FileZilla 3 - en to cs_CZ translation catalogue (1802 entries)

note: @translator: This is a date/time formatting specifier. See https://wiki.filezilla-project.org/Date_and_Time_formatting
en: %H:%M:%S elapsed
cs_CZ: %H:%M:%S uplynulo

note: @translator: This is a date/time formatting specifier. See https://wiki.filezilla-project.org/Date_and_Time_formatting
en: %H:%M:%S left
cs_CZ: %H:%M:%S zbývá

en: %a - Account (Lines containing this will be omitted if not using Account logontype)
cs_CZ: %a - účet (pokud nepoužíváte tento typ přihlášení, budou řádky obsahující toto vynechány)

en: %d directory | %d directories
cs_CZ[0]: %d složka
cs_CZ[1]: %d složky
cs_CZ[2]: %d složek

en: %d directory with its contents | %d directories with their contents
cs_CZ[0]: %d složka se svým obsahem
cs_CZ[1]: %d složky se svým obsahem
cs_CZ[2]: %d složek se svým obsahem

en: %d file | %d files
cs_CZ[0]: %d soubor
cs_CZ[1]: %d soubory
cs_CZ[2]: %d souborů

en: %d file. Total size: %s | %d files. Total size: %s
cs_CZ[0]: %d soubor. Celková velikost: %s
cs_CZ[1]: %d soubory. Celková velikost: %s
cs_CZ[2]: %d souborů. Celková velikost: %s

en: %d file. Total size: At least %s | %d files. Total size: At least %s
cs_CZ[0]: %d soubor. Celková velikost: Nejméně %s
cs_CZ[1]: %d soubory. Celková velikost: Nejméně %s
cs_CZ[2]: %d souborů. Celková velikost: Nejméně %s

en: %d second | %d seconds
cs_CZ[0]: %d sekunda
cs_CZ[1]: %d sekundy
cs_CZ[2]: %d sekund

en: %h - Host
cs_CZ: %h - hostitel

en: %llu directory | %llu directories
cs_CZ[0]: %llu složka
cs_CZ[1]: %llu složky
cs_CZ[2]: %llu složek

en: %llu file | %llu files
cs_CZ[0]: %llu soubor
cs_CZ[1]: %llu soubory
cs_CZ[2]: %llu souborů

en: %p - Password
cs_CZ: %p - heslo

en: %s - Proxy user
cs_CZ: %s - Proxy uživatel

en: %s and %s. Total size: %s
cs_CZ: %s a %s. Celková velikost: %s

en: %s and %s. Total size: At least %s
cs_CZ: %s a %s. Celková velikost: Nejméně %s

en: %s byte | %s bytes
cs_CZ[0]: %s bajt
cs_CZ[1]: %s bajty
cs_CZ[2]: %s bajtů

en: %s could not be found. Without this component of FileZilla, %s will not work.
    
    Possible solutions:
    - Make sure %s is in a directory listed in your PATH environment variable.
    - Set the full path to %s in the %s environment variable.
cs_CZ: %s nebyl nalezen. Bez této komponenty aplikace FileZilla nebude %s fungovat.
    
    Možná řešení:
    - Zajistěte, aby se soubor %s nacházel ve složce, která je uvedena v proměnné prostředí PATH.
    - Plnou cestu k souboru %s nastavte do proměnné prostředí %s.

note: @translator: Example: RSA with 2048 bits
en: %s with %d bits
cs_CZ: %s s %d bity

en: %s:%d - Hostname does not match certificate
cs_CZ: %s:%d - Název hostitele se neshoduje s certifikátem

en: %u - Username
cs_CZ: %u - uživatelské jméno

en: %w - Proxy password
cs_CZ: %w - Proxy heslo

en: &AWS S3 encryption
cs_CZ: &AWS S3 šifrování

en: &Abort previous connection and connect in current tab
cs_CZ: &Přerušit předchozí připojení a připojit se na aktuální záložce

en: &About...
cs_CZ: &O aplikaci FileZilla...

note: @translator: Keep short
en: &Access key ID:
cs_CZ: &ID přístupového klíče:

note: @translator: Keep short
en: &Account ID:
cs_CZ: &ID účtu:

en: &Account:
cs_CZ: Ú&čet:

en: &Active
cs_CZ: &Aktivní

en: &Add bookmark...
cs_CZ: &Přidat do záložek...

en: &Add directory...
cs_CZ: &Přidat složku...

en: &Add files to queue
cs_CZ: Přidat soubory do &fronty

en: &Add key file...
cs_CZ: &Přidat soubor s klíčem...

en: &Add to queue
cs_CZ: Přidat do &fronty

en: &Adjust server time, offset by:
cs_CZ: N&astavit rozdíl času oproti serveru:

en: &Always allow insecure plain %s for this server.
cs_CZ: &Vždy povolit nezabezpečený prostý %s pro tento server.

en: &Always trust this certificate in future sessions.
cs_CZ: &Důvěřovat tomuto certifikátu i v budoucích relacích.

en: &Always trust this host, add this key to the cache
cs_CZ: &Vždy důvěřovat tomuto hostiteli, přidat tento klíč do mezipaměti

en: &Always use default editor
cs_CZ: Vž&dy použít výchozí editor

en: &Always use selection for all unassociated files
cs_CZ: &Použit tuto volbu pro všechny nepřidružené soubory

en: &Always use this action
cs_CZ: Vž&dy provést tuto akci

en: &Ask your operating system for the external IP address
cs_CZ: &Zeptat se operačního systému na externí IP adresu

en: &Auto
cs_CZ: &Automatická detekce

en: &Autodetect
cs_CZ: &Automatická detekce

en: &Background color:
cs_CZ: &Barva pozadí:

en: &Binary
cs_CZ: &Binární

en: &Binary prefixes using SI symbols. (e.g. 1 KB = 1024 bytes)
cs_CZ: &Binární předpony s použitím značek SI. (např. 1 kB = 1024 bajtů)

en: &Bookmarks
cs_CZ: &Záložky

en: &Browse
cs_CZ: &Procházet

en: &Browse...
cs_CZ: Pro&cházet...

en: &Burst tolerance:
cs_CZ: Tolerance k vý&kyvům:

en: &Cancel
cs_CZ: &Storno

en: &Certificate in chain:
cs_CZ: &Certifikát v řetězci:

en: &Clear private data...
cs_CZ: &Vymazat důvěrné údaje...

en: &Close
cs_CZ: &Zavřít

en: &Close FileZilla
cs_CZ: &Ukončit aplikaci FileZilla

en: &Close FileZilla once
cs_CZ: &Jednou ukončit aplikaci FileZilla

en: &Configure speed limits...
cs_CZ: &Nastavit omezení rychlostí...

en: &Configure...
cs_CZ: &Nastavení...

en: &Connect
cs_CZ: Připo&jit

en: &Copy current connection to Site Manager...
cs_CZ: Přidat &aktuální připojení do Správce míst...

en: &Copy to clipboard
cs_CZ: Kopírovat do &schránky

en: &Create directory
cs_CZ: Vytvořit slož&ku

en: &Create new tab
cs_CZ: &Vytvořit novou kartu

en: &Debug
cs_CZ: L&adění

en: &Debug information in message log:
cs_CZ: &Ladicí informace v protokolu zpráv:

en: &Default editor:
cs_CZ: Výchozí &editor:

en: &Default file exists action...
cs_CZ: Nastavit &výchozí chování, pokud soubor již existuje...

en: &Delay between failed login attempts:
cs_CZ: Interval mezi &neúspěšnými pokusy o přihlášení:

en: &Delete
cs_CZ: O&dstranit

en: &Delete symlink
cs_CZ: O&dstranit symbolický odkaz

en: &Delete...
cs_CZ: O&dstranit...

en: &Directory access permissions...
cs_CZ: &Přístupová práva ke složce...

en: &Directory comparison
cs_CZ: &Porovnání složek

en: &Disable synchronized browsing and continue changing the local directory
cs_CZ: &Zakázat synchronizované procházení a pokračovat ve změně místní složky

en: &Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory
cs_CZ: &Zakázat synchronizované procházení a pokračovat ve změně vzdálené složky

en: &Discard local file then download and edit file anew
cs_CZ: Z&rušit místní soubor a upravit znovu vzdálený

en: &Disconnect
cs_CZ: &Odpojit

en: &Display momentary transfer speed instead of average speed
cs_CZ: &Zobrazit okamžitou přenosovou rychlost místo průměrné

en: &Display size in bytes
cs_CZ: &Zobrazovat velikost v bajtech

en: &Don't show this dialog again.
cs_CZ: Tento dialog již &příště nezobrazovat.

en: &Don't use external IP address on local connections.
cs_CZ: Nepoužívat externí IP adresu pro &místní připojení.

en: &Double-click action on directories:
cs_CZ: A&kce po dvojitém kliknutí na složku:

en: &Double-click action on files:
cs_CZ: A&kce po dvojitém kliknutí na soubor:

en: &Download
cs_CZ: &Stáhnout

en: &Download to:
cs_CZ: &Stáhnout do:

en: &Download...
cs_CZ: &Stáhnout...

en: &Downloads:
cs_CZ: S&tahování:

en: &Duplicate
cs_CZ: &Duplikovat

en: &Edit
cs_CZ: &Upravit

en: &Edit filter rules...
cs_CZ: Up&ravit pravidla filtrů...

en: &Enable
cs_CZ: &Povolit

en: &Enable compression
cs_CZ: P&ovolit kompresi

en: &Enable speed limits
cs_CZ: P&ovolit omezení rychlostí

en: &Encoding:
cs_CZ: Kódov&ání:

en: &Encryption:
cs_CZ: Š&ifrování:

en: &Enter custom command...
cs_CZ: &Zadat vlastní příkaz...

en: &Establish connection in a new tab
cs_CZ: &Navázat připojení na nové záložce

en: &Execute
cs_CZ: &Spouštění

en: &Export Site Manager entries
cs_CZ: &Exportovat položky ze správce míst

en: &Export...
cs_CZ: &Exportovat...

en: &Fall back to active mode
cs_CZ: V&rátit se k aktivnímu režimu

en: &File
cs_CZ: &Soubor

en: &File Attributes...
cs_CZ: Změnit &atributy souboru...

en: &File permissions...
cs_CZ: Op&rávnění souborů...

en: &File:
cs_CZ: &Soubor:

en: &Filter conditions:
cs_CZ: P&odmínky filtru:

en: &Filter sets:
cs_CZ: &Sady filtrů:

en: &Filters
cs_CZ: &Filtry

en: &Filters:
cs_CZ: &Filtry:

en: &Finish editing
cs_CZ: &Dokončit úpravy

en: &Finish editing and delete local file
cs_CZ: &Dokončit úpravy a odstranit místní soubor

en: &Flatten local paths, upload all contained files directly into target directory
cs_CZ: Sloučit &místní cesty, odeslat všechny obsažené soubory přímo do cílové složky

en: &Flatten remote paths, download all contained files directly into target directory
cs_CZ: Sloučit &vzdálené cesty, stáhnout všechny obsažené soubory přímo do cílové složky

en: &Follow symlink, delete target directory contents
cs_CZ: &Následovat symbolický odkaz, odstranit obsah cílové složky

en: &Get external IP address from the following URL:
cs_CZ: Získat externí IP &adresu z následujícího URL:

en: &Getting help...
cs_CZ: &Získat pomoc...

en: &Global bookmark
cs_CZ: &Globální záložky

en: &HTTP/1.1 using CONNECT method
cs_CZ: &HTTP/1.1 používající metodu CONNECT

en: &Help
cs_CZ: Nápo&věda

en: &Hide identical files
cs_CZ: &Skrýt stejné soubory

en: &Highest
cs_CZ: &Nejvyšší

en: &Highest available port:
cs_CZ: N&ejvyšší využitelný port:

en: &Host:
cs_CZ: &Hostitel:

en: &IEC binary prefixes (e.g. 1 KiB = 1024 bytes)
cs_CZ: Binární předpony &IEC (např. 1 KiB = 1024 bajtů)

en: &ISO 8601 (example: 2007-09-15)
cs_CZ: &ISO 8601 (příklad: 2007-09-15)

en: &Import...
cs_CZ: &Importovat...

en: &Install new version
cs_CZ: &Instalovat novou verzi

en: &Keep local path structure relative to search root
cs_CZ: Po&nechat strukturu místní cesty relativní ke kořenu hledání

en: &Keep remote path structure relative to search root
cs_CZ: Po&nechat strukturu vzdálené cesty relativní ke kořenu hledání

en: &Key file:
cs_CZ: Soubor s k&líčem:

en: &Layout of file and directory panes:
cs_CZ: &Rozložení panelů souborů a složek:

en: &Limit local ports used by FileZilla
cs_CZ: &Omezit místní porty, které může FileZilla používat

en: &Limit number of simultaneous connections
cs_CZ: Ome&zit počet současných připojení

en: &Local directory tree
cs_CZ: &Místní strom složek

en: &Local directory:
cs_CZ: &Místní složka:

en: &Local search
cs_CZ: &Místní hledání

en: &Log to file
cs_CZ: &Protokolovat do souboru

en: &Logon Type:
cs_CZ: Způso&b přihlašování:

en: &Low
cs_CZ: Ní&zká

en: &Manage bookmarks...
cs_CZ: &Spravovat záložky...

en: &Manual transfer...
cs_CZ: &Ruční přenos...

en: &Maximum number of connections:
cs_CZ: Ma&ximální počet připojení:

en: &Maximum number of retries:
cs_CZ: &Maximální počet opakování:

en: &Message log
cs_CZ: Protoko&l zpráv

en: &Minimize to tray
cs_CZ: &Minimalizovat do oznamovací oblasti

en: &Name sorting mode:
cs_CZ: Způsob řazení &jmen:

en: &Name:
cs_CZ: &Název:

en: &Network configuration wizard...
cs_CZ: &Průvodce nastavením sítě...

en: &New
cs_CZ: &Nový

en: &New site
cs_CZ: &Nové místo

en: &New version available!
cs_CZ: &Nová verze je k dispozici!

en: &Next >
cs_CZ: &Další >

en: &No
cs_CZ: &Ne

en: &None
cs_CZ: Žá&dná

en: &Normal
cs_CZ: No&rmální

en: &Numeric value:
cs_CZ: Číselná &hodnota:

en: &OPEN
cs_CZ: O&PEN

en: &Open
cs_CZ: O&tevřít

en: &Overwrite
cs_CZ: &Přepsat

en: &Passive
cs_CZ: Pas&ivní

en: &Password:
cs_CZ: &Heslo:

en: &Play sound
cs_CZ: &Přehrát zvuk

en: &Port:
cs_CZ: Po&rt:

en: &Preserve timestamps of transferred files
cs_CZ: &Zachovávat časy u přenášených souborů

en: &Queue
cs_CZ: &Fronta

en: &Quickconnect
cs_CZ: R&ychlé připojení

en: &Quickconnect bar
cs_CZ: Panel &Rychlého připojení

en: &Quickconnect history
cs_CZ: Historie &rychlých připojení

en: &Read
cs_CZ: Č&tení

en: &Reconnect
cs_CZ: Znovu &připojit

en: &Reconnect information
cs_CZ: Informace pro o&pětovné připojení

en: &Refresh
cs_CZ: &Aktualizovat

en: &Remember master password until FileZilla is closed
cs_CZ: &Zapamatovat si centrální heslo do ukončení aplikace FileZilla

en: &Remember password until FileZilla is closed
cs_CZ: &Zapamatovat si heslo do ukončení aplikace FileZilla

en: &Remote directory:
cs_CZ: &Vzdálená složka:

en: &Remote path:
cs_CZ: V&zdálená cesta:

en: &Remote search
cs_CZ: &Vzdálené hledání

en: &Remove
cs_CZ: &Odebrat

en: &Remove key
cs_CZ: &Odebrat klíč

en: &Remove selected
cs_CZ: &Odebrat vybrané

en: &Rename
cs_CZ: &Přejmenovat

en: &Rename...
cs_CZ: &Přejmenovat...

en: &Reopen local file
cs_CZ: &Znovu otevřít místní soubor

en: &Replace invalid characters with:
cs_CZ: &Neplatné znaky nahradit znakem:

en: &Report a bug...
cs_CZ: Oznámit &chybu...

en: &Request attention
cs_CZ: V&yžádat si pozornost

en: &Reset and requeue all
cs_CZ: Vše obnovit a &zařadit znovu do fronty

en: &Restart Wizard
cs_CZ: &Restartovat průvodce

en: &Resume
cs_CZ: Navá&zat

en: &Run command...
cs_CZ: &Spustit příkaz...

en: &Run configuration wizard now...
cs_CZ: Sp&ustit průvodce nastavením sítě...

en: &Run update check now...
cs_CZ: Spustit &kontrolu aktualizací...

en: &SITE
cs_CZ: S&ITE

en: &Save as...
cs_CZ: &Uložit jako...

en: &Search
cs_CZ: &Hledat

en: &Search remote files...
cs_CZ: &Hledat vzdálené soubory...

en: &Select a key:
cs_CZ: &Vyberte klíč:

en: &Select entry:
cs_CZ: &Vyberte místo:

en: &Select language:
cs_CZ: Výběr &jazyka:

en: &Select the columns that should be displayed:
cs_CZ: &Vyberte sloupce, které chcete zobrazovat:

en: &Server
cs_CZ: S&erver

en: &Settings
cs_CZ: &Nastavení

en: &Settings...
cs_CZ: &Nastavení...

en: &Show debug menu
cs_CZ: &Zobrazovat položku Ladění v hlavní nabídce

en: &Show detailed log
cs_CZ: Zobrazit &podrobný protokol

en: &Show timestamps in message log
cs_CZ: &Zobrazovat časové údaje v protokolu zpráv

en: &Site Manager entries
cs_CZ: Položky &správce míst

en: &Site Manager...
cs_CZ: &Správce míst...

en: &Site-specific bookmark
cs_CZ: Pl&atná jen pro určité místo

en: &Skip
cs_CZ: Přes&kočit

en: &Speed limits
cs_CZ: &Omezení rychlostí

en: &Start transfer immediately
cs_CZ: Spustit přenos &okamžitě

en: &Swap local and remote panes
cs_CZ: Z&aměnit místní a vzdálené panely

en: &TLS Ciphers
cs_CZ: &TLS šifry

en: &Theme:
cs_CZ: &Téma:

en: &Transfer
cs_CZ: &Přenos

en: &Transfer mode:
cs_CZ: &Režim přenosu:

en: &Transfer queue
cs_CZ: &Frontu přenosů

en: &Treat dotfiles as ASCII files
cs_CZ: Rozpoznávat &tečkové soubory jako ASCII soubory

en: &Trust this certificate on the listed alternative hostnames.
cs_CZ: &Důvěřovat certifikátu u uvedených alternativních názvech hostitelů.

en: &Unedit
cs_CZ: &Vrátit úpravy

en: &Update cached key for this host
cs_CZ: &Aktualizovat klíč uložený v mezipaměti pro tohoto hostitele

en: &Upload
cs_CZ: &Odeslat na server

en: &Upload to:
cs_CZ: O&deslat do:

en: &Upload...
cs_CZ: &Odeslat na server...

en: &Uploads:
cs_CZ: &Odesílání:

en: &Use custom program
cs_CZ: P&oužít vlastní program

en: &Use synchronized browsing
cs_CZ: Po&užít synchronizované procházení

en: &Use system's default editor for text files
cs_CZ: Po&užít výchozí systémový editor textových souborů

en: &Use the following IP address:
cs_CZ: &Použít tuto IP adresu:

en: &Use the server's external IP address instead
cs_CZ: Po&užít místo toho externí IP adresu serveru

en: &Use thousands separator
cs_CZ: &Použít oddělovač tisíců

en: &User:
cs_CZ: &Uživatelské jméno:

en: &Username:
cs_CZ: Uživatelské &jméno:

en: &Version %s
cs_CZ: &Verze %s

en: &View
cs_CZ: &Zobrazit

en: &View/Edit
cs_CZ: &Zobrazit/Upravit

en: &Watch locally edited files and prompt to upload modifications
cs_CZ: Sledovat &místně upravované soubory a vyzvat k odeslání změn

en: &When checking for updates, check for:
cs_CZ: Vy&hledávat:

en: &Write
cs_CZ: &Zápis

en: &Yes
cs_CZ: &Ano

en: '%s' does not exist or cannot be accessed.
cs_CZ: „%s“ neexistuje nebo je nepřístupné.

en: '%s' is not a directory.
cs_CZ: „%s“ není složka.

en: '%s' is not a supported protocol.
cs_CZ: „%s“ není podporovaný protokol.

en: 'Normal' and 'Account' logontypes are not available. Your entry has been changed to 'Ask for password'.
cs_CZ: Způsoby přihlašování 'Normální' a 'Účet' nejsou k dispozici. Zadaný způsob byl změněn na 'Zeptat se na heslo'.

en: 'quote' is usually a local command used by commandline clients to send the arguments following 'quote' to the server. You might want to enter the raw command without the leading 'quote'.
cs_CZ: Obvykle je „quote“ místní příkaz klientů pracujících v příkazovém řádku, který umožňuje poslat příkaz následující za „quote“ přímo serveru. Možná nechcete poslat „quote“ serveru, ale zadat přímo příkaz bez úvodního „quote“.

en: (%d object filtered) | (%d objects filtered)
cs_CZ[0]: (%d objekt filtrován)
cs_CZ[1]: (%d objekty filtrovány)
cs_CZ[2]: (%d objektů filtrováno)

en: (%u%% downloaded)
cs_CZ: (staženo %u%%)

en: (0 for no limit)
cs_CZ: (0 ... bez omezení)

en: (0-999 seconds)
cs_CZ: (0-999 sekund)

en: (10-9999, 0 to disable)
cs_CZ: (10-9999, 0 pro vypnutí)

en: (app-compat is set to %d.%d)
cs_CZ: (kompatibilita aplikace je nastavena na %d.%d)

en: (example: %Y-%m-%d)
cs_CZ: (příklad: %Y-%m-%d)

en: (in %s/s)
cs_CZ: (v %s/s)

en: - The command and each argument are separated by spaces
    - A command or argument containing whitespace or a double-quote character need to be enclosed in double-quotes
    - Double-quotes inside of a command or argument need to be doubled up
    - In arguments, %%f is a placeholder for the file to be opened. Use %%%% for literal percents
cs_CZ: - Přikaz a každy jeho argument je oddělen mezerou
    - Příkaz nebo argument, který obsahuje mezeru nebo dvojité uvozovky, musí být sám uzavřen mezi dvojité uvozovky
    - Dvojité uvozovky v názvu příkazu či argumentu musí být zdvojeny
    - Jako argument můžete uvést %%f, které bude nahrazeno názvem souboru, který se má otevřít. Pokud potřebujete zapsat znak procenta jako argument, použijte %%%%

en: --:--:-- left
cs_CZ: --.--:-- zbývá

en: -c cannot be used together with an FTP URL.
cs_CZ: Přepínač -c nelze použít zároveň s FTP URL.

en: -l can only be used together with an FTP URL.
cs_CZ: -l lze použít pouze zároveň s FTP URL.

en: -s and -c cannot be present at the same time.
cs_CZ: Přepínače -s a -c nelze aktivovat zároveň.

en: -s cannot be used together with an FTP URL.
cs_CZ: Přepínač -s nelze použít zároveň s FTP URL.

en: 0 - None
cs_CZ: 0 - Žádné

en: 1 - Warning
cs_CZ: 1 - Upozornění

en: 2 - Info
cs_CZ: 2 - Informativní

en: 3 - Verbose
cs_CZ: 3 - Podrobné

en: 32-bit system
cs_CZ: 32bitový systém

en: 4 - Debug
cs_CZ: 4 - Ladicí

en: 64-bit system
cs_CZ: 64bitový systém

en: < &Back
cs_CZ: < &Zpět

en: A bookmark with the entered name already exists. Please enter an unused name.
cs_CZ: Záložka se zadaným názvem již existuje. Zadejte nový název.

en: A default editor needs to be set.
cs_CZ: Je nutné nastavit výchozí editor.

en: A directory cannot be dragged into one of its subdirectories.
cs_CZ: Složku nelze přetáhnout do složky, která je v ní vnořena.

en: A few servers don't allow passive mode or are misconfigured. In such cases you would have to use active mode. In active mode, FileZilla opens a port and asks the server to connect to it.
cs_CZ: Několik serverů nepovoluje pasivní režim nebo jsou nesprávně nastaveny. V takových případech je nutné použít aktivní režim. V aktivním režimu aplikace FileZilla otevře port a požádá server, aby se na něj připojil.

en: A file previously opened has been changed.
cs_CZ: Dříve otevřený soubor byl změněn.

en: A file with that name is already being transferred.
cs_CZ: Soubor s tímto názvem je již přenášen.

en: A file with that name is still being edited. Please close it and try again.
cs_CZ: Soubor s tímto názvem je stále ještě upravován. Zavřete ho a zkuste to znovu.

en: A local filename could not be decoded.
    Please make sure the LC_CTYPE (or LC_ALL) environment variable is set correctly.
    Unless you fix this problem, files might be missing in the file listings.
    No further warning will be displayed this session.
cs_CZ: Název místního souboru nelze dekódovat.
    Ubezpečte se prosím, že proměnná prostředí LC_CTYPE (nebo LC_ALL) je nastavena správně.
    Dokud tento problém nevyřešíte, mohou ve výpisu souborů chybět soubory.
    Žádná další varování nebudou již během této relace zobrazena.

en: A lost master password cannot be recovered! Please thoroughly memorize your password.
cs_CZ: Zapomenuté centrální heslo již není možné získat zpět! Heslo je potřeba si pečlivě zapamatovat.

en: A new version of FileZilla is available:
cs_CZ: Nová verze aplikace FileZilla je k dispozici:

en: A proper server always shows all files, but some broken servers hide files from the user. Use this option to force the server to show all files.
cs_CZ: Správný server vždy zobrazuje všechny soubory, ale některé chybně pracující skrývají soubory před uživatelem. Použijte toto nastavení pro vynucení zobrazení všech souborů serveru.

en: A proper server does not require this. Contact the server administrator if you need this.
cs_CZ: Správně nastavený server toto nevyžaduje. Pokud toto potřebujete pro správné fungování, kontaktujte správce serveru.

en: A remote operation is in progress and synchronized browsing is enabled.
    Disable synchronized browsing and continue changing the local directory?
cs_CZ: Probíhá vzdálená operace a synchronizované procházení je povoleno.
    Zakázat synchronizované procházení a pokračovat ve změně místní složky?

en: A&SCII
cs_CZ: AS&CII

en: A&dd
cs_CZ: &Přidat

en: A&llow resuming of ASCII files
cs_CZ: &Povolit navazování ASCII souborů

en: A&pply only to downloads
cs_CZ: Platí jen při &stahování

en: A&pply only to uploads
cs_CZ: Platí jen při odesílání na &server

en: A&pply to all files and directories
cs_CZ: Použít pro &všechny soubory a složky

en: A&utomatically remove successful transfers
cs_CZ: A&utomaticky odebírat úspěšné přenosy

note: @translator: Keep short
en: API &Key:
cs_CZ: API k&líč:

en: API Key:
cs_CZ: API klíč:

en: AWS &KMS encryption
cs_CZ: AWS &KMS šifrování

en: About FileZilla
cs_CZ: O aplikaci FileZilla

en: Above the file lists
cs_CZ: Nad seznamem souborů

en: Access &Key:
cs_CZ: Přístupový &klíč:

en: Access to some local directories could not be restored:
cs_CZ: Přístup k některým místním adresářům nelze obnovit:

en: Account
cs_CZ: Účet

en: Action after queue &completion
cs_CZ: Či&nnost po zpracování fronty

en: Action on selected file:
cs_CZ: Akce s vybraným souborem:

en: Action to perform:
cs_CZ: Provést:

en: Action:
cs_CZ: Akce:

en: Active mode
cs_CZ: Aktivní režim

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address.
cs_CZ: Test aktivního režimu FTP se nezdařil. Aplikace FileZilla nezná správnou externí IP adresu.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address. In addition to that, your router has modified the sent address.
cs_CZ: Test aktivního režimu FTP se nezdařil. Aplikace FileZilla nezná správnou externí IP adresu. Navíc váš router změnil zaslanou adresu.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla knows the correct external IP address, but your router or firewall has misleadingly modified the sent address.
cs_CZ: Test aktivního režimu FTP selhal. FileZilla zná správnou externí IP adresu, ale váš router nebo firewall nesprávně změnil zaslanou adresu.

en: Active mode IP
cs_CZ: IP adresa pro aktivní režim

en: Add files to &queue only
cs_CZ: Pouze přidat soubory do &fronty

en: Add selected directory to the transfer queue
cs_CZ: Přidat vybranou složku do fronty přenosů

en: Add selected files and folders to the transfer queue
cs_CZ: Přidat vybrané soubory a složky do fronty přenosů

en: Add to queue
cs_CZ: Přidat do fronty

en: Address type not supported
cs_CZ: Tento typ adresy není podporován

en: Advanced
cs_CZ: Pokročilé

en: Advice: Unless you want to test new features, please keep using stable versions only. Beta versions and nightly builds are development versions meant for testing purposes. Nightly builds of FileZilla may not work as expected and might even damage your system. Use beta versions and nightly builds at your own risk.
cs_CZ: Rada: používejte jen stabilní verze, pokud nechcete testovat nové vlastnostni. Betaverze a noční sestavení jsou vývojové verze určené pro testování. Noční sestavení aplikace FileZilla nemusí správně fungovat a mohou dokonce i poškodit váš systém. Použití betaverzí a nočních sestavení je na vaše vlastní riziko.

en: Al&ways perform this action
cs_CZ: Vž&dy provést tuto akci

en: Algorithm:
cs_CZ: Algoritmus:

en: All files have been successfully transferred
cs_CZ: Všechny soubory byly úspěšně přeneseny

en: All ports in the given range have to be between 1024 and 65535.
cs_CZ: Všechny zadané porty musí být mezi 1024 a 65535.

en: All transfers have finished. %d file could not be transferred. | All transfers have finished. %d files could not be transferred.
cs_CZ[0]: Všechny přenosy dokončeny. %d soubor nelze přenést.
cs_CZ[1]: Všechny přenosy dokončeny. %d soubory nelze přenést.
cs_CZ[2]: Všechny přenosy dokončeny. %d souborů nelze přenést.

en: Allow &fall back to other transfer mode on failure
cs_CZ: Povolit &návrat k druhému režimu přenosu při chybě

en: Allow fallback to other transfer mode on failure
cs_CZ: Povolit návrat k druhému režimu přenosu při chybě

en: Already connected
cs_CZ: Připojení je již vytvořeno

en: Alternative name: | Alternative names:
cs_CZ[0]: Alternativní název:
cs_CZ[1]: Alternativní názvy:
cs_CZ[2]: Alternativních názvů:

en: Alternatively you can use the Pageant tool from PuTTY to manage your keys, FileZilla does recognize Pageant.
cs_CZ: Jinak můžete použít nástroj Pageant z Putty pro správu svých klíčů, aplikace FileZilla dokáže Pageant rozpoznat.

en: Alternatively you can use your system's SSH agent. To do so, make sure the SSH_AUTH_SOCK environment variable is set.
cs_CZ: Jinak můžete použít svého systémového agenta SSH. Toto nastavíte pomocí proměnné prostředí SSH_AUTH_SOCK.

en: Alternatively, you can also download the latest version from the FileZilla website:
cs_CZ: Můžete také stáhnout nejnovější verzi aplikace FileZilla ze stránky:

en: An error occurred loading the transfer queue from "%s".
    Some queue items might not have been restored.
cs_CZ: Došlo k chybě při načítání fronty přenosů do „%s“.
    Některé položky fronty nemusí být obnoveny.

en: An error occurred saving the transfer queue to "%s".
    Some queue items might not have been saved.
cs_CZ: Došlo k chybě při ukládání fronty přenosů do „%s“.
    Některé položky fronty nemusí být uloženy.

en: An item with the same name as the dragged item already exists at the target location.
cs_CZ: V cíli přetažení již existuje položka se stejným názvem jako má přetahovaná položka.

en: Anonymous
cs_CZ: Anonymní

en: Another remote operation is already in progress, cannot change directory now.
cs_CZ: Již probíhají jiné vzdálené operace, nyní nelze složku změnit.

en: Any changes made in the Site Manager could not be saved.
cs_CZ: Změny provedené ve správci míst nelze uložit.

en: Any changes made to the filters could not be saved.
cs_CZ: Žádné změny filtrů nelze uložit.

en: Any changes made to the filters will not be saved.
cs_CZ: Žádné změny filtrů nelze uložit.

en: App&ly to directories only
cs_CZ: Použít &jen pro složky

note: @translator: Keep short
en: Application &Key:
cs_CZ: Aplikační &klíč:

en: Apply
cs_CZ: Použít

en: Apply to &current queue only
cs_CZ: Platí jen na &aktuální frontu

en: Apply to &files only
cs_CZ: Použít jen pro sou&bory

en: Archive
cs_CZ: Archivovat

en: As tab in the transfer queue pane
cs_CZ: Jako záložka v panelu fronty přenosů

en: Ask for action
cs_CZ: Zeptat se

en: Ask for password
cs_CZ: Zeptat se na heslo

en: Ask operating system for a port.
cs_CZ: Zeptat se operačního systému na port.

en: Ask your operating system for the external IP address
cs_CZ: Zeptat se operačního systému na externí IP adresu

en: Asking questions in the FileZilla Forums
cs_CZ: Zeptat se na fóru FileZilly

en: Associated program not found:
cs_CZ: Přidružený program nebyl nalezen:

en: At least one filter condition is incomplete
cs_CZ: Nejméně jedna podmínka filtru není kompletní

en: At this point, all required information has been gathered.
cs_CZ: Všechny informace jsou již získány.

en: Attribute
cs_CZ: Atribut

en: Authentication failed.
cs_CZ: Ověření selhalo.

en: Author:
cs_CZ: Autor:

en: Auto
cs_CZ: Automatická detekce

en: Automatic file type classification
cs_CZ: Automatické rozpoznávání typů souborů

en: B&ypass proxy
cs_CZ: Obcházet pro&xy

en: Basic usage instructions
cs_CZ: Základní pokyny k použití

en: Behaviour
cs_CZ: Chování

en: Being edited
cs_CZ: Upravován

en: Binary
cs_CZ: Binární

en: Blackboard
cs_CZ: Tabule

en: Blue
cs_CZ: Modrá

en: Bookmark
cs_CZ: Záložka

en: Bookmark:
cs_CZ: Záložka:

en: Bookmarks
cs_CZ: Záložky

en: Browse...
cs_CZ: Procházet...

en: Build date:
cs_CZ: Datum sestavení:

en: Build information
cs_CZ: Informace o sestavení

en: Business category:
cs_CZ: Druh činnosti:

en: By default FileZilla uses any available local port to establish transfers in active mode. If you want to limit FileZilla to use only a small range of ports, please enter the port range below.
cs_CZ: Ve výchozím nastavení použije FileZilla v aktivním režimu pro přenosy libovolný volný místní port. Pokud potřebujete, aby FileZilla používala menší rozsah portů, nastavte ho zde.

en: C&ancel current operation
cs_CZ: &Zrušit aktuální operaci

en: C&lear all
cs_CZ: &Vymazat vše

en: C&omparative search
cs_CZ: H&ledání s porovnáním

en: C&opy URL(s) to clipboard
cs_CZ: Kopírovat &URL do schránky

en: C&opy URL(s) with password to clipboard
cs_CZ: Kopírovat &URL s heslem do schránky

en: C&ustom
cs_CZ: Vl&astní

en: C&ustom KMS ARN:
cs_CZ: Vl&astní KMS ARN:

en: C&ustom filetype associations:
cs_CZ: Vlas&tní typy souborů:

en: CPU features:
cs_CZ: Funkce procesoru:

en: Calculating timezone offset of server...
cs_CZ: Počítá se posun časové zóny serveru...

en: Can't read from file
cs_CZ: Nelze číst ze souboru

en: Can't write data to file.
cs_CZ: Nelze zapsat data do souboru.

en: Can't write data to file: %s
cs_CZ: Nelze zapsat data do souboru: %s

en: Cancel
cs_CZ: Storno

en: Cancel current operation
cs_CZ: Zruší aktuální operaci

en: Cancels the current operation
cs_CZ: Zruší aktuální operaci

en: Cannot access '%s', no media inserted or drive not ready.
cs_CZ: Nelze přistoupit k „%s“, není vloženo médium nebo není připravena jednotka.

en: Cannot add server to Site Manager
cs_CZ: Nelze přidat server do Správce míst

en: Cannot change directory, there already is a synchronized browsing operation in progress.
cs_CZ: Protože již probíhá jiná operace synchronizovaného procházení, nelze nyní změnit složku.

en: Cannot close tab while busy.
    Cancel current operation and close tab?
cs_CZ: Nelze zavřít záložku při zaneprázdnění.
    Zrušit aktuální operaci a zavřít záložku?

en: Cannot compare directories, different filters for local and remote directories are enabled
cs_CZ: Nelze porovnávat obsahy složek, jsou povoleny odlišné filtry pro místní a vzdálené složky

en: Cannot create new filter
cs_CZ: Nelze vytvořit nový filtr

en: Cannot edit file
cs_CZ: Nelze upravit soubor

en: Cannot edit file, not connected to any server.
cs_CZ: Nelze upravit soubor, nejste připojeni k žádnému serveru.

en: Cannot edit file, remote path unknown.
cs_CZ: Nelze upravit soubor, neznámá vzdálená cesta.

en: Cannot establish FTP connection to an SFTP server. Please select proper protocol.
cs_CZ: Nelze navázat FTP připojení s SFTP serverem. Vyberte správný protokol.

en: Cannot load key file
cs_CZ: Nelze načíst soubor s klíčem

en: Cannot load toolbar from resource file
cs_CZ: Nelze načíst panel nástrojů ze zdrojového souboru

en: Cannot rename entry
cs_CZ: Nelze přejmenovat položku

en: Cannot rename file
cs_CZ: Nelze přejmenovat soubor

en: Cannot save filterset
cs_CZ: Nelze uložit sadu filtrů

en: Cannot select filter
cs_CZ: Nelze vybrat filtr

en: Cannot set file association
cs_CZ: Nelze nastavit přidružení

en: Cannot show dialog
cs_CZ: Dialog nelze zobrazit

en: Cannot view/edit selected file
cs_CZ: Nelze zobrazit nebo upravit vybraný soubor

en: Case Insensitive
cs_CZ: Nerozlišovat velikost písmen

en: Case insensitive
cs_CZ: Nerozlišovat velikost písmen

en: Case insensitive (default)
cs_CZ: Nerozlišovat velikost písmen (výchozí)

en: Case sensitive
cs_CZ: Rozlišovat velikost písmen

en: Case sensitive (default)
cs_CZ: Rozlišovat velikost písmen (výchozí)

en: Categories to clear
cs_CZ: Kategorie k vymazání

en: Certificate
cs_CZ: Certifikát

en: Certificate and session data are not available yet.
cs_CZ: Certifikát a údaje o relaci nejsou zatím dostupné.

en: Certificate details
cs_CZ: Detaily certifikátu

en: Challenge:
cs_CZ: Výzva:

en: Change file attributes
cs_CZ: Změnit atributy souboru

en: Change the file permissions.
cs_CZ: Změnit oprávnění souboru.

en: Changing logfile settings requires restart of FileZilla.
cs_CZ: Změna nastavení protokolování vyžaduje restart aplikace FileZilla.

en: Character encoding issue
cs_CZ: Problém s kódováním znaku

en: Charset
cs_CZ: Znaková sada

en: Check for &updates...
cs_CZ: Z&kontrolovat aktualizace...

en: Check for FileZilla &updates automatically:
cs_CZ: Kontrolovat aktualizace automatick&y:

en: Check for Updates
cs_CZ: Zkontrolovat aktualizace

en: Check for newer versions of FileZilla
cs_CZ: Kontrolovat novější verze aplikace FileZilla

en: Check for updates failed
cs_CZ: Kontrola aktualizací se nezdařila

en: Check your login credentials. The entered password starts or ends with a space character.
cs_CZ: Zkontrolujte si své přihlašovací údaje. Zadané heslo začíná nebo končí mezerou.

en: Check your login credentials. The entered username starts or ends with a space character.
cs_CZ: Zkontrolujte si své přihlašovací údaje. Zadané uživatelské jméno začíná nebo končí mezerou.

en: Checking for correct external IP address
cs_CZ: Kontrola správné externí IP adresy

en: Checking for updates...
cs_CZ: Probíhá kontrola aktualizací…

en: Checksum match on file %s
cs_CZ: Kontrolní součet souboru %s souhlasí

en: Checksum mismatch on file %s
cs_CZ: Kontrolní součet souboru %s neodpovídá

en: Choose a key file
cs_CZ: Vyberte soubor s klíčem

en: Choose the default local directory
cs_CZ: Vyberte výchozí místní složku

en: Choose the local directory
cs_CZ: Vyberte místní složku

en: Chunk data improperly terminated
cs_CZ: Části dat chybně ukončeny

en: Cipher:
cs_CZ: Šifra:

en: Cl&ose tab
cs_CZ: &Zavřít kartu

en: Classic
cs_CZ: Klasické

en: Clear &layout cache
cs_CZ: &Vymazat mezipaměť rozvržení dialogů

en: Clear auto&update data
cs_CZ: Vymazat &auto aktualizační data

en: Clear history
cs_CZ: Vymazat historii

en: Clear private data
cs_CZ: Vymazat důvěrné údaje

en: Clear quickconnect bar
cs_CZ: Vymazat panel rychlého připojení

en: Click on Finish to save your configuration.
cs_CZ: Klikněte na tlačítko Dokončit pro uložení nastavení.

en: Client to server MAC:
cs_CZ: Klient na server MAC:

en: Client to server cipher:
cs_CZ: Šifra uživatele na server:

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Close &all other tabs
cs_CZ: Zavřít &všechny ostatní záložky

en: Close FileZilla
cs_CZ: Ukončí aplikaci FileZilla

en: Close all running instances of FileZilla
cs_CZ: Zavře všechny běžící instance aplikace FileZilla

en: Close quick search and continue comparing?
cs_CZ: Zavřít rychlé vyhledávání a pokračovat v porovnávání?

en: Closes current tab
cs_CZ: Zavře aktuální záložku

en: Co&mments:
cs_CZ: Po&známky:

en: Column properties
cs_CZ: Vlastnosti sloupců

en: Column setup
cs_CZ: Nastavení sloupců

en: Command and its arguments need to be properly quoted.
cs_CZ: Přikaz a jeho parametry musí být správně uzavřeny do uvozovek.

en: Command failed
cs_CZ: Provedení příkazu se nezdařilo

en: Command not supported
cs_CZ: Příkaz není podporován

en: Command not supported by this protocol
cs_CZ: Tento protokol nepodporuje daný příkaz

en: Command:
cs_CZ: Příkaz:

en: Comment
cs_CZ: Poznámka

en: Common name:
cs_CZ: Společný název:

en: Communication tainted by router or firewall
cs_CZ: Komunikace poškozena routerem nebo firewallem

en: Compare &modification time
cs_CZ: Porovnat čas poslední &změny

en: Compare file&size
cs_CZ: Porovnat &velikost souboru

en: Compare the displayed fingerprint with the certificate fingerprint you have received from your server administrator or server hosting provider.
cs_CZ: Porovnejte zobrazený otisk s otiskem certifikátu, který jste obdrželi od správce serveru či poskytovatele hostingu serveru.

en: Compare:
cs_CZ: Porovnávat:

en: Comparison &threshold (in minutes):
cs_CZ: &Práh porovnávání (v minutách):

en: Comparison threshold needs to be between 0 and 1440 minutes.
cs_CZ: Práh pro porovnávání musí být mezi 0 a 1440 minutami.

en: Compiled for:
cs_CZ: Cílová platforma:

en: Compiled on:
cs_CZ: Překládáno na:

en: Compiled with:
cs_CZ: Překladač:

en: Compiler flags:
cs_CZ: Parametry překladače:

en: Compressed
cs_CZ: Komprimovaný

en: Concurrent transfers
cs_CZ: Souběžné přenosy

en: Conditions are c&ase sensitive
cs_CZ: &Rozlišovat v podmínkách velikost písmen

en: Configuration test
cs_CZ: Test nastavení

en: Configure passive mode
cs_CZ: Nastavení pasivního režimu

en: Configure port range
cs_CZ: Nastavení rozsahu portů

en: Configuring FileZilla and your network
cs_CZ: Nastavení aplikace FileZilla a sítě

en: Confirm deletion
cs_CZ: Potvrďte smazání

en: Confirmation needed
cs_CZ: Vyžadováno potvrzení

en: Congratulations, your configuration seems to be working.
cs_CZ: Gratulujeme, zdá se, že vaše nastavení funguje.

en: Connect bypassing proxy settings
cs_CZ: Nastavení obcházení proxy

en: Connect failed: %s
cs_CZ: Připojení selhalo: %s

en: Connect in current tab
cs_CZ: Připojit v aktuální záložce

en: Connect in new tab
cs_CZ: Připojit v nové záložce

en: Connect to specified Site Manager site
cs_CZ: Připojí se ke zvolenému místu ve Správci míst

en: Connecting
cs_CZ: Připojování

en: Connecting to %s
cs_CZ: Připojování k %s

en: Connecting to %s through %s proxy
cs_CZ: Připojování k %s přes proxy %s

en: Connecting to %s...
cs_CZ: Připojování k %s...

en: Connection
cs_CZ: Připojení

en: Connection attempt failed
cs_CZ: Pokus o připojení se nezdařil

en: Connection attempt failed with "%s", trying next address.
cs_CZ: Pokus o připojení se nezdařil s „%s“, zkouší se další adresa.

en: Connection attempt failed with "%s".
cs_CZ: Pokus o připojení se nezdařil. Došlo k chybě „%s“.

en: Connection attempt interrupted by user
cs_CZ: Pokus o připojení přerušen uživatelem

en: Connection closed
cs_CZ: Připojení bylo ukončeno

en: Connection closed by server
cs_CZ: Připojení uzavřeno serverem

en: Connection established, initializing TLS...
cs_CZ: Připojení navázáno, inicializace TLS...

en: Connection established, sending HTTP request
cs_CZ: Připojení navázáno, posílání HTTP požadavku

en: Connection established, waiting for welcome message.
cs_CZ: Připojení navázáno, čekání na uvítací zprávu.

en: Connection established, waiting for welcome message...
cs_CZ: Připojení navázáno, čekání na uvítací zprávu...

en: Connection lost
cs_CZ: Připojení ztraceno

en: Connection not allowed by ruleset
cs_CZ: Připojení není povoleno souborem pravidel

en: Connection refused
cs_CZ: Připojení odmítnuto

en: Connection timed out after %d second of inactivity | Connection timed out after %d seconds of inactivity
cs_CZ[0]: Připojení vypršelo po %d sekundě nečinnosti
cs_CZ[1]: Připojení vypršelo po %d sekundách nečinnosti
cs_CZ[2]: Připojení vypršelo po %d sekundách nečinnosti

en: Connection timed out.
cs_CZ: Připojení překročilo časový limit.

en: Connection to server lost.
cs_CZ: Připojení se serverem ztraceno.

en: Connection with proxy established, performing handshake...
cs_CZ: Připojení s proxy navázáno, vykonává se handshake...

en: Connection with server got closed prematurely.
cs_CZ: Připojení se serverem bylo předčasně ukončeno.

en: Connection with the test server failed.
cs_CZ: Připojení s testovacím serverem se nezdařilo.

en: Convert key file
cs_CZ: Převést soubor s klíčem

en: Copy (%d) of %s
cs_CZ: Kopie (%d) %s

en: Copy of %s
cs_CZ: Kopie %s

en: Copy the URLs of the selected items to clipboard, including password.
cs_CZ: Kopírovat URL vybraných položek do schránky včetně hesla.

en: Copy the URLs of the selected items to clipboard.
cs_CZ: Kopírovat URL vybraných položek do schránky.

en: Could not accept connection: %s
cs_CZ: Nelze navázat připojení k %s

en: Could not access path %s
cs_CZ: Nelze získat přístup k %s

en: Could not add connection to Site Manager
cs_CZ: Nelze přidat připojení do Správce míst

en: Could not complete operation
cs_CZ: Nelze dokončit operaci

en: Could not connect to server
cs_CZ: Nelze se připojit k serveru

en: Could not connect to server: %s
cs_CZ: Nelze se připojit k serveru: %s

en: Could not convert command to server encoding
cs_CZ: Nelze převést příkaz do kódování používaného serverem

en: Could not convert private key
cs_CZ: Nelze převést soukromý klíč

en: Could not copy URLs
cs_CZ: Nelze kopírovat URL

en: Could not copy data
cs_CZ: Nelze kopírovat data

en: Could not create CFURL from path %s
cs_CZ: Nelze vytvořit CFURL z cesty %s

en: Could not create URI for this transfer.
cs_CZ: Nelze vytvořit URI tohoto přenosu.

en: Could not create local file %s
cs_CZ: Nelze vytvořit místní soubor %s

en: Could not create logging mutex: %s
cs_CZ: Nelze vytvořit mutex protokolu: %s

en: Could not create security-scoped bookmark from URL:
cs_CZ: Nelze vytvořit chráněnou záložku z adresy URL:

en: Could not create temporary file name.
cs_CZ: Nelze vytvořit název pro dočasný soubor.

en: Could not determine the target of the Drag&Drop operation.
    Either the shell extension is not installed properly or you didn't drop the files into an Explorer window.
cs_CZ: Nepodařilo se určit cíl přetahování.
    Buď není správně nainstalováno rozšíření shellu nebo jste soubory nepřetáhli do okna aplikace Průzkumník.

en: Could not establish connection to server
cs_CZ: Nelze navázat spojení se serverem

en: Could not find the resource files for FileZilla, closing FileZilla.
    You can specify the data directory of FileZilla by setting the FZ_DATADIR environment variable.
cs_CZ: Nelze najít soubory prostředků, aplikaci FileZilla bude ukončena.
    Složku s datovými soubory aplikace FileZilla můžete určit nastavením proměnné prostředí FZ_DATADIR.

en: Could not generate custom login sequence.
cs_CZ: Nelze vytvořit vlastní přihlašovací sekvenci.

en: Could not generate key
cs_CZ: Nelze vygenerovat klíč

en: Could not get full remote path.
cs_CZ: Nelze získat plnou vzdálenou cestu.

en: Could not get native path from CFURL
cs_CZ: Nepodařilo se získat nativní cestu z CFURL

en: Could not get path from URL
cs_CZ: Nelze získat cestu z adresy URL

en: Could not get reply from fzputtygen.
cs_CZ: Nelze získat odpověď od fzputtygen.

en: Could not get temporary directory to download file into.
cs_CZ: Nelze získat složku pro dočasné soubory, do které měl být soubor stažen.

en: Could not list directory contents
cs_CZ: Nelze vypsat obsah složky

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    Any changes made in the Site Manager will not be saved.
cs_CZ: Nelze načíst „%s“, ubezpečte se, že je soubor platný a že je k němu přístup.
    Změny provedené ve správci míst nebudou uloženy.

en: Could not load key file
cs_CZ: Nelze načíst soubor s klíčem

en: Could not load private key
cs_CZ: Nelze načíst soukromý klíč

en: Could not obtain corresponding local directory for the remote directory '%s'.
    Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
cs_CZ: Nelze získat místní složku odpovídající vzdálené složce „%s“.
    Zakázat synchronizované procházení a pokračovat ve změně vzdálené složky?

en: Could not obtain corresponding local directory for the remote directory '%s'.
    Synchronized browsing has been disabled.
cs_CZ: Nelze získat místní složku odpovídající vzdálené složce „%s“.
    Synchronizované procházení bylo zakázáno.

en: Could not obtain corresponding remote directory for the local directory '%s'.
    Synchronized browsing has been disabled.
cs_CZ: Nelze získat vzdálenou složku odpovídající místní složce „%s“.
    Synchronizované procházení bylo zakázáno.

en: Could not obtain size of '%s'
cs_CZ: Nelze zjistit velikost: %s

en: Could not open '%s'
cs_CZ: Nelze otevřít: %s

en: Could not open clipboard
cs_CZ: Nelze otevřít schránku

en: Could not open log file: %s
cs_CZ: Nelze otevřít soubor protokolu: %s

en: Could not parse remote path.
cs_CZ: Nelze analyzovat vzdálenou cestu.

en: Could not parse server address:
cs_CZ: Nelze analyzovat adresu serveru:

en: Could not read from '%s'
cs_CZ: Nelze číst ze: %s

en: Could not read from data socket.
cs_CZ: Nelze číst z datového soketu.

en: Could not read from socket: %s
cs_CZ: Nelze číst ze soketu: %s

en: Could not read server item.
cs_CZ: Nelze přečíst položku serveru.

en: Could not receive data from server.
cs_CZ: Nelze přijmout data ze serveru.

en: Could not restore directory access
cs_CZ: Nelze obnovit přístup k adresářům

en: Could not seek to offset %d within file
cs_CZ: Nelze se přesunou na ofset %d uvnitř souboru

en: Could not seek to the beginning of the file
cs_CZ: Nelze se přesunout na začátek souboru

en: Could not seek to the end of the file
cs_CZ: Nelze se přesunout na konec souboru

en: Could not send command to fzputtygen.
cs_CZ: Nelze poslat příkaz pro fzputtygen.

en: Could not send command to fzstorj.
cs_CZ: Nelze poslat příkaz pro fzstorj.

en: Could not spawn IO thread
cs_CZ: Nelze spustit vlákno pro vstup a výstup

en: Could not start transfer
cs_CZ: Nelze spustit přenos

en: Could not write "%s", any changes to the Site Manager could not be saved: %s
cs_CZ: Nelze zapsat „%s“, změny ve správci míst nelze uložit: %s

en: Could not write "%s", the bookmark could not be added: %s
cs_CZ: Nelze zapsat „%s“, nelze přidat záložku: %s

en: Could not write "%s", the global bookmarks could no be saved: %s
cs_CZ: Nelze zapsat „%s“, nelze uložit globální záložku: %s

en: Could not write "%s", the queue could not be saved.
    %s
cs_CZ: Nelze zapsat „%s“, frontu nelze uložit.
    %s

en: Could not write "%s", the selected sites could not be exported: %s
cs_CZ: Nelze zapsat „%s“, vybraná místa nelze exportovat: %s

en: Could not write "%s":
cs_CZ: Nelze zapsat „%s“:

en: Could not write key file: %s
cs_CZ: Nelze zapsat soubor s klíčem: %s

en: Could not write to local file
cs_CZ: Nelze zapsat místní soubor

en: Could not write to log file: %s
cs_CZ: Nelze zapsat do souboru protokolu: %s

en: Could not write to socket: %s
cs_CZ: Nelze zapsat do soketu: %s

en: Country:
cs_CZ: Země:

en: Crea&te new file
cs_CZ: &Vytvořit nový soubor

en: Create &missing local directory and enter it
cs_CZ: &Vytvořit chybějící místní složku a vstoupit do ní

en: Create &missing remote directory and enter it
cs_CZ: &Vytvořit chybějící vzdálenou složku a vstoupit do ní

en: Create a new subdirectory in the current directory
cs_CZ: Vytvořit novou podsložku v aktuální složce

en: Create a new subdirectory in the current directory and change into it
cs_CZ: Vytvořit novou podsložku v aktuální složce a vstoupit do ní

en: Create a new, empty file in the current directory
cs_CZ: Vytvoří nový prázdný soubor v aktuální složce

en: Create director&y and enter it
cs_CZ: &Vytvořit složku a vstoupit do ní

en: Create directory
cs_CZ: Nová složka

en: Create empty file
cs_CZ: Vytvořit prázdný soubor

en: Creating directory
cs_CZ: Vytváření složky

en: Creating directory '%s'...
cs_CZ: Vytváření složky „%s“...

en: Critical error
cs_CZ: Kritická chyba

en: Critical error:
cs_CZ: Kritická chyba:

en: Critical file transfer error
cs_CZ: Kritická chyba při přenosu souboru

en: Critical file transfer error after transferring %s in %s
cs_CZ: Kritická chyba při přenosu souboru po přenesení %s v %s

en: Cu&stomer encryption
cs_CZ: Š&ifrování zákazníka

en: Current remote directory (%s) is not below the synchronization root (%s).
    Synchronized browsing has been disabled.
cs_CZ: Aktuální vzdálená složka (%s) není pod kořenem synchronizace (%s).
    Synchronizované procházení je zakázáno.

en: Current transfer type is set to ASCII.
cs_CZ: Aktuální způsob přenosu je nastaven na ASCII.

en: Current transfer type is set to automatic detection.
cs_CZ: Aktuální způsob přenosu je nastaven na automatickou detekci.

en: Current transfer type is set to binary.
cs_CZ: Aktuální způsob přenosu je nastaven na binární.

en: Curve:
cs_CZ: Křivka:

en: Cus&tom
cs_CZ: V&lastní

en: Cus&tomer Key:
cs_CZ: &Klíč zákazníka:

en: Custom KMS ARN
cs_CZ: Vlastní KMS ARN

en: Custom KMS ARN id cannot be empty.
cs_CZ: Vlastní KMS ARN id nesmí být prázdné.

en: Custom filter set
cs_CZ: Vlastní sada filtrů

en: Custom key cannot be empty.
cs_CZ: Vlastní klíč nemůže být prázdný.

en: Custom key length must be 256-bit.
cs_CZ: Délka vlastního klíče musí být 256 bitů.

en: Custom server
cs_CZ: Vlastní server

en: Cyan
cs_CZ: Azurová

en: D&ata type
cs_CZ: Typ &dat

en: D&ecimal prefixes using SI symbols (e.g. 1 KB = 1000 bytes)
cs_CZ: &Desítkové předpony s použitím značek SI (např. 1 kB = 1000 bajtů)

en: D&efault
cs_CZ: Vý&chozí

en: D&elete
cs_CZ: &Odstranit

en: D&irectory comparison
cs_CZ: &Porovnání složek

en: D&isable all
cs_CZ: &Zakázat všechny

en: D&o not save passwords
cs_CZ: &Neukládat hesla

en: D&uplicate
cs_CZ: D&uplikovat

en: DOS-like with virtual paths
cs_CZ: Jako DOS, ale s virtuálními cestami

en: Data socket closed too early.
cs_CZ: Datový soket se uzavřel příliš brzy.

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Date formatting
cs_CZ: Formátování data

en: Date/time format
cs_CZ: Formát data a času

en: Date/time unknown
cs_CZ: Neznámé datum nebo čas

en: Debug
cs_CZ: Ladění

en: Debugging settings
cs_CZ: Nastavení ladění

en: Default &local directory:
cs_CZ: Výchozí mís&tní složka:

en: Default (AWS/S3)
cs_CZ: Výchozí (AWS/S3)

en: Default (Autodetect)
cs_CZ: Výchozí (automatická detekce)

en: Default editor not properly quoted.
cs_CZ: Výchozí editor nemá správně zadány uvozovky.

en: Default file exists action
cs_CZ: Výchozí chování, pokud soubor již existuje

en: Default r&emote directory:
cs_CZ: Výchozí v&zdálená složka:

en: Default remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path for the selected server type.
cs_CZ: Výchozí vzdálenou cestu nelze zpracovat. Ujistěte se, zda je platnou absolutní cestou pro vybraný typ serveru.

en: Default system language
cs_CZ: Výchozí jazyk systému

en: Default transfer mode:
cs_CZ: Výchozí režim přenosu:

en: Default transfer type:
cs_CZ: Výchozí typ přenosu:

en: Default: http://ip.filezilla-project.org/ip.php
cs_CZ: Výchozí: http://ip.filezilla-project.org/ip.php

en: Delay between failed connection attempts has to be between 1 and 999 seconds.
cs_CZ: Interval mezi neúspěšnými pokusy o připojení musí být mezi 1 a 999 sekundami.

en: Delaying connection for %d second due to previously failed connection attempt... | Delaying connection for %d seconds due to previously failed connection attempt...
cs_CZ[0]: Připojení odloženo o %d sekundu vzhledem k předchozímu neúspěšnému pokusu o připojení...
cs_CZ[1]: Připojení odloženo o %d sekundy vzhledem k předchozímu neúspěšnému pokusu o připojení...
cs_CZ[2]: Připojení odloženo o %d sekund vzhledem k předchozímu neúspěšnému pokusu o připojení...

en: Delete Site Manager entries
cs_CZ: Odstranit položky ze správce míst

en: Delete selected directory
cs_CZ: Odstranit vybranou složku

en: Delete selected files and directories
cs_CZ: Odstranit vybrané soubory a složky

en: Deleting "%s"
cs_CZ: Odstraňování „%s“

en: Deleting %u files from "%s"
cs_CZ: Odstraňování %u souborů z „%s“

en: Deleting symbolic link
cs_CZ: Odstraňování symbolického odkazu

en: Desktop
cs_CZ: Plocha

en: Details
cs_CZ: Podrobnosti

en: Details for new key:
cs_CZ: Podrobnosti nového klíče:

en: Detected newer version of FileZilla
cs_CZ: Zjištěna novější verze aplikace FileZilla

en: Dire&ctories
cs_CZ: &Složky

en: Direction
cs_CZ: Směr

en: Directory
cs_CZ: Složka

en: Directory access permissions
cs_CZ: Přístupová práva složky

en: Directory comparison
cs_CZ: Porovnání složek

en: Directory comparison failed
cs_CZ: Porovnání složek se nezdařilo

en: Directory containing the logfile does not exist or filename is invalid.
cs_CZ: Složka se souborem protokolu neexistuje, nebo má neplatný název.

en: Directory listing &filters...
cs_CZ: Výpis složky a &filtrů ...

en: Directory listing aborted by user
cs_CZ: Výpis složky přerušen uživatelem

en: Directory listing failed
cs_CZ: Výpis složky se nezdařil

en: Directory listing filters
cs_CZ: Výpis složky filtry

en: Directory listing of "%s" successful
cs_CZ: Výpis složky „%s“ proběhl úspěšně

en: Directory listing successful
cs_CZ: Výpis složky proběhl úspěšně

en: Disa&ble all
cs_CZ: Z&akázat všechny

en: Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
cs_CZ: Zakázat synchronizované procházení a pokračovat ve změně vzdálené složky?

en: Disable this option again if you will not be able to see the correct directory contents anymore.
cs_CZ: Pokud se přestane správně zobrazovat obsah složek, zakažte toto nastavení.

en: Disconnect from server
cs_CZ: Odpojení od serveru

en: Disconnected from server
cs_CZ: Odpojen od serveru

en: Disconnected from server: %s
cs_CZ: Odpojen od serveru: %s

en: Disconnecting from previous server
cs_CZ: Odpojování od předchozího serveru

en: Disconnects from the currently visible server
cs_CZ: Odpojení od aktuálně zobrazeného serveru

en: Display about dialog
cs_CZ: Zobrazí dialog s informacemi o programu

en: Do &not use default editor
cs_CZ: &Nepoužívat výchozí editor

en: Do the same with &all selected files already being edited
cs_CZ: Provést to samé se &všemi soubory, které jsou upravovány

en: Do you really want to close FileZilla?
cs_CZ: Opravdu chcete ukončit aplikaci FileZilla?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries and the transfer queue?
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit všechny položky ve správci míst a vymazat frontu přenosů?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries?
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit všechny položky ve správci míst?

en: Do you really want to delete the selected entries?
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit vybrané položky?

en: Do you really want to delete the transfer queue?
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit frontu přenosů?

en: Do you really want to send '%s' to the server?
cs_CZ: Opravdu chcete poslat „%s“ serveru?

en: Do you want to reopen this file?
cs_CZ: Chcete znovu otevřít tento soubor?

en: Docs
cs_CZ: Dokumentace

en: Documentation
cs_CZ: Dokumentace

en: Don't use external IP address on &local connections.
cs_CZ: Nepoužívat externí IP adresu pro &místní připojení.

en: Dotfiles are filenames starting with a dot, e.g. .htaccess
cs_CZ: Tečkové soubory jsou soubory začínající tečkou, například .htaccess

en: Double-click action
cs_CZ: Akce po dvojitém kliknutí

en: Download
cs_CZ: Stáhnout

en: Download &limit:
cs_CZ: Limit s&tahování:

en: Download limit: %s/s
cs_CZ: Limit pro stahování: %s/s

en: Download limit: none
cs_CZ: Limit pro stahování: žádný

en: Download search results
cs_CZ: Stáhnout výsledky hledání

en: Download selected directory
cs_CZ: Stáhnout vybranou složku

en: Download selected files and directories
cs_CZ: Stáhnout vybrané soubory a složky

en: Download speed: %s/s
    Upload speed: %s/s
cs_CZ: Rychlost stahování: %s/s
    Rychlost odesílání: %s/s

en: Downloading
cs_CZ: Stahování

en: Downloading %s
cs_CZ: Stahování %s

en: Downloading update...
cs_CZ: Stahování aktualizace...

en: Drag&drop between different instances of FileZilla has not been implemented yet.
cs_CZ: Přetažení mezi různými instancemi aplikace FileZilla zatím nebylo implementováno.

en: Drag&drop between different servers has not been implemented yet.
cs_CZ: Přetažení mezi různými servery zatím nebylo implementováno.

en: Dupl&icate
cs_CZ: Dupli&kovat

en: E&nable all
cs_CZ: Povolit &všechny

en: E&nter directory
cs_CZ: Ot&evřít složku

en: E&xecute
cs_CZ: Sp&ouštění

en: E&xit
cs_CZ: &Konec

en: E&xport...
cs_CZ: &Exportovat...

en: E-Mail:
cs_CZ: E-mail:

en: Each filter needs at least one condition.
cs_CZ: Každý filtr musí mít alespoň jednu podmínku.

en: Edit filters
cs_CZ: Upravit filtry

en: Edit the file with the configured editor and upload changes to the server.
cs_CZ: Upravovat soubor nastaveným editorem a odeslat změny na server.

en: Editing directories is not supported
cs_CZ: Úprava složek není podporována

en: Editing failed
cs_CZ: Úpravy se nezdařily

en: Editing search results
cs_CZ: Úprava výsledků hledání

en: Either you or your system administrator has disabled checking for updates. Please re-enable checking for updates to obtain more information.
cs_CZ: Buď vy, nebo váš systémový správce zakázal kontrolu aktualizací. Abyste získali více informací je potřeba kontrolu aktualizací znovu povolit.

en: Email:
cs_CZ: E-mail:

en: Empty command
cs_CZ: Prázdný příkaz

en: Empty directory listing
cs_CZ: Prázdný výpis složky

en: Empty directory.
cs_CZ: Prázdná složka.

en: Empty filter names are not allowed.
cs_CZ: Filtr musí mít název.

en: Empty name
cs_CZ: Chybí název

en: En&able all
cs_CZ: P&ovolit všechny

en: Enable invalid character &filtering
cs_CZ: Povolit &filtrování neplatných znaků

note: @translator: Keep short
en: Encr&yption Passphrase:
cs_CZ: &Heslo pro šifrování:

en: Encrypted
cs_CZ: Šifrovaný

en: Encryption
cs_CZ: Šifrování

en: Encryption &key:
cs_CZ: &Klíč pro šifrování:

en: Encryption details
cs_CZ: Podrobnosti šifrování

en: Encryption passphrase is not set
cs_CZ: Není zadáno heslo pro šifrování

en: End comparison and change sorting order?
cs_CZ: Ukončit porovnání a změnit řazení?

en: End comparison and open quick search?
cs_CZ: Ukončit porovnání a otevřít rychlé vyhledávání?

en: Enter &custom command...
cs_CZ: Zadat &vlastní příkaz...

en: Enter 0 for unlimited speed.
cs_CZ: Zadejte 0 pro neomezenou rychlost.

en: Enter command
cs_CZ: Zadejte příkaz

en: Enter custom command
cs_CZ: Zadat vlastní příkaz

en: Enter directory
cs_CZ: Otevřít složku

en: Enter filter name
cs_CZ: Zadejte název filtru

en: Enter master password
cs_CZ: Zadejte centrální heslo

en: Enter name for filterset
cs_CZ: Zadejte název sady filtrů

en: Enter new name for filterset
cs_CZ: Zadejte nový název sady filtrů

en: Enter password
cs_CZ: Zadejte heslo

en: Enter selected directory
cs_CZ: Otevřít vybranou složku

en: Enter the address of the server. To specify the server protocol, prepend the host with the protocol identifier. If no protocol is specified, the default protocol (ftp://) will be used. You can also enter complete URLs in the form protocol://user:pass@host:port here, the values in the other fields will be overwritten then.
    
    Supported protocols are:
    - ftp:// for normal FTP with optional encryption
    - sftp:// for SSH file transfer protocol
    - ftps:// for FTP over TLS (implicit)
    - ftpes:// for FTP over TLS (explicit)
cs_CZ: Zadejte adresu serveru. Pokud chcete zadat protokol, připojte jeho označení před název hostitele. Pokud žádný nezadáte použije se výchozí hodnota (ftp://). Do tohoto pole můžete též zadat kompletní URL ve formátu protokol://uživatel:heslo@hostitel:port, hodnoty v ostatních polích pak budou přepsány.
    
    Podporované protokoly:
    - ftp:// pro běžné FTP s možností šifrování
    - sftp:// pro protokol přenosu souborů přes SSH
    - ftps:// pro FTP přes TLS (implicitní)
    - ftpes:// pro FTP přes TLS (explicitní)

en: Enter the password for the file '%s'.
    The converted file will be protected with the same password.
cs_CZ: Zadejte heslo pro soubor „%s“.
    Převedený soubor bude chráněn stejným heslem.

en: Enter the port on which the server listens. The default for FTP is 21, the default for SFTP is 22.
cs_CZ: Zadejte port, na kterém server naslouchá. Výchozí port pro FTP je 21, pro SFTP je 22.

en: Enter username
cs_CZ: Zadejte jméno uživatele

en: Enter username and password
cs_CZ: Zadejte uživatelské jméno a heslo

en: Entered file would transfer as ASCII
cs_CZ: Zadaný soubor bude přenesen jako ASCII

en: Entered file would transfer as binary
cs_CZ: Zadaný soubor bude přenesen jako binární

en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Error exporting settings
cs_CZ: Při exportu nastavení došlo k chybě

en: Error importing
cs_CZ: Při importu došlo k chybě

en: Error loading queue
cs_CZ: Chyba při načítání fronty

en: Error loading xml file
cs_CZ: Chyba při načítání XML souboru

en: Error saving queue
cs_CZ: Chyba při ukládání fronty

en: Error starting program
cs_CZ: Chyba spouštění programu

en: Error writing xml file
cs_CZ: Chyba při zápisu XML souboru

en: Error:
cs_CZ: Chyba:

en: Example: png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open
cs_CZ: Příklad: png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open

en: Examples
cs_CZ: Příklady

en: Exe&cute
cs_CZ: Spo&uštění

en: Executable contains no version info, cannot check for updates.
cs_CZ: Spustitelný soubor neobsahuje informaci o verzi, nelze zkontrolovat aktualizace.

en: Expired!
cs_CZ: Vypršel!

en: Explorer
cs_CZ: Průzkumník

en: Export &Filters
cs_CZ: Exportovat f&iltry

en: Export &Queue
cs_CZ: Exportovat &frontu

en: Export &Settings
cs_CZ: Exportovat &nastavení

en: Export settings
cs_CZ: Nastavení exportu

en: F&ilter name:
cs_CZ: Ná&zev filtru:

en: FTP - File Transfer Protocol with optional encryption
cs_CZ: FTP - File Transfer Protocol s možností šifrování

en: FTP - Insecure File Transfer Protocol
cs_CZ: FTP - Nezabezpečený File Transfer Protocol

en: FTP Keep-alive
cs_CZ: Udržovat připojení FTP

en: FTP Proxy
cs_CZ: FTP proxy

en: FTP uses secondary connections for data transfers. These additional connections can be established in two ways.
cs_CZ: FTP používá sekundární připojení pro přenos dat. Tato další připojení mohou být navázána dvěma způsoby.

en: FTP: File Types
cs_CZ: FTP: Typy souborů

en: FTPES - FTP over explicit TLS
cs_CZ: FTPES - FTP přes explicitní TLS

en: FTPS - FTP over implicit TLS
cs_CZ: FTPS - FTP přes implicitní TLS

en: Failed to change directory
cs_CZ: Nezdařilo se změnit složku

en: Failed to change language
cs_CZ: Nezdařilo se změnit jazyk

en: Failed to convert command to 8 bit charset
cs_CZ: Nepodařilo se převést příkaz na 8bitovou znakovou sadu

en: Failed to copy or move sites
cs_CZ: Nezdařilo se zkopírovat nebo přesunout místa

en: Failed to create backup copy of xml file
cs_CZ: Nezdařilo se vytvořit záložní kopii XML souboru

en: Failed to create listen socket on port %d, aborting.
cs_CZ: Nezdařilo se vytvořit naslouchající soket na portu %d, probíhá přerušení.

en: Failed to create listening socket for active mode transfer
cs_CZ: Nezdařilo se vytvořit naslouchající soket pro aktivní režim přenosu

en: Failed to decrypt server password.
cs_CZ: Nepodařilo se dešifrovat heslo serveru.

en: Failed to get 'My Documents' path
cs_CZ: Nezdařilo se získat cestu ke složce „Dokumenty“

en: Failed to get desktop path
cs_CZ: Nezdařilo se získat cestu k Ploše

en: Failed to get peer address of control connection, connection closed.
cs_CZ: Nezdařilo se získat adresu kontrolního připojení druhé strany, připojení ukončeno.

en: Failed to get peer address of data connection, connection closed.
cs_CZ: Nezdařilo se získat adresu datového připojení druhé strany, připojení ukončeno.

en: Failed to load panels, invalid resource files?
cs_CZ: Nezdařilo se načíst panely, poškozené soubory prostředků?

en: Failed to load private key: %s
cs_CZ: Chyba při načítání soukromého klíče: %s

en: Failed to open "%s" for appending/writing
cs_CZ: Nezdařilo se otevřít „%s“ pro přidávání nebo zapisování

en: Failed to open "%s" for reading
cs_CZ: Nezdařilo se otevřít „%s“ pro čtení

en: Failed to open "%s" for writing
cs_CZ: Nezdařilo se otevřít „%s“ pro zapisování

en: Failed to parse returned path.
cs_CZ: Nelze analyzovat vrácenou cestu.

en: Failed to receive data
cs_CZ: Nezdařilo se přijmout data

en: Failed to retrieve directory listing
cs_CZ: Nezdařilo se získat výpis složky

en: Failed to retrieve external IP address, aborting.
cs_CZ: Nezdařilo se získat externí IP adresu, probíhá přerušení.

en: Failed to retrieve external IP address, using local address
cs_CZ: Nezdařilo se získat externí IP adresu, použije se místní

en: Failed to retrieve local IP address, aborting.
cs_CZ: Nezdařilo se získat místní IP adresu. Probíhá přerušení.

en: Failed to retrieve local IP address.
cs_CZ: Nezdařilo se získat místní IP adresu.

en: Failed to retrieve the external IP address.
cs_CZ: Nezdařilo se získat externí IP adresu.

en: Failed to send command.
cs_CZ: Nezdařilo se poslat příkaz.

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language
cs_CZ: Nezdařilo se nastavit jazyk na %s (%s), používá se výchozí jazyk systému

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language (%s, %s).
cs_CZ: Nezdařilo se nastavit jazyk na %s (%s), používá se výchozí jazyk systému (%s, %s).

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language.
cs_CZ: Nezdařilo se nastavit jazyk na %s (%s), používá se výchozí jazyk systému.

en: Failed to set language to %s, using default system language
cs_CZ: Nezdařilo se nastavit jazyk na %s, používá se výchozí jazyk systému

en: Failed to set language to %s, using default system language (%s, %s).
cs_CZ: Nezdařilo se nastavit jazyk na %s, používá se výchozí jazyk systému (%s, %s).

en: Failed to set language to %s, using default system language.
cs_CZ: Nezdařilo se nastavit jazyk na %s, používá se výchozí jazyk systému.

en: Failed to validate settings
cs_CZ: Chyba v nastavení

en: Failed to write to file %s
cs_CZ: Došlo k chybě při zápisu do souboru %s

en: Failed to write xml file
cs_CZ: Došlo k chybě při zápisu XML souboru

en: Failed transfers
cs_CZ: Neúspěšné přenosy

en: Fall back to active mode
cs_CZ: Vrátit se k aktivnímu režimu

en: Fil&e sizes
cs_CZ: &Velikosti souborů

en: Fil&e:
cs_CZ: Sou&bor:

en: Fil&es
cs_CZ: Sou&bory

en: File
cs_CZ: Soubor

en: File does not contain any importable data.
cs_CZ: Soubor neobsahuje žádné údaje, které lze importovat.

en: File editing
cs_CZ: Úprava souborů

en: File exists
cs_CZ: Soubor existuje

en: File exists action
cs_CZ: Soubor již existuje

en: File has changed
cs_CZ: Soubor byl změněn

en: File lists
cs_CZ: Výpis souborů a složek

en: File not found
cs_CZ: Soubor nebyl nalezen

en: File search
cs_CZ: Hledání souboru

en: File transfer aborted by user
cs_CZ: Přenos souborů přerušen uživatelem

en: File transfer aborted by user after transferring %s in %s
cs_CZ: Přenos souborů přerušen uživatelem po přenesení %s v %s

en: File transfer failed
cs_CZ: Přenos souboru se nezdařil

en: File transfer failed after transferring %s in %s
cs_CZ: Přenos souborů se nezdařil po přenesení %s v %s

en: File transfer skipped
cs_CZ: Přenos souboru přeskočen

en: File transfer successful
cs_CZ: Přenos souboru úspěšný

en: File transfer successful, transferred %s in %s
cs_CZ: Přenos souboru úspěšný, přeneseno %s za %s

en: File transfers still in progress.
cs_CZ: Přenosy souborů stále probíhají.

en: FileZilla Error
cs_CZ: FileZilla hlásí chybu

en: FileZilla can now test your configuration to ensure everything is configured properly.
cs_CZ: FileZilla nyní může otestovat vaše nastavení, aby se ujistila, že je vše nastaveno správně.

en: FileZilla is already connected to a server.
cs_CZ: Aplikace FileZilla je již k serveru připojena.

en: FileZilla needs to be restarted for the language change to take effect.
cs_CZ: Aby se změna jazyka uplatnila, je nutné aplikaci FileZilla restartovat.

en: FileZilla updates
cs_CZ: Aktualizace aplikace FileZilla

en: Filelist status &bars
cs_CZ: S&tavový řádek seznamu souborů

en: Filename
cs_CZ: Název souboru

en: Filename cannot be constructed for directory %s and filename %s
cs_CZ: Nelze sestavit název souboru pro složku %s a název souboru %s

en: Filename invalid
cs_CZ: Neplatný název souboru

en: Filename unchanged
cs_CZ: Název souboru nezměněn

en: Filename:
cs_CZ: Název souboru:

en: Filenames may not contain any of the following characters: / * ? < > |
cs_CZ: Názvy souborů nesmí obsahovat žádný z těchto znaků: / * ? < > |

en: Filenames may not contain any of the following characters: / \ : * ? " < > |
cs_CZ: Názvy souborů nesmí obsahovat žádný z těchto znaků: / \ : * ? " < > |

en: Files currently being edited
cs_CZ: Právě upravované soubory

en: Files matching a filter rule are removed from directory listings.
cs_CZ: Soubory, které splňují pravidlo filtru nejsou ve výpisu složky zobrazeny.

en: Filesize
cs_CZ: Velikost souboru

en: Filesize format
cs_CZ: Formát velikosti

en: Filetype
cs_CZ: Typ souboru

en: Filetype associations
cs_CZ: Přidružení podle typu souboru

en: Filter applies to:
cs_CZ: Filtr platí pro:

en: Filter invalid characters in filenames
cs_CZ: Filtrovat neplatné znaky v názvech souborů

en: Filter name already exists
cs_CZ: Filtr s tímto názvem již existuje

en: Filter out items matching all of the following
cs_CZ: Filtrovat položky, které odpovídají všem následujícím parametrům

en: Filter out items matching any of the following
cs_CZ: Fiiltrovat položky, které odpovídají některému z následujících parametrů

en: Filter out items matching none of the following
cs_CZ: Filtrovat položky, které neodpovídají žádné následujícím parametrům

en: Filter out items matching not all of the following
cs_CZ: Filtrovat položky, které neodpovídají všem následujícím parametrům

en: Filter set already exists
cs_CZ: Sada filtrů s tímto názvem již existuje

en: Filter the directory listings
cs_CZ: Filtrovat výpisy složek

en: Filter validation failed
cs_CZ: Ověření filtru se nezdařilo

en: Find &files
cs_CZ: Hledat s&oubory

en: Find d&irectories
cs_CZ: Hledat s&ložky

en: Fingerprint (SHA-1):
cs_CZ: Otisk (SHA-1):

en: Fingerprint (SHA-256):
cs_CZ: Otisk (SHA-256):

en: Fingerprints:
cs_CZ: Otisk:

en: Firewall and router configuration wizard
cs_CZ: Průvodce nastavením firewallu a routeru

en: For more detailed information about what these options do, please run the network configuration wizard.
cs_CZ: Pro podrobnější informace o těchto nastaveních, spusťte průvodce nastavením sítě.

en: For reliability you should specify a range of at least 10 ports.
cs_CZ: Pro zajištění spolehlivosti byste měli zadat rozsah alespoň 10 portů.

en: For this session the default settings will be used. Any changes to the settings will not be saved.
cs_CZ: Pro tuto relaci bude použito výchozí nastavení, změny nastavení nebudou uloženy.

en: Forbidden character in file extension.
cs_CZ: V připoně souboru jsou zakázané znaky.

en: Force &UTF-8
cs_CZ: Vynutit &UTF-8

en: Force showing &hidden files
cs_CZ: Vynutit zobrazování &skrytých souborů

en: Force showing hidden files
cs_CZ: Vynutit zobrazování skrytých souborů

en: Format specifications:
cs_CZ: Specifikace formátu:

en: Format: Extension followed by properly quoted command and arguments.
cs_CZ: Formát: Přípona, následovaná správně uvozeným příkazem a jeho parametry.

note: @translator: Two examples: Found new nightly 2014-04-03\n, Found new release 3.9.0.1\n
en: Found new %s %s
cs_CZ: Nalezena nová %s %s

note: @translator: Placeholders will be filled with dates
en: From %s to %s
cs_CZ: Od %s do %s

en: Function %s failed
cs_CZ: Funkce %s selhala

en: Further documentation
cs_CZ: Další dokumentace

en: General
cs_CZ: Všeobecné

en: General SOCKS server failure
cs_CZ: Nastala chyba všeobecného SOCKS serveru

en: Generic proxy
cs_CZ: Všeobecná proxy

en: Get external IP address from the following URL:
cs_CZ: Získat externí IP adresu z následujícího URL:

en: Getting help
cs_CZ: Získat pomoc

en: Given filterset name already exists, overwrite filter set?
cs_CZ: Zadaný název sady filtrů již existuje, přepsat?

en: Global bookmarks
cs_CZ: Globální záložky

en: Green
cs_CZ: Zelená

en: Group permissions
cs_CZ: Oprávnění skupiny

en: H&igh
cs_CZ: &Vysoká

en: HTTPS - HTTP over TLS
cs_CZ: HTTPS - HTTP přes TLS

en: Hidden
cs_CZ: Skrytý

en: High
cs_CZ: Vysoká

en: Highest
cs_CZ: Nejvyšší

en: Highest available port has to be a number between 1024 and 65535.
cs_CZ: Nejvyšší využitelný port musí být číslo mezi 1024 a 65535.

en: Hold the shift key to toggle the filter state on both sides simultaneously.
cs_CZ: Podržením klávesy SHIFT se stav filtrů bude na obou stranách přepínat současně.

en: Homepage:
cs_CZ: Domovská stránka:

en: Host key mismatch
cs_CZ: Nesouhlasí hostitelský klíč

note: @translator: Keep short
en: Host name of identity service
cs_CZ: Hostitel identitní služby

en: Host starts with '[' but no closing bracket found.
cs_CZ: Hostitel začíná „[“, ale ukončující část závorky nebyla nalezena.

en: Host unreachable
cs_CZ: Hostitel je nedostupný

en: Host:
cs_CZ: Hostitel:

en: Hostkey algorithm:
cs_CZ: Algoritmus hostitelského klíče:

en: Hours,
cs_CZ: hodin,

en: I &forgot my master password. Delete all passwords stored with this key.
cs_CZ: &Neznám centrální heslo. Odstranit všechna hesla uložená pod tímto klíčem.

en: I&SO 8601 (example: 15:47)
cs_CZ: IS&O 8601 (příklad: 15:47)

en: IPv6 addresses are not supported with SOCKS4 proxy
cs_CZ: SOCKS4 proxy nepodporuje adresy IPv6

note: @translator: Keep short
en: Identity &host:
cs_CZ: &Hostitel identitní služby:

note: @translator: Keep short
en: Identity service path:
cs_CZ: Cesta identitní služby:

en: If no data is sent or received during an operation for longer than the specified time, the connection will be closed and FileZilla will try to reconnect.
cs_CZ: Pokud během této doby nebudou žádná data přijata nebo odeslána, připojení bude ukončeno a aplikace FileZilla se pokusí navázat nové.

en: If reporting bugs, please provide logs with "Verbose" logging level.
cs_CZ: Při hlášení chyb uveďte protokoly s nastavenou úrovní „Podrobné“.

en: If the automatic test at the end of this wizard succeeds, but you cannot transfer files to a particular server, the server might be misconfigured and you should try active mode. You can set the transfer mode on a per-server basis in the Site Manager.
cs_CZ: Pokud automatický test na konci tohoto průvodce uspěje, ale přesto nepůjde přenášet soubory s nějakým serverem, je možné, že je daný server nesprávně nastaven a měli byste vyzkoušet aktivní režim. Režim přenosu lze pro jednotlivé servery nastavit ve správci míst.

en: If the fallback option is enabled, you will be able to connect to misconfigured servers which reject the selected transfer mode.
cs_CZ: Pokud je povolen návrat k druhému režimu, budete schopni se připojit k nesprávně nastaveným serverům, které odmítnou vybraný režim přenosu.

en: If the host key change was not expected, please contact the server administrator.
cs_CZ: Pokud změna hostitelského klíče nebyla očekávána, obraťte se na správce serveru.

en: If the problem persists, some router and/or firewall keeps blocking FileZilla.
cs_CZ: Pokud problém potrvá, některý router nebo firewall blokuje aplikaci FileZilla.

en: If the problem persists, some router and/or firewall keeps interrupting the connection.
cs_CZ: Pokud problém potrvá, některý router nebo firewall stále přerušuje připojení.

en: If the size of the logfile reaches the limit, it gets renamed by adding ".1" to the end of the filename (possibly overwriting older logfiles) and a new file gets created.
cs_CZ: Pokud velikost souboru protokolu dosáhne omezené velikosti, bude přejmenován přidáním „.1“ za konec názvu souboru (což případně přepíše starší soubory protokolu) a vytvoří se nový soubor.

en: If the symlink points to a directory, FileZilla can either delete the symbolic link or remove the contents of the linked directory.
cs_CZ: Pokud symbolický odkaz ukazuje na složku, může aplikace FileZilla buď odstranit symbolický odkaz nebo odstranit obsah odkazované složky.

en: If this problem persists, please contact your router or firewall manufacturer for a solution.
cs_CZ: Pokud problém potrvá, obraťte se na výrobce routeru nebo firewallu.

en: If this problem stays, please contact your router manufacturer.
cs_CZ: Pokud problém potrvá, kontaktujte výrobce routeru.

en: If using 'overwrite if newer', your system time has to be synchronized with the server. If the time differs (e.g. different timezone), specify a time offset in the site manager.
cs_CZ: Pokud používáte „Přepsat, pokud je novější“, musí být váš systémový čas synchronizován se serverem. Pokud se čas liší (například jiná časová zóna), nastavte rozdíl času ve správci míst.

en: If using timestamp based comparison, consider two files equal if their timestamp difference does not exceed this threshold.
cs_CZ: Pokud používáte porovnání podle času souboru, jsou za stejné považovány takové soubory, jejichž rozdíl času nepřekročí tento práh.

en: If you change the language, you need to restart FileZilla.
cs_CZ: Po změně jazyka je třeba aplikaci FileZilla restartovat.

en: If you click on test, FileZilla will connect to probe.filezilla-project.org and will perform some simple tests.
cs_CZ: Po kliknutí na tlačítko Test se aplikace FileZilla připojí k probe.filezilla-project.org a provede několik jednoduchých testů.

en: If you close FileZilla, your changes will be lost.
cs_CZ: Pokud ukončíte aplikaci FileZilla, vaše změny budou ztraceny.

en: If you continue, your password and files will be sent in clear over the internet.
cs_CZ: Pokud budete pokračovat, vaše heslo a soubory budou poslány přes internet nezašifrované.

en: If you enter the wrong filetypes, those files may get corrupted when transferred.
cs_CZ: Pokud zadáte chybně typy souborů, mohou se pak při přenosu poškodit.

en: If you get any errors, your configuration is not correct.
cs_CZ: Pokud budou výsledkem nějaké chyby, není vaše nastavení v pořádku.

en: If you have problems to retrieve directory listings or to transfer files, try to change the default transfer mode.
cs_CZ: Máte-li problém získat výpis složky nebo přenést soubory, zkuste změnit výchozí režim přenosu.

en: If you keep having problems with a specific server, the server itself or a remote router or firewall might be misconfigured. In this case try to toggle passive mode and contact the server administrator for help.
cs_CZ: Pokud potíže s daným serverem trvají, pak tento server nebo vzdálený router nebo firewall nemusí být správně nastaven. Zkuste nastavit pasivní režim a obraťte se na správce serveru pro pomoc.

en: If you successfully complete the wizard and the final test succeeds, any firewalls and routers you have should be configured properly.
cs_CZ: Pokud dokončíte tohoto průvodce a závěrečný test uspěje, vaše firewally a routery by měli být správně nastaveny.

en: If you use a firewall, make sure FileZilla is allowed to accept connection on all given ports.
cs_CZ: Pokud používáte firewall, ubezpečte se, že má aplikace FileZilla povoleno přijmout připojení na všech zadaných portech.

en: If you use a router, make sure all these ports are forwarded to the machine you're running FileZilla on.
cs_CZ: Pokud používáte router, ubezpečte se, že všechny tyto porty jsou přesměrovány na počítač, na kterém je aplikace FileZilla spuštěna.

en: If your router keeps changing the IP address, please contact your router manufacturer.
cs_CZ: Pokud router pořád mění IP adresu, obraťte se na výrobce routeru.

en: Import settings
cs_CZ: Nastavení importu

en: Import successful
cs_CZ: Úspěšný import

en: Improperly quoted association.
cs_CZ: Přidružení typu souboru není správně uzavřeno do uvozovek.

en: In active mode, FileZilla has to listen on a port for data transfers. You have to specify which ports FileZilla will use.
cs_CZ: V aktivním režimu musí aplikace FileZilla poslouchat na portu pro datové přenosy. Musíte zadat, které porty bude aplikace FileZilla používat.

en: In case you have a router, you will have to forward all available ports, as FileZilla has no influence on the ports your system chooses.
cs_CZ: V případě, že máte router, musíte přesměrovat všechny dostupné porty, neboť aplikace FileZilla nemá vliv na to, jaký port operační systém vybere.

en: In order to use active mode, FileZilla needs to know your external IP address.
cs_CZ: Abyste mohli použít aktivní režim, musí aplikace FileZilla znát vaši externí IP adresu.

en: In passive mode, which is recommended for most users, FileZilla asks the server for a port and connects to the given port. Not much configuration has to be done for this.
cs_CZ: V pasivním režimu, který je doporučen většině uživatelů, se aplikace FileZilla zeptá serveru na port a pak se na něj připojí. K tomuto není potřeba mnoho nastavovat.

en: Incorrect password
cs_CZ: Nesprávné heslo

en: Information about the latest version of FileZilla could not be retrieved. Please try again later.
cs_CZ: Nelze získat informaci o poslední verzi aplikace FileZilla. Opakujte akci později.

en: Initializing TLS...
cs_CZ: Inicializace TLS...

en: Insecure %s connection
cs_CZ: Nezabezpečené %s spojení

en: Insecure algorithm!
cs_CZ: Málo bezpečný algoritmus!

en: Insecure server, it does not support FTP over TLS.
cs_CZ: Nezabezpečený server, nepodporuje FTP přes TLS.

en: Interactive
cs_CZ: Interaktivní

en: Interface
cs_CZ: Uživatelské rozhraní

en: Intermediate certificate
cs_CZ: Zprostředkující certifikát

en: Interrupted by user
cs_CZ: Přerušeno uživatelem

en: Invalid Content-Length
cs_CZ: Neplatný Content-Length

en: Invalid HTTP Response
cs_CZ: Neplatná HTTP odpověď

en: Invalid character sequence received, disabling UTF-8. Select UTF-8 option in site manager to force UTF-8.
cs_CZ: Přijata neplatná posloupnost znaků, vypíná se UTF-8. Pokud chcete vynutit používání UTF-8, nastavte UTF-8 ve správci míst.

en: Invalid chunk size
cs_CZ: Neplatná velikost části

en: Invalid data received
cs_CZ: Přijata neplatná data

en: Invalid date
cs_CZ: Neplatné datum

en: Invalid filename
cs_CZ: Neplatný název souboru

en: Invalid hash: %s
cs_CZ: Neplatný hash: %s

en: Invalid host, after closing bracket only colon and port may follow.
cs_CZ: Neplatný hostitel, po uzavírací závorce může následovat pouze dvojtečka a číslo portu.

en: Invalid hostname: %s
cs_CZ: Neplatné jméno hostitele: %s

en: Invalid input
cs_CZ: Neplatný vstup

en: Invalid line
cs_CZ: Neplatný řádek

en: Invalid path
cs_CZ: Neplatná cesta

en: Invalid port given. The port has to be a value from 1 to 65535.
cs_CZ: Zadán neplatný port. Port musí mít hodnotu mezi 1 a 65535.

en: Invalid protocol specified. Valid protocols are:
    ftp:// for normal FTP with optional encryption,
    sftp:// for SSH file transfer protocol,
    ftps:// for FTP over TLS (implicit) and
    ftpes:// for FTP over TLS (explicit).
cs_CZ: Zadán neplatný protokol. Platné protokoly jsou:
    ftp:// pro běžné FTP s možností šifrování,
    sftp:// pro protokol přenosu souborů přes SSH,
    ftps:// pro FTP přes TLS (implicitní) a
    ftpes:// pro FTP přes TLS (explicitní).

en: Invalid proxy host, after closing bracket only colon and port may follow.
cs_CZ: Neplatný hostitel proxy, po uzavírací závorce může následovat pouze dvojtečka a číslo portu.

en: Invalid regular expression
cs_CZ: Neplatný regulární výraz

en: Invalid response code
cs_CZ: Neplatný kód odpovědi

en: Invalid search conditions: %s
cs_CZ: Neplatné podmínky vyhledávání: %s

en: Invalid site path
cs_CZ: Neplatná cesta místa

en: Invalid size in condition
cs_CZ: Neplatná velikost v podmínce

en: Invalid username given.
cs_CZ: Neplatné uživatelské jméno.

en: Invert Filter
cs_CZ: Obrátit filtr

en: Issuer
cs_CZ: Vydavatel

en: Jurisdiction country:
cs_CZ: Země soudní pravomoci:

en: Jurisdiction locality:
cs_CZ: Místo soudní pravomoci:

en: Jurisdiction state or province:
cs_CZ: Stát nebo oblast soudní pravomoci:

en: Keep directories on top
cs_CZ: Složky vždy na začátku výpisu

en: Keep in mind that not all servers support this feature and may return incorrect listings if this option is enabled. Although FileZilla performs some tests to check if the server supports this feature, the test may fail.
cs_CZ: Některé servery nemusí tuto vlastnost podporovat a nemusí vracet správné seznamy souborů, pokud je toto nastavení aktivní. Aplikace FileZilla se sice snaží server otestovat, zda tuto vlastnost podporuje, ale tyto testy mohou selhat.

en: Key exchange
cs_CZ: Výměna klíče

en: Key exchange:
cs_CZ: Výměna klíče:

en: Key file
cs_CZ: Soubor s klíčem

en: Key identifier:
cs_CZ: Identifikátor klíče:

en: L&owest
cs_CZ: Ne&jnižší

en: Language
cs_CZ: Jazyk

en: Language changed
cs_CZ: Jazyk změněn

en: Last modified
cs_CZ: Poslední změna

en: Layout
cs_CZ: Rozložení

en: Leave empty to keep existing data.
cs_CZ: Ponechte prázdné pro zachování existujících dat.

note: @translator: Keep this string as short as possible
en: Leave empty to keep existing password.
cs_CZ: Pro zachování stávajícího hesla nechte prázdné.

en: Limit for concurrent &downloads:
cs_CZ: Maximální &počet souběžných stahování:

en: Limit for concurrent &uploads:
cs_CZ: Ma&ximální počet souběžných odesílání:

en: Limit local ports
cs_CZ: Omezit místní porty

en: Limit size of logfile
cs_CZ: Omezit velikost souboru protokolu

en: Limit:
cs_CZ: Omezení:

en: Line length exceeded
cs_CZ: Překročena délka řádku

en: Linked against
cs_CZ: Sestaveno s

en: Listen socket closed
cs_CZ: Naslouchající soket uzavřen

en: Listing:
cs_CZ: Výpis:

en: Lo&west available port:
cs_CZ: &Nejnižší využitelný port:

en: Local
cs_CZ: Místní

en: Local &directory:
cs_CZ: &Místní složka:

en: Local file
cs_CZ: Místní soubor

en: Local file does not exist.
cs_CZ: Místní soubor neexistuje.

en: Local file is %s
cs_CZ: Místní soubor je %s

en: Local file is a directory instead of a regular file.
cs_CZ: Jako "místní soubor" je vybrána složka místo běžného souboru.

en: Local file is not a valid filename.
cs_CZ: Místní soubor není platný název souboru.

en: Local file search
cs_CZ: Hledání místních souborů

en: Local filters:
cs_CZ: Místní filtry:

en: Local path handling:
cs_CZ: Zpracování místní cesty:

en: Local results:
cs_CZ: Místní výsledky:

en: Local site:
cs_CZ: Místní složka:

en: Local size of '%s' does not match expected size: %d != %d
cs_CZ: Místní velikost '%s' neodpovídá očekávané velikosti: %d != %d

en: Locality:
cs_CZ: Lokalita:

en: Log file
cs_CZ: Soubor protokolu

en: Logged in
cs_CZ: Přihlášen

en: Logging
cs_CZ: Protokol činností

en: Login (optional):
cs_CZ: Přihlašovací jméno (volitelné):

en: Login data contains non-ASCII characters and server might not be UTF-8 aware. Cannot fall back to local charset since using proxy.
cs_CZ: Údaje pro přihlášení obsahují i jiné než ASCII znaky a server by nemusel podporovat UTF-8. Nelze se vrátit k místní znakové sadě, protože je použito proxy.

en: Login data contains non-ASCII characters and server might not be UTF-8 aware. Trying local charset.
cs_CZ: Údaje pro přihlášení obsahují i jiné než ASCII znaky a server by nemusel podporovat UTF-8. Probíhá pokus o použití místní znakové sady.

en: Login sequence fully executed yet not logged in, aborting.
cs_CZ: Přihlašovací sekvence byla dokončena, ale přesto nejste přihlášen. Pobíhá přerušení.

en: Logontype has to be either 'ask' or 'interactive' (without the quotes).
cs_CZ: Způsob přihlašování musí být buď „ask“ nebo „interactive“ (bez uvozovek).

en: Logontype, can only be used together with FTP URL. Argument has to be either '%s' or '%s'
cs_CZ: Způsob přihlašování je možné použít pouze spolu s FTP URL. Parametr musí být buď „%s“ nebo „%s“

en: Low
cs_CZ: Nízká

en: Lowest
cs_CZ: Nejnižší

en: Lowest available port has to be a number between 1024 and 65535.
cs_CZ: Nejnižší využitelný port musí být číslo mezi 1024 a 65535.

en: Magenta
cs_CZ: Purpurová

en: Make sure the file can be accessed and is a well-formed XML document.
cs_CZ: Ujistěte se, že je soubor přístupný a je správně strukturovaným XML dokumentem.

en: Malformed chunk data: %s
cs_CZ: Chybně vytvořený blok dat: %s

en: Malformed request header: %s
cs_CZ: Chybná hlavička požadavku: %s

en: Malformed response header: %s
cs_CZ: Chybná odpověď hlavičky: %s

en: Malformed response: %s
cs_CZ: Neplatná odpověď: %s

en: Manual transfer
cs_CZ: Ruční přenos

en: Master &Password:
cs_CZ: Centrální &heslo:

en: Master password:
cs_CZ: Centrální heslo:

en: Match all of the following
cs_CZ: Splňují všechny následující podmínky

en: Match any of the following
cs_CZ: Splňují některé následující podmínky

en: Match none of the following
cs_CZ: Nesplňují žádné následující podmínky

en: Match not all of the following
cs_CZ: Nesplňující všechny následující podmínky

en: Maximum simultaneous &transfers:
cs_CZ: &Maximální počet souběžných přenosů:

en: Message log
cs_CZ: Protokol zpráv

en: Message log positio&n:
cs_CZ: &Poloha protokolu zpráv:

en: Minutes
cs_CZ: minut

en: Modification tim&e
cs_CZ: Čas poslední &změny

en: Move &down
cs_CZ: Posunout &dolů

en: Move &up
cs_CZ: Posunout &nahoru

en: My Computer
cs_CZ: Počítač

en: My Documents
cs_CZ: Dokumenty

en: My Sites
cs_CZ: Místa

en: N&o encryption
cs_CZ: Žá&dné šifrování

en: N/a
cs_CZ: Neznámý

en: Name
cs_CZ: Název

en: Name already exists
cs_CZ: Název již existuje

en: Name of bookmark already exists.
cs_CZ: Název záložky již existuje.

en: Name or email address
cs_CZ: Název nebo adresa e-mailu

en: Name:
cs_CZ: Název:

en: Natural sort
cs_CZ: Přirozené řazení

en: Need to enter filter name
cs_CZ: Musíte zadat název filtru

en: Need to enter valid local path
cs_CZ: Musíte zadat platnou místní cestu

en: Need to enter valid remote path
cs_CZ: Musíte zadat platnou vzdálenou cestu

en: Need to specify a character encoding
cs_CZ: Musíte určit znakovou sadu

en: Network unreachable
cs_CZ: Síť je nedostupná

en: Never
cs_CZ: Nikdy

en: New &folder
cs_CZ: Nová &složka

en: New &tab
cs_CZ: &Nová karta

en: New Book&mark
cs_CZ: &Nová položka

en: New bookmark
cs_CZ: Nová záložka

en: New directory
cs_CZ: Nová složka

en: New features and improvements in %s
cs_CZ: Nové funkce a zlepšení v %s

en: New filter
cs_CZ: Nový filtr

en: New folder
cs_CZ: Nová složka

en: New site
cs_CZ: Nové místo

en: Next to the transfer queue
cs_CZ: Vedle fronty přenosů

en: No
cs_CZ: Ne

en: No category to export selected
cs_CZ: Nebyla vybrána žádná skupina pro export

en: No command given, aborting.
cs_CZ: Nebyl zadán žádný příkaz, probíhá přerušení.

en: No directory added
cs_CZ: Složka není uvedena

en: No entries found matching '%s'.
cs_CZ: Nenalezeny žádné položky odpovídající '%s'.

en: No external IP address set, trying default.
cs_CZ: Nezadána žádná externí IP adresa, zkouší se výchozí.

en: No files are currently being edited.
cs_CZ: Aktuálně nejsou upravovány žádné soubory.

en: No filter name given
cs_CZ: Nezadán název filtru

en: No host given, please enter a host.
cs_CZ: Nezadán hostitel, zadejte ho prosím.

en: No images available
cs_CZ: Žádné ikony nejsou dostupné

en: No name for the filterset given.
cs_CZ: Nezadán název sady filtrů.

en: No program associated with filetype
cs_CZ: K tomuto typu souboru není přidružen žádný program

en: No program has been associated to edit dotfiles.
cs_CZ: Žádný program není přidružen k úpravě souborů, jejichž název začíná tečkou.

en: No program has been associated to edit extensionless files.
cs_CZ: Žádný program není přidružen k úpravě souborů bez přípony.

en: No program has been associated to edit files with the extension '%s'.
cs_CZ: Žádný program není přidružen k úpravě souborů s příponou „%s“.

en: No search results
cs_CZ: Žádné výsledky hledání

en: No sites available
cs_CZ: Žádná místa nejsou dostupná

en: No supported SOCKS5 auth method
cs_CZ: Nepodporovaná metoda ověřování SOCK5

en: No username given.
cs_CZ: Nezadáno uživatelské jméno.

en: None
cs_CZ: Nic

en: None selected yet
cs_CZ: Žádný nevybrán

en: Normal
cs_CZ: Normální

en: Not all items could be requeued for transfer.
cs_CZ: Některé položky nelze znovu zařadit do fronty pro přenos.

en: Not connected
cs_CZ: Nepřipojen

en: Not connected to any server
cs_CZ: Nepřipojen k žádnému serveru

en: Not connected to any server.
cs_CZ: Nepřipojen k žádnému serveru.

en: Not connected.
cs_CZ: Nepřipojen.

en: Not yet valid!
cs_CZ: Ještě neplatí!

en: Note that this feature is only supported using the FTP protocol.
cs_CZ: Poznámka: Tato funkce je podporována pouze při použití protokolu FTP.

en: Note: This only works with plain, unencrytped FTP connections.
cs_CZ: Upozornění: toto funguje pouze s prostými, nešifrovanými FTP spojeními.

en: Note: Using a generic proxy forces passive mode on FTP connections.
cs_CZ: Poznámka: Použití všeobecné proxy přepne na pasivní typ připojení.

en: Null character in line
cs_CZ: Znak s nulovou hodnotou v řádku

en: Number of decimal places:
cs_CZ: Počet desetinných míst:

en: Number of retries has to be between 0 and 99.
cs_CZ: Počet pokusů musí být mezi 0 a 99.

en: O&pen
cs_CZ: O&tevřít

en: OS version:
cs_CZ: Verze OS:

en: On startup of FileZilla:
cs_CZ: Po spuštění aplikace FileZilla:

en: On the following pages, the selected transfer mode will be configured, as well as the fallback mode if enabled.
cs_CZ: Na následujících stránkách bude nastaven vybraný režim přenosu a pokud jste povolili návrat k druhému režimu přenosu, pak i ten.

en: Once
cs_CZ: Jedenkrát

en: Once a day
cs_CZ: Jednou denně

en: Once a week
cs_CZ: Jednou týdně

en: Only use plain FTP (insecure)
cs_CZ: Použít pouze obyčejné FTP (nezabezpečené)

en: Op&en file
cs_CZ: O&tevřít soubor

en: Open directory in system's file manager
cs_CZ: Otevřít složku v systémovém správci souborů

en: Open the Site Manager
cs_CZ: Otevřít správce míst

en: Open the Site Manager.
cs_CZ: Otevřít správce míst.

en: Open the Site Manager. Right-click for a list of sites.
cs_CZ: Otevřít správce míst. Pravé kliknutí zobrazí seznam míst.

en: Open the directory access permissions dialog to configure the local directories FileZilla has access to.
cs_CZ: Pro nastavení složek, do kterých má aplikace FileZilla povolený přístup, otevřete okno s nastavením přístupových práv ke složce.

en: Open the file.
cs_CZ: Otevřít soubor.

en: Open the settings dialog of FileZilla
cs_CZ: Otevře dialog s nastavením aplikace FileZilla

en: Opened as:
cs_CZ: Otevřeno jako:

en: Opening failed
cs_CZ: Otevření se nezdařilo

en: Opens a new tab
cs_CZ: Otevře novou záložku

en: Opens the Site Manager
cs_CZ: Otevře správce míst

en: Opens the directory listing filter dialog. Right-click to toggle filters.
cs_CZ: Otevře nastavení filtrů výpisu složky. Pravým kliknutím zapnete nebo vypnete filtrování.

en: Operating System:
cs_CZ: Operační systém:

en: Options
cs_CZ: Možnosti

en: Orange
cs_CZ: Oranžová

en: Organization:
cs_CZ: Organizace:

en: Other SFTP options
cs_CZ: Další možnosti SFTP

en: Other:
cs_CZ: Jiné:

en: Overview
cs_CZ: Přehled

en: Overwrite &if source newer
cs_CZ: Přepsat, pokud je zdroj &novější

en: Overwrite file
cs_CZ: Přepsat soubor

en: Overwrite file if size differs
cs_CZ: Přepsat, pokud se liší velikost

en: Overwrite file if size differs or source file is newer
cs_CZ: Přepsat, pokud se liší velikost nebo je zdrojový soubor novější

en: Overwrite file if source file newer
cs_CZ: Přepsat, pokud je zdrojový soubor novější

en: Overwrite if &different size
cs_CZ: Přepsat, pokud se liší &velikost

en: Overwrite if different si&ze or source newer
cs_CZ: Přepsat, pokud se liší v&elikost nebo je zdroj novější

en: Own build type: %s
cs_CZ: Vlastní typ sestavení: %s

en: Owner permissions
cs_CZ: Oprávnění vlastníka

en: Owner/Group
cs_CZ: Vlastník / Skupina

en: P&revent system from entering idle sleep during transfers and other operations
cs_CZ: Za&bránit systému přejít do režimu spánku během přenosů a dalších operací

en: P&roxy host:
cs_CZ: P&roxy hostitel:

en: PORT command tainted by router or firewall.
cs_CZ: Příkaz PORT poškozen routerem nebo firewallem.

en: Pa&ssive (recommended)
cs_CZ: &Pasivní (doporučeno)

en: Parameter not a valid URL
cs_CZ: Parametr není platná URL

en: Parsing %d bytes of version information.
cs_CZ: Parsuji %d bajtů informace o verzi.

en: Pass&word:
cs_CZ: Hes&lo:

en: Passive (recommended)
cs_CZ: Pasivní (doporučeno)

en: Passive mode
cs_CZ: Pasivní režim

en: Passive mode has been set as default transfer mode.
cs_CZ: Pasivní režim byl nastaven jako výchozí režim přenosu.

en: Password required
cs_CZ: Heslo je vyžadováno

en: Passwords
cs_CZ: Hesla

en: Path
cs_CZ: Cesta

en: Path cannot be constructed for directory %s and subdir %s
cs_CZ: Cestu nelze vytvořit pro složku %s a podsložku %s

en: Path not found:
cs_CZ: Cesta nenalezena:

en: Path of identity service
cs_CZ: Cesta k identitní službě

en: Paths
cs_CZ: Cesty

en: Pending removal
cs_CZ: Čeká na odstranění

en: Permission
cs_CZ: Oprávnění

en: Permissions
cs_CZ: Oprávnění

en: Plain FTP is insecure. Please switch to FTP over TLS.
cs_CZ: Prosté FTP není bezpečné. Přejděte na FTP přes TLS.

en: Platform:
cs_CZ: Typ systému:

en: Please add at least one directory you want to download files into or to upload files from.
cs_CZ: Je potřeba zadat alespoň jednu složku, kam sebudou stahovat soubory, nebo odkud se budou na server nahrávat.

en: Please add the local directories you want to use FileZilla with.
cs_CZ: Zadejte místní složky, které chcete používat s aplikací FileZilla.

en: Please check on https://filezilla-project.org/probe.php that the server is running and carefully check your settings again.
cs_CZ: Ověřte na stránce https://filezilla-project.org/probe.php, že server běží a znovu pečlivě zkontrolujte svá nastavení.

en: Please check the granted permissions and re-add any missing local directories you are working with in the dialog that follows.
cs_CZ: Zkontrolujte oprávnění a případně v následujícím dialogu doplňte chybějící složky se kterými pracujete.

en: Please configure any firewalls and routers so that FileZilla can establish outgoing connection to arbitrary ports.
cs_CZ: Nastavte své firewally a routery tak, aby aplikace FileZilla mohla navázat odcházející spojení na libovolný port.

en: Please disable settings like 'DMZ mode' or 'Game mode' on your router.
cs_CZ: Zakažte na routeru nastavení jako je „režim DMZ“ nebo „herní režim“.

en: Please ensure you have a stable internet connection and carefully check your settings again.
cs_CZ: Ubezpečte se, že vaše připojení k Internetu je stabilní a znovu zkontrolujte svá nastavení.

en: Please enter a custom date format.
cs_CZ: Zadejte vlastní formát data.

en: Please enter a custom time format.
cs_CZ: Zadejte vlastní formát času.

en: Please enter a date of the form YYYY-MM-DD such as for example 2010-07-18.
cs_CZ: Zadejte datum ve formátu RRRR-MM-DD, například 2010-07-18.

en: Please enter a download speed limit greater or equal to 0 %s/s.
cs_CZ: Limit pro stahování zadejte větší nebo roven 0 %s/s.

en: Please enter a name for the new filter.
cs_CZ: Zadejte název nového filtru.

en: Please enter a new name for the copied filter.
cs_CZ: Zadejte nový název pro kopii filtru.

en: Please enter a new name for the filter set "%s"
cs_CZ: Zadejte nový název pro sadu filtrů „%s“

en: Please enter a new name for the filter.
cs_CZ: Zadejte nový název pro filtr.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent downloads.
cs_CZ: Jako počet souběžných stahování zadejte číslo mezi 0 a 10.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent uploads.
cs_CZ: Jako počet souběžných odesílání zadejte číslo mezi 0 a 10.

en: Please enter a number between 1 and 10 for the number of concurrent transfers.
cs_CZ: Jako počet souběžných přenosů zadejte číslo mezi 1 a 10.

en: Please enter a password for this server:
cs_CZ: Zadejte heslo pro tento server:

en: Please enter a timeout between 10 and 9999 seconds or 0 to disable timeouts.
cs_CZ: Zadejte časový limit mezi 10 a 9999 sekundami, nebo 0 pokud nechcete časový limit používat.

en: Please enter a unique name for this filter set
cs_CZ: Zadejte jedinečný název pro tuto sadu filtrů

en: Please enter a username for this server:
cs_CZ: Zadejte uživatelské jméno pro tento server:

en: Please enter a valid portrange.
cs_CZ: Zadejte platný rozsah portů.

en: Please enter an URL where to get your external address from
cs_CZ: Zadejte URL, kde lze získat vaši externí adresu

en: Please enter an upload speed limit greater or equal to 0 %s/s.
cs_CZ: Limit pro odesílání na server zadejte větší nebo roven 0 %s/s.

en: Please enter raw FTP command.
    Using raw ftp commands will clear the directory cache.
cs_CZ: Zadejte přímý FTP příkaz.
    Použití přímého FTP příkazu vymaže mezipaměť složek.

en: Please enter the complete path of a program and its arguments. This command will be executed when the queue has finished processing.
    E.g. c:\somePath\file.exe under MS Windows or /somePath/file under Unix.
    You need to properly quote commands and their arguments if they contain spaces.
cs_CZ: Zadejte celou cestu k programu a jeho argumenty. Tento příkaz bude spuštěn po zpracování fronty.
    Např. c:\nějakáCesta\soubor.exe v MS Windows nebo /nějakáCesta/soubor v Unixu.
    Pokud cesta k programu či jeho parametry obsahují mezery, pak musí být správně uzavřeny v uvozovkách.

en: Please enter the name of the directory which should be created:
cs_CZ: Zadejte název složky, která má být vytvořena:

en: Please enter the name of the file which should be created:
cs_CZ: Zadejte název souboru, který má být vytvořen:

en: Please enter username and password for this server:
cs_CZ: Zadejte uživatelské jméno a heslo pro tento server:

en: Please enter your current master password to change the password settings.
cs_CZ: Zadejte své současné centrální heslo, aby bylo možné změnit nastavení hesel.

en: Please enter your external IP address
cs_CZ: Zadejte svou externí IP adresu

en: Please enter your external IP address on the active mode page of this wizard. In case you have a dynamic address or don't know your external address, use the external resolver option.
cs_CZ: Zadejte svou externí IP adresu na stránce tohoto průvodce týkající se aktivního režimu. Pokud máte adresu dynamickou nebo svou externí adresu neznáte, využijte možnost externího rozpoznání.

en: Please enter your master password to decrypt the password for this server:
cs_CZ: Zadejte centrální heslo, aby bylo možné dekódovat heslo pro tento server:

en: Please follow the instructions carefully, as wrong configuration will prevent successful FTP connections.
cs_CZ: Dodržujte pečlivě pokyny, neboť chybné nastavení znemožní úspěšně navazovat FTP připojení.

en: Please make sure FileZilla is allowed to establish outgoing connections and make sure you typed the address of the address resolver correctly.
cs_CZ: Ujistěte se, že aplikace FileZilla má oprávnění navázat odchozí připojení a ujistěte se, že jste správně zadali adresu stránky, která zjistí vaši externí IP adresu.

en: Please make sure the requested locale is installed on your system.
cs_CZ: Ujistěte se, že požadované národní prostředí je v systému nainstalované.

en: Please make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'.
cs_CZ: Ujistěte se, že váš server používá poslední dostupnou verzi firmware. Kromě toho musí být váš server správně nastaven. Musí být povoleno manuální přesměrování portů. Nespouštějte router v tzv. „DMZ režimu“ nebo „herním režimu“.

en: Please note that FileZilla has no influence on the port the server chooses. So the server might choose a port which your firewall thinks is only used by trojans or other malware. This might raise a false alarm you can safely discard.
cs_CZ: Uvědomte si, že aplikace FileZilla nemá vliv na port, který si server vybere. To znamená, že si server může vybrat port, o kterém se váš firewall domnívá, že ho používají pouze trojské koně nebo jiný nebezpečný software. To může vyvolat falešný poplach, který můžete bezpečně ignorovat.

en: Please note that preserving timestamps on uploads on FTP, FTPS and FTPES servers only works if they support the MFMT command.
cs_CZ: Upozornění: Zachování času souborů při odesílání na server je podporováno pouze FTP, FTPS a FTPES servery, které podporují příkaz MFMT.

en: Please note that some servers might ban you if you try to reconnect too often or in too short intervals.
cs_CZ: Upozornění: Některé servery vám mohou zakázat přístup, pokud se budete snažit o znovuspojení příliš často nebo v příliš krátkých intervalech.

en: Please run this wizard again should you change your network environment or in case you suddenly encounter problems with servers that did work previously.
cs_CZ: Spusťte tohoto průvodce znovu, pokud se změní vaše síťové prostředí nebo v případě, že náhle zaznamenáte problémy se servery, které před tím fungovaly správně.

en: Please select an action:
cs_CZ: Vyberte akci:

en: Please select the categories you would like to import.
cs_CZ: Vyberte kategorie, které chcete importovat.

en: Please select the default transfer mode you would like to use.
cs_CZ: Vyberte výchozí režim přenosu, který chcete použít.

en: Please select the new attributes for the directory "%s".
cs_CZ: Vyberte nové atributy složky „%s“.

en: Please select the new attributes for the file "%s".
cs_CZ: Vyberte nové atributy souboru „%s“.

en: Please select the new attributes for the selected directories.
cs_CZ: Vyberte nové atributy pro vybrané složky.

en: Please select the new attributes for the selected files and directories.
cs_CZ: Vyberte nové atributy pro vybrané soubory a složky.

en: Please select the new attributes for the selected files.
cs_CZ: Vyberte nové atributy pro vybrané soubory.

en: Please update your firewall and make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'. Things like protocol inspection or protocol specific 'fixups' have to be disabled
cs_CZ: Aktualizujte svůj firewall a ubezpečte se, že váš router používá poslední dostupnou verzi firmware. Kromě toho musí být váš server správně nastaven. Musí být povoleno manuální přesměrování portů. Nespouštějte router v tzv. „DMZ režimu“ nebo „herním režimu“. Možnosti typu inspekce protokolu nebo pro protokol specifické „záplaty“ musí být vypnuty

en: Postal code:
cs_CZ: PSČ:

en: Pre&allocate space before downloading
cs_CZ: Př&edběžně přidělit místo před stažením souboru

en: Preallocation
cs_CZ: Předběžné přidělení

en: Predefined Sites
cs_CZ: Předdefinovaná místa

en: Preserving file timestamps
cs_CZ: Zachovávání času souborů

en: Preview
cs_CZ: Náhled

en: Print diagnostic information related to startup of FileZilla
cs_CZ: Vypsat diagnostické informace týkající se spuštění aplikace FileZilla

en: Print version information to stdout and exit
cs_CZ: Vypsat informace o verzi na standardní výstup a ukončit

en: Prioritize directories (default)
cs_CZ: Složky na začátku nebo na konci výpisu dle řazení (výchozí)

en: Priority
cs_CZ: Priorita

en: Privacy policy: Only your version of FileZilla, your used operating system and your CPU architecture will be submitted to the server.
cs_CZ: Zásady ochrany osobních údajů: na server jsou odeslány pouze údaje o verzi aplikace FileZilla, použitém operačním systému a architektuře procesoru.

en: Private &keys:
cs_CZ: Soukromé &klíče:

en: Pro&ject ID:
cs_CZ: &ID projektu:

en: Pro&ject:
cs_CZ: &Projekt:

en: Pro&tocol:
cs_CZ: Pro&tokol:

en: Pro&xy password:
cs_CZ: Proxy h&eslo:

en: Process &Queue
cs_CZ: Zpracuj &frontu

note: @translator: Example: Processed 5 files in 1 directory
en: Processed %s in %s.
cs_CZ: Zpracováno %s v %s.

note: @translator: Keep short
en: Project (or tenant) name or ID
cs_CZ: Název nebo ID projektu (nebo uživatele)

en: Protocol:
cs_CZ: Protokol:

en: Proxy &user:
cs_CZ: Proxy &uživatel:

en: Proxy authentication failed
cs_CZ: Ověření s proxy se nezdařilo

en: Proxy handshake failed: %s
cs_CZ: Uvítání s proxy serverem se nezdařilo: %s

en: Proxy host starts with '[' but no closing bracket found.
cs_CZ: Hostitel proxy začíná „[“, ale ukončující část závorky nebyla nalezena.

en: Proxy reply: %s
cs_CZ: Odpověď proxy: %s

en: Proxy request failed. Reply from proxy: %s
cs_CZ: Požadavek proxy se nezdařil. Proxy odpověděla: %s

en: Proxy request failed: %s
cs_CZ: Požadavek proxy se nezdařil: %s

en: Proxy request failed: Unknown address type in CONNECT reply
cs_CZ: Požadavek proxy se nezdařil. Neznámý typ adresy v odpovědi CONNECT

en: Proxy sent data while we haven't sent out request yet
cs_CZ: Proxy data poslána, aniž by byl zatím poslán požadavek

en: Proxy set but proxy host or port invalid
cs_CZ: Proxy je nastavena, avšak proxy hostitel nebo port není platný

en: Public Key Authentication
cs_CZ: Autorizace veřejných klíčů

en: Public key algorithm:
cs_CZ: Algoritmus veřejného klíče:

en: Public permissions
cs_CZ: Oprávnění ostatních

en: Queue has been fully processed
cs_CZ: Fronta byla zpracována

en: Queue: %s MiB
cs_CZ: Fronta: %s MiB

en: Queue: %s%s
cs_CZ: Fronta: %s%s

en: Queue: empty
cs_CZ: Fronta: prázdná

en: Queued files
cs_CZ: Soubory ve frontě

en: Queueing:
cs_CZ: Řazení do fronty:

en: Quick Search:
cs_CZ: Rychlé vyhledávání:

en: Quick search cannot be opened if comparing directories.
cs_CZ: Rychlé vyhledávání nelze otevřít během porovnávání složek.

en: Quoting rules
cs_CZ: Pravidla pro zápis

en: R&eboot system once
cs_CZ: &Restartovat systém

en: R&emote directory tree
cs_CZ: &Vzdálený strom složek

en: R&eset and requeue selected files
cs_CZ: V&ybrané soubory obnovit a znovu zařadit do fronty

en: Raw FTP command
cs_CZ: Přímý FTP příkaz

en: Re&ad
cs_CZ: Čt&ení

en: Re&fresh
cs_CZ: &Aktualizovat

en: Re&name
cs_CZ: Pře&jmenovat

en: Re-run the wizard and carefully check your settings and configure all routers and firewalls accordingly.
cs_CZ: Spusťte znovu průvodce a pozorně zkontrolujte nastavení a nastavte podle toho všechny routery a brány firewall.

en: Rea&d
cs_CZ: Čte&ní

en: Read-only
cs_CZ: Jen pro čtení

en: Reading from local file failed
cs_CZ: Selhalo čtení z místního souboru

en: Really cancel current operation?
cs_CZ: Opravdu si přejete přerušit aktuální operaci?

en: Really delete %d directory with its contents from the server? | Really delete %d directories with their contents from the server?
cs_CZ[0]: Opravdu chcete ze serveru odstranit %d složku i s obsahem?
cs_CZ[1]: Opravdu chcete ze serveru odstranit %d složky i s obsahem?
cs_CZ[2]: Opravdu chcete ze serveru odstranit %d složek i s obsahem?

en: Really delete %d file from the server? | Really delete %d files from the server?
cs_CZ[0]: Opravdu chcete ze serveru odstranit %d soubor?
cs_CZ[1]: Opravdu chcete ze serveru odstranit %d soubory?
cs_CZ[2]: Opravdu chcete ze serveru odstranit %d souborů?

en: Really delete %s and %s from the server?
cs_CZ: Opravdu chcete ze serveru odstranit %s a %s?

en: Really delete all selected files and/or directories from the server?
cs_CZ: Opravdu chcete ze serveru odstranit všechny vybrané soubory a složky?

en: Really delete all selected files and/or directories from your computer?
cs_CZ: Opravdu chcete ze svého počítače odstranit všechny vybrané soubory a složky?

en: Reason
cs_CZ: Důvod

en: Reboot now
cs_CZ: Restartovat nyní

en: Rec&urse into subdirectories
cs_CZ: &Rekurzivně použít pro vnořené složky

en: Received a directory listing which appears to be encoded in EBCDIC.
cs_CZ: Přijatý výpis složky se zdá být v kódování EBCDIC.

en: Received a line exceeding 10000 characters, aborting.
cs_CZ: Přijat řádek překračující 10000 znaků, probíhá přerušení.

en: Received data tainted
cs_CZ: Přijatá data poškozena

en: Received invalid character in version information
cs_CZ: V informaci o verzi byly přijaty neplatné znaky

en: Received too long response line from server, closing connection.
cs_CZ: Uzavírám spojení, byl obdržen příliš dlouhý řádek odpovědi od serveru.

en: Received too long response line, closing connection.
cs_CZ: Uzavírám spojení, byl obdržen příliš dlouhý řádek odpovědi.

en: Received version information is too large
cs_CZ: Přijatá informace o verzi je příliš velká

en: Reconnect information cannot be cleared while connected to a server.
    If you continue, your connection will be disconnected.
cs_CZ: Informaci pro znovuspojení nelze vymazat dokud jste připojeni na server.
    Pokud budete pokračovat, spojení se serverem bude odpojeno.

en: Reconnection settings
cs_CZ: Nastavení znovuspojení

en: Reconnects to the last used server
cs_CZ: Znovu se připojí k naposledy použitému serveru

en: Recursively adding files to queue.
cs_CZ: Přidávám rekurzivně soubory do fronty.

en: Recursively changing permissions.
cs_CZ: Rekurzivní změna oprávnění.

en: Recursively deleting files and directories.
cs_CZ: Mažu rekurzivně soubory a složky.

en: Red
cs_CZ: Červená

en: Redirection to invalid or unsupported URI: %s
cs_CZ: Přesměrování na neplatné nebo nepodporované URI: %s

en: Redirection to invalid or unsupported address: %s
cs_CZ: Přesměrování na neplatnou nebo nepodporovanou adresu: %s

en: Refresh the file and folder lists
cs_CZ: Aktualizuje seznam souborů a složek

en: Remember passwords?
cs_CZ: Pamatovat si hesla?

en: Remote
cs_CZ: Vzdálený

en: Remote file
cs_CZ: Vzdálený soubor

en: Remote file search
cs_CZ: Hledání vzdálených souborů

en: Remote filters:
cs_CZ: Vzdálené filtry:

en: Remote path
cs_CZ: Vzdálená složka

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path and is supported by the current site's servertype (%s).
cs_CZ: Vzdálenou cestu nelze analyzovat. Ujistěte se, zda jde o platnou absolutní cestu a zda ji podporuje aktuální typ serveru místa (%s).

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path and is supported by the servertype (%s) selected on the parent site.
cs_CZ: Vzdálenou cestu nelze analyzovat. Ujistěte se, zda jde o platnou absolutní cestu a zda ji podporuje typ serveru (%s) vybraného rodičovského místa.

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path.
cs_CZ: Vzdálenou cestu nelze analyzovat. Ujistěte se, zda jde o platnou absolutní cestu.

en: Remote path could not be parsed.
cs_CZ: Vzdálenou cestu nelze analyzovat.

en: Remote path handling:
cs_CZ: Zpracování vzdálené cesty:

en: Remote path:
cs_CZ: Vzdálená složka:

en: Remote results:
cs_CZ: Vzdálené výsledky:

en: Remote site:
cs_CZ: Vzdálená složka:

en: Remove &all
cs_CZ: Odebrat &všechny

en: Remove &selected
cs_CZ: &Odebrat vybrané

en: Rename file
cs_CZ: Přejmenovat soubor

en: Rename selected directory
cs_CZ: Přejmenovat vybranou složku

en: Rename selected files and directories
cs_CZ: Přejmenovat vybrané soubory a složky

en: Renaming '%s' to '%s'
cs_CZ: Přejmenování „%s“ na „%s“

en: Repeat password:
cs_CZ: Heslo pro kontrolu:

en: Reporting bugs and feature requests
cs_CZ: Hlášení chyb a požadavků na funkce

en: Request failed - client is not running identd (or not reachable from server)
cs_CZ: Požadavek se nezdařil - na klientu není spuštěno identd (nebo není dostupné ze serveru)

en: Request failed - client's identd could not confirm the user ID string
cs_CZ: Požadavek se nezdařil - klientovo identd nemůže potvrdit uživatelův identifikační řetězec

en: Request rejected or failed
cs_CZ: Požadavek odmítnut nebo se nezdařil

en: Requesting %s
cs_CZ: Požaduji %s

en: Require explicit FTP over TLS
cs_CZ: Vyžadovat explicitní FTP přes TLS

en: Require implicit FTP over TLS
cs_CZ: Vyžadovat implicitní FTP přes TLS

en: Reset and requeue &all
cs_CZ: Obnovit a &zařadit vše znovu do fronty

en: Resolving address of %s
cs_CZ: Zjišťování adresy %s

en: Response:
cs_CZ: Odpověď:

en: Restore ta&bs and reconnect
cs_CZ: Ob&novit záložky a znovu se připojit

en: Results:
cs_CZ: Výsledky:

en: Resume file transfer
cs_CZ: Navázat soubor

en: Resuming ASCII files can cause problems if server uses a different line ending format than the client.
cs_CZ: Navazování ASCII souborů může způsobit problémy, pokud server používá jiný formát konce řádků než klient.

en: Retrieving directory listing of "%s"...
cs_CZ: Načítání výpisu složky „%s“...

en: Retrieving directory listing...
cs_CZ: Načítání výpisu složky...

en: Retrieving external IP address from %s
cs_CZ: Načítání externí IP adresy z %s

en: Root certificate
cs_CZ: Kořenový certifikát

note: @translator: Keep short
en: S&atellite:
cs_CZ: &Satelit:

en: S&how files currently being edited...
cs_CZ: Z&obrazit aktuálně upravované soubory...

en: S&how the Site Manager on startup
cs_CZ: P&o spuštění zobrazit správce míst

en: S&hutdown system once
cs_CZ: &Vypnout počítač

en: S&tart normally
cs_CZ: &Spustit standardně

en: S&top
cs_CZ: &Zastavit

en: S&uspend system once
cs_CZ: Převést počítač do režimu spán&ku

en: S&ynchronized browsing
cs_CZ: &Synchronizované procházení

en: SFTP support
cs_CZ: Podpora SFTP

en: SOCKS4 proxy will connect to: %s
cs_CZ: SOCKS4 proxy se připojí k: %s

en: SOCKS5 does not support usernames or passwords longer than 255 characters.
cs_CZ: SOCKS5 nepodporuje uživatelská jména ani hesla delší než 255 znaků.

en: Sa&ve passwords protected by a master password
cs_CZ: Ukládat hesla a &chránit je centrálním heslem

en: Same as subject, certificate is self-signed
cs_CZ: Stejný jako předmět, certifikát je podepsaný svým držitelem

en: Satellite:
cs_CZ: Satelit:

en: Sav&e passwords
cs_CZ: &Ukládat hesla

en: Save settings?
cs_CZ: Uložit nastavení?

en: Saving of password has been disabled by your system administrator.
cs_CZ: Správce systému zakázal ukládání hesel.

en: Saving of passwords has been disabled by you.
cs_CZ: Zakázali jste ukládání hesel.

en: Scale factor:
cs_CZ: Měřítko:

en: Search &conditions:
cs_CZ: &Podmínky hledání:

en: Search &directory:
cs_CZ: Prohledávaná &složka:

en: Search for entries containing the entered text.
cs_CZ: Hledat místa, která obsahují zadaný text.

en: Search for files recursively.
cs_CZ: Rekurzivně hledat soubory.

en: Search result
cs_CZ: Výsledky hledání

en: Search server for files
cs_CZ: Hledat soubory na serveru

en: Search sites
cs_CZ: Pohledat místa

en: Search type:
cs_CZ: Typ hledání:

note: @translator: Keep short
en: Secret Access &Key:
cs_CZ: Soukromý přístupový &klíč:

en: Security information
cs_CZ: Bezpečnostní informace

en: See also: https://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration
cs_CZ: Podívejte se: https://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration

en: Sele&ct server
cs_CZ: &Vybrat server

en: Select &page:
cs_CZ: &Vybrat stránku:

en: Select Theme
cs_CZ: Vybrat téma

en: Select default action to perform if target file of a transfer already exists.
cs_CZ: Vyberte výchozí akci, která se vykoná pokud již cílový soubor nebo přenos existuje.

en: Select default editor
cs_CZ: Vybrat výchozí editor

en: Select default file exists action if the target file already exists. This selection is valid only for the current session.
cs_CZ: Vyberte výchozí akci pokud cílový soubor již existuje. Tento výběr je platný pouze pro aktuální relaci.

en: Select default file exists action only for the currently selected files in the queue.
cs_CZ: Vyberte výchozí akci pokud cílový soubor již existuje, pouze pro aktuálně vybrané soubory ve frontě.

en: Select file containing private key
cs_CZ: Vyberete soubor obsahující soukromý klíč

en: Select file for exported data
cs_CZ: Vyberte soubor pro exportovaná data

en: Select file for exported filters
cs_CZ: Vyberte soubor pro exportované filtry

en: Select file for exported queue
cs_CZ: Vyberte soubor pro exportovanou frontu

en: Select file for exported settings
cs_CZ: Vyberte soubor pro exportovaná nastavení

en: Select file for exported sites
cs_CZ: Vyberte soubor pro exportované místa

en: Select file to import settings from
cs_CZ: Vyber soubor pro import nastavení

en: Select file to upload
cs_CZ: Vyberte soubor k odeslání

en: Select filename for converted key file
cs_CZ: Vyberte název pro převedený soubor klíče

en: Select how these files should be opened.
cs_CZ: Vyberte, jak by se tyto soubory měly otevírat.

en: Select target download directory
cs_CZ: Vyberte cílovou složku stahování

en: Select target filename
cs_CZ: Vyberte název cílového souboru

en: Select the categories to export:
cs_CZ: Vyberte kategorie pro export:

en: Select the private data you would like to delete.
cs_CZ: Vyberte soukromé údaje, které chcete odstranit.

en: Selected %d directory with its contents for transfer. | Selected %d directories with their contents for transfer.
cs_CZ[0]: Vybrána %d složka i s obsahem pro přenos.
cs_CZ[1]: Vybrány %d složky i s obsahem pro přenos.
cs_CZ[2]: Vybráno %d složek i s obsahem pro přenos.

en: Selected %d directory. | Selected %d directories.
cs_CZ[0]: Vybrána %d složka.
cs_CZ[1]: Vybrány %d složky.
cs_CZ[2]: Vybráno %d složek.

en: Selected %d file for transfer. | Selected %d files for transfer.
cs_CZ[0]: Vybrán %d soubor pro přenos.
cs_CZ[1]: Vybrány %d soubory pro přenos.
cs_CZ[2]: Vybráno %d souborů pro přenos.

en: Selected %d file. Total size: %s | Selected %d files. Total size: %s
cs_CZ[0]: Vybrán %d soubor. Celková velikost: %s
cs_CZ[1]: Vybrány %d soubory. Celková velikost: %s
cs_CZ[2]: Vybráno %d souborů. Celková velikost: %s

en: Selected %d file. Total size: At least %s | Selected %d files. Total size: At least %s
cs_CZ[0]: Vybrán %d soubor. Celková velikost: Nejméně %s
cs_CZ[1]: Vybrány %d soubory. Celková velikost: Nejméně %s
cs_CZ[2]: Vybráno %d souborů. Celková velikost: Nejméně %s

en: Selected %s and %s for transfer.
cs_CZ: Vybráno %s a %s pro přenos.

en: Selected %s and %s. Total size: %s
cs_CZ: Vybráno %s a %s. Celková velikost: %s

en: Selected %s and %s. Total size: At least %s
cs_CZ: Vybráno %s a %s. Celková velikost: Nejméně %s

en: Selected editor does not exist.
cs_CZ: Vybraný editor neexistuje.

en: Selected file already being edited
cs_CZ: Vybraný soubor je již upravován

en: Selected file is already loaded
cs_CZ: Vybraný soubor je již načten

en: Selected file is already opened
cs_CZ: Vybraný soubor je již otevřen

en: Selected file is still being edited
cs_CZ: Vybraný soubor je stále upravován

en: Selected filter only works for local files.
cs_CZ: Vybraný filtr funguje pouze pro místní soubory.

en: Selected global bookmark and current server use a different server type.
    Use site-specific bookmarks for this server.
cs_CZ: Vybraná globální záložka aktuálního serveru používá odlišný typ serveru.
    Pro tento server použijte záložku platnou jen pro určité místo.

en: Selected port usually in use by a different protocol.
cs_CZ: Vybraný port obvykle používá jiný protokol.

en: Self-signed server certificate
cs_CZ: Certifikát serveru je podepsaný sám sebou

en: Send FTP &keep-alive commands
cs_CZ: Posílat příkazy &udržující FTP připojení, aby se server při nečinnosti neodpojil

en: Send custom command to the server otherwise not available
cs_CZ: Pošle uživatelem zadaný, jinými způsoby nedostupný, příkaz serveru

en: Sending keep-alive command
cs_CZ: Posílání příkazu pro udržení připojení

en: Serial number:
cs_CZ: Sériové číslo:

en: Serial:
cs_CZ: Sériové číslo:

en: Server &type:
cs_CZ: &Typ serveru:

en: Server Side Encryption:
cs_CZ: Šifrování na straně serveru:

en: Server certificate
cs_CZ: Certifikát serveru

en: Server does not support non-ASCII characters.
cs_CZ: Server nepodporuje znaky, které nepatří do ASCII.

en: Server does not support resume of files > %d GB.
cs_CZ: Server nepodporuje navazování souborů větších než %d GiB.

en: Server does not support resume of files > %d GB. End transfer since file sizes match.
cs_CZ: Server nepodporuje navazování souborů větších než %d GiB. Ukončení přenosu, protože velikosti souborů si odpovídají.

en: Server does not support resume of files > 2GB.
cs_CZ: Server nepodporuje navazování souborů větších než 2 GiB.

en: Server does not support resume of files > 4GB.
cs_CZ: Server nepodporuje navazování souborů větších než 4 GiB.

en: Server host key
cs_CZ: Hostitelský klíč serveru

en: Server instructed us to wait %d seconds before sending next request
cs_CZ: Podle pokynů serveru je potřeba počkat %d sekund, než se odešle další požadavek

en: Server may not support resume of files > %d GB. End transfer since file sizes match.
cs_CZ: Server možná nepodporuje navazování souborů větších než %d GiB. Ukončení přenosu, protože velikosti souborů si odpovídají.

en: Server might require an account. Try specifying an account using the Site Manager
cs_CZ: Server možná vyžaduje účet. Zkuste ho určit pomocí správce míst

en: Server not sending proper line endings
cs_CZ: Server neposílá správné konce řádků

en: Server requested unsupported digest authentication algorithm: %s
cs_CZ: Server požadoval nepodporovaný autentizační algoritmus: %s

en: Server requested unsupported quality-of-protection: %s
cs_CZ: Server požadoval nepodporovanou úroveň ochrany: %s

en: Server returned empty path.
cs_CZ: Server vrátil prázdnou cestu.

en: Server sent an additional login prompt. You need to use the interactive login type.
cs_CZ: Server poslal další výzvu na ověření. Budete muset použít interaktivní typ přihlášení.

en: Server sent data even before request headers were sent
cs_CZ: Server zaslal data dříve než byly poslány hlavičky požadavku

en: Server sent passive reply with unroutable address. Passive mode failed.
cs_CZ: Server poslal pasivní odpověď s nedostupnou adresou. Pasivní režim se nezdařil.

en: Server sent passive reply with unroutable address. Using server address instead.
cs_CZ: Server poslal pasivní odpověď s nedostupnou adresou. Použije se raději adresa serveru.

en: Server sent too much data.
cs_CZ: Server odeslal příliš mnoho údajů.

en: Server sent unexpected reply.
cs_CZ: Server poslal neočekávanou odpověď.

en: Server to client MAC:
cs_CZ: Server na klient MAC:

en: Server to client cipher:
cs_CZ: Šifra serveru na klienta:

en: Server/Local file
cs_CZ: Server nebo místní soubor

en: Session details
cs_CZ: Podrobnosti relace

en: Set &Priority
cs_CZ: Nastavit priorit&u

en: Setting permissions of '%s' to '%s'
cs_CZ: Nastavit oprávnění '%s' na '%s'

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Settings directory:
cs_CZ: Složka s nastavením:

en: Sh&ow notification bubble
cs_CZ: Zobrazit &oznámení

en: Show &raw directory listing
cs_CZ: Zob&razovat nezpracované výpisy složek

en: Show &welcome dialog...
cs_CZ: Zobrazit &uvítací dialog...

en: Show both directory trees and continue comparing?
cs_CZ: Zobrazit oba stromy složek a pokračovat v porovnávání?

en: Show details
cs_CZ: Zobrazit podrobnosti

en: Show details about custom date and time formats
cs_CZ: Zobrazit podrobnosti o vlastních formátech data a času

en: Show in file &manager
cs_CZ: Otevřít v Průzkumníku &Windows

en: Shows available TLS ciphers
cs_CZ: Zobrazit dostupné TLS šifry

en: Shows this help dialog
cs_CZ: Zobrazí tuto nápovědu

en: Shutdown now
cs_CZ: Vypnout nyní

en: Signature algorithm:
cs_CZ: Algoritmus podpisu:

en: Signup
cs_CZ: Přihlášení

en: Site &Manager entries
cs_CZ: Položky &správce míst

en: Site Manager
cs_CZ: Správce míst

en: Site Manager - Cannot remember password
cs_CZ: Správce míst - nelze si zapamatovat heslo

en: Site Manager - Invalid data
cs_CZ: Správce míst - neplatná data

en: Site Manager already open
cs_CZ: Správce míst je již otevřen

en: Site does not exist.
cs_CZ: Místo neexistuje.

en: Site path has to begin with 0 or 1.
cs_CZ: Cesta má začínat nulou nebo jedničkou.

en: Site path is malformed.
cs_CZ: Cesta místa je poškozena.

en: Site-specific bookmarks
cs_CZ: Záložky platné jen pro určité místo

en: Site-specific bookmarks require the server to be stored in the Site Manager.
    Add current connection to the site manager?
cs_CZ: Záložky platné jen pro určité místo vyžadují, aby byl server uložen ve Správci míst.
    Přidat aktuální připojení do Správce míst?

en: Size
cs_CZ: Velikost

en: Size formatting
cs_CZ: Formátování velikostí

en: Size unknown
cs_CZ: Neznámá velikost

en: Skip file
cs_CZ: Přeskočit soubor

en: Skipping download of %s
cs_CZ: Přeskočení stahování %s

en: Skipping non-existing key file "%s"
cs_CZ: Přeskočit neexistující klíčové soubory "%s"

en: Skipping upload of %s
cs_CZ: Přeskočení odesílání %s na server

en: Some files are still being edited or need to be uploaded.
cs_CZ: Některé soubory jsou stále upravovány nebo musí být odeslány na server.

en: Some misconfigured remote servers which are behind a router, may reply with their local IP address.
cs_CZ: Některé nesprávně nastavené vzdálené servery, které jsou za routerem, mohou odpovědět svou místní IP adresou.

en: Sort directories inline
cs_CZ: Řadit složky mezi soubory

en: Sort order cannot be changed if comparing directories.
cs_CZ: Řazení nelze změnit, pokud se porovnávají složky.

en: Sorting
cs_CZ: Řazení

en: Sorting &mode:
cs_CZ: Způsob ř&azení:

en: Source and path of the drop operation are identical
cs_CZ: Zdroj a cíl přetažení se shodují

en: Source and target file may not be the same
cs_CZ: Zdrojový a cílový soubor nemusí být stejný

en: Source and target of the drop operation are identical
cs_CZ: Zdroj a cíl přetažení se shodují

en: Source file:
cs_CZ: Zdrojový soubor:

en: Speed Limits
cs_CZ: Omezení rychlostí

en: Speed limits
cs_CZ: Omezení rychlostí

en: Speed limits are disabled, click to change.
cs_CZ: Omezení rychlostí je zakázáno, kliknutím provedete změnu.

en: Speed limits are enabled, click to change.
cs_CZ: Omezení rychlostí je povoleno, kliknutím provedete změnu.

en: Stable and beta versions
cs_CZ: Stabilní i verze beta

en: Stable versions only
cs_CZ: Pouze stabilní verze

en: Stable, beta and nightly versions
cs_CZ: Stabilní, beta i noční verze

en: Start transfer &immediately
cs_CZ: Spustit přenos &okamžitě

en: Start with opened Site Manager
cs_CZ: Spustí s otevřeným Správcem míst

en: Started update check on %s
cs_CZ: Spuštěna kontrola aktualizací v %s

en: Starting download of %s
cs_CZ: Spouští se stahování %s

en: Starting upload of %s
cs_CZ: Spouští se odesílání %s na server

en: Starts the local site in the given path
cs_CZ: Počáteční místní složka

en: State or province:
cs_CZ: Stát nebo kraj:

en: Status
cs_CZ: Stav

en: Status:
cs_CZ: Stav:

en: Stop and remove &all
cs_CZ: Vše &zastavit a odebrat

en: Stop recursive operation
cs_CZ: Zastavit rekurzivní operaci

note: @translator: Keep short
en: Storage &account:
cs_CZ: &Účet úložiště:

en: Storj support
cs_CZ: Podpora Storj

en: Street:
cs_CZ: Ulice:

en: Subject
cs_CZ: Předmět

en: Successful transfers
cs_CZ: Úspěšné přenosy

en: Summary of test results:
cs_CZ: Souhrn výsledků testu:

en: Suspend now
cs_CZ: Převést počítač do režimu spánku nyní

en: Symlinks to files are not affected by this choice, such symlinks are always deleted.
cs_CZ: Tato volba nemá vliv na symbolické odkazy na soubory, takové symbolické odkazy jsou vždy odstraněny.

en: Synchronized browsing
cs_CZ: Synchronizované procházení

en: Synchronized browsing has been disabled.
cs_CZ: Synchronizované procházení bylo zakázáno.

en: Synchronizing directories.
cs_CZ: Odstraňování složek.

en: Syntax error
cs_CZ: Syntaktická chyba

en: Syntax error in command line
cs_CZ: Syntaktická chyba v příkazovém řádku

en: System
cs_CZ: Systémový

en: System details
cs_CZ: Podrobnosti o systému

en: T&oolbar
cs_CZ: Pan&el nástrojů

en: TLS connection established, sending HTTP request
cs_CZ: TLS připojení navázáno, posílání HTTP požadavku

en: TLS connection established, waiting for welcome message...
cs_CZ: TLS připojení navázáno, čekání na uvítací zprávu...

en: TLS connection established.
cs_CZ: TLS připojení navázáno.

en: TTL expired
cs_CZ: TTL vypršelo

en: Tardigrade - Decentralized Cloud Storage
cs_CZ: Tardigrade - decentralizované cloudové úložiště

en: Target file already exists
cs_CZ: Cílový soubor již existuje

en: Target file:
cs_CZ: Cílový soubor:

en: Target filename already exists!
cs_CZ: Cílový název souboru již existuje!

en: Target filename already exists, really continue?
cs_CZ: Cílový název souboru již existuje, opravdu chcete pokračovat?

en: Telephone number:
cs_CZ: Telefonní číslo:

en: Test finished successfully
cs_CZ: Test skončil úspěšně

en: Test results
cs_CZ: Výsledky testu

en: Testing resume capabilities of server
cs_CZ: Testování schopnosti serveru navazovat soubory

en: The &following files are currently being edited:
cs_CZ: V &současné době se upravují tyto soubory:

en: The Site Manager cannot be used unless the file gets repaired.
cs_CZ: Nelze používat správce míst dokud nebude soubor opraven.

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Do you want to continue? Any changes made in the Site Manager won't be saved then.
cs_CZ: Správce míst je otevřen v jiné instanci aplikace FileZilla 3.
    Chcete pokračovat? Změny, které provedete ve správci míst nebudou uloženy.

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Please close it or the data cannot be deleted.
cs_CZ: Správce míst je otevřen v jiné instanci aplikace FileZilla 3.
    Pokud ho nezavřete, data nelze odstranit.

en: The address you entered was: %s
cs_CZ: Zadal jste adresu: %s

en: The associated program could not be found.
cs_CZ: Přidružený program nebyl nalezen.

en: The bookmark could not be added.
cs_CZ: Záložku nelze přidat.

en: The bookmarks could not be cleared.
cs_CZ: Záložku nelze vymazat.

en: The connection is encrypted. Click icon for details.
cs_CZ: Toto připojení je šifrováno. Klikněte na ikonu pro podrobnosti.

en: The custom date format is invalid or contains unsupported format specifiers.
cs_CZ: Vlastní formát data není platný nebo obsahuje nepodporované specifikátory formátu.

en: The custom login sequence cannot be empty.
cs_CZ: Vlastní přihlašovací sekvence nemůže být prázdná.

en: The custom time format is invalid or contains unsupported format specifiers.
cs_CZ: Vlastní formát času není platný nebo obsahuje nepodporované specifikátory formátu.

en: The data connection could not be established: %s
cs_CZ: Nelze navázat datové připojení: %s

en: The default editor for text files is:
cs_CZ: Výchozí editor pro textové soubory je:

en: The default editor for this file type is:
cs_CZ: Výchozí editor pro tento typ souborů je:

en: The entered filter name already exists, please choose a different name.
cs_CZ: Filtr se zadaným názvem již existuje, zvolte jiný název.

en: The entered passwords are not the same.
cs_CZ: Zadaná hesla nejsou stejná.

en: The extension '%s' does already exist in the list
cs_CZ: Přípona "%s" již v seznamu existuje

en: The file %s already exists.
    Please enter a new name:
cs_CZ: Soubor %s již existuje.
    Zadejte nový název:

en: The file '%s' cannot be opened:
    The associated program (%s) could not be found.
    Please check your filetype associations.
cs_CZ: Soubor "%s" nelze otevřít:
    Přidružený program (%s) nebyl nalezen.
    Zkontrolujte přidružení souborů.

en: The file '%s' contains an SSH1 key. The SSH1 protocol has been deprecated, FileZilla only supports SSH2 keys.
cs_CZ: Soubor „%s“ obsahuje klíč SSH1. Protokol SSH1 je zastaralý, aplikace FileZilla podporuje pouze klíče SSH2.

en: The file '%s' could not be loaded or does not contain a private key.
cs_CZ: Soubor „%s“ nelze načíst nebo se nejedná o soukromý klíč.

en: The file '%s' could not be loaded.
cs_CZ: Soubor „%s“ nelze načíst.

en: The file '%s' could not be opened:
    No program has been associated on your system with this file type.
cs_CZ: Soubor „%s“ nelze otevřít:
    Ve vašem systému není k tomuto typu souboru přidružen žádný program.

en: The file '%s' could not be opened:
    The associated command failed
cs_CZ: Soubor „%s“ nelze otevřít:
    Přidružený příkaz se nezdařil

en: The file '%s' has been created by a more recent version of FileZilla.
    Loading files created by newer versions can result in loss of data.
    Do you want to continue?
cs_CZ: Soubor „%s“ byl vytvořen novější verzí aplikace FileZilla.
    Načítání souborů vytvořených novější verzí může vést ke ztrátě dat.
    Chcete pokračovat?

en: The file '%s' is not in a format supported by FileZilla.
    Would you like to convert it into a supported format?
cs_CZ: Soubor „%s“ není ve formátu podporovaném aplikací FileZilla.
    Chcete soubor převést do podporovaného formátu?

en: The file selected as default editor does not exist.
cs_CZ: Vybraný výchozí editor neexistuje.

en: The filename column can neither be hidden nor moved.
cs_CZ: Sloupec s názvem souboru nelze skrýt nebo přesunout.

en: The filename column cannot be hidden.
cs_CZ: Sloupec s názvem souboru nelze skrýt.

en: The following character will be replaced: %s
cs_CZ: Následující znak bude nahrazen: %s

en: The following characters will be replaced: %s
cs_CZ: Následující znaky budou nahrazeny: %s

en: The free open source FTP solution
cs_CZ: Svobodný FTP klient s otevřeným zdrojovým kódem

en: The global bookmarks could not be saved.
cs_CZ: Globální záložku nelze uložit.

en: The higher the debug level, the more information will be displayed in the message log. Displaying debug information has a negative impact on performance.
cs_CZ: Čím vyšší úroveň ladění, tím více informací bude zobrazeno v protokolu zpráv. Zobrazování ladicích informací snižuje výkon aplikace.

en: The limit needs to be between 1 and 2000 MiB
cs_CZ: Omezení musí být mezi 1 a 2000 MiB

en: The local directory '%s' could not be created.
cs_CZ: Místní složku „%s“ nelze vytvořit.

en: The local directory '%s' does not exist.
cs_CZ: Místní složku „%s“ neexistuje.

en: The local directory '%s' is not below the synchronization root (%s).
    Disable synchronized browsing and continue changing the local directory?
cs_CZ: Místní složka „%s“ není pod kořenem synchronizace (%s).
    Zakázat synchronizované procházení, a pokračovat ve změně místní složky?

en: The lowest available port has to be less or equal than the highest available port.
cs_CZ: Nejnižší využitelný port musí být nižší nebo roven nejvyššímu využitelnému portu.

en: The master password needs to be at least 8 characters long.
cs_CZ: Centrální heslo musí mít alespoň 8 písmen.

en: The new version could not be downloaded, please retry later.
cs_CZ: Nelze stáhnout novou verzi, zkuste to znovu později.

en: The new version has been saved in your Downloads directory.
cs_CZ: Nová verze byla uložena do složky Stažené soubory.

en: The queue will not be saved.
cs_CZ: Fronta nebude uložena.

en: The remote directory '%s' does not exist.
cs_CZ: Vzdálená složka "%s" neexistuje.

en: The remote directory '%s' is not below the synchronization root (%s).
    Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
cs_CZ: Vzdálená složka „%s“ není pod kořenem synchronizace (%s).
    Zakázat synchronizované procházení a pokračovat ve změně vzdálené složky?

en: The selected categories have been imported.
cs_CZ: Vybrané kategorie byly importovány.

en: The selected file contains importable data for the following categories:
cs_CZ: Z vybraného souboru lze importovat tyto údaje:

en: The selected file is already being edited:
cs_CZ: Vybraný soubor je již upravován:

en: The selected file is still opened in some other program, please close it.
cs_CZ: Vybraný soubor je stále ještě otevřen v nějakém jiném programu, zavřete ho.

en: The server could not be added.
cs_CZ: Server nelze přidat.

en: The server sent an unexpected or unrecognized reply.
cs_CZ: Server poslal neočekávanou nebo nerozpoznanou odpověď.

en: The server uses following charset encoding for filenames:
cs_CZ: Server používá následující kódování znakové sady pro názvy souborů:

en: The server's certificate is unknown. Please carefully examine the certificate to make sure the server can be trusted.
cs_CZ: Certifikát serveru je neznámý. Podrobně ho prozkoumejte, abyste se ujistili, že je server důvěryhodný.

en: The server's host key does not match the key that has been cached. This means that either the administrator has changed the host key, or you are actually trying to connect to another computer pretending to be the server.
cs_CZ: Hostitelský klíč serveru se neshoduje s klíčem, který je uložen v mezipaměti. To znamená, že buď správce hostitelský klíč změnil nebo se ve skutečnosti pokoušíte připojit k jinému počítači, který předstírá, že je daným serverem.

en: The server's host key is unknown. You have no guarantee that the server is the computer you think it is.
cs_CZ: Hostitelský klíč serveru není znám. Nemáte žádnou záruku, že daný server je tím počítačem, kterým si myslíte, že je.

en: The settings have been imported. You have to restart FileZilla for all settings to have effect.
cs_CZ: Nastavení bylo importováno. Aby se všechna nastavení uplatnila, musíte restartovat aplikaci FileZilla.

en: The system will soon reboot unless you click Cancel.
cs_CZ: Pokud nestisknete Storno, systém bude brzy restartován.

en: The system will soon shut down unless you click Cancel.
cs_CZ: Pokud nestisknete Storno, systém bude brzy vypnut.

en: The target file already exists.
    Please choose an action.
cs_CZ: Cílový soubor již existuje.
    Prosím vyberte akci.

en: The test did not succeed. Do you really want to save the settings?
cs_CZ: Test nebyl úspěšný. Opravdu chcete nastavení uložit?

en: The valid backup file %s could not be restored
cs_CZ: Platný záložní soubor „%s“ nelze obnovit

en: Themes
cs_CZ: Témata

en: This filter set cannot be removed.
cs_CZ: Tuto sadu filtrů nelze odebrat.

en: This filter set cannot be renamed.
cs_CZ: Tuto sadu filtrů nelze přejmenovat.

en: This may be the result of a downgrade attack, only continue after you have spoken to the server administrator or server hosting provider.
cs_CZ: To může být způsobeno kryptografickým útokem (tzv. downgrade attack). Pokračujte pouze po konzultaci s administrátorem serveru či poskytovalem hostingu serveru.

en: This means that some router and/or firewall is still interfering with FileZilla.
cs_CZ: To znamená, že některý router nebo firewall nadále ruší chod aplikace FileZilla.

en: This only works if you are not behind a router, else your system would just return your internal address.
cs_CZ: Toto funguje jen pokud nejste za routerem, jinak operační systém pouze vrátí vaši interní adresu.

en: This server does not support FTP over TLS.
cs_CZ: Tento server nepodporuje FTP přes TLS.

en: This wizard will help you to properly configure any routers and firewalls you have and tests your configuration.
cs_CZ: Tento průvodce vám pomůže správně nastavit vaše routery, firewally a otestovat vaše nastavení.

en: Time
cs_CZ: Čas

en: Time formatting
cs_CZ: Formátování času

en: Time&out in seconds:
cs_CZ: Časový &limit v sekundách:

en: Timeout
cs_CZ: Časový limit

en: Title:
cs_CZ: Titul:

en: To compare directories quick search must be closed.
cs_CZ: Pro porovnání složek musí být zavřeno rychlé vyhledávání.

en: To compare directories, both file lists have to be aligned.
cs_CZ: Pro porovnání složek musí být výpisy souborů zarovnány.

en: To do this, the directory trees need to be both shown or both hidden.
cs_CZ: Proto musí být oba stromy složek zároveň buď zobrazeny nebo skryty.

en: To support public key authentication, FileZilla needs to know the private keys to use.
cs_CZ: Pro podporu autentizace pomocí veřejných klíčů potřebuje aplikace FileZilla znát soukromé klíče, které má použít.

en: Toggle directory comparison. Right-click to change comparison mode.
    
    Colors:
    Yellow: File only exists on one side
    Green: File is newer than the unmarked file on other side
    Red: File sizes different
cs_CZ: Přepnout porovnávání složek. Pravým kliknutím změníte režim porovnání.
    
    Barvy:
    Žlutá: Soubor existuje pouze na jedné straně
    Zelená: Soubor je novější než neoznačený soubor na druhé straně
    Červená: Rozdílná velikost

en: Toggle synchronized browsing.
    If enabled, navigating the local directory hierarchy will also change the directory on the server accordingly and vice versa.
cs_CZ: Přepnout synchronizované procházení.
    Pokud je povoleno, bude se procházením místní hierarchie složek odpovídajícím způsobem měnit aktuální složka na serveru a naopak.

en: Toggles processing of the transfer queue
cs_CZ: Přepíná zpracování fronty přenosů

en: Toggles the display of the local directory tree
cs_CZ: Přepíná zobrazení stromu místních složek

en: Toggles the display of the message log
cs_CZ: Přepíná zobrazení protokolu zpráv

en: Toggles the display of the remote directory tree
cs_CZ: Přepíná zobrazení stromu vzdálených složek

en: Toggles the display of the transfer queue
cs_CZ: Přepíná zobrazení fronty přenosů

en: Too long header line
cs_CZ: Řádek hlavičky je příliš dlouhý

en: Too many redirects
cs_CZ: Příliš mnoho přesměrování

en: Trace:
cs_CZ: Trasování:

en: Transfer
cs_CZ: Přenos

en: Transfer &direction
cs_CZ: S&měr přenosu

en: Transfer &type
cs_CZ: &Typ přenosu

en: Transfer Mode
cs_CZ: Režim přenosu

en: Transfer Queue
cs_CZ: Fronta přenosů

en: Transfer Settings
cs_CZ: Nastavení přenosu

en: Transfer connection interrupted: %s
cs_CZ: Pokus o připojení přerušen: %s

en: Transferred data got tainted.
cs_CZ: Přenesená data se poškodila.

en: Transferring
cs_CZ: Přenášení

en: Transfers
cs_CZ: Přenosy

en: Transfers finished
cs_CZ: Přenosy dokončeny

en: Treat files &without extension as ASCII file
cs_CZ: Považovat soubory b&ez přípony za ASCII soubory

en: Treat the &following filetypes as ASCII files:
cs_CZ: Považovat &následující typy souborů za ASCII soubory:

en: Trust changed Hostkey:
cs_CZ: Důvěřovat změněnému hostitelskému klíči:

en: Trust new Hostkey:
cs_CZ: Důvěřovat novému hostitelskému klíči:

en: Trust the new key and carry on connecting?
cs_CZ: Důvěřovat novému klíči a pokračovat v připojování?

en: Trust the server certificate and carry on connecting?
cs_CZ: Důvěřovat certifikátu serveru a pokračovat v připojování?

en: Trust this host and carry on connecting?
cs_CZ: Důvěřovat tomuto hostiteli a pokračovat v připojování?

en: Try again
cs_CZ: Opakujte akci

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Type of FTP Proxy:
cs_CZ: Typ FTP proxy:

en: Type of generic proxy:
cs_CZ: Typ všeobecné proxy:

en: U&pload
cs_CZ: &Odeslat na server

en: U&pload limit:
cs_CZ: Limit o&desílání na server:

en: U&se filetype associations if available
cs_CZ: Používat &aplikace přidružené k typu souboru

en: USER@&HOST
cs_CZ: UŽIVATEL@&HOSTITEL

en: Unassigned error code %d
cs_CZ: Nepřiřazený chybový kód %d

en: Unfortunately information about the new update could not be retrieved.
cs_CZ: Bohužel nelze získat informace o aktualizaci.

en: Unit:
cs_CZ: Jednotka:

en: Unknown
cs_CZ: Neznámý

en: Unknown FTP proxy type, cannot generate login sequence.
cs_CZ: Neznámý typ FTP proxy, nelze vytvořit přihlašovací sekvenci.

en: Unknown SOCKS protocol version: %d
cs_CZ: Neznámá verze protokolu SOCKS: %d

en: Unknown certificate
cs_CZ: Neznámý certifikát

en: Unknown error %d
cs_CZ: Neznámá chyba %d

en: Unknown error %u
cs_CZ: Neznámá chyba %u

en: Unknown host key
cs_CZ: Neznámý hostitelský klíč

en: Unknown protocol version of SOCKS Username/Password Authentication subnegotiation: %d
cs_CZ: Neznámá verze protokolu SOCKS ověřování uživatelského jména/hesla: %d

en: Unknown root element, the file does not appear to be generated by FileZilla.
cs_CZ: Neznámý kořenový element. Zdá se, že soubor nebyl vytvořen aplikací FileZilla.

en: Unknown transfer encoding
cs_CZ: Neznámé kódování přenosu

en: Unknown version
cs_CZ: Neznámá verze

en: Unless these problems get fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
cs_CZ: Dokud se tyto problémy nevyřeší, nebude aktivní FTP režim pracovat a musí se použít pasivní.

en: Unless this problem gets fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
cs_CZ: Dokud se tento problém nevyřeší, nebude aktivní FTP režim pracovat a musí se použít pasivní.

en: Unsupported redirect
cs_CZ: Nepodporované přesměrování

en: Up&load and unedit
cs_CZ: Odes&lat na server a vrátit úpravy

en: Updates
cs_CZ: Aktualizace

en: Upload
cs_CZ: Odeslat

en: Upload &limit:
cs_CZ: &Omezení odesílání:

en: Upload failed
cs_CZ: Odeslání se nezdařilo

en: Upload limit: %s/s
cs_CZ: Omezení odesílání: %s/s

en: Upload limit: none
cs_CZ: Omezení odesílání: žádné

en: Upload search results
cs_CZ: Odeslat výsledky hledání

en: Upload selected directory
cs_CZ: Odeslat na server vybranou složku

en: Upload selected files and directories
cs_CZ: Odeslat na server vybrané soubory a složky

en: Upload this file back to the server?
cs_CZ: Odeslat tento soubor zpátky na server?

en: Upload this file to the server?
cs_CZ: Odeslat tento soubor na server?

en: Uploading
cs_CZ: Odesílání na server

en: Uploading and pending removal
cs_CZ: Odesílání na server a čekání na odstranění

en: Uploading and unediting
cs_CZ: Odesílání a vrací se úpravy

en: Us&e system defaults for current language
cs_CZ: Použít nas&tavení systému pro aktuální jazyk

en: Use &custom charset
cs_CZ: Použít vlas&tní znakovou sadu

en: Use &custom editor:
cs_CZ: &Použít vlastní editor:

en: Use &default editor for text files
cs_CZ: Použít &výchozí editor pro textové soubory

en: Use &synchronized browsing
cs_CZ: Použít &synchronizované procházení

en: Use Regular Expressions
cs_CZ: Používat regulární výrazy

en: Use default action
cs_CZ: Použít výchozí akci

en: Use explicit FTP over TLS if available
cs_CZ: Použít explicitní FTP přes TLS pokud je k dispozici

en: Use server currently connected to
cs_CZ: Použít server, ke kterému jste aktuálně připojeni

en: Use server from site manager
cs_CZ: Použít server ze Správce míst

en: Use system &defaults for current language
cs_CZ: Použít nas&tavení systému pro aktuální jazyk

en: Use system association
cs_CZ: Použít přidružení systému

en: Use the following IP address:
cs_CZ: Použít tuto IP adresu:

en: Use the following port range:
cs_CZ: Použít následující rozsah portů:

en: Use the server's external IP address instead
cs_CZ: Použít místo toho externí IP adresu serveru

en: Use this if you're behind a router and have a static external IP address.
cs_CZ: Toto použijte, pokud jste za routerem a máte statickou externí IP adresu.

en: Use this option if you have a dynamic IP address. FileZilla will contact the above server once each session as soon as you use active mode for the first time. Only the version of FileZilla you're using is submitted to the server.
cs_CZ: Použijte tuto možnost, máte-li dynamickou IP adresu. FileZilla se spojí se zadaným serverem jednou pro každou relaci jakmile poprvé použijete aktivní režim. Verze aplikace FileZilla je jediná informace, která se přenáší na server.

en: User:
cs_CZ: Uživatelské jméno:

en: Username cannot be a series of spaces
cs_CZ: Uživatelské jméno nemůže být několik mezer

en: Uses UTF-8 if the server supports it, else uses local charset.
cs_CZ: Pokud server podporuje UTF-8, použije ho, jinak použije místní znakovou sadu.

en: Using insecure HTTP
cs_CZ: Použít nezabezpečený HTTP

en: Using plain %s is insecure.
cs_CZ: Použití obyčejného %s není bezpečené.

en: Using secure HTTPS
cs_CZ: Použít bezpečné HTTPS

en: Using the wrong charset can result in filenames not displaying properly.
cs_CZ: Nastavení nesprávné znakové sady může vést k nekorektnímu zobrazení názvů souborů.

note: @translator: Period as in a span of time with a start and end date
en: Validity period:
cs_CZ: Období platnosti:

en: Verbose log messages from wxWidgets
cs_CZ: Podrobné protokolování zpráv z wxWidgets

en: Very high
cs_CZ: Velmi vysoká

en: View hidden option set, but unsupported by server
cs_CZ: Zobrazování skrytých souborů je sice povoleno, ale server ho nepodporuje

en: View/Edit
cs_CZ: Zobrazit/Upravit

en: Visible columns
cs_CZ: Zobrazit sloupce

en: W&rite
cs_CZ: Zá&pis

en: Waiting for browsing connection
cs_CZ: Čekání na připojení pro procházení

en: Waiting for password
cs_CZ: Čekání na heslo

en: Waiting for transfer to be cancelled
cs_CZ: Čekání na zrušení přenosu

en: Waiting to retry...
cs_CZ: Čekání na opakování...

en: Warning! You have previously connected to this server using FTP over TLS, yet the server has now rejected FTP over TLS.
cs_CZ: Upozornění! Dříve jste se k tomuto serveru připojoval pomocí FTP přes TLS, nyní server FTP přes TLS odmítá.

en: Warning! You have previously connected to this server using TLS.
cs_CZ: Upozornění! K tomuto serveru jste se již připojoval pomocí TLS.

en: Warning, ignoring data connection from wrong IP.
cs_CZ: Upozornění: ignorování datového připojení z chybné IP.

en: Warning, use nightly builds at your own risk.
    No support is given for nightly builds.
    Nightly builds may not work as expected and might even damage your system.
    
    Do you really want to check for nightly builds?
cs_CZ: Upozornění: použití vývojových verzí je na vlastní riziko.
    Pro tyto verze není poskytována žádná podpora.
    Vývojové verze nemusí správně fungovat a mohou dokonce poškodit váš systém.
    
    Opravdu chcete zjišťovat tyto vývojové verze?

en: Warning: Potential security breach!
cs_CZ: Upozornění: Možné narušení bezpečnosti!

en: WebDAV using HTTP (insecure)
cs_CZ: WebDAV používající HTTP (nezabezpečené)

en: WebDAV using HTTPS
cs_CZ: WebDAV používající HTTPS

en: Welcome to FileZilla
cs_CZ: Vítejte v aplikaci FileZilla

en: What's new
cs_CZ: Co je nového

en: What's new:
cs_CZ: Co je nového:

en: When allowing FileZilla to remember passwords, you can reconnect without having to re-enter a password after restarting FileZilla.
cs_CZ: Pokud aplikaci FileZilla povolíte ukládání hesel, můžete se po restartu aplikace FileZilla znovu připojit bez toho, abyste museli znovu zadat heslo.

en: When enabled, characters that are not supported by the local operating system in filenames are replaced if downloading such a file.
cs_CZ: Pokud je povoleno, pak se při stahování nahradí v názvech souborů ty znaky, které místní operační systém v názvech souborů nepodporuje.

en: When st&arting a new connection while already connected:
cs_CZ: &Pokud se během stávajícího spojení otevírá nové:

en: Widescreen
cs_CZ: Široká obrazovka

en: Would you like FileZilla to remember passwords?
cs_CZ: Chcete, aby si aplikace FileZilla pamatovala hesla?

en: Wr&ite
cs_CZ: Záp&is

en: Wrong external IP address
cs_CZ: Neplatná externí IP adresa

en: Wrong line endings
cs_CZ: Nesprávné konce řádků

en: Wrong master password entered, it cannot be used to decrypt the stored passwords.
cs_CZ: Zadané centrální heslo není platné, nelze ho použít pro dekódování uložených hesel.

en: Wrong master password entered, it cannot be used to decrypt this item.
cs_CZ: Zadané centrální heslo není platné, nelze ho použít pro dekódování.

en: Yellow
cs_CZ: Žlutá

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: You appear to be using an IPv6-only host. This wizard does not support this environment.
cs_CZ: Zdá se, že používáte hostitele, který umí pouze IPv6. Takovou situaci bohužel tento průvodce nepodporuje.

en: You are using the latest version of FileZilla.
cs_CZ: Používáte nejnovější verzi aplikace FileZilla.

en: You can always open this dialog again through the help menu.
cs_CZ: Tento dialog lze kdykoliv později otevřít pomocí nabídky Nápověda.

en: You can download the latest version from the FileZilla website:
cs_CZ: Můžete si stáhnout nejnovější verzi ze stránek FileZilly:

en: You can leave the port field empty to use the default port.
cs_CZ: Pro použití výchozího portu ponechte pole port prázdné.

en: You can use an x at any position to keep the permission the original files have.
cs_CZ: Na libovolné pozici můžete použít x pro zachování původního oprávnění.

en: You cannot import settings from FileZilla's own settings directory.
cs_CZ: Nelze importovat nastavení ze složky s nastavením, které se právě používá.

en: You cannot replace an invalid character with another invalid character. Please enter a character that is allowed in filenames.
cs_CZ: Nelze nahradit neplatný znak jiným neplatným znakem. Zadejte znak, který je v názvech souborů povolen.

en: You cannot upload files into the root directory.
cs_CZ: Soubory nelze nahrávat do kořenové složky.

en: You did not enter a new name for the file. Overwrite the file instead?
cs_CZ: Nezadal jste nový název pro soubor. Chcete raději soubor místo toho přepsat?

en: You do not have permission to list this directory
cs_CZ: Nemáte oprávnění pro vypsání této složky

en: You have selected at least one symbolic link.
cs_CZ: Vybrali jste alespoň jeden symbolický odkaz.

en: You have selected more than 10 files for editing, do you really want to continue?
cs_CZ: Vybrali jste k úpravě více než 10 souborů. Opravdu chcete pokračovat?

en: You have selected more than 10 files or directories to open, do you really want to continue?
cs_CZ: Vybrali jste k otevření více než 10 souborů nebo složek. Opravdu chcete pokračovat?

en: You have to enter a hostname.
cs_CZ: Musíte zadat název hostitele.

en: You have to enter a key file path
cs_CZ: Musíte zadat cestu k souboru s klíčem

en: You have to enter a local directory.
cs_CZ: Musíte zadat místní složku.

en: You have to enter a remote directory.
cs_CZ: Musíte zadat vzdálenou složku.

en: You have to enter a resolver.
cs_CZ: Musíte zadat URL

en: You have to enter a valid IPv4 address.
cs_CZ: Musíte zadat platnou IPv4 adresu.

en: You have to enter a writable local directory.
cs_CZ: Musíte zadat zapisovatelnou místní složku.

en: You have to enter an account name
cs_CZ: Musíte zadat název účtu

en: You have to specify a user name
cs_CZ: Musíte zadat uživatelské jméno

en: You likely have a router or firewall which erroneously modified the transferred data.
cs_CZ: Pravděpodobně máte router nebo firewall, který poškodil přenášená data.

en: You need to enter a master password.
cs_CZ: Musíte zadat centrální heslo.

en: You need to enter a name for the bookmark.
cs_CZ: Musíte zadat název záložky.

en: You need to enter a name for the log file.
cs_CZ: Musíte zadat název souboru s protokolem.

en: You need to enter a properly quoted command.
cs_CZ: Musí být uveden správně uvozený příkaz.

en: You need to enter a proxy host.
cs_CZ: Musíte zadat proxy hostitele.

en: You need to enter a proxy port in the range from 1 to 65535
cs_CZ: Musíte zadat port proxy v rozsahu od 1 do 65535

en: You need to enter a value.
cs_CZ: Je potřeba zadat hodnotu.

en: You need to enter at least one path, empty bookmarks are not supported.
cs_CZ: Musíte zadat alespoň jednu cestu, prázdné záložky nejsou podporovány.

en: You need to enter both a local and a remote path to enable synchronized browsing for this bookmark.
cs_CZ: Musíte zadat místní i vzdálenou cestu, pokud chcete povolit synchronizované procházení pro tuto záložku.

en: You need to enter both a local and a remote path to enable synchronized browsing for this site.
cs_CZ: Musíte zadat místní i vzdálenou cestu, pokud chcete povolit synchronizované procházení tohoto místa.

en: You need to grant FileZilla access to the directories you want to download files into or to upload files from.
cs_CZ: Aplikaci FileZilla musíte povolit přístup do složek, kam chcete soubory ukládat nebo odkud je chcete nahrát.

en: You need to specify a local file.
cs_CZ: Musíte zadat místní soubor.

en: You need to specify a remote file.
cs_CZ: Musíte zadat vzdálený soubor.

en: You need to specify a remote path.
cs_CZ: Musíte zadat vzdálenou složku.

en: You need to specify a server.
cs_CZ: Musíte zadat název serveru.

en: You should have no problems connecting to other servers, file transfers should work properly.
cs_CZ: Neměli byste mít žádné problémy s připojením na ostatní servery, přenos souborů by měl pracovat správně.

en: Your computer will suspend unless you click Cancel.
cs_CZ: Pokud nestisknete Storno, systém přejde do režimu spánku.

en: after
cs_CZ: po

en: before
cs_CZ: před

en: begins with
cs_CZ: začíná na

en: bytes
cs_CZ: bajtů

en: contains
cs_CZ: obsahuje

en: custom
cs_CZ: vlastní

en: does not contain
cs_CZ: neobsahuje

en: does not equal
cs_CZ: se nerovná

en: ends with
cs_CZ: končí na

en: equals
cs_CZ: se rovná

en: file
cs_CZ: soubor

en: fzputtygen could not be started.
    Please make sure this executable exists in the same directory as the main FileZilla executable.
cs_CZ: fzputtygen nelze spustit.
    Ujistěte se, zda existuje tento spustitelný soubor ve stejné složce jako spouštěcí soubor aplikace FileZilla.

en: fzsftp belongs to a different version of FileZilla
cs_CZ: fzsftp patří k jiné verzi aplikace FileZilla

en: fzsftp could not be started
cs_CZ: fzputtygen nelze spustit

en: fzstorj belongs to a different version of FileZilla
cs_CZ: fzstorj patří k jiné verzi aplikace FileZilla

en: fzstorj could not be started
cs_CZ: fzstorj nelze spustit

en: fzstorj could not be started.
    Please make sure this executable exists in the same directory as the main FileZilla executable.
cs_CZ: fzstorj nelze spustit.
    Ujistěte se, zda existuje tento spustitelný soubor ve stejné složce jako spouštěcí soubor aplikace FileZilla.

en: greater than
cs_CZ: je větší než

en: group executable
cs_CZ: spustitelný skupinou

en: group readable
cs_CZ: čitelný skupinou

en: group writeable
cs_CZ: zapisovatelný skupinou

en: is equal to
cs_CZ: je rovný

en: is set
cs_CZ: je nastaven

en: is unset
cs_CZ: není nastaven

en: less than
cs_CZ: je menší než

en: matches regex
cs_CZ: vyhovuje regulárnímu výrazu

en: new name
cs_CZ: nový název

en: owner executable
cs_CZ: spustitelný vlastníkem

en: owner readable
cs_CZ: čitelný vlastníkem

en: owner writeable
cs_CZ: zapisovatelný vlastníkem

en: unknown
cs_CZ: neznámý

en: world executable
cs_CZ: spustitelný pro všechny

en: world readable
cs_CZ: čitelný pro všechny

en: world writeable
cs_CZ: zapisovatelný pro všechny
