FileZilla - en to uk_UA translation catalogue (1840 entries)

note: @translator: This is a date/time formatting specifier. See https://wiki.filezilla-project.org/Date_and_Time_formatting
en: %H:%M:%S elapsed
uk_UA: %H:%M:%S минуло

note: @translator: This is a date/time formatting specifier. See https://wiki.filezilla-project.org/Date_and_Time_formatting
en: %H:%M:%S left
uk_UA: %H:%M:%S залишилось

en: %a - Account (Lines containing this will be omitted if not using Account logontype)
uk_UA: %a - Обліковий запис (рядки, що містять його, будуть оминатися у випадку, якщо не використовується тип входу через Обліковий запис)

en: %d directory | %d directories
uk_UA[0]: %d каталог
uk_UA[1]: %d каталоги
uk_UA[2]: %d каталогів

en: %d directory with its contents | %d directories with their contents
uk_UA[0]: %d каталог зі своїм вмістом
uk_UA[1]: %d каталоги зі своїм вмістом
uk_UA[2]: %d каталогів зі своїм вмістом

en: %d file | %d files
uk_UA[0]: %d файл
uk_UA[1]: %d файли
uk_UA[2]: %d файлів

en: %d file. Total size: %s | %d files. Total size: %s
uk_UA[0]: %d файл. Загальний розмір: %s
uk_UA[1]: %d файли. Загальний розмір: %s
uk_UA[2]: %d файлів. Загальний розмір: %s

en: %d file. Total size: At least %s | %d files. Total size: At least %s
uk_UA[0]: %d файл. Загальний розмір: Принаймні %s
uk_UA[1]: %d файли. Загальний розмір: Принаймні %s
uk_UA[2]: %d файлів. Загальний розмір: Принаймні %s

en: %d second | %d seconds
uk_UA[0]: %d секунда
uk_UA[1]: %d секунди
uk_UA[2]: %d секунд

en: %h - Host
uk_UA: %h - Хост

en: %llu directory | %llu directories
uk_UA[0]: %llu каталог
uk_UA[1]: %llu каталоги
uk_UA[2]: %llu каталогів

en: %llu file | %llu files
uk_UA[0]: %llu файл
uk_UA[1]: %llu файли
uk_UA[2]: %llu файлів

en: %p - Password
uk_UA: %p - Пароль

en: %s (? B/s)
uk_UA: %s (? Б/с)

en: %s (insecure)
uk_UA: %s (незахищено)

en: %s - Proxy user
uk_UA: %s - Користувач проксі

en: %s and %s. Total size: %s
uk_UA: %s і %s. Загальний розмір: %s

en: %s and %s. Total size: At least %s
uk_UA: %s і %s. Загальний розмір: Принаймні %s

en: %s byte | %s bytes
uk_UA[0]: %s байт
uk_UA[1]: %s байти
uk_UA[2]: %s байт

en: %s could not be found. Without this component of FileZilla, %s will not work.
    
    Possible solutions:
    - Make sure %s is in a directory listed in your PATH environment variable.
    - Set the full path to %s in the %s environment variable.
uk_UA: %s неможливо знайти. Без цього компоненту FileZilla %s не буде працювати.
    
    Можливі рішення:
    - Переконайтеся, що %s знаходиться у каталозі, який є у списку вашого ШЛЯХУ змінної середовища.
    - Встановіть повний шлях до %s у %s змінної середовища.

note: @translator: Example: RSA with 2048 bits
en: %s with %d bits
uk_UA: %s з %d бітами

en: %s:%d - Hostname does not match certificate
uk_UA: %s:%d - Ім'я хоста не збігається з сертифікатом

en: %u - Username
uk_UA: %u - Ім'я користувача

en: %w - Proxy password
uk_UA: %w - Пароль проксі

en: &AWS S3 encryption
uk_UA: Шифрування &AWS S3

en: &Abort previous connection and connect in current tab
uk_UA: &Завершити попереднє з'єднання і з'єднати у поточній вкладці

en: &About...
uk_UA: &Про...

note: @translator: Keep short
en: &Access key ID:
uk_UA: ID ключа доступу:

note: @translator: Keep short
en: &Account ID:
uk_UA: &ID облікового запису:

en: &Account:
uk_UA: &Обліковий запис:

en: &Active
uk_UA: &Активний

en: &Add bookmark...
uk_UA: &Додати закладку...

en: &Add directory...
uk_UA: &Додати каталог...

en: &Add files to queue
uk_UA: &Додати файли до черги

en: &Add key file...
uk_UA: &Додати файл ключа...

en: &Add to queue
uk_UA: &Додати до черги

en: &Adjust server time, offset by:
uk_UA: &Узгодити час сервера, зсув на:

en: &Always allow insecure data connections for this server in future sessions.
uk_UA: &Завжди дозволяти незахищені зв'язки даних для цього сервера під час майбутніх сеансів.

en: &Always allow insecure plain %s for this server.
uk_UA: &Завжди дозволяти незахищений звичайний %s для цього сервера.

en: &Always trust this certificate in future sessions.
uk_UA: &У майбутніх сеансах завжди довіряти цьому сертифікату.

en: &Always trust this host, add this key to the cache
uk_UA: &Завжди довіряти цьому хосту,додати вказаний ключ у каше

en: &Always use default editor
uk_UA: &Завжди використовувати типовий редактор

en: &Always use selection for all unassociated files
uk_UA: &Завжди використовувати виділення для всіх непов'язаних файлів

en: &Always use this action
uk_UA: &Завжди виконувати цю дію

en: &Ask your operating system for the external IP address
uk_UA: &Здійснювати запит в операційної системи щодо завнішньої ІР адреси

en: &Auto
uk_UA: &Автоматичний

en: &Autodetect
uk_UA: &Автовизначення

en: &Background color:
uk_UA: &Колір тла:

en: &Binary
uk_UA: &Бінарний

en: &Binary prefixes using SI symbols. (e.g. 1 KB = 1024 bytes)
uk_UA: &Бінарні префікси з використанням символів SI. (наприклад, 1 КБ = 1024 байти)

en: &Bookmarks
uk_UA: &Закладки

en: &Browse
uk_UA: &Перегляд

en: &Browse...
uk_UA: &Перегляд...

en: &Burst tolerance:
uk_UA: &Стійкість пакету:

en: &Cancel
uk_UA: &Скасувати

en: &Certificate in chain:
uk_UA: &Сертифікат у ланцюжку:

en: &Clear private data...
uk_UA: &Очистити особисті дані...

en: &Close
uk_UA: &Закрити

en: &Close FileZilla
uk_UA: &Закрити FileZilla

en: &Close FileZilla once
uk_UA: &Закрити FileZilla один раз

en: &Configure speed limits...
uk_UA: &Конфігурувати обмеження швидкості...

en: &Configure...
uk_UA: &Конфігурувати...

en: &Connect
uk_UA: &З'єднати

en: &Copy current connection to Site Manager...
uk_UA: &Копіювати поточне з'єднання до Диспетчера Сайтів...

en: &Copy to clipboard
uk_UA: &Скопіювати до буферу обміну

en: &Create directory
uk_UA: &Створити каталог

en: &Create new tab
uk_UA: &Створити нову вкладку

en: &Debug
uk_UA: &Відлагодити

en: &Debug information in message log:
uk_UA: &Відлагодити інформацію в журналі повідомлень:

en: &Default editor:
uk_UA: &Типовий редактор:

en: &Default file exists action...
uk_UA: &Типова дія щодо існуючого файлу...

en: &Delay between failed login attempts:
uk_UA: &Затримка між невдалими спробами входу:

en: &Delete
uk_UA: &Видалити

en: &Delete symlink
uk_UA: &Видалити символічне посилання

en: &Delete...
uk_UA: &Видалити...

en: &Directory access permissions...
uk_UA: &Дозволи доступу до каталогу...

en: &Directory comparison
uk_UA: &Порівняння каталогів

en: &Disable synchronized browsing and continue changing the local directory
uk_UA: &Вимкнути синхронізований перегляд і продовжити змінювання локального каталогу

en: &Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory
uk_UA: &Вимкнути синхронізований перегляд і продовжити змінювання віддаленого каталогу

en: &Discard local file then download and edit file anew
uk_UA: &Проігнорувати локальний файл з подальшим його завантаженням та поновленям редагуванням

en: &Disconnect
uk_UA: &Від'єднати

en: &Display momentary transfer speed instead of average speed
uk_UA: &Показувати миттєву швидкість передачі замість середньої швидкості

en: &Display size in bytes
uk_UA: &Показати розмір в байтах

en: &Domain:
uk_UA: &Домен:

en: &Don't show this dialog again.
uk_UA: &Даний діалог більше не показувати.

en: &Don't use external IP address on local connections.
uk_UA: &Не використовувати зовнішню ІР адресу при локальному з'єднанні.

en: &Double-click action on directories:
uk_UA: &Дія подвійного клацання на каталогах:

en: &Double-click action on files:
uk_UA: &Подвійне клацання на файлах:

en: &Download
uk_UA: &Завантажити

en: &Download to:
uk_UA: &Завантажити до:

en: &Download...
uk_UA: &Завантажити...

en: &Downloads:
uk_UA: &Завантаження:

en: &Duplicate
uk_UA: &Дублювати

en: &Edit
uk_UA: &Редагувати

en: &Edit filter rules...
uk_UA: &Редагувати правила фільтрування...

en: &Enable
uk_UA: &Розблокувати

en: &Enable compression
uk_UA: &Увімкнути стиснення даних

en: &Enable speed limits
uk_UA: &Увімкнути обмеження швидкості

en: &Encoding:
uk_UA: &Кодування:

en: &Encryption:
uk_UA: &Кодування:

en: &Enter custom command...
uk_UA: &Ввести настроювану команду...

en: &Establish connection in a new tab
uk_UA: &Встановити з'єднання у новій вкладці

en: &Execute
uk_UA: &Виконати

en: &Export Site Manager entries
uk_UA: &Експорт записів Диспетчера Сайтів

en: &Export...
uk_UA: &Експорт...

en: &Fall back to active mode
uk_UA: &Повернутись до активного стану

en: &File
uk_UA: &Файл

en: &File Attributes...
uk_UA: &Атрибути файлу...

en: &File permissions...
uk_UA: &Дозволи файла...

en: &File:
uk_UA: &Файл:

en: &Filter conditions:
uk_UA: &Стан фільтру:

en: &Filter sets:
uk_UA: &Налаштування фільтру:

en: &Filters
uk_UA: &Фільтри

en: &Filters:
uk_UA: &Фільтри:

en: &Finish editing
uk_UA: &Закінчити редагування

en: &Finish editing and delete local file
uk_UA: &Завершити редагування і видалити локальний файл

en: &Flatten local paths, upload all contained files directly into target directory
uk_UA: &Вирівняти локальні шляхи, відвантажити усі вміщені файли безпосередньо до кінцевого каталогу

en: &Flatten remote paths, download all contained files directly into target directory
uk_UA: &Вирівняти віддалені шляхи, завантажити усі вміщені файли прямо до кінцевого каталогу

en: &Follow symlink, delete target directory contents
uk_UA: &Відстежити символічне посилання, видалити вміст кінцевого каталогу

en: &Get external IP address from the following URL:
uk_UA: &Отримати зовнішню ІР адресу з такого URL:

en: &Getting help...
uk_UA: &Отримання допомоги...

en: &Global bookmark
uk_UA: &Глобальна закладка

en: &HTTP/1.1 using CONNECT method
uk_UA: &HTTP/1.1 використовує метод CONNECT

en: &Help
uk_UA: &Допомога

en: &Hide identical files
uk_UA: &Приховати подібні файли

en: &Highest
uk_UA: &Найвищий

en: &Highest available port:
uk_UA: &Найвищий доступний порт:

en: &Host:
uk_UA: &Хост:

en: &IEC binary prefixes (e.g. 1 KiB = 1024 bytes)
uk_UA: &Бінарні префікси ІЕС (наприклад,1 KiБ =1024 байт)

en: &ISO 8601 (example: 2007-09-15)
uk_UA: &ISO 8601 (приклад: 2007-09-15)

en: &Import...
uk_UA: &Імпорт...

en: &Install new version
uk_UA: &Встановити нову версію

en: &Keep local path structure relative to search root
uk_UA: &Зберігати структуру локального шляху співвідносною кореневій папці пошуку

en: &Keep remote path structure relative to search root
uk_UA: &Утримувати структуру віддаленого шляху відносно кореневої папки пошуку

en: &Key file:
uk_UA: &Файл ключа:

en: &Layout of file and directory panes:
uk_UA: &Розташування файлів та областей каталогів:

en: &Limit local ports used by FileZilla
uk_UA: &Обмежити локальні порти, що використовуються FileZillа

en: &Limit number of simultaneous connections
uk_UA: &Обмежити кількість одночасних з'єднань

en: &Local directory tree
uk_UA: &Локальне дерево каталогів

en: &Local directory:
uk_UA: &Локальний каталог:

en: &Local search
uk_UA: &Локальний пошук

en: &Log to file
uk_UA: &Увійти до файлу

en: &Logon Type:
uk_UA: &Тип входу:

en: &Low
uk_UA: &Низький

en: &Manage bookmarks...
uk_UA: &Керування закладками...

en: &Manual transfer...
uk_UA: &Ручна передача...

en: &Master password:
uk_UA: &Головний пароль:

en: &Maximum number of connections:
uk_UA: &Максимальна кількість з'єднань:

en: &Maximum number of retries:
uk_UA: &Максимальна кількість спроб:

en: &Message log
uk_UA: &Журнал повідомлень

en: &Minimize to tray
uk_UA: &Зменшити до трею

en: &Name sorting mode:
uk_UA: &Спосіб сортування імені:

en: &Name:
uk_UA: &Ім'я:

en: &Network configuration wizard...
uk_UA: &Майстер налаштування мережі...

en: &New
uk_UA: &Новий

en: &New site
uk_UA: &Новий сайт

en: &New version available!
uk_UA: &Доступна нова версія!

en: &Next >
uk_UA: &Далі>

en: &No
uk_UA: &Ні

en: &None
uk_UA: &Жодного

en: &Normal
uk_UA: &Звичайний

en: &Numeric value:
uk_UA: &Числове значення:

en: &OK
uk_UA: &ДОБРЕ

en: &OPEN
uk_UA: &ВІДКРИТИ

en: &Open
uk_UA: &Відкрити

en: &Overwrite
uk_UA: &Переписати

en: &Passive
uk_UA: &Пасивний

en: &Password:
uk_UA: &Пароль:

en: &Play sound
uk_UA: &Відтворити звук

en: &Port:
uk_UA: &Порт:

en: &Preserve timestamps of transferred files
uk_UA: &Зберегти часові позначки переданих файлів

en: &Profile
uk_UA: &Профіль

en: &Queue
uk_UA: &Черга

en: &Quickconnect
uk_UA: &Швидке з'єднання

en: &Quickconnect bar
uk_UA: &Панель швидкого з'єднання

en: &Quickconnect history
uk_UA: &Історія Швидкого з'єднання

en: &Read
uk_UA: &Читати

en: &Reconnect
uk_UA: &Відновити з'єднання

en: &Reconnect information
uk_UA: &Інформація повторного з'єднання

en: &Refresh
uk_UA: &Оновити

en: &Remember master password until FileZilla is closed
uk_UA: &Пам'ятати головний пароль до завершення роботи FileZilla

en: &Remember password until FileZilla is closed
uk_UA: &Пам'ятати пароль до завершення роботи FileZilla

en: &Remote directory:
uk_UA: &Віддалений каталог:

en: &Remote path:
uk_UA: &Віддалений шлях:

en: &Remote search
uk_UA: &Віддалений пошук

en: &Remove
uk_UA: &Забрати

en: &Remove key
uk_UA: &Вилучити ключ

en: &Remove selected
uk_UA: &Забрати вибране

en: &Rename
uk_UA: &Перейменувати

en: &Rename...
uk_UA: &Перейменувати...

en: &Reopen local file
uk_UA: &Перевідкрити локальний файл

en: &Repeat password:
uk_UA: &Повторіть пароль:

en: &Replace invalid characters with:
uk_UA: &Замінити недійсні символи на:

en: &Report a bug...
uk_UA: &Повідомити про недолік...

en: &Request attention
uk_UA: &Прохання уваги

en: &Reset and requeue all
uk_UA: &Скинути і поновити в черзі все

en: &Restart Wizard
uk_UA: &Перезавантажити майстра

en: &Resume
uk_UA: &Відновити

en: &Run command...
uk_UA: &Команда на виконання...

en: &Run configuration wizard now...
uk_UA: &Запустити майстра налаштувань...

en: &Run update check now...
uk_UA: &Виконати перевірку оновлень...

en: &SITE
uk_UA: &САЙТ

en: &Save as...
uk_UA: &Зберегти як...

en: &Search
uk_UA: &Пошук

en: &Search remote files...
uk_UA: &Пошук віддалених файлів...

en: &Select a key:
uk_UA: &Вибрати ключ:

en: &Select entry:
uk_UA: &Вибрати запис:

en: &Select language:
uk_UA: &Вибрати мову:

en: &Select the columns that should be displayed:
uk_UA: &Вибрати стовпці для:

en: &Server
uk_UA: &Сервер

en: &Set as local directory and close dialog
uk_UA: &Встановити як локальний каталог і закрити діалогове вікно

en: &Set as remote directory and close dialog
uk_UA: &Встановити як віддалений каталог і закрити діалогове вікно

en: &Settings
uk_UA: &Налаштування

en: &Settings...
uk_UA: &Налаштування...

en: &Show debug menu
uk_UA: &Показати меню відлагодження

en: &Show detailed log
uk_UA: &Показати деталізований журнал повідомлень

en: &Show timestamps in message log
uk_UA: &Показати часові позначки в журналі повідомлень

en: &Site Manager entries
uk_UA: &Записи Диспетчера Сайтів

en: &Site Manager...
uk_UA: &Диспетчер Сайтів...

en: &Site-specific bookmark
uk_UA: &Специфічна закладка сайту

en: &Skip
uk_UA: &Оминути

en: &Speed limits
uk_UA: &Обмеження швидкості

en: &Start transfer immediately
uk_UA: &Розпочати передачу негайно

en: &Swap local and remote panes
uk_UA: &Обміняти локальні та віддалені панелі

en: &TLS Ciphers
uk_UA: &Шифри TLS

en: &Test
uk_UA: &Тест

en: &Theme:
uk_UA: &Тема:

en: &Token code:
uk_UA: &Код токена:

en: &Transfer
uk_UA: &Передача

en: &Transfer mode:
uk_UA: &Спосіб передачі:

en: &Transfer queue
uk_UA: &Почерговість передачі

en: &Treat dotfiles as ASCII files
uk_UA: &Трактувати файли з розширенням .dot як файли ASCII

en: &Trust this certificate on the listed alternative hostnames.
uk_UA: &Довіряти цьому сертифікату з-поміж списку альтернативних імен хоста.

en: &Unedit
uk_UA: &Відмінити редагування

en: &Update cached key for this host
uk_UA: &Обновити кешований ключ для даного хосту

en: &Upload
uk_UA: &Відвантажити

en: &Upload to:
uk_UA: &Відвантажити до:

en: &Upload...
uk_UA: &Відвантажити...

en: &Uploads:
uk_UA: &Відвантаження:

en: &Use custom program
uk_UA: &Використати користувацьку програму

en: &Use synchronized browsing
uk_UA: &Використовувати синхронізований перегляд

en: &Use system trust store to validate TLS certificates
uk_UA: &Використовувати сховище довіри системи для перевірки сертифікатів TLS

en: &Use system's default editor for text files
uk_UA: &Використати типовий системний редактор для текстових файлів

en: &Use the following IP address:
uk_UA: &Використовувати наступні ІР адреси:

en: &Use the server's external IP address instead
uk_UA: &Використати натомість зовнішню ІР адресу

en: &Use thousands separator
uk_UA: &Використати розділювач тисячних

en: &User:
uk_UA: &Користувач:

en: &Username:
uk_UA: &Ім'я користувача:

en: &Version %s
uk_UA: &Версія %s

en: &Version 3
uk_UA: &Версія 3

en: &View
uk_UA: &Вигляд

en: &View/Edit
uk_UA: &Перегляд/Редагування

en: &Watch locally edited files and prompt to upload modifications
uk_UA: &Стежити за локально редагованими файлами та нагадувати про відвантаження модифікацій

en: &When checking for updates, check for:
uk_UA: &При перевірці наявних оновлень, перевірити:

en: &Write
uk_UA: &Писати

en: &Yes
uk_UA: &Так

en: '%s' does not exist or cannot be accessed.
uk_UA: '%s' не існує або нема доступу.

en: '%s' is not a directory.
uk_UA: '%s' не є каталогом.

en: '%s' is not a supported protocol.
uk_UA: '%s' не є підтримуваним протоколом.

en: 'Normal' and 'Account' logontypes are not available. Your entry has been changed to 'Ask for password'.
uk_UA: Типи входу 'Нормальний' і 'Обліковий запис' відсутні. Ваш вхід було змінено на 'Запит паролю'.

en: 'quote' is usually a local command used by commandline clients to send the arguments following 'quote' to the server. You might want to enter the raw command without the leading 'quote'.
uk_UA: 'лапки' зазвичай є локальною командою, що використовується командною лінійкою клієнта для відправки аргументів даних 'лапок' на сервер. Можливо ви забажаєте ввести просту команду, не використовуючи 'лапок'.

en: (%d object filtered) | (%d objects filtered)
uk_UA[0]: (%d фільтрований об'єкт )
uk_UA[1]: (%d фільтрованих об'єкти)
uk_UA[2]: (%d фільтрованих об'єктів)

en: (%u%% downloaded)
uk_UA: (%u%% завантажено)

en: (0 for no limit)
uk_UA: (0 для безліміту)

en: (0-999 seconds)
uk_UA: (0-999 секунд)

en: (10-9999, 0 to disable)
uk_UA: (10-9999, 0 щоб вимкнути)

en: (example: %H-%M-%S)
uk_UA: (наприклад: %H-%M-%S)

en: (example: %Y-%m-%d)
uk_UA: (приклад: %Y-%m-%d)

en: (in %s/s)
uk_UA: (в %s/s)

en: - The command and each argument are separated by spaces
    - A command or argument containing whitespace or a double-quote character need to be enclosed in double-quotes
    - Double-quotes inside of a command or argument need to be doubled up
    - In arguments, %%f is a placeholder for the file to be opened. Use %%%% for literal percents
uk_UA: - Команда та кожен аргумент розділені пробілами
    - Команду або аргумент, що містять пробіл або символ подвійних лапок, потрібно укладати між подвійними лапками
    - Подвійні лапки всередині команди або аргументу потрібно подвоїти
    - В аргументах, %%f є заповнювачем файлу, який потрібно відкрити. Використовуйте %%%% для буквальних відсотків

en: --:--:-- left
uk_UA: --:--:-- залишилось

en: -c cannot be used together with an FTP URL.
uk_UA: -c не може використовуватись з адресою FTP.

en: -l can only be used together with an FTP URL.
uk_UA: -l може використовуватись лише з адресою FTP.

en: -s and -c cannot be present at the same time.
uk_UA: -s та -c не можуть співіснувати одночасно.

en: -s cannot be used together with an FTP URL.
uk_UA: -s не можна використовувати разом з адресою FTP.

en: /Groups
uk_UA: /Групи

en: /My Drives
uk_UA: /Мої диски

en: /My Drives/OneDrive
uk_UA: /Мої диски/OneDrive

en: /Shared drives
uk_UA: /Спільні диски

en: /Shared with me
uk_UA: /Спільне зі мною

en: /Sites
uk_UA: /Сайти

en: /Team drives
uk_UA: /Командні диски

en: 0 - None
uk_UA: 0 - Жодного

en: 1 - Warning
uk_UA: 1 - Попередження

en: 2 - Info
uk_UA: 2 - Інформація

en: 3 - Verbose
uk_UA: 3 - Детально

en: 32-bit system
uk_UA: 32-бітна система

en: 4 - Debug
uk_UA: 4 - Відлагодити

en: 64-bit system
uk_UA: 64-бітна система

en: < &Back
uk_UA: < &Назад

en: A bookmark with the entered name already exists. Please enter an unused name.
uk_UA: Закладка з вказаним іменем вже існує. Введіть нове ім'я.

en: A default editor needs to be set.
uk_UA: Потрібно встановити типовий редактор.

en: A directory cannot be dragged into one of its subdirectories.
uk_UA: Каталог неможливо перетягнути до одного з його підкаталогів.

en: A few servers don't allow passive mode or are misconfigured. In such cases you would have to use active mode. In active mode, FileZilla opens a port and asks the server to connect to it.
uk_UA: Рідкісні сервери не дозволяють пасивного режиму або ж вони неправильно сконфігуровані. В таких випадках вам необхідно використати активний режим. В активному режимі FileZilla відкриває порт і просить сервер про з'єднання.

en: A file previously opened has been changed.
uk_UA: Попередньо відкритий файл було змінено.

en: A file with that name is already being transferred.
uk_UA: Файл з таким іменем знаходиться в процесі передачі.

en: A file with that name is still being edited. Please close it and try again.
uk_UA: Файл з таким іменем знаходиться у процесі редагування. Закрийте його і повторіить спробу.

en: A local filename could not be decoded.
    Please make sure the LC_CTYPE (or LC_ALL) environment variable is set correctly.
    Unless you fix this problem, files might be missing in the file listings.
    No further warning will be displayed this session.
uk_UA: Локальне ім'я файлу неможливо декодувати.
    Переконайтесь, що змінна середовища LC_CTYPE (або LC_ALL) встановлена правильно.
    Якщо ви не полагодите цієї проблеми,файли будуть відсутні у списках файлів.
    Більше попереджень упродовж цього з'єднання не буде.

en: A lost master password cannot be recovered! Please thoroughly memorize your password.
uk_UA: Втрачений головний пароль відновленню не підлягає! Ретельно запам'ятайте його,будь ласка.

en: A new version of FileZilla is available:
uk_UA: Доступна нова версія FileZilla:

en: A proper server always shows all files, but some broken servers hide files from the user. Use this option to force the server to show all files.
uk_UA: Правильно налаштований сервер завжди показує всі файли,натомість деякі неправильно налаштовані будуть ховати файли від користувача.Використовуйте дану опцію щоб змусити сервер показувати усі файли.

en: A proper server does not require this. Contact the server administrator if you need this.
uk_UA: Правильно налаштований сервер цього не вимагає. Якщо у вас виникла така потреба, контактуйте з адміністратором сервера.

en: A remote operation is in progress and synchronized browsing is enabled.
    Disable synchronized browsing and continue changing the local directory?
uk_UA: Виконується віддалений процес і синхронну навігацію увімкнено.
    Вимкнути синхронізовану навігацію і продовжити змінювати локальний каталог?

en: A&dd
uk_UA: До&дати

en: A&llow resuming of ASCII files
uk_UA: До&зволити відновлення файлів ASCII

en: A&pply only to downloads
uk_UA: За&стосувати лише для завантажень

en: A&pply only to uploads
uk_UA: За&стосувати лише для відвантажень

en: A&pply to all files and directories
uk_UA: За&стосувати до всіх файлів та каталогів

en: A&utomatically remove successful transfers
uk_UA: А&втоматично видалити успішну передачу

note: @translator: Keep short
en: API &Key:
uk_UA: &Ключ API:

en: API Key:
uk_UA: Ключ API:

en: AWS &KMS encryption
uk_UA: Шифрування AWS &KMS

en: About FileZilla
uk_UA: Про FileZilla

en: Above the file lists
uk_UA: Над списками файлу

note: @translator: Keep short
en: Access &Grant:
uk_UA: Ґрант на &Доступ:

en: Access &Key:
uk_UA: Ключ &доступу:

en: Access to some local directories could not be restored:
uk_UA: Неможливо відновити доступ до деяких локальних каталогів:

en: Account
uk_UA: Обліковий запис

en: Action after queue &completion
uk_UA: Дія після &завершення черги

en: Action on selected file:
uk_UA: Дія над вибраним файлом:

en: Action to perform:
uk_UA: Дія до виконання:

en: Action:
uk_UA: Дія:

en: Active mode
uk_UA: Активний режим

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address.
uk_UA: FTP тест активного режиму показав збій. FileZilla не знає правильної завнішньої ІР адреси.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address. In addition to that, your router has modified the sent address.
uk_UA: Невдалий тест активного режиму FTP. FileZilla не знає правильної зовнішньої ІР адреси. До того ж, ваш маршрутизатор змінив адресу відправника.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla knows the correct external IP address, but your router or firewall has misleadingly modified the sent address.
uk_UA: FTP тест активного режиму показав збій. FileZilla знає правильну зовнішню ІР адресу,однак ваш маршрутизатор або файєрвол помилково змінили відправлену адресу.

en: Active mode IP
uk_UA: ІР активного режиму

en: Add files to &queue only
uk_UA: Лише додати файли до &черги

en: Add selected directory to the transfer queue
uk_UA: Додати вибрану директорію до черги передачі

en: Add selected files and folders to the transfer queue
uk_UA: Додати вибрані файли і папки до черги передачі

en: Add to queue
uk_UA: Додати до черги

en: Address type not supported
uk_UA: Тип адреси не підтримується

en: Advanced
uk_UA: Додатково

en: Advice: Unless you want to test new features, please keep using stable versions only. Beta versions and nightly builds are development versions meant for testing purposes. Nightly builds of FileZilla may not work as expected and might even damage your system. Use beta versions and nightly builds at your own risk.
uk_UA: Порада: Використовуйте стабільну версію за виключенням випадку, якщо у вас є потреба перевірити нові можливості. Бета версії і нічні збірки є версіями розробки і призначені для потреб тестування. Нічні збірки FileZilla можуть давати збої і навіть пошкодити вашу систему. Використовуйте бета версії і нічні збірки на власний ризик.

en: Al&ways perform this action
uk_UA: Зав&жди виконувати цю дію

en: Algorithm:
uk_UA: Алгоритм:

en: All files
uk_UA: Усі файли

en: All files have been successfully transferred
uk_UA: Усі файли були успішно передані

en: All ports in the given range have to be between 1024 and 65535.
uk_UA: Усі порти в заданому діапазоні повинні знаходитись в межах від 1024 до 65535.

en: All transfers have finished. %d file could not be transferred. | All transfers have finished. %d files could not be transferred.
uk_UA[0]: Усі передачі завершено. %d файл передати неможливо.
uk_UA[1]: Усі передачі завершено. %d файли передати неможливо.
uk_UA[2]: Усі передачі завершено. %d файлів передати неможливо.

en: Allow &fall back to other transfer mode on failure
uk_UA: Дозволити &звернутися до іншого режиму передачі при виникненні збою

en: Allow fallback to other transfer mode on failure
uk_UA: Дозволити звернутися до іншого режиму передачі при виникненні збою

en: Already connected
uk_UA: Існуюче з'єднання

en: Alternative name: | Alternative names:
uk_UA[0]: Альтернативне ім'я:
uk_UA[1]: Альтернативні імена:
uk_UA[2]: Альтернативних імен:

en: Alternatively you can use the Pageant tool from PuTTY to manage your keys, FileZilla does recognize Pageant.
uk_UA: Щоб управляти своїми ключами, можете використати у якості альтернативи інструмент Pageant з PuTTY, FileZilla розпізнає Pageant.

en: Alternatively you can use your system's SSH agent. To do so, make sure the SSH_AUTH_SOCK environment variable is set.
uk_UA: Як альтернативу, ви можете використати свій системний агент SSH. Задля цього переконайтесь, що встановлено перемінну середовища SSH_AUTH_SOCK.

en: Alternatively, you can also download the latest version from the FileZilla website:
uk_UA: В якості альтернативи, ви, також, можете завантажити останню версію FileZilla з веб сайту:

en: An error occurred loading the transfer queue from "%s".
    Some queue items might not have been restored.
uk_UA: Помилка при завантаженні черги передачі з "%s".
    Деякі елементи черги неможливо відновити.

en: An error occurred saving the transfer queue to "%s".
    Some queue items might not have been saved.
uk_UA: Помилка збереження черги передачі до "%s".
    Деякі елементи черги неможливо зберегти.

en: An item with the same name as the dragged item already exists at the target location.
uk_UA: Елемент, що перетягується, позначений схожим іменем з елементом, який вже існує на вказаній позиції.

en: Anonymous
uk_UA: Анонімний

en: Another remote operation is already in progress, cannot change directory now.
uk_UA: Виконується ще один віддалений процес, зараз зміна директорії неможлива.

en: Any changes made in the Site Manager could not be saved.
uk_UA: Внесення будь-яких змін в Диспетчері Сайтів не може бути збереженим.

en: Any changes made to the filters could not be saved.
uk_UA: Внесення будь-яких змін до фільтрів не може бути збережено.

en: Any changes made to the filters will not be saved.
uk_UA: Внесення будь-яких змін до фільтрів не будуть збережені.

en: App&ly to directories only
uk_UA: За&стосувати лише до каталогів

note: @translator: Keep short
en: Application &Key:
uk_UA: Ключ &програми:

en: Apply
uk_UA: Застосувати

en: Apply to &current queue only
uk_UA: Застосувати лише до &поточної черги

en: Apply to &files only
uk_UA: Застосувати лише до &файлів

en: Archive
uk_UA: Архів

en: As tab in the transfer queue pane
uk_UA: Як вкладка в панелі черги передачі

en: Ask for action
uk_UA: Запит на виконання

en: Ask for password
uk_UA: Запит на пароль

en: Ask operating system for a port.
uk_UA: Запит операційної системи про порт.

en: Ask your operating system for the external IP address
uk_UA: Запит своєї операційної системи про зовнішню ІР адресу

en: Asking questions in the FileZilla Forums
uk_UA: Задавати питання у форумах FileZilla

en: Associated program not found:
uk_UA: Допоміжної програми не знайдено:

en: At least one filter condition is incomplete
uk_UA: Принаймні одна умова фільтрації не повна

en: At this point, all required information has been gathered.
uk_UA: На цьому етапі усю необхідну інформацію зібрано.

en: Attribute
uk_UA: Атрибут

en: Authentication failed.
uk_UA: Невдала автентифікація.

en: Author:
uk_UA: Автор:

en: Auto
uk_UA: Авто

en: Automatic file type classification
uk_UA: Автоматичне класифікування типу файлів

en: B <Unit symbol for bytes. Only translate first letter>
uk_UA: B <Символ елементу для байтів.Перекладати лише першу літеру>

en: B&ypass proxy
uk_UA: Про&міжний проксі

en: Basic usage instructions
uk_UA: Базові інструкції користування

en: Behaviour
uk_UA: Поведінка

en: Being edited
uk_UA: В процесі редагування

en: Binary
uk_UA: Бінарний

en: Blackboard
uk_UA: Панель оголошень

en: Blue
uk_UA: Синій

en: Bookmark
uk_UA: Закладка

en: Bookmark:
uk_UA: Закладка:

en: Bookmarks
uk_UA: Закладки

en: Browse...
uk_UA: Перегляд...

en: Build date:
uk_UA: Дата створення:

en: Build information
uk_UA: Інформація по конструкції

en: Business category:
uk_UA: Категорія бізнесу:

en: By default FileZilla uses any available local port to establish transfers in active mode. If you want to limit FileZilla to use only a small range of ports, please enter the port range below.
uk_UA: FileZilla типово використовує будь-який доступний локальний порт для встановлення передач в активному режимі. Якщо бажаєте обмежити програму FileZilla використанням лише невеликого діапазону портів, введіть діапазон портів нижче.

en: C&ancel current operation
uk_UA: Від&мінити дану операцію

en: C&lear all
uk_UA: О&чистити усе

en: C&omparative search
uk_UA: По&рівняльний пошук

en: C&opy URL(s) to clipboard
uk_UA: К&опіювати адресу(-и) до буферу обміну

en: C&opy URL(s) with password to clipboard
uk_UA: К&опіювати адресу(-и) URL з паролем до буферу обміну

en: C&ustom
uk_UA: На&строюваний

en: C&ustom KMS ARN:
uk_UA: На&строюваний KMS ARN:

en: C&ustom filetype associations:
uk_UA: На&строювані асоціації типів файлів:

en: CPU features:
uk_UA: Характеристики ЦП:

en: Calculating timezone offset of server...
uk_UA: Обчислення зсуву часового поясу відносно сервера...

en: Cancel
uk_UA: Скасувати

en: Cancel current operation
uk_UA: Скасувати поточну операцію

en: Cancels the current operation
uk_UA: Скасовує поточну операцію

en: Cannot access '%s', no media inserted or drive not ready.
uk_UA: Нема доступу '%s', не встановлені носії або диск не готовий.

en: Cannot add server to Site Manager
uk_UA: Неможливо додати сервер до Диспетчера Сайтів

en: Cannot change directory, there already is a synchronized browsing operation in progress.
uk_UA: Неможливо змінити каталог, виконується операція синхронізованого перегляду.

en: Cannot close tab while busy.
    Cancel current operation and close tab?
uk_UA: Неможливо закрити вкладку під час роботи.
    Скасувати поточну операцію і закрити вкладку?

en: Cannot compare directories, different filters for local and remote directories are enabled
uk_UA: Неможливо порівняти каталоги, увімкнено різні фільтри та віддалені каталоги

en: Cannot create new filter
uk_UA: Неможливо створити новий фільтр

en: Cannot edit file
uk_UA: Неможливо редагувати файл

en: Cannot edit file, not connected to any server.
uk_UA: Редагування файлу неможливе; нема підключення до жодного серверу.

en: Cannot edit file, remote path unknown.
uk_UA: Неможливо редагувати файл, невідомий віддалений шлях.

en: Cannot establish FTP connection to an SFTP server. Please select proper protocol.
uk_UA: Неможливо встановити з'єднання з SFTP сервером. Виберіть,будь-ласка,властивий протокол.

en: Cannot load key file
uk_UA: Неможливо завантажити файл ключа

en: Cannot rename entry
uk_UA: Неможливо перейменувати компонент

en: Cannot rename file
uk_UA: Неможливо перейменувати файл

en: Cannot save filterset
uk_UA: Неможливо зберегти налаштування фільтру

en: Cannot select filter
uk_UA: Неможливо вибрати фільтр

en: Cannot set file association
uk_UA: Неможливо встановити асоціацію типу файлу

en: Cannot show dialog
uk_UA: Неможливо показати діалог

en: Cannot view/edit selected file
uk_UA: Перегляд / редагування обраного файлу неможливе

en: Case Insensitive
uk_UA: Нечутливий до регістру

en: Case insensitive
uk_UA: Нечутливий до регістру

en: Case insensitive (default)
uk_UA: Нечутливий до регістру (типово)

en: Case sensitive
uk_UA: Чутливий до регістру

en: Case sensitive (default)
uk_UA: Чутливий до регістру (типово)

en: Categories to clear
uk_UA: Категорії, щоб очистити

en: Certificate
uk_UA: Сертифікат

en: Certificate and session data are not available yet.
uk_UA: Сертифікату і даних по з'єднанню ще немає.

en: Certificate details
uk_UA: Інформація про сертифікат

en: Challenge:
uk_UA: Виклик:

en: Change file attributes
uk_UA: Змінити атрибути

en: Change the file permissions.
uk_UA: Змінити дозволи для файлу.

en: Changing logfile settings requires restart of FileZilla.
uk_UA: Зміна налаштувань файлу журналу вимагає перезавантаження FileZilla.

en: Character encoding issue
uk_UA: Подача кодування символів

en: Charset
uk_UA: Набір символів

en: Check for &updates...
uk_UA: Перевірити &оновлення...

en: Check for FileZilla &updates automatically:
uk_UA: Перевіряти &оновлення FileZilla автоматично:

en: Check for Updates
uk_UA: Перевірити оновлення

en: Check for newer versions of FileZilla
uk_UA: Перевірити наявність новішої версії FileZilla

en: Check for updates failed
uk_UA: Перевірити невдалі оновлення

en: Check your login credentials. The entered password starts or ends with a space character.
uk_UA: Перевірте свій обліковий запис. Введений пароль починається або закінчується пробілом.

en: Check your login credentials. The entered username starts or ends with a space character.
uk_UA: Перевірте свій обліковий запис. Введене ім'я користувача починається або закінчується пробілом.

en: Checking for correct external IP address
uk_UA: Перевірка правильності зовнішньої ІР адреси

en: Checking for updates...
uk_UA: Перевірка оновлень...

en: Checksum match on file %s
uk_UA: Контрольна сума співпадає у файлі %s

en: Checksum mismatch on file %s
uk_UA: Контрольна сума не співпадає у файлі %s

en: Choose a key file
uk_UA: Вибрати файл ключа

en: Choose the default local directory
uk_UA: Виберіть типовий локальний каталог

en: Choose the local directory
uk_UA: Вибрати локальний каталог

en: Cipher:
uk_UA: Шифр:

en: Cl&ose tab
uk_UA: За&крити вкладку

en: Classic
uk_UA: Класичний

en: Clear &layout cache
uk_UA: Очистити &каше формату

en: Clear auto&update data
uk_UA: Очистити авто&оновлені дані

en: Clear history
uk_UA: Очистити історію

en: Clear private data
uk_UA: Очистити особисті дані

en: Clear quickconnect bar
uk_UA: Очистити панель Швидкого З'єднання

en: Click on Finish to save your configuration.
uk_UA: Щоб зберегти свою конфігурацію натисніть кнопку Завершити.

en: Client to server MAC:
uk_UA: Клієнт для МАС сервера:

en: Client to server cipher:
uk_UA: Клієнт для серверного шифру:

en: Close
uk_UA: Закрити

en: Close &all other tabs
uk_UA: Закрити &усі інші вкладки

en: Close FileZilla
uk_UA: Закрити FileZilla

en: Close all running instances of FileZilla
uk_UA: Закрити всі діючі екземпляри FileZilla

en: Close quick search and continue comparing?
uk_UA: Закрити швидкий пошук і продовжити порівняння?

en: Closes current tab
uk_UA: Закриває поточну вкладку

en: Co&mments:
uk_UA: Ко&ментарі:

en: Column properties
uk_UA: Властивості стовпців

en: Column setup
uk_UA: Встановлення стовпців

en: Command and its arguments need to be properly quoted.
uk_UA: Для команди та її параметрів потрібне правильне лапкування.

en: Command failed
uk_UA: Невдала команда

en: Command not supported
uk_UA: Команда не підтримується

en: Command not supported by this protocol
uk_UA: Команда не підтримується даним протоколом

en: Command:
uk_UA: Команда:

en: Comment
uk_UA: Коментар

en: Common name:
uk_UA: Спільне ім'я:

en: Communication tainted by router or firewall
uk_UA: Зв'язок блокується маршрутизатором або файєрволом

en: Compare &modification time
uk_UA: Порівняти &час модифікації

en: Compare file&size
uk_UA: Порівняти розмір &файлу

en: Compare the displayed fingerprint with the certificate fingerprint you have received from your server administrator or server hosting provider.
uk_UA: Порівняйте показаний відбиток із відбитком сертифіката, який ви отримали від свого адміністратора сервера або постачальника послуг хостингу.

en: Compare:
uk_UA: Порівняти:

en: Comparison &threshold (in minutes):
uk_UA: Порівняння &порогової величини (в хвилинах):

en: Comparison threshold needs to be between 0 and 1440 minutes.
uk_UA: Порівняння порогової величини повинно бути у проміжку поміж 0 та 1440 хвилин.

en: Compiled for:
uk_UA: Зібрано для:

en: Compiled on:
uk_UA: Зібрано на:

en: Compiled with:
uk_UA: Зібрано з:

en: Compiler flags:
uk_UA: Ознаки компілятора:

en: Compressed
uk_UA: Стиснуто

en: Concurrent transfers
uk_UA: Поточні передачі

en: Conditions are c&ase sensitive
uk_UA: Умови чутливі до ре&гістру

en: Configuration test
uk_UA: Тестування конфігурації

en: Configure passive mode
uk_UA: Конфігурувати пасивний режим

en: Configure port range
uk_UA: Конфігурувати діапазон портів

en: Configuring FileZilla and your network
uk_UA: Конфігурування FileZilla та вашої мережі

en: Confirm deletion
uk_UA: Підтвердити видалення

en: Confirmation needed
uk_UA: Необхідне підтвердження

en: Congratulations, your configuration seems to be working.
uk_UA: Вітаємо, Ваша конфігурація виглядає працездатною.

en: Connect bypassing proxy settings
uk_UA: Під'єднати налаштування обхідного проксі

en: Connect failed: %s
uk_UA: Невдале з'єднання: %s

en: Connect in current tab
uk_UA: З'єднати в поточній вкладці

en: Connect in new tab
uk_UA: З'єднати в новій вкладці

en: Connect to specified Site Manager site
uk_UA: Під'єднати до сайту, вказаного Диспетчером Сайтів

en: Connecting
uk_UA: Під'єднання

en: Connecting to %s
uk_UA: Під'єднання до %s

en: Connecting to %s through %s proxy
uk_UA: Під'єднання до %s через проксі %s

en: Connecting to %s...
uk_UA: Під'єднання до %s...

en: Connection
uk_UA: Під'єднання

en: Connection attempt failed
uk_UA: Невдала спроба під'єднання

en: Connection attempt failed with "%s", trying next address.
uk_UA: Невдала спроба під'єднання з "%s", роблю спробу за наступною адресою.

en: Connection attempt failed with "%s".
uk_UA: Невдала спроба під'єднання з "%s".

en: Connection attempt interrupted by user
uk_UA: Спробу під'єднання перервано користувачем

en: Connection closed
uk_UA: З'єднання завершено

en: Connection closed by server
uk_UA: З'єднання завершено сервером

en: Connection established, initializing TLS...
uk_UA: З'єднання встановлено, ініціюється TLS...

en: Connection established, waiting for welcome message.
uk_UA: З'єднання встановлено, очікуємо на запрошення.

en: Connection established, waiting for welcome message...
uk_UA: З'єднання встановлено, очікуємо на вітальне повідомлення...

en: Connection lost
uk_UA: З'єднання втрачено

en: Connection not allowed by ruleset
uk_UA: З'єднання не дозволено встановленими правилами

en: Connection refused
uk_UA: У з'єднанні відмовлено

en: Connection timed out after %d second of inactivity | Connection timed out after %d seconds of inactivity
uk_UA[0]: Час очікування вичерпано після %d секунди бездіяльності
uk_UA[1]: Час очікування вичерпано після %d секунд бездіяльності
uk_UA[2]: Час очікування вичерпано після %d секунд бездіяльності

en: Connection timed out.
uk_UA: Час з 'єднання вичерпано.

en: Connection to server lost.
uk_UA: З'єднання з сервером втрачено.

en: Connection with proxy established, performing handshake...
uk_UA: З'єднання з проксі встановлено, обмінюємось вітаннями...

en: Connection with server got closed prematurely.
uk_UA: З'єднання з сервером закрилось дочасно.

en: Connection with the test server failed.
uk_UA: З'єднання з тестовим сервером невдале.

en: Consider using the interactive login type.
uk_UA: Розгляньте можливість використання інтерактивного типу входу.

en: Convert key file
uk_UA: Конвертувати файл ключа

en: Copy (%d) of %s
uk_UA: Копія (%d) з %s

en: Copy of %s
uk_UA: Копія з %s

en: Copy the URLs of the selected items to clipboard, including password.
uk_UA: Копіювати адреси URL вибраних елементів до буферу обміну разом з паролем.

en: Copy the URLs of the selected items to clipboard.
uk_UA: Копіювати адреси вибраних елементів до буферу обміну.

en: Could not accept connection: %s
uk_UA: Неможливо прийняти з'єднання: %s

en: Could not access path %s
uk_UA: Неможливо отримати доступ до шляху %s

en: Could not add connection to Site Manager
uk_UA: Неможливо додати з'єднання до Диспетчера Сайтів

en: Could not complete operation
uk_UA: Неможливо завершити операцію

en: Could not connect to server
uk_UA: Неможливо під'єднатися до серверу

en: Could not connect to server: %s
uk_UA: Неможливо під'єднатися до сервера: %s

en: Could not convert command to server encoding
uk_UA: Неможливо сконвертувати команду до серверного кодування

en: Could not convert private key
uk_UA: Неможливо сконвертувати приватний ключ

en: Could not copy URLs
uk_UA: Неможливо скопіювати адреси

en: Could not copy data
uk_UA: Неможливо скопіювати дані

en: Could not create CFURL from path %s
uk_UA: Неможливо створити CFURL із шляху %s

en: Could not create URI for this transfer.
uk_UA: Не вдалося створити ідентифікатор URI для цієї передачі.

en: Could not create local file %s
uk_UA: Неможливо створити локальний файл %s

en: Could not create logging mutex: %s
uk_UA: Неможливо створити реєстраційний об’єкт-взаємовиключення: %s

en: Could not create security-scoped bookmark from URL:
uk_UA: Неможливо створити безпечну закладку з адреси URL:

en: Could not create temporary file name.
uk_UA: Не вдалося створити тимчасове ім'я файлу.

en: Could not determine the target of the Drag&Drop operation.
uk_UA: Не вдалося визначити ціль операції Перетягнути і Скинути.

en: Could not determine the target of the Drag&Drop operation.
    Either the shell extension is not installed properly or you didn't drop the files into an Explorer window.
uk_UA: Неможливо визначити місцепризначення оперції Перетягнути&Скинути.
    Або неправильно встановлено розширення оболонки, або ви не помістили файли у вікно Провідника.

en: Could not establish connection to server
uk_UA: Неможливо встановити з'єднання з сервером

en: Could not find the resource files for FileZilla, closing FileZilla.
    You can specify the data directory of FileZilla by setting the FZ_DATADIR environment variable.
uk_UA: Неможливо знайти вихідні файли для FileZilla, закриваю FileZilla.
    Ви можете вказати каталог даних FileZilla, встановивши змінну середовища FZ_DATADIR.

en: Could not generate custom login sequence.
uk_UA: Неможливо згенерувати настроювану послідовність входу.

en: Could not generate key
uk_UA: Неможливо згенерувати ключ

en: Could not get full remote path.
uk_UA: Неможливо отримати повний віддалений шлях.

en: Could not get native path from CFURL
uk_UA: Неможливо отримати власний шлях з CFURL

en: Could not get path from URL
uk_UA: Неможливо отримати шлях з адреси URL

en: Could not get reply from fzputtygen.
uk_UA: Неможливо отримати відповідь від fzputtygen.

en: Could not get reply from fzstorj.
uk_UA: Не вдалося отримати відповідь від fzstorj.

en: Could not get size of '%s'
uk_UA: Не вдалося отримати розмір "%s"

en: Could not get temporary directory to download file into.
uk_UA: Неможливо отримати тимчасовий каталог для завантаження файлів.

en: Could not list directory contents
uk_UA: Не вдалося перелічити вміст каталогу

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    Any changes made in the Site Manager will not be saved.
uk_UA: Неможливо завантажити "%s", упевніться, що файл дійсний і до нього є доступ.
    Будь-які зміни, зроблені в Диспетчері Сайтів, не будуть збереженими.

en: Could not load key file
uk_UA: Неможливо завантажити файл ключа

en: Could not load private key
uk_UA: Неможливо завантажити приватний ключ

en: Could not obtain corresponding local directory for the remote directory '%s'.
    Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
uk_UA: Неможливо отримати відповідний локальний каталог для віддаленого каталогу '%s'.
    Вимкнути синхронізований перегляд та продовжити змінювати віддалений каталог?

en: Could not obtain corresponding local directory for the remote directory '%s'.
    Synchronized browsing has been disabled.
uk_UA: Неможливо отримати відповідний локальний каталог для віддаленого каталогу '%s'.
    Синхронізований перегляд вимкнуто.

en: Could not obtain corresponding remote directory for the local directory '%s'.
    Synchronized browsing has been disabled.
uk_UA: Неможливо отримати відповідний локальний каталог для віддаленоого каталогу '%s'.
    Синхронізований перегляд вимкнуто.

en: Could not obtain size of '%s'
uk_UA: Неможливо отримати розмір '%s'

en: Could not open '%s'
uk_UA: Неможливо відкрити '%s'

en: Could not open clipboard
uk_UA: Неможливо відкрити буфер обміну

en: Could not open log file: %s
uk_UA: Неможливо відкрити файл журналу: %s

en: Could not parse remote path.
uk_UA: Аналіз віддаленого шляху неможливий.

en: Could not parse server address:
uk_UA: Неможливо визначити адресу сервера :

en: Could not read from '%s'
uk_UA: Неможливо читати з '%s'

en: Could not read from data socket.
uk_UA: Неможливо читати з гнізда даних.

en: Could not read from socket: %s
uk_UA: Неможливо читати з гнізда проксі: %s

en: Could not receive data from server.
uk_UA: Неможливо отримати дані сервера.

en: Could not restore directory access
uk_UA: Неможливо відновити доступ до каталогу

en: Could not send command to fzputtygen.
uk_UA: Неможливо надіслати команду до fzputtygen.

en: Could not send command to fzsftp executable
uk_UA: Не вдалося надіслати команду до виконуваного файлу fzsftp

en: Could not send command to fzstorj.
uk_UA: Неможливо надіслати команду до fzstorj.

en: Could not start transfer
uk_UA: Неможливо розпочати передачу

en: Could not write "%s", any changes to the Site Manager could not be saved: %s
uk_UA: Неможливо записати "%s", будь-які зміни в Диспетчері Сайтів не можуть бути збереженими: %s

en: Could not write "%s", the bookmark could not be added: %s
uk_UA: Неможливо записати "%s", дану закладку додати неможливо: %s

en: Could not write "%s", the global bookmarks could no be saved: %s
uk_UA: Неможливо записати "%s"; глобальні закладки зберегти неможливо: %s

en: Could not write "%s", the selected sites could not be exported: %s
uk_UA: Неможливо записати "%s"; обрані сайти експортувати неможливо : %s

en: Could not write "%s":
uk_UA: Неможливо писати "%s":

en: Could not write key file: %s
uk_UA: Неможливо записати файл ключа: %s

en: Could not write to local file
uk_UA: Неможливо записати в локальний файл

en: Could not write to log file: %s
uk_UA: Неможливо записати у файл журналу: %s

en: Could not write to socket: %s
uk_UA: Неможливо записати в сокет: %s

en: Country:
uk_UA: Країна:

en: Crea&te new file
uk_UA: Створи&ти новий файл

en: Create &missing local directory and enter it
uk_UA: Створити &відсутній локальний каталог і увійти до нього

en: Create &missing remote directory and enter it
uk_UA: Створити &відсутній віддалений каталог і увійти до нього

en: Create a new subdirectory in the current directory
uk_UA: Створити новий підкаталог в поточному каталозі

en: Create a new subdirectory in the current directory and change into it
uk_UA: Створити новий підкаталог в поточному каталозі і змінити в ньому

en: Create a new, empty file in the current directory
uk_UA: Створити новий, порожній файл в поточному каталозі

en: Create director&y and enter it
uk_UA: Створити катало&г і увійти до нього

en: Create directory
uk_UA: Створити каталог

en: Create empty file
uk_UA: Створити порожній файл

en: Creating directory
uk_UA: Створення каталогу

en: Creating directory '%s'...
uk_UA: Створення каталогу '%s'...

en: Critical error
uk_UA: Критична помилка

en: Critical error:
uk_UA: Критична помилка:

en: Critical file transfer error
uk_UA: Критична помилка передачі файлу

en: Critical file transfer error after transferring %s in %s
uk_UA: Критична помилка передачі файлу після передачі %s до %s

en: Current remote directory (%s) is not below the synchronization root (%s).
    Synchronized browsing has been disabled.
uk_UA: Поточний віддалений каталог (%s) не під коренем синхронізації (%s).
    Синхронізовану навігацію відімкнено.

en: Current transfer type is set to ASCII.
uk_UA: Поточний тип передачі встановлено в ASCII.

en: Current transfer type is set to automatic detection.
uk_UA: Тип поточної передачі встановлено за параметром автовизначення.

en: Current transfer type is set to binary.
uk_UA: Тип поточної передачі встановлено за бінарним параметром.

en: Curve:
uk_UA: Крива:

en: Cus&tom
uk_UA: Нас&троюваний

en: Cus&tomer encryption
uk_UA: Клі&єнтське шифрування

en: Custom KMS ARN
uk_UA: Настроюваний KMS ARN

en: Custom KMS ARN id cannot be empty.
uk_UA: Настроюваний ідентифікатор KMS ARN не може бути порожнім.

en: Custom filter set
uk_UA: Встановлено настроюваний фільтр

en: Custom key cannot be empty.
uk_UA: Настроюваний ключ не може бути порожнім.

en: Custom key length must be 256-bit.
uk_UA: Довжина настроюваного ключа має бути 256 біт.

en: Custom server
uk_UA: Настроюваний сервер

en: Customer Ke&y:
uk_UA: Клієнтський кл&юч:

en: Cyan
uk_UA: Блакитний

en: D&ata type
uk_UA: Т&ип Даних

en: D&ecimal prefixes using SI symbols (e.g. 1 KB = 1000 bytes)
uk_UA: Де&сятиричні префікси, що використовують SI символи (наприклад 1 KБ = 1000 байт)

en: D&efault
uk_UA: Ти&повий

en: D&elete
uk_UA: Ви&далити

en: D&irectory comparison
uk_UA: П&орівняння каталогів

en: D&isable all
uk_UA: Вим&кнути все

en: D&o not save passwords
uk_UA: Н&е зберігати паролі

en: D&uplicate
uk_UA: Д&ублювати

en: DOS-like with virtual paths
uk_UA: DOS- подібний з віртуальними шляхами

en: Data
uk_UA: Дані

en: Data socket closed too early.
uk_UA: Сокет даних закрився дуже рано.

en: Date
uk_UA: Дата

en: Date formatting
uk_UA: Форматування даних

en: Date/time format
uk_UA: Формат дати/часу

en: Date/time unknown
uk_UA: Дата/час невідомі

en: Debug
uk_UA: Відлагодження

en: Debugging settings
uk_UA: Налаштування відлагодження

en: Default &local directory:
uk_UA: Типовий &локальний каталог:

en: Default (AWS/S3)
uk_UA: Типовий (AWS/S3)

en: Default (Autodetect)
uk_UA: Типово (Атовизначення)

en: Default editor not properly quoted.
uk_UA: Типовий редактор неправильно взятий в лапки.

en: Default file exists action
uk_UA: Типова дія щодо існуючого файлу

en: Default r&emote directory:
uk_UA: Типовий віддалений ка&талог:

en: Default remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path for the selected server type.
uk_UA: Типовий віддалений шлях не піддається аналізу. Переконайтесь, що це дійсний абсолютний шлях для обраного типу сервера.

en: Default system language
uk_UA: Типова мова системи

en: Default transfer mode:
uk_UA: Типовий режим передач:

en: Default transfer type:
uk_UA: Типовий тип передачі:

en: Default: http://ip.filezilla-project.org/ip.php
uk_UA: Типова: http://ip.filezilla-project.org/ip.php

en: Delay between failed connection attempts has to be between 1 and 999 seconds.
uk_UA: Затримка між невдалими спробами з'єднання повинна бути у проміжку між 1 та 999 секундами.

en: Delaying connection for %d second due to previously failed connection attempt... | Delaying connection for %d seconds due to previously failed connection attempt...
uk_UA[0]: Затримка з'єднання на %d секунду пов'язана з попередньо невдалою спробою з'єднання...
uk_UA[1]: Затримка з'єднання на %d секунди пов'язана з попередньо невдалою спробою з'єднання...
uk_UA[2]: Затримка з'єднання на %d секунд пов'язана з попередньо невдалою спробою з'єднання...

en: Delete Site Manager entries
uk_UA: Видалити записи з Диспетчера Сайтів

en: Delete selected directory
uk_UA: Видалити обраний каталог

en: Delete selected files and directories
uk_UA: Видалити обрані файли і каталоги

en: Deleting "%s"
uk_UA: Видалення "%s"

en: Deleting %u files from "%s"
uk_UA: Видалення %u файлів з "%s"

en: Deleting symbolic link
uk_UA: Видалення символічного посилання

en: Desktop
uk_UA: Робочий стіл

en: Details
uk_UA: Подробиці

en: Details for new key:
uk_UA: Подробиці стосовно нового ключа:

en: Detected newer version of FileZilla
uk_UA: Виявлено наявність новішої версії FileZilla

en: Dire&ctories
uk_UA: Ка&талоги

en: Direction
uk_UA: Напрямок

en: Directory
uk_UA: Каталог

en: Directory access permissions
uk_UA: Дозволи доступу до каталогу

en: Directory comparison
uk_UA: Порівняння каталогів

en: Directory comparison failed
uk_UA: Невдале порівняння каталогів

en: Directory containing the logfile does not exist or filename is invalid.
uk_UA: Каталога, що містить файл журналу не існує, або ім'я файлу недійсне.

en: Directory listing &filters...
uk_UA: &Фільтри списку каталога...

en: Directory listing aborted by user
uk_UA: Список каталогів припинено користувачем

en: Directory listing failed
uk_UA: Невдалий список каталогів

en: Directory listing filters
uk_UA: Фільтри списку каталогів

en: Directory listing of "%s" successful
uk_UA: Список каталогу "%s" вдалий

en: Directory listing successful
uk_UA: Вдалий список каталогів

en: Disa&ble all
uk_UA: Вимк&нути все

en: Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
uk_UA: Вимкнути синхронізований перегляд і продовжити зміни у віддаленому каталозі?

en: Disable this option again if you will not be able to see the correct directory contents anymore.
uk_UA: Заблокувати дану опцію ще раз, якщо вміст каталогу перестане бути видимим.

en: Disconnect from server
uk_UA: Від'єднати від сервера

en: Disconnected from server
uk_UA: Від'єднано від сервера

en: Disconnected from server: %s
uk_UA: Від'єднано від сервера: %s

en: Disconnecting from previous server
uk_UA: Від'єднати від попереднього сервера

en: Disconnects from the currently visible server
uk_UA: Від'єднати від поточного видимого сервера

en: Display about dialog
uk_UA: Показати вікно діалогу Про

en: Do &not use default editor
uk_UA: Не &використовувати типовий редактор

en: Do the same with &all selected files already being edited
uk_UA: Повторіть дію з &усіма обраними файлами, що уже редагуються

en: Do you really want to close FileZilla?
uk_UA: Ви дійсно бажаєте закрити FileZilla?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries and the transfer queue?
uk_UA: Ви дійсно бажаєте видалити усі записи з Диспетчера Сайтів та чергу передачі?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries?
uk_UA: Ви дійсно бажаєте видалити усі записи з Диспетчера Сайтів?

en: Do you really want to delete the selected entries?
uk_UA: Ви дійсно бажаєте видалити обрані записи?

en: Do you really want to delete the transfer queue?
uk_UA: Ви дійсно бажаєте видалити чергу передач?

en: Do you really want to send '%s' to the server?
uk_UA: Ви дійсно бажаєте надіслати '%s' до сервера?

en: Do you want to reopen this file?
uk_UA: Бажаєте повторно відкрити цей файл?

en: Docs
uk_UA: Документи

en: Documentation
uk_UA: Документація

en: Don't use external IP address on &local connections.
uk_UA: Не використовувати зовнішню ІР адресу при &локальних з'єднаннях.

en: Dotfiles are filenames starting with a dot, e.g. .htaccess
uk_UA: Дот файли є файлами чиї імена розпочинаються з розширенням знака крапки, наприклад: .htaccess

en: Double-click action
uk_UA: Дія при подвійному клацанні

en: Download
uk_UA: Завантажити

en: Download &limit:
uk_UA: Обмеження &завантаження:

en: Download limit: %s/s
uk_UA: Обмеження завантаження: %s/s

en: Download limit: none
uk_UA: Обмеження завантаження: жодного

en: Download search results
uk_UA: Завантажити результати пошуку

en: Download selected directory
uk_UA: Завантажити обраний каталог

en: Download selected files and directories
uk_UA: Завантажити обрані файли і каталоги

en: Download: %s/s
uk_UA: Швидкість завантаження: %s/с

en: Downloading
uk_UA: Завантаження

en: Downloading %s
uk_UA: Завантаження %s

en: Downloading update...
uk_UA: Завантаження оновлення...

en: Drag&drop between different instances of FileZilla has not been implemented yet.
uk_UA: Функцію Перетягнути&Скинути між різними елементами у FileZilla ще не реалізовано.

en: Drag&drop between different servers has not been implemented yet.
uk_UA: Функцію Перетягнути&Скинути між різними серверами у FileZillа ще не реалізовано.

en: Dropbox for Business:
uk_UA: Dropbox для бізнесу:

en: Dupl&icate
uk_UA: Дубл&ювати

en: E&nable all
uk_UA: Уві&мкнути все

en: E&nter directory
uk_UA: В&вести каталог

en: E&xecute
uk_UA: Ви&конати

en: E&xit
uk_UA: Ви&йти

en: E&xport...
uk_UA: Е&кспорт...

en: E-Mail:
uk_UA: Ел. пошта:

en: Each filter needs at least one condition.
uk_UA: Кожен фільтр потребує щонайменше однієї умови.

en: Edit filters
uk_UA: Редагувати фільтри

en: Edit the file with the configured editor and upload changes to the server.
uk_UA: Редагувати файл з відконфігурованим редактором і відвантажити зміни на сервер.

en: Editing directories is not supported
uk_UA: Редагування каталогів не підтримується

en: Editing failed
uk_UA: Невдале редагування

en: Editing search results
uk_UA: Редагування результатів пошуку

en: Either you or your system administrator has disabled checking for updates. Please re-enable checking for updates to obtain more information.
uk_UA: Ви або системний адміністратор вимкнули перевірку наявності оновлень. Щоб отримати додаткову інформацію, ввімкніть функцію перевірки наявності оновлень ще раз.

en: Email:
uk_UA: Ел. пошта:

en: Empty command
uk_UA: Порожня команда

en: Empty directory listing
uk_UA: Порожній список каталогів

en: Empty directory.
uk_UA: Порожній каталог.

en: Empty filter names are not allowed.
uk_UA: Порожні імена фільтрів не дозволяються.

en: Empty name
uk_UA: Порожнє іім'я

en: En&able all
uk_UA: Уві&мкнути все

en: Enable invalid character &filtering
uk_UA: Увімкнути &фільтрування недійсних символів

note: @translator: Keep short
en: Encr&yption Passphrase:
uk_UA: Пар&ольна фраза для шифрування:

en: Encrypted
uk_UA: Кодовано

en: Encryption
uk_UA: Кодування

en: Encryption &key:
uk_UA: &Ключ шифрування:

en: Encryption details
uk_UA: Подробиці кодування

en: Encryption passphrase is not set
uk_UA: Парольна фраза для шифрування не встановлена

en: End comparison and change sorting order?
uk_UA: Завершити порівняння та змінити порядок сортування?

en: End comparison and open quick search?
uk_UA: Закінчити порівняння та відкрити швидкий пошук?

en: Enter &custom command...
uk_UA: Ввести &настроювану команду ...

en: Enter 0 for unlimited speed.
uk_UA: Введіть 0 для необмеженої швидкості.

en: Enter command
uk_UA: Ввести команду

en: Enter custom command
uk_UA: Ввести настроювану команду

en: Enter directory
uk_UA: Ввести каталог

en: Enter filter name
uk_UA: Ввести ім'я файлу

en: Enter master password
uk_UA: Введіть головний пароль

en: Enter name for filterset
uk_UA: Ввести ім`я для набору фільтру

en: Enter new name for filterset
uk_UA: Ввести нове ім'я для встановленого фільтру

en: Enter password
uk_UA: Ввести пароль

en: Enter selected directory
uk_UA: Ввести обраний каталог

en: Enter the 2FA code
uk_UA: Введіть код 2FA

en: Enter the address of the server. To specify the server protocol, prepend the host with the protocol identifier. If no protocol is specified, the default protocol (ftp://) will be used. You can also enter complete URLs in the form protocol://user:pass@host:port here, the values in the other fields will be overwritten then.
    
    Supported protocols are:
    - ftp:// for normal FTP with optional encryption
    - sftp:// for SSH file transfer protocol
    - ftps:// for FTP over TLS (implicit)
    - ftpes:// for FTP over TLS (explicit)
uk_UA: Введіть адресу сервера. Задля уточнення протоколу сервера, додайте перед адресою хоста ідентифікатор протоколу. Якщо протоколу не вказано, тоді буде використовуватись типовий протокол (ftp://). Ви також можете ввести повні адреси URL у формі - протокол://user:pass@host:port тут, після цього значення в інших полях будуть переписані.
    
    Підтримуваними протоколами є:
    - ftp:// для звичайних FTP з вибірковим шифруванням
    - sftp:// для передачі протоколу файлів SSH
    - ftps:// для FTP через TLS (неявні)
    - ftpes:// для FTP через TLS (явні)

en: Enter the password for the file '%s'.
    The converted file will be protected with the same password.
uk_UA: Введіть пароль для файлу '%s'.
    Конвертований файл буде захищений тим самим паролем.

en: Enter the port on which the server listens. The default for FTP is 21, the default for SFTP is 22.
uk_UA: Введіть порт через який сервер слухає. Типовим для FTP є 21, типовим для SFTP є 22.

en: Enter username
uk_UA: Ввести ім'я користувача

en: Enter username and password
uk_UA: Ввести ім'я користувача і пароль

en: Entered file would transfer as ASCII
uk_UA: Введений файл буде передано як ASCII

en: Entered file would transfer as binary
uk_UA: Введений файл буде переданий як двійковий

en: Error
uk_UA: Помилка

en: Error %d opening '%s'
uk_UA: Помилка %d відкриваю "%s"

en: Error exporting settings
uk_UA: Помилка експорту налаштувань

en: Error importing
uk_UA: Помилка імпорту

en: Error loading queue
uk_UA: Помилка завантаження черги

en: Error loading xml file
uk_UA: Помилка завантаження файлу xml

en: Error saving queue
uk_UA: Помилка збереження черги

en: Error starting program
uk_UA: Помилка запуску програми

en: Error writing xml file
uk_UA: Помилка запису файлу xml

en: Error:
uk_UA: Помилка:

en: Example: png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open
uk_UA: Зразок: png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open

en: Examples
uk_UA: Приклади

en: Exe&cute
uk_UA: Вико&нати

en: Executable contains no version info, cannot check for updates.
uk_UA: У виконуваному файлі відсутня інформація про версію, неможливо перевірити оновлення.

en: Expired!
uk_UA: Термін дії закінчився!

en: Explorer
uk_UA: Провідник

en: Export &Filters
uk_UA: Експортувати &фільтри

en: Export &Queue
uk_UA: Експорт &Черги

en: Export &Settings
uk_UA: Експорт &Установок

en: Export settings
uk_UA: Експорт налаштувань

en: F&ilter name:
uk_UA: І&м'я фільтру:

en: FTP - File Transfer Protocol
uk_UA: FTP - Протокол Передачі Файлів

en: FTP - File Transfer Protocol with optional encryption
uk_UA: FTP - Протокол Передачі Файлів з вибірковим шифруванням

en: FTP - Insecure File Transfer Protocol
uk_UA: FTP - Протокол Незахищеної Передачі Файлів

en: FTP Keep-alive
uk_UA: Перевірка наявності з'єднання підключення надсилання FTP

en: FTP Proxy
uk_UA: Проксі FTP

en: FTP URL
uk_UA: Адреса FTP

en: FTP uses secondary connections for data transfers. These additional connections can be established in two ways.
uk_UA: Для передачі даних FTP використовує вторинне з'єднання. Такі додаткові з'єднання можна встановити двома шляхами.

en: FTP: File Types
uk_UA: FTP: Типи файлів

en: FTPES - FTP over explicit TLS
uk_UA: FTPES - FTP над явною TLS

en: FTPS - FTP over implicit TLS
uk_UA: FTPS - FTP по неявній TLS

en: Failed to change directory
uk_UA: Помилка зміни каталогу

en: Failed to change language
uk_UA: Помилка зміни мови

en: Failed to convert command to 8 bit charset
uk_UA: Помилка конвертації команди у 8-бітний набір символів

en: Failed to convert reply to local character set.
uk_UA: Не вдалося перетворити відповідь на локальний набір символів.

en: Failed to copy or move sites
uk_UA: Помилка копіювання або переміщення сайтів

en: Failed to create backup copy of xml file
uk_UA: Помилка створення резервної копії файлу xml

en: Failed to create listen socket on port %d, aborting.
uk_UA: Помилка створення сокету слухання в порту %d, аварійне завершення.

en: Failed to create listening socket for active mode transfer
uk_UA: Помилка створення сокету слухання для передачі в активному режимі

en: Failed to decrypt server password.
uk_UA: Не вдалося розшифрувати пароль сервера.

en: Failed to get 'My Documents' path
uk_UA: Помилка отримання шляху до 'Мої документи' теки

en: Failed to get desktop path
uk_UA: Помилка отримання шляху до Робочого столу

en: Failed to get peer address of control connection, connection closed.
uk_UA: Помилка отримання адреси вузла кешування контрольного з'єднання, з'єднання завершено.

en: Failed to get peer address of data connection, connection closed.
uk_UA: Помилка отримання адреси вузла кешування даних з'єднання, з'єднання завершено.

en: Failed to load panels, invalid resource files?
uk_UA: Помилка завантаження панелей, недійсні файли ресурсів?

en: Failed to load private key: %s
uk_UA: Помилка завантаження приватного ключа: %s

en: Failed to parse returned path.
uk_UA: Помилка аналізу зворотньої адреси.

en: Failed to receive data
uk_UA: Помилка отримання даних

en: Failed to retrieve directory listing
uk_UA: Помилка видобутку списку каталогу

en: Failed to retrieve external IP address, aborting.
uk_UA: Невдале отримання зовнішньої ІР адреси, аварійне завершення.

en: Failed to retrieve external IP address, using local address
uk_UA: Невдале отримання зовнішньої ІР адреси, використовуючи локальну адресу

en: Failed to retrieve local IP address, aborting.
uk_UA: Невдале отримання локальної ІР адреси, аварійне завершення.

en: Failed to retrieve local IP address.
uk_UA: Невдале отримання локальної ІР адреси.

en: Failed to retrieve the external IP address.
uk_UA: Помилка отримання зовнішньої ІР адреси.

en: Failed to send command.
uk_UA: Помилка надсилання команди.

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language
uk_UA: Помилка встановлення мови на %s (%s), використовується типова мова системи

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language (%s, %s).
uk_UA: Помилка встановлення мови на %s (%s), використовується типова мова системи (%s, %s).

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language.
uk_UA: Помилка встановлення мови на %s (%s), використовується типова мова системи.

en: Failed to set language to %s, using default system language
uk_UA: Помилка встановлення мови на %s, використовується типова мова системи

en: Failed to set language to %s, using default system language (%s, %s).
uk_UA: Помилка встановлення мови на %s, використовується типова мова системи (%s, %s).

en: Failed to set language to %s, using default system language.
uk_UA: Помилка встановлення мови на %s, використовується типова мова системи.

en: Failed to validate settings
uk_UA: Помилка перевірки налаштувань

en: Failed to write xml file
uk_UA: Помилка запису файлу xml

en: Failed transfers
uk_UA: Помилка передач

en: Fall back to active mode
uk_UA: Повернутися до активного режиму

en: Fil&e sizes
uk_UA: Розміри фай&лів

en: Fil&e:
uk_UA: Фай&л:

en: Fil&es
uk_UA: Фай&ли

en: File
uk_UA: Файл

en: File does not contain any importable data.
uk_UA: У файлі відсутні будь-які дані для імпорту.

en: File editing
uk_UA: Редагування файлу

en: File exists
uk_UA: Файл існує

en: File exists action
uk_UA: Дія стосовно існуючого файлу

en: File has changed
uk_UA: Файл змінився

en: File lists
uk_UA: Списки файлів

en: File not found
uk_UA: Файл не знайдено

en: File search
uk_UA: Пошук файлу

en: File transfer aborted by user
uk_UA: Передача файлу зупинена користувачем

en: File transfer aborted by user after transferring %s in %s
uk_UA: Передачу файлів зупинено користувачем після передачі %s в %s

en: File transfer failed
uk_UA: Невдала передача файлу

en: File transfer failed after transferring %s in %s
uk_UA: Невдала передача файлу після передачі %s в %s

en: File transfer skipped
uk_UA: Передачу пропущено

en: File transfer successful
uk_UA: Файл передано успішно

en: File transfer successful, transferred %s in %s
uk_UA: Файл передано успішно, передано %s до %s

en: File transfers still in progress.
uk_UA: Передачі файлів усе ще виконуються.

en: FileZilla Error
uk_UA: Помилка FilеZilla

en: FileZilla can now test your configuration to ensure everything is configured properly.
uk_UA: FileZilla тепер може перевірити вашу конфігурацію, щоб переконатися у її правильностії.

en: FileZilla is already connected to a server.
uk_UA: FileZilla уже підключено до сервера.

en: FileZilla needs to be restarted for the language change to take effect.
uk_UA: FileZilla потребує перезавантаження для того, щоб зміни у виборі мови набули чинності.

en: FileZilla updates
uk_UA: Оновлення FilеZilla

en: Filelist status &bars
uk_UA: Секції статусу списку &файлів

en: Filename
uk_UA: Ім'я файлу

en: Filename cannot be constructed for directory %s and filename %s
uk_UA: Для каталогу %s та імені файлу %s неможливо створити ім'я файлу

en: Filename invalid
uk_UA: Ім'я файлу не дійсне

en: Filename unchanged
uk_UA: Ім'я файлу не змінено

en: Filename:
uk_UA: Ім'я файлу:

en: Filenames may not contain any of the following characters: / * ? < > |
uk_UA: Імена файлів не можуть вміщувати будь-які з наступних сиволів: / * ? < > |

en: Filenames may not contain any of the following characters: / \ : * ? " < > |
uk_UA: Імена файлів не можуть вміщувати будь-які з наступних символів: / \ : * ? " < > |

en: Files currently being edited
uk_UA: Файли зараз редагуються

en: Files matching a filter rule are removed from directory listings.
uk_UA: Файли, що співпадають з фільтром вилучаються із списків каталогу.

en: Filesize
uk_UA: Розмір файлу

en: Filesize format
uk_UA: Формат розміру файлу

en: Filetype
uk_UA: Тип файлу

en: Filetype associations
uk_UA: Асоціації типу файла

en: Filter applies to:
uk_UA: Фільтр застосовується до:

en: Filter invalid characters in filenames
uk_UA: Фільтрувати недійсні символи в іменах файлів

en: Filter name already exists
uk_UA: Ім'я фільтру вже існує

en: Filter out items matching all of the following
uk_UA: Фільтрувати елементи, що співпадають з усіма такими

en: Filter out items matching any of the following
uk_UA: Фільтрувати елементи, що співпадають з будь-яким з таких

en: Filter out items matching none of the following
uk_UA: Фільтрувати елементи, які не співпадають з жодним з наступних

en: Filter out items matching not all of the following
uk_UA: Фільтрувати елементи, що співпадають не з усіма такими

en: Filter set already exists
uk_UA: Встановлений фільтр вже існує

en: Filter the directory listings
uk_UA: Фільтрувати списки каталогів

en: Filter validation failed
uk_UA: Відмова перевірки достовірності фільтру

en: Find &files
uk_UA: Знайти &файли

en: Find d&irectories
uk_UA: Знайти ка&талоги

en: Fingerprint (SHA-1):
uk_UA: Ключ шифру(SHA-1):

en: Fingerprint (SHA-256):
uk_UA: Ключ шифру (SHA-256):

en: Fingerprints:
uk_UA: Відбитки пальців:

en: Firewall and router configuration wizard
uk_UA: Майстер конфігурування файєрволу та маршрутизатора

en: For more detailed information about what these options do, please run the network configuration wizard.
uk_UA: Щоб отримати детальнішу інформацію про те, що дані опції роблять, запустіть майстра конфігурування мережі.

en: For reliability you should specify a range of at least 10 ports.
uk_UA: Задля надійності вам необхідно вказати діапазон щонайменше 10 портів.

en: For this session the default settings will be used. Any changes to the settings will not be saved.
uk_UA: Для цього сеансу будуть використані типові налаштування. Будь-які зміни в налаштуваннях не будуть збереженими.

en: Forbidden character in file extension.
uk_UA: Заборонений символ у розширенні файлу.

en: Force &UTF-8
uk_UA: Примусове &UTF-8

en: Force showing &hidden files
uk_UA: Примусити показ &прихованих файлів

en: Force showing hidden files
uk_UA: Примусити показ прихованих файлів

en: Format specifications:
uk_UA: Специфікації формату:

en: Format: Extension followed by properly quoted command and arguments.
uk_UA: Формат: Розширення, після якого ідуть правильно залапковані команда і аргументи.

note: @translator: Two examples: Found new nightly 2014-04-03\n, Found new release 3.9.0.1\n
en: Found new %s %s
uk_UA: Знайдено новий %s %s

note: @translator: Placeholders will be filled with dates
en: From %s to %s
uk_UA: Від %s дo %s

en: Function %s failed
uk_UA: Помилка функції %s

en: Further documentation
uk_UA: Інша документація

en: General
uk_UA: Загальні

en: General SOCKS server failure
uk_UA: Помилка сервера загальних SOCKS

en: Generic proxy
uk_UA: Універсальне проксі

en: Get external IP address from the following URL:
uk_UA: Отримати зовнішню ІР адресу з наступного URL:

en: Getting help
uk_UA: Отримання допомоги

en: Given filterset name already exists, overwrite filter set?
uk_UA: Ім'я встановленого фільтру вже існує, переписати встановлений фільтр?

en: Global bookmarks
uk_UA: Глобальні закладки

en: Got overlong input line, aborting.
uk_UA: Отримав довгий вхідний рядок, перериваю.

en: Got unexpected EOF from child process.
uk_UA: Отримав несподіваний EOF від дочірнього процесу.

en: Green
uk_UA: Зелений

en: Group permissions
uk_UA: Дозволи для груп

en: H&igh
uk_UA: Ви&сокий

en: HTTPS - HTTP over TLS
uk_UA: HTTPS - HTTP через TLS

en: Hash:
uk_UA: Хешований:

en: Hidden
uk_UA: Прихований

en: High
uk_UA: Високий

en: Highest
uk_UA: Найвищий

en: Highest available port has to be a number between 1024 and 65535.
uk_UA: Найвищий наявний порт повинен стояти під номером поміж 1024 та 65535.

en: Hold the shift key to toggle the filter state on both sides simultaneously.
uk_UA: Утримуйте клавішу shift, щоб перемикнути стан фільтру з обох боків одночасно.

en: Homepage:
uk_UA: Домашня сторінка:

en: Host key mismatch
uk_UA: Ключ хоста не співпадає

note: @translator: Keep short
en: Host name of identity service
uk_UA: Ім'я хоста ідентифікаційної служби

en: Host starts with '[' but no closing bracket found.
uk_UA: Хост стартує з '[', однак заключної дужки не знайдено.

en: Host unreachable
uk_UA: Хост недосяжний

en: Host:
uk_UA: Хост:

en: Hostkey algorithm:
uk_UA: Алгоритм ключа хоста:

en: Hours,
uk_UA: Години,

en: I &forgot my master password. Delete all passwords stored with this key.
uk_UA: Я &забув свій головний пароль. Видалити усі паролі, збережені за допомогою цього ключа.

en: I&SO 8601 (example: 15:47)
uk_UA: I&SO 8601 (приклад: 15:47)

en: IPv6 addresses are not supported with SOCKS4 proxy
uk_UA: Адреси IPv6 не підтримуються через проксі SOCKS4

note: @translator: Keep short
en: Identity &host:
uk_UA: &Хост ідентифікаційної служби:

en: Identity (Keystone):
uk_UA: Ідентичність (стрижень):

note: @translator: Keep short
en: Identity service path:
uk_UA: Шлях ідентифікаційної служби:

en: If no data is sent or received during an operation for longer than the specified time, the connection will be closed and FileZilla will try to reconnect.
uk_UA: Якщо жодних даних неможливо ані відіслати, ані прийняти за довший період часу від вказаного, тоді з'єднання буде припинено і FileZilla намагатиметься підключитися повторно.

en: If reporting bugs, please provide logs with "Verbose" logging level.
uk_UA: Якщо з'явиться повідомлення про дефект, тоді для журналів встановіть рівень журналювання "Детально".

en: If the automatic test at the end of this wizard succeeds, but you cannot transfer files to a particular server, the server might be misconfigured and you should try active mode. You can set the transfer mode on a per-server basis in the Site Manager.
uk_UA: Якщо автоматичне тестування в кінці роботи цього майстра досягло успіху проте вам не вдається передати файли до конкретного сервера, тоді, можливо, цей сервер неправильно сконфігуровано, а, отже, вам необхідно спробувати скористатися активним режимом. Можна встановити спосіб передачі в Диспетчері Сайтів на основі одного сервера.

en: If the fallback option is enabled, you will be able to connect to misconfigured servers which reject the selected transfer mode.
uk_UA: Якщо включена опція резервування, тоді ви матимете змогу під'єднатися до тих неправильно сконфігурованих серверів, що не сприймають обраний спосіб передачі.

en: If the host key change was not expected, please contact the server administrator.
uk_UA: Якщо змін в ключі хоста не очікувалось, сконтактуйтесь з адміністратором сервера.

en: If the problem persists, some router and/or firewall keeps blocking FileZilla.
uk_UA: Якщо дана проблема не зникає, - це означає, що якийсь маршрутизатор та/або файєрвол продовжує блокувати роботу FileZilla.

en: If the problem persists, some router and/or firewall keeps interrupting the connection.
uk_UA: Якщо дана проблема не зникає, - це означає, що якийсь маршрутизатор та/або файєрвол перешкоджає з'єднанню.

en: If the size of the logfile reaches the limit, it gets renamed by adding ".1" to the end of the filename (possibly overwriting older logfiles) and a new file gets created.
uk_UA: Якщо розмір файлу журналу досягає ліміту, він переіменовується шляхом додавання ".1" в кінець імені файлу (з можливістю переписування старіших файлів журналу) і створюється новий файл.

en: If the symlink points to a directory, FileZilla can either delete the symbolic link or remove the contents of the linked directory.
uk_UA: Якщо символічне посилання вказує на каталог, FileZilla може як видалити символічне посилання, так і вилучити вміст пов'язаного каталогу.

en: If this problem persists, please contact your router or firewall manufacturer for a solution.
uk_UA: Якщо дана проблема не зникає, тоді зверніться до виробника вашого маршрутизатора або файєрволу у пошуку рішення.

en: If this problem stays, please contact your router manufacturer.
uk_UA: Якщо дана проблема не зникає, тоді зверніться до виробника вашого маршрутизатора.

en: If using 'overwrite if newer', your system time has to be synchronized with the server. If the time differs (e.g. different timezone), specify a time offset in the site manager.
uk_UA: При використанні функції 'переписати, якщо новіший', необхідно синхронізувати свій системний час із серверним. Якщо час відрізняється (напр. інший часовий пояс), вкажіть період часового зсуву у Диспетчері Сайтів.

en: If using timestamp based comparison, consider two files equal if their timestamp difference does not exceed this threshold.
uk_UA: При використанні порівняння на основі позначки часу, розглядайте два файли як одинакові, при умові, що різниця їхньої позначки часу не перевищує його граничного значення.

en: If you change the language, you need to restart FileZilla.
uk_UA: При зміні мови необхідно перезавантажити FileZilla.

en: If you click on test, FileZilla will connect to probe.filezilla-project.org and will perform some simple tests.
uk_UA: Якщо ви натисните кнопку тест, FileZilla з'єднається з probe.filezilla-project.org і виконає кілька простих тестів.

en: If you close FileZilla, your changes will be lost.
uk_UA: Якщо ви закриєте FileZilla,ваші зміни будуть втрачені.

en: If you continue, transferred files may be intercepted or their contents replaced by an attacker.
uk_UA: Якщо продовжити, передані файли можуть бути перехоплені або їх вміст замінений зловмисником.

en: If you continue, your password and files will be sent in clear over the internet.
uk_UA: Якщо продовжите, ваш пароль і файли будуть надіслані через Інтернет у незашифрованому вигляді.

en: If you enter the wrong filetypes, those files may get corrupted when transferred.
uk_UA: Якщо ввести неправильний тип файлів при передачі, такі файли можуть пошкодитися.

en: If you get any errors, your configuration is not correct.
uk_UA: При виникненні будь-якої помилки, майте на увазі, що ваша конфігурація неправильна.

en: If you have problems to retrieve directory listings or to transfer files, try to change the default transfer mode.
uk_UA: Якщо у вас виникають проблеми з отриманням списку каталогів або передачею файлів, спробуйте змінити типовий спосіб передачі.

en: If you keep having problems with a specific server, the server itself or a remote router or firewall might be misconfigured. In this case try to toggle passive mode and contact the server administrator for help.
uk_UA: Якщо проблеми з певним сервером не зникають, тоді, або сам сервер, або віддалений маршрутизатор, або файєрвол можуть бути неправильно сконфігуровані. В такому випадку спробуйте переключити пасивний режим і сконтактуйтесь з адміністратором сервера.

en: If you successfully complete the wizard and the final test succeeds, any firewalls and routers you have should be configured properly.
uk_UA: Якщо роботу майстра завершено і результат кінцевого тесту досяг успіху, тоді правильно сконфігуруйте свої файєрвол і маршрутизатор.

en: If you use a firewall, make sure FileZilla is allowed to accept connection on all given ports.
uk_UA: Якщо ви користуєтесь файєрволом, переконайтесь, що FileZilla має дозвіл на отримання з'єднання по всіх наявних портах.

en: If you use a router, make sure all these ports are forwarded to the machine you're running FileZilla on.
uk_UA: Якщо ви користуєтесь маршрутизатором, переконайтесь, що усі ці порти скеровані до пристрою на якому встановлена ваша копія FileZilla.

en: If your router keeps changing the IP address, please contact your router manufacturer.
uk_UA: Якщо ваш маршрутизатор постійно змінює ІР адреси,зверніться до вашого виробника маршрутизатора.

en: Import settings
uk_UA: Імпортувати установки

en: Import successful
uk_UA: Імпорт успішний

en: Improperly quoted association.
uk_UA: Неправильно залапковані асоціації.

en: In active mode, FileZilla has to listen on a port for data transfers. You have to specify which ports FileZilla will use.
uk_UA: В активному режимі FileZilla повинен слухати порт передачі даних. Вам необхідно вказати який порт FileZilla використовуватиме.

en: In case you have a router, you will have to forward all available ports, as FileZilla has no influence on the ports your system chooses.
uk_UA: У випадку, якщо ви маєте маршрутизатор, вам потрібно вказати всі наявні порти, оскільки FileZilla не в стані вплинути на порти, що обираються вашою системою.

en: In order to use active mode, FileZilla needs to know your external IP address.
uk_UA: Щоб використати активний режим, FileZilla повинен знати вашу ІР адресу.

en: In passive mode, which is recommended for most users, FileZilla asks the server for a port and connects to the given port. Not much configuration has to be done for this.
uk_UA: У пасивному режимі,який ми рекомендуємо для більшості користувачів, FileZilla запитує у сервера порт і під'єднується до нього.Це не вимагає великого конфігурування.

en: Incorrect password
uk_UA: Неправильний пароль

en: Information about the latest version of FileZilla could not be retrieved. Please try again later.
uk_UA: Неможливо отримати інформацію про останню версію FileZilla. Спробуйте пізніше.

en: Initializing TLS...
uk_UA: Ініціалазація TLS...

en: Insecure %s connection
uk_UA: Незахищене %s з'єднання

en: Insecure FTP data connection
uk_UA: Небезпечне з'єднання даних FTP

en: Insecure algorithm!
uk_UA: Вразливий алгоритм!

en: Insecure server, it does not support FTP over TLS.
uk_UA: Незахищений сервер, він не підтримує FTP через TLS.

en: Interactive
uk_UA: Інтерактивний

en: Interface
uk_UA: Інтерфейс

en: Intermediate certificate
uk_UA: Проміжний сертифікат

en: Interrupted by user
uk_UA: Перервано користувачем

en: Invalid character sequence received, disabling UTF-8. Select UTF-8 option in site manager to force UTF-8.
uk_UA: Отримано недійсну послідовність знаків, вимкнення UTF-8. В Диспетчера Сайтів оберіть опцію UTF-8 для примусового виконання UTF-8.

en: Invalid data received
uk_UA: Отримано недійсні дані

en: Invalid date
uk_UA: Недійсні дані

en: Invalid filename
uk_UA: Недійсне ім'я файлу

en: Invalid hash: %s
uk_UA: Неприпустимий геш: %s

en: Invalid host, after closing bracket only colon and port may follow.
uk_UA: Недійсний хост. Після закриваючої дужки може слідувати лише кома і порт.

en: Invalid hostname: %s
uk_UA: Недійсне ім'я хосту: %s

en: Invalid input
uk_UA: Недійсне введення

en: Invalid path
uk_UA: Недійсний шлях

en: Invalid port given. The port has to be a value from 1 to 65535.
uk_UA: Недійсний заданий порт. Значення порту повинно становити від 1 до 65535.

en: Invalid protocol specified. Valid protocols are:
    ftp:// for normal FTP with optional encryption,
    sftp:// for SSH file transfer protocol,
    ftps:// for FTP over TLS (implicit) and
    ftpes:// for FTP over TLS (explicit).
uk_UA: Вказано недійсний протокол. Дійсними протоколами є:
    ftp://для звичайного FTP з вибірковим шифруванням,
    sftp:// для протоколу передачіl файлу SSH,
    ftps:// для FTP через TLS (неявний) і
    ftpes://для FTP через TLS (явний).

en: Invalid proxy host, after closing bracket only colon and port may follow.
uk_UA: Недійсний проксі, після закриваючої дужки може слідувати лише кома і порт.

en: Invalid regular expression
uk_UA: Недійсний сталий вираз

en: Invalid search conditions: %s
uk_UA: Недійсні умови пошуку: %s

en: Invalid site path
uk_UA: Недійсний шлях до сайту

en: Invalid size in condition
uk_UA: Недійсний розмір в умовах

en: Invalid username given.
uk_UA: Подано недійсне ім'я користувача.

en: Invert Filter
uk_UA: Обернути фільтр

en: Issuer
uk_UA: Видавець

en: Jurisdiction country:
uk_UA: Країна юрисдикції:

en: Jurisdiction locality:
uk_UA: Розташування юрисдикції:

en: Jurisdiction state or province:
uk_UA: Штат або провінція юрисдикції:

en: Keep directories on top
uk_UA: Каталоги тримати зверху

en: Keep in mind that not all servers support this feature and may return incorrect listings if this option is enabled. Although FileZilla performs some tests to check if the server supports this feature, the test may fail.
uk_UA: Майте на увазі, що не всі сервери підтримують цей елемент і, якщо дана опція увімкнена, вони можуть повертати неправильні списки. І хоч FileZilla виконує деякі тести з метою перевірки серверної підтримки даного елементу, тест може бути невдалим.

en: Key exchange
uk_UA: Обмін ключами

en: Key exchange:
uk_UA: Обмін ключами:

en: Key file
uk_UA: Файл ключа

en: Key identifier:
uk_UA: Ідентифікатор ключа:

en: L&owest
uk_UA: Най&нижчий

en: Language
uk_UA: Мова

en: Language changed
uk_UA: Зміна мови

en: Last modified
uk_UA: Востаннє модифіковано

en: Layout
uk_UA: Формат

en: Leave empty to keep existing data.
uk_UA: Залишити порожнім, щоб зберегти існуючі дані.

note: @translator: Keep this string as short as possible
en: Leave empty to keep existing password.
uk_UA: Залишити порожнім, щоб зберегти існуючі паролі.

en: Limit for concurrent &downloads:
uk_UA: Обмеження для одночасних &завантажень:

en: Limit for concurrent &uploads:
uk_UA: Обмеження для одночасних &відвантажень:

en: Limit local ports
uk_UA: Обмежити локальні порти

en: Limit size of logfile
uk_UA: Обмежити розмір файлу журналу

en: Limit:
uk_UA: Обмежити:

en: Linked against
uk_UA: Пов'язано з

en: Listen socket closed
uk_UA: Сокет слухання закрито

en: Listing:
uk_UA: Список:

en: Lo&west available port:
uk_UA: Най&нижчий доступний порт:

en: Local
uk_UA: Локальний

en: Local &directory:
uk_UA: Локальний &каталог:

en: Local file
uk_UA: Локальний файл

en: Local file does not exist.
uk_UA: Локальний файл не існує.

en: Local file is %s
uk_UA: Локальним файлом є %s

en: Local file is a directory instead of a regular file.
uk_UA: Локальний файл є каталогом, а не просто звичайним файлом.

en: Local file is not a valid filename.
uk_UA: Локальний файл має недійсне ім'я.

en: Local file search
uk_UA: Пошук локального файлу

en: Local filters:
uk_UA: Локальні фільтри:

en: Local path handling:
uk_UA: Обробка локального шляху:

en: Local results:
uk_UA: Локальні результати:

en: Local site:
uk_UA: Локальний сайт:

en: Local size of '%s' does not match expected size: %d != %d
uk_UA: Локальний розмір '%s' не співпадає з очікуваним розміром: %d != %d

en: Locality:
uk_UA: Розташування:

en: Log file
uk_UA: Файл журналу

en: Logged in
uk_UA: Вхід виконано

en: Logging
uk_UA: Вхід

en: Login (optional):
uk_UA: Логін (необов'язково):

en: Login data contains non-ASCII characters and server might not be UTF-8 aware. Cannot fall back to local charset since using proxy.
uk_UA: Дані входу містять не - ASCII знаки і, можливо, сервер не сприймає кодування UTF-8. Неможливо повернутись до локальних набору символів через використання проксі.

en: Login data contains non-ASCII characters and server might not be UTF-8 aware. Trying local charset.
uk_UA: Дані входу містять не - ASCII знаки і, можливо, сервер не сприймає кодування UTF-8. Спроба використати локальний набір символів.

en: Login sequence fully executed yet not logged in, aborting.
uk_UA: Послідовність входу виконана повністю, проте входу не відбулось, аварійне завершення.

en: Logontype has to be either 'ask' or 'interactive' (without the quotes).
uk_UA: Тип входу повинен бути, або 'запитати', або 'інтерактивним' (без лапок).

en: Logontype, can only be used together with FTP URL. Argument has to be either '%s' or '%s'
uk_UA: Тип входу може бути використаним лише через адресу FTP. Аргумент повинен бути або '%s' або '%s'

en: Low
uk_UA: Низький

en: Lowest
uk_UA: Найнижчий

en: Lowest available port has to be a number between 1024 and 65535.
uk_UA: Найнижчим значенням порту повинно бути число між 1 та 65535.

en: MFA D&evice Serial:
uk_UA: Серійний номер пр&истрою MFA:

en: Mac:
uk_UA: Мак:

en: Magenta
uk_UA: Малиновий

en: Make sure the file can be accessed and is a well-formed XML document.
uk_UA: Переконайтесь, що цей файл є доступним і правильно оформленим документом XML.

en: Manual transfer
uk_UA: Ручна передача

en: Master &Password:
uk_UA: Головний &Пароль:

en: Master password:
uk_UA: Головний пароль:

en: Match all of the following
uk_UA: Звірити все з наступного

en: Match any of the following
uk_UA: Зіставити все з наступного

en: Match none of the following
uk_UA: Не зіставляти все з наступного

en: Match not all of the following
uk_UA: Звірити не усе з наступного

en: Maximum simultaneous &transfers:
uk_UA: Максимум одночасних &передач:

en: Message log
uk_UA: Журнал повідомлень

en: Message log positio&n:
uk_UA: Розташуван&ня журналу повідомлень:

en: Minimum allowed TLS &version:
uk_UA: Мінімально дозволені &версії TLS:

en: Minutes
uk_UA: Хвилини

en: Modification tim&e
uk_UA: Час модифікації

en: Move &down
uk_UA: Перемістити &вниз

en: Move &up
uk_UA: Перемістити &вверх

en: My Computer
uk_UA: Мій Комп'ютер

en: My Documents
uk_UA: Мої Документи

en: My Sites
uk_UA: Мої Сайти

en: N&o encryption
uk_UA: Бе&з шифрування

en: Name
uk_UA: Ім'я

en: Name already exists
uk_UA: Ім'я вже існує

en: Name of bookmark already exists.
uk_UA: Ім'я закладки вже існує.

en: Name or email address
uk_UA: Ім'я або адреса електронної пошти

en: Name:
uk_UA: Ім'я:

en: Natural sort
uk_UA: Звичайне сортування

en: Need to enter filter name
uk_UA: Потрібно ввести ім'я фільтру

en: Need to enter valid local path
uk_UA: Потрібно ввести дійсний локальний шлях

en: Need to enter valid remote path
uk_UA: Потрібно ввести дійсний віддалений шлях

en: Need to specify a character encoding
uk_UA: Потрібно вказати спосіб кодування знаків

en: Network activity:
uk_UA: Активність у мережі:

en: Network unreachable
uk_UA: Мережа недосяжна

en: Never
uk_UA: Ніколи

en: New &folder
uk_UA: Нова &тека

en: New &tab
uk_UA: Нова &вкладка

en: New Book&mark
uk_UA: Нова Заклад&ка

en: New bookmark
uk_UA: Нова закладка

en: New directory
uk_UA: Нова директорія

en: New features and improvements in %s
uk_UA: Нові функції та вдосконалення в %s

en: New filter
uk_UA: Новий фільтр

en: New folder
uk_UA: Нова папка

en: New site
uk_UA: Новий сайт

en: Next to the transfer queue
uk_UA: Наступне за чергою передачі

en: No
uk_UA: Ні

en: No category to export selected
uk_UA: Не обрано категорії для експортування

en: No code given.
uk_UA: Код не вказаний.

en: No command given, aborting.
uk_UA: Відсутня команда, аварійне завершення.

en: No directory added
uk_UA: Відсутній каталог

en: No entries found matching '%s'.
uk_UA: Відсутні записи, що співпадають з '%s'.

en: No external IP address set, trying default.
uk_UA: Не встановлено зовнішньої IP адреси, робиться спроба за типовою адресою.

en: No files are currently being edited.
uk_UA: Ніякі файли зараз не редагуються.

en: No filter name given
uk_UA: Не задано імені фільтру

en: No host given, please enter a host.
uk_UA: Не вказаний хост, введіть ім'я хоста.

en: No images available
uk_UA: Відсутні зображення

en: No name for the filterset given.
uk_UA: Не задано імені встановленого фільтру.

en: No path given
uk_UA: Шлях не задано

en: No permission to open '%s'
uk_UA: Немає дозволу на відкриття "%s"

en: No program associated with filetype
uk_UA: Жодна програма не асоціюються з даним типом файлу

en: No program has been associated to edit dotfiles.
uk_UA: Для редагування dotfiles не зв'язано жодної програми.

en: No program has been associated to edit extensionless files.
uk_UA: Жодна програма не зв'язана з редагуванням файлів без розширень.

en: No program has been associated to edit files with the extension '%s'.
uk_UA: Жодна програма не асоціюється з редагуванням файлів з розширенням '%s'.

en: No search results
uk_UA: Нема результатів пошуку

en: No settings loaded to save.
uk_UA: Відсутні параметри, завантажені для збереження.

en: No sites available
uk_UA: Сайти відсутні

en: No supported SOCKS5 auth method
uk_UA: Непідтримуваний метод автентифікації для SOCKS5

en: No username given.
uk_UA: Не задано імені користувача.

en: None
uk_UA: Жодного

en: None selected yet
uk_UA: Нічого не вибрано

en: Normal
uk_UA: Звичайний

en: Not a file or does not exist: '%s'
uk_UA: Не файл або не існує: "%s"

en: Not all items could be requeued for transfer.
uk_UA: Не всі елементи можна повторно поставити в чергу для передачі.

en: Not connected
uk_UA: Не з'єднано

en: Not connected to any server
uk_UA: Нема під'єднання до жодного серверу

en: Not connected to any server.
uk_UA: Нема під'єднання до жодного серверу.

en: Not connected.
uk_UA: Не з'єднано.

en: Not yet valid!
uk_UA: Ще не дійсний!

en: Note that this feature is only supported using the FTP protocol.
uk_UA: Зауважте, що даний елемент підтримується лише при використанні протоколу FTP.

en: Note: This only works with plain, unencrypted FTP connections.
uk_UA: Примітка:Це працює лише чистим,не кодованими FTP з'єднаннями.

en: Note: Using a generic proxy forces passive mode on FTP connections.
uk_UA: Примітка: Використання загального проксі форсує пасивний режим при з'єднаннях FTP.

en: Number of decimal places:
uk_UA: Кількість десяткових розташувань:

en: Number of retries has to be between 0 and 99.
uk_UA: Кількість повторів повинна знаходитись у проміжку між 0 та 99.

en: OK
uk_UA: Добре

en: OS version:
uk_UA: Версія ОС:

en: On startup of FileZilla:
uk_UA: При запуску FileZilla:

en: On the following pages, the selected transfer mode will be configured, as well as the fallback mode if enabled.
uk_UA: На наступних сторінках буде сконфігуровано обраний режим передач і режим нейтралізації неполадок, у випадку його увімкнення.

en: Once
uk_UA: Один раз

en: Once a day
uk_UA: Раз в день

en: Once a week
uk_UA: Раз в тиждень

en: Only continue after you have spoken to the server administrator or server hosting provider.
uk_UA: Продовжуйте лише після того, як поговорили з адміністратором сервера або провайдером хостингу серверів.

en: Only use plain FTP (insecure)
uk_UA: Використовувати лише простий FTP (незахищений)

en: Op&en file
uk_UA: Ві&дкрити файл

en: Open directory in system's file manager
uk_UA: Відкрити каталог у системному менеджері файлів

en: Open the Site Manager
uk_UA: Відкрити Диспетчер Сайтів

en: Open the Site Manager.
uk_UA: Відкрити Диспетчер Сайтів.

en: Open the Site Manager. Right-click for a list of sites.
uk_UA: Відкрити Диспетчер Сайтів. Клацніть правою мишкою, щоб отримати список сайтів.

en: Open the directory access permissions dialog to configure the local directories FileZilla has access to.
uk_UA: Відкрити діалогове вікно дозволів доступу до каталогу, щоб настроїти ті локальні каталоги до яких FileZilla має доступ.

en: Open the file.
uk_UA: Відкрити цей файл.

en: Open the settings dialog of FileZilla
uk_UA: Відкрити діалог налаштувань FileZilla

en: Opened as:
uk_UA: Відкрито як:

en: Opening failed
uk_UA: Невдале відкриття

en: Opens a new tab
uk_UA: Відкриває нову вкладку

en: Opens the Site Manager
uk_UA: Відкриває Диспетчера Сайтів

en: Opens the directory listing filter dialog. Right-click to toggle filters.
uk_UA: Відкрити каталог діалогу фільтру. Клацніть правою мишкою, щоб перемикнути фільтри.

en: Operating System:
uk_UA: Операційна система:

en: Options
uk_UA: Параметри

en: Options:
uk_UA: Параметри:

en: Orange
uk_UA: Оранжевий

en: Organization:
uk_UA: Організація:

en: Other SFTP options
uk_UA: Інші налаштування SFTP

en: Other:
uk_UA: Інше:

en: Overview
uk_UA: Переглянути

en: Overwrite &if source newer
uk_UA: Переписати &якщо джерело новіше

en: Overwrite file
uk_UA: Переписати файл

en: Overwrite file if size differs
uk_UA: Переписати файл, якщо розмір відрізняється

en: Overwrite file if size differs or source file is newer
uk_UA: Переписати файл, якщо розмір відрізняється, або вихідний файл новіший

en: Overwrite file if source file newer
uk_UA: Переписати файл, якщо вихідний файл новіший

en: Overwrite if &different size
uk_UA: Переписати, якщо розмір &відрізняється

en: Overwrite if different si&ze or source newer
uk_UA: Переписати, якщо роз&мір відрізняється або джерело новіше

en: Own build type: %s
uk_UA: Власний тип збірки: %s

en: Owner permissions
uk_UA: Дозволи власника

en: Owner/Group
uk_UA: Власник/Група

en: P&revent system from entering idle sleep during transfers and other operations
uk_UA: За&боронити системі перехід до сплячого режиму під-час передач та інших операцій

en: P&roxy host:
uk_UA: Хост про&ксі:

en: PEM files
uk_UA: Файли PEM

en: PORT command tainted by router or firewall.
uk_UA: Команда ПОРТА заблокована маршрутизатором або файєрволом.

en: PPK files
uk_UA: PPK файли

en: Pa&ssive (recommended)
uk_UA: Па&сивний (рекомендовано)

en: Parameter not a valid URL
uk_UA: Значення параметру - це недійсна URL адреса

en: Parsing %d bytes of version information.
uk_UA: Аналіз %d байт інформації версії.

en: Pass&word:
uk_UA: Па&роль:

en: Passive (recommended)
uk_UA: Пасивний (рекомендовано)

en: Passive mode
uk_UA: Пасивний режим

en: Passive mode has been set as default transfer mode.
uk_UA: Пасивний режим було встановлено як типовий режим передачі.

en: Password required
uk_UA: Вимагається пароль

en: Passwords
uk_UA: Паролі

en: Path
uk_UA: Шлях

en: Path cannot be constructed for directory %s and subdir %s
uk_UA: Для каталогу %s та підкаталогу %s шлях створити неможливо

en: Path not found:
uk_UA: Шляху не знайдено:

en: Path of identity service
uk_UA: Шлях ідентифікаційної служби

en: Paths
uk_UA: Шляхи

en: Pending removal
uk_UA: Вилучення очікування

en: Permission
uk_UA: Дозвіл

en: Permissions
uk_UA: Дозволи

en: Plain FTP is insecure. Please switch to FTP over TLS.
uk_UA: Звичайне FTP є незахищеним. Перемкніться на FTP через TLS.

en: Platform:
uk_UA: Платформа:

en: Please add at least one directory you want to download files into or to upload files from.
uk_UA: Додайте принаймні один каталог для завантаження або відвантаження файлів.

en: Please add the local directories you want to use FileZilla with.
uk_UA: Додайте ті локальні каталоги, які бажаєте використати за допомогою FileZilla.

en: Please check on https://filezilla-project.org/probe.php that the server is running and carefully check your settings again.
uk_UA: Перевірте https://filezilla-project.org/probe.php чи сервер працює і ще раз уважно перевірте свої налаштування.

en: Please check the granted permissions and re-add any missing local directories you are working with in the dialog that follows.
uk_UA: У діалоговому вікні, що слідує, перевірте надані дозволи і додайте повторно будь-які відсутні локальні каталоги з якими ви працюєте.

en: Please configure any firewalls and routers so that FileZilla can establish outgoing connection to arbitrary ports.
uk_UA: Сконфігуруйте усі файєрволи та маршрутизатори так, щоб дати змогу FileZillа встановити вихідний зв'язок по довільному порту.

en: Please disable settings like 'DMZ mode' or 'Game mode' on your router.
uk_UA: Заблокуйте у своєму маршрутизаторі такі налаштування, як 'режим DMZ ', або 'Ігровий режим '.

en: Please ensure you have a stable internet connection and carefully check your settings again.
uk_UA: Переконайтесь, що у вас стале з'єднання з інтернетом і ще раз ретельно перевірте свої налаштування.

en: Please enter a custom date format.
uk_UA: Введіть настроюваний формат даних.

en: Please enter a custom time format.
uk_UA: Введіть настроюваний формат часу.

en: Please enter a date of the form YYYY-MM-DD such as for example 2010-07-18.
uk_UA: Введіть дату у форматі YYYY-MM-DD, як, наприклад, 2010-07-18.

en: Please enter a download speed limit greater or equal to 0 %s/s.
uk_UA: Введіть значення обмеження швидкості завантаження більшим або рівним 0 %s/s.

en: Please enter a name for the new filter.
uk_UA: Введіть ім'я для нового фільтру.

en: Please enter a new name for the copied filter.
uk_UA: Введіть нове ім'я для скопійованого фільтру.

en: Please enter a new name for the filter set "%s"
uk_UA: Введіть нове ім'я для налаштувань фільтру "%s"

en: Please enter a new name for the filter.
uk_UA: Введіть нове ім'я для фільтру.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent downloads.
uk_UA: Введіть число між 0 і 10 для позначення кількості одночасних завантажень.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent uploads.
uk_UA: Введіть число між 0 і 10 для позначення кількості одночасних відвантажень.

en: Please enter a number between 1 and 10 for the number of concurrent transfers.
uk_UA: Введіть число між 0 і 10 для позначення кількості одночасних передач.

en: Please enter a password for this server:
uk_UA: Введіть пароль для даного серверу:

en: Please enter a timeout between 10 and 9999 seconds or 0 to disable timeouts.
uk_UA: Будь-ласка, введіть час очікування в проміжку між 10 і 9999 секунд або 0 для вимкнення часу очікування.

en: Please enter a unique name for this filter set
uk_UA: Введіть унікальне ім'я для цих установок фільтру

en: Please enter a username for this server:
uk_UA: Введіть ім'я користувача для цього сервера:

en: Please enter a valid portrange.
uk_UA: Введіть дійсний діапазан портів.

en: Please enter an URL where to get your external address from
uk_UA: Будь-ласка, введіть адресу URL звідки можна отримати вашу зовнішню адресу

en: Please enter an upload speed limit greater or equal to 0 %s/s.
uk_UA: Введіть значення обмеження швидкості відвантаження більшим або рівним 0 %s/s.

en: Please enter raw FTP command.
    Using raw ftp commands will clear the directory cache.
uk_UA: Введіть пряму FTP команду.
    Використання прямих ftp команд очистить каше каталогу.

en: Please enter the 2FA code for this server:
uk_UA: Будь ласка, введіть код 2FA для цього сервера:

en: Please enter the complete path of a program and its arguments. This command will be executed when the queue has finished processing.
    E.g. c:\somePath\file.exe under MS Windows or /somePath/file under Unix.
    You need to properly quote commands and their arguments if they contain spaces.
uk_UA: Введіть повний шлях програми та її аргументів. Дану команду буде виконано після завершення обробки черги.
    Зразок: c:\somePath\file.exe під управлінням ОС МС Windows або /somePath/file під управлінням ОС Unix.
    При наявності пробілів, команди та їхні аргументи повинні бути правильно відтворені .

en: Please enter the name of the directory which should be created:
uk_UA: Введіть ім'я каталогу, який необхідно створити:

en: Please enter the name of the file which should be created:
uk_UA: Введіть ім'я файлу, який необхідно створити:

en: Please enter username and password for this server:
uk_UA: Введіть ім'я користувача і пароль для даного серверу:

en: Please enter your current master password to change the password settings.
uk_UA: Введіть, будь-ласка, свій поточний головний пароль, щоб змінити параметри паролю.

en: Please enter your external IP address
uk_UA: Введіть свою зовнішню ІР адресу

en: Please enter your external IP address on the active mode page of this wizard. In case you have a dynamic address or don't know your external address, use the external resolver option.
uk_UA: Введіть свою зовнішню адресу ІР на сторінці активного режиму цього майстра. У випадку, якщо ваша адреса динамічна або у вас немає зовнішньої адреси, скористайтеся опцією засобу зовнішнього вирішення.

en: Please enter your master password to decrypt the password for this server:
uk_UA: Введіть, будь-ласка, свій головний пароль для розшифрування паролю даного серверу:

en: Please follow the instructions carefully, as wrong configuration will prevent successful FTP connections.
uk_UA: Виконуйте ретельно усі інструкції, оскільки неправильне конфігурування стане на перешкоді успішним з'єднанням FTP.

en: Please make sure FileZilla is allowed to establish outgoing connections and make sure you typed the address of the address resolver correctly.
uk_UA: Переконайтесь, що FileZilla має дозвіл на встановлення вихідного з'єднання, а також, переконайтесь, що ви надрукували адресу засобу розпізнавання адрес правильно.

en: Please make sure the requested locale is installed on your system.
uk_UA: Переконайтесь, що запитуваний регіональний параметр встановлено у вашу систему.

en: Please make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'.
uk_UA: Переконайтесь, що ваш маршрутизатор використовує останнє наявне програмне забезпечення виробника. Більше того, необхідно правильно сконфігурувати ваш маршрутизатор. Вам доведеться використати ручне надсилання порту. Не запускайте свого маршрутизатора в, так званому,'режимі DMZ' або 'ігровому режимі'.

en: Please note that FileZilla has no influence on the port the server chooses. So the server might choose a port which your firewall thinks is only used by trojans or other malware. This might raise a false alarm you can safely discard.
uk_UA: Майте на увазі, що FileZilla не має впливу на порт, обраний сервером. Таким чином сервер може вибрати порт, який ваш файєрвол може розцінити як такий, що використовується троянами або іншими шкідливими програмами. Це може викликати хибну тривогу, яку ви можете безпечно скасувати.

en: Please note that preserving timestamps on uploads on FTP, FTPS and FTPES servers only works if they support the MFMT command.
uk_UA: Майте на увазі, що збереження часових позначок при відвантаженнях на FTP, FTPS та FTPES сервери спрацьовують лише у випадку, якщо вони підтримують команду MFMT.

en: Please note that some servers might ban you if you try to reconnect too often or in too short intervals.
uk_UA: Майте на увазі, що деякі сервери можуть заблокувати вам доступ, якщо ви намагаєтесь або занадто часто перепід'єднатись, або через занадто короткі проміжки часу.

en: Please run this wizard again should you change your network environment or in case you suddenly encounter problems with servers that did work previously.
uk_UA: Якщо ви змінили середовище своєї мережі, або у випадку, якщо ви зіткнулися з проблемами на тих серверах, що раніше працювали - запустіть цього майстра.

en: Please select an action:
uk_UA: Оберіть дію:

en: Please select the categories you would like to import.
uk_UA: Виберіть категорії, які ви бажаєте імпортувати.

en: Please select the default transfer mode you would like to use.
uk_UA: Виберіть такий типовий режим передачі, яким ви бажаєте користуватися.

en: Please select the new attributes for the directory "%s".
uk_UA: Виберіть нові атрибути для каталогу "%s".

en: Please select the new attributes for the file "%s".
uk_UA: Виберіть нові атрибути для файлу "%s".

en: Please select the new attributes for the selected directories.
uk_UA: Виберіть нові атрибути для обраних каталогів.

en: Please select the new attributes for the selected files and directories.
uk_UA: Виберіть нові атрибути для обраних файлів і каталогів.

en: Please select the new attributes for the selected files.
uk_UA: Виберіть нові атрибути для обраних файлів.

en: Please update your firewall and make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'. Things like protocol inspection or protocol specific 'fixups' have to be disabled
uk_UA: Обновіть свій файєрвол і переконайтесь, що ваш маршрутизатор використовує останнє наявне програмне забезпечення виробника. Більше того, необхідно правильно сконфігурувати свій маршрутизатор. Вам доведеться використати ручний порт відправки. Не запускайте свого маршрутизатора в, так званому, 'режимі DMZ' або 'ігровому режимі'.Такі речі, як протокол інспекцій чи протокол специфічних 'полагоджень' повинні бути відключеними

en: Port:
uk_UA: Порт:

en: Postal code:
uk_UA: Поштовий індекс:

en: Pre&allocate space before downloading
uk_UA: Попередньо &виділити місце перед завантаженням

en: Preallocation
uk_UA: Попереднє виділення

en: Predefined Sites
uk_UA: Попередньо вказані Сайти

en: Preserving file timestamps
uk_UA: Збереження файлу часових позначок

en: Preview
uk_UA: Перегляд

en: Print diagnostic information related to startup of FileZilla
uk_UA: Друкувати діагностичну інформацію пов'язану з запуском FileZilla

en: Print version information to stdout and exit
uk_UA: Надрукувати інформацію версії на обраний принтер і вийти

en: Prioritize directories (default)
uk_UA: Визначення пріоритетних каталогів (типових)

en: Priority
uk_UA: Пріоритет

en: Privacy policy
uk_UA: Політика приватності

en: Private &keys:
uk_UA: Приватні &ключі:

en: Pro&ject ID:
uk_UA: ІД проекту:

en: Pro&ject:
uk_UA: Про&ект:

en: Pro&tocol:
uk_UA: Про&токол:

en: Pro&xy password:
uk_UA: Пароль про&ксі:

en: Process &Queue
uk_UA: Опрацювати &Чергу

note: @translator: Example: Processed 5 files in 1 directory
en: Processed %s in %s.
uk_UA: Опрацьовано %s в %s.

en: Profile
uk_UA: Профіль

note: @translator: Keep short
en: Project (or tenant) name or ID
uk_UA: Ім'я проекту (або клієнта) або ІД

en: Protocol:
uk_UA: Протокол:

en: Proxy &port:
uk_UA: Порт &проксі:

en: Proxy &user:
uk_UA: Користувач &проксі:

en: Proxy authentication failed
uk_UA: Невдала автентифікація проксі

en: Proxy handshake failed: %s
uk_UA: Невдалий обмін вітаннями з проксі: %s

en: Proxy host starts with '[' but no closing bracket found.
uk_UA: Хост проксі стартує з дужки '[', однак закриваючої дужки не знайдено.

en: Proxy reply: %s
uk_UA: Відповідь проксі: %s

en: Proxy request failed. Reply from proxy: %s
uk_UA: Невдалий запит проксі. Відповісти з проксі: %s

en: Proxy request failed: %s
uk_UA: Невдалий запит проксі: %s

en: Proxy request failed: Unknown address type in CONNECT reply
uk_UA: Невдалий запит проксі: Невідомий тип адреси у відповіді CONNECT

en: Proxy sent data while we haven't sent out request yet
uk_UA: Проксі-сервер надіслав дані, поки ми ще не надіслали запит

en: Proxy set but proxy host or port invalid
uk_UA: Проксі встановлено, однак хост проксі або порт не дійсні

en: Public Key Authentication
uk_UA: Ключ публічної автентифікації

en: Public key algorithm:
uk_UA: Алгоритм публічного ключа:

en: Public permissions
uk_UA: Публічні дозволи

en: Queue has been fully processed
uk_UA: Черга опрацьована не повністю

en: Queue: %s MiB
uk_UA: Черга: %s MiB

en: Queue: %s%s
uk_UA: Черга: %s%s

en: Queue: empty
uk_UA: Черга: пусто

en: Queued files
uk_UA: Файли в черзі

en: Queueing:
uk_UA: Система черги:

en: Quick Search:
uk_UA: Швидкий пошук:

en: Quick search cannot be opened if comparing directories.
uk_UA: При порівнянні каталогів швидкий пошук відкрити неможливо.

en: Quoting rules
uk_UA: Правила лапкування

en: R&eboot system once
uk_UA: Пере&завантажити систему відразу

en: R&emote directory tree
uk_UA: Від&далене дерево каталогів

en: R&eset and requeue selected files
uk_UA: С&кинути і поновити чергу обраних файлів

en: Raw FTP command
uk_UA: Проста команда FTP

en: Re&ad
uk_UA: Чи&тати

en: Re&fresh
uk_UA: Он&овити

en: Re&gion:
uk_UA: Об&ласть:

en: Re&name
uk_UA: Пере&йменувати

en: Re-run the wizard and carefully check your settings and configure all routers and firewalls accordingly.
uk_UA: Перезапустіть майстра налаштування мережі і ретельно перевірте свої налаштування та сконфігуруйте усі маршрутизатори і файєрволи.

en: Rea&d
uk_UA: Чи&тати

en: Read-only
uk_UA: Лише читати

en: Reading from '%s' failed.
uk_UA: Помилка читання з '%s' .

en: Really cancel current operation?
uk_UA: Дійсно скасувати дану операцію?

en: Really delete %d directory with its contents from the server? | Really delete %d directories with their contents from the server?
uk_UA[0]: Дійсно видалити %d каталог з усім його вмістом з сервера?
uk_UA[1]: Дійсно видалити %d каталоги з усім їхнім вмістом з сервера?
uk_UA[2]: Дійсно видалити %d каталогів з усім їхнім вмістом з сервера?

en: Really delete %d file from the server? | Really delete %d files from the server?
uk_UA[0]: Дійсно видалити %d файл з сервера?
uk_UA[1]: Дійсно видалити %d файли з сервера?
uk_UA[2]: Дійсно видалити %d файлів з сервера?

en: Really delete %s and %s from the server?
uk_UA: Дійсно видалити %s і %s з сервера?

en: Really delete all selected files and/or directories from the server?
uk_UA: Дійсно видалити усі вибрані файли та/або каталоги з сервера?

en: Really delete all selected files and/or directories from your computer?
uk_UA: Дійсно видалити усі вибрані файли та/або каталоги з вашого комп'ютера?

en: Reason
uk_UA: Причина

en: Reboot now
uk_UA: Перезавантажити зараз

en: Rec&urse into subdirectories
uk_UA: Про&ектувати в підкаталоги

en: Received a directory listing which appears to be encoded in EBCDIC.
uk_UA: Отримано перелік файлів каталогу і схоже він закодований EBCDIC.

en: Received a line exceeding 10000 characters, aborting.
uk_UA: Отримано рядок, що перевищує 10000 символів, аварійне завершення.

en: Received data tainted
uk_UA: Отримані дані заблоковано

en: Received invalid character in version information
uk_UA: Отримано неприпустимий символ в інформації версії

en: Received multi-line response with more than %u lines.
uk_UA: Отримано багаторядкову відповідь з більш ніж %u рядками.

en: Received too long response line from server, closing connection.
uk_UA: Отримано занадто довгий рядок відповіді від сервера, закриття підключення.

en: Received too long response line, closing connection.
uk_UA: Отримано занадто довгий рядок відповіді, закриваю підключення.

en: Reconnect information cannot be cleared while connected to a server.
    If you continue, your connection will be disconnected.
uk_UA: Перепід'єднана інформація не може бути очищена підчас з'єднання з сервером.
    У випадку продовження,ваш зв'язок буде перервано.

en: Reconnection settings
uk_UA: Налаштування перепід'єднання

en: Reconnects to the last used server
uk_UA: Перепід'єднати до останнього використаного серверу

en: Recursively adding files to queue.
uk_UA: Рекурсивне додавання файлів до черги.

en: Recursively changing permissions.
uk_UA: Рекурсивна зміна дозволів.

en: Recursively deleting files and directories.
uk_UA: Рекурсивне видалення файлів і каталогів.

en: Red
uk_UA: Червоний

en: Redirection to invalid or unsupported URI: %s
uk_UA: Перенаправлення до недійсної, або непідтримуваної адреси URI: %s

en: Redirection to invalid or unsupported address: %s
uk_UA: Перенаправлення до недійсної, або непідтримуваної адреси: %s

en: Refresh the file and folder lists
uk_UA: Оновити списки файлу та папки

en: Remember passwords?
uk_UA: Пам'ятати паролі?

en: Remote
uk_UA: Віддалений

en: Remote file
uk_UA: Віддалений файл

en: Remote file search
uk_UA: Пошук віддаленого файлу

en: Remote filters:
uk_UA: Віддалені фільтри:

en: Remote path
uk_UA: Віддалений шлях

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path and is supported by the current site's servertype (%s).
uk_UA: Віддалений шлях не піддається аналізу. Переконайтесь, що це дійсний абсолютний шлях і він підтримується поточним типом серверу сайту (%s).

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path and is supported by the servertype (%s) selected on the parent site.
uk_UA: Віддалений шлях не піддається аналізу. Переконайтесь, що це дійсний абсолютний шлях, обраний на батьківському сайті, і він підтримується типом серверу (%s).

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path.
uk_UA: Віддалений шлях не піддається аналізу. Переконайтесь, що це дійсний абсолютний шлях.

en: Remote path could not be parsed.
uk_UA: ВІддалений шлях неможливо проаналізувати.

en: Remote path handling:
uk_UA: Обробка віддаленого шляху:

en: Remote path:
uk_UA: Віддалений шлях:

en: Remote results:
uk_UA: Віддалені результати:

en: Remote site:
uk_UA: Віддалений сайт:

en: Remove &all
uk_UA: Видалити &все

en: Remove &selected
uk_UA: Видалити &обране

en: Rename file
uk_UA: Перейменувати файл

en: Rename selected directory
uk_UA: Перейменувати обраний каталог

en: Rename selected files and directories
uk_UA: Перейменувати обрані файли і каталоги

en: Renaming '%s' to '%s'
uk_UA: Перейменування '%s' в '%s'

en: Repeat password:
uk_UA: Повторіть пароль:

en: Reporting bugs and feature requests
uk_UA: Повідомлення про запити помилок і характеристик

en: Request failed - client is not running identd (or not reachable from server)
uk_UA: Невдалий запит - клієнт не виконує ідентифікації (або не досягається з сервера)

en: Request failed - client's identd could not confirm the user ID string
uk_UA: Невдалий запит - ідентифікація клієнта не підтверджує рядок ID користувача

en: Request rejected or failed
uk_UA: Запит відхилено або невдалий

en: Requesting %s
uk_UA: Запит %s

en: Require explicit FTP over TLS
uk_UA: Потрібне явне FTP через TLS

en: Require implicit FTP over TLS
uk_UA: Потрібне неявне FTP через TLS

en: Reset and requeue &all
uk_UA: Скинути і поновити чергу &всіх

en: Resolving address of %s
uk_UA: Приймається рішення стосовно адреси для %s

en: Response:
uk_UA: Відповідь:

en: Restore ta&bs and reconnect
uk_UA: Відновити вкла&дки і перепід'єднати

en: Results:
uk_UA: Результати:

en: Resume file transfer
uk_UA: Відновити передачу файлу

en: Resuming ASCII files can cause problems if server uses a different line ending format than the client.
uk_UA: Поновлення файлів ASCII може створити проблеми, якщо сервер використовує інший формат завершення лінійки, ніж клієнт.

en: Retrieving directory listing of "%s"...
uk_UA: Видобування списку каталогів з "%s"...

en: Retrieving directory listing...
uk_UA: Видобування списку каталогів...

en: Retrieving external IP address from %s
uk_UA: Видобування зовнішньої ІР адреси з %s

en: Ro&le ARN:
uk_UA: ARN ро&лі:

en: Root certificate
uk_UA: Кореневий сертифікат

note: @translator: Keep short
en: S&atellite:
uk_UA: С&упутник:

en: S&how files currently being edited...
uk_UA: По&казати файли, що зараз редагуються...

en: S&how the Site Manager on startup
uk_UA: П&оказувати Диспетчера Сайтів при запуску

en: S&hutdown system once
uk_UA: Ви&мкнути систему відразу

en: S&tart normally
uk_UA: З&апустити у звичайному режимі

en: S&top
uk_UA: С&топ

en: S&uspend system once
uk_UA: П&ризупинити систему відразу

en: S&ynchronized browsing
uk_UA: С&инхронізована навігація

en: SFTP support
uk_UA: Підтримка SFTP

en: SOCKS4 proxy will connect to: %s
uk_UA: Проксі SOCKS4 буде з'єднано з: %s

en: SOCKS5 does not support usernames or passwords longer than 255 characters.
uk_UA: SOCKS5 не підтримує імен користувачів або паролів довших, аніж 25 символів.

en: Sa&ve passwords protected by a master password
uk_UA: Збе&регти паролі, захищені головним паролем

en: Same as subject, certificate is self-signed
uk_UA: Так само, як і тема, сертифікат є самопідписаним

en: Satellite:
uk_UA: Супутник:

en: Sav&e passwords
uk_UA: Збе&регти паролі

en: Save settings?
uk_UA: Зберегти налаштування?

en: Saving of password has been disabled by your system administrator.
uk_UA: Збереження паролів вимкнуто вашим системним адміністратором.

en: Saving of passwords has been disabled by you.
uk_UA: Збереження паролів вимкнуто вами.

en: Scale factor:
uk_UA: Коефіцієнт масштабування:

en: Search &conditions:
uk_UA: &Умови пошуку:

en: Search &directory:
uk_UA: Пошук у &каталозі:

en: Search for entries containing the entered text.
uk_UA: Шукати записи, що містять введений текст.

en: Search for files recursively.
uk_UA: Рекурсивний пошук файлів.

en: Search result
uk_UA: Результат пошуку

en: Search server for files
uk_UA: Пошук файлів на сервері

en: Search sites
uk_UA: Пошук сайтів

en: Search type:
uk_UA: Тип пошуку:

note: @translator: Keep short
en: Secret Access &Key:
uk_UA: Таємний &ключ доступу:

en: Security Token Service:
uk_UA: Служба Маркерів Безпеки:

en: Security information
uk_UA: Інформація безпеки

en: See also: https://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration
uk_UA: Дивіться також: https://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration

en: Sele&ct server
uk_UA: Обр&ати сервер

en: Select &page:
uk_UA: Обрати &сторінку:

en: Select Theme
uk_UA: Обрати тему

en: Select default action to perform if target file of a transfer already exists.
uk_UA: Обрати типову дію для випадку, якщо пошукуваний файл передачі вже існує.

en: Select default editor
uk_UA: Обрати типовий редактор

en: Select default file exists action if the target file already exists. This selection is valid only for the current session.
uk_UA: Обрати типову дію стосовно існуючого файлу, якщо кінцевий файл вже існує. Цей вибір дійсний лише для даного з'єднання.

en: Select default file exists action only for the currently selected files in the queue.
uk_UA: Обрати типову дію стосовно існуючого файлу лише для поточно обраних файлів у черзі.

en: Select file containing private key
uk_UA: Обрати файл, що містить приватний ключ

en: Select file for exported data
uk_UA: Обрати файл для експортованих даних

en: Select file for exported filters
uk_UA: Обрати файл для експортованих фільтрів

en: Select file for exported queue
uk_UA: Обрати файл для експортованої черги

en: Select file for exported settings
uk_UA: Обрати файл для експортованих налаштувань

en: Select file for exported sites
uk_UA: Обрати файл для експортованих сайтів

en: Select file to import settings from
uk_UA: Обрати файл для імпорту налаштувань з

en: Select file to upload
uk_UA: Обрати файл для відвантаження

en: Select filename for converted key file
uk_UA: Обрати ім'я файлу для конвертованого файлу ключа

en: Select how these files should be opened.
uk_UA: Обрати спосіб, щоб відкрити ці файли.

en: Select target download directory
uk_UA: Обрати кінцевий каталог завантаження

en: Select target filename
uk_UA: Обрати ім'я кінцевого файлу

en: Select the categories to export:
uk_UA: Обрати категорії для експорту:

en: Select the private data you would like to delete.
uk_UA: Оберіть свої приватні дані для видалення.

en: Selected %d directory with its contents for transfer. | Selected %d directories with their contents for transfer.
uk_UA[0]: Обрано %d каталог з його вмістом для передачі.
uk_UA[1]: Обрано %d каталоги з їхнім вмістом для передачі.
uk_UA[2]: Обрано %d каталогів з їхнім вмістом для передачі.

en: Selected %d directory. | Selected %d directories.
uk_UA[0]: Обрано %d каталог.
uk_UA[1]: Обрано %d каталоги.
uk_UA[2]: Обрано %d каталогів.

en: Selected %d file for transfer. | Selected %d files for transfer.
uk_UA[0]: Обрано %d файл для передачі.
uk_UA[1]: Обрано %d файли для передачі.
uk_UA[2]: Обрано %d файлів для передачі.

en: Selected %d file. Total size: %s | Selected %d files. Total size: %s
uk_UA[0]: Обрано %d файл. Загальний розмір: %s
uk_UA[1]: Обрано %d файли. Загальний розмір: %s
uk_UA[2]: Обрано %d файлів. Загальний розмір: %s

en: Selected %d file. Total size: At least %s | Selected %d files. Total size: At least %s
uk_UA[0]: Обрано %d файл. Загальний розмір: Принаймні %s
uk_UA[1]: Обрано %d файли. Загальний розмір: Принаймні %s
uk_UA[2]: Обрано %d файлів. Загальний розмір: Принаймні %s

en: Selected %s and %s for transfer.
uk_UA: Обрано %s і %s для передачі.

en: Selected %s and %s. Total size: %s
uk_UA: Обраний %s і %s. Загальний розмір: %s

en: Selected %s and %s. Total size: At least %s
uk_UA: Обраний %s і %s. Загальний розмір: Принаймні %s

en: Selected editor does not exist.
uk_UA: Обраного редактора не існує.

en: Selected file already being edited
uk_UA: Обраний файл уже редагується

en: Selected file is already loaded
uk_UA: Обраний файл уже завантажений

en: Selected file is already opened
uk_UA: Обраний файл уже відкрито

en: Selected file is still being edited
uk_UA: Обраний файл усе ще редагується

en: Selected filter only works for local files.
uk_UA: Обраний фільтр працює лише з локальними файлами.

en: Selected global bookmark and current server use a different server type.
    Use site-specific bookmarks for this server.
uk_UA: Обрані глобальні закладки і поточний сервер використовують інший тип сервера.
    Використовуйте закладки, типові для сайту цього сервера.

en: Selected port usually in use by a different protocol.
uk_UA: Обраний порт зазвичай використовується іншим протоколом.

en: Selected protocol has no concept of usernames.
uk_UA: У вибраному протоколі відсутнє поняття імен користувачів.

en: Self-signed server certificate
uk_UA: Самопідписаний сертифікат сервера

en: Send FTP &keep-alive commands
uk_UA: Надіслати FTP команди &перевірки наявності з'єднання підключення надсилання

en: Send custom command to the server otherwise not available
uk_UA: Надіслати настроювану команду на сервер

en: Sending keep-alive command
uk_UA: Надсилання команди keep-alive

en: Serial number:
uk_UA: Серійний номер:

en: Serial:
uk_UA: Серійний:

en: Server &type:
uk_UA: &Тип сервера:

en: Server Side Encryption:
uk_UA: Шифрування з боку сервера:

en: Server certificate
uk_UA: Сертифікат сервера

en: Server does not support non-ASCII characters.
uk_UA: Сервер не підтримує символи, які не належать до набору ASCII.

en: Server does not support resume of files > %d GB.
uk_UA: Сервер не підтримує відновлення файлів > %d GB.

en: Server does not support resume of files > %d GB. End transfer since file sizes match.
uk_UA: Сервер не підтримує відновлення файлів > %d Гб. Завершення передачі, оскільки розміри файлів співпадають.

en: Server does not support resume of files > 2GB.
uk_UA: Сервер не підтримує відновлення файлів > 2GB.

en: Server does not support resume of files > 4GB.
uk_UA: Сервер не підтримує відновлення файлів > 4GB.

en: Server host key
uk_UA: Ключ хоста сервера

en: Server may not support resume of files > %d GB. End transfer since file sizes match.
uk_UA: Сервер може не підтримувати відновлення файлів > %d Гб. Завершення передачі, оскільки розміри файлів співпадають.

en: Server might require an account. Try specifying an account using the Site Manager
uk_UA: Сервер може вимагати обліковий запис. Спробуйте вказати обліковий запис при використанні Диспетчера Сайтів

en: Server returned empty path.
uk_UA: Сервер повернув порожній шлях.

en: Server sent an additional login prompt. You need to use the interactive login type.
uk_UA: Сервер надіслав додаткову підказку входу. Вам потрібно скористатися інтерактивним типом входу.

en: Server sent passive reply with unroutable address. Passive mode failed.
uk_UA: Сервер надіслав пасивну відповідь з ІP-адресою без підтримки маршрутизації. Невдалий пасивний режим.

en: Server sent passive reply with unroutable address. Using server address instead.
uk_UA: Сервер надіслав пасивну відповідь з ІP-адресою без підтримки маршрутизації. Натомість використовується адреса сервера.

en: Server sent unexpected reply.
uk_UA: Сервер надіслав неочікувану відповідь.

en: Server to client MAC:
uk_UA: Сервер до клієнта MAC:

en: Server to client cipher:
uk_UA: Сервер до клієнтських символів:

en: Server/Local file
uk_UA: Сервер/Локальний файл

en: Server:
uk_UA: Сервер:

en: Session details
uk_UA: Подробиці з'єднання

en: Set &Priority
uk_UA: Встановити &пріоритет

en: Setting permissions of '%s' to '%s'
uk_UA: Встановлення дозволів '%s' для '%s'

en: Settings
uk_UA: Налаштування

en: Settings directory:
uk_UA: Каталог налаштувань:

en: Sh&ow notification bubble
uk_UA: По&казати сповіщення

en: Show &raw directory listing
uk_UA: Показати список &простих каталогів

en: Show &welcome dialog...
uk_UA: Показати діалог &привітання...

en: Show both directory trees and continue comparing?
uk_UA: Показати обидва дерева каталогів і продовжити порівняння?

en: Show details
uk_UA: Показати подробиці

en: Show details about custom date and time formats
uk_UA: Показати подробиці форматів настроюваних дати і часу

en: Show in file &manager
uk_UA: Показати у файловому &менеджері

en: Shows available TLS ciphers
uk_UA: Показати наявні шифри TLS

en: Shows this help dialog
uk_UA: Показує цей діалог допомоги

en: Shutdown now
uk_UA: Вимкнути негайно

en: Signature algorithm:
uk_UA: Алгоритм підпису:

en: Signup
uk_UA: Реєстрація

en: Site &Manager entries
uk_UA: Записи &Диспетчера сайтів

en: Site Manager
uk_UA: Диспетчер сайтів

en: Site Manager - Cannot remember password
uk_UA: Диспетчер сайтів - Неможливо запам'ятати пароль

en: Site Manager - Invalid data
uk_UA: Диспетчер сайтів - Недійсні дані

en: Site Manager already open
uk_UA: Диспетчер сайтів вже відкрито

en: Site does not exist.
uk_UA: Сайту не існує.

en: Site path is malformed.
uk_UA: Неправильно вказаний шлях до сайту.

en: Site-specific bookmarks
uk_UA: Типові закладки

en: Site-specific bookmarks require the server to be stored in the Site Manager.
    Add current connection to the site manager?
uk_UA: Для збереження типових закладок використовуйте Диспетчер Сайтів.
    Додати поточне з'єднання до Диспетчера Сайтів?

en: Size
uk_UA: Розмір

en: Size formatting
uk_UA: Форматування розміру

en: Size unknown
uk_UA: Розмір невідомий

en: Skip file
uk_UA: Пропустити файл

en: Skipping download of %s
uk_UA: Оминаємо завантаження %s

en: Skipping non-existing key file "%s"
uk_UA: Пропуск неіснуючого файлу ключа "%s"

en: Skipping upload of %s
uk_UA: Оминаємо відвантаження %s

en: Some files are still being edited or need to be uploaded.
uk_UA: Деякі файли усе ще редагуються або потребують оновлення.

en: Some misconfigured remote servers which are behind a router, may reply with their local IP address.
uk_UA: Деякі неправильно сконфігуровані віддалені сервери позаду свого маршрутизатора при відповіді можуть видати свою локальну ІР адресу.

en: Sort directories inline
uk_UA: Сортувати каталоги у тексті

en: Sort order cannot be changed if comparing directories.
uk_UA: Послідовність сортування неможливо змінити при порівнянні каталогів.

en: Sorting
uk_UA: Сортування

en: Sorting &mode:
uk_UA: Спосіб &сортування:

en: Source and path of the drop operation are identical
uk_UA: Джерело і шлях операції drop ідентичні

en: Source and target file may not be the same
uk_UA: Вихідний і кінцевий файл не можуть бути одинаковими

en: Source and target of the drop operation are identical
uk_UA: Вихідна і кінцева операції drop ідентичні

en: Source file:
uk_UA: Вихідний файл:

en: Speed Limits
uk_UA: Обмеження швидкості

en: Speed limits
uk_UA: Обмеження швидкості

en: Speed limits are disabled, click to change.
uk_UA: Обмеження швидкості вимкнуто, клацніть, щоб змінити.

en: Speed limits are enabled, click to change.
uk_UA: Обмеження швидкості увімкнуто, клацніть, щоб змінити.

en: Stable and beta versions
uk_UA: Стабільна і бета версії

en: Stable versions only
uk_UA: Лише стабільні версії

en: Stable, beta and nightly versions
uk_UA: Стабільна, бета і нічні версії

en: Start transfer &immediately
uk_UA: Розпочати передачу &негайно

en: Start with opened Site Manager
uk_UA: Розпочати з відкритим Диспетчером Сайтів

en: Started update check on %s
uk_UA: Розпочато перевірку оновлення на %s

en: Starting download of %s
uk_UA: Розпочинаємо завантаження %s

en: Starting upload of %s
uk_UA: Розпочинаємо відвантаження %s

en: Starts the local site in the given path
uk_UA: Запускає локальний сайт за вказаним шляхом

en: State or province:
uk_UA: Штат, або провінція:

en: Status
uk_UA: Статус

en: Status:
uk_UA: Статус:

en: Stop and remove &all
uk_UA: Зупинити і вилучити &все

en: Stop recursive operation
uk_UA: Зупинити рекурсивну операцію

note: @translator: Keep short
en: Storage &account:
uk_UA: &Обліковий запис сховища::

en: Storj (using legacy API key)
uk_UA: Storj (з використанням застарілого ключа API)

en: Storj - Decentralized Cloud Storage
uk_UA: Storj - Децентралізоване Хмарне Сховище

en: Storj support
uk_UA: Підтримка Storj

en: Street:
uk_UA: Вулиця:

en: Subject
uk_UA: Тема

en: Successful transfers
uk_UA: Успішні передачі

en: Summary of test results:
uk_UA: Підсумок результатів тесту:

en: Suspend now
uk_UA: Призупинити зараз

en: Symlinks to files are not affected by this choice, such symlinks are always deleted.
uk_UA: Даний вибір не зачіпає символічне посилання на файли, такі символічні посилання завжди видаляються.

en: Synchronized browsing
uk_UA: Синхронізована навігація

en: Synchronized browsing has been disabled.
uk_UA: Синхронізовану навігацію вимкнуто.

en: Syntax error
uk_UA: Помилка синтаксису

en: Syntax error in command line
uk_UA: Помилка синтаксису у командній лінійці

en: System
uk_UA: Система

en: System details
uk_UA: Подробиці системи

en: T&oolbar
uk_UA: П&анель інструментів

en: TLS connection established, waiting for welcome message...
uk_UA: З'єднання встановлено, очікуємо на вітальне повідомлення...

en: TLS connection established.
uk_UA: З'єднання TLS встановлено.

en: TLS options
uk_UA: Параметри TLS

en: TLS session resumption on data connection failed. Closing control connection to start over.
uk_UA: Помилка відновлення сеансу TLS при підключенні даних. Закриття контрольного з'єднання для відновлення початку роботи.

en: TLS session resumption on the data connection is an important security feature to protect against data connection stealing attacks.
uk_UA: Відновлення сеансу TLS для з'єднання даних є важливою функцією безпеки для захисту від атак викрадення з'єднання даних.

en: TTL expired
uk_UA: Термін TTL вичерпано

en: Target file already exists
uk_UA: Кінцевий файл уже існує

en: Target file:
uk_UA: Кінцевий файл:

en: Target filename already exists!
uk_UA: Ім'я кінцевого файлу вже існує!

en: Target filename already exists, really continue?
uk_UA: Ім'я кінцевого файлу вже існує, продовжувати далі?

en: Telephone number:
uk_UA: Номер телефону:

en: Test finished successfully
uk_UA: Успішне завершення тесту

en: Test results
uk_UA: Результати тестування

en: Testing resume capabilities of server
uk_UA: Спроможність сервера до відновлення тестування

en: The &following files are currently being edited:
uk_UA: Наст&упні файли зараз редагуються:

en: The Site Manager cannot be used unless the file gets repaired.
uk_UA: Не можна використовувати Диспетчера Сайтів, доки файл не буде відновлено.

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Do you want to continue? Any changes made in the Site Manager won't be saved then.
uk_UA: Цей Диспетчер Сайтів відкритий в іншій версії FileZilla 3.
    Бажаєте продовжити? В такому випадку будь-які зміни проведені в цьому Диспетчері Сайтів не будуть збереженими.

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Please close it or the data cannot be deleted.
uk_UA: Цей Диспетчер Сайтів відкритий в іншій версії FileZilla 3.
    Закрийте його бо в іншому випадку ці дані неможливо буде видалити.

en: The address you entered was: %s
uk_UA: Введена вами адреса була: %s

en: The associated program could not be found.
uk_UA: Не вдалося знайти пов'язану програму.

en: The bookmark could not be added.
uk_UA: Додати закладку неможливо.

en: The bookmarks could not be cleared.
uk_UA: Очистити закладки неможливо.

en: The connection is encrypted. Click icon for details.
uk_UA: З'єднання шифроване. Натисніть на іконку задля отримання подробиць.

en: The custom date format is invalid or contains unsupported format specifiers.
uk_UA: Формат настроюваної дати недійсний, або містить непідтримувані визначники формату.

en: The custom login sequence cannot be empty.
uk_UA: Послідовність настроюваного входу не може бути порожньою.

en: The custom time format is invalid or contains unsupported format specifiers.
uk_UA: Формат настроюваного часу недійсний, або містить непідтримувані визначники формату.

en: The data connection could not be established: %s
uk_UA: Передачу даних не вдається установити: %s

en: The default editor for text files is:
uk_UA: Типовим редактором текстових файлів є:

en: The default editor for this file type is:
uk_UA: Типовим редактором для цього типу файлів є:

en: The entered filter name already exists, please choose a different name.
uk_UA: Введене ім'я фільтру вже існує, оберіть інше ім'я.

en: The entered passwords are not the same.
uk_UA: Введені паролі не співпадають.

en: The extension '%s' does already exist in the list
uk_UA: Розширення '%s' таки існує в цьому списку

en: The file %s already exists.
    Please enter a new name:
uk_UA: Файл %s вже існує.
    Введіть нове ім'я:

en: The file '%s' cannot be opened:
    The associated program (%s) could not be found.
    Please check your filetype associations.
uk_UA: Неможливо відкрити файл '%s':
    Неможливо знайти асоційовану програму (%s).
    Перевірте тип файлу асоціації.

en: The file '%s' contains an SSH1 key. The SSH1 protocol has been deprecated, FileZilla only supports SSH2 keys.
uk_UA: Файл '%s' містить ключ SSH1. Протокол SSH1 був вилучений. FileZilla підтримує лише ключі SSH2.

en: The file '%s' could not be loaded or does not contain a private key.
uk_UA: Файл '%s' неможливо завантажити, або він не містить приватного ключа.

en: The file '%s' could not be loaded.
uk_UA: Файл '%s' неможливо завантажити.

en: The file '%s' could not be opened:
    No program has been associated on your system with this file type.
uk_UA: Файл '%s' неможливо відкрити:
    У вашій системі жодна програма не асоціюється з даним типом файлів.

en: The file '%s' could not be opened:
    The associated command failed
uk_UA: Файл '%s' неможливо відкрити:
    Помилкова асоційована команда

en: The file '%s' has been created by a more recent version of FileZilla.
    Loading files created by newer versions can result in loss of data.
    Do you want to continue?
uk_UA: Файл '%s' було створено в набагато ранішній версії FileZilla.
    Завантаження файлів новіших версій може спричинити втрату даних.
    Бажаєте продовжити?

en: The file '%s' is not in a format supported by FileZilla.
    Would you like to convert it into a supported format?
uk_UA: Файл '%s' не у тому форматі, що підтримується FileZilla.
    Бажаєте переконвертувати його у підтримуваний формат?

en: The file selected as default editor does not exist.
uk_UA: Обраного файлу, як редактора по замовчувнню не існує.

en: The filename column can neither be hidden nor moved.
uk_UA: Стовпець імен файлів не можна ані приховати, ані перемістити.

en: The filename column cannot be hidden.
uk_UA: Стовпець імен файлів неможливо приховати.

en: The following character will be replaced: %s
uk_UA: Даний символ буде замінено на: %s

en: The following characters will be replaced: %s
uk_UA: Дані символи буде замінено на: %s

en: The free open source FTP solution
uk_UA: Безкоштовне рішення FTP з відкритим вихідним кодом

en: The global bookmarks could not be saved.
uk_UA: Глобальні закладки зберегти було неможливо.

en: The higher the debug level, the more information will be displayed in the message log. Displaying debug information has a negative impact on performance.
uk_UA: Чим вищий рівень відлагодження, тим більше інформації буде відображено в журналі повідомлень. Відображення відлагоджувальної інформації має негативний вплив на продуктивність.

en: The limit needs to be between 1 and 2000 MiB
uk_UA: Обмеження повинно бути у проміжку поміж 1 та 2000 MiB

en: The local directory '%s' could not be created.
uk_UA: Неможливо створити локальний каталог '%s'.

en: The local directory '%s' does not exist.
uk_UA: Локального каталогу '%s' не існує.

en: The local directory '%s' is not below the synchronization root (%s).
    Disable synchronized browsing and continue changing the local directory?
uk_UA: Локальний каталог '%s' знаходиться поза межами вузла синхронізації (%s).
    Вимкнути синхронізовану навігацію і змінити локальний каталог?

en: The lowest available port has to be less or equal than the highest available port.
uk_UA: Найнижчий наявний порт повинен бути меншим або рівним найвищому наявному порту.

en: The master password needs to be at least 8 characters long.
uk_UA: Довжина головного паролю повинна становити щонайменше 8 символів.

en: The new version could not be downloaded, please retry later.
uk_UA: Нову версію завантажити було неможливо, спробуйте пізніше.

en: The new version has been saved in your Downloads directory.
uk_UA: Нову версію було збережено у вашому каталозі завантажень.

en: The remote directory '%s' does not exist.
uk_UA: Віддаленого каталогу '%s' не існує.

en: The remote directory '%s' is not below the synchronization root (%s).
    Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
uk_UA: Віддалений каталог '%s' знаходиться поза межами вузла синхронізації (%s).
    Вимкнути синхронізовану навігацію і змінити віддалений каталог?

en: The selected categories have been imported.
uk_UA: Обрані категорії імпортовано.

en: The selected file contains importable data for the following categories:
uk_UA: Обраний файл вміщує дані, що придатні для імпорту в наступних категоріях:

en: The selected file is already being edited:
uk_UA: Обраний файл уже знаходиться в процесі редагування:

en: The selected file is still opened in some other program, please close it.
uk_UA: Обраний файл усе ще відкритий у сторонній програмі. Закрийте її.

en: The server could not be added.
uk_UA: Додати сервер неможливо.

en: The server sent an unexpected or unrecognized reply.
uk_UA: Сервер надіслав неочікувану, або неопізнану відповідь.

en: The server uses following charset encoding for filenames:
uk_UA: Сервер використовує наступне кодування набору символів для імен файлів:

en: The server's certificate is unknown. Please carefully examine the certificate to make sure the server can be trusted.
uk_UA: Невідомий сертифікат сервера. Для того щоб довіряти серверу ретельно перевірте сертифікат.

en: The server's host key does not match the key that has been cached. This means that either the administrator has changed the host key, or you are actually trying to connect to another computer pretending to be the server.
uk_UA: Ключ хоста сервера не співпадає з кешованим ключем. Це означає, що, або адміністратор змінив ключ хоста, або ви, насправді, намагаєтесь з'єднатись з іншим комп'ютером, який прикидається сервером.

en: The server's host key is unknown. You have no guarantee that the server is the computer you think it is.
uk_UA: Ключ хоста сервера невідомий. У вас немає гарантії того, що даний сервер являє собою той комп'ютер, який ви мали на увазі.

en: The settings have been imported. You have to restart FileZilla for all settings to have effect.
uk_UA: Налаштування імпортовано. Для того щоб усі налаштування вступили в дію, необхідно перезавантажити FileZilla.

en: The system will soon reboot unless you click Cancel.
uk_UA: Система незабаром перезавантажиться; для відміни натисніть кнопку Скасувати.

en: The system will soon shut down unless you click Cancel.
uk_UA: Система незабаром вимкнеться; для відміни натисніть кнопку Скасувати.

en: The target file already exists.
    Please choose an action.
uk_UA: Кінцевий файл вже існує.
    Оберіть дію.

en: The test did not succeed. Do you really want to save the settings?
uk_UA: Тест не досяг успіху. Ви дійсно бажаєте зберегти налаштування?

en: The valid backup file %s could not be restored
uk_UA: Дійсний файл резервної копії '%s' неможливо відновити

en: Themes
uk_UA: Теми

en: This filter set cannot be removed.
uk_UA: Встановлений фільтр неможливо перемістити.

en: This filter set cannot be renamed.
uk_UA: Встановлений фільтр не може бути переіменованим.

en: This may be the result of a downgrade attack, only continue after you have spoken to the server administrator or server hosting provider.
uk_UA: Це може бути наслідком атаки на пониження версії; продовжуйте лише після консультації з адміністратором сервера або провайдером сервісу хостингу.

en: This means that some router and/or firewall is still interfering with FileZilla.
uk_UA: Це означає, що якийсь маршрутизатор та/або файєрвол продовжує перешкоджати FileZilla.

en: This only works if you are not behind a router, else your system would just return your internal address.
uk_UA: Це спрацьовує лише у випадку, якщо ви не в позиції позаду маршрутизатора, а також, якщо ваша система лише повертає внутрішню адресу.

en: This server does not support FTP over TLS.
uk_UA: Цей сервер не підтримує FTP через TLS.

en: This server does not support TLS session resumption on the data connection.
uk_UA: Цей сервер не підтримує відновлення сеансу TLS для з'єднання даних.

en: This wizard will help you to properly configure any routers and firewalls you have and tests your configuration.
uk_UA: Цей майстер допоможе вам правильно сконфігурувати будь-який ваш маршрутизатор чи файєрвол та перевірити їхню конфігурацію.

en: Time
uk_UA: Час

en: Time formatting
uk_UA: Форматування часу

en: Time&out in seconds:
uk_UA: Час &очікування в секундах:

en: Timeout
uk_UA: Час вичерпано

en: Title:
uk_UA: Назва:

en: To check for updates, information such as the version of FileZilla, your operating system and your CPU architecture needs to be submitted. Only necessary data is submitted. It is collected in anonymized, aggregate form only.
uk_UA: Щоб перевірити наявність оновлень, необхідно надати такі дані, як версія FileZilla, ваша операційна система та архітектура вашого процесора. Передаються лише необхідні дані. Вони збираються виключно в знеособленому, узагальненому вигляді.

en: To compare directories quick search must be closed.
uk_UA: Для того, щоб порівняти каталоги необхідно закрити швидкий пошук.

en: To compare directories, both file lists have to be aligned.
uk_UA: Для того, щоб порівняти каталоги, обидва списки файлів необхідно вирівняти.

en: To do this, the directory trees need to be both shown or both hidden.
uk_UA: Для того, щоб це зробити, необхідно, щоб обидва дерева каталогів були або показані, або приховані.

en: To support public key authentication, FileZilla needs to know the private keys to use.
uk_UA: Для підтримки автентифікації публічного ключа FileZilla повинен знати який приватний ключ використовувати.

en: Toggle directory comparison. Right-click to change comparison mode.
    
    Colors:
    Yellow: File only exists on one side
    Green: File is newer than the unmarked file on other side
    Red: File sizes different
uk_UA: Перемикнути порівняння каталогів. Клацніть правою мишкою для зміни режиму порівняння.
    
    Кольори:
    Жовтий: Файл існує лише з одного боку
    Зелений: Файл новіший від непозначеного файлу з іншого боку
    Червоний: Різниця в розмірі файлів

en: Toggle synchronized browsing.
    If enabled, navigating the local directory hierarchy will also change the directory on the server accordingly and vice versa.
uk_UA: Перемикнути синхронізовану навігацію.
    Якщо увімкнено, тоді переміщення по локальній ієрархії також буде змінювати каталог на сервері і навпаки.

en: Toggles processing of the transfer queue
uk_UA: Переключити обробку черги передачі

en: Toggles the display of the local directory tree
uk_UA: Переключити відображення локального дерева каталогу

en: Toggles the display of the message log
uk_UA: Переключити відображення журналу повідомлень

en: Toggles the display of the remote directory tree
uk_UA: Переключити відображення віддаленого дерева каталогу

en: Toggles the display of the transfer queue
uk_UA: Переключити відображення черги передачі

en: Too many redirects
uk_UA: Занадто багато перенаправлень

en: Trace:
uk_UA: Відстежити:

en: Transfer
uk_UA: Передача

en: Transfer &direction
uk_UA: Напрямок &передачі

en: Transfer &type
uk_UA: Тип &передачі

en: Transfer Mode
uk_UA: Спосіб Передачі

en: Transfer Queue
uk_UA: Черга передачі

en: Transfer Settings
uk_UA: Налаштування передачі

en: Transfer connection interrupted: %s
uk_UA: Під'єднання перервано: %s

en: Transferred data got tainted.
uk_UA: Передані дані пошкоджено.

en: Transferring
uk_UA: Передача

en: Transfers
uk_UA: Передачі

en: Transfers finished
uk_UA: Передачі завершено

en: Treat files &without extension as ASCII file
uk_UA: Трактувати файли &без розширення як файли ASCII

en: Treat the &following filetypes as ASCII files:
uk_UA: Трактувати &наступні типи файлів, як файли ASCII:

en: Truncating directory listing to %u items, you can increase this limit in the settings file.
uk_UA: Обрізання списку каталогів до %u елементів, цей ліміт можна збільшити у файлі налаштувань.

en: Trust changed Hostkey:
uk_UA: Довіряти зміненому ключеві хоста:

en: Trust new Hostkey:
uk_UA: Довіряти новому ключеві хоста:

en: Trust the new key and carry on connecting?
uk_UA: Довіряти новому ключеві і продовжити з'єднання?

en: Trust the server certificate and carry on connecting?
uk_UA: Довіряти сертифікату сервера та продовжувати підключення?

en: Trust this host and carry on connecting?
uk_UA: Довіряти цьому хосту і продовжувати з'єднання?

en: Try again
uk_UA: Повторити спробу

en: Type
uk_UA: Тип

en: Type of FTP Proxy:
uk_UA: Тип проксі FTP:

en: Type of generic proxy:
uk_UA: Тип загального проксі:

en: U&pload
uk_UA: Від&вантажити

en: U&pload limit:
uk_UA: Обмеження від&вантаження:

en: U&se filetype associations if available
uk_UA: При наявності, ви&користовувати асоціації типів файлів

en: USER@&HOST
uk_UA: КОРИСТУВАЧ@&ХОСТ

en: Unassigned error code %d
uk_UA: Неініціалізоаний код помилки %d

en: Unfortunately information about the new update could not be retrieved.
uk_UA: На жаль, інформацію про нове оновлення не вдалося отримати.

en: Unit:
uk_UA: Модуль:

en: Unknown
uk_UA: Невідомо

en: Unknown FTP proxy type, cannot generate login sequence.
uk_UA: Невідомий тип FTP проксі, неможливо згенерувати послідовність логінування.

en: Unknown SOCKS protocol version: %d
uk_UA: Невідома версія протоколу SOCKS: %d

en: Unknown certificate
uk_UA: Невідомий сертифікат

en: Unknown error
uk_UA: Невідома помилка

en: Unknown error %d
uk_UA: Невідома помилка %d

en: Unknown error %u
uk_UA: Невідома помилка %u

en: Unknown eventType %d
uk_UA: Невідомий тип події %d

en: Unknown host key
uk_UA: Невідомий ключ хоста

en: Unknown protocol version of SOCKS Username/Password Authentication subnegotiation: %d
uk_UA: Невідома версія протоколу обміну автентифікації SOCKS Користувач / Пароль: %d

en: Unknown root element, the file does not appear to be generated by FileZilla.
uk_UA: Невідомий елемент вузла; не схоже, щоб даний файл був згенерованим FileZilla.

en: Unknown version
uk_UA: Невідома версія

en: Unless these problems get fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
uk_UA: Якщо ці проблеми не будуть усунуті, активний режим FTP не працюватиме і необхідно використати пасивний режим.

en: Unless this problem gets fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
uk_UA: Якщо ця проблема не буде усунута, активний режим FTP не працюватиме і необхідно використати пасивний режим.

en: Unsupported redirect
uk_UA: Непідтримуване перескерування

en: Up&load and unedit
uk_UA: Від&вантажити і не редагувати

en: Updates
uk_UA: Оновлення

en: Upload
uk_UA: Відвантаження

en: Upload &limit:
uk_UA: &Обмеження відвантаження:

en: Upload failed
uk_UA: Невдале відвантаження

en: Upload limit: %s/s
uk_UA: Обмеження відвантаження: %s/s

en: Upload limit: none
uk_UA: Обмеження відвантаження: жодного

en: Upload search results
uk_UA: Відвантажити результати пошуку

en: Upload selected directory
uk_UA: Відвантажити обрану директорію

en: Upload selected files and directories
uk_UA: Відвантажити обрані файли і директорії

en: Upload this file back to the server?
uk_UA: Відвантажити даний файл назад на сервер?

en: Upload this file to the server?
uk_UA: Відвантажити даний файл на сервер?

en: Upload: %s/s
uk_UA: Швидкість відвантаження: %s/с

en: Uploading
uk_UA: Відвантаження

en: Uploading and pending removal
uk_UA: Відвантаження та очікування видалення

en: Uploading and unediting
uk_UA: Відвантаження і відсутність редагування

en: Us&e system defaults for current language
uk_UA: Ви&користовуйте типові системні установки для поточної мови

en: Use &custom charset
uk_UA: Використати &настроюваний набір шрифтів

en: Use &custom editor:
uk_UA: Використати &настроюваний редактор:

en: Use &default editor for text files
uk_UA: Використати &типовий редактор для текстових файлів

en: Use &synchronized browsing
uk_UA: Використати &синхронізовану навігацію

en: Use &team root namespace
uk_UA: Використовувати кореневий простір імен &групи

en: Use Regular Expressions
uk_UA: Використати сталі вирази

en: Use default action
uk_UA: Використати типову дію

en: Use explicit FTP over TLS if available
uk_UA: Використовувати явне FTP через TLS, якщо доступно

en: Use server currently connected to
uk_UA: Використати сервер, що поточно під'єднаний до

en: Use server from site manager
uk_UA: Використати сервер з Диспетчера Сайтів

en: Use system &defaults for current language
uk_UA: Використати &типові параметри системи для даної мови

en: Use system association
uk_UA: Використовувати системний зв'язок

en: Use the following IP address:
uk_UA: Використати наступну ІР адресу:

en: Use the following port range:
uk_UA: Використати наступний діапазон порту:

en: Use the server's external IP address instead
uk_UA: Використати натомість зовнішню ІР адресу сервера

en: Use this if you're behind a router and have a static external IP address.
uk_UA: Використати це, якщо ви знаходитеся позаду маршрутизатора і володієте статичною ІР адресою.

en: Use this option if you have a dynamic IP address. FileZilla will contact the above server once each session as soon as you use active mode for the first time. Only the version of FileZilla you're using is submitted to the server.
uk_UA: Скористайтеся цією опцією, якщо у вас динамічна ІР адреса. FileZilla з'єднається з вищезгаданим сервером один раз під-час кожної сесії, якщо ви використовуєте активний режим вперше. На сервер передається лише версія FileZilla.

en: User:
uk_UA: Користувач:

en: Username cannot be a series of spaces
uk_UA: Ім'я користувача не може складатися з серії пробілів

en: Uses UTF-8 if the server supports it, else uses local charset.
uk_UA: Використовує UTF-8, якщо сервер підтримує його, в іншому випадку використовує локальний набір символів.

en: Using insecure HTTP
uk_UA: Використовується незахищений HTTP

en: Using plain %s is insecure.
uk_UA: Використання звичайного %s є незахищеним.

en: Using secure HTTPS
uk_UA: Використовується захищений HTTP

en: Using the wrong charset can result in filenames not displaying properly.
uk_UA: Використання неправильного набору шрифтів може спричинити неправильне відображення імен файлів.

note: @translator: Period as in a span of time with a start and end date
en: Validity period:
uk_UA: Термін дії:

en: Verbose log messages from wxWidgets
uk_UA: Багатошарові журнали повідомлень від wxWidgets

en: Very high
uk_UA: Дуже високий

en: View hidden option set, but unsupported by server
uk_UA: Переглянути прихований набір опцій, не підтримуваних сервером

en: View/Edit
uk_UA: Переглянути/Редагувати

en: Visible columns
uk_UA: Видимі стовпці

en: W&rite
uk_UA: Пи&сати

en: Waiting for browsing connection
uk_UA: Очікування підключення для перегляду

en: Waiting for password
uk_UA: Очікування на пароль

en: Waiting for transfer to be cancelled
uk_UA: Очікування на скасування передачі

en: Waiting to retry...
uk_UA: Очікування на повторну спробу...

en: Warning! You have previously connected to this server and it has supported TLS session resumption on the data connection.
uk_UA: Увага! Ви вже підключалися до цього сервера, і він підтримує відновлення сеансу TLS у з'єднанні для передачі даних.

en: Warning! You have previously connected to this server using FTP over TLS, yet the server has now rejected FTP over TLS.
uk_UA: Увага! Ви раніше з'єднувалися з цим сервером, використовуючи FTP через TLS, однак, тепер даний сервер блокує FTP через TLS.

en: Warning! You have previously connected to this server using TLS.
uk_UA: Увага! Ви раніше підключились до цього сервера за допомогою TLS.

en: Warning, ignoring data connection from wrong IP.
uk_UA: Попередження, ігнорування з'єднання даних з неправильної адреси ІР.

en: Warning, use nightly builds at your own risk.
    No support is given for nightly builds.
    Nightly builds may not work as expected and might even damage your system.
    
    Do you really want to check for nightly builds?
uk_UA: Попередження! Використовуйте нічні збірки на свій власний ризик.
    Для нічних збірок підтримка не надається.
    Нічні збірки можуть працювати не так як очікувалось і навіть можуть пошкодити вашу систему.
    
    Ви дійсно бажаєте перевірити нічні збірки?

en: Warning: Potential security breach!
uk_UA: Попередження: Потенційна загроза безпеці!

en: WebDAV using HTTP (insecure)
uk_UA: WebDAV з використанням HTTP (незахищено)

en: WebDAV using HTTPS
uk_UA: WebDAV з використанням HTTPS

en: Welcome to FileZilla
uk_UA: Ласкаво просимо до FileZilla

en: What's new
uk_UA: Що нового

en: What's new:
uk_UA: Що нового:

en: When allowing FileZilla to remember passwords, you can reconnect without having to re-enter the password after restarting FileZilla.
uk_UA: Дозволяючи FileZilla запам'ятовувати паролі, ви можете повторно підключитися без необхідності повторно вводити пароль після перезапуску FileZilla.

en: When enabled, characters that are not supported by the local operating system in filenames are replaced if downloading such a file.
uk_UA: Якщо увімкнено, тоді символи, які не підтримуються локальною операційною системою в іменах файлів, при завантаженні таких файлів, замінюються.

en: When st&arting a new connection while already connected:
uk_UA: При запуску нового з'єднання під час уже встановленого з'єднання:

en: Widescreen
uk_UA: Широкоекранний

en: Would you like FileZilla to remember passwords?
uk_UA: Бажаєте, щоб FileZilla пам'ятала паролі?

en: Wr&ite
uk_UA: Пи&сати

en: Wrong ALPN on data connection
uk_UA: Неправильний ALPN на підключенні даних

en: Wrong external IP address
uk_UA: Неправильна зовнішня ІР адреса

en: Wrong master password entered, it cannot be used to decrypt the stored passwords.
uk_UA: Введено неправильний головний пароль, який не можна використати для дешифрування збережених паролів.

en: Wrong master password entered, it cannot be used to decrypt this item.
uk_UA: Введено неправильний головний пароль, який не можна використати для дешифрування цього елементу.

en: Yellow
uk_UA: Жовтий

en: Yes
uk_UA: Так

en: You appear to be using an IPv6-only host. This wizard does not support this environment.
uk_UA: Схоже, що ви користуєтесь винятково хостом IPv6. Даний майстер не підтримує такого середовища.

en: You are using the latest version of FileZilla.
uk_UA: Ви користуєтесь останньою версією FileZilla.

en: You can always open this dialog again through the help menu.
uk_UA: Даний діалог завжди можна відкрити через меню допомоги.

en: You can download the latest version from the FileZilla website:
uk_UA: Ви можете завантажити останню версію з веб сайту FileZilla:

en: You can leave the port field empty to use the default port.
uk_UA: Для того, щоб використати типовий порт, поле порта можна залишити порожнім.

en: You can use an x at any position to keep the permission the original files have.
uk_UA: Ви можете використати значок x у будь-якій позиції, щоб зберегти дозвіл, яким володіють оригінальні файли.

en: You cannot import settings from FileZilla's own settings directory.
uk_UA: Не можна імпортувати власні налаштування каталогу FileZilla.

en: You cannot replace an invalid character with another invalid character. Please enter a character that is allowed in filenames.
uk_UA: Не можна замінювати недійсний символ недійсним символом. Вставте символ, дозволений в іменах файлів.

en: You cannot upload files into the root directory.
uk_UA: Неможливо відвантажити файли до кореневого каталогу.

en: You did not enter a new name for the file. Overwrite the file instead?
uk_UA: Ви не ввели нове ім'я для цього файлу. Бажаєте переписати цей файл натомість?

en: You do not have permission to list this directory
uk_UA: Ви не маєте дозволу на список цього каталогу

en: You have selected at least one symbolic link.
uk_UA: Ви обрали принаймні одне символічне посилання.

en: You have selected more than 10 files for editing, do you really want to continue?
uk_UA: Ви обрали більше, ніж 10 файлів для редагування. Дійсно бажаєте продовжити?

en: You have selected more than 10 files or directories to open, do you really want to continue?
uk_UA: Ви обрали більше, ніж 10 файлів або каталогів для відкривання дійсно. Дійсно бажаєте продовжити?

en: You have to enter a hostname.
uk_UA: Необхідно ввести ім'я хоста.

en: You have to enter a key file path
uk_UA: Необхідно ввести шлях файла ключа

en: You have to enter a local directory.
uk_UA: Необхідно ввести локальний каталог.

en: You have to enter a remote directory.
uk_UA: Необхідно ввести віддалений каталог.

en: You have to enter a resolver.
uk_UA: Необхідно ввести засіб розв'язання проблем.

en: You have to enter a valid IPv4 address.
uk_UA: Необхідно ввести дійсну IPv4 адресу.

en: You have to enter a valid access grant.
    Error: %s
uk_UA: Необхідно ввести дійсний ґрант на доступ.
    Помилка: %s

en: You have to enter a writable local directory.
uk_UA: Необхідно ввести локальний каталог, придатний для запису.

en: You have to enter an account name
uk_UA: Необхідно ввести ім'я облікового запису

en: You have to specify a user name
uk_UA: Необхідно вказати ім'я користувача

en: You likely have a router or firewall which erroneously modified the transferred data.
uk_UA: Схоже ваш маршрутизатор або файєрвол помилково змінили передані дані.

en: You need to enter a master password.
uk_UA: Потрібно ввести головний пароль.

en: You need to enter a name for the bookmark.
uk_UA: Потрібно ввести ім'я для закладки.

en: You need to enter a name for the log file.
uk_UA: Потрібно ввести ім'я для файлу журналу.

en: You need to enter a properly quoted command.
uk_UA: Потрібно ввести правильно залапковану команду.

en: You need to enter a proxy host.
uk_UA: Потрібно ввести хост проксі.

en: You need to enter a proxy port in the range from 1 to 65535
uk_UA: Потрібно ввести порт проксі в межах від 1 до 65535

en: You need to enter a value.
uk_UA: Потрібно ввести значення.

en: You need to enter an access grant.
uk_UA: Потрібно ввести ґрант на доступ.

en: You need to enter at least one path, empty bookmarks are not supported.
uk_UA: Потрібно ввести принаймні один шлях; порожні закладки не підтримуються.

en: You need to enter both a local and a remote path to enable synchronized browsing for this bookmark.
uk_UA: Щоб увімкнути синхронізовану навігацію для цієї закладки, необхідно ввести як локальний, так і віддалений шляхи.

en: You need to enter both a local and a remote path to enable synchronized browsing for this site.
uk_UA: Щоб увімкнути синхронізовану навігацію для цього сайту, необхідно ввести як локальний, так і віддалений шляхи.

en: You need to grant FileZilla access to the directories you want to download files into or to upload files from.
uk_UA: Необхідно надати програмі FileZilla доступ до каталогів завантаження або відвантаження файлів.

en: You need to specify a local file.
uk_UA: Потрібно вказати локальний файл.

en: You need to specify a remote file.
uk_UA: Потрібно вказати віддалений файл.

en: You need to specify a remote path.
uk_UA: Потрібно вказати віддалений шлях.

en: You need to specify a server.
uk_UA: Потрібно визначити сервер.

en: You should have no problems connecting to other servers, file transfers should work properly.
uk_UA: У вас не повинно виникнути проблем у з'єднанні з іншими серверами. Передачі файлів повинні працювати правильно.

en: Your computer will suspend unless you click Cancel.
uk_UA: Ваш комп'ютер призупиниться, якщо не натиснути Скасувати.

en: after
uk_UA: після

en: before
uk_UA: перед

en: begins with
uk_UA: починається з

en: bytes
uk_UA: байти

en: contains
uk_UA: вміщує

en: custom
uk_UA: додатково

en: does not contain
uk_UA: не містить

en: does not equal
uk_UA: не дорівнює

en: ends with
uk_UA: завершується з

en: equals
uk_UA: дорівнює

en: file
uk_UA: файл

en: fzputtygen could not be started.
    Please make sure this executable exists in the same directory as the main FileZilla executable.
uk_UA: fzputtygen неможливо запустити.
    Переконайтесь, що він знаходиться у тому ж каталозі, що і головний виконуючий файл FileZilla.

en: fzsftp belongs to a different version of FileZilla
uk_UA: fzsftp належить до іншої версії FileZilla

en: fzsftp could not be started
uk_UA: функцію fzsftp неможливо запустити

en: fzstorj belongs to a different version of FileZilla
uk_UA: fzstorj належить до іншої версії FileZilla

en: fzstorj could not be started
uk_UA: fzstorj неможливо запустити

en: fzstorj could not be started.
    Please make sure this executable exists in the same directory as the main FileZilla executable.
uk_UA: fzstorj неможливо запустити.
    Переконайтесь, що даний виконуваний файл знаходиться у тому ж каталозі, що і головний виконуваний файл FileZilla.

en: greater than
uk_UA: більше ніж

en: group executable
uk_UA: групове виконання

en: group readable
uk_UA: групове читання

en: group writeable
uk_UA: груповий запис

en: is equal to
uk_UA: є рівним з

en: is set
uk_UA: встановлено

en: is unset
uk_UA: не встановлено

en: less than
uk_UA: менше, ніж

en: matches regex
uk_UA: співпадає з regex

en: new name
uk_UA: нове ім'я

en: owner executable
uk_UA: виконуване власником

en: owner readable
uk_UA: читається власником

en: owner writeable
uk_UA: записується власником

en: unknown
uk_UA: невідомо

en: world executable
uk_UA: глобальне виконання

en: world readable
uk_UA: глобальне читання

en: world writeable
uk_UA: глобальний запис

en: wxWidgets:
uk_UA: wxВіджети:
