized browsing has been disabled.
da: Kunne ikke finde den tilsvarende lokale mappe for fjernmappen '%s'.
    Synkroniseret gennemgang er blevet deaktiveret.

en: Could not obtain corresponding remote directory for the local directory '%s'.
    Synchronized browsing has been disabled.
da: Kunne ikke finde den tilsvarende fjernmappe for den lokale mappe '%s'.
    Synkroniseret gennemgang er blevet deaktiveret.

en: Could not obtain size of '%s'
da: Kunne ikke hente størrelsen af '%s'

en: Could not obtain size of '%s'.
da: Kunne ikke få størrelsen på '%s'.

en: Could not open '%s'
da: Kunne ikke åbne '%s'

en: Could not open '%s' for reading.
da: Kunne ikke åbne '%s' for læsning.

en: Could not open '%s' for writing.
da: Kunne ikke åbne '%s' for skrivning.

en: Could not open clipboard
da: Kunne ikke åbne udklipsholder

en: Could not open log file: %s
da: Kunne ikke åbne logfil: %s

en: Could not parse remote path.
da: Kunne ikke fortolke fjernstien.

en: Could not parse server address:
da: Kunne ikke fortolke serveradressen:

en: Could not read from '%s'
da: Kunne ikke læse fra '%s'

en: Could not read from '%s'.
da: Kunne ikke læse fra '%s'.

en: Could not read from data socket.
da: Kunne ikke læse fra datasokkel.

en: Could not read from socket: %s
da: Kunne ikke læse fra sokkel: %s

en: Could not receive data from server.
da: Kunne ikke modtage data fra server.

en: Could not restore directory access
da: Kunne ikke genoprette adgang til mappe

en: Could not seek to offset %d in '%s' of size %d.
da: Kunne ikke søge frem til forskydning %d i '%s' af størrelsen %d.

en: Could not seek to offset %d in '%s'.
da: Kunne ikke søge frem til forskydning %d i '%s'.

en: Could not seek to offset %d within '%s'.
da: Kunne ikke søge frem til forskydning %d inden for '%s'.

en: Could not send command to fzputtygen.
da: Kunne ikke sende kommando til fzputtygen.

en: Could not send command to fzstorj.
da: Kunne ikke sende kommando til fzstorj.

en: Could not spawn worker thread for reading '%s'.
da: Kunne ikke danne arbejdertråd til at læse '%s'.

en: Could not spawn worker thread for writing '%s'.
da: Kunne ikke danne arbejdertråd til at skrive '%s'.

en: Could not start transfer
da: Kunne ikke starte overførsel

en: Could not sync '%s' to disk.
da: Kunne ikke synkronisere '%s' til disk.

en: Could not truncate '%s' to offset %d.
da: Kunne ikke trunkere '%s' til forskydning %d.

en: Could not write "%s", any changes to the Site Manager could not be saved: %s
da: Kunne ikke skrive "%s" - eventuelle ændringer i stedhåndteringen kunne ikke gemmes: %s

en: Could not write "%s", the bookmark could not be added: %s
da: Kunne ikke skrive "%s" - bogmærket kunne ikke tilføjes: %s

en: Could not write "%s", the global bookmarks could no be saved: %s
da: Kunne ikke skrive "%s" - de globale bogmærker kunne ikke gemmes: %s

en: Could not write "%s", the selected sites could not be exported: %s
da: Kunne ikke skrive "%s" - de valgte steder kunne ikke eksporteres: %s

en: Could not write "%s":
da: Kunne ikke skrive "%s":

en: Could not write key file: %s
da: Kunne ikke skrive nøglefil: %s

en: Could not write to '%s'.
da: Kunne ikke skrive til '%s'.

en: Could not write to local file
da: Kunne ikke skrive til lokal fil

en: Could not write to log file: %s
da: Kunne ikke skrive til logfil: %s

en: Could not write to socket: %s
da: Kunne ikke skrive til sokkel: %s

en: Country:
da: Land:

en: Crea&te new file
da: Opret &ny fil

en: Create &missing local directory and enter it
da: Opret &manglende lokalmappe, og skift til den

en: Create &missing remote directory and enter it
da: Opret &manglende fjernmappe, og skift til den

en: Create a new subdirectory in the current directory
da: Opret en ny undermappe i den aktuelle mappe

en: Create a new subdirectory in the current directory and change into it
da: Opret en ny undermappe i den aktuelle mappe, og skift til den

en: Create a new, empty file in the current directory
da: Opret en ny, tom fil i den aktuelle mappe

en: Create director&y and enter it
da: Opret &mappe, og skift til den

en: Create directory
da: Opret mappe

en: Create empty file
da: Opret tom fil

en: Creating directory
da: Opretter mappe

en: Creating directory '%s'...
da: Opretter mappe '%s'...

en: Critical error
da: Kritisk fejl

en: Critical error:
da: Kritisk fejl:

en: Critical file transfer error
da: Kritisk fejl i filoverførsel

en: Critical file transfer error after transferring %s in %s
da: Kritisk fejl i filoverførsel efter overførsel af %s på %s

en: Current remote directory (%s) is not below the synchronization root (%s).
    Synchronized browsing has been disabled.
da: Den aktuelle fjernmappe (%s) er ikke under synkroniseringsroden (%s).
    Synkroniseret gennemgang er blevet deaktiveret.

en: Current transfer type is set to ASCII.
da: Aktuel overførselstype er sat til ASCII.

en: Current transfer type is set to automatic detection.
da: Aktuel overførselstype er sat til automatisk.

en: Current transfer type is set to binary.
da: Den aktuelle overførselstype er sat til binær.

en: Curve:
da: Kurve:

en: Cus&tom
da: Bruger&defineret

en: Custom KMS ARN
da: Brugerdefineret KMS ARN

en: Custom KMS ARN id cannot be empty.
da: Brugerdefineret KMS ARN-id må ikke være tomt.

en: Custom filter set
da: Brugerdefineret filtersæt

en: Custom key cannot be empty.
da: Brugerdefineret nøgle må ikke være tom.

en: Custom key length must be 256-bit.
da: Længden af brugerdefineret nøgle skal være 256 bit.

en: Custom server
da: Brugerdefineret server

en: D&ata type
da: D&atatype

en: D&ecimal prefixes using SI symbols (e.g. 1 KB = 1000 bytes)
da: De&cimalt præfiks med SI-symboler (f.eks. 1 KB = 1000 byte)

en: D&efault
da: Standa&rd

en: D&elete
da: S&let

en: D&irectory comparison
da: &Mappesammenligning

en: D&isable all
da: &Deaktivér alle

en: D&o not save passwords
da: Gem &ikke adgangskoder

en: D&uplicate
da: D&uplikér

en: DOS-like with virtual paths
da: DOS-agtig med virtuelle stier

en: Data socket closed too early.
da: Datasokkel lukket for tidligt.

en: Date
da: Dato

en: Date formatting
da: Datoformatering

en: Date/time format
da: Dato-/klokkeslætformat

en: Date/time unknown
da: Dato/klokkeslæt ukendt

en: Debug
da: Fejlfinding

en: Debugging settings
da: Fejlfindingsindstillinger

en: Default &local directory:
da: Standardplacering af &lokalmappe:

en: Default (AWS/S3)
da: Standard (AWS/S3)

en: Default (Autodetect)
da: Standard (Automatisk registrering)

en: Default editor not properly quoted.
da: Standardredigeringsprogram ikke sat korrekt i anførselstegn.

en: Default file exists action
da: Standardhandling når filen findes

en: Default r&emote directory:
da: Standardplacering af &fjernmappe:

en: Default remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path for the selected server type.
da: Standard-fjernstien kunne ikke fortolkes. Sørg for, at det er en gyldig, absolut sti for den valgte servertype.

en: Default system language
da: Systemets standardsprog

en: Default transfer mode:
da: Standard-overførselstilstand:

en: Default transfer type:
da: Standard-overførselstype:

en: Default: http://ip.filezilla-project.org/ip.php
da: Standard: http://ip.filezilla-project.org/ip.php

en: Delay between failed connection attempts has to be between 1 and 999 seconds.
da: Forsinkelse mellem mislykkede forbindelsesforsøg skal være mellem 1 og 999 sekunder.

en: Delaying connection for %d second due to previously failed connection attempt... | Delaying connection for %d seconds due to previously failed connection attempt...
da[0]: Udsætter forbindelse i %d sekund på grund af tidligere mislykkedet forbindelsesforsøg...
da[1]: Udsætter forbindelse i %d sekunder på grund af tidligere mislykkedet forbindelsesforsøg...

en: Delete Site Manager entries
da: Slet indgange i Stedhåndtering

en: Delete selected directory
da: Slet den valgte mappe

en: Delete selected files and directories
da: Slet de valgte filer og mapper

en: Deleting "%s"
da: Sletter "%s"

en: Deleting %u files from "%s"
da: Sletter %u filer fra "%s"

en: Deleting symbolic link
da: Sletter symbolsk link

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Details
da: Detaljer

en: Details for new key:
da: Detaljer for ny nøgle:

en: Detected newer version of FileZilla
da: Der findes en nyere version af FileZilla

en: Dire&ctories
da: Ma&pper

en: Direction
da: Retning

en: Directory
da: Mappe

en: Directory access permissions
da: Adgangstilladelser for mappe

en: Directory comparison
da: Mappesammenligning

en: Directory comparison failed
da: Mappesammenligning mislykkedes

en: Directory containing the logfile does not exist or filename is invalid.
da: Mappe med logfilen findes ikke, eller filnavnet er ugyldigt.

en: Directory listing &filters...
da: Mappevisnings&filtre...

en: Directory listing aborted by user
da: Mappevisning blev afbrudt af brugeren

en: Directory listing failed
da: Mappevisning mislykkedes

en: Directory listing filters
da: Mappevisningsfiltre

en: Directory listing of "%s" successful
da: Mappevisning af "%s" blev vist

en: Directory listing successful
da: Mappevisning blev vist

en: Disa&ble all
da: &Deaktivér alle

en: Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
da: Deaktivér synkroniseret gennemgang, og fortsæt med at skifte fjernmappen?

en: Disable this option again if you will not be able to see the correct directory contents anymore.
da: Deaktivér denne valgmulighed igen, hvis du ikke længere kan se det korrekte mappeindhold.

en: Disconnect from server
da: Afbryd forbindelsen til serveren

en: Disconnected from server
da: Forbindelsen til serveren blev afbrudt

en: Disconnected from server: %s
da: Forbindelsen til serveren blev afbrudt: %s

en: Disconnecting from previous server
da: Afbryder forbindelsen til forrige server

en: Disconnects from the currently visible server
da: Afbryder forbindelsen til aktuelt synlige server

en: Display about dialog
da: Vis dialogen Om

en: Do &not use default editor
da: Brug &ikke standardredigeringsprogram

en: Do the same with &all selected files already being edited
da: Gør det samme med &alle de valgte filer, der allerede er ved at blive redigeret

en: Do you really want to close FileZilla?
da: Vil du virkelig lukke FileZilla?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries and the transfer queue?
da: Vil du virkelig slette alle poster i stedhåndtering og overførselskøen?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries?
da: Vil du virkelig slette alle poster i stedhåndtering?

en: Do you really want to delete the selected entries?
da: Vil du virkelig slette de valgte indgange?

en: Do you really want to delete the transfer queue?
da: Vil du virkelig slette overførselskøen?

en: Do you really want to send '%s' to the server?
da: Vil du virkelig sende '%s' til serveren?

en: Do you want to reopen this file?
da: Vil du at genåbne denne fil?

en: Docs
da: Dokumenter

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Don't use external IP address on &local connections.
da: Brug ikke eksterne IP-adresser til &lokale forbindelser.

en: Dotfiles are filenames starting with a dot, e.g. .htaccess
da: Punktumfiler er filnavne der begynder med punktum, f.eks. .htaccess

en: Double-click action
da: Handling ved dobbeltklik

en: Download &limit:
da: &Download-grænse:

en: Download limit: %s/s
da: Download-grænse: %s/s

en: Download limit: none
da: Download-grænse: ingen

en: Download search results
da: Download søgeresultater

en: Download selected directory
da: Download den valgte mappe

en: Download selected files and directories
da: Download valgte filer og mapper

en: Downloading
da: Downloader

en: Downloading %s
da: Downloader %s

en: Downloading update...
da: Downloader opdatering...

en: Drag&drop between different instances of FileZilla has not been implemented yet.
da: Træk og slip mellem forskellige instanser af FileZilla er endnu ikke implementeret.

en: Drag&drop between different servers has not been implemented yet.
da: Træk og slip mellem forskellige servere er endnu ikke implementeret.

en: Dupl&icate
da: Dupl&ikér

en: E&nable all
da: &Aktivér alle

en: E&nter directory
da: &Gå ind i mappe

en: E&xecute
da: U&dfør

en: E&xit
da: &Afslut

en: E&xport...
da: E&ksportér...

en: E-Mail:
da: E-mail:

en: Each filter needs at least one condition.
da: Hvert filter skal bruge mindst en betingelse.

en: Edit filters
da: Rediger filtre

en: Edit the file with the configured editor and upload changes to the server.
da: Rediger filen med det valgte redigeringsprogram, og overfør ændringerne til serveren.

en: Editing directories is not supported
da: Redigering af mapper understøttes ikke

en: Editing failed
da: Kunne ikke redigere

en: Editing search results
da: Redigerer søgeresultater

en: Either you or your system administrator has disabled checking for updates. Please re-enable checking for updates to obtain more information.
da: Du eller din systemadministrator har slået opdateringssøgning fra. Slå Søg efter opdateringer til for flere oplysninger.

en: Email:
da: E-mail:

en: Empty command
da: Tom kommando

en: Empty directory listing
da: Tom mappevisning

en: Empty directory.
da: Tom mappe.

en: Empty filter names are not allowed.
da: Tomme filternavne er ikke tilladt.

en: Empty name
da: Tomt navn

en: En&able all
da: &Aktivér alle

en: Enable invalid character &filtering
da: Aktivér &filtrering af ugyldige tegn

note: @translator: Keep short
en: Encr&yption Passphrase:
da: Kodesætning til kr&yptering:

en: Encrypted
da: Krypteret

en: Encryption
da: Kryptering

en: Encryption &key:
da: Krypterings&nøgle:

en: Encryption details
da: Krypteringsdetaljer

en: Encryption passphrase is not set
da: Kodesætning til kryptering ikke angivet

en: End comparison and change sorting order?
da: Afslut sammenligning og skift sorteringsrækkefølge?

en: End comparison and open quick search?
da: Afslut sammenligning og åbn lynsøgning?

en: Enter &custom command...
da: &Indtast brugerdefineret kommando...

en: Enter 0 for unlimited speed.
da: Skriv 0 for ubegrænset hastighed.

en: Enter command
da: Indtast kommando

en: Enter custom command
da: Indtast brugerdefineret kommando

en: Enter directory
da: Gå ind i mappe

en: Enter filter name
da: Indtast filternavn

en: Enter master password
da: Indtast hovedadgangskode

en: Enter name for filterset
da: Indtast navn til filtersæt

en: Enter new name for filterset
da: Indtast nyt navn til filtersæt

en: Enter password
da: Indtast adgangskode

en: Enter selected directory
da: Gå ind i den valgte mappe

en: Enter the address of the server. To specify the server protocol, prepend the host with the protocol identifier. If no protocol is specified, the default protocol (ftp://) will be used. You can also enter complete URLs in the form protocol://user:pass@host:port here, the values in the other fields will be overwritten then.
    
    Supported protocols are:
    - ftp:// for normal FTP with optional encryption
    - sftp:// for SSH file transfer protocol
    - ftps:// for FTP over TLS (implicit)
    - ftpes:// for FTP over TLS (explicit)
da: Indtast serveradressen. Angiv serverens protokol ved at angive protokollen før servernavnet. Hvis du ikke angiver en protokol, anvendes standardprotokollen (ftp://). Du kan også indtaste komplette URL'er her i formatet protokol://bruger:adgangskode@vært:port, hvorved værdierne i de øvrige felter overskrives.
    
    Følgende protokoller er understøttet:
    - ftp:// til normal FTP med valgfri kryptering
    - sftp:// til filoverførsel med SSH
    - ftps:// til FTP over TLS (implicit)
    - ftpes:// til FTP over TLS (eksplicit)

en: Enter the password for the file '%s'.
    The converted file will be protected with the same password.
da: Indtast adgangskoden til filen '%s'.
    Bemærk, at den konverterede fil ikke vil være beskyttet med adgangskode.

en: Enter the port on which the server listens. The default for FTP is 21, the default for SFTP is 22.
da: Indtast porten, som serveren lytter på. Standarden for FTP er 21, standarden for SFTP er 22.

en: Enter username
da: Indtast brugernavn

en: Enter username and password
da: Indtast brugernavn og adgangskode

en: Entered file would transfer as ASCII
da: Den angivne fil ville blive overført som ASCII

en: Entered file would transfer as binary
da: Den angivne fil ville blive overført som binær fil

en: Error
da: Fejl

en: Error exporting settings
da: Fejl ved eksport af indstillinger

en: Error importing
da: Fejl ved import

en: Error loading queue
da: Fejl ved indlæsning af kø

en: Error loading xml file
da: Fejl ved indlæsning af XML-fil

en: Error saving queue
da: Fejl ved gemning af kø

en: Error starting program
da: Fejl ved start af program

en: Error writing xml file
da: Fejl ved skrivning af XML-fil

en: Error:
da: Fejl:

en: Example: png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open
da: Eksempel: png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open

en: Examples
da: Eksempler

en: Excess data read from '%s'
da: Mere data end forventet læst fra '%s'

en: Exe&cute
da: Ud&før

en: Executable contains no version info, cannot check for updates.
da: Den eksekverbare fil indeholder ingen oplysninger om version - kan ikke søge efter opdateringer.

en: Expired!
da: Udløbet!

en: Explorer
da: Stifinder

en: Export &Filters
da: Eksportér &filtre

en: Export &Queue
da: Eksportér &kø

en: Export &Settings
da: Eksportér &indstillinger

en: Export settings
da: Eksportér indstillinger

en: F&ilter name:
da: F&ilternavn:

en: FTP - File Transfer Protocol with optional encryption
da: FTP - File Transfer Protocol med valgfri kryptering

en: FTP - Insecure File Transfer Protocol
da: FTP - usikker File Transfer Protocol

en: FTP Keep-alive
da: FTP keep alive-signal

en: FTP Proxy
da: FTP-proxy

en: FTP URL
da: FTP-URL

en: FTP uses secondary connections for data transfers. These additional connections can be established in two ways.
da: FTP anvender sekundære forbindelser til dataoverførsler. Disse yderligere forbindelser kan oprettes på to måder.

en: FTP: File Types
da: FTP: Filtyper

en: FTPES - FTP over explicit TLS
da: FTPES - FTP over eksplicit TLS

en: Failed to change directory
da: Kunne ikke skifte mappe

en: Failed to change language
da: Kunne ikke skifte sprog

en: Failed to convert command to 8 bit charset
da: Kunne ikke konvertere kommando til 8 bit-tegnsæt

en: Failed to copy or move sites
da: Kunne ikke kopiere eller flytte steder

en: Failed to create backup copy of xml file
da: Kunne ikke oprette backup af XML-fil

en: Failed to create listen socket on port %d, aborting.
da: Kunne ikke oprette lyttesokkel på port %d. Afbryder.

en: Failed to create listening socket for active mode transfer
da: Kunne ikke oprette lyttesokkel til overførsel i aktiv tilstand

en: Failed to decrypt server password.
da: Kunne ikke dekryptere adgangskoden til serveren.

en: Failed to get 'My Documents' path
da: Kunne ikke hente stien 'Dokumenter'

en: Failed to get desktop path
da: Kunne ikke hente stien til skrivebordet

en: Failed to get peer address of control connection, connection closed.
da: Kunne ikke hente peer-adressen på kontrolforbindelsen - forbindelsen lukket.

en: Failed to get peer address of data connection, connection closed.
da: Kunne ikke hente peer-adressen på dataforbindelsen - forbindelsen lukket.

en: Failed to load panels, invalid resource files?
da: Kunne ikke indlæse paneler - ugyldige ressourcefiler?

en: Failed to load private key: %s
da: Kunne ikke indlæse privat nøgle: %s

en: Failed to parse returned path.
da: Kunne ikke fortolke den returnerede sti.

en: Failed to receive data
da: Kunne ikke modtage data

en: Failed to retrieve directory listing
da: Kunne ikke hente mappeindholdsliste

en: Failed to retrieve external IP address, aborting.
da: Kunne ikke hente ekstern IP-adresse. Afbryder.

en: Failed to retrieve external IP address, using local address
da: Kunne ikke hente ekstern IP-adresse - anvender lokal adresse

en: Failed to retrieve local IP address, aborting.
da: Kunne ikke hente lokal IP-adresse. Afbryder.

en: Failed to retrieve local IP address.
da: Kunne ikke hente lokal IP-adresse.

en: Failed to retrieve the external IP address.
da: Kunne ikke hente den eksterne IP-adresse.

en: Failed to send command.
da: Kunne ikke sende kommando.

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language
da: Kunne ikke sætte sproget til %s (%s). Anvender systemets standardsprog

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language (%s, %s).
da: Kunne ikke sætte sproget til %s (%s). Anvender systemets standardsprog (%s, %s).

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language.
da: Kunne ikke sætte sproget til %s (%s). Anvender systemets standardsprog.

en: Failed to set language to %s, using default system language
da: Kunne ikke sætte sproget til %s. Anvender systemets standardsprog

en: Failed to set language to %s, using default system language (%s, %s).
da: Kunne ikke sætte sproget til %s. Anvender systemets standardsprog (%s, %s).

en: Failed to set language to %s, using default system language.
da: Kunne ikke sætte sproget til %s. Anvender systemets standardsprog.

en: Failed to validate settings
da: Kunne ikke validere indstillinger

en: Failed to write xml file
da: Kunne ikke skrive XML-fil

en: Failed transfers
da: Mislykkede overførsler

en: Fall back to active mode
da: Fald tilbage til aktiv tilstand

en: Fil&e sizes
da: Fi&lstørrelser

en: Fil&e:
da: F&il:

en: Fil&es
da: Fil&er

en: File
da: Fil

en: File does not contain any importable data.
da: Filen indeholder ingen data der kan importeres.

en: File editing
da: Filredigering

en: File exists
da: Filen findes

en: File exists action
da: Handling når filen findes

en: File has changed
da: Filen er ændret

en: File lists
da: Fillister

en: File not found
da: Fil ikke fundet

en: File search
da: Filsøgning

en: File transfer aborted by user
da: Filoverførslen blev afbrudt af brugeren

en: File transfer aborted by user after transferring %s in %s
da: Filoverførslen blev afbrudt af brugeren efter overførsel af %s på %s

en: File transfer failed
da: Filoverførsel mislykkedes

en: File transfer failed after transferring %s in %s
da: Filoverførsel afbrudt efter overførsel af %s på %s

en: File transfer skipped
da: Filoverførsel sprunget over

en: File transfer successful
da: Filoverførsel lykkedes

en: File transfer successful, transferred %s in %s
da: Filoverførsel lykkedes, overført %s på %s

en: File transfers still in progress.
da: Filoverførsler stadig i gang.

en: FileZilla Error
da: Fejl i FileZilla

en: FileZilla can now test your configuration to ensure everything is configured properly.
da: FileZilla kan nu teste din konfiguration nu for at sikre, at alt er konfigureret korrekt.

en: FileZilla is already connected to a server.
da: FileZilla er allerede forbundet til en server.

en: FileZilla needs to be restarted for the language change to take effect.
da: FileZilla skal genstartes, før ændring af sproget træder i kraft.

en: FileZilla updates
da: FileZilla opdateringer

en: Filelist status &bars
da: Filliste-&statuslinjer

en: Filename
da: Filnavn

en: Filename cannot be constructed for directory %s and filename %s
da: Filnavnet kan ikke dannes for mappen %s og filnavnet %s

en: Filename invalid
da: Ugyldigt filnavn

en: Filename unchanged
da: Filnavn ikke ændret

en: Filename:
da: Filnavn:

en: Filenames may not contain any of the following characters: / * ? < > |
da: Filnavne må ikke indeholde disse tegn: / * ? < > |

en: Filenames may not contain any of the following characters: / \ : * ? " < > |
da: Filnavne må ikke indeholde disse tegn: / \ : * ? " < > |

en: Files currently being edited
da: Filer der redigeres i øjeblikket

en: Files matching a filter rule are removed from directory listings.
da: Filer, der matcher en filterregel, fjernes fra mappevisningerne.

en: Filesize
da: Filstørrelse

en: Filesize format
da: Filstørrelsesformat

en: Filetype
da: Filtype

en: Filetype associations
da: Filtypetilknytninger

en: Filter applies to:
da: Filteret gælder for:

en: Filter invalid characters in filenames
da: Filtrér ugyldige tegn i filnavne

en: Filter name already exists
da: Filternavn findes allerede

en: Filter out items matching all of the following
da: Bortfiltrér emner, der matcher alt det følgende

en: Filter out items matching any of the following
da: Bortfiltrér emner, der matcher en af de følgende

en: Filter out items matching none of the following
da: Bortfiltrér emner, der ikke matcher noget af det følgende

en: Filter out items matching not all of the following
da: Bortfiltrér emner, der ikke matcher alt det følgende

en: Filter set already exists
da: Filtersæt findes allerede

en: Filter the directory listings
da: Filtrér mappevisningerne

en: Filter validation failed
da: Validering af filter mislykkedes

en: Find &files
da: Find &filer

en: Find d&irectories
da: Find &mapper

en: Fingerprint (SHA-1):
da: Fingeraftryk (SHA-1):

en: Fingerprint (SHA-256):
da: Fingeraftryk (SHA-256):

en: Fingerprints:
da: Fingeraftryk:

en: Firewall and router configuration wizard
da: Firewall- og router-konfigurationsguide

en: For more detailed information about what these options do, please run the network configuration wizard.
da: Kør netværkskonfigurationsguiden for at få flere oplysninger om, hvad disse valgmuligheder gør.

en: For reliability you should specify a range of at least 10 ports.
da: For størst mulig driftsikkerhed skal du angive et interval på mindst 10 porte.

en: For this session the default settings will be used. Any changes to the settings will not be saved.
da: Standardindstillingerne vil blive brugt i denne session. Eventuelle ændringer i indstillingerne vil ikke blive gemt.

en: Forbidden character in file extension.
da: Ugyldigt tegn i filtypenavnet.

en: Force &UTF-8
da: Gennemtving &UTF-8

en: Force showing &hidden files
da: &Vis skjulte filer

en: Force showing hidden files
da: Vis skjulte filer

en: Format specifications:
da: Formatspecifikationer:

en: Format: Extension followed by properly quoted command and arguments.
da: Format: filtypen, efterfulgt af kommandoer og parametre med korrekt angivelse af anførselstegn.

note: @translator: Two examples: Found new nightly 2014-04-03\n, Found new release 3.9.0.1\n
en: Found new %s %s
da: Fandt ny %s %s

note: @translator: Placeholders will be filled with dates
en: From %s to %s
da: Fra %s til %s

en: Function %s failed
da: Funktionen %s mislykkedes

en: Further documentation
da: Yderligere dokumentation

en: General
da: Generelt

en: General SOCKS server failure
da: Generel SOCKS-serverfejl

en: Generic proxy
da: Generisk proxy

en: Get external IP address from the following URL:
da: Hent ekstern IP-adresse fra følgende URL:

en: Getting help
da: Få hjælp

en: Given filterset name already exists, overwrite filter set?
da: Det angivne filtersæt findes allerede. Vil du at overskrive filtersættet?

en: Global bookmarks
da: Globale bogmærker

en: Green
da: Grøn

en: Group permissions
da: Gruppetilladelser

en: H&igh
da: Hø&j

en: Hidden
da: Skjult

en: High
da: Høj

en: Highest
da: Højeste

en: Highest available port has to be a number between 1024 and 65535.
da: Højeste tilgængelige port, skal være et tal mellem 1024 og 65535.

en: Hold the shift key to toggle the filter state on both sides simultaneously.
da: Hold Skift-tasten nede for at skifte filterstatus på begge sider samtidig.

en: Homepage:
da: Hjemmeside:

en: Host key mismatch
da: Værtsnøgle passer ikke

note: @translator: Keep short
en: Host name of identity service
da: Værtsnavn for identitetstjeneste

en: Host starts with '[' but no closing bracket found.
da: Vært starter med '[', men en slutparentes kunne ikke findes.

en: Host unreachable
da: Vært kan ikke tilgås

en: Host:
da: Vært:

en: Hostkey algorithm:
da: Algoritme for værtsnøgle:

en: Hours,
da: timer,

en: I &forgot my master password. Delete all passwords stored with this key.
da: Jeg har &glemt min hovedadgangskode. Slet alle adgangskoder som er gemt med denne nøgle.

en: I&SO 8601 (example: 15:47)
da: I&SO 8601 (eksempel: 15:47)

en: IPv6 addresses are not supported with SOCKS4 proxy
da: IPv6-adresser understøttes ikke med SOCKS4-proxy

note: @translator: Keep short
en: Identity &host:
da: &Identitetsvært:

note: @translator: Keep short
en: Identity service path:
da: Sti til identitetstjeneste:

en: If no data is sent or received during an operation for longer than the specified time, the connection will be closed and FileZilla will try to reconnect.
da: Hvis der ikke sendes eller modtages data i et tidsrum, der er længere end det angivne, vil forbindelsen blive lukket, og FileZilla vil forsøge at genoprette forbindelsen.

en: If reporting bugs, please provide logs with "Verbose" logging level.
da: Hvis du rapporterer fejl, så medsend logge, hvor logningsniveauet er sat til "detaljeret".

en: If the automatic test at the end of this wizard succeeds, but you cannot transfer files to a particular server, the server might be misconfigured and you should try active mode. You can set the transfer mode on a per-server basis in the Site Manager.
da: Hvis den automatiske test i slutningen af denne guide ikke giver fejl, men du ikke kan overføre filer til en bestemt server, kan den pågældende server være fejlkonfigureret, og du skal prøve i aktiv tilstand. Du kan sætte overførselstilstand pr. server i stedhåndteringen.

en: If the fallback option is enabled, you will be able to connect to misconfigured servers which reject the selected transfer mode.
da: Hvis tilbagefaldsvalgmuligheden er aktiveret, vil du kunne oprette forbindelse til fejlkonfigurerede servere, som afviser den valgte overførselstilstand.

en: If the host key change was not expected, please contact the server administrator.
da: Hvis ændringen i værtsnøglen ikke var forventet, skal du kontakte serverens administrator.

en: If the problem persists, some router and/or firewall keeps blocking FileZilla.
da: Hvis problemet fortsætter, er der en router og/eller firewall, der bliver ved at blokere for FileZilla.

en: If the problem persists, some router and/or firewall keeps interrupting the connection.
da: Hvis problemet fortsætter, er der en router og/eller firewall, der bliver ved at afbryde forbindelsen.

en: If the size of the logfile reaches the limit, it gets renamed by adding ".1" to the end of the filename (possibly overwriting older logfiles) and a new file gets created.
da: Hvis størrelsen af logfilen når til grænsen, vil den blive omdøbt ved at tilføje ".1" efter filnavnet (og muligvis overskrive ældre logfiler), og en ny fil oprettes.

en: If the symlink points to a directory, FileZilla can either delete the symbolic link or remove the contents of the linked directory.
da: Hvis symlinket peger på en mappe, kan FileZilla enten slette det symbolske link eller slette indholdet af den mappe, der linkes til.

en: If this problem persists, please contact your router or firewall manufacturer for a solution.
da: Hvis problemet fortsætter, skal du kontakte fabrikanten af din router for at finde en løsning.

en: If this problem stays, please contact your router manufacturer.
da: Hvis problemet fortsætter, skal du kontakte fabrikanten af din router.

en: If using 'overwrite if newer', your system time has to be synchronized with the server. If the time differs (e.g. different timezone), specify a time offset in the site manager.
da: Hvis 'Overskriv hvis nyere' anvendes, skal dit systems ur synkroniseres med serveren. Hvis der er forskel i tiden (f.eks. forskellige tidszoner), skal du angive en tidsforskydning i stedhåndteringen.

en: If using timestamp based comparison, consider two files equal if their timestamp difference does not exceed this threshold.
da: Hvis du baserer sammenligning på klokkeslæt, vil to filer bedømmes som ens hvis forskellen på tid ikke overskrider denne grænse.

en: If you change the language, you need to restart FileZilla.
da: Hvis du skifter sprog, skal FileZilla genstartes.

en: If you click on test, FileZilla will connect to probe.filezilla-project.org and will perform some simple tests.
da: Hvis du klikker på Test, vil FileZilla oprette forbindelse til probe.filezilla-project.org og udføre nogle enkle tests.

en: If you close FileZilla, your changes will be lost.
da: Hvis du lukker FileZilla, vil du miste dine ændringer.

en: If you continue, transferred files may be intercepted or their contents replaced by an attacker.
da: Hvis du vælger at fortsætte, kan de overførte filer muligvis blive opsamlet, eller deres indhold erstattet af en hacker.

en: If you continue, your password and files will be sent in clear over the internet.
da: Hvis du fortsætter, bliver din adgangskode og dine filer sendt i klar tekst over internettet.

en: If you enter the wrong filetypes, those files may get corrupted when transferred.
da: Hvis du angiver forkerte filtyper, kan de pågældende filer blive ødelagt under overførslen.

en: If you get any errors, your configuration is not correct.
da: Hvis du får fejl, er din konfiguration ikke korrekt.

en: If you have problems to retrieve directory listings or to transfer files, try to change the default transfer mode.
da: Hvis du har problemer med at hente mappevisninger eller overføre filer, kan du prøve at ændre standard-overførselstilstanden.

en: If you keep having problems with a specific server, the server itself or a remote router or firewall might be misconfigured. In this case try to toggle passive mode and contact the server administrator for help.
da: Hvis du vedholdende har problemer med en bestemt server, kan selve serveren eller en fjern-router eller firewall være fejlkonfigureret. I sådanne tilfælde kan du prøve at slå passiv tilstand til/fra og kontakte serverens administrator.

en: If you successfully complete the wizard and the final test succeeds, any firewalls and routers you have should be configured properly.
da: Hvis du fuldførte guiden, og den afsluttende test ikke gav fejl, skulle alle firewalls og routere være konfigureret korrekt.

en: If you use a firewall, make sure FileZilla is allowed to accept connection on all given ports.
da: Hvis du bruger en firewall, skal du sikre dig, at FileZilla har tilladelse til at modtage forbindelser på alle de angivne porte.

en: If you use a router, make sure all these ports are forwarded to the machine you're running FileZilla on.
da: Hvis du bruger en router, skal du sikre dig, at alle disse porte er viderestillet til den maskine, du bruger til at køre FileZilla.

en: If your router keeps changing the IP address, please contact your router manufacturer.
da: Hvis din router bliver ved at ændre IP-adresse, kan du kontakte fabrikanten af din router.

en: Import settings
da: Import-indstillinger

en: Import successful
da: Import fuldført

en: Improperly quoted association.
da: Anførselstegn ikke sat korrekt for filtypetilknytning.

en: In active mode, FileZilla has to listen on a port for data transfers. You have to specify which ports FileZilla will use.
da: I aktiv tilstand skal FileZilla lytte til en port for at finde dataoverførsel. Du skal angive, hvilken port FileZilla skal lytte til.

en: In case you have a router, you will have to forward all available ports, as FileZilla has no influence on the ports your system chooses.
da: Hvis du har en router, skal du viderestille alle tilgængelige porte, da FileZilla ikke har nogen indflydelse på, hvilken port dit styresystem vælger.

en: In order to use active mode, FileZilla needs to know your external IP address.
da: For at anvende aktiv tilstand skal FileZilla kende din eksterne IP-adresse.

en: In passive mode, which is recommended for most users, FileZilla asks the server for a port and connects to the given port. Not much configuration has to be done for this.
da: I passiv tilstand, hvilket anbefales for de fleste brugere, beder FileZilla serveren om en port, og opretter forbindelse til den givne port. Dette kræver ikke meget konfiguration.

en: Incorrect password
da: Forkert adgangskode

en: Information about the latest version of FileZilla could not be retrieved. Please try again later.
da: Kunne ikke hente oplysninger om den seneste version af FileZilla. Prøv igen senere.

en: Initializing TLS...
da: Initialiserer TLS...

en: Insecure %s connection
da: Usikker %s-forbindelse

en: Insecure FTP data connection
da: Usikker FTP-dataforbindelse

en: Insecure algorithm!
da: Usikker algoritme!

en: Insecure server, it does not support FTP over TLS.
da: Usikker server, understøtter ikke FTP over TLS.

en: Interactive
da: Interaktiv

en: Interface
da: Brugerflade

en: Intermediate certificate
da: Mellemliggende certifikat

en: Interrupted by user
da: Afbrudt af brugeren

en: Invalid Content-Length
da: Ugyldig Content-Length

en: Invalid HTTP Response
da: Ugyldigt HTTP-svar

en: Invalid character sequence received, disabling UTF-8. Select UTF-8 option in site manager to force UTF-8.
da: Ugyldig række af tegn modtaget; deaktiverer UTF-8. Vælg valgmuligheden UTF-8 i stedhåndtering for at gennemtvinge UTF-8.

en: Invalid chunk size
da: Ugyldig chunk-størrelse

en: Invalid data received
da: Ugyldige data modtaget

en: Invalid date
da: Ugyldig dato

en: Invalid filename
da: Ugyldigt filnavn

en: Invalid hash: %s
da: Ugyldig hash-værdi: %s

en: Invalid host, after closing bracket only colon and port may follow.
da: Ugyldig vært, efter slutparentes må der kun stå kolon og port.

en: Invalid hostname: %s
da: Ugyldigt værtsnavn: %s

en: Invalid input
da: Ugyldig indtastning

en: Invalid line
da: Ugyldig linje

en: Invalid path
da: Ugyldig sti

en: Invalid port given. The port has to be a value from 1 to 65535.
da: Ugyldig port angivet. Porten skal have en værdi mellem 1 og 65535.

en: Invalid protocol specified. Valid protocols are:
    ftp:// for normal FTP with optional encryption,
    sftp:// for SSH file transfer protocol,
    ftps:// for FTP over TLS (implicit) and
    ftpes:// for FTP over TLS (explicit).
da: Ugyldig protokol angivet. Gyldige protokoller er:
    ftp:// til normal FTP med valgfri kryptering,
    sftp:// til filoverførsel med SSH,
    ftps:// til FTP over TLS (implicit) og
    ftpes:// til FTP over TLS (eksplicit).

en: Invalid proxy host, after closing bracket only colon and port may follow.
da: Ugyldig proxy-vært, efter slutparentes må der kun stå kolon og port.

en: Invalid regular expression
da: Ugyldigt regulært udtryk

en: Invalid response code
da: Ugyldig svarkode

en: Invalid search conditions: %s
da: Ugyldige søgebetingelser: %s

en: Invalid site path
da: Ugyldig sti til sted

en: Invalid size in condition
da: Ugyldig størrelse i betingelse

en: Invalid username given.
da: Ugyldigt brugernavn angivet.

en: Invert Filter
da: Omvendt filter

en: Issuer
da: Udgiver

en: Jurisdiction country:
da: Jurisdiktion (land):

en: Jurisdiction locality:
da: Jurisdiktion (by):

en: Jurisdiction state or province:
da: Jurisdiktion (stat eller provins):

en: Keep directories on top
da: Hold mapper øverst

en: Keep in mind that not all servers support this feature and may return incorrect listings if this option is enabled. Although FileZilla performs some tests to check if the server supports this feature, the test may fail.
da: Husk på, at ikke alle servere understøtter denne funktion, og kan returnere forkerte lister, hvis denne valgmulighed er aktiveret. Selvom FileZilla tester om serveren understøtter funktionen, så kan testen godt fejle.

en: Key exchange
da: Nøgleudveksling

en: Key exchange:
da: Nøgleudveksling:

en: Key file
da: Nøglefil

en: Key identifier:
da: Nøgleidentifikator:

en: L&owest
da: L&aveste

en: Language
da: Sprog

en: Language changed
da: Sprog ændret

en: Last modified
da: Sidst ændret

en: Leave empty to keep existing data.
da: Lad være tom for at beholde eksisterende data.

note: @translator: Keep this string as short as possible
en: Leave empty to keep existing password.
da: Lad være tom for at beholde eksisterende adgangskode.

en: Limit for concurrent &downloads:
da: &Grænse for samtidige downloads:

en: Limit for concurrent &uploads:
da: Grænse for samtidige &uploads:

en: Limit local ports
da: Begræns lokale porte

en: Limit size of logfile
da: Begræns størrelsen på logfil

en: Limit:
da: Grænse:

en: Line length exceeded
da: Linjelængde oversteget

en: Linked against
da: Linket mod

en: Listen socket closed
da: Lyttesokkel lukket

en: Listing:
da: Liste:

en: Lo&west available port:
da: La&veste tilgængelige port:

en: Local
da: Lokal

en: Local &directory:
da: Lokal &mappe:

en: Local file
da: Lokal fil

en: Local file does not exist.
da: Lokal fil findes ikke.

en: Local file is %s
da: Lokal fil er %s

en: Local file is a directory instead of a regular file.
da: Lokal fil er en mappe og ikke en almindelig fil.

en: Local file is not a valid filename.
da: Lokal fil har ikke et gyldigt filnavn.

en: Local file search
da: Filsøgning på lokalt sted

en: Local filters:
da: Lokale filtre:

en: Local path handling:
da: Håndtering af lokal sti:

en: Local results:
da: Lokale resultater:

en: Local site:
da: Lokalt sted:

en: Local size of '%s' does not match expected size: %d != %d
da: Den lokale størrelse på '%s' svarer ikke til den forventede størrelse: %d != %d

en: Locality:
da: Lokalitet:

en: Log file
da: Logfil

en: Logged in
da: Logget ind

en: Logging
da: Logning

en: Login (optional):
da: Login (valgfrit):

en: Login data contains non-ASCII characters and server might not be UTF-8 aware. Cannot fall back to local charset since using proxy.
da: Login-data indeholder tegn uden for ASCII-tegnsættet, og serveren kender muligvis ikke UTF-8. Kan ikke falde tilbage på lokalt tegnsæt, da proxy anvendes.

en: Login data contains non-ASCII characters and server might not be UTF-8 aware. Trying local charset.
da: Login-data indeholder tegn uden for ASCII-tegnsættet, og serveren kender muligvis ikke UTF-8. Forsøger lokalt tegnsæt.

en: Login sequence fully executed yet not logged in, aborting.
da: Login-sekvensen er helt gennemført, men du er endnu ikke logget ind. Afbryder.

en: Logontype has to be either 'ask' or 'interactive' (without the quotes).
da: Logintypen skal være enten 'spørg' eller 'interaktiv' (uden anførselstegn).

en: Logontype, can only be used together with FTP URL. Argument has to be either '%s' or '%s'
da: Logintypen kan kun anvendes sammen med FTP-URL. Argumentet skal være enten '%s' eller '%s'

en: Low
da: Lav

en: Lowest
da: Laveste

en: Lowest available port has to be a number between 1024 and 65535.
da: Laveste tilgængelige port, skal være et tal mellem 1024 og 65535.

en: Make sure the file can be accessed and is a well-formed XML document.
da: Sørg for, at der er adgang til filen, og at det er et korrekt udformet XML-dokument.

en: Malformed chunk data: %s
da: Forkert udformet chunk-data: %s

en: Malformed request header: %s
da: Forkert udformet forespørgsel-header: %s

en: Malformed response header: %s
da: Forkert udformet svar-header: %s

en: Malformed response: %s
da: Forkert udformet svar: %s

en: Manual transfer
da: Manuel overførsel

en: Master &Password:
da: Hoved&adgangskode:

en: Master password:
da: Hovedadgangskode:

en: Match all of the following
da: Match alt det følgende

en: Match any of the following
da: Match en af de følgende

en: Match none of the following
da: Match ikke nogen af de følgende

en: Match not all of the following
da: Match ikke alt det følgende

en: Maximum simultaneous &transfers:
da: Maks. antal samtidige &overførsler:

en: Message log
da: Meddelelseslog

en: Message log positio&n:
da: &Placering af meddelelseslog:

en: Minutes
da: minutter

en: Modification tim&e
da: Ændringstidspun&kt

en: Move &down
da: Flyt &ned

en: Move &up
da: Flyt &op

en: My Computer
da: Denne computer

en: My Documents
da: Dokumenter

en: My Sites
da: Mine steder

en: N&o encryption
da: &Ingen kryptering

en: N/a
da: Utilgængelig

en: Name
da: Navn

en: Name already exists
da: Navn findes allerede

en: Name of bookmark already exists.
da: Bogmærkenavn findes allerede.

en: Name or email address
da: Navn eller e-mail-adresse

en: Name:
da: Navn:

en: Natural sort
da: Naturlig sortering

en: Need to enter filter name
da: Du skal indtaste et navn til filteret

en: Need to enter valid local path
da: Du skal indtaste en gyldig lokal sti

en: Need to enter valid remote path
da: Du skal indtaste en gyldig fjernsti

en: Need to specify a character encoding
da: Du skal angive en tegnkodning

en: Network activity:
da: Netværksaktivitet:

en: Network unreachable
da: Netværk kan ikke tilgås

en: Never
da: Aldrig

en: New &folder
da: Ny &mappe

en: New &tab
da: Nyt &faneblad

en: New Book&mark
da: Nyt bo&gmærke

en: New bookmark
da: Nyt bogmærke

en: New directory
da: Ny mappe

en: New features and improvements in %s
da: Nye funktioner og forbedringer i %s

en: New filter
da: Nyt filter

en: New folder
da: Ny mappe

en: New site
da: Nyt sted

en: Next to the transfer queue
da: Ved siden af overførselskøen

en: No
da: Nej

en: No category to export selected
da: Ingen kategori til eksport valgt

en: No command given, aborting.
da: Ingen kommando angivet. Afbryder.

en: No directory added
da: Ingen mappe tilføjet

en: No entries found matching '%s'.
da: Ingen indgange fundet, der svarer til '%s'.

en: No external IP address set, trying default.
da: Ingen ekstern IP-adresse angivet - forsøger standard.

en: No files are currently being edited.
da: Ingen filer redigeres i øjeblikket.

en: No filter name given
da: Intet filternavn angivet

en: No host given, please enter a host.
da: Ingen vært angivet - indtast en vært.

en: No images available
da: Ingen tilgængelige billeder

en: No name for the filterset given.
da: Intet navn til filtersæt angivet.

en: No program associated with filetype
da: Filtypen er ikke tilknyttet noget program

en: No program has been associated to edit dotfiles.
da: Filtypen er ikke blevet tilknyttet til redigering af filer, der slutter med punktum.

en: No program has been associated to edit extensionless files.
da: Filtypen er ikke blevet tilknyttet til redigering af filer uden filtypenavn.

en: No program has been associated to edit files with the extension '%s'.
da: Filtypen er ikke blevet tilknyttet til redigering af filer af filtypen '%s'.

en: No search results
da: Ingen søgeresultater

en: No sites available
da: Ingen tilgængelige steder

en: No supported SOCKS5 auth method
da: Ingen understøttet SOCKS5-godkendelsesmetode

en: No username given.
da: Intet brugernavn angivet.

en: None
da: Ingen

en: None selected yet
da: Ingen er valgt endnu

en: Not all items could be requeued for transfer.
da: Kunne ikke sætte alle emner i kø igen.

en: Not connected
da: Ikke tilsluttet

en: Not connected to any server
da: Ikke forbundet til nogen server

en: Not connected to any server.
da: Ikke forbundet til nogen server.

en: Not connected.
da: Ikke tilsluttet.

en: Not yet valid!
da: Endnu ikke gyldig!

en: Note that this feature is only supported using the FTP protocol.
da: Bemærk, at denne funktion kun understøttes af FTP-protokollen.

en: Note: This only works with plain, unencrytped FTP connections.
da: Bemærk: Dette fungerer kun med almindelige, ukrypterede FRP-forbindelser.

en: Note: Using a generic proxy forces passive mode on FTP connections.
da: Bemærk: brugen af generisk proxy gennemtvinger passiv tilstand på FTP-forbindelser.

en: Null character in line
da: Nul-tegn på linje

en: Number of decimal places:
da: Antal decimalpladser:

en: Number of retries has to be between 0 and 99.
da: Antallet af forsøg skal være mellem 0 og 99.

en: On startup of FileZilla:
da: Ved start af FileZilla:

en: On the following pages, the selected transfer mode will be configured, as well as the fallback mode if enabled.
da: På de efterfølgende sider vil den valgte overførselstilstand blive konfigureret samtidig med tilbagefaldstilstanden, hvis den er aktiveret.

en: Once
da: Én gang

en: Once a day
da: En gang om dagen

en: Once a week
da: En gang om ugen

en: Only continue after you have spoken to the server administrator or server hosting provider.
da: Du skal ikke fortsætte, før du har talt med serverens administrator eller serverværtens udbyder.

en: Only use plain FTP (insecure)
da: Brug kun almindelig FTP (usikker)

en: Op&en file
da: Å&bn fil

en: Open directory in system's file manager
da: Åbn mappe i systemets filhåndtering

en: Open the Site Manager
da: Åbn stedhåndteringen

en: Open the Site Manager.
da: Åbn stedhåndteringen.

en: Open the Site Manager. Right-click for a list of sites.
da: Åbn stedhåndteringen. Højreklik for at se en liste over steder.

en: Open the directory access permissions dialog to configure the local directories FileZilla has access to.
da: Åbn dialogen adgangstilladelser for mappe for at konfigurerer de lokale mapper, som FileZilla har adgang til.

en: Open the file.
da: Åbn filen.

en: Open the settings dialog of FileZilla
da: Åbn dialogen Indstillinger i FileZilla

en: Opened as:
da: Åbnet som:

en: Opening failed
da: Kunne ikke åbne

en: Opens a new tab
da: Åbner et nyt faneblad

en: Opens the Site Manager
da: Åbner stedhåndteringen

en: Opens the directory listing filter dialog. Right-click to toggle filters.
da: Åbner dialogen Mappevisningsfiltre. Højreklik for at skifte filtre.

en: Operating System:
da: Styresystem:

en: Options
da: Valgmuligheder

en: Organization:
da: Organisation:

en: Other SFTP options
da: Andre SFTP-valgmuligheder

en: Other:
da: Andet:

en: Overview
da: Overblik

en: Overwrite &if source newer
da: Overskriv &hvis kilden er nyere

en: Overwrite file
da: Overskriv fil

en: Overwrite file if size differs
da: Overskriv fil, hvis størrelsen er forskellig

en: Overwrite file if size differs or source file is newer
da: Overskriv fil, hvis størrelsen er forskellig, eller kildefilen er nyere

en: Overwrite file if source file newer
da: Overskriv fil, hvis kildefilen er nyere

en: Overwrite if &different size
da: Overskriv hvis &forskellig størrelse

en: Overwrite if different si&ze or source newer
da: Overskriv hvis forskellig størrelse eller kilden &er nyere

en: Own build type: %s
da: Egen bygtype: %s

en: Owner permissions
da: Ejertilladelser

en: Owner/Group
da: Ejer/gruppe

en: P&revent system from entering idle sleep during transfers and other operations
da: Forhind&r at systemet går i dvale under overførsler og andre handlinger

en: P&roxy host:
da: P&roxy-vært:

en: PORT command tainted by router or firewall.
da: PORT-kommando forstyrret af router eller firewall.

en: Pa&ssive (recommended)
da: &Passiv (anbefalet)

en: Parameter not a valid URL
da: Parameteren er ikke en gyldig URL

en: Parsing %d bytes of version information.
da: Behandler %d byte versionsinformation.

en: Pass&word:
da: &Adgangskode:

en: Passive (recommended)
da: Passiv (anbefalet)

en: Passive mode
da: Passiv tilstand

en: Passive mode has been set as default transfer mode.
da: Passiv tilstand er blevet sat som standard-overførselstilstand.

en: Password required
da: Adgangskode kræves

en: Passwords
da: Adgangskoder

en: Path
da: Sti

en: Path cannot be constructed for directory %s and subdir %s
da: Sti kan ikke dannes for mappen %s og undermappen %s

en: Path not found:
da: Sti ikke fundet:

en: Path of identity service
da: Sti til identitetstjeneste

en: Paths
da: Stier

en: Pending removal
da: Afventer fjernelse

en: Permission
da: Tilladelse

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Plain FTP is insecure. Please switch to FTP over TLS.
da: Almindelig FTP er usikkert. Skift til FTP over TLS.

en: Please add at least one directory you want to download files into or to upload files from.
da: Tilføj mindst én mappe, du vil downloade filer i eller uploade filer fra.

en: Please add the local directories you want to use FileZilla with.
da: Tilføj de lokale mapper, som FileZilla skal bruges med.

en: Please check on https://filezilla-project.org/probe.php that the server is running and carefully check your settings again.
da: Tjek på https://filezilla-project.org/probe.php at serveren kører, og tjek omhyggeligt dine indstillinger igen.

en: Please check the granted permissions and re-add any missing local directories you are working with in the dialog that follows.
da: Tjek de givne tilladelser og tilføj manglende lokale mapper igen, som du arbejder med i den følgende dialog.

en: Please configure any firewalls and routers so that FileZilla can establish outgoing connection to arbitrary ports.
da: Konfigurer eventuelle firewalls og routere, så FileZilla kan etablere en udgående forbindelse til vilkårlige porte.

en: Please disable settings like 'DMZ mode' or 'Game mode' on your router.
da: Deaktivér indstillinger som 'DMZ mode' eller 'Game mode' på din router.

en: Please ensure you have a stable internet connection and carefully check your settings again.
da: Sørg for at din internetforbindelse er stabil, og tjek omhyggeligt dine indstillinger igen.

en: Please enter a custom date format.
da: Indtast et brugerdefineret datoformat.

en: Please enter a custom time format.
da: Indtast et brugerdefineret klokkeslætformat.

en: Please enter a date of the form YYYY-MM-DD such as for example 2010-07-18.
da: Indtast en dato i formatet ÅÅÅÅ-MM-DD, f.eks. 2010-07-18.

en: Please enter a download speed limit greater or equal to 0 %s/s.
da: Indtast en hastighedsgrænse for download, højere end eller lig 0 %s/s.

en: Please enter a name for the new filter.
da: Indtast et navn til det nye filter.

en: Please enter a new name for the copied filter.
da: Indtast et nyt navn til det kopierede filter.

en: Please enter a new name for the filter set "%s"
da: Indtast et nyt navn til filtersættet "%s"

en: Please enter a new name for the filter.
da: Indtast et nyt navn til filteret.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent downloads.
da: Indtast et tal mellem 0 og 10 for antallet af samtidige downloads.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent uploads.
da: Indtast et tal mellem 0 og 10 for antallet af samtidige uploads.

en: Please enter a number between 1 and 10 for the number of concurrent transfers.
da: Indtast et tal mellem 1 og 10 for antallet af samtidige overførsler.

en: Please enter a password for this server:
da: Indtast en adgangskode til denne server:

en: Please enter a timeout between 10 and 9999 seconds or 0 to disable timeouts.
da: Indtast en timeout mellem 10 og 9999 sekunder eller 0 for at deaktivere timeout.

en: Please enter a unique name for this filter set
da: Indtast et unikt navn til dette filtersæt

en: Please enter a username for this server:
da: Indtast et brugernavn til denne server:

en: Please enter a valid portrange.
da: Indtast et gyldigt interval af portnumre.

en: Please enter an URL where to get your external address from
da: Indtast en URL, hvorfra dine eksterne adresser skal hentes

en: Please enter an upload speed limit greater or equal to 0 %s/s.
da: Indtast en hastighedsgrænse for upload, højere end eller lig 0 %s/s.

en: Please enter raw FTP command.
    Using raw ftp commands will clear the directory cache.
da: Indtast en rå FTP-kommando.
    Brug af rå FTP-kommandoer rydder mappe-mellemlageret.

en: Please enter the complete path of a program and its arguments. This command will be executed when the queue has finished processing.
    E.g. c:\somePath\file.exe under MS Windows or /somePath/file under Unix.
    You need to properly quote commands and their arguments if they contain spaces.
da: Indtast den fulde sti til et program og dets parametre. Kommandoen udføres når køen er færdigbehandlet.
    F.eks. c:\enSti\fil.exe under MS Windows eller /enSti/fil under Unix.
    Hvis kommandoer indeholder mellemrum skal de sættes korrekt i anførselstegn.

en: Please enter the name of the directory which should be created:
da: Indtast navnet på den mappe, der skal oprettes:

en: Please enter the name of the file which should be created:
da: Indtast navnet på den fil, der skal oprettes:

en: Please enter username and password for this server:
da: Indtast et brugernavn og en adgangskode til denne server:

en: Please enter your current master password to change the password settings.
da: Indtast din aktuelle hovedadgangskode for at ændre adgangskodeindstillingerne.

en: Please enter your external IP address
da: Indtast din eksterne IP-adresse

en: Please enter your external IP address on the active mode page of this wizard. In case you have a dynamic address or don't know your external address, use the external resolver option.
da: Indtast din eksterne IP-adresse på aktiv tilstand-siden i denne guide. Hvis du har en dynamisk adresse eller ikke kender din eksterne adresse, kan du bruge den eksterne adresse-fortolkervalgmulighed.

en: Please enter your master password to decrypt the password for this server:
da: Indtast din hovedadgangskode for at dekryptere adgangskoden til denne server:

en: Please follow the instructions carefully, as wrong configuration will prevent successful FTP connections.
da: Følg instruktionerne omhyggeligt, eftersom en forkert konfiguration vil forhindre korrekte FTP-forbindelser.

en: Please make sure FileZilla is allowed to establish outgoing connections and make sure you typed the address of the address resolver correctly.
da: Sørg for at tillade, at FileZilla kan oprette udgående forbindelser, og sørg for at skrive adressen på adresse-fortolker korrekt.

en: Please make sure the requested locale is installed on your system.
da: Sørg for, at det anmodede sprog er installeret på dit system.

en: Please make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'.
da: Tjek, at din router anvender den seneste firmware. Desuden skal din router være konfigureret korrekt. Du bliver nødt til at anvende manuel 'port forwarding'. Du skal ikke køre din router i den såkaldte 'DMZ mode' eller 'game mode'.

en: Please note that FileZilla has no influence on the port the server chooses. So the server might choose a port which your firewall thinks is only used by trojans or other malware. This might raise a false alarm you can safely discard.
da: Bemærk, at FileZilla ikke har indflydelse på valget af serverport. Serveren vil muligvis vælge en port, som din firewall tror kun anvendes af trojanske heste eller andet malware. Dette kan give anledning til en falsk alarm, som du kan afvise med sindsro.

en: Please note that preserving timestamps on uploads on FTP, FTPS and FTPES servers only works if they support the MFMT command.
da: Bemærk, at bevarelse af tidsstempler ved upload på FTP-, FTPS- og FTPES-servere kun virker, hvis de understøtter MFMT-kommandoen.

en: Please note that some servers might ban you if you try to reconnect too often or in too short intervals.
da: Bemærk, at nogle servere måske blokerer dig, hvis du prøver at genoprette forbindelsen for ofte eller hvis intervallerne er for korte.

en: Please run this wizard again should you change your network environment or in case you suddenly encounter problems with servers that did work previously.
da: Hvis du skal foretage ændringer i netværket eller hvis du pludselig får problemer med servere, der tidligere virkede, så kør denne guide igen.

en: Please select an action:
da: Vælg en handling:

en: Please select the categories you would like to import.
da: Vælg den kategori, du vil importere.

en: Please select the default transfer mode you would like to use.
da: Vælg den overførselstilstand, du vil bruge som standard.

en: Please select the new attributes for the directory "%s".
da: Vælg de nye attributter for mappen "%s".

en: Please select the new attributes for the file "%s".
da: Vælg de nye attributter for filen "%s".

en: Please select the new attributes for the selected directories.
da: Vælg de nye attributter til de valgte mapper.

en: Please select the new attributes for the selected files and directories.
da: Vælg de nye attributter for de valgte filer og mapper.

en: Please select the new attributes for the selected files.
da: Vælg de nye attributter til de valgte filer.

en: Please update your firewall and make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'. Things like protocol inspection or protocol specific 'fixups' have to be disabled
da: Opdatér din firewall, og tjek, at din router anvender den seneste firmware. Desuden skal din router være konfigureret korrekt. Du skal bruge manuel 'port forwarding'. Du skal ikke køre din router i såkaldt 'DMZ mode' eller 'game mode'. Desuden skal ting som protokol-kontrol eller protokol-specifikke 'rettelser' deaktiveres

en: Postal code:
da: Postnummer:

en: Pre&allocate space before downloading
da: Af&sæt plads inden download

en: Preallocation
da: Afsat plads

en: Predefined Sites
da: Foruddefinerede steder

en: Preserving file timestamps
da: Bevaring af filers tidsstempler

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Print diagnostic information related to startup of FileZilla
da: Udskriv diagnostiske informationer i forbindelse med start af FileZilla

en: Print version information to stdout and exit
da: Udskriv versionsinformation til stdout, og afslut

en: Prioritize directories (default)
da: Prioritér mapper (standard)

en: Priority
da: Prioritet

en: Privacy policy: Only your version of FileZilla, your used operating system and your CPU architecture will be submitted to the server.
da: Privatlivspolitik: kun oplysninger om din version af FileZilla, dit styresystem og din CPU-arkitektur vil blive sendt til serveren.

en: Private &keys:
da: Private &nøgler:

en: Pro&ject ID:
da: Projekt-ID:

en: Pro&ject:
da: Pro&jekt:

en: Pro&tocol:
da: Pro&tokol:

en: Pro&xy password:
da: Proxy-adgangsk&ode:

en: Process &Queue
da: Udfør &kø

note: @translator: Example: Processed 5 files in 1 directory
en: Processed %s in %s.
da: Behandlede %s i %s.

note: @translator: Keep short
en: Project (or tenant) name or ID
da: Navn eller ID på projekt (eller tenant)

en: Protocol:
da: Protokol:

en: Proxy &port:
da: &Proxy-port:

en: Proxy &user:
da: Pro&xy-bruger:

en: Proxy authentication failed
da: Godkendelse af proxy mislykkedes

en: Proxy handshake failed: %s
da: Proxy-håndtryk mislykkedes: %s

en: Proxy host starts with '[' but no closing bracket found.
da: Proxy-vært starter med '[', men en slutparentes kunne ikke findes.

en: Proxy reply: %s
da: Proxy-svar: %s

en: Proxy request failed. Reply from proxy: %s
da: Proxy-forespørgsel mislykkedes. Svaret fra proxy: %s

en: Proxy request failed: %s
da: Proxy-forespørgsel mislykkedes: %s

en: Proxy request failed: Unknown address type in CONNECT reply
da: Proxy-forespørgsel mislykkedes: ukendt adressetype i svar på CONNECT

en: Proxy sent data while we haven't sent out request yet
da: Proxy har sendt data, vi ikke har bedt om endnu

en: Proxy set but proxy host or port invalid
da: Proxy er defineret, men proxy-vært eller -port er ugyldig

en: Public Key Authentication
da: Godkendelse med offentlig nøgle

en: Public key algorithm:
da: Algoritme for offentlig nøgle:

en: Public permissions
da: Offentlige tilladelser

en: Queue has been fully processed
da: Køen er færdigbehandlet

en: Queue: %s MiB
da: Kø: %s MiB

en: Queue: %s%s
da: Kø: %s%s

en: Queue: empty
da: Kø: tom

en: Queued files
da: Filer i kø

en: Queueing:
da: Sætter i kø:

en: Quick Search:
da: Lynsøgning:

en: Quick search cannot be opened if comparing directories.
da: Lynsøgning kan ikke åbnes ved sammenligning af mapper.

en: Quoting rules
da: Regler for anførselstegn

en: R&eboot system once
da: &Genstart systemet én gang

en: R&emote directory tree
da: Fjernmappe&træ

en: R&eset and requeue selected files
da: N&ulstil og sæt de valgte filer i kø igen

en: Raw FTP command
da: Rå FTP-kommando

en: Re&ad
da: L&æs

en: Re&fresh
da: &Opdatér

en: Re&name
da: Om&døb

en: Re-run the wizard and carefully check your settings and configure all routers and firewalls accordingly.
da: Kør guiden igen, undersøg omhyggeligt dine indstillinger, og konfigurer alle routere og firewalls i overensstemmelse hermed.

en: Rea&d
da: Læ&s

en: Read-only
da: Skrivebeskyttet

en: Really cancel current operation?
da: Vil du virkelig annullere den igangværende handling?

en: Really delete %d directory with its contents from the server? | Really delete %d directories with their contents from the server?
da[0]: Vil du virkelig slette %d mappe med dens indhold fra serveren?
da[1]: Vil du virkelig slette %d mapper med deres indhold fra serveren?

en: Really delete %d file from the server? | Really delete %d files from the server?
da[0]: Vil du virkelig slette %d fil fra serveren?
da[1]: Vil du virkelig slette %d filer fra serveren?

en: Really delete %s and %s from the server?
da: Vil du virkelig slette %s og %s fra serveren?

en: Really delete all selected files and/or directories from the server?
da: Vil du virkelig slette alle valgte filer og/eller mapper fra serveren?

en: Really delete all selected files and/or directories from your computer?
da: Vil du virkelig slette alle valgte filer og/eller mapper fra din computer?

en: Reason
da: Årsag

en: Reboot now
da: Genstart nu

en: Rec&urse into subdirectories
da: Rek&ursivt i undermapper

en: Received a directory listing which appears to be encoded in EBCDIC.
da: Modtog en mappevisning, som ser ud til at være kodet med EBCDIC.

en: Received a line exceeding 10000 characters, aborting.
da: Modtog en linje med over 10000 tegn. Afbryder.

en: Received data tainted
da: Modtog data der er forstyrret

en: Received invalid character in version information
da: Modtog ugyldigt tegn i versionsinformation

en: Received too long response line from server, closing connection.
da: Modtog for lang svarlinje fra server. Lukker forbindelsen.

en: Received too long response line, closing connection.
da: Modtog svarlinje, der var for lang. Lukker forbindelsen.

en: Reconnect information cannot be cleared while connected to a server.
    If you continue, your connection will be disconnected.
da: Information om genoprettelse af forbindelse kan ikke ryddes, når der er forbundet til en server.
    Hvis du fortsætter, vil forbindelsen blive afbrudt.

en: Reconnection settings
da: Indstillinger for genoprettelse af forbindelsen

en: Reconnects to the last used server
da: Genopretter forbindelsen til den sidst anvendte server

en: Recursively adding files to queue.
da: Tilføjer rekursivt filer i kø.

en: Recursively changing permissions.
da: Skifter rekursivt tilladelser.

en: Recursively deleting files and directories.
da: Sletter rekursivt filer og mapper.

en: Red
da: Rød

en: Redirection to invalid or unsupported URI: %s
da: Omdirigering til ugyldig eller ikke-understøttet URI: %s

en: Redirection to invalid or unsupported address: %s
da: Omdirigering til ugyldig eller ikke-understøttet adresse: %s

en: Refresh the file and folder lists
da: Opdatér fil- og mappelisterne

en: Remember passwords?
da: Husk adgangskoder?

en: Remote
da: Fjern

en: Remote file
da: Fil på fjernsted

en: Remote file search
da: Filsøgning på fjernsted

en: Remote filters:
da: Fjernfiltre:

en: Remote path
da: Sti på fjernsted

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path and is supported by the current site's servertype (%s).
da: Fjernstien kan ikke fortolkes. Sørg for, at det er en gyldig, absolut sti, og at den er understøttet af det aktuelle steds servertype (%s).

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path and is supported by the servertype (%s) selected on the parent site.
da: Fjernstien kan ikke fortolkes. Sørg for, at det er en gyldig, absolut sti, og at den er understøttet af den servertype (%s), der er valgt på det overordnede sted.

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path.
da: Fjernstien kan ikke fortolkes. Sørg for, at det er en gyldig, absolut sti.

en: Remote path could not be parsed.
da: Sti på fjernsted kunne ikke fortolkes.

en: Remote path handling:
da: Håndtering af fjernsti:

en: Remote path:
da: Sti på fjernsted:

en: Remote results:
da: Resultater på fjernsted:

en: Remote site:
da: Fjernsted:

en: Remove &all
da: Fjern &alt

en: Remove &selected
da: Fjern &valgte

en: Rename file
da: Omdøb fil

en: Rename selected directory
da: Omdøb den valgte mappe

en: Rename selected files and directories
da: Omdøb de valgte filer og mapper

en: Renaming '%s' to '%s'
da: Omdøber '%s' til '%s'

en: Repeat password:
da: Gentag adgangskode:

en: Reporting bugs and feature requests
da: Rapportér fejl og ønsker om nye funktioner

en: Request failed - client is not running identd (or not reachable from server)
da: Forespørgsel mislykkedes - klienten kører ikke identd (eller kan ikke tilgås fra serveren)

en: Request failed - client's identd could not confirm the user ID string
da: Forespørgsel mislykkedes - klientens identd kunne ikke bekræfte bruger-ID-strengen

en: Request rejected or failed
da: Forespørgsel afvist eller fejlet

en: Requesting %s
da: Anmoder "%s"

en: Require explicit FTP over TLS
da: Forlang eksplicit FTP over TLS

en: Require implicit FTP over TLS
da: Forlang implicit FTP over TLS

en: Reset and requeue &all
da: Nulstil og sæt &alle i kø igen

en: Resolving address of %s
da: Fortolker adressen %s

en: Response:
da: Svar:

en: Restore ta&bs and reconnect
da: Gendan &faner, og tilslut igen

en: Results:
da: Resultater:

en: Resume file transfer
da: Genoptag filoverførsel

en: Resuming ASCII files can cause problems if server uses a different line ending format than the client.
da: Genoptagelse af ASCII-filer kan give problemer, hvis serveren bruger et andet linjeskiftformat end klienten.

en: Retrieving directory listing of "%s"...
da: Henter mappevisning for "%s"...

en: Retrieving directory listing...
da: Henter mappevisning...

en: Retrieving external IP address from %s
da: Henter ekstern IP-adresse fra %s

en: Root certificate
da: Rodcertifikat

note: @translator: Keep short
en: S&atellite:
da: S&atellit:

en: S&how files currently being edited...
da: &Vis filer som redigeres i øjeblikket...

en: S&how the Site Manager on startup
da: Vis &stedhåndtering ved start

en: S&hutdown system once
da: L&uk systemet (én gang)

en: S&tart normally
da: S&tart normalt

en: S&uspend system once
da: S&top systemet midlertidigt én gang

en: S&ynchronized browsing
da: S&ynkroniseret gennemgang

en: SFTP support
da: SFTP-understøttelse

en: SOCKS4 proxy will connect to: %s
da: SOCKS4-proxy forbinder til: %s

en: SOCKS5 does not support usernames or passwords longer than 255 characters.
da: SOCKS5 understøtter ikke brugernavne og adgangskoder som er længere end 255 tegn.

en: Sa&ve passwords protected by a master password
da: &Gem adgangskoder som beskyttes med en hovedadgangskode

en: Same as subject, certificate is self-signed
da: Samme som emne, certifikat er selv-signeret

en: Satellite:
da: Satellit:

en: Sav&e passwords
da: Gem &adgangskoder

en: Save settings?
da: Gem indstillinger?

en: Saving of password has been disabled by your system administrator.
da: Din systemadministrator har deaktiveret gemning af adgangskoder.

en: Saving of passwords has been disabled by you.
da: Du har deaktiveret gemning af adgangskoder.

en: Scale factor:
da: Skaleringsfaktor:

en: Search &conditions:
da: Søge&betingelser:

en: Search &directory:
da: Søg i &mappe:

en: Search for entries containing the entered text.
da: Søg efter indgange, der indeholder den angivne tekst.

en: Search for files recursively.
da: Søg rekursivt efter filer.

en: Search result
da: Søgeresultat

en: Search server for files
da: Søg efter filer på serveren

en: Search sites
da: Søger i steder

en: Search type:
da: Søgningstype:

note: @translator: Keep short
en: Secret Access &Key:
da: Hemmelig adgangs&nøgle:

en: Security information
da: Sikkerhedsinformation

en: See also: https://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration
da: Se også: https://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration

en: Sele&ct server
da: V&ælg server

en: Select &page:
da: Vælg s&ide:

en: Select Theme
da: Vælg tema

en: Select default action to perform if target file of a transfer already exists.
da: Vælg standardhandling, der skal udføres, hvis destinationsfilen i en overførsel allerede findes.

en: Select default editor
da: Vælg standardredigeringsprogram

en: Select default file exists action if the target file already exists. This selection is valid only for the current session.
da: Vælg standardhandling når destinationsfilen allerede findes. Dette valg gælder kun den aktuelle session.

en: Select default file exists action only for the currently selected files in the queue.
da: Vælg standardhandling når filen findes for de aktuelt valgte filer i køen.

en: Select file containing private key
da: Vælg fil med privat nøgle

en: Select file for exported data
da: Vælg fil til eksporterede data

en: Select file for exported filters
da: Vælg fil til eksporterede filtre

en: Select file for exported queue
da: Vælg fil til eksporteret kø

en: Select file for exported settings
da: Vælg fil til eksporterede indstillinger

en: Select file for exported sites
da: Vælg fil til eksporterede steder

en: Select file to import settings from
da: Vælg fil at importere indstillinger fra

en: Select file to upload
da: Vælg fil til upload

en: Select filename for converted key file
da: Vælg filnavn til konverteret nøglefil

en: Select how these files should be opened.
da: Vælg hvordan filerne skal åbnes.

en: Select target download directory
da: Vælg destinationsmappe til download

en: Select target filename
da: Vælg navn på destinationsfil

en: Select the categories to export:
da: Vælg kategorier der skal eksporteres:

en: Select the private data you would like to delete.
da: Vælg de personlige data, du vil slette.

en: Selected %d directory with its contents for transfer. | Selected %d directories with their contents for transfer.
da[0]: Valgte %d mappe med dens indhold til overførsel.
da[1]: Valgte %d mapper med deres indhold til overførsel.

en: Selected %d directory. | Selected %d directories.
da[0]: Valgte %d mappe.
da[1]: Valgte %d mapper.

en: Selected %d file for transfer. | Selected %d files for transfer.
da[0]: Valgte %d fil til overførsel.
da[1]: Valgte %d filer til overførsel.

en: Selected %d file. Total size: %s | Selected %d files. Total size: %s
da[0]: Valgte %d fil. Samlet størrelse: %s
da[1]: Valgte %d filer. Samlet størrelse: %s

en: Selected %d file. Total size: At least %s | Selected %d files. Total size: At least %s
da[0]: Valgte %d fil. Samlet størrelse: mindst %s
da[1]: Valgte %d filer. Samlet størrelse: mindst %s

en: Selected %s and %s for transfer.
da: Valgte %s og %s til overførsel.

en: Selected %s and %s. Total size: %s
da: Valgte %s og %s. Samlet størrelse: %s

en: Selected %s and %s. Total size: At least %s
da: Valgte %s og %s. Samlet størrelse: mindst %s

en: Selected editor does not exist.
da: Det valgte redigeringsprogram findes ikke.

en: Selected file already being edited
da: Den valgte fil redigeres allerede

en: Selected file is already loaded
da: Den valgte fil er allerede indlæst

en: Selected file is already opened
da: Den valgte fil er allerede åbnet

en: Selected file is still being edited
da: Den valgte fil redigeres stadig

en: Selected filter only works for local files.
da: Det valgte filter fungerer kun for lokale filer.

en: Selected global bookmark and current server use a different server type.
    Use site-specific bookmarks for this server.
da: Det valgte globale bogmærke og den aktuelle server anvender forskellige servertyper.
    Anvend sted-specifikke bogmærker for denne server.

en: Selected port usually in use by a different protocol.
da: Den valgte port er som regel brugt af anden protokol.

en: Self-signed server certificate
da: Selv-signeret certifikat

en: Send FTP &keep-alive commands
da: Send FTP &keep alive-kommandoer

en: Send custom command to the server otherwise not available
da: Send brugerdefineret kommando til serveren, der ellers ikke er tilgængelige

en: Sending keep-alive command
da: Sender keep-alive-kommando

en: Serial number:
da: Serienummer:

en: Serial:
da: Serienr.:

en: Server &type:
da: Server&type:

en: Server Side Encryption:
da: Kryptering på serveren:

en: Server certificate
da: Server-certifikat

en: Server does not support non-ASCII characters.
da: Serveren understøtter ikke tegn uden for ASCII-tegnsættet.

en: Server does not support resume of files > %d GB.
da: Serveren understøtter ikke genoptagelse af filer som er større end %d GB.

en: Server does not support resume of files > %d GB. End transfer since file sizes match.
da: Serveren understøtter ikke genoptagelse af filer som er større end %d GB. Afslut overførslen, da filstørrelserne er ens.

en: Server does not support resume of files > 2GB.
da: Serveren understøtter ikke genoptagelse af filer som er større end 2 GB.

en: Server does not support resume of files > 4GB.
da: Serveren understøtter ikke genoptagelse af filer som er større end 4 GB.

en: Server host key
da: Serverens værtsnøgle

en: Server instructed us to wait %d seconds before sending next request
da: Serveren bad os vente %d sekunder inden afsendelse af næste forespørgsel

en: Server may not support resume of files > %d GB. End transfer since file sizes match.
da: Serveren understøtter måske ikke genoptagelse af filer som er større end %d GB. Afslut overførslen, da filstørrelserne er ens.

en: Server might require an account. Try specifying an account using the Site Manager
da: Serveren kræver muligvis en konto. Prøv at angiv en konto med stedhåndteringen

en: Server not sending proper line endings
da: Serveren sender ikke korrekte linjeskift

en: Server requested unsupported digest authentication algorithm: %s
da: Serveren anmodede om en sammenfattet godkendelsesalgoritme, der ikke er understøttet: %s

en: Server requested unsupported quality-of-protection: %s
da: Serveren anmodede om en quality-of-protection, der ikke er understøttet: %s

en: Server returned empty path.
da: Serveren returnerede en tom sti.

en: Server sent an additional login prompt. You need to use the interactive login type.
da: Serveren bad om endnu et login. Du skal anvende den interaktive logintype.

en: Server sent data even before request headers were sent
da: Serveren sendte data allerede inden anmodningsheader blev sendt

en: Server sent passive reply with unroutable address. Passive mode failed.
da: Serveren sendte passivt svar med en adresse, der ikke kan omdirigeres. Passiv tilstand mislykkedes.

en: Server sent passive reply with unroutable address. Using server address instead.
da: Serveren sendte passivt svar med en adresse, der ikke kan omdirigeres. Anvender i stedet serveradressen.

en: Server sent too much data.
da: Serveren sendte for meget data.

en: Server sent unexpected reply.
da: Serveren sendte et uventet svar.

en: Server to client MAC:
da: Server-til-klient-MAC:

en: Server to client cipher:
da: Server-til-klient-krypteringsalgoritme:

en: Server/Local file
da: Server/lokal fil

en: Session details
da: Sessionsdetaljer

en: Set &Priority
da: Sæt &prioritet

en: Setting permissions of '%s' to '%s'
da: Sætter tilladelser for '%s' til '%s'

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings directory:
da: Mappe med indstillinger:

en: Sh&ow notification bubble
da: &Vis notifikationsboble

en: Show &raw directory listing
da: Vis &rå mappevisning

en: Show &welcome dialog...
da: &Vis velkomstdialog...

en: Show both directory trees and continue comparing?
da: Vis begge mappetræer, og fortsæt med at sammenligne?

en: Show details
da: Vis detaljer

en: Show details about custom date and time formats
da: Vis detaljer om brugerdefineret format for dato og klokkeslæt

en: Show in file &manager
da: Vis i &filhåndtering

en: Shows available TLS ciphers
da: Viser tilgængelige TLS-krypteringsalgoritmer

en: Shows this help dialog
da: Viser dialogen Hjælp

en: Shutdown now
da: Sluk nu

en: Signature algorithm:
da: Underskriftalgoritme:

en: Signup
da: Tilmeld

en: Site &Manager entries
da: &Poster i stedhåndtering

en: Site Manager
da: Stedhåndtering

en: Site Manager - Cannot remember password
da: Stedhåndtering - kan ikke huske adgangskode

en: Site Manager - Invalid data
da: Stedhåndtering - ugyldige data

en: Site Manager already open
da: Stedhåndtering er allerede åben

en: Site does not exist.
da: Stedet findes ikke.

en: Site path is malformed.
da: Stedstien er udformet forkert.

en: Site-specific bookmarks
da: Sted-specifikke bogmærker

en: Site-specific bookmarks require the server to be stored in the Site Manager.
    Add current connection to the site manager?
da: Sted-specifikke bogmærker kræver, at serveren er gemt i stedhåndteringen.
    Tilføj aktuel forbindelse i stedhåndteringen?

en: Size
da: Størrelse

en: Size formatting
da: Størrelsesformatering

en: Size unknown
da: Størrelse ukendt

en: Skip file
da: Spring fil over

en: Skipping download of %s
da: Springer download af %s over

en: Skipping non-existing key file "%s"
da: Springer ikke-eksisterende nøglefil "%s" over

en: Skipping upload of %s
da: Springer upload af %s over

en: Some files are still being edited or need to be uploaded.
da: Nogle filer redigeres stadig, eller skal uploades.

en: Some misconfigured remote servers which are behind a router, may reply with their local IP address.
da: Servere, som står bag en router, kan være fejlkonfigurerede til at svare med deres lokale IP-adresser.

en: Sort directories inline
da: Sortér alfabetisk

en: Sort order cannot be changed if comparing directories.
da: Sorteringsrækkefølgen kan ikke ændres ved sammenligning af mapper.

en: Sorting
da: Sortering

en: Sorting &mode:
da: Sorterings&tilstand:

en: Source and path of the drop operation are identical
da: Kilde og sti er ens ved slip-handlingen

en: Source and target file may not be the same
da: Kilde- og destinationsfil må ikke være ens

en: Source and target of the drop operation are identical
da: Kilde og destination er ens ved slip-handlingen

en: Source file:
da: Kildefil:

en: Speed Limits
da: Hastighedsgrænser

en: Speed limits
da: Hastighedsgrænser

en: Speed limits are disabled, click to change.
da: Hastighedsgrænser er deaktiveret - klik for at redigere.

en: Speed limits are enabled, click to change.
da: Hastighedsgrænser er aktiveret - klik for at redigere.

en: Stable and beta versions
da: Stabile og betaversioner

en: Stable versions only
da: Kun stabile versioner

en: Stable, beta and nightly versions
da: Stabile, beta- og daglige versioner

en: Start transfer &immediately
da: Start overførsel &med det samme

en: Start with opened Site Manager
da: Start med åbnet stedhåndtering

en: Started update check on %s
da: Begyndte søgning efter opdateringer den %s

en: Starting download of %s
da: Påbegynder download af %s

en: Starting upload of %s
da: Påbegynder upload af %s

en: Starts the local site in the given path
da: Starter det lokale sted på den givne sti

en: State or province:
da: Stat eller provins:

en: Stop and remove &all
da: Stop og fjern &alt

en: Stop recursive operation
da: Stop rekursiv handling

note: @translator: Keep short
en: Storage &account:
da: Lagrings&konto:

en: Storj - Decentralized Cloud Storage
da: Storj - Decentraliseret lager i skyen

en: Storj support
da: Storj-understøttelse

en: Street:
da: Gade:

en: Subject
da: Emne

en: Successful transfers
da: Gennemførte overførsler

en: Summary of test results:
da: Opsummering af testresultater:

en: Suspend now
da: Hviletilstand nu

en: Symlinks to files are not affected by this choice, such symlinks are always deleted.
da: Symlink til filer påvirkes ikke af dette valg; sådanne symlinks slettes altid.

en: Synchronized browsing
da: Synkroniseret gennemgang

en: Synchronized browsing has been disabled.
da: Synkroniseret gennemgang er blevet deaktiveret.

en: Syntax error
da: Syntaksfejl

en: Syntax error in command line
da: Syntaksfejl på kommandolinje

en: System details
da: Systemdetaljer

en: T&oolbar
da: &Værktøjslinje

en: TLS connection established, sending HTTP request
da: TLS-forbindelse etableret, sender HTTP-anmodning

en: TLS connection established, waiting for welcome message...
da: TLS-forbindelse oprettet, venter på velkomstbesked...

en: TLS connection established.
da: TLS-forbindelse etableret.

en: TLS session resumption on data connection failed. Closing control connection to start over.
da: Genoptagelse af TLS-session på dataforbindelsen fejlede. Afslutter kontrolforbindelsen for at starte forfra.

en: TLS session resumption on the data connection is an important security feature to protect against data connection stealing attacks.
da: Genoptagelse af TLS-session på dataforbindelsen er en vigtig sikkerhedsfunktion, der beskytter mod forsøg på at stjæle dataforbindelsen.

en: TTL expired
da: TTL udløbet

en: Target file already exists
da: Destinationsfil findes allerede

en: Target file:
da: Destinationsfil:

en: Target filename already exists!
da: Destinationsfilnavnet findes allerede!

en: Target filename already exists, really continue?
da: Destinationsfilnavnet findes allerede, vil du virkelig fortsætte?

en: Telephone number:
da: Telefonnummer:

en: Test finished successfully
da: Test afsluttet med succes

en: Test results
da: Testresultater

en: Testing resume capabilities of server
da: Tester serverens formåenheder for genoptagelse

en: The &following files are currently being edited:
da: &Følgende filer redigeres i øjeblikket:

en: The Site Manager cannot be used unless the file gets repaired.
da: Stedhåndteringen kan ikke anvendes, med mindre filen repareres.

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Do you want to continue? Any changes made in the Site Manager won't be saved then.
da: Stedhåndteringen er åben i en anden instans af FileZilla 3.
    Vil du fortsætte? Eventuelle ændringer i stedhåndteringen vil ikke blive gemt.

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Please close it or the data cannot be deleted.
da: Stedhåndtering er åben i en anden instans af FileZilla 3.
    Luk den, for ellers kan det valgte ikke slettes.

en: The address you entered was: %s
da: Den indtastede adresse var: %s

en: The associated program could not be found.
da: Det tilknyttede program kunne ikke findes.

en: The bookmark could not be added.
da: Bogmærket kunne ikke tilføjes.

en: The bookmarks could not be cleared.
da: Bogmærkerne kunne ikke ryddes.

en: The connection is encrypted. Click icon for details.
da: Forbindelsen er krypteret. Klik på ikonet for flere oplysninger.

en: The custom date format is invalid or contains unsupported format specifiers.
da: Det brugerdefinerede datoformat er ugyldigt eller indeholder formatangivelser, der ikke er understøttede.

en: The custom login sequence cannot be empty.
da: Den brugerdefinerede login-sekvens må ikke være tom.

en: The custom time format is invalid or contains unsupported format specifiers.
da: Det brugerdefinerede klokkeslætformat er ugyldigt eller indeholder formatangivelser, der ikke er understøttede.

en: The data connection could not be established: %s
da: Dataforbindelsen kunne ikke etableres: %s

en: The default editor for text files is:
da: Standard-editor for tekstfiler er:

en: The default editor for this file type is:
da: Standard-editor for denne filtype er:

en: The entered filter name already exists, please choose a different name.
da: Det indtastede filternavn findes allerede. Vælg et andet navn.

en: The entered passwords are not the same.
da: De indtastede adgangskoder er ikke ens.

en: The extension '%s' does already exist in the list
da: Filtypenavnet '%s' findes allerede i listen

en: The file %s already exists.
    Please enter a new name:
da: Filen %s findes allerede.
    Indtast et nyt navn:

en: The file '%s' cannot be opened:
    The associated program (%s) could not be found.
    Please check your filetype associations.
da: Filen '%s' kan ikke åbnes:
    Kunne ikke finde det tilknyttede program (%s).
    Tjek dine filtypetilknytninger.

en: The file '%s' contains an SSH1 key. The SSH1 protocol has been deprecated, FileZilla only supports SSH2 keys.
da: Filen '%s' indeholder en SSH1-nøgle. SSH1-protokollen er forældet. FileZilla understøtter kun SSH2-nøgler.

en: The file '%s' could not be loaded or does not contain a private key.
da: Filen '%s' kunne ikke indlæses eller indeholder ikke en privat nøgle.

en: The file '%s' could not be loaded.
da: Filen '%s' kunne ikke indlæses.

en: The file '%s' could not be opened:
    No program has been associated on your system with this file type.
da: Filen '%s' kunne ikke åbnes:
    Filtypen er ikke tilknyttet noget program på dit system.

en: The file '%s' could not be opened:
    The associated command failed
da: Filen '%s' kunne ikke åbnes:
    Den tilknyttede kommando mislykkedes

en: The file '%s' has been created by a more recent version of FileZilla.
    Loading files created by newer versions can result in loss of data.
    Do you want to continue?
da: Filen '%s' er blevet oprettet i en nyere version af FileZilla.
    Indlæsning af filer, som er oprettet i nyere versioner, kan resultere i tab af data.
    Vil du fortsætte?

en: The file '%s' is not in a format supported by FileZilla.
    Would you like to convert it into a supported format?
da: Filen '%s' er ikke i et format, der understøttes af FileZilla.
    Vil du at konvertere den til et understøttet format?

en: The file selected as default editor does not exist.
da: Filen, der er valgt som standardredigeringsprogram, findes ikke.

en: The filename column can neither be hidden nor moved.
da: Filnavn-kolonnen kan hverken skjules eller flyttes.

en: The filename column cannot be hidden.
da: Filnavn-kolonnen kan ikke skjules.

en: The following character will be replaced: %s
da: Følgende tegn vil blive erstattet: %s

en: The following characters will be replaced: %s
da: Følgende tegn vil blive erstattet: %s

en: The free open source FTP solution
da: Den gratis open source FTP-løsning

en: The global bookmarks could not be saved.
da: De globale bogmærker kunne ikke gemmes.

en: The higher the debug level, the more information will be displayed in the message log. Displaying debug information has a negative impact on performance.
da: Jo højere fejlfindingsniveau, desto flere oplysninger vises i meddelelsesloggen. Det påvirker ydelsen negativt, når fejlfindingsinformation vises.

en: The limit needs to be between 1 and 2000 MiB
da: Grænsen skal ligge mellem 1 og 2000 MB

en: The local directory '%s' could not be created.
da: Den lokale mappe '%s' kunne ikke oprettes.

en: The local directory '%s' does not exist.
da: Den lokale mappe '%s' findes ikke.

en: The local directory '%s' is not below the synchronization root (%s).
    Disable synchronized browsing and continue changing the local directory?
da: Den lokale mappe '%s' er ikke under synkroniseringsroden (%s).
    Deaktivér synkroniseret gennemgang, og fortsæt med at skifte den lokale mappe?

en: The lowest available port has to be less or equal than the highest available port.
da: Den laveste tilgængelige port skal være mindre end eller lig med den højeste tilgængelige port.

en: The master password needs to be at least 8 characters long.
da: Hovedadgangskoden skal være mindst 8 tegn lang.

en: The new version could not be downloaded, please retry later.
da: Kunne ikke downloade den nye version - prøv igen senere.

en: The new version has been saved in your Downloads directory.
da: Den nye version er gemt i din Overførsler-mappe.

en: The remote directory '%s' does not exist.
da: Fjernmappen '%s' findes ikke.

en: The remote directory '%s' is not below the synchronization root (%s).
    Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
da: Fjernmappen '%s' er ikke under synkroniseringsroden (%s).
    Deaktivér synkroniseret gennemgang, og fortsæt med at skifte fjernmappen?

en: The selected categories have been imported.
da: De valgte kategorier blev importeret.

en: The selected file contains importable data for the following categories:
da: Den valgte fil indeholder data som kan importeres for følgende kategorier:

en: The selected file is already being edited:
da: Den valgte fil er allerede ved at blive redigeret:

en: The selected file is still opened in some other program, please close it.
da: Den valgte fil er stadig åben i et andet program - luk den.

en: The server could not be added.
da: Serveren kunne ikke tilføjes.

en: The server sent an unexpected or unrecognized reply.
da: Serveren sendte et uventet svar eller et, der ikke kan genkendes.

en: The server uses following charset encoding for filenames:
da: Serveren anvender følgende tegnsætkodning til filnavne:

en: The server's certificate is unknown. Please carefully examine the certificate to make sure the server can be trusted.
da: Serverens certifikat er ukendt. Undersøg certifikatet grundigt for at sikre dig, at der er tillid til serveren.

en: The server's host key does not match the key that has been cached. This means that either the administrator has changed the host key, or you are actually trying to connect to another computer pretending to be the server.
da: Serverens værtsnøgle er ikke magen til den nøgle, der findes i mellemlageret. Det betyder enten, at administratoren har ændret servernøglen, eller at du faktisk prøver at oprette forbindelse til en anden computer, der udgiver sig for at være serveren.

en: The server's host key is unknown. You have no guarantee that the server is the computer you think it is.
da: Serverens værtsnøgle er ukendt. Der er ingen garanti for, at serveren er den computer, som du tror den er.

en: The settings have been imported. You have to restart FileZilla for all settings to have effect.
da: Indstillingerne er blevet importeret. Du skal genstarte FileZilla, før indstillingerne træder i kraft.

en: The system will soon reboot unless you click Cancel.
da: Systemet genstartes snart, medmindre du klikker på Annuller.

en: The system will soon shut down unless you click Cancel.
da: Systemet slukkes snart, medmindre du klikker på Annuller.

en: The target file already exists.
    Please choose an action.
da: Destinationsfilen findes allerede.
    Vælg en handling.

en: The test did not succeed. Do you really want to save the settings?
da: Testen mislykkedes. Vil du virkelig gemme indstillingerne?

en: The valid backup file %s could not be restored
da: Den gyldige backup-fil %s kunne ikke genoprettes

en: Themes
da: Temaer

en: This filter set cannot be removed.
da: Dette filtersæt kan ikke fjernes.

en: This filter set cannot be renamed.
da: Dette filtersæt kan ikke omdøbes.

en: This may be the result of a downgrade attack, only continue after you have spoken to the server administrator or server hosting provider.
da: Dette kan være en følge af et "downgrade"-angreb. Du skal ikke fortsætte, før du har talt med administratoren eller værten for din server.

en: This means that some router and/or firewall is still interfering with FileZilla.
da: Det betyder, at en router og/eller firewall stadig forstyrrer FileZilla.

en: This only works if you are not behind a router, else your system would just return your internal address.
da: Dette virker kun, hvis du ikke er bag en router. Ellers vil dit system blot returnere din interne adresse.

en: This server does not support FTP over TLS.
da: Denne server understøtter ikke FTP over TLS.

en: This server does not support TLS session resumption on the data connection.
da: Denne server understøtter ikke genoptagelse af TLS-session på dataforbindelsen.

en: This wizard will help you to properly configure any routers and firewalls you have and tests your configuration.
da: Denne guide hjælper dig med at konfigurere eventuelle routere og firewalls, du måtte have, og tester din konfiguration.

en: Time
da: Tidspunkt

en: Time formatting
da: Klokkeslætformatering

en: Time&out in seconds:
da: &Timeout i sekunder:

en: Title:
da: Titel:

en: To compare directories quick search must be closed.
da: For at sammenligne mapper skal lynsøgning være lukket.

en: To compare directories, both file lists have to be aligned.
da: For at sammenligne mapper skal begge fillister stemme overens.

en: To do this, the directory trees need to be both shown or both hidden.
da: For at gøre dette skal begge mappetræer være vist eller begge være skjult.

en: To support public key authentication, FileZilla needs to know the private keys to use.
da: For at understøtte godkendelse med offentlig nøgle skal FileZilla vide, hvilke private nøgler der skal bruges.

en: Toggle directory comparison. Right-click to change comparison mode.
    
    Colors:
    Yellow: File only exists on one side
    Green: File is newer than the unmarked file on other side
    Red: File sizes different
da: Slå mappesammenligning til/fra. Højreklik for at ændre sammenligningstilstand.
    
    Farver:
    Gul: filen findes kun på den ene side
    Grøn: filen er nyere end den uvalgte fil på den anden side
    Rød: filstørrelser er forskellige

en: Toggle synchronized browsing.
    If enabled, navigating the local directory hierarchy will also change the directory on the server accordingly and vice versa.
da: Slå synkroniseret gennemgang til/fra.
    Hvis den er slået til, vil navigering i det lokale mappetræ skifte til de tilsvarende mapper på serveren, og omvendt.

en: Toggles processing of the transfer queue
da: Slår behandling af overførselskøen til/fra

en: Toggles the display of the local directory tree
da: Slår visning af det lokale mappetræ til/fra

en: Toggles the display of the message log
da: Slår visning af meddelelsesloggen til/fra

en: Toggles the display of the remote directory tree
da: Slår visning af fjernstedets mappetræ til/fra

en: Toggles the display of the transfer queue
da: Slår visning af overførselskøen til/fra

en: Too long header line
da: Header-linjen er for lang

en: Too many redirects
da: For mange omdirigeringer

en: Trace:
da: Spor:

en: Transfer
da: Overfør

en: Transfer &direction
da: Overførsels&retning

en: Transfer &type
da: Overførsels&type

en: Transfer Mode
da: Overførselstilstand

en: Transfer Queue
da: Overførselskø

en: Transfer Settings
da: Overførselsindstillinger

en: Transfer connection interrupted: %s
da: Overførselsforbindelsen afbrudt: %s

en: Transferred data got tainted.
da: Overførte data blev forstyrret.

en: Transferring
da: Overfører

en: Transfers
da: Overførsler

en: Transfers finished
da: Overførsler afsluttet

en: Treat files &without extension as ASCII file
da: &Behandl filer uden filendelse som ASCII-filer

en: Treat the &following filetypes as ASCII files:
da: Behandl &følgende filtyper som ASCII-filer:

en: Trust changed Hostkey:
da: Hav tillid til ændret værtsnøgle:

en: Trust new Hostkey:
da: Hav tillid til ny værtsnøgle:

en: Trust the new key and carry on connecting?
da: Hav tillid til den nye nøgle, og fortsæt med at oprette forbindelse?

en: Trust the server certificate and carry on connecting?
da: Hav tillid til dette server-certifikat, og fortsæt med at oprette forbindelse?

en: Trust this host and carry on connecting?
da: Hav tillid til denne vært, og fortsæt med at oprette forbindelse?

en: Try again
da: Prøv igen

en: Type of FTP Proxy:
da: Type af FTP-proxy:

en: Type of generic proxy:
da: Type af generisk proxy:

en: U&pload limit:
da: U&pload-grænse:

en: U&se filetype associations if available
da: B&rug filtypetilknytninger hvor muligt

en: USER@&HOST
da: USER@&VÆRT

en: Unassigned error code %d
da: Ukendt fejlkode %d

en: Unexpected end-of-file on '%s'
da: Uventet slut på fil i '%s'

en: Unfortunately information about the new update could not be retrieved.
da: Oplysninger om ny opdatering kunne desværre ikke modtages.

en: Unit:
da: Enhed:

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown FTP proxy type, cannot generate login sequence.
da: Ukendt FTP-proxy-type, kan ikke generere login-sekvens.

en: Unknown SOCKS protocol version: %d
da: Ukendt version af SOCKS-protokol: %d

en: Unknown certificate
da: Ukendt certifikat

en: Unknown error %d
da: Ukendt fejl %d

en: Unknown error %u
da: Ukendt fejl %u

en: Unknown host key
da: Ukendt værtsnøgle

en: Unknown protocol version of SOCKS Username/Password Authentication subnegotiation: %d
da: Ukendt protokolversion ved underforhandling af godkendelse med SOCKS-brugernavn/adgangskode: %d

en: Unknown root element, the file does not appear to be generated by FileZilla.
da: Ukendt rodelement - filen ser ikke ud til at være genereret af FileZilla.

en: Unknown transfer encoding
da: Ukendt overførselskodning

en: Unknown version
da: Ukendt version

en: Unless these problems get fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
da: Medmindre disse problemer løses, vil FTP i aktiv tilstand ikke fungere, og du skal anvende passiv tilstand.

en: Unless this problem gets fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
da: Medmindre dette problem løses, vil FTP i aktiv tilstand ikke fungere, og du skal anvende passiv tilstand.

en: Unsupported redirect
da: Ikke-understøttet omdirigering

en: Up&load and unedit
da: Up&load og fortryd redigering

en: Updates
da: Opdateringer

en: Upload &limit:
da: Upload-&grænse:

en: Upload failed
da: Upload mislykkedes

en: Upload limit: %s/s
da: Upload-grænse: %s/s

en: Upload limit: none
da: Upload-grænse: ingen

en: Upload search results
da: Upload søgeresultater

en: Upload selected directory
da: Upload den valgte mappe

en: Upload selected files and directories
da: Upload valgte filer og mapper

en: Upload this file back to the server?
da: Upload denne fil tilbage til serveren?

en: Upload this file to the server?
da: Upload denne fil til serveren?

en: Uploading
da: Uploader

en: Uploading and pending removal
da: Uploader og afventer fjernelse

en: Uploading and unediting
da: Uploader og fortryder redigering

en: Us&e system defaults for current language
da: Bru&g systemets standard for aktuelt sprog

en: Use &custom charset
da: Brug &brugerdefineret tegnsæt

en: Use &custom editor:
da: Brug &brugerdefineret redigeringsprogram:

en: Use &default editor for text files
da: Brug &standardredigeringsprogram til tekstfiler

en: Use &synchronized browsing
da: Brug &synkroniseret gennemgang

en: Use Regular Expressions
da: Brug regulære udtryk

en: Use default action
da: Brug standardhandling

en: Use explicit FTP over TLS if available
da: Brug eksplicit FTP over TLS hvor muligt

en: Use server currently connected to
da: Brug aktuelt forbundet server

en: Use server from site manager
da: Brug server fra stedhåndtering

en: Use system &defaults for current language
da: &Brug systemets standard for aktuelle sprog

en: Use system association
da: Brug systemtilknytning

en: Use the following IP address:
da: Brug følgende IP-adresse:

en: Use the following port range:
da: Brug følgende interval af porte:

en: Use the server's external IP address instead
da: Brug i stedet serverens eksterne IP-adresse

en: Use this if you're behind a router and have a static external IP address.
da: Brug denne, hvis du er bag en router og har en statisk ekstern IP-adresse.

en: Use this option if you have a dynamic IP address. FileZilla will contact the above server once each session as soon as you use active mode for the first time. Only the version of FileZilla you're using is submitted to the server.
da: Brug denne valgmulighed, hvis du har en dynamisk IP-adresse. FileZilla kontakter ovennævnte server for hver session, første gang du anvender aktiv tilstand. Kun oplysninger om din version af FileZilla sendes til serveren.

en: User:
da: Bruger:

en: Username cannot be a series of spaces
da: Brugernavn kan ikke bestå af en række mellemrum

en: Uses UTF-8 if the server supports it, else uses local charset.
da: Bruger utf-8, hvis serveren understøtter dette, bruger ellers det lokale tegnsæt.

en: Using insecure HTTP
da: Bruger usikker HTTP

en: Using plain %s is insecure.
da: Brug af almindelig %s er usikkert.

en: Using secure HTTPS
da: Bruger sikker HTTPS

en: Using the wrong charset can result in filenames not displaying properly.
da: Brug af forkert tegnsæt kan bevirke, at filnavne vises forkert.

note: @translator: Period as in a span of time with a start and end date
en: Validity period:
da: Gyldighedsperiode:

en: Verbose log messages from wxWidgets
da: Detaljerede logmeddelelser fra wxWidgets

en: Very high
da: Meget høj

en: View hidden option set, but unsupported by server
da: Vis skjult valgmulighed som er sat, men som ikke understøttes af serveren

en: View/Edit
da: Vis/rediger

en: Visible columns
da: Synlige kolonner

en: W&rite
da: Sk&riv

en: Waiting for browsing connection
da: Venter på gennemgangsforbindelse

en: Waiting for password
da: Venter på adgangskode

en: Waiting for transfer to be cancelled
da: Venter på at annullere overførsel

en: Waiting to retry...
da: Venter på at prøve igen...

en: Warning! You have previously connected to this server and it has supported TLS session resumption on the data connection.
da: Advarsel! Du har tidligere oprettet forbindelse til denne server, hvor den understøttede genoptagelse af TLS-session på dataforbindelsen.

en: Warning! You have previously connected to this server using FTP over TLS, yet the server has now rejected FTP over TLS.
da: Advarsel! Du har tidligere været forbundet med denne server vha. FTP over TLS, men serveren har nu afvist FTP over TLS.

en: Warning! You have previously connected to this server using TLS.
da: Advarsel! Du har tidligere været forbundet til denne server med TLS.

en: Warning, ignoring data connection from wrong IP.
da: Advarsel: Ignorerer dataforbindelse fra forkert IP.

en: Warning, use nightly builds at your own risk.
    No support is given for nightly builds.
    Nightly builds may not work as expected and might even damage your system.
    
    Do you really want to check for nightly builds?
da: Advarsel: Brug af daglige byg sker på egen risiko.
    Der ydes ingen support på daglige byg.
    Daglige byg fungerer måske ikke som forventet, og kan måske endda skade dit system.
    
    Vil du virkelig søge efter daglige byg?

en: Warning: Potential security breach!
da: Advarsel: Muligt sikkerhedsbrud!

en: WebDAV using HTTP (insecure)
da: WebDAV over HTTP (usikkert)

en: WebDAV using HTTPS
da: WebDAV over HTTPS

en: Welcome to FileZilla
da: Velkommen til FileZilla

en: What's new
da: Sidste nyt

en: What's new:
da: Sidste nyt:

en: When allowing FileZilla to remember passwords, you can reconnect without having to re-enter the password after restarting FileZilla.
da: Når du tillader FileZilla at huske adgangskoder, kan du genoprette forbindelse uden at skulle indtaste adgangskoden igen efter at FileZilla har været afsluttet.

en: When enabled, characters that are not supported by the local operating system in filenames are replaced if downloading such a file.
da: Når den er slået til, vil tegn i filnavne, der ikke er understøttet af det lokale styresystem, blive erstattet, hvis sådan en fil downloades.

en: When st&arting a new connection while already connected:
da: Ved st&art af en ny forbindelse, når forbindelsen allerede er oprettet:

en: Would you like FileZilla to remember passwords?
da: Skal FileZilla huske adgangskoder?

en: Wr&ite
da: Skr&iv

en: Wrong external IP address
da: Forkert ekstern IP-adresse

en: Wrong line endings
da: Forkerte linjeskift

en: Wrong master password entered, it cannot be used to decrypt the stored passwords.
da: Forkert hovedadgangskode indtastet - den kan ikke bruges til at dekryptere de gemte adgangskoder.

en: Wrong master password entered, it cannot be used to decrypt this item.
da: Forkert hovedadgangskode indtastet - den kan ikke bruges til at dekryptere dette emne.

en: Yellow
da: Gul

en: Yes
da: Ja

en: You appear to be using an IPv6-only host. This wizard does not support this environment.
da: Det ser ud til, at du bruger en vært, der kun anvender IPv6. Denne guide understøtter ikke dette miljø.

en: You are using the latest version of FileZilla.
da: Du bruger den seneste version af FileZilla.

en: You can always open this dialog again through the help menu.
da: Du kan altid åbne denne dialog igen via menuen Hjælp.

en: You can download the latest version from the FileZilla website:
da: Du kan downloade den seneste version fra FileZillas websted:

en: You can leave the port field empty to use the default port.
da: Du kan lade portfeltet stå tomt for at bruge standardporten.

en: You can use an x at any position to keep the permission the original files have.
da: Du kan bruge et x på alle positioner for at beholde filernes oprindelige tilladelser.

en: You cannot import settings from FileZilla's own settings directory.
da: Du kan ikke importere indstillinger fra FileZillas egen mappe med indstillinger.

en: You cannot replace an invalid character with another invalid character. Please enter a character that is allowed in filenames.
da: Du kan ikke erstatte et ugyldigt tegn med et andet ugyldigt tegn. Indtast et tegn, der er tilladt i filnavne.

en: You cannot upload files into the root directory.
da: Du kan ikke uploade filer i rodmappen.

en: You did not enter a new name for the file. Overwrite the file instead?
da: Du indtastede ikke et nyt navn til filen. Vil du overskrive filen i stedet for?

en: You do not have permission to list this directory
da: Du har ikke tilladelse til at vise denne mappe

en: You have selected at least one symbolic link.
da: Du har valgt mindst ét symbolsk link.

en: You have selected more than 10 files for editing, do you really want to continue?
da: Du har valgt over 10 filer til redigering - vil du virkelig fortsætte?

en: You have selected more than 10 files or directories to open, do you really want to continue?
da: Du har valgt over 10 filer eller mapper til åbning - vil du virkelig fortsætte?

en: You have to enter a hostname.
da: Du skal indtaste et værtsnavn.

en: You have to enter a key file path
da: Du skal indtaste en nøglefilsti

en: You have to enter a local directory.
da: Du skal indtaste en lokalmappe.

en: You have to enter a remote directory.
da: Du skal indtaste en fjernmappe.

en: You have to enter a resolver.
da: Du skal indtaste en opløser.

en: You have to enter a valid IPv4 address.
da: Du skal indtaste en gyldig IPv4-adresse.

en: You have to enter a valid access grant.
    Error: %s
da: Du skal angive en gyldig tildeling af adgang.
    Fejl: %s

en: You have to enter a writable local directory.
da: Du skal indtaste en skrivbar lokalmappe.

en: You have to enter an account name
da: Du skal indtaste et kontonavn

en: You have to specify a user name
da: Du skal angive et brugernavn

en: You likely have a router or firewall which erroneously modified the transferred data.
da: Din router eller firewall har sikkert ved en fejl ændret de overførte data.

en: You need to enter a master password.
da: Du skal indtaste en hovedadgangskode.

en: You need to enter a name for the bookmark.
da: Du skal indtaste et navn til bogmærket.

en: You need to enter a name for the log file.
da: Du skal indtaste et navn til logfilen.

en: You need to enter a properly quoted command.
da: Du skal indtaste en kommando med anførselstegn sat korrekt.

en: You need to enter a proxy host.
da: Du skal indtaste en proxy-vært.

en: You need to enter a proxy port in the range from 1 to 65535
da: Du skal indtaste en proxy-port mellem 1 og 65535

en: You need to enter a value.
da: Du skal indtaste en værdi.

en: You need to enter an access grant.
da: Du skal angive en tildeling af adgang.

en: You need to enter at least one path, empty bookmarks are not supported.
da: Du skal indtaste mindst én sti - tomme bogmærker understøttes ikke.

en: You need to enter both a local and a remote path to enable synchronized browsing for this bookmark.
da: Du skal både indtaste en lokal sti og en fjernsti for at aktivere synkroniseret gennemgang for dette bogmærke.

en: You need to enter both a local and a remote path to enable synchronized browsing for this site.
da: Du skal både indtaste en lokal sti og en fjernsti for at aktivere synkroniseret gennemgang for dette sted.

en: You need to grant FileZilla access to the directories you want to download files into or to upload files from.
da: Du skal give FileZilla adgang til de mapper, som du vil downloade filer i eller uploade filer fra.

en: You need to specify a local file.
da: Du skal angive en lokal fil.

en: You need to specify a remote file.
da: Du skal angive en fil på fjernstedet.

en: You need to specify a remote path.
da: Du skal angive en sti på fjernstedet.

en: You need to specify a server.
da: Du skal angive en server.

en: You should have no problems connecting to other servers, file transfers should work properly.
da: Du burde ikke have problemer med at oprette forbindelse til andre servere, filoverførseler burde fungere korrekt.

en: Your computer will suspend unless you click Cancel.
da: Din computer vil gå i hviletilstand, medmindre du klikker på Annuller.

en: after
da: senere end

en: before
da: tidligere end

en: begins with
da: begynder med

en: bytes
da: byte

en: contains
da: indeholder

en: custom
da: brugerdefineret

en: does not contain
da: indeholder ikke

en: does not equal
da: er ikke

en: ends with
da: slutter med

en: equals
da: er

en: file
da: fil

en: fzputtygen could not be started.
    Please make sure this executable exists in the same directory as the main FileZilla executable.
da: fzputtygen kunne ikke startes.
    Sørg for, at denne eksekverbare fil findes i samme mappe som FileZillas eksekverbare fil.

en: fzsftp belongs to a different version of FileZilla
da: fzsftp tilhører en anden version af FileZilla

en: fzsftp could not be started
da: fzsftp kunne ikke startes

en: fzstorj belongs to a different version of FileZilla
da: fzstorj tilhører en anden version af FileZilla

en: fzstorj could not be started
da: fzstorj kunne ikke startes

en: fzstorj could not be started.
    Please make sure this executable exists in the same directory as the main FileZilla executable.
da: fzstorj kunne ikke startes.
    Sørg for, at denne eksekverbare fil findes i samme mappe som FileZillas eksekverbare fil.

en: greater than
da: større end

en: group executable
da: eksekverbar af gruppe

en: group readable
da: læsbar af gruppe

en: group writeable
da: skrivbar af gruppe

en: is equal to
da: er lig med

en: is set
da: er sat

en: is unset
da: er ikke sat

en: less than
da: mindre end

en: matches regex
da: matcher regulært udtryk

en: new name
da: nyt navn

en: owner executable
da: eksekverbar af ejer

en: owner readable
da: læsbar af ejer

en: owner writeable
da: skrivbar af ejer

en: unknown
da: ukendt

en: world executable
da: globalt eksekverbar

en: world readable
da: globalt læsbar

en: world writeable
da: globalt skrivbar
