Filezilla - en to ro_RO translation catalogue (1676 entries)

note: @translator: This is a date/time formatting specifier. See https://wiki.filezilla-project.org/Date_and_Time_formatting
en: %H:%M:%S elapsed
ro_RO: %H:%M:%S trecut(e)

note: @translator: This is a date/time formatting specifier. See https://wiki.filezilla-project.org/Date_and_Time_formatting
en: %H:%M:%S left
ro_RO: %H:%M:%S rămas(e)

en: %d directory | %d directories
ro_RO[0]: %d dosar
ro_RO[1]: %d dosare
ro_RO[2]: %d de dosare

en: %d directory with its contents | %d directories with their contents
ro_RO[0]: %d dosar cu conținutul său
ro_RO[1]: %d dosare cu conținutul lor
ro_RO[2]: %d de dosare cu conținutul lor

en: %d file | %d files
ro_RO[0]: %d fișier
ro_RO[1]: %d fișiere
ro_RO[2]: %d de fișiere

en: %d file. Total size: %s | %d files. Total size: %s
ro_RO[0]: %d fișier (mărime totală): %s
ro_RO[1]: %d fișiere (mărime totală): %s
ro_RO[2]: %d de fișiere (mărime totală): %s

en: %d file. Total size: At least %s | %d files. Total size: At least %s
ro_RO[0]: %d fișier (mărime totală: cel puțin %s)
ro_RO[1]: %d fișiere (mărime totală: cel puțin %s)
ro_RO[2]: %d de fișiere (mărime totală: cel puțin %s)

en: %d second | %d seconds
ro_RO[0]: %d secundă
ro_RO[1]: %d secunde
ro_RO[2]: %d de secunde

en: %h - Host
ro_RO: %h - Gazdă

en: %llu directory | %llu directories
ro_RO[0]: %llu dosar
ro_RO[1]: %llu dosare
ro_RO[2]: %llu de dosare

en: %llu file | %llu files
ro_RO[0]: %llu fișier
ro_RO[1]: %llu fișiere
ro_RO[2]: %llu de fișiere

en: %p - Password
ro_RO: %p - Parolă

en: %s - Certificate expired!
ro_RO: %s - Certificat expirat!

en: %s - Not yet valid!
ro_RO: %s - Nu este încă valabil!

en: %s - Proxy user
ro_RO: %s - Utilizator Proxy

en: %s and %s. Total size: %s
ro_RO: %s și %s (mărime totală: %s)

en: %s and %s. Total size: At least %s
ro_RO: %s și %s (mărime totală: cel puțin %s)

en: %s byte | %s bytes
ro_RO[0]: %s octet
ro_RO[1]: %s octeți
ro_RO[2]: %s de octeți

en: %s with %d bits
ro_RO: %s cu %d biți

en: %s:%d - Hostname does not match certificate
ro_RO: %s:%d - Numele gazdei nu corespunde cu certificatul

en: %u - Username
ro_RO: %u - Utilizator

en: %w - Proxy password
ro_RO: %w - Parolă Proxy

en: &AWS S3 encryption
ro_RO: criptare &AWS S3

en: &Abort previous connection and connect in current tab
ro_RO: &Abandonează conexiunea precedentă și conectează-te în fila curentă

en: &About...
ro_RO: &Despre...

note: @translator: Keep short
en: &Access key ID:
ro_RO: cheie ID &Acces:

note: @translator: Keep short
en: &Account ID:
ro_RO: ID &Cont:

en: &Account:
ro_RO: &Cont:

en: &Active
ro_RO: &Activ

en: &Add bookmark...
ro_RO: &Adaugă semn de carte...

en: &Add directory...
ro_RO: &Adaugă dosar...

en: &Add files to queue
ro_RO: &Adaugă în coadă

en: &Add key file...
ro_RO: &Adaugă fișier cheie...

en: &Add to queue
ro_RO: &Adaugă în coadă

en: &Adjust server time, offset by:
ro_RO: &Ajustare timp server, difernță de:

en: &Always allow insecure plain %s for this server.
ro_RO: &Permite mereu %s simplu pentru acest server.

en: &Always trust certificate in future sessions.
ro_RO: V&alidare certificat și pentru sesiunile viitoare.

en: &Always trust this host, add this key to the cache
ro_RO: &Ai încredere mereu în această gazdă, memorează cheia în zona de stocare (cache)

en: &Always use default editor
ro_RO: &Utilizează mereu editorul implicit

en: &Always use selection for all unassociated files
ro_RO: &Utilizează întotdeauna selecția pentru toate fișierele neasociate

en: &Always use this action
ro_RO: &Utilizează mereu această acțiune

en: &Ask your operating system for the external IP address
ro_RO: Î&ntreabă sistemul de operare despre adresa IP externă

en: &Autodetect
ro_RO: &Autodetectare

en: &Background color:
ro_RO: &Culoare fundal:

en: &Binary
ro_RO: &Binar

en: &Binary prefixes using SI symbols. (e.g. 1 KB = 1024 bytes)
ro_RO: Prefixe &binare folosind simboluri SI (de ex. 1 KB = 1024 octeți)

en: &Bookmarks
ro_RO: &Semn de carte

en: &Browse...
ro_RO: &Răsfoiește...

en: &Burst tolerance:
ro_RO: Toleranța la se&rii rapide de date [burst]:

en: &Cancel
ro_RO: &Anulare

en: &Clear private data...
ro_RO: &Curăță datele private...

en: &Close
ro_RO: În&chidere

en: &Close FileZilla
ro_RO: Înc&hide FileZilla

en: &Close FileZilla once
ro_RO: Înc&hide FileZilla o dată

en: &Configure speed limits...
ro_RO: &Configurare limite de viteză...

en: &Configure...
ro_RO: &Configurare...

en: &Connect
ro_RO: &Conectare

en: &Copy current connection to Site Manager...
ro_RO: &Copiază conexiunea curentă în administratorul de siteuri...

en: &Copy to clipboard
ro_RO: &Copiază în clipboard

en: &Create directory
ro_RO: &Creare dosar

en: &Create new tab
ro_RO: &Creare filă nouă

en: &Debug
ro_RO: &Depanare

en: &Debug information in message log:
ro_RO: Informații de &depanare în jurnalul cu mesaje:

en: &Default editor:
ro_RO: Editor &implicit:

en: &Default file exists action...
ro_RO: &Acțiunea implicită pentru fișiere existente deja...

en: &Delay between failed login attempts:
ro_RO: Inter&val între încercările eșuate de logare:

en: &Delete
ro_RO: &Ștergere

en: &Delete symlink
ro_RO: &Șterge legătură simbolică [symlink]

en: &Delete...
ro_RO: &Ștegere...

en: &Directory access permissions...
ro_RO: &Permisiuni acces dosar...

en: &Directory comparison
ro_RO: Comparare &dosare

en: &Disable synchronized browsing and continue changing the local directory
ro_RO: &Deazactivare explorare sincronizată și continuarea modificării dosarului local

en: &Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory
ro_RO: &Deazactivare explorare sincronizată și continuarea modificării dosarului la distanță

en: &Discard local file then download and edit file anew
ro_RO: &Eliminare fișierul local, apoi descărcare din nou și editează fișierul

en: &Disconnect
ro_RO: &Deconectare

en: &Display momentary transfer speed instead of average speed
ro_RO: Afișează viteza de transfer instantanee în locul vitezei medii

en: &Display size in bytes
ro_RO: Afișează &dimensiune în octeți

en: &Don't show this dialog again.
ro_RO: &Nu arăta din nou acest dialog.

en: &Don't use external IP address on local connections.
ro_RO: Nu utiliza a&drese IP externe la conexiunile locale.

en: &Double-click action on files:
ro_RO: Acțiune la &dublu-clic pe fișier:

en: &Download
ro_RO: &Descărcare

en: &Download to:
ro_RO: &Descarcă în:

en: &Download...
ro_RO: &Descarcă...

en: &Downloads:
ro_RO: &Descărcări:

en: &Duplicate
ro_RO: Creare &dublură

en: &Edit
ro_RO: &Editare

en: &Edit filter rules...
ro_RO: &Editare reguli pentru filtre...

en: &Enable
ro_RO: Acti&vare

en: &Enable compression
ro_RO: &Activare compresie

en: &Enable speed limits
ro_RO: Activ&are limite de viteză

en: &Encoding:
ro_RO: &Codare:

en: &Encryption:
ro_RO: Criptar&e:

en: &Enter custom command...
ro_RO: Comandă &personalizată....

en: &Establish connection in a new tab
ro_RO: &Stabilire conexiune într-o filă nouă

en: &Execute
ro_RO: &Executare

en: &Export Site Manager entries
ro_RO: &Exportare intrări din administratorul siteurilor

en: &Export...
ro_RO: &Exportă...

en: &Fall back to active mode
ro_RO: &Revenire [fallback] la modul activ

en: &File
ro_RO: &Fișier

en: &File Attributes...
ro_RO: &Atribute fișier...

en: &File permissions...
ro_RO: Permisiuni &fișier...

en: &File:
ro_RO: &Fișier:

en: &Filter conditions:
ro_RO: Condiții pentru &filtru:

en: &Filter sets:
ro_RO: &Seturi de filtre:

en: &Filters
ro_RO: &Filtre

en: &Filters:
ro_RO: &Filtre:

en: &Finish editing and delete local file
ro_RO: &Termină editarea și șterge fișierul local

en: &Follow symlink, delete target directory contents
ro_RO: &Urmărește legătura simbolică, șterge conținutul dosarului-țintă

en: &Get external IP address from the following URL:
ro_RO: O&bține adresa IP externă de la următoarea adresă:

en: &Getting help...
ro_RO: Ajutor &online...

en: &Global bookmark
ro_RO: Semn de carte &global

en: &HTTP/1.1 using CONNECT method
ro_RO: &HTTP/1.1 folosind metoda CONNECT

en: &Help
ro_RO: A&jutor

en: &Hide identical files
ro_RO: A&scunde fișierele identice

en: &Highest
ro_RO: &Maxim

en: &Highest available port:
ro_RO: &Port maxim disponibil:

en: &Host:
ro_RO: Adre&să:

en: &IEC binary prefixes (e.g. 1 KiB = 1024 bytes)
ro_RO: Prefixe binare &IEC (de ex. 1 KB = 1024 octeți)

en: &ISO 8601 (example: 2007-09-15)
ro_RO: &ISO 8601 (exemplu: 2007-09-15)

en: &Import...
ro_RO: &Importare...

en: &Install new version
ro_RO: &Instalare versiune nouă

en: &Keep local path structure relative to search root
ro_RO: &Păstrare structură de dosare locală cu referință la dosarul-rădăcină al căutării

en: &Keep remote path structure relative to search root
ro_RO: &Păstrare structură de dosare la distanță cu referință la dosarul-rădăcină al căutării

en: &Key file:
ro_RO: &Fișier-cheie:

en: &Layout of file and directory panes:
ro_RO: Aran&jamentul panourilor cu fișiere și dosare:

en: &Limit local ports used by FileZilla
ro_RO: &Limitează porturile locale utilizate de FileZilla

en: &Limit number of simultaneous connections
ro_RO: &Limitează numărul de conexiuni simultane

en: &Local directory tree
ro_RO: Arbore dosare &locale

en: &Local directory:
ro_RO: Dosar &local:

en: &Local search
ro_RO: &Căutare locală

en: &Log to file
ro_RO: Scrie jurna&l în fișier

en: &Logon Type:
ro_RO: Tip de &logare:

en: &Logontype:
ro_RO: Tip de &logare:

en: &Low
ro_RO: &Minim

en: &Manage bookmarks...
ro_RO: Ad&ministrare semne de carte...

en: &Manual transfer...
ro_RO: Transfer &manual...

en: &Maximum number of connections:
ro_RO: Număr &maxim de conexiuni:

en: &Maximum number of retries:
ro_RO: Număr maxim de &reîncercări:

en: &Message log
ro_RO: Jurnal &mesaje

en: &Minimize to tray
ro_RO: &Minimizare în zonă de notificare

en: &Name sorting mode:
ro_RO: Mod de sortare a &numelor:

en: &Name:
ro_RO: &Nume:

en: &Network configuration wizard...
ro_RO: &Utilitar configurare rețea...

en: &New
ro_RO: &Nou

en: &New site
ro_RO: Site &nou

en: &New version available!
ro_RO: Este disponibilă o &versiune nouă!

en: &Next >
ro_RO: &Următor>

en: &No
ro_RO: &Nu

en: &None
ro_RO: &Nimic

en: &Numeric value:
ro_RO: Valoare &numerică:

en: &Open
ro_RO: &Deschide

en: &Overwrite
ro_RO: &Suprascrie

en: &Passive
ro_RO: &Pasiv

en: &Password:
ro_RO: &Parolă:

en: &Play sound
ro_RO: &Redare sunet

en: &Preserve timestamps of transferred files
ro_RO: &Păstrează marcajele de timp ale fișierelor transferate

en: &Queue
ro_RO: &Coadă

en: &Quickconnect
ro_RO: Conectare &rapidă

en: &Quickconnect bar
ro_RO: Bară de conectare &rapidă

en: &Quickconnect history
ro_RO: Istoric &conectare rapidă

en: &Read
ro_RO: &Citire

en: &Reconnect
ro_RO: &Reconectare

en: &Reconnect information
ro_RO: Informații &reconectare

en: &Refresh
ro_RO: Îm&prospătare

en: &Remember master password until FileZilla is closed
ro_RO: Ține &minte parola generală până la închiderea FileZilla

en: &Remember password until FileZilla is closed
ro_RO: Ține &minte parola până la închiderea FileZilla

en: &Remote directory:
ro_RO: Dosar la &distanță:

en: &Remote path:
ro_RO: Cale la &distantă:

en: &Remote search
ro_RO: &Căutare la distanță

en: &Remove
ro_RO: Șt&ergere

en: &Remove key
ro_RO: Ștergere C&heie

en: &Remove selected
ro_RO: Ștergere &selecție

en: &Rename
ro_RO: &Redenumire

en: &Rename...
ro_RO: &Redenumire...

en: &Reopen local file
ro_RO: &Redeschidere fișier local

en: &Replace invalid characters with:
ro_RO: Înlocuire ca&ractere nevalide cu:

en: &Report a bug...
ro_RO: &Raportează un defect...

en: &Request attention
ro_RO: &Cererere semnal de la server

en: &Reset and requeue all
ro_RO: &Resetare tot și repune în coadă descărcare

en: &Restart Wizard
ro_RO: &Repornire utilitarul

en: &Resume
ro_RO: &Reluare

en: &Run command...
ro_RO: &Executare comanda....

en: &Run configuration wizard now...
ro_RO: &Executare utilitar de configurare acum...

en: &Run update check now...
ro_RO: &Căutare actualizări acum...

en: &Save as...
ro_RO: &Salvare ca...

en: &Search
ro_RO: &Căutare

en: &Search remote files...
ro_RO: &Caută în fișiere de la distanță...

en: &Select a key:
ro_RO: &Selectează cheie:

en: &Select entry:
ro_RO: &Selectare intrare:

en: &Select language:
ro_RO: &Selectare limbă:

en: &Select the columns that should be displayed:
ro_RO: &Selectare coloanele care trebuie afișate:

en: &Settings
ro_RO: &Setări

en: &Settings...
ro_RO: &Setări...

en: &Show debug menu
ro_RO: &Arată meniul de depanare [debugging]

en: &Show detailed log
ro_RO: Afișa&re jurnal detaliat

en: &Show timestamps in message log
ro_RO: Arată marcajele de &timp în jurnal [log]

en: &Site Manager entries
ro_RO: &Intrări în administrator siteuri

en: &Site Manager...
ro_RO: Ad&ministrator siteuri...

en: &Site-specific bookmark
ro_RO: Semn de carte specific &siteului

en: &Skip
ro_RO: &Sari peste

en: &Speed limits
ro_RO: &Limite de viteză

en: &Start transfer immediately
ro_RO: Pornește transferul &imediat

en: &Swap local and remote panes
ro_RO: &Inversează panourile local și de la distanță

en: &TLS Ciphers
ro_RO: Cifruri &TLS

en: &Test
ro_RO: &Testare

en: &Theme:
ro_RO: &Temă:

en: &Transfer mode:
ro_RO: Mod de &transfer:

en: &Transfer queue
ro_RO: Coada de trans&fer

en: &Treat dotfiles as ASCII files
ro_RO: &Tratează fișierele cu punct inițial în nume ca fișiere ASCII

en: &Trust this certificate on the listed alternative hostnames.
ro_RO: &Ai încredere în acest certificat de pe gazdele alternative din listă

en: &Unedit
ro_RO: An&ulare editare

en: &Update cached key for this host
ro_RO: &Actualizare cheie existentă pentru această gazdă

en: &Upload
ro_RO: &Încărcare

en: &Upload to:
ro_RO: &Încărcare în:

en: &Upload...
ro_RO: &Încărcare...

en: &Uploads:
ro_RO: În&cărcări:

en: &Use custom program
ro_RO: Folosește program personali&zat

en: &Use synchronized browsing
ro_RO: Folosește explorarea sincroni&zată

en: &Use system's default editor for text files
ro_RO: Folosește editor&ul implicit pentru fișiere text

en: &Use the following IP address:
ro_RO: &Folosește următoarea adresă IP:

en: &Use the server's external IP address instead
ro_RO: &Folosește în loc adresa externă IP a serverului

en: &Use thousands separator
ro_RO: &Folosește separator de mii

en: &User:
ro_RO: &Utilizator:

en: &Username:
ro_RO: &Utilizator:

en: &Version %s
ro_RO: &Versiunea %s

en: &View
ro_RO: &Vizualizare

en: &View/Edit
ro_RO: &Vizualizare/Editare

en: &Watch locally edited files and prompt to upload modifications
ro_RO: &Monitorizare fișiere editate local și atenționare pentru încărcarea modificărilor

en: &When checking for updates, check for:
ro_RO: La &verificarea actualizărilor, caută:

en: &Write
ro_RO: &Scriere

en: &Yes
ro_RO: &Da

en: '%s' does not exist or cannot be accessed.
ro_RO: '%s' nu există sau nu poate fi accesat.

en: '%s' is not a directory.
ro_RO: '%s' nu e un dosar.

en: '%s' is not a supported protocol.
ro_RO: '%s' nu e un protocol suportat.

en: 'Account' logontype not supported by selected protocol
ro_RO: Tipul de logare 'Cont' nu este suportat de protocolul selectat

en: (%d object filtered) | (%d objects filtered)
ro_RO[0]: (%d obiect filtrat)
ro_RO[1]: (%d obiecte filtrate)
ro_RO[2]: (%d de obiecte filtrate)

en: (%u%% downloaded)
ro_RO: (%u%% descărcat)

en: (0 for no limit)
ro_RO: (0 pt. nelimitat)

en: (0-999 seconds)
ro_RO: (0-999 secunde)

en: (10-9999, 0 to disable)
ro_RO: (10-9999, 0 pentru deazactivare)

en: (app-compat is set to %d.%d)
ro_RO: (app-compat este setat la %d.%d)

en: (example: %H:%M)
ro_RO: (exemplu: %H:%M)

en: (example: %Y-%m-%d)
ro_RO: (exemplu: %Y-%m-%d)

en: (in %s/s)
ro_RO: (în %s/s)

en: --:--:-- left
ro_RO: --:--:-- rămas(e)

en: -c cannot be used together with an FTP URL.
ro_RO: -c nu poate fi utilizat împreună cu o adresă FTP.

en: -l can only be used together with an FTP URL.
ro_RO: -l poate fi utilizat doar împreună cu o adresă FTP.

en: -s and -c cannot be present at the same time.
ro_RO: -s și -c nu pot fi prezente în același timp.

en: -s cannot be used together with an FTP URL.
ro_RO: -s nu poate fi utilizat împreună cu o adresă FTP.

en: 0 - None
ro_RO: 0 - Nimic

en: 1 - Warning
ro_RO: 1 - Atenționare

en: 2 - Info
ro_RO: 2 - Informații

en: 3 - Verbose
ro_RO: 3 - Detaliat

en: 32-bit system
ro_RO: sistem pe 32 octeți

en: 4 - Debug
ro_RO: 4 - Depanare

en: 64-bit system
ro_RO: sistem pe 64 octeți

en: < &Back
ro_RO: < Îna&poi

en: A bookmark with the entered name already exists. Please enter an unused name.
ro_RO: Există deja un semn de carte cu numele specificat. Folosește un alt nume.

en: A default editor needs to be set.
ro_RO: E necesară configurarea editorului implicit.

en: A directory cannot be dragged into one of its subdirectories.
ro_RO: Un dosar nu poate fi tras într-unul din subdosarele lui.

en: A file previously opened has been changed.
ro_RO: Un fișier deschis anterior a fost modificat.

en: A file with that name is already being transferred.
ro_RO: Un fișier cu același nume e deja în curs de transferare.

en: A file with that name is still being edited. Please close it and try again.
ro_RO: Un fișier cu același nume este editat acum. Închide-l și reîncearcă.

en: A new version of FileZilla is available:
ro_RO: Este disponibilă o nouă versiune de FileZilla:

en: A remote operation is in progress and synchronized browsing is enabled.
    Disable synchronized browsing and continue changing the local directory?
ro_RO: O operație la distanță este în desfășurare, iar explorarea sincronizată e activată.
    Dezactivezi explorarea sincronizată și continui cu schimbarea dosaruluilocal?

en: A&dd
ro_RO: A&dăugare

en: A&llow resume of ASCII files
ro_RO: Permite re&luarea fișierelor ASCII

en: A&pply only to downloads
ro_RO: A&plică numai la descărcări

en: A&pply only to uploads
ro_RO: A&plică numai la încărcări

en: A&pply to all files and directories
ro_RO: A&plică la toate fișierele și dosarele

en: A&utomatically remove successful transfers
ro_RO: Elimină a&utomat transferurile realizate cu succes

en: AWS &KMS encryption
ro_RO: Criptare AWS &KMS

en: About FileZilla
ro_RO: Despre FileZilla

en: Above the file lists
ro_RO: Deasupra listelor de fișiere și dosare

en: Access &Key:
ro_RO: &Cheie acces:

en: Access to some local directories could not be restored:
ro_RO: NU s-a putut reface accesul la anumite dosare locale:

en: Account
ro_RO: Cont

en: Action after queue &completion
ro_RO: Acțiune după terminarea &cozii

en: Action on selected file:
ro_RO: Acțiune la fișierul selectat:

en: Action to perform:
ro_RO: Acțiune de efectuat:

en: Action:
ro_RO: Acțiune:

en: Active mode
ro_RO: Mod activ

en: Active mode IP
ro_RO: Adresa IP pentru modul activ

en: Add files to &queue only
ro_RO: &Adaugă fișiere în coadă

en: Add selected directory to the transfer queue
ro_RO: Adaugă dosarul selectat la coada de transfer

en: Add selected files and folders to the transfer queue
ro_RO: Adaugă fișierele și dosarele selectate la coada de transfer

en: Add to queue
ro_RO: Adaugă în coadă

en: Address type not supported
ro_RO: Tipul de adresă nu e suportat

en: Advanced
ro_RO: Avansat

en: Al&ways perform this action
ro_RO: Se &face întotdeauna acestă acțiune

en: Algorithm:
ro_RO: Algoritm:

en: All files have been successfully transferred
ro_RO: Toate fișierele au fost transferate cu succes

en: All ports in the given range have to be between 1024 and 65535.
ro_RO: Toate porturile din intervalul dat trebuie să fie între 1024 și 65535.

en: All transfers have finished. %d file could not be transferred. | All transfers have finished. %d files could not be transferred.
ro_RO[0]: Toate transferurile au fost terminate. %d fișier nu a putut fi transferat.
ro_RO[1]: Toate transferurile au fost terminate. %d fișiere nu au putut fi transferate.
ro_RO[2]: Toate transferurile au fost terminate. %d de fișiere nu au putut fi transferate.

en: Allow &fall back to other transfer mode on failure
ro_RO: Permite comutarea la alte moduri de trans&fer în caz de eșec

en: Allow fallback to other transfer mode on failure
ro_RO: Permite revenirea la alte moduri de transfer în caz de eșec

en: Already connected
ro_RO: Deja conectat

en: Alternative name: | Alternative names:
ro_RO[0]: Nume alternativ:
ro_RO[1]: Nume alternative:
ro_RO[2]: Nume alternative:

en: An error occurred loading the transfer queue from "%s".
    Some queue items might not have been restored.
ro_RO: A apărut o eroare la încărcarea cozii de așteptare din "%s".
    Anumite elemente din coadă e posibil să nu fi fost restaurate.

en: An error occurred saving the transfer queue to "%s".
    Some queue items might not have been saved.
ro_RO: A apărut o eroare la salvarea cozii de așteptare în "%s".
    Anumite elemente din coadă e posibil să nu fi fost salvate.

en: Anonymous
ro_RO: Anonim

en: Another remote operation is already in progress, cannot change directory now.
ro_RO: O altă operație la distantă e deja în desfășurare, nu se poate schimba dosarul acum.

en: Any changes made in the Site Manager could not be saved.
ro_RO: Modificările făcute în administratorul de siteuri nu au fost salvate.

en: Any changes made to the filters could not be saved.
ro_RO: Modificările făcute la filtre nu au putut fi salvate.

en: Any changes made to the filters will not be saved.
ro_RO: Modificările făcute la filtre nu vor fi salvate.

en: App&ly to directories only
ro_RO: Ap&lică numai la dosare

note: @translator: Keep short
en: Application &Key:
ro_RO: Cheie &aplicare:

en: Apply
ro_RO: Aplică

en: Apply to &current queue only
ro_RO: Aplică doar la coada &curentă

en: Apply to &files only
ro_RO: Aplică doar la &fișiere

en: Archive
ro_RO: Arhivă

en: Argument buffer overflow
ro_RO: Argument pentru suprasolicitarea zonei-tampon [buffer overflow]

en: As tab in the transfer queue pane
ro_RO: Ca filă în panoul cozii de transfer

en: Ask for action
ro_RO: Întreabă utilizatorul ce acțiune dorește

en: Ask for password
ro_RO: Cere parola

en: Ask operating system for a port.
ro_RO: Cere sistemului de operare un port.

en: Ask your operating system for the external IP address
ro_RO: Cere sistemului de operare adresa IP externă

en: Asking questions in the FileZilla Forums
ro_RO: Cerere de ajutor pe forumul FileZilla

en: Associated program not found:
ro_RO: Programul asociat nu a fost găsit:

en: At least one filter condition is incomplete
ro_RO: Cel puțin o condiție din filtru este incompletă

en: At this point, all required information has been gathered.
ro_RO: În acest moment există toate informațiile necesare.

en: Attribute
ro_RO: Atribut

en: Authentication failed.
ro_RO: Autentificarea a eșuat.

en: Author:
ro_RO: Autor:

en: Automatic file type classification
ro_RO: Clasificare automată a tipurilor de fișiere

en: B <Unit symbol for bytes. Only translate first letter>
ro_RO: B

en: B&ypass proxy
ro_RO: &Evitare proxy

en: Bad file descriptor
ro_RO: Descriptor fișier greșit

en: Basic usage instructions
ro_RO: Instrucțiuni simple de utilizare

en: Behaviour
ro_RO: Comportament

en: Being edited
ro_RO: Se editează

en: Binary
ro_RO: Binar

en: Blackboard
ro_RO: Tablă de scris

en: Blue
ro_RO: Albastru

en: Bookmark
ro_RO: Semn de carte

en: Bookmark:
ro_RO: Semn de carte:

en: Bookmarks
ro_RO: Semne de carte

en: Browse...
ro_RO: Explorare...

en: Bucket not found
ro_RO: Nu s-a găsit grupul pe server [server bucket]

en: Build date:
ro_RO: Data compilării:

en: Build information
ro_RO: Informații despre versiune

en: Business category:
ro_RO: Categoria de afaceri:

en: C&ancel current operation
ro_RO: &Anulează operațiunea curentă

en: C&lear all
ro_RO: Șt&erge tot

en: C&omparative search
ro_RO: &Căutare comparativă

en: C&opy URL(s) to clipboard
ro_RO: C&opiază adresele în clipboard

en: C&opy URL(s) with password to clipboard
ro_RO: C&opiere URL cu parolă în clipboard

en: C&ustom
ro_RO: &Personalizat

en: C&ustom KMS ARN:
ro_RO: &Personalizare KMS ARN:

en: C&ustom filetype associations:
ro_RO: Asocieri personalizate ale tip&urilor de fișiere:

en: CPU features:
ro_RO: Caracteristici CPU:

en: Calculating timezone offset of server...
ro_RO: Se calculează decalajul de fus orar al serverului...

en: Can't read from file
ro_RO: Nu se poate citi din fișier

en: Can't write data to file.
ro_RO: Nu se poate scrie în fișier

en: Can't write data to file: %s
ro_RO: Nu se poate scrie în fișierul: %s

en: Cancel
ro_RO: Anulare

en: Cancel current operation
ro_RO: Anulare operațiune curentă

en: Cancels the current operation
ro_RO: Anulează operațiunea curentă

en: Cannot access '%s', no media inserted or drive not ready.
ro_RO: Nu se poate accesa '%s', nu e inserat nici un mediu de stocare sau unitatea nu e gata.

en: Cannot add server to Site Manager
ro_RO: Nu se poate adăuga serverul la administratorul siteurilor

en: Cannot assign requested address
ro_RO: Nu se pot atribui adresele cerute

en: Cannot close tab while busy.
    Cancel current operation and close tab?
ro_RO: Fila nu poate fi închisă când este ocupată.
    Anulezi operația curentă și închizi fila?

en: Cannot create new filter
ro_RO: Nu se poate crea un filtru nou

en: Cannot edit file
ro_RO: Nu se poate edita fișierul

en: Cannot edit file, not connected to any server.
ro_RO: Nu se poate edita fișierul, nu există conexiuni la niciun server.

en: Cannot edit file, remote path unknown.
ro_RO: Nu se poate edita fișierul, calea la distanță este necunoscută.

en: Cannot load key file
ro_RO: Nu se poate încărca fișierul cheie

en: Cannot load toolbar from resource file
ro_RO: Nu se poate încărca bara de unelte din fișierul cu resurse

en: Cannot remember password
ro_RO: Nu se poate memora parola

en: Cannot rename entry
ro_RO: Nu se poate redenumi intrarea

en: Cannot rename file
ro_RO: Nu se poate redenumi fișierul

en: Cannot save filterset
ro_RO: Nu se poate salva setul de filtre

en: Cannot select filter
ro_RO: Nu se poate selecta filtrul

en: Cannot set file association
ro_RO: Nu se poate seta asocierea de fișiere

en: Cannot show dialog
ro_RO: Nu se poate afișa dialogul

en: Cannot view/edit selected file
ro_RO: Nu se poate vedea/edita fișierul selectat

en: Case Insensitive
ro_RO: Insensibil la majuscule

en: Case insensitive
ro_RO: Insensibil la majuscule

en: Case insensitive (default)
ro_RO: Insensibil la majuscule (implicit)

en: Case sensitive
ro_RO: Sensibil la majuscule

en: Case sensitive (default)
ro_RO: Sensibil la majuscule (implicit)

en: Categories to clear
ro_RO: Categorii de șters

en: Certificate and session data are not available yet.
ro_RO: Certificatul și datele sesiunii nu sunt încă disponibile.

en: Certificate in chain:
ro_RO: Certificat din seria [chain]:

en: Certificate issuer
ro_RO: Emitentul certificatului

en: Challenge:
ro_RO: Solicitare:

en: Change file attributes
ro_RO: Modificare atribute fișier

en: Change the file permissions.
ro_RO: Modificare permisiuni fișier.

en: Changing logfile settings requires restart of FileZilla.
ro_RO: Schimbarea setărilor pentru jurnal necesită repornirea FileZilla.

en: Character encoding issue
ro_RO: Problemă de codare a caracterelor

en: Charset
ro_RO: Caractere

en: Check for &updates...
ro_RO: &Căutare actualizări...

en: Check for FileZilla &updates automatically:
ro_RO: Căutare automată act&ualizări pentru FileZilla:

en: Check for Updates
ro_RO: Căutare actualizări

en: Check for newer versions of FileZilla
ro_RO: Căutare versiune nouă de FileZilla

en: Check for updates failed
ro_RO: Căutarea de actualizări a eșuat

en: Checking for correct external IP address
ro_RO: Se verifică corectitudinea adresei IP externe

en: Checking for updates...
ro_RO: Se caută actualizări...

en: Checksum match on file %s
ro_RO: Potrivire sumă de control pentru fișierul %s

en: Checksum mismatch on file %s
ro_RO: Sumă de control greșită pentru fișierul %s

en: Choose a key file
ro_RO: Alegere fișier cheie

en: Choose the default local directory
ro_RO: Alegere dosar local implicit

en: Choose the local directory
ro_RO: Alegere dosarul local

en: Chunk data improperly terminated
ro_RO: Pachet de date terminat necorespunzător

en: Cipher:
ro_RO: Cifru:

en: Cl&ose tab
ro_RO: Înc&hide fila

en: Classic
ro_RO: Clasic

en: Clear &layout cache
ro_RO: Șterge istoric setări

en: Clear auto&update data
ro_RO: Ștergere datele pentru actualizarea automată

en: Clear history
ro_RO: Șterge istoric

en: Clear private data
ro_RO: Șterge date private

en: Clear quickconnect bar
ro_RO: Șterge date din bara de conectare rapidă

en: Click on Finish to save your configuration.
ro_RO: Dă click pe Finalizare pentru a salva configurarea.

en: Client to server MAC:
ro_RO: MAC client la server:

en: Client to server cipher:
ro_RO: Cifru client la server:

en: Close
ro_RO: Închidere

en: Close &all other tabs
ro_RO: Închide celel&alte file

en: Close FileZilla
ro_RO: Închide FileZilla

en: Close all running instances of FileZilla
ro_RO: Închide toate instanțele FileZilla care rulează

en: Close quick search and continue comparing?
ro_RO: Se închide căutarea rapidă și se continuă compararea datelor?

en: Closes current tab
ro_RO: Închide fila curentă

en: Co&mments:
ro_RO: Co&mentarii:

en: Column properties
ro_RO: Proprietăți coloană

en: Column setup
ro_RO: Configurare coloană

en: Command failed
ro_RO: Comanda a eșuat

en: Command not supported
ro_RO: Comanda nu e suportată

en: Command not supported by this protocol
ro_RO: Comanda nu e suportată de acest protocol

en: Command:
ro_RO: Comandă:

en: Comment
ro_RO: Comentariu

en: Common name:
ro_RO: Nume comun:

en: Communication tainted by router or firewall
ro_RO: Comunicare alterată de router sau firewall

en: Compare &modification time
ro_RO: Dată comparare și &modificare

en: Compare file&size
ro_RO: Comparare mărimea &fișierelor

en: Compare:
ro_RO: Comparare:

en: Comparison &threshold (in minutes):
ro_RO: Limi&tă pentru comparare (în minute):

en: Comparison threshold needs to be between 0 and 1440 minutes.
ro_RO: Limita pentru comparare trebuie să fie între 0 și 1440 de minute.

en: Compiled for:
ro_RO: Compilat pentru:

en: Compiled on:
ro_RO: Compilat pe:

en: Compiled with:
ro_RO: Compilat cu:

en: Compiler flags:
ro_RO: Indicatoare [flags] pentru compilator:

en: Compressed
ro_RO: Comprimat

en: Concurrent transfers
ro_RO: Transferuri simultane

en: Conditions are c&ase sensitive
ro_RO: Condițiile sunt sensibile la majuscule (MAJUSCULE/minuscule)

en: Configuration test
ro_RO: Testare configurare

en: Configure passive mode
ro_RO: Configurare pentru modul pasiv

en: Configure port range
ro_RO: Configurare interval de porturi

en: Configuring FileZilla and your network
ro_RO: Configurarea FileZilla și a rețelei

en: Confirm deletion
ro_RO: Confirmă ștergerea

en: Confirmation needed
ro_RO: Confirmare necesară

en: Congratulations, your configuration seems to be working.
ro_RO: Felicitări, configurația setată pare să funcționeze.

en: Connect bypassing proxy settings
ro_RO: Conectare cu ocolirea setărilor pentru proxy

en: Connect failed: %s
ro_RO: Conectare eșuată: %s

en: Connect in current tab
ro_RO: Conectare în fila curentă

en: Connect in new tab
ro_RO: Conectare într-o altă filă

en: Connect to specified Site Manager site
ro_RO: Conectează la siteul specificat în administratorul siteurilor

en: Connecting
ro_RO: Se conectează

en: Connecting to %s
ro_RO: Se conectează la %s

en: Connecting to %s through %s proxy
ro_RO: Se conectează la %s prin proxy-ul %s

en: Connecting to %s...
ro_RO: Se conectează la %s...

en: Connection
ro_RO: Conexiune

en: Connection aborted
ro_RO: Conexiune abandonată

en: Connection attempt failed
ro_RO: Încercarea de conectare a eșuat

en: Connection attempt failed with "%s", trying next address.
ro_RO: Încercarea de conectare cu „%s" a eșuat, încerc adresa următoare.

en: Connection attempt failed with "%s".
ro_RO: Încercarea de conectare cu „%s" a eșuat.

en: Connection attempt interrupted by user
ro_RO: Încercarea de conectare a fost întreruptă de utilizator

en: Connection attempt timed out
ro_RO: Încercarea de conectare a expirat

en: Connection closed
ro_RO: Conexiune închisă

en: Connection closed by server
ro_RO: Conexiune închisă de către server

en: Connection established, initializing TLS...
ro_RO: Conexiune stabilită, se inițializează TLS...

en: Connection established, sending HTTP request
ro_RO: Conexiune stabilită, se trimite solicitarea HTTP

en: Connection established, waiting for welcome message.
ro_RO: Conexiune stabilită, se așteaptă mesaj de răspuns.

en: Connection established, waiting for welcome message...
ro_RO: Conexiune stabilită, se așteaptă mesajul de răspuns...

en: Connection lost
ro_RO: Conexiune pierdută

en: Connection not allowed by ruleset
ro_RO: Conexiune nepermisă de setul de reguli

en: Connection refused
ro_RO: Conexiune refuzată

en: Connection refused by server
ro_RO: Conexiune refuzată de server

en: Connection reset by network
ro_RO: Conexiune resetată de rețea

en: Connection reset by peer
ro_RO: Conexiune resetată de celălalt calculator

en: Connection timed out after %d second of inactivity | Connection timed out after %d seconds of inactivity
ro_RO[0]: Conexiunea a expirat după %d secunde de inactivitate
ro_RO[1]: Conexiunea a expirat după %d secunde de inactivitate
ro_RO[2]: Conexiunea a expirat după %d de secunde de inactivitate

en: Connection timed out.
ro_RO: Conexiune expirată.

en: Connection to server lost.
ro_RO: Conectarea la server a fost pierdută.

en: Connection with proxy established, performing handshake...
ro_RO: Conexiune stabilită cu serverul proxy, se confirmă legătura...

en: Connection with server got closed prematurely.
ro_RO: Conexiunea cu serverul a fost închisă prematur.

en: Connection with the test server failed.
ro_RO: Conexiunea cu serverul de testare a eșuat.

en: Convert key file
ro_RO: Conversie fișier cheie

en: Copy (%d) of %s
ro_RO: Copiere (%d) din %s

en: Copy of %s
ro_RO: Copie a %s

en: Copy the URLs of the selected items to clipboard, including password.
ro_RO: Copiere adrese pentru elementele selectate în clipboard, inclusiv parolele.

en: Copy the URLs of the selected items to clipboard.
ro_RO: Copiază adresele selectate în clipboard

en: Could not accept connection: %s
ro_RO: Nu se poate accepta conexiunea: %s

en: Could not access path %s
ro_RO: Nu se poate accesa calea %s

en: Could not add connection to Site Manager
ro_RO: Nu se poate adăuga conexiunea curentă la administratorul siteurilor

en: Could not complete operation
ro_RO: Nu s-a putut termina operația

en: Could not connect to server
ro_RO: Nu se poate conecta la server

en: Could not connect to server: %s
ro_RO: Nu se poate conecta la server: %s

en: Could not convert command to server encoding
ro_RO: Nu se poate potrivi codarea comenzii cu codarea serverului

en: Could not convert private key
ro_RO: Nu se poate converti cheia privată

en: Could not copy URLs
ro_RO: Nu se pot copia adresele

en: Could not copy data
ro_RO: Nu se pot copia datele

en: Could not create CFURL from path %s
ro_RO: Nu se pot crea CFURL din calea %s

en: Could not create URI for this transfer.
ro_RO: Nu se pot crea URI pentru acest transfer.

en: Could not create local file %s
ro_RO: Nu se poate crea fișierul local %s

en: Could not create logging mutex: %s
ro_RO: Nu se poate crea jurnal mutex: %s

en: Could not create security-scoped bookmark from URL:
ro_RO: Nu se poate crea un semn de carte sigur din URL:

en: Could not create temporary file name.
ro_RO: Nu se pot crea numele de fișier temporar.

en: Could not establish connection to server
ro_RO: Nu s-a putut realiza conexiunea cu serverul

en: Could not generate custom login sequence.
ro_RO: Nu se poate genera secvența personalizată de logare.

en: Could not generate key
ro_RO: Nu s-a putut genera o cheie

en: Could not get full remote path.
ro_RO: Nu se poate obține calea la distanță completă.

en: Could not get native path from CFURL
ro_RO: Nu se poate obține calea nativă din CFURL

en: Could not get path from URL
ro_RO: Nu se poate obține calea din URL

en: Could not get reply from fzputtygen.
ro_RO: Nu s-a primit niciun răspuns de la fzputtygen.

en: Could not get temporary directory to download file into.
ro_RO: Nu se găsește dosarul temporar în care să se descarce fișierul.

en: Could not list directory contents
ro_RO: Nu s-a putut afișa conținutul dosarului

en: Could not load key file
ro_RO: Nu s-a putut încărca fișierul cheie

en: Could not load private key
ro_RO: Nu se poate încărca cheia privată

en: Could not obtain size of '%s'
ro_RO: Nu s-a putut stabili mărimea lui '%s'

en: Could not open '%s'
ro_RO: Nu s-a putut deschide '%s'

en: Could not open clipboard
ro_RO: Nu se poate accesa clipboardul

en: Could not open log file: %s
ro_RO: Nu se poate deschide jurnalul: %s

en: Could not parse remote path.
ro_RO: Nu se poate parsa calea la distanță.

en: Could not parse server address:
ro_RO: Nu se poate parsa adresa serverului:

en: Could not read from '%s'
ro_RO: Nu s-a putut citi din '%s'

en: Could not read from data socket.
ro_RO: Nu s-au putut citi datele din data socket.

en: Could not read from socket: %s
ro_RO: Nu se poate citi din socket: %s

en: Could not read server item.
ro_RO: Nu se poate citi elementul de pe server.

en: Could not receive data from server.
ro_RO: Nu s-au primit datele de la server.

en: Could not restore directory access
ro_RO: Nu s-a putut reface accesul la dosar.

en: Could not seek to offset %d within file
ro_RO: Nu s-a putut căuta în zona %d din fișier

en: Could not seek to the beginning of the file
ro_RO: Nu s-a putut căuta la începutul fișierului

en: Could not seek to the end of the file
ro_RO: Nu se poate sări la sfârșitul fișierului

en: Could not send command to fzputtygen.
ro_RO: Nu se poate trimite comanda la fzputtygen.

en: Could not send command to fzstorj.
ro_RO: Nu se poate trimite comanda la fzstorj.

en: Could not spawn IO thread
ro_RO: Nu se poate genera firul de execuție IO

en: Could not start transfer
ro_RO: Nu se poate începe transferul

en: Could not write "%s", the bookmark could not be added: %s
ro_RO: Nu se poate scrie "%s", semnul de carte nu poate fi adăugat: %s

en: Could not write "%s", the global bookmarks could no be saved: %s
ro_RO: Nu se poate scrie "%s", semnele de carte globale nu pot fi salvate: %s

en: Could not write "%s", the queue could not be saved.
    %s
ro_RO: Nu se poate scrie "%s", coada nu poate fi salvată.
    %s

en: Could not write "%s", the selected sites could not be exported: %s
ro_RO: Nu se poate scrie "%s", siteurile selectate nu pot fi exportate: %s

en: Could not write "%s":
ro_RO: Nu se poate scrie „%s”:

en: Could not write key file: %s
ro_RO: Nu se poate scrie fișierul cheie: %s

en: Could not write to local file
ro_RO: Nu se poate scrie în fișierul local

en: Could not write to log file: %s
ro_RO: Nu se poate scrie în jurnal: %s

en: Could not write to socket: %s
ro_RO: Nu se poate scrie în socket: %s

en: Country:
ro_RO: Țară:

en: Crea&te new file
ro_RO: Creea&ză fișier nou

en: Create &missing local directory and enter it
ro_RO: Creează &dosar local care lipsește și intră în el

en: Create &missing remote directory and enter it
ro_RO: Creează &dosar la distanță care lipsește și intră în el

en: Create a new subdirectory in the current directory
ro_RO: Creează un subdosar nou în dosarul curent

en: Create a new subdirectory in the current directory and change into it
ro_RO: Creează un subdosar nou în dosarul curent și întră în el

en: Create a new, empty file in the current directory
ro_RO: Creează un nou fișier gol în dosarul curent

en: Create director&y and enter it
ro_RO: Creea&ză dosar și intră în el

en: Create directory
ro_RO: Creere dosar

en: Create empty file
ro_RO: Creează fișier gol

en: Creating directory
ro_RO: Se creează dosarul

en: Creating directory '%s'...
ro_RO: Se creează dosarul '%s'...

en: Critical error
ro_RO: Eroare critică

en: Critical error:
ro_RO: Eroare critică:

en: Critical file transfer error
ro_RO: Eroare critică de transfer

en: Critical file transfer error after transferring %s in %s
ro_RO: Eroare critică de transfer a fișierelor după transferarea a %s în %s

en: Cu&stomer encryption
ro_RO: Cri&ptare client

en: Current remote directory (%s) is not below the synchronization root (%s).
    Synchronized browsing has been disabled.
ro_RO: Dosarul la distanță curent '%s' nu e dedesubtul dosarului-rădăcină desincronizare (%s).
    Explorarea sincronizată a fost dezactivată.

en: Current transfer type is set to ASCII.
ro_RO: Tipul curent de transfer este setat la format ASCII.

en: Current transfer type is set to automatic detection.
ro_RO: Tipul curent de transfer este setat la detectare automată a formatelor.

en: Current transfer type is set to binary.
ro_RO: Tipul curent de transfer este setat la format binar.

en: Curve:
ro_RO: Curbă:

en: Cus&tom
ro_RO: Personaliza&t

en: Cus&tomer Key:
ro_RO: Cheie &personalizare:

en: Custom KMS ARN
ro_RO: KMS ARN personalizat

en: Custom KMS ARN id cannot be empty.
ro_RO: ID-ul KMS ARN personalizat nu poate fi gol.

en: Custom filter set
ro_RO: Set personalizat de filtre

en: Custom key cannot be empty.
ro_RO: Cheia de personalizare nu poate fi goală.

en: Custom key length must be 256-bit.
ro_RO: Lungimea cheii de personalizare trebuie să fie de 256 de biți.

en: Custom server
ro_RO: Server personalizat

en: D&ata type
ro_RO: Tip de d&ate

en: D&ecimal prefixes using SI symbols (e.g. 1 KB = 1000 bytes)
ro_RO: Prefi&xe zecimale cu simboluri SI (de ex. 1 KB = 1000 baiți)

en: D&efault
ro_RO: I&mplicit

en: D&elete
ro_RO: Șter&gere

en: D&irectory comparison
ro_RO: Comparare d&osare

en: D&isable all
ro_RO: De&zactivare totală

en: D&o not save passwords
ro_RO: Nu se salvează par&olele

en: D&ouble-click action on directories:
ro_RO: Acțiune la dublu-clic pe d&osar:

en: D&uplicate
ro_RO: D&ublare

en: DOS-like with virtual paths
ro_RO: Similar cu DOS, cu căi virtuale

en: Data
ro_RO: Date

en: Data socket closed too early.
ro_RO: Socketul de date s-a închis prematur.

en: Date
ro_RO: Dată

en: Date formatting
ro_RO: Formatul de dată

en: Date/time format
ro_RO: Formatul de dată/oră

en: Date/time unknown
ro_RO: Dată/oră necunoscute

en: Debug
ro_RO: Depanare

en: Debugging settings
ro_RO: Setări depanare

en: Default &local directory:
ro_RO: Dosarul &local implicit:

en: Default (AWS/S3)
ro_RO: Implicit (AWS/S3)

en: Default (Autodetect)
ro_RO: Implicit (Detectare automată)

en: Default editor not properly quoted.
ro_RO: Editorul implicit nu este determinat corect.

en: Default file exists action
ro_RO: Acțiunea implicită dacă fișierul există:

en: Default r&emote directory:
ro_RO: Dosarul la &distanță implicit:

en: Default system language
ro_RO: Limba implicită a sistemului

en: Default transfer mode:
ro_RO: Modul implicit de transfer:

en: Default transfer type:
ro_RO: Tipul implicit de transfer:

en: Default: http://ip.filezilla-project.org/ip.php
ro_RO: Implicit: http://ip.filezilla-project.org/ip.php

en: Delay between failed connection attempts has to be between 1 and 999 seconds.
ro_RO: Intervalul între tentativele eșuate de conexiune trebuie să fie între 1 și999 secunde.

en: Delete Site Manager entries
ro_RO: Șterge intrări în administratorul siteurilor

en: Delete selected directory
ro_RO: Șterge dosarul selectat

en: Delete selected files and directories
ro_RO: Șterge fișierele și dosarele selectate

en: Deleting "%s"
ro_RO: Se șterge „%s”

en: Deleting %u files from "%s"
ro_RO: Se șterg fișierele %u din "%s"

en: Deleting symbolic link
ro_RO: Se șterge legătura simbolică

en: Details
ro_RO: Detalii

en: Details for new key:
ro_RO: Detalii pentru noua cheie:

en: Detected newer version of FileZilla
ro_RO: S-a găsit o versiune mai nouă de FileZilla

en: Dire&ctories
ro_RO: &Dosare

en: Direction
ro_RO: Sens

en: Directories:
ro_RO: Dosare:

en: Directory
ro_RO: Dosar

en: Directory access permissions
ro_RO: Permisiuni acces dosar

en: Directory comparison
ro_RO: Comparare de dosare

en: Directory comparison failed
ro_RO: Compararea dosarelor a eșuat

en: Directory containing the logfile does not exist or filename is invalid.
ro_RO: Dosarul care conține jurnalul nu există sau numele fișierului-jurnal nu e valid.

en: Directory listing &filters...
ro_RO: &Filtre pentru afișarea dosarelor...

en: Directory listing aborted by user
ro_RO: Afișarea de dosare a fost întreruptă de utilizator

en: Directory listing failed
ro_RO: Afișarea de dosare a eșuat

en: Directory listing filters
ro_RO: Filtre de listare a dosarelor

en: Directory listing of "%s" successful
ro_RO: Afișarea „%s” terminată cu succes

en: Directory listing successful
ro_RO: Afișarea de dosare s-a terminat cu succes

en: Disa&ble all
ro_RO: De&zactivare totală

en: Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
ro_RO: Se dezactivează explorarea sincronizată și se continuă cu schimbarea dosarului la distanță?

en: Disconnect from server
ro_RO: Deconectare de la server

en: Disconnected from server
ro_RO: Deconectat de la server

en: Disconnected from server: %s
ro_RO: Deconectat de la server: %s

en: Disconnecting from previous server
ro_RO: Se deconectează de la serverul precedent

en: Disconnects from the currently visible server
ro_RO: Se deconectează de la serverul afișat curent

en: Display about dialog
ro_RO: Afișare informații despre program

en: Do &not use default editor
ro_RO: &Nu se utilizează editorul implicit

en: Do the same with &all selected files already being edited
ro_RO: Se face la fel cu to&ate fișierele selectate care se editează deja

en: Do you really want to close FileZilla?
ro_RO: Sigur vrei să închizi FileZilla?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries and the transfer queue?
ro_RO: Sigur vrei să ștergi toate intrările din administratorul siteurilor și dincoada de transfer?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries?
ro_RO: Sigur vrei să ștergi toate intrările din administratorul siteurilor?

en: Do you really want to delete the selected entries?
ro_RO: Sigur vrei să ștergi elementele selectate?

en: Do you really want to delete the transfer queue?
ro_RO: Sigur vrei să ștergi coada de transfer?

en: Do you really want to send '%s' to the server?
ro_RO: Sigur vrei să trimiți '%s' la server?

en: Do you want to reopen this file?
ro_RO: Vrei să deschizi din nou acest fișier?

en: Documentation
ro_RO: Documentație

en: Don't use external IP address on &local connections.
ro_RO: Nu se utilizează o adresă IP externă la conexiunile &locale.

en: Dotfiles are filenames starting with a dot, e.g. .htaccess
ro_RO: Fișierele cu punct sunt filele al căror nume începe cu un punct, de ex. .htaccess

en: Double-click action
ro_RO: Acțiune la dublu-clic

en: Download
ro_RO: &Descărcare

en: Download &limit:
ro_RO: &Limita de descărcare:

en: Download limit: %s/s
ro_RO: Limita de descărcare: %s/s

en: Download limit: none
ro_RO: Limita de descărcare: niciuna

en: Download search results
ro_RO: Descărcare rezultate căutare

en: Download selected directory
ro_RO: Descărcare dosar selectat

en: Download selected files and directories
ro_RO: Descărcare fișiere și dosare selectate

en: Download speed: %s/s
    Upload speed: %s/s
ro_RO: Viteza de descărcare: %s/s
    Viteza de încărcare: %s/s

en: Downloading
ro_RO: Se descarcă

en: Downloading %s
ro_RO: Se descarcă %s

en: Downloading update...
ro_RO: Se descarcă actualizare...

en: Drag&drop between different servers has not been implemented yet.
ro_RO: Posibilitatea de drag&drop între servere diferite nu a fost încăimplementată.

en: Dupl&icate
ro_RO: Dubl&ează

en: E&nable all
ro_RO: Activa&re toate

en: E&nter directory
ro_RO: &Explorare dosar

en: E&xecute
ro_RO: E&xecutare

en: E&xit
ro_RO: &Ieșire

en: E&xport...
ro_RO: E&xportare...

en: Each filter needs at least one condition.
ro_RO: Fiecare filtru necesită cel puțin o condiție.

en: Edit filters
ro_RO: Editare filtre

en: Edit the file with the configured editor and upload changes to the server.
ro_RO: Editare fișier cu editorul configurat și încărcare modificări pe server.

en: Editing directories is not supported
ro_RO: Editarea dosarelor nu este suportată

en: Editing failed
ro_RO: Editarea a eșuat

en: Editing search results
ro_RO: Editare rezultate pentru căutare

en: Empty command
ro_RO: Comandă vidă

en: Empty directory listing
ro_RO: Listă de dosare goală

en: Empty directory.
ro_RO: Dosar gol.

en: Empty filter names are not allowed.
ro_RO: Filtrele fără nume nu sunt permise.

en: Empty name
ro_RO: Nume gol

en: En&able all
ro_RO: &Activare totală

en: Enable invalid character &filtering
ro_RO: Activare &filtrare pentru caractere nevalide

en: Encrypted
ro_RO: Criptat

en: Encryption
ro_RO: Criptare

en: Encryption &key:
ro_RO: C&heie criptare:

en: Encryption details
ro_RO: Detalii criptare

en: End comparison and change sorting order?
ro_RO: Termin compararea și schimb ordinea de sortare?

en: End comparison and open quick search?
ro_RO: Termin compararea și deschid căutarea rapidă?

en: Enter &custom command...
ro_RO: &Comandă personalizată...

en: Enter 0 for unlimited speed.
ro_RO: Scrie 0 pentru viteză nelimitată.

en: Enter command
ro_RO: Specifică comanda

en: Enter custom command
ro_RO: Introducere comandă personalizată

en: Enter directory
ro_RO: Deschidere dosar

en: Enter filter name
ro_RO: Scrie numele filtrului

en: Enter master password
ro_RO: Scrie parolă generală

en: Enter name for filterset
ro_RO: Scrie numele pentru setul de filtre

en: Enter new name for filterset
ro_RO: Scrie numele nou pentru setul de filtre

en: Enter password
ro_RO: Introdu parola

en: Enter selected directory
ro_RO: Deschide dosar selectat

en: Enter the password for the file '%s'.
    The converted file will be protected with the same password.
ro_RO: Introduceți parola pentru fișierul „%s.
    Fișierul convertit va fi protejat de aceeași parolă.

en: Enter username
ro_RO: Nume utilizator

en: Enter username and password
ro_RO: Scrie numele de utilizator și parola

en: Error
ro_RO: Eroare

en: Error exporting settings
ro_RO: Eroare la exportarea setărilor

en: Error importing
ro_RO: Eroare la importare

en: Error loading queue
ro_RO: Eroare la încărcarea cozii de așteptare

en: Error loading xml file
ro_RO: Eroare la încărcarea fișierului xml

en: Error saving queue
ro_RO: Eroare la salvarea cozii de așteptare

en: Error starting program
ro_RO: Eroare la pornirea programului

en: Error writing xml file
ro_RO: Eroare la scrierea fișierului xml

en: Error:
ro_RO: Eroare:

en: Example: png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open
ro_RO: Exemplu: png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open

en: Examples
ro_RO: Exemple

en: Exe&cute
ro_RO: Exe&cutare

en: Executable contains no version info, cannot check for updates.
ro_RO: Executabilul nu conține informații despre versiune, nu se pot căuta actualizări.

en: Explorer
ro_RO: Explorator

en: Export &Filters
ro_RO: Export &filtre

en: Export &Queue
ro_RO: Export &coada

en: Export &Settings
ro_RO: Exportă &setări

en: Export settings
ro_RO: Export setări

en: F&ilter name:
ro_RO: Nume f&iltru:

en: FTP - File Transfer Protocol
ro_RO: FTP - Protocol de Transfer al Fișierelor

en: FTP - File Transfer Protocol with optional encryption
ro_RO: FTP - Protocol de Transfer al Fișierelor cu criptare opțională

en: FTP - Insecure File Transfer Protocol
ro_RO: FTP - Protocol Nesecurizat de Transfer al Fișierelor

en: FTP Engine not initialized, can't connect
ro_RO: Motorul FTP nu e inițializat, nu se poate face conectarea.

en: FTP Keep-alive
ro_RO: Păstrarea conexiunii FTP

en: FTP Proxy
ro_RO: Proxy FTP

en: FTP URL
ro_RO: Adresă FTP

en: FTP: File Types
ro_RO: FTP:Tipuri de fișiere

en: FTPES - FTP over explicit TLS
ro_RO: FTPES- FTP over TLS explicit

en: FTPS - FTP over implicit TLS
ro_RO: FTPS- FTP over TLS implicit

en: Failed to change directory
ro_RO: Eroare la schimbarea dosarului

en: Failed to change language
ro_RO: Eroare la schimbarea limbii

en: Failed to convert command to 8 bit charset
ro_RO: Eroare la convertirea comenzii în set de caractere pe 8 biți (8-bit charset)

en: Failed to copy or move sites
ro_RO: Eroare la copierea sau mutarea siteurilor

en: Failed to create backup copy of xml file
ro_RO: Eroare la rearea copiei de rezervă a fișierului xml

en: Failed to create listen socket on port %d, aborting.
ro_RO: Eroare la crearea de listen socket pe portul %d, se renunță.

en: Failed to create listening socket for active mode transfer
ro_RO: Socketul de ascultare pentru modul de transfer activ nu a putut fi creat

en: Failed to decrypt server password.
ro_RO: Eroare la decriptarea parolei pentru server.

en: Failed to get 'My Documents' path
ro_RO: Nu se poate obține calea către 'My Documents'

en: Failed to get desktop path
ro_RO: Nu se poate obține calea dosarului Desktop

en: Failed to get peer address of control connection, connection closed.
ro_RO: Nu se poate obține adresa partenerului de la conexiunea de control. Conexiune închisă.

en: Failed to get peer address of data connection, connection closed.
ro_RO: Nu se poate obține adresa partenerului de la conexiunea de date. Conexiuneînchisă.

en: Failed to load panels, invalid resource files?
ro_RO: Nu se pot încărca panourile. Fișiere cu resurse nevalide?

en: Failed to load private key: %s
ro_RO: Eroare la încărcarea cheii private: %s

en: Failed to open "%s" for appending/writing
ro_RO: Nu se poate deschide „%s" pentru adăugare/scriere

en: Failed to open "%s" for reading
ro_RO: Nu se poate deschide „%s" pentru citire

en: Failed to open "%s" for writing
ro_RO: Nu se poate deschide „%s" pentru scriere

en: Failed to parse returned path.
ro_RO: Nu se poate parsa calea obținută.

en: Failed to receive data
ro_RO: Nu se pot primi datele

en: Failed to retrieve directory listing
ro_RO: Nu se poate obține lista dosarelor

en: Failed to retrieve external IP address, aborting.
ro_RO: Nu se poate obține adresa IP externă, se renunță.

en: Failed to retrieve external IP address, using local address
ro_RO: Nu se poate obține adresa IP externă, se utilizează adresa locală

en: Failed to retrieve local IP address, aborting.
ro_RO: Nu se poate obține adresa IP locală, se renunță.

en: Failed to retrieve local IP address.
ro_RO: Nu se poate obține adresa IP locală.

en: Failed to retrieve the external IP address.
ro_RO: Nu se poate obține adresa IP externă.

en: Failed to send command.
ro_RO: Nu se poate trimite comanda.

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language
ro_RO: Setarea limbii la %s (%s) a eșuat. Utilizez limba implicită a sistemului

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language (%s, %s).
ro_RO: Setarea limbii ca %s (%s) a eșuat. Utilizez limba implicită a sistemului(%s, %s).

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language.
ro_RO: Setarea limbii ca %s (%s) a eșuat. Utilizez limba implicită a sistemului.

en: Failed to set language to %s, using default system language
ro_RO: Setarea limbii ca %s a eșuat. Utilizez limba implicită a sistemului

en: Failed to set language to %s, using default system language (%s, %s).
ro_RO: Setarea limbii ca %s a eșuat. Utilizez limba implicită a sistemului (%s, %s).

en: Failed to set language to %s, using default system language.
ro_RO: Setarea limbii ca %s a eșuat. Utilizez limba implicită a sistemului.

en: Failed to validate settings
ro_RO: Validarea setărilor a eșuat

en: Failed to write to file %s
ro_RO: Eroare la scrierea în dosarul %s

en: Failed to write xml file
ro_RO: Eroare la scrierea fișierului xml

en: Failed transfers
ro_RO: Transferuri eșuate

en: Fall back to active mode
ro_RO: Revenire la modul activ

en: Fil&e sizes
ro_RO: Mărimi fiși&er

en: Fil&e:
ro_RO: Fiși&er:

en: Fil&es
ro_RO: Fiși&ere

en: File
ro_RO: Fișier

en: File descriptor not a socket
ro_RO: Descriptor fișier nu este socket

en: File does not contain any importable data.
ro_RO: Fișierul nu conține date care se pot importa.

en: File editing
ro_RO: Editare de fișiere

en: File exists
ro_RO: Fișierul există

en: File exists action
ro_RO: Acțiune când fișierul există

en: File has changed
ro_RO: Fișierul a fost schimbat

en: File lists
ro_RO: Liste de fișiere

en: File not found
ro_RO: Fișierul nu a fost găsit

en: File search
ro_RO: Căutare fișiere

en: File transfer aborted by user
ro_RO: Transfer întrerupt de utilizator

en: File transfer aborted by user after transferring %s in %s
ro_RO: Transferul a fost întrerupt de utilizator după transferarea a %s în%s

en: File transfer failed
ro_RO: Eroare la transferul de fișiere

en: File transfer failed after transferring %s in %s
ro_RO: Transferul de fișiere a eșuat după transferarea a %s în %s

en: File transfer skipped
ro_RO: Transferul fișierului a fost omis

en: File transfer successful
ro_RO: Transfer terminat cu succes

en: File transfer successful, transferred %s in %s
ro_RO: Transfer terminat cu succes, s-au transferat %s în %s

en: File transfers still in progress.
ro_RO: Transferuri în desfășurare

en: File would transfer with ASCII data type.
ro_RO: Fișierul va fi transferat sub formă de date ASCII.

en: File would transfer with binary data type.
ro_RO: Fișierul va fi transferat sub formă de date binare.

en: FileZilla Error
ro_RO: Eroare FileZilla

en: FileZilla is already connected to a server.
ro_RO: FileZilla este deja conectat la un server.

en: FileZilla needs to be restarted for the language change to take effect.
ro_RO: FileZilla trebuie repornit pentru ca schimbarea limbii să devină permanentă.

en: FileZilla updates
ro_RO: Actualizări FileZilla

en: Filelist status &bars
ro_RO: &Bara de stare pentru lista de fișiere

en: Filename
ro_RO: Nume fișier

en: Filename cannot be constructed for directory %s and filename %s
ro_RO: Numele fișierului nu poate fi setat pentru dosarul %s și fișierul %s

en: Filename invalid
ro_RO: Nume fișier nevalid

en: Filename unchanged
ro_RO: Nume fișier neschimbat

en: Filename:
ro_RO: Nume fișier:

en: Filenames may not contain any of the following characters: / * ? < > |
ro_RO: Numele de fișiere nu pot conține vreunul din următoarele caractere: / * ? < > |

en: Files currently being edited
ro_RO: Fișiere care sunt editate acum

en: Files matching a filter rule are removed from directory listings.
ro_RO: Fișierele care se potrivesc unei reguli de filtrare nu vor fi afișate în dosare.

en: Files not found
ro_RO: Nu s-au găsit fișiere

en: Filesize
ro_RO: Mărime fișier

en: Filesize format
ro_RO: Format mărime fișier

en: Filetype
ro_RO: Tip fișier

en: Filetype associations
ro_RO: Asocieri pentru tipuri de fișiere

en: Filter applies to:
ro_RO: Filtrul se aplică la:

en: Filter invalid characters in filenames
ro_RO: Filtrează caracterele nevalide din numele fișierelor

en: Filter name already exists
ro_RO: Numele filtrului există deja

en: Filter out items matching all of the following
ro_RO: Exclude elementele care îndeplinesc toate condițiile următoare

en: Filter out items matching any of the following
ro_RO: Exclude elementele care îndeplinesc oricare din condițiile următoare

en: Filter out items matching none of the following
ro_RO: Exclude elementele care nu îndeplinesc vreuna din condițiile următoare

en: Filter out items matching not all of the following
ro_RO: Exclude elementele care îndeplinesc unele dintre următoarele

en: Filter set already exists
ro_RO: Setul de filtre există deja

en: Filter the directory listings
ro_RO: Filtrează lista de dosare

en: Filter validation failed
ro_RO: Validarea filtrului a eșuat

en: Find &files
ro_RO: Găsire &fișiere

en: Find d&irectories
ro_RO: Găsire &dosare

en: Fingerprint (SHA-1):
ro_RO: Amprentă (SHA-1):

en: Fingerprint (SHA-256):
ro_RO: Amprentă (SHA-256):

en: Fingerprints:
ro_RO: Amprente:

en: Firewall and router configuration wizard
ro_RO: Utilitar configurare router și firewall

en: For reliability you should specify a range of at least 10 ports.
ro_RO: Pentru siguranță, ar trebui să specifici un interval de cel puțin 10 porturi.

en: Force &UTF-8
ro_RO: Forțare &UTF-8

en: Force showing &hidden files
ro_RO: Forțează afișarea fișierelor asc&unse

en: Force showing hidden files
ro_RO: Forțează afișarea fișierelor ascunse

en: Format specifications:
ro_RO: Specificațiile formatului:

en: Format: Extension followed by properly quoted command and arguments.
ro_RO: Format: Extensie urmată de comandă și argumente setate corect.

note: @translator: Two examples: Found new nightly 2014-04-03\n, Found new release 3.9.0.1\n
en: Found new %s %s
ro_RO: Am găsit %s %s noi

en: Function %s failed
ro_RO: Funcția %s a eșuat

en: Further documentation
ro_RO: Documentație suplimentară

en: General SOCKS server failure
ro_RO: Eroare generală SOCKS

en: Generate...
ro_RO: Generare...

en: Generic proxy
ro_RO: Proxy generic

en: Get external IP address from the following URL:
ro_RO: Obține adresa IP externă de la următorul URL:

en: Getting help
ro_RO: Obține ajutor

en: Given filterset name already exists, overwrite filter set?
ro_RO: Numele setului de filtre există deja. Se suprascrie setul de filtre existent?

en: Global bookmarks
ro_RO: Semne de Carte globale

en: Green
ro_RO: Verde

en: Group permissions
ro_RO: Permisiuni de grup

en: H&igh
ro_RO: M&axim

en: HTTPS - HTTP over TLS
ro_RO: HTTPS - HTTP prin TLS

en: Hidden
ro_RO: Ascuns

en: High
ro_RO: Înalt

en: Highest
ro_RO: Maxim

en: Highest available port has to be a number between 1024 and 65535.
ro_RO: Portul maxim disponibil trebuie să fie un număr între 1024 și65535.

en: Hold the shift key to toggle the filter state on both sides simultaneously.
ro_RO: Ține tasta Shift apăsată pentru a comuta starea filtrului în ambelepărțile simultan.

en: Homepage:
ro_RO: Adresă web:

en: Host is down
ro_RO: Gazda nu funcționează

en: Host key mismatch
ro_RO: Nepotrivire a cheii pentru serverul gazdă

note: @translator: Keep short
en: Host name of identity service
ro_RO: Numele serverului gazdă pentru serviciul de identificare

en: Host starts with '[' but no closing bracket found.
ro_RO: Adresa serverului gazdă începe cu '[' dar nu a fost găsită paranteza dreaptăde închidere.

en: Host unreachable
ro_RO: Server gazdă inaccesibil

en: Host:
ro_RO: Gazdă:

en: Hostkey algorithm:
ro_RO: Algoritm cheie gazdă:

en: Hours,
ro_RO: Ore,

en: I &forgot my master password. Delete all passwords stored with this key.
ro_RO: Am ui&tat parola generală. Șterge toate parolele protejate de aceasta.

en: I&SO 8601 (example: 15:47)
ro_RO: I&SO 8601 (de exemplu: 15:47)

en: IPv6 addresses are not supported with SOCKS4 proxy
ro_RO: Adresele IPv6 nu se pot utiliza cu proxy SOCKS4

note: @translator: Keep short
en: Identity &host:
ro_RO: Identitate &gazdă:

note: @translator: Keep short
en: Identity service path:
ro_RO: Cale căre serviciu de identificare:

en: If reporting bugs, please provide logs with "Verbose" logging level.
ro_RO: Dacă raportezi defecte, te rugăm să trimiți jurnalul [log] obținut cu nivelulde jurnalizare setat pe "Verbal".

en: If this problem stays, please contact your router manufacturer.
ro_RO: Dacă problema nu se rezolvă, contactează producătorul routerului.

en: If you change the language, you need to restart FileZilla.
ro_RO: Dacă se schimbă limba, FileZilla trebuie repornit.

en: If you close FileZilla, your changes will be lost.
ro_RO: Dacă închizi FileZilla, se vor pierde modificările.

en: If you get any errors, your configuration is not correct.
ro_RO: Dacă apare vreo eroare, configurația nu este corectă.

en: Import settings
ro_RO: Importare setări

en: Import successful
ro_RO: Importare reușită

en: Improperly quoted association.
ro_RO: Asociere numită necorespunzător.

en: Incorrect password
ro_RO: Parolă incorectă

en: Initializing TLS...
ro_RO: Inițializare TLS...

en: Insecure %s connection
ro_RO: Conexiune %s nesecurizată

en: Insecure algorithm!
ro_RO: Algoritm nesecurizat!

en: Insecure server, it does not support FTP over TLS.
ro_RO: Server nesecurizat, nu suportă FTP prin TLS.

en: Interactive
ro_RO: Interactiv

en: Interface
ro_RO: Interfață

en: Interrupted by signal
ro_RO: Întrerupt(ă) de semnal

en: Interrupted by user
ro_RO: Întrerupt(ă) de utilizator

en: Invalid Content-Length
ro_RO: Lungime nevalidă a conținutului

en: Invalid HTTP Response
ro_RO: Răspuns HTTP nevalid

en: Invalid argument passed
ro_RO: Argument nevalid setat

en: Invalid characters in hostname
ro_RO: Caractere nevalide în numele severului gazdă

en: Invalid chunk size
ro_RO: Mărime a pachetului de date nevalidă

en: Invalid data received
ro_RO: Au fost primite date nevalide

en: Invalid date
ro_RO: Dată nevalidă

en: Invalid filename
ro_RO: Nume de fișier nevalid

en: Invalid hash: %s
ro_RO: Hash nevalid: %s

en: Invalid host, after closing bracket only colon and port may follow.
ro_RO: Adresa serverului gazdă e nevalidă, după paranteza dreaptă de închidere poturma doar două puncte (:) și portul.

en: Invalid hostname: %s
ro_RO: Nume server gazdă nevalid: %s

en: Invalid input
ro_RO: Introducere date nevalide

en: Invalid line
ro_RO: Rând nevalid

en: Invalid path
ro_RO: Cale nevalidă

en: Invalid port given. The port has to be a value from 1 to 65535.
ro_RO: Port nevalid. El trebuie să aibă o valoare cuprinsă între 1 și 65535.

en: Invalid protocol specified. Valid protocols are:
    ftp:// for normal FTP with optional encryption,
    sftp:// for SSH file transfer protocol,
    ftps:// for FTP over TLS (implicit) and
    ftpes:// for FTP over TLS (explicit).
ro_RO: Protocol nevalid. Protocoale valide sunt:
    ftp:// pentru FTP normal, cu criptare opțională,
    sftp:// pentru SSH ,
    ftps:// pentru FTP over TLS (implicit) și
    ftpes:// pentru FTP over TLS (explicit).

en: Invalid proxy host, after closing bracket only colon and port may follow.
ro_RO: Adresa serverului proxy e nevalidă, după paranteza dreaptă de închidere poturma doar două puncte (:) și portul.

en: Invalid regular expression
ro_RO: Expresie regulată nevalidă

en: Invalid response code
ro_RO: Cod de răspuns nevalid

en: Invalid search conditions: %s
ro_RO: Condiții de căutare nevalide: %s

en: Invalid site path
ro_RO: Cale la distanță nevalidă

en: Invalid size in condition
ro_RO: Mărime nevalidă în condiție

en: Invalid username given.
ro_RO: Nume de utilizator nevalid.

en: Invalid value for ai_flags
ro_RO: Valoare nevalidă pentru ai_flags

en: Invalid value for hints
ro_RO: Valoare nevalidă pentru indiciu

en: Invert Filter
ro_RO: Inversare filtru

en: Jurisdiction country:
ro_RO: Țara de jurisdicție:

en: Jurisdiction locality:
ro_RO: Localitatea de jurisdicție:

en: Jurisdiction state or province:
ro_RO: Statul sau provincia de jurisdicție:

en: Keep directories on top
ro_RO: Dosarele sunt listate primele

en: Key exchange
ro_RO: Schimb de chei

en: Key exchange:
ro_RO: Schimb de chei:

en: Key file
ro_RO: Fișier cheie

en: Key identifier:
ro_RO: Identificator cheie:

en: L&owest
ro_RO: Minim

en: Language
ro_RO: Limbă

en: Language changed
ro_RO: Limbă schimbată

en: Last modified
ro_RO: Ultima modificare

en: Layout
ro_RO: Aranjament

en: Leave empty to keep existing data.
ro_RO: Lasă gol pentru a păstra datele existente

note: @translator: Keep this string as short as possible
en: Leave empty to keep existing password.
ro_RO: Lasă gol pentru a păstra parola existentă

en: Limit for concurrent &downloads:
ro_RO: Nr. max. de &descărcari simultane:

en: Limit for concurrent &uploads:
ro_RO: Nr. max. de î&ncărcari simultane:

en: Limit local ports
ro_RO: Limitare porturi locale

en: Limit size of logfile
ro_RO: Mărimea limită a fișierulu-jurnal

en: Limit:
ro_RO: Limită:

en: Line length exceeded
ro_RO: Lungimea rândului e prea mare

en: Linked against
ro_RO: Legat cu

en: Listen socket closed
ro_RO: Socketul de ascultare s-a închis

en: Listing:
ro_RO: Listă:

en: Lo&west available port:
ro_RO: Port&ul minim disponibil:

en: Local address in use
ro_RO: Adresă locală utilizată

en: Local endpoint has been closed
ro_RO: Punctul terminal local [endpoint] a fost închis

en: Local file
ro_RO: Fișier local

en: Local file does not exist.
ro_RO: Fișierul local nu există.

en: Local file is %s
ro_RO: Fișierul local este %s

en: Local file is a directory instead of a regular file.
ro_RO: Fișierul local e un dosar, în loc de un fișier obișnuit.

en: Local file is not a valid filename.
ro_RO: Fișierul local nu este un nume de fișier valid.

en: Local file search
ro_RO: Căutare fișiere locale

en: Local filters:
ro_RO: Filtre locale:

en: Local path handling:
ro_RO: Administrare cale locală:

en: Local results:
ro_RO: Rezultate locale:

en: Local site:
ro_RO: Site local:

en: Local size of '%s' does not match expected size: %d != %d
ro_RO: Mărimea locală a „%s” nu se potrivește cu mărimea așteptată: %d != %d

en: Locality:
ro_RO: Localitate:

en: Log file
ro_RO: Fișier jurnal

en: Logged in
ro_RO: Logat

en: Logging
ro_RO: Jurnalizare

en: Login (optional):
ro_RO: Logare (opțional):

en: Login sequence fully executed yet not logged in, aborting.
ro_RO: Secvența de logare executată complet, dar nu se poate face logarea, se renunță la logare.

en: Logontype has to be either 'ask' or 'interactive' (without the quotes).
ro_RO: Tipul de logare trebuie să fie de tipul "ask" sau "interactiv" (fărăghilimele).

en: Low
ro_RO: Scăzut

en: Lowest
ro_RO: Minim

en: Lowest available port has to be a number between 1024 and 65535.
ro_RO: Portul minim disponibil trebuie să fie un număr între 1024 și 65535.

en: Make sure the file can be accessed and is a well-formed XML document.
ro_RO: Asigură-te că fișierul poate fi accesat și este un document XML formatat corect.

en: Malformed chunk data: %s
ro_RO: Părți de date eronate: %s

en: Malformed request header: %s
ro_RO: Request header formatat greșit: %s

en: Malformed response header: %s
ro_RO: Response header formatat greșit: %s

en: Malformed response: %s
ro_RO: Răspuns formatat greșit: %s

en: Manual transfer
ro_RO: Transfer manual

en: Master &Password:
ro_RO: &Parolă generală:

en: Master password:
ro_RO: Parolă generală

en: Match all of the following
ro_RO: Potrivire cu toate regulile următoare

en: Match any of the following
ro_RO: Potrivire cu oricare din următoarele

en: Match none of the following
ro_RO: Potrivire cu niciuna din următoarele

en: Match not all of the following
ro_RO: Potrivire cu unele dintre următoarele

en: Maximum simultaneous &transfers:
ro_RO: Nr. max. de &transferuri simultane:

en: Memory allocation failure
ro_RO: Eroare la alocarea memoriei

en: Message log
ro_RO: Jurnal de mesaje

en: Message log positio&n:
ro_RO: Poziție jur&nal de mesaje:

en: Message too large
ro_RO: Mesaj prea mare

en: Minutes
ro_RO: Minute

en: Modification tim&e
ro_RO: Dată modificar&e

en: Move &down
ro_RO: Mută în &jos

en: Move &up
ro_RO: Mută în &sus

en: N&o encryption
ro_RO: Fără crip&tare

en: Name
ro_RO: Nume

en: Name already exists
ro_RO: Numele există deja

en: Name of bookmark already exists.
ro_RO: Numele semnului de carte există deja.

en: Name or email address
ro_RO: Nume sau adresă de email

en: Name:
ro_RO: Nume:

en: Natural sort
ro_RO: Sortare naturală

en: Need to enter filter name
ro_RO: Trebuie să precizezi numele filtrului

en: Need to enter valid local path
ro_RO: Trebuie să precizezi o cale locală validă

en: Need to enter valid remote path
ro_RO: Trebuie să precizezi o cale la distanță validă

en: Need to specify a character encoding
ro_RO: Trebuie să specifici un set de codare a caracterelor

en: Neither nodename nor servname provided, or not known
ro_RO: Nu s-a precizat nici nodename nici servname, sau nu sunt cunoscute

en: Network unreachable
ro_RO: Rețea inaccesibilă

en: Never
ro_RO: Niciodată

en: New &folder
ro_RO: Dosar &nou

en: New &tab
ro_RO: Filă nouă

en: New Book&mark
ro_RO: Se&mn de carte nou

en: New bookmark
ro_RO: Semn de carte nou

en: New directory
ro_RO: Dosar nou

en: New features and improvements in %s
ro_RO: Funcții noi și îmbunătățiri în versiunea %s

en: New filter
ro_RO: Filtru nou

en: New folder
ro_RO: Dosar nou

en: New site
ro_RO: Site nou

en: Next to the transfer queue
ro_RO: Lângă coada de transfer

en: No
ro_RO: Nu

en: No address associated with nodename
ro_RO: Nicio adresă asociată cu nodename

en: No category to export selected
ro_RO: N-a fost selectată nici o categorie pentru exportat

en: No command given, aborting.
ro_RO: Nu a fost dată nici o comandă, abandonez.

en: No directory added
ro_RO: Nicun dosar adăugat

en: No entries found matching '%s'.
ro_RO: Nu sunt intrări care să se potrivescă cu „%s”

en: No external IP address set, trying default.
ro_RO: N-a fost specificată nici o adresă IP externă, o încerc pe cea implicită.

en: No files are currently being edited.
ro_RO: Momentan nu se editează niciun fișier.

en: No filter name given
ro_RO: N-a fost specificat nici un nume de filtru

en: No host given, please enter a host.
ro_RO: N-a fost specificat nici un server. Specifică unul.

en: No images available
ro_RO: Nici o imagine disponibilă

en: No name for the filterset given.
ro_RO: Setului de filtre nu a fost denumit.

en: No program associated with filetype
ro_RO: Nu există un program asociat cu tipul de fișier

en: No program has been associated to edit dotfiles.
ro_RO: Nu există un program asociat cu editarea de fișiere cu punct.

en: No program has been associated to edit extensionless files.
ro_RO: Nu există un program asociat cu editarea de fișiere fără extensie.

en: No program has been associated to edit files with the extension '%s'.
ro_RO: Nu a fost asociat nici un program pentru editarea fișierelor cu extensia '„%s”.

en: No route to host
ro_RO: Nicio cale către gazdă

en: No search results
ro_RO: Nu există rezultate ale căutării

en: No sites available
ro_RO: Nu sunt disponibile siteuri

en: No supported SOCKS5 auth method
ro_RO: Nu e suportată nici o metodă de autentificare SOCKS5

en: No username given.
ro_RO: N-a fost specificat un nume de utilizator.

en: None
ro_RO: Nimic

en: None selected yet
ro_RO: Nimic selectat până acum

en: Nonrecoverable failure in name resolution
ro_RO: Eroare fatală în rezolvarea numelor

en: Not all items could be requeued for transfer.
ro_RO: Nu s-au putut adăuga din nou toată elementele la transfer.

en: Not connected
ro_RO: Neconectat

en: Not connected to any server
ro_RO: Neconectat la niciun server

en: Not connected to any server.
ro_RO: Neconectat la un server.

en: Not connected.
ro_RO: Neconectat.

en: Not initialized, need to call WSAStartup
ro_RO: Ne-inițializat, este necesară apelarea WSAStartup

en: Note that this feature is only supported using the FTP protocol.
ro_RO: Această setare este suportată numai dacă utilizezi protocolul FTP.

en: Note: A lost key cannot be recovered.
ro_RO: Atenție: o cheie pierdută nu mai poate fi recuperată

en: Note: This only works with plain, unencrypted FTP connections.
ro_RO: Atenție: Această opțiune funcționează numai pentru conexiunile FTP necriptate.

en: Note: Using a generic proxy forces passive mode on FTP connections.
ro_RO: Atenție: Folosirea unui proxy generic forțează modul pasiv la conexiunile FTP.

en: Null character in line
ro_RO: Caracter nul pe rând

en: Number of decimal places:
ro_RO: Număr de locuri zecimale:

en: Number of retries has to be between 0 and 99.
ro_RO: Numărul de reîncercări trebuie să fie între 0 și 99.

en: O&pen
ro_RO: &Deschidere

en: OS version:
ro_RO: Versiune sistem de operare:

en: On startup of FileZilla:
ro_RO: LA pornirea FileZilla:

en: Once
ro_RO: O dată

en: Once a day
ro_RO: Zilnic

en: Once a week
ro_RO: Săptămânal

en: Only use plain FTP (insecure)
ro_RO: Utilizare doar FTP (nesecurizat)

en: Op&en file
ro_RO: Deschid&ere fișier

en: Open directory in system's file manager
ro_RO: Deschide dosarul în administratorul de fișiere al sistemului

en: Open the Site Manager
ro_RO: Deschide Administrator siteuri

en: Open the Site Manager.
ro_RO: Deschide Administrator siteuri.

en: Open the Site Manager. Right-click for a list of sites.
ro_RO: Deschide Administrator siteuri. Click-dreapta pentru a vedea listasiteurilor.

en: Open the file.
ro_RO: Deschidere fișier.

en: Open the settings dialog of FileZilla
ro_RO: Deschidere panou de setări pentru FileZilla

en: Opened as:
ro_RO: Deschis ca:

en: Opening failed
ro_RO: Deschidere eșuată

en: Opens a new tab
ro_RO: Deschide ca filă nouă

en: Opens the Site Manager
ro_RO: Deschide Administrator siteuri

en: Opens the directory listing filter dialog. Right-click to toggle filters.
ro_RO: Deschide dialogul de filtrare a listării dosarului. Clic-dreapta pentru acomuta filtrele.

en: Operating System:
ro_RO: Sistem de operare:

en: Operation already in progress
ro_RO: Operațiune în desfășurare deja:

en: Operation in progress
ro_RO: Operațiune în desfășurare:

en: Operation not supported
ro_RO: Operațiunea nu este suportată

en: Options
ro_RO: Opțiuni

en: Orange
ro_RO: Portocaliu

en: Organization:
ro_RO: Organizație:

en: Other SFTP options
ro_RO: Alte opțiuni SFTP:

en: Other system error
ro_RO: Altă eroare de sistem

en: Other:
ro_RO: Altceva:

en: Out of memory
ro_RO: Memorie terminată

en: Overview
ro_RO: Vedere de ansamblu

en: Overwrite &if source newer
ro_RO: Suprascr&ie dacă sursa e mai nouă

en: Overwrite file
ro_RO: Suprascrie fișier

en: Overwrite file if size differs
ro_RO: Suprascrie fișierul dacă mărimea e diferită

en: Overwrite file if size differs or source file is newer
ro_RO: Suprascrie fișierul dacă mărimea e diferită sau sursa e mai nouă

en: Overwrite file if source file newer
ro_RO: Suprascrie fișierul dacă sursa e mai nouă

en: Overwrite if &different size
ro_RO: Suprascrie dacă mărimea e &diferită

en: Overwrite if different si&ze or source newer
ro_RO: Suprascrie dacă mărimea e diferită sau sursa e mai &nouă

en: Own build type: %s
ro_RO: Tip propriu de versiune: %s

en: Owner permissions
ro_RO: Permisiunile proprietarului

en: Owner/Group
ro_RO: Proprietar/Grup

en: P&roxy host:
ro_RO: Adresa P&roxy:

en: PORT command tainted by router or firewall.
ro_RO: Comanda PORT a fost modificată de router sau firewall.

en: Pa&ssive (recommended)
ro_RO: Pa&siv (recomandat)

en: Parameter not a valid URL
ro_RO: Parametrul nu este o adresă validă

en: Parsing %d bytes of version information.
ro_RO: Se parsează %d octeți de informații despre versiune.

en: Pass&word:
ro_RO: Pa&rolă:

en: Passive (recommended)
ro_RO: Pasiv (recomandat)

en: Passive mode
ro_RO: Mod pasiv

en: Passive mode has been set as default transfer mode.
ro_RO: Modul pasiv a fost setat ca mod de transfer implicit.

en: Password or encryption key is not set
ro_RO: Parolă sau cheie criptare nesetată

en: Password required
ro_RO: Parolă necesară

en: Passwords
ro_RO: Parole

en: Path
ro_RO: Cale

en: Path cannot be constructed for directory %s and subdir %s
ro_RO: Calea nu poate fi construită pentru dosarul %s și subdosarul %s

en: Path not found:
ro_RO: Cale negasită:

en: Path of identity service
ro_RO: Cale către serviciul de identitate

en: Paths
ro_RO: Căi

en: Pending removal
ro_RO: Ștergere în curs

en: Permission
ro_RO: Permisiune

en: Permission denied
ro_RO: Permisiune refuzată

en: Permissions
ro_RO: Permisiuni

en: Plain FTP is insecure. Please switch to FTP over TLS.
ro_RO: FTP simplu este nesigur. Vă rugăm schimbați la FTP over TLS.

en: Platform:
ro_RO: Platformă:

en: Please add the local directories you want to use FileZilla with.
ro_RO: Adaugă dosarele locale pe care vrei să le utilizezi cu FileZilla.

en: Please disable settings like 'DMZ mode' or 'Game mode' on your router.
ro_RO: Dezactivează setările din router cum ar fi 'Mod DMZ' sau 'Mod Joc'.

en: Please enter a custom date format.
ro_RO: Scrie un format personalizat al datei.

en: Please enter a custom time format.
ro_RO: Scrie un format personalizat al orei.

en: Please enter a date of the form YYYY-MM-DD such as for example 2010-07-18.
ro_RO: Inserează o dată de forma AAAA-LL-ZZ, ca de exemplu 2010-07-18

en: Please enter a download speed limit greater or equal to 0 %s/s.
ro_RO: Specifică o viteză maximă de descărcare mai mare sau egală cu 0 %s/s.

en: Please enter a name for the new filter.
ro_RO: Scrie un nume pentru filtrul nou.

en: Please enter a new name for the copied filter.
ro_RO: Scrie un nume pentru filtrul copiat.

en: Please enter a new name for the filter set "%s"
ro_RO: Scrie un nume nou pentru setul de filtre "%s"

en: Please enter a new name for the filter.
ro_RO: Scrie un nume pentru filtru.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent uploads.
ro_RO: Scrie o valoare între 0 și 10 pentru numărul de încărcări simultane.

en: Please enter a password for this server:
ro_RO: Scrie o parolă pentru acest server:

en: Please enter a timeout between 10 and 9999 seconds or 0 to disable timeouts.
ro_RO: Introdu o valoare între 10 și 9999 secunde sau 0 pentru a dezactiva limita de expirare a conexiunii

en: Please enter a unique name for this filter set
ro_RO: Scrie un nume unic pentru acest set de filtre

en: Please enter a username for this server:
ro_RO: Scrie un nume de utilizator pentru acest server:

en: Please enter a valid portrange.
ro_RO: Scrie un interval valid de porturi.

en: Please enter an URL where to get your external address from
ro_RO: Scrie URL-ul de unde trebuie obținută adresa externă a calculatorului

en: Please enter an upload speed limit greater or equal to 0 %s/s.
ro_RO: Specifică o viteză maximă de încărcare mai mare sau egală cu 0 %s/s.

en: Please enter raw FTP command.
    Using raw ftp commands will clear the directory cache.
ro_RO: Scrie comanda FTP brută.
    Utilizarea comenzilor FTP brute va goli memoria cache a dosarelor.

en: Please enter the name of the directory which should be created:
ro_RO: Scrie numele dosarului care trebuie creat:

en: Please enter the name of the file which should be created:
ro_RO: Scrie numele fișierului care trebuie creat:

en: Please enter username and password for this server:
ro_RO: Scrie numele de utilizator și parola pentru acest server:

en: Please enter your current master password to change the password settings.
ro_RO: Scrie parola generală actuală pentru a schimba setările pentru parole.

en: Please enter your external IP address
ro_RO: Scrie adresa IP externă a calculatorului

en: Please enter your master password to decrypt the password for this server:
ro_RO: Introdu parola generală pentru a decripta parola pentru acest server:

en: Please make sure the requested locale is installed on your system.
ro_RO: Asigură-te că localizarea (limba) solicitată este instalată în sistem.

en: Please select an action:
ro_RO: Alege o acțiune:

en: Please select the categories you would like to import.
ro_RO: Selectează categoriile care vrei să fie importate.

en: Please select the default transfer mode you would like to use.
ro_RO: Modul implicit de transfer pentru date

en: Please select the new attributes for the directory "%s".
ro_RO: Selectează noile atribute pentru dosarul "%s".

en: Please select the new attributes for the file "%s".
ro_RO: Selectează noile atribute pentru fișierul "%s".

en: Please select the new attributes for the selected directories.
ro_RO: Selectează noile atribute pentru dosarele selectate.

en: Please select the new attributes for the selected files and directories.
ro_RO: Selectează noile atribute pentru fișierele și dosarele selectate.

en: Please select the new attributes for the selected files.
ro_RO: Selectează noile atribute pentru fișierele selectate.

en: Postal code:
ro_RO: Cod poștal:

en: Pre&allocate space before downloading
ro_RO: Alocă spațiul necesar înainte de a descărca

en: Preallocation
ro_RO: Pre-alocare

en: Predefined Sites
ro_RO: Siteuri predefinite

en: Preserving file timestamps
ro_RO: Păstrarea marcajului original de timp

en: Preview
ro_RO: Previzualizare

en: Print diagnostic information related to startup of FileZilla
ro_RO: Tipărește informații de diagnosticare legate de pornirea FileZilla

en: Print version information to stdout and exit
ro_RO: Trimite la ieșirea standard informațiile despre versiune și ieși

en: Prioritize directories (default)
ro_RO: Prioritizare dosare (implicit)

en: Priority
ro_RO: Prioritate

en: Private &keys:
ro_RO: C&hei private:

en: Pro&ject ID:
ro_RO: ID pro&iect:

en: Pro&ject:
ro_RO: Pro&iect:

en: Pro&xy password:
ro_RO: Parolă pro&xy:

en: Process &Queue
ro_RO: Procesare coa&dă de transfer

en: Process file table overflow
ro_RO: Procesare depășire [overflow] tabel de fișiere

note: @translator: Example: Processed 5 files in 1 directory
en: Processed %s in %s.
ro_RO: Procesat %s în %s.

note: @translator: Keep short
en: Project (or tenant) name or ID
ro_RO: Nume sau ID de proiect (sau asemănător)

en: Protocol not supported
ro_RO: Protocol ne-suportat

en: Protocol not supported on given socket type
ro_RO: Protocol ne-suportat pe socketul dat

en: Proxy &port:
ro_RO: Port &proxy:

en: Proxy &user:
ro_RO: &Utilizator proxy:

en: Proxy authentication failed
ro_RO: Autentificarea la proxy a eșuat.

en: Proxy handshake failed: %s
ro_RO: Confirmarea conexiunii cu proxy [handshake] a eșuat: %s

en: Proxy host starts with '[' but no closing bracket found.
ro_RO: Adresa serverului proxy începe cu '[' dar nu a fost găsită paranteza dreaptăde închidere.

en: Proxy reply: %s
ro_RO: Răspuns de la proxy: %s

en: Proxy request failed. Reply from proxy: %s
ro_RO: Cerere proxy eșuată. Răspuns de la proxy: %s

en: Proxy request failed: %s
ro_RO: Cerere proxy eșuată: %s

en: Proxy request failed: Unknown address type in CONNECT reply
ro_RO: Cerere proxy eșuată. Tip necunoscut de adresă în răspunsul laCONNECT

en: Proxy sent data while we haven't sent out request yet
ro_RO: Serverul proxy a trimis date înainte de a le cere noi

en: Proxy set but proxy host or port invalid
ro_RO: Proxy setat, dar adresa sau portul lui sunt nevalide

en: Public Key Authentication
ro_RO: Autentificare cu cheie publică

en: Public key algorithm:
ro_RO: Algoritm cu cheie publică:

en: Public permissions
ro_RO: Permisiuni publice

en: Queue has been fully processed
ro_RO: Coada a fost procesată complet

en: Queue: %s MiB
ro_RO: Coadă: %s MiB

en: Queue: %s%s
ro_RO: Coadă: %s%s

en: Queue: empty
ro_RO: Coadă: goală

en: Queued files
ro_RO: Fișiere în coadă

en: Queueing:
ro_RO: Coadă:

en: Quick Search:
ro_RO: Căutare rapidă:

en: Quick search cannot be opened if comparing directories.
ro_RO: Căutarea rapidă nu se poate efectua dacă se compară dosare.

en: R&eboot system once
ro_RO: R&epornire sistem o singură dată

en: R&emote directory tree
ro_RO: Arbore de dosar&e la distanță

en: R&eset and requeue selected files
ro_RO: R&esetează și repune în coadă filele selectate

en: Raw FTP command
ro_RO: Comandă FTP brută

en: Re&ad
ro_RO: Ci&tire

en: Re&fresh
ro_RO: Îm&prospătare

en: Re&name
ro_RO: Rede&numește

en: Rea&d
ro_RO: C&itire

en: Read-only
ro_RO: Doar citire

en: Reading from local file failed
ro_RO: Nu s-a putut citi fișierul local

en: Really cancel current operation?
ro_RO: Sigur vrei să anulezi operația curentă?

en: Really delete %d directory with its contents from the server? | Really delete %d directories with their contents from the server?
ro_RO[0]: Sigur ștergi dosarul %d cu tot conținutul său de pe server?
ro_RO[1]: Sigur ștergi cele %d dosare cu tot conținutul lor de pe server?
ro_RO[2]: Sigur ștergi cele %d de dosare cu tot conținutul lor de pe server?

en: Really delete %d file from the server? | Really delete %d files from the server?
ro_RO[0]: Sigur ștergi fișierul %d de pe server?
ro_RO[1]: Sigur ștergi cele %d file de pe server?
ro_RO[2]: Sigur ștergi cele %d de file de pe server?

en: Really delete %s and %s from the server?
ro_RO: Sigur ștergi %s și %s de pe server?

en: Really delete all selected files and/or directories from the server?
ro_RO: Sigur vrei să ștergi de pe server fișierele și/sau dosarele selectate?

en: Really delete all selected files and/or directories from your computer?
ro_RO: Sigur vrei să ștergi de pe calculatorul tău fișierele și/sau dosarele selectate?

en: Reason
ro_RO: Motiv

en: Reboot now
ro_RO: Repornește acum

en: Rec&urse into subdirectories
ro_RO: Incl&usiv sub-dosarele

en: Received a directory listing which appears to be encoded in EBCDIC.
ro_RO: Am primit o listă de dosare care pare a fi codată în standardul EBCDIC.

en: Received a line exceeding 10000 characters, aborting.
ro_RO: A fost primit un rând ce depășește 10000 de caractere, abandonez.

en: Received data tainted
ro_RO: Datele primite sunt alterate

en: Received invalid character in version information
ro_RO: S-a primit un caracter nevalid în informațiile despre versiune

en: Received too long response line from server, closing connection.
ro_RO: S-a primit un răspuns prea lung de la server, se închide conexiunea.

en: Received too long response line, closing connection.
ro_RO: S-a primit un răspuns prea lung, se închide conexiunea.

en: Received version information is too large
ro_RO: Informațiile despre versiune primite sunt prea multe

en: Reconnect information cannot be cleared while connected to a server.
    If you continue, your connection will be disconnected.
ro_RO: Informațiile de reconectare nu pot fi șterse în timpul conectării la unserver.
    Dacă vrei să continui, conexiunea va fi întreruptă.

en: Reconnection settings
ro_RO: Setări de reconectare

en: Reconnects to the last used server
ro_RO: Reconectare la ultimul server utilizat

en: Recursively adding files to queue.
ro_RO: Adăugare recursivă de fișiere la coadă.

en: Recursively changing permissions.
ro_RO: Schimbare recursivă de permisiuni

en: Recursively deleting files and directories.
ro_RO: Ștergere recursivă de fișiere și dosare.

en: Red
ro_RO: Roșu

en: Redirection to invalid or unsupported URI: %s
ro_RO: Redirectare către URI nevalid sau nesuportat: %s

en: Redirection to invalid or unsupported address: %s
ro_RO: Redirectare către adresă nevalidă sau nesuportată: %s

en: Refresh the file and folder lists
ro_RO: Împrospătează listele de fișiere și dosare

en: Remember passwords?
ro_RO: Memorare parole?

en: Remote
ro_RO: La distanță

en: Remote file
ro_RO: Fișier la distanță

en: Remote file search
ro_RO: Căutare fișiere la distanță

en: Remote filters:
ro_RO: Filtre la distanță:

en: Remote path
ro_RO: Calea la distanță

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path.
ro_RO: Calea la distanță nu poate fi parsată. Asigură-te că e o cale absolută validă.

en: Remote path could not be parsed.
ro_RO: Calea la distanță nu a putut fi parsată.

en: Remote path handling:
ro_RO: Administrare cale la distanță:

en: Remote path:
ro_RO: Calea la distanță:

en: Remote results:
ro_RO: Rezultate la distanță:

en: Remote site:
ro_RO: Site la distanță:

en: Remove &all
ro_RO: Șterge &tot

en: Remove &selected
ro_RO: Șterge &selectate

en: Rename file
ro_RO: Redenumire fișier

en: Rename selected directory
ro_RO: Redenumire dosar selectat

en: Rename selected files and directories
ro_RO: Redenumire fișiere și dosare selectate

en: Renaming '%s' to '%s'
ro_RO: Redenumire '%s' în '%s'

en: Repeat password:
ro_RO: Repetă parola:

en: Reporting bugs and feature requests
ro_RO: Raportează defecte și cere funcții noi

en: Request failed - client is not running identd (or not reachable from server)
ro_RO: Cerere respinsă - clientul nu rulează identd (sau nu se poate găsi de pe server)

en: Request failed - client's identd could not confirm the user ID string
ro_RO: Cerere respinsă -identd nu a putut confirma ID-ul de utilizator

en: Request rejected or failed
ro_RO: Cerere respinsă sau eșuată.

en: Requesting %s
ro_RO: Se cere %s

en: Require explicit FTP over TLS
ro_RO: Solicită FTP explicit prin TLS

en: Require implicit FTP over TLS
ro_RO: Solicită FTP implicit prin TLS

en: Reset and requeue &all
ro_RO: Resetează și repune în co&adă filele selectate

en: Resolved protocol is unknown
ro_RO: Protocolul rezolvat nu este cunoscut

en: Resolving address of %s
ro_RO: Rezolv adresa pentru %s

en: Resource temporarily unavailable
ro_RO: Resursă indisponibilă temporar

en: Response:
ro_RO: Răspuns:

en: Restore ta&bs and reconnect
ro_RO: Restaurare file și reconectare

en: Results:
ro_RO: Rezultate:

en: Resume file transfer
ro_RO: Reia transferul de fișiere

en: Retrieving directory listing of "%s"...
ro_RO: Se obține lista de dosare de la ”%s”...

en: Retrieving directory listing...
ro_RO: Se obține lista de dosare...

en: Retrieving external IP address from %s
ro_RO: Se obține adresa IP externă de la %s

en: S&how files currently being edited...
ro_RO: A&rată fișierele în curs de editare...

en: S&how the Site Manager on startup
ro_RO: Arată ad&ministratorul siteurilor la pornire

en: S&hutdown system once
ro_RO: Înc&hide sistemul o singură dată

en: S&tart normally
ro_RO: Por&nire normală

en: S&top
ro_RO: Opri&re

en: S&uspend system once
ro_RO: S&uspendare sistem o singură dată

en: S&ynchronized browsing
ro_RO: Explorare sincroni&zată

en: SFTP support
ro_RO: Suport SFTP

en: SOCKS4 proxy will connect to: %s
ro_RO: Serverul proxy SOCKS 4 se va conecta la: %s

en: SOCKS5 does not support usernames or passwords longer than 255 characters.
ro_RO: SOCKS5 nu suportă nume de utilizatori și parole mai lungi de 255 de caractere

en: Sa&ve passwords protected by a master password
ro_RO: Sal&vare parole protejate de o parolă generală

en: Sav&e passwords
ro_RO: Salvar&e parole

en: Save settings?
ro_RO: Salvez setările?

en: Saving of password has been disabled by your system administrator.
ro_RO: Salvarea parolelor a fost dezactivată de administratorul de sistem.

en: Saving of passwords has been disabled by you.
ro_RO: Salvarea parolelor a fost dezactivată de tine.

en: Scale factor:
ro_RO: Factor scalare:

en: Search &conditions:
ro_RO: Condiții de &căutare:

en: Search &directory:
ro_RO: &Dosar de căutare:

en: Search for entries containing the entered text.
ro_RO: Caută elemente care conțin textul inserat.

en: Search for files recursively.
ro_RO: Caută recursiv după file (inclusiv în sub-dosare).

en: Search result
ro_RO: Rezultat căutare

en: Search server for files
ro_RO: Căutare fișiere pe server

en: Search sites
ro_RO: Caută pe siteurare

en: Search type:
ro_RO: Tip căutare:

note: @translator: Keep short
en: Secret Access &Key:
ro_RO: Cheie secretă de acces:

en: Security information
ro_RO: Informații de securitate

en: See also: https://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration
ro_RO: Vezi și: https://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration

en: Sele&ct server
ro_RO: Ale&gere server

en: Select &page:
ro_RO: Alegere &pagină:

en: Select Theme
ro_RO: Alegere tema

en: Select default action to perform if target file of a transfer already exists.
ro_RO: Alege acțiunea implicită de efectuat dacă fișierul țintă a unui transferexistă deja.

en: Select default editor
ro_RO: Alegere editor implicit

en: Select file containing private key
ro_RO: Alege fișierul care conține cheia privată

en: Select file for exported data
ro_RO: Alege fișierul pentru datele exportate

en: Select file for exported filters
ro_RO: Alege fișierul pentru filtrele exportate

en: Select file for exported queue
ro_RO: Alege fișierul pentru coada exportată

en: Select file for exported settings
ro_RO: Alege fișierul pentru exportarea setărilor

en: Select file for exported sites
ro_RO: Alege fișierul pentru siteurile exportate

en: Select file to import settings from
ro_RO: Alege fișierul din care să se importe setările

en: Select file to upload
ro_RO: Alege fișierul de încărcat

en: Select filename for converted key file
ro_RO: Alege numele de fișier pentru cheia convertită

en: Select how these files should be opened.
ro_RO: Alege modul în care să fie deschise aceste fișiere.

en: Select target download directory
ro_RO: Alege dosarul de descărcare

en: Select target filename
ro_RO: Alege numele fișierului-țintă

en: Select the categories to export:
ro_RO: Alege categoriile de exportat:

en: Select the private data you would like to delete.
ro_RO: Alege datele private pe care vrei să le ștergi.

en: Selected %d directory with its contents for transfer. | Selected %d directories with their contents for transfer.
ro_RO[0]: %d dosar cu tot conținutul său selectat pentru transfer
ro_RO[1]: %d dosare cu tot conținutul lor selectate pentru transfer
ro_RO[2]: %d de dosare cu tot conținutul lor selectate pentru transfer

en: Selected %d directory. | Selected %d directories.
ro_RO[0]: %d dosar selectat.
ro_RO[1]: %d dosare selectate.
ro_RO[2]: %d de dosare selectate.

en: Selected %d file for transfer. | Selected %d files for transfer.
ro_RO[0]: %d fișier selectat pentru transfer.
ro_RO[1]: %d fișiere selectate pentru transfer.
ro_RO[2]: %d de fișiere selectate pentru transfer.

en: Selected %d file. Total size: %s | Selected %d files. Total size: %s
ro_RO[0]: %d fișier selectat (mărime totală: %s)
ro_RO[1]: %d fișiere selectate (mărime totală: %s)
ro_RO[2]: %d de fișiere selectate (mărime totală: %s)

en: Selected %d file. Total size: At least %s | Selected %d files. Total size: At least %s
ro_RO[0]: %d fișier selectat (mărime totală: cel puțin %s)
ro_RO[1]: %d fișiere selectate (mărime totală: cel puțin %s)
ro_RO[2]: %d de fișiere selectate (mărime totală: cel puțin %s)

en: Selected %s and %s for transfer.
ro_RO: %s și %s selectate pentru transfer.

en: Selected %s and %s. Total size: %s
ro_RO: %s și %s selectate (mărime totală: %s)

en: Selected %s and %s. Total size: At least %s
ro_RO: %s și %s selectate (mărime totală: cel puțin %s)

en: Selected editor does not exist.
ro_RO: Editorul selectat nu există.

en: Selected file already being edited
ro_RO: Fișierul selectat se editează deja

en: Selected file is already loaded
ro_RO: Fișierul selectat este deja încărcat

en: Selected file is already opened
ro_RO: Fișierul selectat este deja deschis

en: Selected file is still being edited
ro_RO: Fișierul selectat este în curs de editare

en: Selected filter only works for local files.
ro_RO: Filtrul selectat se aplică numai filelor locale.

en: Selected global bookmark and current server use a different server type.
    Use site-specific bookmarks for this server.
ro_RO: Semnul de carte global selectat și serverul curent utilizează un tip deserver diferit.
    Folosește semne de carte specifice siteurilor în cazul acestui server.

en: Selected port usually in use by a different protocol.
ro_RO: Portul selectat este de obicei folosit de un protocol diferit.

en: Send FTP &keep-alive commands
ro_RO: Tri&mite comenzi FTP pentru menținerea activă a conexiunii

en: Send custom command to the server otherwise not available
ro_RO: Trimite comandă personalizată la serverul altfel indisponibil

en: Sending keep-alive command
ro_RO: Trimit comandă FTP pentru menținerea activă a conexiunii

en: Serial number:
ro_RO: Număr de serie:

en: Server &type:
ro_RO: &Tip de server:

en: Server Side Encryption:
ro_RO: Criptare pe partea de server:

en: Server does not support non-ASCII characters.
ro_RO: Serverul nu suportă caracterele non-ASCII.

en: Server does not support resume of files > %d GB.
ro_RO: Serverul nu suportă reluarea fișierelor > %d GB.

en: Server does not support resume of files > 2GB.
ro_RO: Serverul nu suportă reluarea fișierelor > 2GB.

en: Server does not support resume of files > 4GB.
ro_RO: Serverul nu suportă reluarea fișierelor > 4GB.

en: Server host key
ro_RO: Cheie server gazdă

en: Server instructed us to wait %d seconds before sending next request
ro_RO: Serverul ne-a spus să așteptăm %d (de) secunde înainte de a trimite următoarea cerere

en: Server not sending proper line endings
ro_RO: Serverul nu trimite sfârșituri de rând corecte

en: Server requested unsupported digest authentication algorithm: %s
ro_RO: Serverul a cerut un algoritm de autentificare ne-suportat: %s

en: Server requested unsupported quality-of-protection: %s
ro_RO: Serverul a cerut un algoritm de protejare a calității [quality-of-protection] ne-suportat: %s

en: Server returned empty path.
ro_RO: Serverul a returnat o cale goală.

en: Server sent data even before request headers were sent
ro_RO: Serverul a trimis date înainte să fie trimise cereri [request headers] către el

en: Server sent passive reply with unroutable address. Passive mode failed.
ro_RO: Serverul a transmis un răspuns pasiv cu o adresă nerutabilă. Modul pasiv aeșuat.

en: Server sent too much data.
ro_RO: Serverul a trimis prea multe date.

en: Server sent unexpected reply.
ro_RO: Serverul a trimis un răspuns neașteptat.

en: Server to client MAC:
ro_RO: MAC server către client:

en: Server to client cipher:
ro_RO: Cifru server către client:

en: Server&type:
ro_RO: &Tip de server:

en: Server/Local file
ro_RO: Server/Fișier local

en: Session details
ro_RO: Detalii sesiune

en: Set &Priority
ro_RO: Setare &Prioritate

en: Setting permissions of '%s' to '%s'
ro_RO: Setare permisiuni a '%s' la '%s'

en: Settings
ro_RO: Setări

en: Settings directory:
ro_RO: Dosar pentru setări:

en: Sh&ow notification bubble
ro_RO: Afișare bal&on cu notificări

en: Show &raw directory listing
ro_RO: Afișare lista b&rută de dosare

en: Show &welcome dialog...
ro_RO: Afișare dialog de bun &venit...

en: Show both directory trees and continue comparing?
ro_RO: Afișez ambii arbori de dosare și continui compararea?

en: Show details
ro_RO: Afișare detalii

en: Show details about custom date and time formats
ro_RO: Afișare detalii despre formatul personalizat de dată și oră

en: Show in file &manager
ro_RO: Afișare în administrator de fișiere

en: Shows available TLS ciphers
ro_RO: Afișare cifrurile TLS disponibile

en: Shows this help dialog
ro_RO: Afișare acest dialog de ajutor

en: Shutdown now
ro_RO: Închide calculatorul acum

en: Signature algorithm:
ro_RO: Algoritmul semnăturii:

en: Signup
ro_RO: Creare cont

en: Site &Manager entries
ro_RO: Intrări în ad&ministratorul siturilor

en: Site Manager
ro_RO: Administrator siteuri

en: Site Manager - Cannot remember password
ro_RO: Administrator siteuri - Nu se poate memora parola

en: Site Manager - Generated key
ro_RO: Administrator siteuri - cheie generată

en: Site Manager - Invalid data
ro_RO: Administrator siteuri - Date nevalide

en: Site Manager already open
ro_RO: Administratorul siteurilor este deja deschis

en: Site does not exist.
ro_RO: Siteul nu există.

en: Site path has to begin with 0 or 1.
ro_RO: Calea către site trebuie să înceapă cu 0 sau 1.

en: Site path is malformed.
ro_RO: Calea către site este scrisă greșit.

en: Site-specific bookmarks
ro_RO: Semne de carte specifice siteurilor

en: Size
ro_RO: Mărime

en: Size formatting
ro_RO: Format mărime

en: Size unknown
ro_RO: Mărime necunoscută

en: Skip file
ro_RO: Omitere fișier

en: Skipping download of %s
ro_RO: Se omite descărcarea lui %s

en: Skipping non-existing key file "%s"
ro_RO: Se omite fișierul cheie necunoscut "%s"

en: Skipping upload of %s
ro_RO: Se omite încărcarea lui %s

en: Socket address outside address space
ro_RO: Adresă socket în afara spațiului de adrese

en: Socket already connected
ro_RO: Socket deja conectat

en: Socket has been shut down
ro_RO: Socket deja închis

en: Socket not connected
ro_RO: Socket ne-conectat

en: Socket type not supported for address family
ro_RO: Tip socket nesuportat pentru clasa de adrese

en: Some files are still being edited or need to be uploaded.
ro_RO: Unele fișiere sunt încă editate sau trebuie încărcate.

en: Sort directories inline
ro_RO: Sortează dosarele în linie [inline]

en: Sort order cannot be changed if comparing directories.
ro_RO: Ordinea de sortare nu poate fi schimbată dacă se compară dosare.

en: Sorting
ro_RO: Sortare

en: Sorting &mode:
ro_RO: &Mod de sortare:

en: Source and path of the drop operation are identical
ro_RO: Sursa și ținta operațiunii de copiere drag-and-drop sunt identice

en: Source and target file may not be the same
ro_RO: Fișierul sursă și cel țintă nu pot fi identice

en: Source and target of the drop operation are identical
ro_RO: Sursa și ținta operațiunii de copiere drag-and-drop sunt identice

en: Source file:
ro_RO: Fișier sursă:

en: Speed Limits
ro_RO: Limite de viteză

en: Speed limits
ro_RO: Limite de viteză

en: Speed limits are disabled, click to change.
ro_RO: Limitele de viteză sunt dezactivate, click pentru a modifica.

en: Speed limits are enabled, click to change.
ro_RO: Limitele de viteză sunt activate, click pentru a modifica.

en: Stable and beta versions
ro_RO: Versiuni stabile și beta

en: Stable versions only
ro_RO: Doar versiunile stabile

en: Stable, beta and nightly versions
ro_RO: Versiuni stabile, beta și nocturne [nightly]

en: Start transfer &immediately
ro_RO: Pornește &imediat transferul

en: Start with opened Site Manager
ro_RO: Pornește cu administratorul Siteurilor deschis

en: Started update check on %s
ro_RO: Verificare de actualizări pornită pe %s

en: Starting download of %s
ro_RO: Începe descărcarea lui %s

en: Starting upload of %s
ro_RO: Începe încărcarea lui %s

en: Starts the local site in the given path
ro_RO: Începe siteul local cu calea dată

en: State or province:
ro_RO: Statul sau provincia:

en: Status
ro_RO: Stare

en: Status:
ro_RO: Stare:

en: Stop and remove &all
ro_RO: Oprește și Șterge &tot

en: Stop recursive operation
ro_RO: Oprește operațiune recursivă

note: @translator: Keep short
en: Storage &account:
ro_RO: Cont serviciu de stocare:

en: Storj - Decentralized Cloud Storage
ro_RO: Storj - Stocare în Cloud descentralizată

en: Street:
ro_RO: Stradă:

en: Subject of certificate
ro_RO: Subiectul certificatului

en: Successful transfers
ro_RO: Transferuri reușite

en: Summary of test results:
ro_RO: Rezumatul rezultatelor testului:

en: Suspend now
ro_RO: Suspendare acum

en: Synchronized browsing
ro_RO: Explorare sincronizată

en: Synchronized browsing has been disabled.
ro_RO: Explorarea sincronizată a fost dezactivată.

en: Synchronizing directories.
ro_RO: Se sincronizează dosarele

en: Syntax error
ro_RO: Eroare de sintaxă

en: Syntax error in command line
ro_RO: Eroare de sintaxă în linia de comandă

en: System
ro_RO: Sistem

en: System details
ro_RO: Detalii sistem

en: System limit of open files exceeded
ro_RO: Limita de sistem pentur fișiere deschise a fost depășită

en: System's network subsystem has failed
ro_RO: Rețeaua sistemului nu mai funcționează

en: T&oolbar
ro_RO: Bara de unel&te

en: TLS connection established, sending HTTP request
ro_RO: Conexiune TLS stabilită, se trimite cererea HTTP

en: TLS connection established, waiting for welcome message...
ro_RO: Conexiune TLS stabilită, se așteaptă mesajul de bun venit...

en: TLS connection established.
ro_RO: Conexiune TLS stabilită.

en: TTL expired
ro_RO: TTL a expirat

en: Target file already exists
ro_RO: Fișierul țintă există deja

en: Target file:
ro_RO: Fișierul țintă:

en: Target filename already exists!
ro_RO: Fișierul țintă există deja!

en: Target filename already exists, really continue?
ro_RO: Fișierul țintă există deja. Sigur continui?

en: Telephone number:
ro_RO: Număr telefon:

en: Temporary failure in name resolution
ro_RO: Eroare temporară în rezolvarea numelui

en: Test finished successfully
ro_RO: Test terminat cu succes

en: Test results
ro_RO: Rezultate test

en: Testing resume capabilities of server
ro_RO: Se testează capacitatea serverului de a relua descărcări

en: The &following files are currently being edited:
ro_RO: Se editează următoarele fișiere:

en: The Site Manager cannot be used unless the file gets repaired.
ro_RO: Administratorul siteurilor nu poate fi utilizat dacă nu se repară fișierul

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Please close it or the data cannot be deleted.
ro_RO: Administratorul siteurilor este deschis într-o altă instanță de FileZilla.
    Închide-o sau datele nu vor putea fi șterse.

en: The address you entered was: %s
ro_RO: Adresa introdusă a fost: %s

en: The ai_family member is not supported
ro_RO: Elementul ai_family nu este suportat

en: The ai_socktype member is not supported
ro_RO: Elementul ai_socktype nu este suportat

en: The associated program could not be found.
ro_RO: Programul asociat nu a putut fi găsit.

en: The bookmark could not be added.
ro_RO: Semnul de carte nu poate fi adăugat.

en: The bookmarks could not be cleared.
ro_RO: Nu se pot șterge semnele de carte.

en: The connection is encrypted. Click icon for details.
ro_RO: Conexiunea este criptată. Click pe icoană pentru detalii.

en: The custom date format is invalid or contains unsupported format specifiers.
ro_RO: Formatul personalizat de dată este nevalid sau conține specificații nesuportate

en: The custom login sequence cannot be empty.
ro_RO: Secvența personalizată de logare nu poate fi goală.

en: The custom time format is invalid or contains unsupported format specifiers.
ro_RO: Formatul personalizat de dată este nevalid sau conține specificații nesuportate

en: The data connection could not be established: %s
ro_RO: Conexiunea de date nu a putut fi stabilită: %s

en: The entered filter name already exists, please choose a different name.
ro_RO: Numele introdus al filtrului există deja. Alege alt nume.

en: The entered passwords are not the same.
ro_RO: Parolele introduse nu sunt identice.

en: The extension '%s' does already exist in the list
ro_RO: Extensia '%s' există deja în listă

en: The file %s already exists.
    Please enter a new name:
ro_RO: Fișierul %s există deja.
    Scrie un nume nou:

en: The file '%s' cannot be opened:
    The associated program (%s) could not be found.
    Please check your filetype associations.
ro_RO: Fișierul '%s' nu poate fi deschisă:
    Programul asociat (%s) nu poate fi găsit.
    Verifică asocierile tipurilor de fișiere.

en: The file '%s' could not be loaded or does not contain a private key.
ro_RO: Fișierul '%s' nu poate fi încărcat sau nu conține o cheie privată.

en: The file '%s' could not be loaded.
ro_RO: Fișierul '%s' nu poate fi încărcat.

en: The file '%s' could not be opened:
    No program has been associated on your system with this file type.
ro_RO: Fișierul '%s' nu poate fi încărcată
    În sistem nu este asociat nici un program cu acest tip de fișier.

en: The file '%s' could not be opened:
    The associated command failed
ro_RO: Fișierul '%s' nu poate fi deschis:
    Comanda asociată a eșuat.

en: The file '%s' has been created by a more recent version of FileZilla.
    Loading files created by newer versions can result in loss of data.
    Do you want to continue?
ro_RO: Fișierul '%s' a fost creat de o versiune mai nou[ de FileZilla.
    Utilizarea acestor tipuri de fișier poate duce la pierderi de date.
    Vrei să continui?

en: The file '%s' is not in a format supported by FileZilla.
    Would you like to convert it into a supported format?
ro_RO: Fișierul '%s' nu este într-un format suportat de FileZilla.
    Vrei să-l convertești într-un format suportat?

en: The file selected as default editor does not exist.
ro_RO: Fișierul selectat ca editor implicit nu există.

en: The filename column can neither be hidden nor moved.
ro_RO: Coloana cu numele fișierului nu poate fi nici ascunsă, nici mutată.

en: The filename column cannot be hidden.
ro_RO: Coloana cu numele fișierului nu poate fi ascunsă.

en: The following character will be replaced: %s
ro_RO: Caracterul următor va fi înlocuit: %s

en: The following characters will be replaced: %s
ro_RO: Caracterele următoare vor fi înlocuite: %s

en: The free open source FTP solution
ro_RO: Soft liber și cu sursă deschisă pentru FTP

en: The generated encryption key is:
ro_RO: Cheie de criptare generată este:

en: The global bookmarks could not be saved.
ro_RO: Nu se pot salva semnele de carte globale.

en: The limit needs to be between 1 and 2000 MiB
ro_RO: Limita trebuie să fie între 1 și 2000 de MiB.

en: The local directory '%s' could not be created.
ro_RO: Nu s-a putut crea dosarul local '%s'

en: The local directory '%s' does not exist.
ro_RO: Dosarul local '%s' nu există.

en: The local directory '%s' is not below the synchronization root (%s).
    Disable synchronized browsing and continue changing the local directory?
ro_RO: Dosarul local '%s' nu e sub dosarul-rădăcină de sincronizare (%s).
    Dezactivezi explorarea sincronizată și continui cu schimbarea dosaruluilocal?

en: The master password needs to be at least 8 characters long.
ro_RO: Parola generală trebuie să aibă de cel puțin 8 caractere.

en: The new version could not be downloaded, please retry later.
ro_RO: Nu s-a putut descărca versiunea nouă, încearcă mai târziu.

en: The new version has been saved in your Downloads directory.
ro_RO: Versiunea nouă a fost salvată în dosarul de descărcări al sistemului.

en: The queue will not be saved.
ro_RO: Coada nu va fi salvată.

en: The remote directory '%s' does not exist.
ro_RO: Dosarul la distanță '%s' nu există.

en: The remote directory '%s' is not below the synchronization root (%s).
    Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
ro_RO: Dosarul la distanță '%s' nu e sub dosarul-rădăcină de sincronizare(%s).
    Dezactivezi explorarea sincronizată și continui cu schimbarea dosaruluidistant?

en: The selected categories have been imported.
ro_RO: Categoriile selectate au fost importate.

en: The selected file contains importable data for the following categories:
ro_RO: Fișierul selectat conține date care pot fi importate pentru următoarele categorii:

en: The selected file is already being edited:
ro_RO: Fișierul selectat e deja în curs de editare:

en: The selected file is still opened in some other program, please close it.
ro_RO: Fișierul selectat este încă deschis într-un alt program. Va trebui să-l închiziacolo.

en: The server could not be added.
ro_RO: Serverul nu poate fi adăugat.

en: The server sent an unexpected or unrecognized reply.
ro_RO: Serverul a trimis un răspuns neașteptat sau nerecunoscut.

en: The server uses following charset encoding for filenames:
ro_RO: Serverul utilizează următorul set de caractere pentru a coda numele filelor:

en: The servname parameter is not supported for ai_socktype
ro_RO: Paramentrul servname nu este suportat pentru ai_socktype

en: The specified address family is not supported
ro_RO: Clasa de adrese specificate nu este suportată

en: The specified network name is no longer available
ro_RO: Numele de rețea specificat nu mai este disponibil

en: The system will soon reboot unless you click Cancel.
ro_RO: Sistemul va reporni în curând; acțiunea poate fi oprită dacă apeși pebutonul Anulare.

en: The system will soon shut down unless you click Cancel.
ro_RO: Sistemul se va închide în curând; acțiunea poate fi oprită dacă apeși pebutonul Anulare.

en: The target file already exists.
    Please choose an action.
ro_RO: Fișierul țintă există deja.
    Alege o acțiune.

en: The test did not succeed. Do you really want to save the settings?
ro_RO: Testul nu a reușit. Sigur vrei să salvezi setările?

en: The valid backup file %s could not be restored
ro_RO: Fișierul valid de rezervă %s nu a putut fi restaurat.

en: Themes
ro_RO: Teme

en: This filter set cannot be removed.
ro_RO: Acest set de filtre nu poate fi șters.

en: This filter set cannot be renamed.
ro_RO: Acest set de filtre nu poate fi redenumit.

en: This server does not support FTP over TLS.
ro_RO: Acest server nu suportă FTP over TLS.

en: Time
ro_RO: Oră

en: Time formatting
ro_RO: Format oră

en: Time&out in seconds:
ro_RO: Expirare în sec&unde:

en: Timeout
ro_RO: Expirare

en: Title:
ro_RO: Titlu:

en: To compare directories quick search must be closed.
ro_RO: Pentru compararea de dosare trebuie închisă căutarea rapidă.

en: To compare directories, both file lists have to be aligned.
ro_RO: Pentru a compara dosarele, ambele liste trebuie să fie aliniate.

en: To do this, the directory trees need to be both shown or both hidden.
ro_RO: Pentru a face acest lucru, ambii arbori de dosare trebuie să fie ascunșisau afișați.

en: Toggle directory comparison. Right-click to change comparison mode.
    
    Colors:
    Yellow: File only exists on one side
    Green: File is newer than the unmarked file on other side
    Red: File sizes different
ro_RO: Comută compararea dosarelor. Clic-dreapta pentru a schimba modul decomparare.
    
    Culori:
    Galben: Fișierul există doar într-o singură parte
    Verde: Fișierul este mai nou ca fișierul nemarcat din cealaltă parte
    Roșu: Mărimile fișierelor diferă

en: Toggles processing of the transfer queue
ro_RO: Comută procesarea cozii de transfer

en: Toggles the display of the local directory tree
ro_RO: Comută afișarea arborelui local de dosare (de pe calculator)

en: Toggles the display of the message log
ro_RO: Comută afișarea jurnalului cu mesaje de la server

en: Toggles the display of the remote directory tree
ro_RO: Comută afișarea arborelui de dosare (de pe server)

en: Toggles the display of the transfer queue
ro_RO: Comută afișarea cozii de transfer

en: Too long header line
ro_RO: Linie de antet prea lungă

en: Too many redirects
ro_RO: Prea multe redirecționări

en: Trace:
ro_RO: Urmărire:

en: Transfer &direction
ro_RO: Sens &de transfer

en: Transfer &type
ro_RO: &Tipul de transfer

en: Transfer Mode
ro_RO: Mod de transfer

en: Transfer Queue
ro_RO: Coada de transfer

en: Transfer Settings
ro_RO: Setări de transfer

en: Transfer connection interrupted: %s
ro_RO: Conexiunea de transfer a fost întreruptă: %s

en: Transferred data got tainted.
ro_RO: Datele transferate au fost alterate.

en: Transferring
ro_RO: Transfer în curs

en: Transfers
ro_RO: Transferuri

en: Transfers finished
ro_RO: Transferuri terminate

en: Treat files &without extension as ASCII file
ro_RO: Tratează fișierele fără e&xtensie ca fiind ASCII

en: Treat the &following filetypes as ASCII files:
ro_RO: Tratează următoarele tipuri de &fișiere ca fiind ASCII:

en: Trust changed Hostkey:
ro_RO: Încredere în cheia modificată a gazdei:

en: Trust new Hostkey:
ro_RO: Încredere în cheia nouă a gazdei:

en: Trust the new key and carry on connecting?
ro_RO: Ai încredere în cheia nouă și continui cu conectarea?

en: Trust this certificate and carry on connecting?
ro_RO: Ai încredere în acest certificat și continui cu conectarea?

en: Trust this host and carry on connecting?
ro_RO: Ai încredere în această gazdă și continui cu conectarea?

en: Try again
ro_RO: Încearcă din nou

en: Type
ro_RO: Tip

en: Type of FTP Proxy:
ro_RO: Tip de server proxy FTP:

en: Type of generic proxy:
ro_RO: Tip de server proxy generic:

en: U&pload
ro_RO: &Încărcare

en: U&pload limit:
ro_RO: Limita de încă&rcare:

en: U&se filetype associations if available
ro_RO: Utilizare a&socieri de fișiere dacă sunt disponibile

en: U&se system defaults for current language
ro_RO: Utlizare setări implicite pentru limba curentă

en: Unassigned error code %d
ro_RO: Cod de eroare %d nealocat

en: Unfortunately information about the new update could not be retrieved.
ro_RO: Din păcate nu s-au putut obține informații despre actualizări.

en: Unit:
ro_RO: Unitate:

en: Unknown
ro_RO: Necunoscut

en: Unknown FTP proxy type, cannot generate login sequence.
ro_RO: Tip necunoscut de proxy FTP. Nu se poate genera secvența de logare.

en: Unknown SOCKS protocol version: %d
ro_RO: Versiune de protocol SOCKS necunoscută: %d

en: Unknown certificate
ro_RO: Certificat necunoscut

en: Unknown error %d
ro_RO: Eroare necunoscută %d

en: Unknown error %u
ro_RO: Eroare necunoscută %u

en: Unknown host key
ro_RO: Cheie a gazdei necunoscută

en: Unknown root element, the file does not appear to be generated by FileZilla.
ro_RO: Element rădăcină necunoscut, fișierul nu pare să fi fost generat de FileZilla.

en: Unknown transfer encoding
ro_RO: Codare de transfer necunoscută

en: Unknown version
ro_RO: Versiune necunoscută

en: Unsupported redirect
ro_RO: Redirecționare nesuportată

en: Up&load and unedit
ro_RO: Încărcare și anular&e editări

en: Updates
ro_RO: Actualizări

en: Upload
ro_RO: Încărcare:

en: Upload &limit:
ro_RO: &Limită încărcare:

en: Upload failed
ro_RO: Încărcarea a eșuat

en: Upload limit: %s/s
ro_RO: Limita de încărcare: %s/s

en: Upload limit: none
ro_RO: Limita de încărcare: fără

en: Upload search results
ro_RO: Încărcare rezultate de căutare

en: Upload selected directory
ro_RO: Încărcare dosar selectat

en: Upload selected files and directories
ro_RO: Încărcare fișiere și dosare selectate

en: Upload this file back to the server?
ro_RO: Încarc din nou acest fișier pe server?

en: Upload this file to the server?
ro_RO: Încarc acest fișier pe server?

en: Uploading
ro_RO: Se încarcă

en: Uploading and pending removal
ro_RO: Se încarcă și se așteptă ștergerea

en: Uploading and unediting
ro_RO: Se încarcă și se elimină editările

en: Use &custom charset
ro_RO: Utilizare set de &caractere personalizat

en: Use &custom editor:
ro_RO: Utilizare editor persona&lizat:

en: Use &default editor for text files
ro_RO: Utilizare e&ditorul implicit pentru fișierele text

en: Use &synchronized browsing
ro_RO: Utilizare explorarea sincroni&zată

en: Use Regular Expressions
ro_RO: Utilizare expresii regulate

en: Use default action
ro_RO: Utilizare acțiune implicită

en: Use explicit FTP over TLS if available
ro_RO: Utilizare FTP over TLS explicit dacă este disponibil

en: Use server currently connected to
ro_RO: Utilizare server conectat curent

en: Use server from site manager
ro_RO: Utilizare a unui server din Administratorul siteurilor

en: Use system &defaults for current language
ro_RO: Utilizare setări implicite pentru limba curentă

en: Use system association
ro_RO: Utilizare de asocieri din sistem

en: Use the following IP address:
ro_RO: Utilizează următoarea adresă IP:

en: Use the following port range:
ro_RO: Utilizează următorul interval de porturi:

en: Use the server's external IP address instead
ro_RO: Utilizează mai degrabă adresa IP externă a serverului

en: Use this if you're behind a router and have a static external IP address.
ro_RO: Utilizează opțiunea aceasta dacă calculatorul se găsește în spatele unuirouter și are o adresă IP externă statică.

en: User:
ro_RO: Utilizator:

en: Username cannot be a series of spaces
ro_RO: Numele de utilizator nu poate consta dintr-o succesiune de spații goale

en: Uses UTF-8 if the server supports it, else uses local charset.
ro_RO: Utilizează UTF-8 dacă serverul suportă asta, dacă nu se utilizează codarea locală.

en: Using insecure HTTP
ro_RO: Se utilizează HTTP nesecurizat

en: Using plain %s is insecure.
ro_RO: Utilizarea de %s simplu este nesigură.

en: Using secure HTTPS
ro_RO: Se utilizează HTTP nesecurizat

en: Using the wrong charset can result in filenames not displaying properly.
ro_RO: Folosirea unui set greșit de caractere poate duce la afișarea incorectă anumelui fișierelor.

en: Valid from:
ro_RO: Valid de la:

en: Valid to:
ro_RO: Valid până la:

en: Verbose log messages from wxWidgets
ro_RO: Mesaje de jurnalizare detaliate de la wxWidgets

en: Very high
ro_RO: Foarte înalt

en: View hidden option set, but unsupported by server
ro_RO: Opțiunea de afișare a fișierelor ascunse e setată, dar nu e suportată de server

en: View/Edit
ro_RO: Vizualizare/Editare

en: Visible columns
ro_RO: Coloane vizibile

en: W&rite
ro_RO: Sc&riere

en: Waiting for browsing connection
ro_RO: Aștept conexiunea de explorare

en: Waiting for password
ro_RO: Aștept parola

en: Waiting for transfer to be cancelled
ro_RO: Aștept ca transferul să fie anulat

en: Waiting to retry...
ro_RO: Aștept să reîncerc...

en: Warning! You have previously connected to this server using TLS.
ro_RO: Atenție! Te-ai mai conectat la acest server utilizând FTP over TLS.

en: Warning, ignoring data connection from wrong IP.
ro_RO: Atenție, se ignoră conexiunea de date de la un IP greșit.

en: Warning, use nightly builds at your own risk.
    No support is given for nightly builds.
    Nightly builds may not work as expected and might even damage your system.
    
    Do you really want to check for nightly builds?
ro_RO: Atenție, utilizezi o versiune nocturnă [nightly] pe riscul propriu.
    Nu e oferit suport pt. versiunile nocturne.
    E posibil ca ele să nu funcționeze după cum te-ai aștepta sau pot să-țistrice sistemul.
    
    Sigur vrei să cauți versiuni nocturne?

en: Warning: Potential security breach!
ro_RO: Atenție: Posibilă breșă de securitate!

en: WebDAV using HTTP (insecure)
ro_RO: WebDAV cu HTTP (nesigur)

en: WebDAV using HTTPS
ro_RO: WebDAV cu HTTPS

en: Welcome to FileZilla
ro_RO: Bine ai venit la FileZilla

en: What's new
ro_RO: Ce este nou

en: What's new:
ro_RO: Ce este nou:

en: When st&arting a new connection while already connected:
ro_RO: Când se inițiază o conexiune nouă dacă deja există una:

en: Widescreen
ro_RO: Ecran lat

en: Would you like FileZilla to remember passwords?
ro_RO: Vrei ca FileZilla să memoreze parolele?

en: Wr&ite
ro_RO: Scr&iere

en: Wrong external IP address
ro_RO: Adresă IP externă greșită

en: Wrong line endings
ro_RO: Finaluri de rând incorecte

en: Wrong master password entered, it cannot be used to decrypt this item.
ro_RO: Parolă generală greșită, nu poate fi utilizată la decriptarea acestui element.

en: Yellow
ro_RO: Galben

en: Yes
ro_RO: Da

en: You are using the latest version of FileZilla.
ro_RO: Utilizezi cea mai recentă versiune de FileZilla.

en: You can always open this dialog again through the help menu.
ro_RO: Poți să redeschizi oricând acest dialog folosind meniul de ajutor.

en: You can download the latest version from the FileZilla website:
ro_RO: Poți descărca cea mai recentă versiune de FileZilla de pe siteul lor:

en: You can leave the port field empty to use the default port.
ro_RO: Poți lăsa câmpul pentru port gol pentru a fi utilizat portul implicit.

en: You cannot import settings from FileZilla's own settings directory.
ro_RO: Nu se pot importa setările din dosarul de setări propriu al FileZilla.

en: You cannot upload files into the root directory.
ro_RO: Nu se pot încărca fișiere în dosarul rădăcină.

en: You did not enter a new name for the file. Overwrite the file instead?
ro_RO: Nu ai introdus un nume nou pentru fișier. Vrei să suprascrii fișierul în loc?

en: You do not have permission to list this directory
ro_RO: Nu ai permisiunea de a afișa conținutul acestui dosar.

en: You have selected at least one symbolic link.
ro_RO: Ai selectat cel puțin o legătură simbolică.

en: You have to enter a hostname.
ro_RO: Trebuie să introduci o adresă de server validă.

en: You have to enter a key file path
ro_RO: Trebuie să introduci o cale către fișierul cheie

en: You have to enter a local directory.
ro_RO: Trebuie să introduci un dosar local.

en: You have to enter a remote directory.
ro_RO: Trebuie să introduci un dosar la distanță.

en: You have to enter a valid IPv4 address.
ro_RO: Trebuie să introduci o adresă IPv4 validă.

en: You have to enter a valid encryption key
ro_RO: Trebuie să introduci o cheie de criptare validă.

en: You have to enter a writable local directory.
ro_RO: Trebuie să introduci un dosar local în care scrierea de date e permisă.

en: You have to enter an account name
ro_RO: Trebuie să introduci un nume de cont.

en: You have to specify a user name
ro_RO: Trebuie să specifici un nume de utilizator.

en: You need to enter a master password.
ro_RO: Trebuie să introduci o parolă generală.

en: You need to enter a name for the bookmark.
ro_RO: Trebuie să introduci un nume pentru semnul de carte.

en: You need to enter a name for the log file.
ro_RO: Introdu un nume pentru fișierul jurnal.

en: You need to enter a properly quoted command.
ro_RO: Trebuie să introduci o comandă specificată corespunzător.

en: You need to enter a proxy host.
ro_RO: Trebuie să introduci o adresă proxy.

en: You need to enter a proxy port in the range from 1 to 65535
ro_RO: Trebuie să introduci un port proxy de la 1 la 65535

en: You need to enter a value.
ro_RO: Trebuie să introduci o valoare.

en: You need to enter at least one path, empty bookmarks are not supported.
ro_RO: Trebuie să introduci cel puțin o cale, semnele de carte goale nu suntsuportate.

en: You need to specify a local file.
ro_RO: Trebuie să specifici un fișier local.

en: You need to specify a remote file.
ro_RO: Trebuie să specifici un fișier la distanță.

en: You need to specify a remote path.
ro_RO: Trebuie să specifici o cale la distanță.

en: You need to specify a server.
ro_RO: Trebuie să specifici un server.

en: Your computer will suspend unless you click Cancel.
ro_RO: Calculatorul va intra în mod suspendare dacă nu dai click pe Anulare.

en: after
ro_RO: după

en: before
ro_RO: înainte de

en: begins with
ro_RO: începe cu

en: bytes
ro_RO: octeți

en: contains
ro_RO: conține

en: custom
ro_RO: personalizat

en: does not contain
ro_RO: nu conține

en: does not equal
ro_RO: nu este egal cu

en: ends with
ro_RO: se termină cu

en: equals
ro_RO: este egal cu

en: file
ro_RO: fișier

en: fzsftp belongs to a different version of FileZilla
ro_RO: fzsftp este dintr-o versiune diferită de FileZilla

en: fzsftp could not be started
ro_RO: fzsftp nu poate fi pornit

en: fzstorj belongs to a different version of FileZilla
ro_RO: fzstorj este dintr-o versiune diferită de FileZilla

en: fzstorj could not be started
ro_RO: fzstorj nu poate fi pornit

en: greater than
ro_RO: este mai mare de

en: group executable
ro_RO: executabil pe grup

en: group readable
ro_RO: poate fi citit de grup

en: group writeable
ro_RO: poate fi scris de grup

en: is equal to
ro_RO: este egal cu

en: is set
ro_RO: este setat

en: is unset
ro_RO: nu este setat

en: less than
ro_RO: este mai mic de

en: matches regex
ro_RO: se potrivește cu expresia regulată

en: new name
ro_RO: nume nou

en: owner executable
ro_RO: poate fi rulat de proprietar

en: owner readable
ro_RO: poate fi citit de proprietar

en: owner writeable
ro_RO: poate fi scris de proprietar

en: unknown
ro_RO: necunoscut

en: world executable
ro_RO: poate fi rulat de oricine

en: world readable
ro_RO: poate fi citit de oricine

en: world writeable
ro_RO: poate fi scris de oricine
