filezilla 3.59.0 - en to vi_VN translation catalogue (1866 entries)

note: @translator: This is a date/time formatting specifier. See https://wiki.filezilla-project.org/Date_and_Time_formatting
en: %H:%M:%S elapsed
vi_VN: Đã được %H:%M:%S

note: @translator: This is a date/time formatting specifier. See https://wiki.filezilla-project.org/Date_and_Time_formatting
en: %H:%M:%S left
vi_VN: Còn %H:%M:%S

en: %a - Account (Lines containing this will be omitted if not using Account logontype)
vi_VN: %a - Tài khoản (Các dòng chứa nó sẽ bị bỏ qua nếu không dùng kiểu đăng nhập bằng Tài khoản)

en: %d directory | %d directories
vi_VN[0]: %d thư mục

en: %d directory with its contents | %d directories with their contents
vi_VN[0]: %d thư mục cùng với nội dung của chúng

en: %d file | %d files
vi_VN[0]: %d tập tin

en: %d file. Total size: %s | %d files. Total size: %s
vi_VN[0]: %d tập tin. Tổng kích thước: %s

en: %d file. Total size: At least %s | %d files. Total size: At least %s
vi_VN[0]: %d tập tin. Tổng kích thước: Ít nhất %s

en: %d second | %d seconds
vi_VN[0]: %d giây

en: %h - Host
vi_VN: %h - Máy chủ

en: %llu directory | %llu directories
vi_VN[0]: %llu thư mục

en: %llu file | %llu files
vi_VN[0]: %llu tập tin

en: %p - Password
vi_VN: %p - Mật khẩu

en: %s (insecure)
vi_VN: %s (không an toàn)

en: %s - Proxy user
vi_VN: %s - Tài khoản máy chủ ủy nhiệm

en: %s and %s. Total size: %s
vi_VN: %s và %s. Kích thước tổng cộng: %s

en: %s and %s. Total size: At least %s
vi_VN: %s và %s. Kích thước tổng cộng: Ít nhất %s

en: %s could not be found. Without this component of FileZilla, %s will not work.
    
    Possible solutions:
    - Make sure %s is in a directory listed in your PATH environment variable.
    - Set the full path to %s in the %s environment variable.
vi_VN: Không tìm thấy %s. Không có thành phần này của FileZilla, %s sẽ không hoạt động.
    
    Cách giải quyết có thể là:
    - Đảm bảo rằng %s đang ở trong danh sách thư mục tại biến môi trường PATH của bạn.
    - Đặt đường dẫn đầy đủ của %s trong biến môi trường %s.

note: @translator: Example: RSA with 2048 bits
en: %s with %d bits
vi_VN: %s với %d bít

en: %s:%d - Hostname does not match certificate
vi_VN: %s:%d - Tên máy của máy chủ không khớp với tên trong chứng nhận

en: %u - Username
vi_VN: %u - Tài khoản

en: %w - Proxy password
vi_VN: %w - Mật khẩu máy chủ ủy nhiệm

en: &AWS S3 encryption
vi_VN: &Mã hóa AWS S3

en: &Abort previous connection and connect in current tab
vi_VN: &Bãi bỏ kết nối trước đó và kết nối vào thẻ hiện hành

en: &About...
vi_VN: &Giới thiệu…

note: @translator: Keep short
en: &Access key ID:
vi_VN: Mã số khó&a truy cập:

note: @translator: Keep short
en: &Account ID:
vi_VN: ID tà&i khoản:

en: &Account:
vi_VN: Tà&i khoản:

en: &Active
vi_VN: &Tích cực

en: &Add bookmark...
vi_VN: &Thêm đánh dấu…

en: &Add directory...
vi_VN: &Thêm thư mục…

en: &Add files to queue
vi_VN: &Thêm tập tin vào hàng đợi

en: &Add key file...
vi_VN: &Thêm tập tin khóa…

en: &Add to queue
vi_VN: &Thêm vào hàng đợi

en: &Adjust server time, offset by:
vi_VN: Chỉnh sử&a độ lệch với múi giờ máy chủ:

en: &Always allow insecure data connections for this server in future sessions.
vi_VN: &Luôn cho phép các kết nôi dữ liệu không an toàn cho máy chủ này trong các phiên tương lai.

en: &Always allow insecure plain %s for this server.
vi_VN: &Luôn cho phép %s thường không an toàn cho máy chủ này.

en: &Always trust this certificate in future sessions.
vi_VN: &Luôn tin chứng nhận này trong những lần làm việc sau.

en: &Always trust this host, add this key to the cache
vi_VN: &Luôn tin máy chủ này, thêm khóa này vào bộ nhớ

en: &Always use default editor
vi_VN: &Luôn dùng trình soạn thảo mặc định

en: &Always use selection for all unassociated files
vi_VN: &Luôn dùng chương trình đã chọn cho các tập tin chưa có ứng dụng tiếp nhận

en: &Always use this action
vi_VN: &Luôn dùng hành động này

en: &Ask your operating system for the external IP address
vi_VN: &Lấy địa chỉ IP từ hệ điều hành của bạn

en: &Auto
vi_VN: &Tự động

en: &Autodetect
vi_VN: &Tự dò tìm

en: &Background color:
vi_VN: Mà&u nền:

en: &Binary
vi_VN: Nhị &phân

en: &Binary prefixes using SI symbols. (e.g. 1 KB = 1024 bytes)
vi_VN: Tiền tố &nhị phân dùng ký hiệu hệ SI. (ví dụ 1 KB = 1024 bytes)

en: &Bookmarks
vi_VN: &Dấu trang

en: &Browse
vi_VN: &Duyệt

en: &Browse...
vi_VN: &Duyệt…

en: &Burst tolerance:
vi_VN: &Khoảng chấp nhận:

en: &Cancel
vi_VN: &Thôi

en: &Certificate in chain:
vi_VN: &Chứng nhận trong xích:

en: &Clear private data...
vi_VN: &Xóa các dữ liệu riêng…

en: &Close
vi_VN: Đó&ng

en: &Close FileZilla
vi_VN: Đón&g FileZilla

en: &Close FileZilla once
vi_VN: Đón&g FileZilla một lần

en: &Configure speed limits...
vi_VN: Đặt giới hạn tố&c độ…

en: &Configure...
vi_VN: &Cấu hình…

en: &Connect
vi_VN: &Kết nối

en: &Copy current connection to Site Manager...
vi_VN: &Chép kết nối hiện tại vào Quản lý địa chỉ…

en: &Copy to clipboard
vi_VN: &Chép vào clipboard

en: &Create directory
vi_VN: Tạo thư mụ&c

en: &Create new tab
vi_VN: &Tạo thẻ mới

en: &Debug
vi_VN: &Gỡ lỗi

en: &Debug information in message log:
vi_VN: &Gỡ lỗi thông tin trong nhật ký thông báo:

en: &Default editor:
vi_VN: Trình soạn thảo &mặc định:

en: &Default file exists action...
vi_VN: Hành động &mặc định khi tập tin đã có sẵn…

en: &Delay between failed login attempts:
vi_VN: Thời gian &nghỉ giữa các lần đăng nhập sai:

en: &Delete
vi_VN: &Xóa bỏ

en: &Delete symlink
vi_VN: &Xóa liên kết mềm

en: &Delete...
vi_VN: &Xóa...

en: &Directory access permissions...
vi_VN: Quyền truy cập thư &mục…

en: &Directory comparison
vi_VN: So sánh &thư mục

en: &Disable synchronized browsing and continue changing the local directory
vi_VN: Tắt &duyệt đồng bộ và tiếp tục thay đổi thư mục nội bộ

en: &Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory
vi_VN: Tắt &duyệt đồng bộ và tiếp tục thay đổi thư mục máy chủ

en: &Discard local file then download and edit file anew
vi_VN: &Loại bỏ tập tin trên máy nội bộ sau đó tải và biên tập một tập tin một lần nữa

en: &Disconnect
vi_VN: &Ngắt kết nối

en: &Display momentary transfer speed instead of average speed
vi_VN: &Hiển thị tốc độ truyền hiện tại thay vì tốc độ trung bình

en: &Display size in bytes
vi_VN: &Hiển thị kích thước tính theo byte

en: &Domain:
vi_VN: &Miền:

en: &Don't show this dialog again.
vi_VN: &Không hiển thị hộp thoại này lần sau nữa.

en: &Don't use external IP address on local connections.
vi_VN: &Không dùng địa chỉ IP mạng cho kết nối nội bộ.

en: &Double-click action on directories:
vi_VN: Hành động khi kích đúp chuột trên thư &mục:

en: &Double-click action on files:
vi_VN: Hành động khi bấm đú&p chuột vào tập tin:

en: &Download
vi_VN: Tải &xuống

en: &Download to:
vi_VN: Tải &xuống:

en: &Download...
vi_VN: Tải &xuống…

en: &Downloads:
vi_VN: Tải &xuống:

en: &Duplicate
vi_VN: Nhân đô&i

en: &Edit
vi_VN: &Sửa

en: &Edit filter rules...
vi_VN: Chỉnh &sửa qui tắc lọc…

en: &Enable
vi_VN: &Bật

en: &Enable compression
vi_VN: &Cho phép nén

en: &Enable speed limits
vi_VN: &Bật giới hạn tốc độ

en: &Encoding:
vi_VN: &Bộ mã:

en: &Encryption:
vi_VN: &Mã hóa:

en: &Enter custom command...
vi_VN: &Nhập vào dòng lệnh của bạn…

en: &Establish connection in a new tab
vi_VN: &Thiết lập kết nối trong một thẻ mới

en: &Execute
vi_VN: &Thực hiện

en: &Export Site Manager entries
vi_VN: &Xuất ra các đề mục từ Quản lý địa chỉ

en: &Export...
vi_VN: &Xuất ra…

en: &Fall back to active mode
vi_VN: &Quay lại chế độ tích cực

en: &File
vi_VN: &Tập tin

en: &File Attributes...
vi_VN: &Thuộc tính tập tin…

en: &File permissions...
vi_VN: &Quyền truy cập tập tin…

en: &File:
vi_VN: &Tập tin:

en: &Filter conditions:
vi_VN: Điều kiện &lọc:

en: &Filter sets:
vi_VN: Đặt bộ &lọc:

en: &Filters
vi_VN: Bộ &lọc

en: &Filters:
vi_VN: Bộ &lọc:

en: &Finish editing
vi_VN: &Hoàn tất chỉnh sửa

en: &Finish editing and delete local file
vi_VN: &Hoàn tất biên tập và xóa tập tin trên máy nội bộ

en: &Flatten local paths, upload all contained files directly into target directory
vi_VN: &Làm phẳng đường dẫn máy nội bộ, tải lên tất cả các tập tin chứa bên trong vào thư mục đích

en: &Flatten remote paths, download all contained files directly into target directory
vi_VN: &Làm phẳng đường dẫn máy mạng, tải tất cả các tập tin chứa bên trong vào thư mục đích

en: &Follow symlink, delete target directory contents
vi_VN: &Theo liên kết mềm, xóa nội dung thư mục đích

en: &Get external IP address from the following URL:
vi_VN: &Lấy địa chỉ IP từ URL sau đây:

en: &Getting help...
vi_VN: &Tìm trợ giúp…

en: &Global bookmark
vi_VN: &Dấu trang toàn cục

en: &HTTP/1.1 using CONNECT method
vi_VN: &HTTP/1.1 dùng phương thức CONNECT

en: &Help
vi_VN: &Trợ giúp

en: &Hide identical files
vi_VN: Ẩ&n các tập tin đồng nhất

en: &Highest
vi_VN: Cao n&hất

en: &Highest available port:
vi_VN: Cổng cao n&hất có thể:

en: &Host:
vi_VN: Máy c&hủ:

en: &IEC binary prefixes (e.g. 1 KiB = 1024 bytes)
vi_VN: Tiền tố nhị phân theo chuẩn &IEC (ví dụ 1 KiB = 1024 byte)

en: &ISO 8601 (example: 2007-09-15)
vi_VN: Tiêu chuẩn &ISO 8601 (ví dụ: 2007-09-15)

en: &Import...
vi_VN: &Nhập vào…

en: &Install new version
vi_VN: &Cài đặt phiên bản mới

en: &Keep local path structure relative to search root
vi_VN: &Giữ cấu trúc đường dẫn máy nội bộ tương đối để tìm kiếm thư mục gốc

en: &Keep remote path structure relative to search root
vi_VN: &Giữ cấu trúc đường dẫn máy mạng tương đối để tìm kiếm thư mục gốc

en: &Key file:
vi_VN: Tập tin &khóa:

en: &Layout of file and directory panes:
vi_VN: &Cách bố trí bảng chứa tập tin và thư mục:

en: &Limit local ports used by FileZilla
vi_VN: Giới hạn cổng trên máy nội bộ dùng bởi FileZi&lla

en: &Limit number of simultaneous connections
vi_VN: &Giới hạn kết nối đồng thời

en: &Local directory tree
vi_VN: &Cây thư mục trên máy nội bộ

en: &Local directory:
vi_VN: &Thư mục máy nội bộ:

en: &Local search
vi_VN: Tìm kiếm nội &bộ

en: &Log to file
vi_VN: Ghi nhật &ký vào tập tin

en: &Logon Type:
vi_VN: Kiểu đăng &nhập:

en: &Low
vi_VN: Mức thấ&p

en: &Manage bookmarks...
vi_VN: &Quản lý dấu trang…

en: &Manual transfer...
vi_VN: Truyền thủ &công…

en: &Master password:
vi_VN: &Mật khẩu chính:

en: &Maximum number of connections:
vi_VN: Số kết nối &tối đa:

en: &Maximum number of retries:
vi_VN: Số lần thử lại &tối đa:

en: &Message log
vi_VN: &Nhật ký

en: &Minimize to tray
vi_VN: Thu n&hỏ đặt ở trên khay đồng hồ

en: &Name sorting mode:
vi_VN: Tê&n chế độ xắp xếp:

en: &Name:
vi_VN: Tê&n:

en: &Network configuration wizard...
vi_VN: Giúp đỡ kết &nối trực quan…

en: &New
vi_VN: Tạo &mới

en: &New site
vi_VN: Tạo địa chỉ &mới

en: &New version available!
vi_VN: Đã có bả&n mới!

en: &Next >
vi_VN: &Tiếp theo >

en: &No
vi_VN: Khô&ng

en: &None
vi_VN: Khô&ng

en: &Normal
vi_VN: Bì&nh thường

en: &Numeric value:
vi_VN: Giá trị bằ&ng số:

en: &OK
vi_VN: Đồn&g ý

en: &OPEN
vi_VN: &MỞ

en: &Open
vi_VN: &Mở

en: &Overwrite
vi_VN: &Ghi đè

en: &Passive
vi_VN: &Thụ động

en: &Password:
vi_VN: Mật khẩ&u:

en: &Play sound
vi_VN: &Mở một đoạn âm thanh

en: &Port:
vi_VN: Cổn&g:

en: &Preserve timestamps of transferred files
vi_VN: Lưu &giữ dấu thời gian của tập tin đã truyền

en: &Profile
vi_VN: &Hồ sơ

en: &Queue
vi_VN: &Hàng đợi

en: &Quickconnect
vi_VN: &Kết nối nhanh

en: &Quickconnect bar
vi_VN: &Thanh kết nối nhanh

en: &Quickconnect history
vi_VN: Lịch sử &kết nối nhanh

en: &Read
vi_VN: Đọ&c

en: &Reconnect
vi_VN: Kết nối &lại

en: &Reconnect information
vi_VN: Thông tin kết nối &lại

en: &Refresh
vi_VN: &Làm tươi lại

en: &Remember master password until FileZilla is closed
vi_VN: N&hớ mật khẩu chính cho đến khi FileZilla được đóng lại

en: &Remember password until FileZilla is closed
vi_VN: N&hớ mật khẩu cho đến khi FileZilla được đóng lại

en: &Remote directory:
vi_VN: &Thư mục máy mạng:

en: &Remote path:
vi_VN: Đường &dẫn máy mạng:

en: &Remote search
vi_VN: Tìm kiếm trên máy &mạng

en: &Remove
vi_VN: &Xóa bỏ

en: &Remove key
vi_VN: &Xóa bỏ khóa

en: &Remove selected
vi_VN: &Xóa mục đã chọn

en: &Rename
vi_VN: Đổi tê&n

en: &Rename...
vi_VN: Đổi tê&n…

en: &Reopen local file
vi_VN: Mở &lại tập tin trên máy nội bộ

en: &Repeat password:
vi_VN: Gõ &lại mật khẩu:

en: &Replace invalid characters with:
vi_VN: &Thay thế ký tự không hợp lệ bằng:

en: &Report a bug...
vi_VN: &Báo cáo lỗi…

en: &Request attention
vi_VN: &Yêu cầu chú ý

en: &Reset and requeue all
vi_VN: Đặt &và xếp lại toàn bộ hàng đợi

en: &Restart Wizard
vi_VN: &Khởi động lại thuật sĩ

en: &Resume
vi_VN: &Phục hồi lại

en: &Run command...
vi_VN: &Thực hiện lệnh…

en: &Run configuration wizard now...
vi_VN: &Chạy cấu hình thuật sĩ bây giờ…

en: &Run update check now...
vi_VN: &Chạy kiểm tra cập nhật bây giờ…

en: &SITE
vi_VN: &ĐỊA CHỈ

en: &Save as...
vi_VN: &Ghi lại bằng tên mới…

en: &Search
vi_VN: &Tìm kiếm

en: &Search remote files...
vi_VN: &Tìm kiếm tập tin từ máy mạng…

en: &Select a key:
vi_VN: &Chọn một khóa:

en: &Select entry:
vi_VN: &Chọn mục:

en: &Select language:
vi_VN: &Chọn ngôn ngữ:

en: &Select the columns that should be displayed:
vi_VN: &Chọn các cột sẽ hiển thị:

en: &Server
vi_VN: &Máy chủ

en: &Set as local directory and close dialog
vi_VN: Đặt &làm thư mục nội bộ và đóng hộp thoại

en: &Set as remote directory and close dialog
vi_VN: Đặt &làm thư mục máy chủ và đóng hộp thoại

en: &Settings
vi_VN: &Cài đặt

en: &Settings...
vi_VN: &Cài đặt…

en: &Show debug menu
vi_VN: &Hiển thị trình đơn gỡ rối

en: &Show detailed log
vi_VN: &Hiển thị chi tiết nhật ký

en: &Show timestamps in message log
vi_VN: &Hiển thị dấu thời gian trong nhật ký thông tin

en: &Site Manager entries
vi_VN: Các &mục Danh bạ

en: &Site Manager...
vi_VN: &Quản lý Địa chỉ…

en: &Site-specific bookmark
vi_VN: &Gắn với trang mạng

en: &Skip
vi_VN: Bỏ &qua

en: &Speed limits
vi_VN: &Giới hạn tốc độ

en: &Start transfer immediately
vi_VN: Bắt đầu truyền ngay &lập tức

en: &Swap local and remote panes
vi_VN: &Hoán đổi cửa sổ điều khiển máy trên máy nội bộ và máy mạng

en: &TLS Ciphers
vi_VN: Kiểu mã hóa &TLS

en: &Test
vi_VN: Kiểm &tra

en: &Theme:
vi_VN: &Kiểu dáng cửa sổ:

en: &Token code:
vi_VN: Mã &thẻ:

en: &Transfer
vi_VN: &Truyền

en: &Transfer mode:
vi_VN: Chế độ &truyền:

en: &Transfer queue
vi_VN: Hàng đợi &truyền

en: &Treat dotfiles as ASCII files
vi_VN: Xử lý do&tfiles (tên tập tin bắt đầu với dấu chấm) như là tập tin ASCII

en: &Trust this certificate on the listed alternative hostnames.
vi_VN: &Tin giấy phép này trên máy mạng thay thế đã liệt kê.

en: &Unedit
vi_VN: &Không biên tập

en: &Update cached key for this host
vi_VN: &Cập nhật bộ nhớ đệm khóa cho máy chủ này

en: &Upload
vi_VN: Tải &lên

en: &Upload to:
vi_VN: Tải &lên:

en: &Upload...
vi_VN: Tải &lên…

en: &Uploads:
vi_VN: Tải &lên:

en: &Use custom program
vi_VN: &Dùng chương trình riêng

en: &Use synchronized browsing
vi_VN: Dùng d&uyệt đồng bộ

en: &Use system trust store to validate TLS certificates
vi_VN: Sử dụng kho lư&u đáng tin của hệ thống để xác thực giấy phép TLS

en: &Use system's default editor for text files
vi_VN: &Dùng trình soạn thảo tập tin văn bản mặc định của hệ thống

en: &Use the following IP address:
vi_VN: Dùng địa chỉ IP sa&u đây:

en: &Use the server's external IP address instead
vi_VN: &Dùng địa chỉ IP máy chủ để thay thế

en: &Use thousands separator
vi_VN: Dùng dấ&u ngăn cách mỗi nghìn

en: &User:
vi_VN: &Tài khoản:

en: &Username:
vi_VN: Tên tài kh&oản:

en: &Version %s
vi_VN: &Phiên bản %s

en: &Version 3
vi_VN: &Phiên bản 3

en: &View
vi_VN: &Xem

en: &View/Edit
vi_VN: &Xem/Sửa

en: &Watch locally edited files and prompt to upload modifications
vi_VN: &Theo dõi các tập tin đã được biên tập và nhắc tải lên khi bị sửa

en: &When checking for updates, check for:
vi_VN: &Khi kiểm tra cập nhật phiên bản mới, kiểm tra mỗi:

en: &Write
vi_VN: &Ghi

en: &Yes
vi_VN: Đồn&g ý

en: '%s' does not exist or cannot be accessed.
vi_VN: “%s” chưa tạo ra hoặc không thể truy nhập.

en: '%s' is not a directory.
vi_VN: “%s” không phải một thư mục.

en: '%s' is not a supported protocol.
vi_VN: “%s” không phải một giao thức được hỗ trợ.

en: 'Normal' and 'Account' logontypes are not available. Your entry has been changed to 'Ask for password'.
vi_VN: Kiểu đăng nhập “Thông thường” và “Tài khoản” không sẵn sàng. Mục này được thay đổi thành “Hỏi mật khẩu”.

en: 'quote' is usually a local command used by commandline clients to send the arguments following 'quote' to the server. You might want to enter the raw command without the leading 'quote'.
vi_VN: “dấu ngoặc kép” thường là một lệnh nội bộ dùng bởi dòng lệnh máy khách gửi đối số sau dấu nháy kép tới máy chủ. Bạn có thể muốn nhập lệnh thô mà không cần dấu trích dẫn “ngoặc kép”.

en: (%d object filtered) | (%d objects filtered)
vi_VN[0]: (lọc ra %d đối tượng)

en: (%u%% downloaded)
vi_VN: (đã tải về %u%%)

en: (0 for no limit)
vi_VN: (0 nghĩa là không giới hạn)

en: (0-999 seconds)
vi_VN: (0-999 giây)

en: (10-9999, 0 to disable)
vi_VN: (10-9999, 0 là tắt)

en: (example: %H-%M-%S)
vi_VN: (ví dụ: %H-%M-%S)

en: (example: %Y-%m-%d)
vi_VN: (ví dụ: %Y-%m-%d)

en: (in %s/s)
vi_VN: (trong %s/s)

en: - The command and each argument are separated by spaces
    - A command or argument containing whitespace or a double-quote character need to be enclosed in double-quotes
    - Double-quotes inside of a command or argument need to be doubled up
    - In arguments, %%f is a placeholder for the file to be opened. Use %%%% for literal percents
vi_VN: - Lệnh và mỗi đối số được phân tách bằng dấu cách
    - Một lệnh hoặc đối số có chứa khoảng trắng hoặc một ký tự nháy kép cần phải được bao trong dấu nháy kép
    - Dấu nháy kép bên trong của một lệnh hoặc đối số cần được tăng gấp đôi lên
    - Trong đối số, %%f là ký hiệu giữ chỗ cho tệp được mở. Sử dụng %%%% khi dùng ký hiệu phần trăm

en: --:--:-- left
vi_VN: Còn --:--:--

en: -c cannot be used together with an FTP URL.
vi_VN: -c không thể dùng cùng nhau với một địa chỉ FTP.

en: -l can only be used together with an FTP URL.
vi_VN: -l không thể dùng cùng với một địa chỉ FTP.

en: -s and -c cannot be present at the same time.
vi_VN: -s và -c không thể có mặt đồng thời.

en: -s cannot be used together with an FTP URL.
vi_VN: -s không thể dùng cùng nhau với một địa chỉ FTP.

en: 0 - None
vi_VN: 0 - Không

en: 1 - Warning
vi_VN: 1 - Cảnh báo

en: 2 - Info
vi_VN: 2 - Thông tin

en: 3 - Verbose
vi_VN: 3 - Chi tiết

en: 32-bit system
vi_VN: Hệ thống 32-bít

en: 4 - Debug
vi_VN: 4 – Gỡ lỗi

en: 64-bit system
vi_VN: Hệ thống 64-bít

en: < &Back
vi_VN: < &Quay lại

en: A bookmark with the entered name already exists. Please enter an unused name.
vi_VN: Dấu trang nhập vào đã có từ trước rồi. Xin hãy nhập một cái tên chưa dùng.

en: A default editor needs to be set.
vi_VN: Một trình soạn thảo mặc định phải được đặt.

en: A directory cannot be dragged into one of its subdirectories.
vi_VN: Một thư mục không thể kéo thả vào trong thư mục con của chính nó.

en: A few servers don't allow passive mode or are misconfigured. In such cases you would have to use active mode. In active mode, FileZilla opens a port and asks the server to connect to it.
vi_VN: Một vài máy chủ không cho phép chế độ thụ động hay được cấu hình sai. Do đó bạn có thể phải dùng chế độ tích cực. Trong chế độ tích cực, FileZilla mở một cổng và yêu cầu máy chủ kết nối với nó.

en: A file previously opened has been changed.
vi_VN: Tập tin mở trước đó đã bị thay đổi.

en: A file with that name is already being transferred.
vi_VN: Tập tin với tên đó đang truyền đi.

en: A file with that name is still being edited. Please close it and try again.
vi_VN: Tập tin đó vẫn đang bị biên tập. Làm ơn đóng nó lại và thử lại.

en: A local filename could not be decoded.
    Please make sure the LC_CTYPE (or LC_ALL) environment variable is set correctly.
    Unless you fix this problem, files might be missing in the file listings.
    No further warning will be displayed this session.
vi_VN: Tập tin máy nội bộ không thể giải mã.
    Xin chắc chắn là biến môi trường LC_CTYPE (hoặc LC_ALL) được đặt một cách chính xác.
    Trừ khi bạn sửa được vấn đề này, nếu không các tập tin sẽ bị mất trong danh sách.
    Không có thêm thông tin cảnh báo sẽ hiển thị trong lần làm việc này.

en: A lost master password cannot be recovered! Please thoroughly memorize your password.
vi_VN: Việc mất mật khẩu chính là không thể lấy lại được! Vui lòng nhớ thật kỹ mật khẩu của mình.

en: A new version of FileZilla is available:
vi_VN: Đã có phiên bản FileZilla mới hơn:

en: A proper server always shows all files, but some broken servers hide files from the user. Use this option to force the server to show all files.
vi_VN: Một máy chủ đúng qui cách luôn hiển thị tất cả các tập tin, nhưng một vài máy chủ giấu thông tin từ người dùng. Dùng tùy chọn này để hiển thị tất cả các tập tin.

en: A proper server does not require this. Contact the server administrator if you need this.
vi_VN: Một máy chủ đúng qui cách không yêu cầu điều này. Hỏi người quản trị máy chủ này nếu bạn cần điều đó.

en: A remote operation is in progress and synchronized browsing is enabled.
    Disable synchronized browsing and continue changing the local directory?
vi_VN: Một thao tác đang thực hiện và chức năng duyệt đồng bộ đang được bật.
    Bạn có muốn tắt chức năng duyệt đồng bộ và tiếp tục đổi thư mục?

en: A&dd
vi_VN: &Thêm

en: A&llow resuming of ASCII files
vi_VN: &Cho phép phục hồi tập tin ASCII

en: A&pply only to downloads
vi_VN: Chỉ chấ&p nhận tải xuống

en: A&pply only to uploads
vi_VN: Chỉ chấ&p nhận tải lên

en: A&pply to all files and directories
vi_VN: Chấ&p nhận tất cả các tập tin và thư mục

en: A&utomatically remove successful transfers
vi_VN: Tự độn&g xóa các chuyển tác thành công

note: @translator: Keep short
en: API &Key:
vi_VN: &Khóa API:

en: API Key:
vi_VN: Khóa API:

en: AWS &KMS encryption
vi_VN: Mã hóa AWS &KMS

en: About FileZilla
vi_VN: Giới thiệu về FileZilla

en: Above the file lists
vi_VN: Trên danh sách tập tin

note: @translator: Keep short
en: Access &Grant:
vi_VN: Cấp &quyền truy cập:

en: Access &Key:
vi_VN: &Khóa truy cập:

en: Access to some local directories could not be restored:
vi_VN: Truy cập vào một số thư mục nội bộ có thể không thể phục hồi lại:

en: Account
vi_VN: Tài khoản

en: Action after queue &completion
vi_VN: Thao tá&c sau khi hàng đợi hoàn thành

en: Action on selected file:
vi_VN: Thao tác trên tập tin đã chọn:

en: Action to perform:
vi_VN: Hành động thực hiện:

en: Action:
vi_VN: Thực hiện:

en: Active mode
vi_VN: Chế độ tích cực

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address.
vi_VN: Kiểm tra chế độ FTP tích cực gặp lỗi. FileZilla không biết địa chỉ IP chính xác.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address. In addition to that, your router has modified the sent address.
vi_VN: Kiểm tra chế độ FTP tích cực gặp lỗi. FileZilla không biết địa chỉ IP chính xác. Thêm vào đó, bộ định tuyến router của bạn đã chỉnh sửa địa chỉ truyền đi.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla knows the correct external IP address, but your router or firewall has misleadingly modified the sent address.
vi_VN: Kiểm tra chế độ FTP tích cực gặp lỗi. FileZilla biết địa chỉ IP chính xác, nhưng bộ định tuyến router hay tường lửa firewall đã chỉnh sửa sai địa chỉ truyền đi.

en: Active mode IP
vi_VN: Kích hoạt ở chế độ IP

en: Add files to &queue only
vi_VN: Chỉ thêm tập tin vào &hàng đợi

en: Add selected directory to the transfer queue
vi_VN: Đặt thư mục đã chọn vào hàng đợi truyền

en: Add selected files and folders to the transfer queue
vi_VN: Đặt tập tin và thư mục đã chọn vào hàng đợi truyền

en: Add to queue
vi_VN: Thêm vào hàng đợi

en: Address type not supported
vi_VN: Kiểu địa chỉ không được hỗ trợ

en: Advanced
vi_VN: Cao cấp

en: Advice: Unless you want to test new features, please keep using stable versions only. Beta versions and nightly builds are development versions meant for testing purposes. Nightly builds of FileZilla may not work as expected and might even damage your system. Use beta versions and nightly builds at your own risk.
vi_VN: Lời khuyên: Trừ trường hợp bạn muốn thử các tính năng mới, bạn chỉ nên dùng bản ổn định. Bản thử nghiệm và bản được biên dịch hàng ngày là phiên bản để phát triển dành cho mục đích thử. Bản được dịch hàng ngày của FileZilla có thể không làm việc như mong muốn và có thể làm hỏng cả hệ thống của bạn. Bạn phải tự chịu trách nhiệm khi dùng bản thử nghiệm và bản biên dịch hàng ngày.

en: Al&ways perform this action
vi_VN: &Luôn dùng hành động này

en: Algorithm:
vi_VN: Thuật toán:

en: All files
vi_VN: Mọi tập tin

en: All files have been successfully transferred
vi_VN: Tất cả các tập tin được truyền đi thành công

en: All ports in the given range have to be between 1024 and 65535.
vi_VN: Tất cả các cổng phải nằm giữa 1024 và 65535.

en: All transfers have finished. %d file could not be transferred. | All transfers have finished. %d files could not be transferred.
vi_VN[0]: Tất cả các việc truyền đã hoàn thành. %d tập tin không thể truyền được.

en: Allow &fall back to other transfer mode on failure
vi_VN: Cho phép &quay lại chế độ cũ khi truyền thất bại

en: Allow fallback to other transfer mode on failure
vi_VN: Cho phép quay lại chế độ cũ khi truyền thất bại

en: Already connected
vi_VN: Đã có kết nối sẵn dùng

en: Alternative name: | Alternative names:
vi_VN[0]: Tên thay thế:

en: Alternatively you can use the Pageant tool from PuTTY to manage your keys, FileZilla does recognize Pageant.
vi_VN: Bạn có thể lựa chọn công cụ Pageant từ PuTTY để quản lý các khóa, FileZilla có thể dùng Pageant.

en: Alternatively you can use your system's SSH agent. To do so, make sure the SSH_AUTH_SOCK environment variable is set.
vi_VN: Bạn có thể lựa chọn là dùng SSH của hệ thống. Để làm được như vậy, xin chắc chắn rằng biến môi trường SSH_AUTH_SOCK phải được đặt.

en: Alternatively, you can also download the latest version from the FileZilla website:
vi_VN: Thay vì thế, bạn cũng có thể tải phiên bản mới nhất về từ trang thông tin điện tử của FileZilla:

en: An error occurred loading the transfer queue from "%s".
    Some queue items might not have been restored.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi tải lên hàng đợi từ "%s".
    Một số phần tử hàng đợi có lẽ không phục hồi được.

en: An error occurred saving the transfer queue to "%s".
    Some queue items might not have been saved.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi ghi lại hàng đợi thành "%s".
    Một số phần tử hàng đợi có lẽ không được ghi lại.

en: An item with the same name as the dragged item already exists at the target location.
vi_VN: Một mục cùng tên với mục kéo thả đã sẵn có trong vị trí đích.

en: Anonymous
vi_VN: Nặc danh

en: Another remote operation is already in progress, cannot change directory now.
vi_VN: Thao tác khác đang tiến hành, không thể thay đổi thư mục vào lúc này.

en: Any changes made in the Site Manager could not be saved.
vi_VN: Bất kỳ thay đổi nào tạo tại Quản Lý Địa Chỉ cũng không thể được ghi lại.

en: Any changes made to the filters could not be saved.
vi_VN: Bất kỳ thay đổi nào tới bộ lọc cũng không thể được ghi lại.

en: Any changes made to the filters will not be saved.
vi_VN: Bất kỳ thay đổi nào tới các bộ lọc sẽ không được ghi lại.

en: App&ly to directories only
vi_VN: Chỉ á&p dụng cho các thư mục

note: @translator: Keep short
en: Application &Key:
vi_VN: &Khóa ứng dụng:

en: Apply
vi_VN: Áp dụng

en: Apply to &current queue only
vi_VN: &Chỉ áp dụng cho hàng đợi hiện hành

en: Apply to &files only
vi_VN: Chỉ áp dụng cho các tập &tin

en: Archive
vi_VN: Kho lưu

en: As tab in the transfer queue pane
vi_VN: Như một thẻ trong bảng điều khiển của hàng đợi truyền

en: Ask for action
vi_VN: Hỏi thao tác

en: Ask for password
vi_VN: Hỏi mật khẩu

en: Ask operating system for a port.
vi_VN: Lấy cổng từ hệ điều hành.

en: Ask your operating system for the external IP address
vi_VN: Lấy địa chỉ IP từ hệ điều hành của bạn

en: Asking questions in the FileZilla Forums
vi_VN: Hỏi tại diễn đàn FileZilla

en: Associated program not found:
vi_VN: Chương trình thành phần không tìm thấy:

en: At least one filter condition is incomplete
vi_VN: Có ít nhất một bộ lọc chưa hoàn thiện

en: At this point, all required information has been gathered.
vi_VN: Tại điểm này, tất cả các thông tin yêu cầu đã được thu thập.

en: Attribute
vi_VN: Thuộc tính

en: Authentication failed.
vi_VN: Không đúng thẩm quyền.

en: Author:
vi_VN: Tác giả:

en: Auto
vi_VN: Tự động

en: Automatic file type classification
vi_VN: Tự động phân loại kiểu tập tin

en: B <Unit symbol for bytes. Only translate first letter>
vi_VN: B <Ký hiệu đơn vị cho byte. Chỉ dịch chữ đầu>

en: B&ypass proxy
vi_VN: Bằng cách dùng chủ ủ&y nhiệm

en: Basic usage instructions
vi_VN: Cách dùng cơ bản

en: Behaviour
vi_VN: Cách xử lý

en: Being edited
vi_VN: Đang được sửa chữa

en: Binary
vi_VN: Nhị phân

en: Blackboard
vi_VN: Bảng đen

en: Blue
vi_VN: Xanh dương

en: Bookmark
vi_VN: Dấu trang

en: Bookmark:
vi_VN: Dấu trang:

en: Bookmarks
vi_VN: Dấu trang

en: Broken server, it claims to have processed a request before it got fully set
vi_VN: Máy chủ bị hỏng, nó tuyên bố đã xử lý một yêu cầu trước khi nó được thiết lập đầy đủ

en: Browse...
vi_VN: Duyệt…

en: Build date:
vi_VN: Ngày biên dịch:

en: Build information
vi_VN: Thông tin biên dịch

en: Business category:
vi_VN: Phạm trù được làm:

en: By default FileZilla uses any available local port to establish transfers in active mode. If you want to limit FileZilla to use only a small range of ports, please enter the port range below.
vi_VN: Theo mặc định FIleZilla dùng tất cả các cổng nội bộ sẽ thiết lập chế độ truyền tích cực. Nếu bạn muốn giới hạn FileZilla chỉ dùng một vùng cổng nhỏ, xin hãy nhập vào vùng cổng bên dưới.

en: C&ancel current operation
vi_VN: &Hủy công việc hiện hành

en: C&lear all
vi_VN: &Xóa tất cả

en: C&omparative search
vi_VN: Tìm kiếm s&o sánh

en: C&opy URL(s) to clipboard
vi_VN: Sa&o chép URL vào clipboard

en: C&opy URL(s) with password to clipboard
vi_VN: Sa&o chép URL cùng với mật khẩu vào clipboard

en: C&ustom
vi_VN: &Người dùng

en: C&ustom KMS ARN:
vi_VN: KMS ARN &tự chọn:

en: C&ustom filetype associations:
vi_VN: Ràng buộc xử lý kiể&u tập tin với ứng dụng cụ thể:

en: CPU features:
vi_VN: Tính năng CPU:

en: Calculating timezone offset of server...
vi_VN: Đang tính toán múi giờ của máy chủ dịch vụ…

en: Cancel
vi_VN: Thôi

en: Cancel current operation
vi_VN: Hủy lệnh hiện hành

en: Cancels the current operation
vi_VN: Hủy công việc hiện hành

en: Cannot access '%s', no media inserted or drive not ready.
vi_VN: Không thể truy cập “%s”,không có đĩa hay ổ đĩa không sẵn sàng.

en: Cannot add server to Site Manager
vi_VN: Không thể thêm địa chỉ máy chủ vào Danh bạ

en: Cannot change directory, there already is a synchronized browsing operation in progress.
vi_VN: Không thể đổi thư mục, ở đây đã sẵn có thao tác duyệt đồng bộ đang được thực hiện.

en: Cannot close tab while busy.
    Cancel current operation and close tab?
vi_VN: Không thể đóng thẻ khi nó đang làm việc.
    Hủy thao tác hiện hành và đóng thẻ lại?

en: Cannot compare directories, different filters for local and remote directories are enabled
vi_VN: Không thể so sánh thư mục, những bộ lọc khác nhau cho thư mục máy nội bộ và máy chủ đang được bật

en: Cannot create new filter
vi_VN: Không thể tạo bộ lọc mới

en: Cannot edit file
vi_VN: Không thể sửa tập tin

en: Cannot edit file, not connected to any server.
vi_VN: Không thể sửa tập tin, không kết nối tới máy chủ nào.

en: Cannot edit file, remote path unknown.
vi_VN: Không sửa tập tin được vì không tìm thấy địa chỉ máy chủ.

en: Cannot establish FTP connection to an SFTP server. Please select proper protocol.
vi_VN: Không thể thiết lập kết nối FTP tới máy chủ SFTP. Làm ơn chọn giao thức một cách đúng đắn.

en: Cannot load key file
vi_VN: Không thể tải tập tin khóa

en: Cannot rename entry
vi_VN: Không thể đổi tên đề mục

en: Cannot rename file
vi_VN: Không thể đổi tên tập tin

en: Cannot save filterset
vi_VN: Không thể ghi lại bộ lọc

en: Cannot select filter
vi_VN: Không thể chọn bộ lọc

en: Cannot set file association
vi_VN: Không thể đặt ứng dụng ràng buộc xử lý tập tin

en: Cannot show dialog
vi_VN: Không thể hiển thị hộp thoại

en: Cannot view/edit selected file
vi_VN: Không thể xem/sửa tập tin đã chọn

en: Case Insensitive
vi_VN: Không phân biệt HOA/thường

en: Case insensitive
vi_VN: Không phân biệt HOA/thường

en: Case insensitive (default)
vi_VN: Không phân biệt HOA/thường (mặc định)

en: Case sensitive
vi_VN: Phân biệt HOA/thường

en: Case sensitive (default)
vi_VN: Phân biệt HOA/thường (mặc định)

en: Categories to clear
vi_VN: Thể loại muốn xóa

en: Certificate
vi_VN: Chứng nhận

en: Certificate and session data are not available yet.
vi_VN: Dữ liệu chứng nhận và phiên làm việc vẫn chưa có giá trị.

en: Certificate details
vi_VN: Chi tiết chứng thực

en: Challenge:
vi_VN: Việc khó khăn:

en: Change file attributes
vi_VN: Thay đổi thuộc tính tập tin

en: Change the file permissions.
vi_VN: Thay đổi quyền truy cập tập tin.

en: Changing logfile settings requires restart of FileZilla.
vi_VN: Sửa cài đặt tập tin nhật ký cần phải khởi động lại FileZilla.

en: Character encoding issue
vi_VN: Dạng ký tự mã hóa

en: Charset
vi_VN: Tên bảng mã

en: Check for &updates...
vi_VN: Kiểm tra phiên bản &mới…

en: Check for FileZilla &updates automatically:
vi_VN: Kiểm tra &cập nhật FileZilla tự động:

en: Check for Updates
vi_VN: Kiểm tra phiên bản mới

en: Check for newer versions of FileZilla
vi_VN: Kiểm tra phiên bản mới hơn của FileZilla

en: Check for updates failed
vi_VN: Kiểm tra phiên bản mới gặp lỗi

en: Check your login credentials. The entered password starts or ends with a space character.
vi_VN: Kiểm tra các giấy ủy nhiệm đăng nhập của bạn. Mật khẩu đã nhập vào bắt đầu hoặc kết thúc bằng ký tự khoảng trắng.

en: Check your login credentials. The entered username starts or ends with a space character.
vi_VN: Kiểm tra các giấy ủy nhiệm đăng nhập của bạn. Tài khoản đã nhập vào bắt đầu hoặc kết thúc bằng ký tự khoảng trắng.

en: Checking for correct external IP address
vi_VN: Kiểm tra địa chỉ IP

en: Checking for updates...
vi_VN: Đang kiểm tra phiên bản mới…

en: Checksum match on file %s
vi_VN: Tổng kiểm trên tập tin %s khớp

en: Checksum mismatch on file %s
vi_VN: Tổng kiểm trên tập tin %s không khớp

en: Choose a key file
vi_VN: Chọn tập tin khóa

en: Choose the default local directory
vi_VN: Chọn thư mục nội bộ mặc định

en: Choose the local directory
vi_VN: Chọn thư mục nội bộ

en: Chunk data improperly terminated
vi_VN: Tổng kiểm tra dữ liệu tận cùng không đúng

en: Cipher:
vi_VN: Kiểu mã hóa:

en: Cl&ose tab
vi_VN: Đón&g thẻ lại

en: Classic
vi_VN: Cổ điển

en: Clear &layout cache
vi_VN: Xóa bộ đệm &giao diện

en: Clear auto&update data
vi_VN: Xóa dữ liệu lư&u phần cập nhật

en: Clear history
vi_VN: Xóa lịch sử lệnh

en: Clear private data
vi_VN: Xóa dữ liệu lưu trong máy

en: Clear quickconnect bar
vi_VN: Xóa thanh công cụ kết nối nhanh

en: Click on Finish to save your configuration.
vi_VN: Bấm vào nút "Hoàn tất" để ghi lại thông tin cấu hình.

en: Client to server MAC:
vi_VN: Máy khách kết nối tới máy chủ MAC:

en: Client to server cipher:
vi_VN: Kiểu mã hóa từ máy khách tới máy chủ:

en: Close
vi_VN: Đóng

en: Close &all other tabs
vi_VN: Đóng tất cả các t&ab khác

en: Close FileZilla
vi_VN: Đóng FileZilla

en: Close all running instances of FileZilla
vi_VN: Đóng tất cả các ứng dụng FileZilla đang chạy

en: Close quick search and continue comparing?
vi_VN: Đóng tìm kiếm nhanh và tiếp tục so sánh?

en: Closes current tab
vi_VN: Đóng thẻ hiện hành lại

en: Co&mments:
vi_VN: Chú thíc&h:

en: Column properties
vi_VN: Các tính chất của cột

en: Column setup
vi_VN: Cài đặt cột

en: Command and its arguments need to be properly quoted.
vi_VN: Lệnh và tham số phải được trích dẫn đúng.

en: Command failed
vi_VN: Lệnh gặp lỗi

en: Command not supported
vi_VN: Lệnh không được hỗ trợ

en: Command not supported by this protocol
vi_VN: Lệnh không được hỗ trợ bởi giao thức này

en: Command:
vi_VN: Lệnh:

en: Comment
vi_VN: Chú thích

en: Common name:
vi_VN: Tên thông thường:

en: Communication tainted by router or firewall
vi_VN: Kết nối hỏng vì bộ định tuyến router hay tường lửa firewall

en: Compare &modification time
vi_VN: So sánh thời gia&n chỉnh sửa

en: Compare file&size
vi_VN: &So sánh kích thước tập tin

en: Compare the displayed fingerprint with the certificate fingerprint you have received from your server administrator or server hosting provider.
vi_VN: So sánh dấu vân tay đã được hiển thị với dấu vân tay chứng chỉ mà bạn nhận được từ người quản trị máy chủ hoặc nhà cung cấp lưu trữ máy chủ.

en: Compare:
vi_VN: So sánh:

en: Comparison &threshold (in minutes):
vi_VN: Ngưỡng so sánh (&tính bằng phút):

en: Comparison threshold needs to be between 0 and 1440 minutes.
vi_VN: Ngưỡng so sánh phải giữa 0 và 1440 phút.

en: Compiled for:
vi_VN: Biên dịch cho:

en: Compiled on:
vi_VN: Biên dịch trên:

en: Compiled with:
vi_VN: Biên dịch với:

en: Compiler flags:
vi_VN: Biên dịch với các cờ:

en: Compressed
vi_VN: Đã nén

en: Concurrent transfers
vi_VN: Truyền đồng thời

en: Conditions are c&ase sensitive
vi_VN: Điều kiện thì phân biệt HO&A/thường

en: Configuration test
vi_VN: Kiểm tra cấu hình

en: Configure passive mode
vi_VN: Cấu hình chế độ thụ động

en: Configure port range
vi_VN: Cấu hình vùng cổng

en: Configuring FileZilla and your network
vi_VN: Cấu hình FileZilla và mạng của bạn

en: Confirm deletion
vi_VN: Xác nhận khi xóa

en: Confirmation needed
vi_VN: Xác nhận cần thiết

en: Congratulations, your configuration seems to be working.
vi_VN: Xin chúc mừng, việc cấu hình của bạn có vẻ hoạt động tốt.

en: Connect bypassing proxy settings
vi_VN: Kết nối thông qua cài đặt chủ ủy nhiệm

en: Connect failed: %s
vi_VN: Gặp lỗi khi kết nối: %s

en: Connect in current tab
vi_VN: Kết nối vào thẻ hiện tại

en: Connect in new tab
vi_VN: Kết nối vào thẻ mới

en: Connect to specified Site Manager site
vi_VN: Kết nối tới địa chỉ danh nghĩa trong Danh bạ

en: Connecting
vi_VN: Đang kết nối

en: Connecting to %s
vi_VN: Đang kết nối tới %s

en: Connecting to %s through %s proxy
vi_VN: Đang kết nối tới %s thông qua máy chủ ủy nhiệm %s

en: Connecting to %s...
vi_VN: Đang kết nối tới %s…

en: Connection
vi_VN: Kết nối

en: Connection attempt failed
vi_VN: Cố gắng kết nối gặp lỗi

en: Connection attempt failed with "%s", trying next address.
vi_VN: Cố gắng kết nối với "%s" gặp lỗi, đang thử địa chỉ tiếp theo.

en: Connection attempt failed with "%s".
vi_VN: Cố gắng kết nối với "%s" gặp lỗi.

en: Connection attempt interrupted by user
vi_VN: Cố gắng kết nối bị ngắt bởi người dùng

en: Connection closed
vi_VN: Kết nối đã đóng

en: Connection closed by server
vi_VN: Kết nối đã đóng bởi máy chủ

en: Connection established, initializing TLS...
vi_VN: Kết nối đã thiết lập, đang khởi tạo TLS…

en: Connection established, sending HTTP request
vi_VN: Kết nối đã thiết lập, đang gửi yêu cầu HTTP

en: Connection established, waiting for welcome message.
vi_VN: Kết nối đã thiết lập, đang đợi lời chào mừng từ máy chủ.

en: Connection established, waiting for welcome message...
vi_VN: Kết nối đã thiết lập, đang đợi thông điệp từ máy chủ…

en: Connection lost
vi_VN: Mất kết nối

en: Connection not allowed by ruleset
vi_VN: Kết nối không cho phép bởi qui tắc đã đặt

en: Connection refused
vi_VN: Kết nối đã bị từ chối

en: Connection timed out after %d second of inactivity | Connection timed out after %d seconds of inactivity
vi_VN[0]: Kết nối sẽ chấm dứt nếu sau %d giây không có hoạt động gì

en: Connection timed out.
vi_VN: Kết nối bị lỗi quá thời gian.

en: Connection to server lost.
vi_VN: Mất kết nối tới máy chủ dịch vụ.

en: Connection with proxy established, performing handshake...
vi_VN: Kết nối với máy chủ ủy nhiệm đã thiết lập, đang thi hành kết nối bắt tay…

en: Connection with server got closed prematurely.
vi_VN: Kết nối tới máy chủ bị đóng lại nhanh chóng.

en: Connection with the test server failed.
vi_VN: Kết nối với máy chủ thử nghiệm gặp lỗi.

en: Consider using the interactive login type.
vi_VN: Cân nhắc sử dụng kiểu đăng nhập tương tác.

en: Convert key file
vi_VN: Chuyển đổi tập tin khóa

en: Copy (%d) of %s
vi_VN: Sao chép (%d) trên %s

en: Copy of %s
vi_VN: Bản sao của %s

en: Copy the URLs of the selected items to clipboard, including password.
vi_VN: Sao chép địa chỉ URL của mục đã chọn vào bộ nhớ clipboard, bao gồm cả mật khẩu.

en: Copy the URLs of the selected items to clipboard.
vi_VN: Sao chép địa chỉ URL của mục đã chọn vào bộ nhớ clipboard.

en: Could not accept connection: %s
vi_VN: Không thể chấp nhận kết nối: %s

en: Could not access path %s
vi_VN: Không thể truy cập đường dẫn %s

en: Could not add connection to Site Manager
vi_VN: Không thể thêm kết nối này vào bộ quản danh bạ

en: Could not allocate memory to open '%s' for reading.
vi_VN: Không thể cấp phát bộ nhớ để mở "%s" để đọc.

en: Could not allocate memory to open '%s' for writing.
vi_VN: Không thể cấp phát bộ nhớ để mở "%s" để ghi.

en: Could not complete operation
vi_VN: Không thể hoàn tất thao tác

en: Could not connect to server
vi_VN: Không thể kết nối tới máy chủ

en: Could not connect to server: %s
vi_VN: Không thể kết nối tới máy chủ: %s

en: Could not convert command to server encoding
vi_VN: Không thể chuyển đổi lệnh tới máy chủ mã hóa

en: Could not convert private key
vi_VN: Không thể chuyển đổi khóa riêng

en: Could not copy URLs
vi_VN: Không thể sao chép URL

en: Could not copy data
vi_VN: Không thể sao chép dữ liệu

en: Could not create CFURL from path %s
vi_VN: Không thể tạo CFURL từ đường dẫn %s

en: Could not create URI for this transfer.
vi_VN: Không thể tạo URL cho bộ truyền này.

en: Could not create local file %s
vi_VN: Không thể tạo tập tin nội bộ %s

en: Could not create logging mutex: %s
vi_VN: Không thể tạo mutex nhật ký: %s

en: Could not create security-scoped bookmark from URL:
vi_VN: Không thể tạo đánh dấu security-scoped từ URL:

en: Could not create temporary file name.
vi_VN: Không thể tạo tên tập tin tạm thời.

en: Could not determine the target of the Drag&Drop operation.
    Either the shell extension is not installed properly or you didn't drop the files into an Explorer window.
vi_VN: Không thể xác định đích khi thi hành lệnh &kéo thả.
    Có thể là phần mở rộng không được đặt đúng đắn hay là bạn đã không thả các tập tin vào trong cửa sổ chương trình Explorer.

en: Could not establish connection to server
vi_VN: Không thể thiết lập kết nối tới máy chủ

en: Could not find the resource files for FileZilla, closing FileZilla.
    You can specify the data directory of FileZilla by setting the FZ_DATADIR environment variable.
vi_VN: Không tìm thấy tập tin tài nguyên cho FileZilla, đang đóng FileZilla.
    Bạn có thể đặt thư mục chứa dữ liệu cho FileZilla bằng cách đặt biến môi trường FZ_DATADIR.

en: Could not generate custom login sequence.
vi_VN: Không thể tạo ra đăng nhập liên tiếp.

en: Could not generate key
vi_VN: Không thể tạo khóa

en: Could not get full remote path.
vi_VN: Không thể lấy đường dẫn đầy đủ.

en: Could not get native path from CFURL
vi_VN: Không thể nhận đường dẫn tự nhiên từ CFURL

en: Could not get path from URL
vi_VN: Không thể lấy đường dẫn từ URL

en: Could not get reply from fzputtygen.
vi_VN: Không thể nhận trả lời từ fzputtygen.

en: Could not get reply from fzstorj.
vi_VN: Không thể nhận trả lời từ fzstorj.

en: Could not get size of '%s'
vi_VN: Không thể lấy kích thước của “%s”

en: Could not get temporary directory to download file into.
vi_VN: Không thể nhận thư mục tạm thời từ tập tin tải về vào.

en: Could not list directory contents
vi_VN: Không thể liệt kê nội dung của thư mục

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    Any changes made in the Site Manager will not be saved.
vi_VN: Không thể tải "%s", xin chắc chắn rằng tập tin hợp lệ và có thể truy cập.
    Bất kỳ thay đổi nào trong Danh bạ sẽ không được lưu lại.

en: Could not load key file
vi_VN: Không thể tải tập tin khóa

en: Could not load private key
vi_VN: Không thể tải khóa riêng tập tin

en: Could not obtain corresponding local directory for the remote directory '%s'.
    Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
vi_VN: Không có thư mục nội bộ tương đương với thư mục máy chủ “%s”.
    Bạn có muốn tắt chức năng duyệt đồng bộ và tiếp tục chuyển sang thư mục khác?

en: Could not obtain corresponding local directory for the remote directory '%s'.
    Synchronized browsing has been disabled.
vi_VN: Không có thư mục nội bộ tương đương với thư mục máy chủ “%s”.
    Chức năng duyệt đồng bộ đã bị tắt.

en: Could not obtain corresponding remote directory for the local directory '%s'.
    Synchronized browsing has been disabled.
vi_VN: Không có thư mục máy chủ tương đương với thư mục nội bộ “%s”.
    Chức năng duyệt đồng bộ đã bị tắt.

en: Could not obtain size of '%s'
vi_VN: Không thể lấy kích thước của “%s”

en: Could not obtain size of '%s'.
vi_VN: Không thể lấy kích thước của “%s”.

en: Could not open '%s'
vi_VN: Không thể mở “%s”

en: Could not open '%s' for reading.
vi_VN: Không thể mở "%s" để đọc.

en: Could not open '%s' for writing.
vi_VN: Không thể mở “%s” để ghi.

en: Could not open clipboard
vi_VN: Không mở được clipboard

en: Could not open log file: %s
vi_VN: Không mở được tập tin nhật ký: %s

en: Could not parse remote path.
vi_VN: Không thể phân tích cú pháp đường dẫn máy chủ.

en: Could not parse server address:
vi_VN: Không rõ cú pháp địa chỉ máy chủ:

en: Could not read from '%s'
vi_VN: Không thể đọc từ “%s”

en: Could not read from '%s'.
vi_VN: Không thể đọc từ “%s”.

en: Could not read from data socket.
vi_VN: Không thể đọc từ ổ cắm mạng dữ liệu.

en: Could not read from socket: %s
vi_VN: Không thể đọc từ ổ cắm mạng: %s

en: Could not receive data from server.
vi_VN: Không thể nhận dữ liệu từ máy chủ.

en: Could not restore directory access
vi_VN: Không thể phục hồi truy cập thư mục

en: Could not seek to offset %d in '%s' of size %d.
vi_VN: Không thể di chuyển đầu đọc đến vị trí %d trong '%s' của cỡ %d.

en: Could not seek to offset %d in '%s'.
vi_VN: Không thể di chuyển đầu đọc đến vị trí %d trong '%s'.

en: Could not seek to offset %d within '%s'.
vi_VN: Không thể di chuyển đầu đọc đến vị trí %d trong phạm vi '%s'.

en: Could not send command to fzputtygen.
vi_VN: Không thể gửi lệnh tới fzputtygen.

en: Could not send command to fzsftp executable
vi_VN: Không thể gửi lệnh tới phần thực thi fzsftp

en: Could not send command to fzstorj.
vi_VN: Không thể gửi lệnh tới fzstorj.

en: Could not spawn worker thread for reading '%s'.
vi_VN: Không thể sản sinh tuyến trình làm việc cho việc đọc '%s'.

en: Could not spawn worker thread for writing '%s'.
vi_VN: Không thể sản sinh tuyến trình làm việc cho việc ghi '%s'.

en: Could not start transfer
vi_VN: Không thể bắt đầu truyền

en: Could not sync '%s' to disk.
vi_VN: Không thể đồng bộ “%s” lên đĩa.

en: Could not truncate '%s' to offset %d.
vi_VN: Không thể cắt ngắn "%s" đến vị trí %d.

en: Could not write "%s", any changes to the Site Manager could not be saved: %s
vi_VN: Không thể ghi vào "%s", bất kỳ thay đổi Danh bạ không thể lưu lại: %s

en: Could not write "%s", the bookmark could not be added: %s
vi_VN: Không thể ghi "%s", dấu trang không thể ghi thêm: %s

en: Could not write "%s", the global bookmarks could no be saved: %s
vi_VN: Không thể ghi "%s", dấu sách toàn cục sẽ không được ghi lại: %s

en: Could not write "%s", the selected sites could not be exported: %s
vi_VN: Không thể ghi "%s", các địa chỉ đã chọn không thể xuất ra: %s

en: Could not write "%s":
vi_VN: Không thể ghi "%s":

en: Could not write key file: %s
vi_VN: Không thể ghi tập tin khóa: %s

en: Could not write to '%s'.
vi_VN: Không thể ghi vào "%s".

en: Could not write to local file
vi_VN: Không thể ghi vào tập tin nội bộ

en: Could not write to log file: %s
vi_VN: Không thể ghi vào tập tin nhật ký: %s

en: Could not write to socket: %s
vi_VN: Không thể ghi vào ổ cắm mạng: %s

en: Country:
vi_VN: Quốc gia:

en: Crea&te new file
vi_VN: &Tạo tập tin mới

en: Create &missing local directory and enter it
vi_VN: Tạo thư &mục nội bộ còn thiếu và vào nó

en: Create &missing remote directory and enter it
vi_VN: Tạo thư &mục trên máy phục vụ còn thiếu và vào nó

en: Create a new subdirectory in the current directory
vi_VN: Tạo thư mục mới cho thư mục hiện hành

en: Create a new subdirectory in the current directory and change into it
vi_VN: Tạo thư mục mới cho thư mục hiện hành rồi chuyển vào đó

en: Create a new, empty file in the current directory
vi_VN: Tạo tập tin mới, trống rỗng trong thư mục hiện hành

en: Create director&y and enter it
vi_VN: Tạo thư &mục mới và vào nó

en: Create directory
vi_VN: Tạo thư mục mới

en: Create empty file
vi_VN: Tạo tập tin trống rỗng

en: Creating directory
vi_VN: Đang tạo thư mục mới

en: Creating directory '%s'...
vi_VN: Đang tạo thư mục “%s”…

en: Critical error
vi_VN: Giới hạn sai

en: Critical error:
vi_VN: Giới hạn sai:

en: Critical file transfer error
vi_VN: Lỗi đạt tới tới hạn tập tin

en: Critical file transfer error after transferring %s in %s
vi_VN: Lỗi tới hạn tập tin sau khi truyền đi %s trong %s

en: Current remote directory (%s) is not below the synchronization root (%s).
    Synchronized browsing has been disabled.
vi_VN: Thư mục máy chủ hiện tại (%s) không nằm dưới gốc đồng bộ hóa (%s).
    Chức năng duyệt đồng bộ đã bị tắt.

en: Current transfer type is set to ASCII.
vi_VN: Kiểu truyền hiện tại được đặt thành ASCII.

en: Current transfer type is set to automatic detection.
vi_VN: Kiểu truyền hiện tại được đặt chế độ dò tìm tự động.

en: Current transfer type is set to binary.
vi_VN: Kiểu truyền hiện tại được đặt là nhị phân.

en: Curve:
vi_VN: Đường cong:

en: Cus&tom
vi_VN: T&ùy chọn của bạn

en: Cus&tomer encryption
vi_VN: Mã hóa Cu&stomer

en: Custom KMS ARN
vi_VN: KMS ARN tự chọn

en: Custom KMS ARN id cannot be empty.
vi_VN: Mã số KMS ARN tự chọn không thể rỗng.

en: Custom filter set
vi_VN: Đặt bộ lọc của bạn

en: Custom key cannot be empty.
vi_VN: Khóa tự chọn không thể rỗng.

en: Custom key length must be 256-bit.
vi_VN: Chiều dài khóa tự chọn phải là256-bít.

en: Custom server
vi_VN: Máy chủ tự chọn

en: Customer Ke&y:
vi_VN: Khóa Cus&tomer:

en: Cyan
vi_VN: Xanh ngọc

en: D&ata type
vi_VN: Kiể&u dữ liệu

en: D&ecimal prefixes using SI symbols (e.g. 1 KB = 1000 bytes)
vi_VN: Tiền tố thập phân dùng ký hiệu SI (ví dụ 1 KB = 1000 byt&es)

en: D&efault
vi_VN: Mặ&c định

en: D&elete
vi_VN: &Xóa

en: D&irectory comparison
vi_VN: So sánh t&hư mục

en: D&isable all
vi_VN: Tắt tất &cả

en: D&o not save passwords
vi_VN: &Không lưu mật khẩu

en: D&uplicate
vi_VN: &Nhân bản

en: DOS-like with virtual paths
vi_VN: Tương tự DOS với kiểu đường dẫn ảo

en: Data
vi_VN: Dữ liệu

en: Data socket closed too early.
vi_VN: Ổ cắm mạng cho dữ liệu bị đóng quá sớm.

en: Date
vi_VN: Ngày tháng

en: Date formatting
vi_VN: Định dạng ngày tháng

en: Date/time format
vi_VN: Định dạng ngày/giờ

en: Date/time unknown
vi_VN: Không hiểu ngày/giờ

en: Debug
vi_VN: Gỡ lỗi

en: Debugging settings
vi_VN: Cài đặt gỡ lỗi

en: Default &local directory:
vi_VN: Thư mục mặc định trên máy nội &bộ:

en: Default (AWS/S3)
vi_VN: Mặc định (AWS/S3)

en: Default (Autodetect)
vi_VN: Mặc định (Tự dò tìm)

en: Default editor not properly quoted.
vi_VN: Trình biên dịch mặc định không trích dẫn đúng đắn.

en: Default file exists action
vi_VN: Hành động mặc định với tập tin đã có sẵn

en: Default r&emote directory:
vi_VN: Thư mục mặc định trên máy &mạng:

en: Default remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path for the selected server type.
vi_VN: Không thể phân tích đường dẫn máy mạng mặc định. Hãy chắc chắn là nó hợp lệ và được hỗ trợ bởi kiểu máy chủ.

en: Default system language
vi_VN: Ngôn ngữ hệ thống mặc định

en: Default transfer mode:
vi_VN: Chế độ truyền mặc định:

en: Default transfer type:
vi_VN: Kiểu truyền mặc định:

en: Default: http://ip.filezilla-project.org/ip.php
vi_VN: Mặc định: http://ip.filezilla-project.org/ip.php

en: Delay between failed connection attempts has to be between 1 and 999 seconds.
vi_VN: Thời gian trễ giữa các lần kết nối hỏng phải nằm giữa 1 và 999 giây.

en: Delaying connection for %d second due to previously failed connection attempt... | Delaying connection for %d seconds due to previously failed connection attempt...
vi_VN[0]: Làm trễ kết nối %d giây bởi vì cố gắng kết nối lần trước thất bại…

en: Delete Site Manager entries
vi_VN: Xóa mục trong Quản lý địa chỉ

en: Delete selected directory
vi_VN: Xóa thư mục đã chọn

en: Delete selected files and directories
vi_VN: Xóa thư mục và tập tin đã chọn

en: Deleting "%s"
vi_VN: Đang xóa "%s"

en: Deleting %u files from "%s"
vi_VN: Đang xóa bỏ %u tập tin từ “%s”

en: Deleting symbolic link
vi_VN: Xóa liên kết mềm

en: Desktop
vi_VN: Thư mục Desktop

en: Details
vi_VN: Chi tiết

en: Details for new key:
vi_VN: Chi tiết khóa mới:

en: Detected newer version of FileZilla
vi_VN: Tìm thấy phiên bản mới hơn của FileZilla

en: Dire&ctories
vi_VN: Các &thư mục

en: Direction
vi_VN: Hướng

en: Directory
vi_VN: Thư mục

en: Directory access permissions
vi_VN: Các quyền truy cập thư mục

en: Directory comparison
vi_VN: So sánh thư mục

en: Directory comparison failed
vi_VN: Việc so sánh thư mục gặp lỗi

en: Directory containing the logfile does not exist or filename is invalid.
vi_VN: Thư mục chứ tập tin nhật ký không sẵn có hoặc tên tập tin không hợp lệ.

en: Directory listing &filters...
vi_VN: Bộ &lọc danh sách thư mục…

en: Directory listing aborted by user
vi_VN: Liệt kê thư mục được bãi bỏ bởi người dùng

en: Directory listing failed
vi_VN: Liệt kê thư mục gặp lỗi

en: Directory listing filters
vi_VN: Bộ lọc danh sách thư mục

en: Directory listing of "%s" successful
vi_VN: Lấy danh sách thư mục "%s" thành công

en: Directory listing successful
vi_VN: Lấy danh sách thư mục thành công

en: Disa&ble all
vi_VN: &Tắt tất cả

en: Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
vi_VN: Bạn có muốn tắt chức năng duyệt đồng bộ và tiếp tục thay đổi thư mục?

en: Disable this option again if you will not be able to see the correct directory contents anymore.
vi_VN: Tắt tùy chọn này nếu bạn không thể nhìn thấy nội dung thư mục chính xác.

en: Disconnect from server
vi_VN: Ngắt kết nối khỏi máy chủ

en: Disconnected from server
vi_VN: Đã ngắt kết nối khỏi máy chủ

en: Disconnected from server: %s
vi_VN: Ngắt kết nối từ máy chủ: %s

en: Disconnecting from previous server
vi_VN: Đã ngắt kết nối từ máy chủ dịch vụ trước đó

en: Disconnects from the currently visible server
vi_VN: Ngắt kết nối từ máy chủ dịch vụ hiện hành

en: Display about dialog
vi_VN: Hiển thị hộp thoại giới thiệu về ứng dụng

en: Do &not use default editor
vi_VN: &Không dùng trình soạn thảo mặc định

en: Do the same with &all selected files already being edited
vi_VN: Thực hiện như vậy với tất &cả các tập tin đã chọn đang được sửa

en: Do you really want to close FileZilla?
vi_VN: Bạn có thật sự muốn thoát khỏi FileZilla không?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries and the transfer queue?
vi_VN: Bạn có thật sự muốn xóa tất cả các đề mục của Danh bạ và hàng đợi truyền không?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries?
vi_VN: Bạn có thật sự muốn xóa tất cả các đề mục của Danh bạ không?

en: Do you really want to delete the selected entries?
vi_VN: Bạn có thật sự muốn xóa các mục đã chọn không?

en: Do you really want to delete the transfer queue?
vi_VN: Bạn có thật sự muốn xóa tất cả hàng đợi truyền đã chọn không?

en: Do you really want to send '%s' to the server?
vi_VN: Bạn có thật sự muốn gửi “%s” lên máy chủ không?

en: Do you want to reopen this file?
vi_VN: Bạn có thật sự muốn mở lại tập tin này không?

en: Docs
vi_VN: Tài liệu

en: Documentation
vi_VN: Tài liệu

en: Don't use external IP address on &local connections.
vi_VN: Không dùng địa chỉ IP mạng cho kết nối nội &bộ.

en: Dotfiles are filenames starting with a dot, e.g. .htaccess
vi_VN: Dotfiles là các tập tin có tên bắt đầu bằng dấu chấm, ví dụ .htaccess

en: Double-click action
vi_VN: Hành động khi kích đúp chuột

en: Download
vi_VN: Tải về

en: Download &limit:
vi_VN: &Giới hạn tải xuống:

en: Download limit: %s/s
vi_VN: Giới hạn tải xuống: %s/s

en: Download limit: none
vi_VN: Giới hạn tải xuống: không

en: Download search results
vi_VN: Tải về kết quả tìm kiếm

en: Download selected directory
vi_VN: Tải về thư mục đã chọn

en: Download selected files and directories
vi_VN: Tải về các tập tin và thư mục đã chọn

en: Download: %s/s
vi_VN: Tải về: %s/s

en: Downloading
vi_VN: Đang tải về

en: Downloading %s
vi_VN: Đang tải về %s

en: Downloading update...
vi_VN: Đang tải bản cập nhật về…

en: Drag&drop between different instances of FileZilla has not been implemented yet.
vi_VN: &Kéo thả giữa các cửa sổ của FileZilla hiện tại chưa thể thực hiện được.

en: Drag&drop between different servers has not been implemented yet.
vi_VN: &Kéo thả giữa các cửa sổ máy chủ hiện tại chưa thể thực hiện được được.

en: Dropbox for Business:
vi_VN: Dropbox dành cho doanh nghiệp:

en: Dupl&icate
vi_VN: Nhân &bản

en: E&nable all
vi_VN: &Bật tất cả

en: E&nter directory
vi_VN: Mở thư &mục

en: E&xecute
vi_VN: Th&i hành

en: E&xit
vi_VN: Thoát r&a

en: E&xport...
vi_VN: &Xuất ra…

en: E-Mail:
vi_VN: Thư điện tử:

en: Each filter needs at least one condition.
vi_VN: Mỗi bộ lọc cần ít nhất một điều kiện.

en: Edit filters
vi_VN: Sửa các bộ lọc

en: Edit the file with the configured editor and upload changes to the server.
vi_VN: Biên tập tập tin với bộ biên tập cấu hình và tải thay đổi lên máy chủ.

en: Editing directories is not supported
vi_VN: Chưa hỗ trợ các thư mục sửa

en: Editing failed
vi_VN: Việc sửa gặp lỗi

en: Editing search results
vi_VN: Kết quả tìm kiếm những thứ sửa

en: Either you or your system administrator has disabled checking for updates. Please re-enable checking for updates to obtain more information.
vi_VN: Bạn hoặc người quản trị hệ thống của bạn đã vô hiệu hoá kiểm tra các bản cập nhật. Vui lòng bật lại kiểm tra các bản cập nhật để biết thêm thông tin.

en: Email:
vi_VN: Thư điện tử:

en: Empty command
vi_VN: Lệnh rỗng

en: Empty directory listing
vi_VN: Danh sách thư mục rỗng

en: Empty directory.
vi_VN: Thư mục rỗng.

en: Empty filter names are not allowed.
vi_VN: Tên bộ lọc rỗng là không được phép.

en: Empty name
vi_VN: Chưa có tên

en: En&able all
vi_VN: &Bật tất cả

en: Enable invalid character &filtering
vi_VN: Cho phép &lọc ký tự không hợp lệ

note: @translator: Keep short
en: Encr&yption Passphrase:
vi_VN: Cụm từ mật khẩ&u mã hóa:

en: Encrypted
vi_VN: Đã mã hóa

en: Encryption
vi_VN: Mã hóa

en: Encryption &key:
vi_VN: Khóa &mã hóa:

en: Encryption details
vi_VN: Thông tin chi tiết mã hóa

en: Encryption passphrase is not set
vi_VN: Mật khẩu cho mã hóa chưa được đặt

en: End comparison and change sorting order?
vi_VN: Kết thúc so sánh và thay đổi thứ tự sắp xếp?

en: End comparison and open quick search?
vi_VN: Kết thúc so sánh và mở tìm kiếm nhanh?

en: Enter &custom command...
vi_VN: Nhập vào &lệnh tùy ý…

en: Enter 0 for unlimited speed.
vi_VN: Nhập 0 để không giới hạn tốc độ.

en: Enter command
vi_VN: Nhập lệnh vào

en: Enter custom command
vi_VN: Nhập vào lệnh của bạn

en: Enter directory
vi_VN: Mở thư mục

en: Enter filter name
vi_VN: Nhập tên bộ lọc

en: Enter master password
vi_VN: Nhập mật khẩu chính

en: Enter name for filterset
vi_VN: Nhập tên bộ lọc muốn đặt

en: Enter new name for filterset
vi_VN: Nhập tên mới bộ lọc muốn đặt

en: Enter password
vi_VN: Nhập mật khẩu

en: Enter selected directory
vi_VN: Vào thư mục đã chọn

en: Enter the 2FA code
vi_VN: Nhập mã 2FA

en: Enter the address of the server. To specify the server protocol, prepend the host with the protocol identifier. If no protocol is specified, the default protocol (ftp://) will be used. You can also enter complete URLs in the form protocol://user:pass@host:port here, the values in the other fields will be overwritten then.
    
    Supported protocols are:
    - ftp:// for normal FTP with optional encryption
    - sftp:// for SSH file transfer protocol
    - ftps:// for FTP over TLS (implicit)
    - ftpes:// for FTP over TLS (explicit)
vi_VN: Nhập địa chỉ của máy chủ. Ghi rõ giao thức máy chủ, phần đầu tên máy chủ định nghĩa giao thức. Nếu không ghi rõ, giao thức mặc định(ftp://) sẽ được dùng. Bạn cũng có thể nhập định dạng đầy đủ URLs theo dạng giao_thức: //user:pass@host:port tại đây giá trị trong các trường khác sẽ bị viết đè lên sau đó.
    
    Các giao thức được hỗ trợ là:
    - ftp:// cho giao thức FTP thông thường
    - sftp:// cho giao thức truyền tập tin thông qua SSH
    - ftps:// cho giao thức FTP thông qua TLS (ngầm)
    - ftpes://cho giao thức FTP thông qua TLS (tường minh).

en: Enter the password for the file '%s'.
    The converted file will be protected with the same password.
vi_VN: Nhập vào mật khẩu cho tập tin “%s”.
    Tập tin đã chuyển đổi sẽ không được bảo vệ bằng mật khẩu.

en: Enter the port on which the server listens. The default for FTP is 21, the default for SFTP is 22.
vi_VN: Nhập vào giá trị cổng cho máy chủ dùng. Mặc định cho giao thức FTP là 21, mặc định cho giao thức SFPT là 22.

en: Enter username
vi_VN: Nhập tên tài khoản

en: Enter username and password
vi_VN: Nhập tên và mật khẩu

en: Entered file would transfer as ASCII
vi_VN: Tập tin nên được truyền với dạng dữ liệu kiểu ASCII

en: Entered file would transfer as binary
vi_VN: Tập tin nên được truyền với dạng dữ liệu kiểu nhị phân

en: Error
vi_VN: Lỗi

en: Error %d opening '%s'
vi_VN: Lỗi %d trong khi mở '%s'

en: Error exporting settings
vi_VN: Lỗi xuất cài đặt

en: Error importing
vi_VN: Lỗi nhập vào

en: Error loading queue
vi_VN: Lỗi khi tải hàng đợi

en: Error loading xml file
vi_VN: Lỗi tải tập tin xml

en: Error saving queue
vi_VN: Lỗi ghi lại hàng đợi

en: Error starting program
vi_VN: Lỗi khởi động chương trình

en: Error writing xml file
vi_VN: Lỗi ghi tập tin xml

en: Error:
vi_VN: Lỗi:

en: Example: png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open
vi_VN: Ví dụ: png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open

en: Examples
vi_VN: Ví dụ

en: Excess data read from '%s'
vi_VN: Truy cập dữ liệu đọc từ “%s”

en: Exe&cute
vi_VN: Thực th&i

en: Executable contains no version info, cannot check for updates.
vi_VN: Chương trình thực thi không chứa thông tin về phiên bản, không thể kiểm tra để cập nhật.

en: Expired!
vi_VN: Đã hết hạn!

en: Explorer
vi_VN: Chương trình duyệt tập tin Explorer

en: Export &Filters
vi_VN: Xuất bộ &lọc

en: Export &Queue
vi_VN: Xuất ra &hàng đợi

en: Export &Settings
vi_VN: Xuất thôn&g tin cài đặt

en: Export settings
vi_VN: Xuất cài đặt ra

en: F&ilter name:
vi_VN: Tên bộ &lọc:

en: FTP
vi_VN: Giao thức FTP

en: FTP - File Transfer Protocol
vi_VN: FTP - Giao Thức Truyền Tập tin

en: FTP - File Transfer Protocol with optional encryption
vi_VN: FTP - Giao Thức Truyền Tập tin có mã hóa

en: FTP - Insecure File Transfer Protocol
vi_VN: FTP - Giao Thức Truyền Tập tin Không An Toàn

en: FTP Keep-alive
vi_VN: Duy trì FTP

en: FTP Proxy
vi_VN: Máy chủ FTP ủy nhiệm

en: FTP URL
vi_VN: Địa chỉ URL của FTP

en: FTP uses secondary connections for data transfers. These additional connections can be established in two ways.
vi_VN: Giao thức FTP dùng kết nối thứ cấp cho việc truyền dữ liệu. Các kết nối thêm này có thể được thiết lập bằng hai cách.

en: FTP: File Types
vi_VN: FTP: Kiểu tập tin

en: FTPES - FTP over explicit TLS
vi_VN: Giao thức FTPES - FTP thông qua TLS

en: FTPS - FTP over implicit TLS
vi_VN: Giao thức FTPES - FTP ngầm thông qua TLS

en: Failed to change directory
vi_VN: Đổi thư mục gặp lỗi

en: Failed to change language
vi_VN: Đổi ngôn ngữ gặp lỗi

en: Failed to convert command to 8 bit charset
vi_VN: Gặp lỗi khi chuyển đổi lệnh sang bộ mã 8 bít

en: Failed to convert reply to local character set.
vi_VN: Gặp lỗi khi chuyển đổi trả lời sang bộ mã ký tự nội bộ.

en: Failed to copy or move sites
vi_VN: Sao chép hay di chuyển địa chỉ gặp lỗi

en: Failed to create backup copy of xml file
vi_VN: Tạo bản sao lưu dự phòng tập tin xml gặp lỗi

en: Failed to create listen socket on port %d, aborting.
vi_VN: Gặp lỗi khi tạo ổ cắm mạng để lắng nghe trên cổng %d, đang bỏ qua.

en: Failed to create listening socket for active mode transfer
vi_VN: Tạo ổ cắm mạng để nghe cho chế độ truyền tích cực gặp lỗi

en: Failed to decrypt server password.
vi_VN: Gặp lỗi khi gải mã mật khẩu máy chủ.

en: Failed to get 'My Documents' path
vi_VN: Lấy đường dẫn thư mục “My Documents” gặp lỗi

en: Failed to get desktop path
vi_VN: Gặp lỗi khi lấy đường dẫn desktop

en: Failed to get peer address of control connection, connection closed.
vi_VN: Lấy địa chỉ tương ứng của kết nối điều khiển gặp lỗi, kết nối đã đóng lại.

en: Failed to get peer address of data connection, connection closed.
vi_VN: Gặp lỗi khi lấy địa chỉ của kết nối dữ liệu, kết nối đã đóng lại.

en: Failed to load panels, invalid resource files?
vi_VN: Tải bảng điều khiển gặp lỗi, tập tin tài nguyên không hợp lệ?

en: Failed to load private key: %s
vi_VN: Lỗi tải khóa riêng: %s

en: Failed to parse returned path.
vi_VN: Phân tích đường dẫn trả về gặp lỗi.

en: Failed to receive data
vi_VN: Nhận dữ liệu dữ liệu gặp lỗi

en: Failed to retrieve directory listing
vi_VN: Phục hồi danh sách thư mục gặp lỗi

en: Failed to retrieve external IP address, aborting.
vi_VN: Gặp lỗi khi lấy địa chỉ IP bên ngoài, đang bỏ qua.

en: Failed to retrieve external IP address, using local address
vi_VN: Gặp lỗi khi lấy địa chỉ IP bên ngoài, dùng địa chỉ nội bộ

en: Failed to retrieve local IP address, aborting.
vi_VN: Gặp lỗi khi lấy địa chỉ IP nội bộ, nên bãi bỏ.

en: Failed to retrieve local IP address.
vi_VN: Gặp lỗi khi lấy địa chỉ IP nội bộ.

en: Failed to retrieve the external IP address.
vi_VN: Phục hồi địa chỉ IP trên mạng gặp lỗi.

en: Failed to send command.
vi_VN: Gửi lệnh đi gặp lỗi.

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language
vi_VN: Gặp lỗi khi đặt ngôn ngữ thành %s(%s), dùng ngôn ngữ hệ thống mặc định

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language (%s, %s).
vi_VN: Gặp lỗi khi đặt ngôn ngữ thành %s(%s), dùng ngôn ngữ hệ thống (%s, %s) mặc định.

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language.
vi_VN: Gặp lỗi khi đặt ngôn ngữ thành %s(%s), dùng ngôn ngữ hệ thống mặc định.

en: Failed to set language to %s, using default system language
vi_VN: Gặp lỗi khi đặt ngôn ngữ thành %s, dùng ngôn ngữ hệ thống mặc định

en: Failed to set language to %s, using default system language (%s, %s).
vi_VN: Gặp lỗi khi đặt ngôn ngữ thành %s, dùng ngôn ngữ hệ thống (%s, %s) mặc định.

en: Failed to set language to %s, using default system language.
vi_VN: Gặp lỗi khi đặt ngôn ngữ thành %s, dùng ngôn ngữ hệ thống mặc định.

en: Failed to validate settings
vi_VN: Gặp lỗi khi cài đặt xác nhận

en: Failed to write xml file
vi_VN: Ghi tập tin xml gặp lỗi

en: Failed transfers
vi_VN: Các lần truyền gặp lỗi

en: Fall back to active mode
vi_VN: Trở về chế độ tích cực

en: Fil&e sizes
vi_VN: Cỡ &tập tin

en: Fil&e:
vi_VN: &Tập tin:

en: Fil&es
vi_VN: &Tập tin

en: File
vi_VN: Tập tin

en: File does not contain any importable data.
vi_VN: Tập tin không chứa bất kỳ một dữ liệu có thể nhập vào.

en: File editing
vi_VN: Chỉnh sửa tập tin

en: File exists
vi_VN: Tập tin đã có sẵn

en: File exists action
vi_VN: Hành động khi tập tin đã có sẵn

en: File has changed
vi_VN: Tập tin đã thay đổi

en: File lists
vi_VN: Danh sách các tập tin

en: File not found
vi_VN: Tập tin không tìm thấy

en: File search
vi_VN: Tìm kiếm tập tin

en: File transfer aborted by user
vi_VN: Việc truyền bị hủy bởi người dùng

en: File transfer aborted by user after transferring %s in %s
vi_VN: Tập tin truyền đi bị bãi bỏ bởi người dùng sau khi truyền %s trong %s

en: File transfer failed
vi_VN: Tập tin được truyền đi không thành công

en: File transfer failed after transferring %s in %s
vi_VN: Tập tin truyền đi gặp lỗi sau khi truyền %s trong %s

en: File transfer skipped
vi_VN: Các lần truyền bị bỏ qua

en: File transfer successful
vi_VN: Tập tin được truyền đi thành công

en: File transfer successful, transferred %s in %s
vi_VN: Tập tin được truyền đi thành công, đã truyền %s trong %s

en: File transfers still in progress.
vi_VN: Tập tin truyền đi vẫn đang trong tiến trình.

en: FileZilla Error
vi_VN: Lỗi của FileZilla

en: FileZilla can now test your configuration to ensure everything is configured properly.
vi_VN: FileZilla bây giờ kiểm tra cấu hình để chắc chắn là mọi sự cấu hình là đúng.

en: FileZilla is already connected to a server.
vi_VN: FileZilla đã sẵn sàng kết nối tới máy chủ.

en: FileZilla needs to be restarted for the language change to take effect.
vi_VN: FileZilla cần phải khởi động lại để thay đổi ngôn ngữ có tác dụng.

en: FileZilla updates
vi_VN: Cập nhật FileZilla

en: Filelist status &bars
vi_VN: T&hanh trạng thái danh sách tập tin

en: Filename
vi_VN: Tên tập tin

en: Filename cannot be constructed for directory %s and filename %s
vi_VN: Tên tập tin không thể xây dựng từ thư mục %s và tên tập tin %s

en: Filename invalid
vi_VN: Tên tập tin không hợp lệ

en: Filename unchanged
vi_VN: Tên tập tin không thể thay đổi

en: Filename:
vi_VN: Tên tập tin:

en: Filenames may not contain any of the following characters: / * ? < > |
vi_VN: Tên tập tin không thể chứa các ký tự sau đây: / * ? < > |

en: Filenames may not contain any of the following characters: / \ : * ? " < > |
vi_VN: Tên tập tin không thể chứa các ký tự sau đây: / \ : * ? " < > |

en: Files currently being edited
vi_VN: Tập tin hiện tại đang được chỉnh sửa

en: Files matching a filter rule are removed from directory listings.
vi_VN: Các tập tin khớp với quy tắc lọc sẽ không được liệt kê thư mục.

en: Filesize
vi_VN: Kích thước tập tin

en: Filesize format
vi_VN: Định dạng kích thước tập tin

en: Filetype
vi_VN: Kiểu tập tin

en: Filetype associations
vi_VN: Ràng buộc kiểu tập tin với ứng dụng

en: Filter applies to:
vi_VN: Ứng dụng bộ lọc này cho:

en: Filter invalid characters in filenames
vi_VN: Lọc các ký tự không hợp lệ trong tập tin

en: Filter name already exists
vi_VN: Tên bộ lọc đã sẵn có rồi

en: Filter out items matching all of the following
vi_VN: Lọc ra các ký tự tương ứng với tất cả những ký tự sau đây

en: Filter out items matching any of the following
vi_VN: Lọc ra những ký tự tương ứng với bất kỳ những ký tự sau đây

en: Filter out items matching none of the following
vi_VN: Lọc ra những ký tự không khớp với những cái như sau đây

en: Filter out items matching not all of the following
vi_VN: Lọc ra các ký tự khớp không phải tất cả những ký tự sau đây

en: Filter set already exists
vi_VN: Bộ lọc này đã có rồi

en: Filter the directory listings
vi_VN: Bộ lọc các danh sách tập tin

en: Filter validation failed
vi_VN: Bộ lọc không hợp lệ

en: Find &files
vi_VN: Tìm các tậ&p tin

en: Find d&irectories
vi_VN: Tìm các t&hư mục

en: Fingerprint (SHA-1):
vi_VN: Dấu vân tay (SHA-1):

en: Fingerprint (SHA-256):
vi_VN: Dấu vân tay (SHA-256):

en: Fingerprints:
vi_VN: Dấu vân tay:

en: Firewall and router configuration wizard
vi_VN: Cấu hình tường lửa firewall và bộ định tuyến router trực quan

en: For more detailed information about what these options do, please run the network configuration wizard.
vi_VN: Xem thông tin chi tiết về tác động của các tùy chọn, xin hãy dùng chương trình cấu hình mạng trực quan.

en: For reliability you should specify a range of at least 10 ports.
vi_VN: Để chắc chắn hơn bạn có thể ghi rõ một vùng ít nhất là 10 cổng.

en: For this session the default settings will be used. Any changes to the settings will not be saved.
vi_VN: Với phiên làm việc này các cài đặt mặc định sẽ được dùng. Bất kỳ thay đổi nào tới các cài đặt sẽ không được ghi lại.

en: Forbidden character in file extension.
vi_VN: Phần đuôi của tập tin có chứa ký tự bị cấm.

en: Force &UTF-8
vi_VN: Buộc dùng bộ mã &UTF-8

en: Force showing &hidden files
vi_VN: &Hiển thị tập tin ẩn

en: Force showing hidden files
vi_VN: Hiển thị các tập tin ẩn

en: Format specifications:
vi_VN: Định dạng đặc biệt:

en: Format: Extension followed by properly quoted command and arguments.
vi_VN: Định dạng: Phần mở rộng đi theo bởi lệnh và các đối số trong dấu ngoặc kép một cách đúng đắn.

note: @translator: Two examples: Found new nightly 2014-04-03\n, Found new release 3.9.0.1\n
en: Found new %s %s
vi_VN: Tìm thấy %s %s mới

note: @translator: Placeholders will be filled with dates
en: From %s to %s
vi_VN: Từ %s đến %s

en: Function %s failed
vi_VN: Hàm chức năng %s bị lỗi

en: Further documentation
vi_VN: Nhiều tài liệu khác

en: General
vi_VN: Chung

en: General SOCKS server failure
vi_VN: GÓI MẠNG máy chủ chung gặp lỗi

en: Generic proxy
vi_VN: Máy chủ ủy nhiệm chung

en: Get external IP address from the following URL:
vi_VN: Lấy địa chỉ IP từ URL sau đây:

en: Getting help
vi_VN: Tìm trợ giúp

en: Given filterset name already exists, overwrite filter set?
vi_VN: Đặt tên bộ lọc trùng với bộ lọc đã tạo ra từ trước, bạn có muốn ghi đè lên không?

en: Global bookmarks
vi_VN: Dấu trang toàn cục

en: Got overlong input line, aborting.
vi_VN: Nhận được dòng đầu vào quá dài, nên bãi bỏ.

en: Got unexpected EOF from child process.
vi_VN: Gặp kết thúc bất ngờ EOF từ tiến trình con.

en: Green
vi_VN: Xanh lá

en: Group permissions
vi_VN: Quyền của nhóm

en: H&igh
vi_VN: C&ao

en: HTTPS - HTTP over TLS
vi_VN: HTTPS - HTTP thông qua TLS

en: Hash:
vi_VN: Băm:

en: Hidden
vi_VN: Ẩn

en: High
vi_VN: Cao

en: Highest
vi_VN: Cao nhất

en: Highest available port has to be a number between 1024 and 65535.
vi_VN: Địa chỉ cổng cao nhất có thể phải là số từ 1024 đến 65535.

en: Hold the shift key to toggle the filter state on both sides simultaneously.
vi_VN: Giữ phím shift để giữ trạng thái bộ lọc trên đồng thời cả hai khía cạnh.

en: Homepage:
vi_VN: Trang chủ:

en: Host key mismatch
vi_VN: Khóa máy chủ không khớp

note: @translator: Keep short
en: Host name of identity service
vi_VN: Tên máy của dịch vụ định danh

en: Host starts with '[' but no closing bracket found.
vi_VN: Máy chủ bắt đầu với “[” nhưng không đóng bằng dấu ngoặc.

en: Host unreachable
vi_VN: Máy không thể tiếp cận

en: Host:
vi_VN: Máy chủ:

en: Hostkey algorithm:
vi_VN: Thuật toán trao đổi khóa:

en: Hours,
vi_VN: Giờ,

en: I &forgot my master password. Delete all passwords stored with this key.
vi_VN: Tôi đã &quên mật khẩu chính. Xóa mọi mật khẩu đã lưu với khóa này.

en: I&SO 8601 (example: 15:47)
vi_VN: I&SO 8601 (ví dụ: 15:47)

en: IPv6 addresses are not supported with SOCKS4 proxy
vi_VN: Địa chỉ IPv6 không hỗ trợ với máy chủ ủy nhiệm SOCKS4

note: @translator: Keep short
en: Identity &host:
vi_VN: Máy định dan&h:

en: Identity (Keystone):
vi_VN: Định danh (Keystone):

note: @translator: Keep short
en: Identity service path:
vi_VN: Đường dẫn dịch vụ định danh:

en: If no data is sent or received during an operation for longer than the specified time, the connection will be closed and FileZilla will try to reconnect.
vi_VN: Nếu không có dữ liệu nào được gửi hoặc nhận trong quá trình hoạt động quá thời gian được định sẵn, kết nối sẽ bị đóng lại và FileZilla sẽ thử kết nối lại.

en: If reporting bugs, please provide logs with "Verbose" logging level.
vi_VN: Nếu báo cáo các lỗi, xin hãy cung cấp nhật ký thông tin ở mức đầy đủ "Verbose".

en: If the automatic test at the end of this wizard succeeds, but you cannot transfer files to a particular server, the server might be misconfigured and you should try active mode. You can set the transfer mode on a per-server basis in the Site Manager.
vi_VN: Nếu việc kiểm tra tự động tại cuối chương trình thuật sĩ thành công, nhưng bạn không thể truyền tập tin tới máy chủ cụ thể, thì máy chủ có thể đã bị cấu hình sai hoặc bạn có thể thử ở chế độ tích cực. Bạn có thể đặt chế độ truyền trên nền tảng bằng-máy-chủ trong Danh bạ.

en: If the fallback option is enabled, you will be able to connect to misconfigured servers which reject the selected transfer mode.
vi_VN: Nếu tùy chọn dự trữ được đặt, bạn sẽ có thể kết nối đến máy chủ cấu hình sai, cái mà đã từ chối chế độ truyền đã chọn.

en: If the host key change was not expected, please contact the server administrator.
vi_VN: Nếu khóa trao đổi không đúng như bạn mong đợi, xin hãy liên hệ với người quản trị máy chủ.

en: If the problem persists, some router and/or firewall keeps blocking FileZilla.
vi_VN: Nếu vẫn đề này vẫn tiếp tục, một vài bộ định tuyến router (và)hay tường lửa firewall đã khóa FileZilla.

en: If the problem persists, some router and/or firewall keeps interrupting the connection.
vi_VN: Nếu vẫn đề này vẫn tiếp tục, một vài bộ định tuyến router (và)hay tường lửa firewall ngắt kết nối.

en: If the size of the logfile reaches the limit, it gets renamed by adding ".1" to the end of the filename (possibly overwriting older logfiles) and a new file gets created.
vi_VN: Nếu tập tin nhật ký đạt giới hạn kích thước, ".1" sẽ được thêm vào cuối tên tập tin (có thể ghi đè lên những nhật ký cũ hơn) và một tập tin mới được tạo.

en: If the symlink points to a directory, FileZilla can either delete the symbolic link or remove the contents of the linked directory.
vi_VN: Nếu liên kết mềm trỏ đến một thư mục, FileZilla có thể hoặc xóa liên kết mềm hoặc gỡ bỏ nội dung của thư mục được liên kết tới.

en: If this problem persists, please contact your router or firewall manufacturer for a solution.
vi_VN: Nếu vẫn đề này vẫn gặp trở ngại, xin hãy liên hệ với nhà sản xuất bộ định tuyến router hay tường lửa firewall để có cách giải quyết.

en: If this problem stays, please contact your router manufacturer.
vi_VN: Nếu vấn đề này vẫn tiếp tục xảy ra, xin hãy hỏi nhà sản xuất bộ định tuyến router của bạn.

en: If using 'overwrite if newer', your system time has to be synchronized with the server. If the time differs (e.g. different timezone), specify a time offset in the site manager.
vi_VN: Nếu dùng “ghi đè lên nếu mới hơn”, thời gian hệ thống của bạn phải được đồng bộ hóa với máy chủ. Nếu thời gian khác nhau (ví dụ khác múi thời gian), chỉ rõ khoảng cách múi giờ trong phần quản lý danh bạ.

en: If using timestamp based comparison, consider two files equal if their timestamp difference does not exceed this threshold.
vi_VN: Nếu bạn dùng dấu thời gian cho sự so sánh cơ bản, việc tính toán hai tập tin bằng nhau nếu dấu thời gian sai lệch của chúng không vượt quá ngưỡng này.

en: If you change the language, you need to restart FileZilla.
vi_VN: Nếu bạn thay đổi ngôn ngữ, bạn phải khởi động lại FileZilla.

en: If you click on test, FileZilla will connect to probe.filezilla-project.org and will perform some simple tests.
vi_VN: Nếu bạn chon thử kiểm tra, FileZilla sẽ kết nối tới probe.filezilla-project.org và sẽ thi hành vài kiểm tra đơn giản.

en: If you close FileZilla, your changes will be lost.
vi_VN: Nếu bạn đóng FileZilla, những thay đổi của bạn sẽ mất.

en: If you continue, transferred files may be intercepted or their contents replaced by an attacker.
vi_VN: Nếu bạn tiếp tục, các tập tin chuyển đi có thể bị chặn hoặc nội dung của chúng được thay thế bởi kẻ tấn công.

en: If you continue, your password and files will be sent in clear over the internet.
vi_VN: Nếu bạn tiếp tục, mật khẩu và các tập tin của bạn sẽ được gửi qua mạng Internet mà không được mã hóa bảo mật.

en: If you enter the wrong filetypes, those files may get corrupted when transferred.
vi_VN: Nếu bạn nhập vào kiểu tập tin sai, những tập tin đó có thể bị hỏng khi truyền đi.

en: If you get any errors, your configuration is not correct.
vi_VN: Nếu bạn gặp bất kỳ lỗi nào,tập tin cấu hình của bạn đã không đúng.

en: If you have problems to retrieve directory listings or to transfer files, try to change the default transfer mode.
vi_VN: Nếu bạn có vấn đề về lấy danh sách thư mục hoặc truyền các tập tin, hãy thử chuyển chế độ truyền mặc định.

en: If you keep having problems with a specific server, the server itself or a remote router or firewall might be misconfigured. In this case try to toggle passive mode and contact the server administrator for help.
vi_VN: Nếu vấn đề vẫn xảy ra với một máy chủ đặc biệt, chính máy chủ đó hoặc bộ định tuyến router hay tường lửa firewall có lẽ bị cấu hình sai. Trong trường hợp này hãy thử thay đổi chế độ thụ động và liên hệ với người quản trị máy chủ để được giúp đỡ.

en: If you successfully complete the wizard and the final test succeeds, any firewalls and routers you have should be configured properly.
vi_VN: Nếu bạn hoàn thành chương trình thuật sĩ thành công và kiểm tra cuối cùng cũng thành công, tất cả tường lửa firewall hay bộ định tuyến router bạn có có thể đã được cấu hình đúng đắn.

en: If you use a firewall, make sure FileZilla is allowed to accept connection on all given ports.
vi_VN: Nếu bạn dùng tường lửa firewall, hãy chắc chắn rằng FileZilla được phép kết nối trên tất cả các cổng đã được nhận.

en: If you use a router, make sure all these ports are forwarded to the machine you're running FileZilla on.
vi_VN: Nếu bạn có dùng bộ định tuyến router, hãy chắc chắn rằng tất cả các cổng chuyển đến máy đang dùng FileZilla được bật.

en: If your router keeps changing the IP address, please contact your router manufacturer.
vi_VN: Nếu bộ định tuyến router đổi địa chỉ IP, xin hãy liên hệ với nhà sản xuất nó.

en: Import settings
vi_VN: Nhập các cài đặt

en: Import successful
vi_VN: Nhập thành công

en: Improperly quoted association.
vi_VN: Sự kết hợp dấu nháy kép không chính xác.

en: In active mode, FileZilla has to listen on a port for data transfers. You have to specify which ports FileZilla will use.
vi_VN: Trong chế độ tích cực, FileZilla nghe từ một cổng cho dữ liệu truyền đi. Bạn phải chỉ định cổng nào FileZilla sẽ dùng.

en: In case you have a router, you will have to forward all available ports, as FileZilla has no influence on the ports your system chooses.
vi_VN: Trong trường hợp bạn có một bộ định tuyến router, bạn sẽ phải chọn các cổng có hiệu lực, có vẻ như FileZilla không có tác dụng với các cổng mà hệ thống của bạn đã chọn.

en: In order to use active mode, FileZilla needs to know your external IP address.
vi_VN: Để có thể sử dụng chế độ tích cực, FileZilla cần phải biết địa chỉ IP trên Internet của bạn.

en: In passive mode, which is recommended for most users, FileZilla asks the server for a port and connects to the given port. Not much configuration has to be done for this.
vi_VN: Trong chế độ thụ động, chế độ khuyến nghị với phần lớn người dùng, FileZilla hỏi máy chủ cổng kết nối và kết nối tới cổng đó. Không nhiều cấu hình phải làm việc cho điều này.

en: Incorrect password
vi_VN: Mật khẩu sai

en: Information about the latest version of FileZilla could not be retrieved. Please try again later.
vi_VN: Không thể lấy về thông tin về phiên bản FileZilla mới nhất. Hãy thử lại sau.

en: Initializing TLS...
vi_VN: Đang khởi tạo TLS…

en: Insecure %s connection
vi_VN: Kết nối %s không an toàn

en: Insecure FTP data connection
vi_VN: Kết nối FTP không an toàn

en: Insecure algorithm!
vi_VN: Thuật không an toàn!

en: Insecure server, it does not support FTP over TLS.
vi_VN: Máy chủ không an toàn, không hỗ trợ FTP thông qua TLS.

en: Interactive
vi_VN: Tính tương tác

en: Interface
vi_VN: Giao diện

en: Intermediate certificate
vi_VN: Giấy chứng thực trung gian

en: Interrupted by user
vi_VN: Bị ngắt bởi người dùng

en: Invalid Content-Length
vi_VN: Độ dài của nội dung không hợp lệ

en: Invalid HTTP Response
vi_VN: Trả lời HTTP không hợp lệ

en: Invalid character sequence received, disabling UTF-8. Select UTF-8 option in site manager to force UTF-8.
vi_VN: Chuỗi ký tự liên tiếp nhận được không hợp lệ, UTF-8 bị đình chỉ. Chọn tùy chọn UTF-8 trong Danh bạ để bắt buộc UTF-8.

en: Invalid chunk size
vi_VN: Tổng kiểm tra kích thước không đúng

en: Invalid data received
vi_VN: Dữ liệu nhận về không hợp lệ

en: Invalid date
vi_VN: Ngày tháng không hợp lệ

en: Invalid filename
vi_VN: Tên không hợp lệ

en: Invalid hash: %s
vi_VN: Mã băm không hợp lệ: %s

en: Invalid host, after closing bracket only colon and port may follow.
vi_VN: Máy chủ không hợp lệ, sau khi đóng dấu ngoặc đơn chỉ có một dấu hai chấm và cổng theo sau.

en: Invalid hostname: %s
vi_VN: Tên máy không hợp lệ: %s

en: Invalid input
vi_VN: Nguồn vào không hợp lệ

en: Invalid line
vi_VN: Dòng không hợp lệ

en: Invalid path
vi_VN: Đường dẫn không hợp lệ

en: Invalid port given. The port has to be a value from 1 to 65535.
vi_VN: Giá trị cổng sai. Cổng phải có giá trị từ 1 đến 65535.

en: Invalid protocol specified. Valid protocols are:
    ftp:// for normal FTP with optional encryption,
    sftp:// for SSH file transfer protocol,
    ftps:// for FTP over TLS (implicit) and
    ftpes:// for FTP over TLS (explicit).
vi_VN: Giao thức đã cho không hợp lệ. Giao thức đúng là:
    ftp:// cho giao thức FTP thông thường,
    sftp:// cho giao thức truyền tập tin thông qua SSH,
    ftps:// cho giao thức FTP thông qua TLS (ngầm) và
    ftpes://cho giao thức FTP thông qua TLS (rõ ràng).

en: Invalid proxy host, after closing bracket only colon and port may follow.
vi_VN: Máy chủ không hợp lệ, sau khi đóng dấu ngoặc đơn chỉ có một dấu hai chấm và số hiệu cổng theo sau.

en: Invalid regular expression
vi_VN: Biểu thức chính quy không hợp lệ

en: Invalid response code
vi_VN: Mã đáp ứng sai

en: Invalid search conditions: %s
vi_VN: Điều kiện tìm kiếm không hợp lệ: %s

en: Invalid site path
vi_VN: Đường dẫn địa chỉ không hợp lệ

en: Invalid size in condition
vi_VN: Kích thước không hợp lệ trong điều kiện

en: Invalid username given.
vi_VN: Tên người dùng đã cho không hợp lệ.

en: Invert Filter
vi_VN: Đảo ngược bộ lọc

en: Issuer
vi_VN: Nhà phát hành

en: Jurisdiction country:
vi_VN: Khu vực của quốc gia:

en: Jurisdiction locality:
vi_VN: Khu vực của vùng:

en: Jurisdiction state or province:
vi_VN: Khu vực của bang hay tỉnh:

en: Keep directories on top
vi_VN: Giữ thư mục ở trên cao nhất

en: Keep in mind that not all servers support this feature and may return incorrect listings if this option is enabled. Although FileZilla performs some tests to check if the server supports this feature, the test may fail.
vi_VN: Ban hãy hiểu rằng là không phải mọi máy chủ hỗ trợ tính năng này và có thể nhận lại những danh sách sai nếu tùy chọn này được bật. Dù FileZilla thực hiện một số lần thử để kiểm tra xem máy chủ hỗ trợ tính năng này hay không, việc thử có thể thất bại.

en: Key exchange
vi_VN: Trao đổi khóa

en: Key exchange:
vi_VN: Trao đổi khóa:

en: Key file
vi_VN: Tập tin khóa

en: Key identifier:
vi_VN: Định danh khóa:

en: L&owest
vi_VN: Thấp &nhất

en: Language
vi_VN: Ngôn ngữ

en: Language changed
vi_VN: Ngôn ngữ đã thay đổi

en: Last modified
vi_VN: Lần sửa cuối

en: Layout
vi_VN: Bố trí

en: Leave empty to keep existing data.
vi_VN: Để trống nếu muốn giữ lại dữ liệu có sẵn.

note: @translator: Keep this string as short as possible
en: Leave empty to keep existing password.
vi_VN: Để trống nếu muốn giữ lại mật khẩu có sẵn.

en: Limit for concurrent &downloads:
vi_VN: Giới hạn tải xuốn&g đồng thời:

en: Limit for concurrent &uploads:
vi_VN: Giới hạn tải &lên đồng thời:

en: Limit local ports
vi_VN: Giới hạn các cổng nội bộ

en: Limit size of logfile
vi_VN: Giới hạn kích thước của tập tin nhật ký

en: Limit:
vi_VN: Giới hạn:

en: Line length exceeded
vi_VN: Vượt quá độ dài dòng

en: Linked against
vi_VN: Dùng các thư viện

en: Listen socket closed
vi_VN: Ổ cắm mạng để nghe đã đóng

en: Listing:
vi_VN: Danh sách:

en: Lo&west available port:
vi_VN: Cổn&g thấp nhất có thể:

en: Local
vi_VN: Máy nội bộ

en: Local &directory:
vi_VN: &Thư mục máy nội bộ:

en: Local file
vi_VN: Tập tin nội bộ

en: Local file does not exist.
vi_VN: Tập tin nội bộ không tồn tại.

en: Local file is %s
vi_VN: Tập tin nội bộ là %s

en: Local file is a directory instead of a regular file.
vi_VN: Tập tin nội bộ là một thư mục thay thế của một tập tin thông thường.

en: Local file is not a valid filename.
vi_VN: Tên tập tin nội bộ không hợp lệ.

en: Local file search
vi_VN: Tìm kiếm tập tin trên máy nội bộ

en: Local filters:
vi_VN: Bộ lọc nội bộ:

en: Local path handling:
vi_VN: Xử lý đường dẫn máy nội bộ:

en: Local results:
vi_VN: Kết quả nội bộ:

en: Local site:
vi_VN: Địa chỉ máy nội bộ:

en: Local size of '%s' does not match expected size: %d != %d
vi_VN: Cỡ nội bộ của “%s” không khớp với cỡ mong chờ: %d != %d

en: Locality:
vi_VN: Vị trí:

en: Log file
vi_VN: Tập tin nhật ký

en: Logged in
vi_VN: Đã đăng nhập

en: Logging
vi_VN: Đăng nhập

en: Login (optional):
vi_VN: Đăng nhập (tùy chọn):

en: Login data contains non-ASCII characters and server might not be UTF-8 aware. Cannot fall back to local charset since using proxy.
vi_VN: Dữ liệu đăng nhập chứa các ký tự không nằm trong bộ mã ASCII và máy chủ có thể không nhận dạng được bộ mã UTF-8. Không thể quay lại dùng bộ ký tự nội bộ từ khi dùng máy chủ ủy nhiệm.

en: Login data contains non-ASCII characters and server might not be UTF-8 aware. Trying local charset.
vi_VN: Dữ liệu đăng nhập chứa các ký tự không nằm trong bộ mã ASCII và máy chủ có thể không nhận dạng được bộ mã UTF-8. Thử dùng bộ ký tự nội bộ.

en: Login sequence fully executed yet not logged in, aborting.
vi_VN: Chuỗi đăng nhập thực hiện đầy đủ tuy thế vẫn chưa đăng nhập được, đang bãi bỏ.

en: Logontype has to be either 'ask' or 'interactive' (without the quotes).
vi_VN: Kiểu đăng nhập không phải là “hỏi” thì phải là “tương tác” (không có dấu nháy).

en: Logontype, can only be used together with FTP URL. Argument has to be either '%s' or '%s'
vi_VN: Kiểu đăng nhập, có thể chỉ dùng cùng với địa chỉ FTP. Tham số phải là “%s” hay “%s”

en: Low
vi_VN: Thấp

en: Lowest
vi_VN: Thấp nhất

en: Lowest available port has to be a number between 1024 and 65535.
vi_VN: Giá trị cổng thấp nhất phải là số nằm giữa 1024 và 65535.

en: MFA D&evice Serial:
vi_VN: Số sê-ri thiết &bị MFA:

en: Magenta
vi_VN: Đỏ tươi

en: Make sure the file can be accessed and is a well-formed XML document.
vi_VN: Hãy chắc chắn rằng tập tin có thể được phép truy cập và hợp chuẩn tài liệu dạng XML.

en: Malformed chunk data: %s
vi_VN: Mẩu dữ liệu sai dạng: %s

en: Malformed request header: %s
vi_VN: Phần đầu yêu cầu sai dạng: %s

en: Malformed response header: %s
vi_VN: Phần đầu trả về sai dạng: %s

en: Malformed response: %s
vi_VN: Phần đáp ứng sai dạng: %s

en: Manual transfer
vi_VN: Truyền thủ công

en: Master &Password:
vi_VN: Mật khẩ&u chính:

en: Master password:
vi_VN: Mật khẩu chính:

en: Match all of the following
vi_VN: Tương ứng với tất cả cái như sau

en: Match any of the following
vi_VN: Tương ứng với tất cả cái như sau

en: Match none of the following
vi_VN: Không tương ứng với tất cả cái như sau

en: Match not all of the following
vi_VN: Khớp không phải tất cả cái như sau

en: Maximum simultaneous &transfers:
vi_VN: Tối đa số truyền đi đồng &thời:

en: Message log
vi_VN: Nhật ký thông tin

en: Message log positio&n:
vi_VN: Vị trí của &nhật ký thông báo:

en: Minimum allowed TLS &version:
vi_VN: Phiên bản TLS tối thiểu được phép:

en: Minutes
vi_VN: Phút

en: Modification tim&e
vi_VN: Thời &gian chỉnh sửa

en: Move &down
vi_VN: Di chuyển x&uống

en: Move &up
vi_VN: Di chuyển &lên

en: My Computer
vi_VN: Thư mục My Computer

en: My Documents
vi_VN: Thư mục My Documents

en: My Sites
vi_VN: Thư mục My Sites

en: N&o encryption
vi_VN: &Không mã hóa

en: N/a
vi_VN: Không định nghĩa

en: Name
vi_VN: Tên

en: Name already exists
vi_VN: Tên đã có rồi

en: Name of bookmark already exists.
vi_VN: Tên dấu trang đã sẵn có.

en: Name or email address
vi_VN: Tên hoặc địa chỉ thư điện tử

en: Name:
vi_VN: Tên:

en: Natural sort
vi_VN: Xếp tự nhiên

en: Need to enter filter name
vi_VN: Phải nhập tên bộ lọc

en: Need to enter valid local path
vi_VN: Phải nhập đường dẫn máy nội bộ hợp lệ

en: Need to enter valid remote path
vi_VN: Phải nhập đường dẫn máy mạng hợp lệ

en: Need to specify a character encoding
vi_VN: Cần chỉ rõ bộ mã ký tự

en: Network activity:
vi_VN: Hoạt động mạng:

en: Network unreachable
vi_VN: Mạng máy tính không kết nối tới

en: Never
vi_VN: Không bao giờ

en: New &folder
vi_VN: &Thư mục mới

en: New &tab
vi_VN: &Tab mới

en: New Book&mark
vi_VN: Tạo &mới

en: New bookmark
vi_VN: Tạo dấu trang mới

en: New directory
vi_VN: Thư &mục mới

en: New features and improvements in %s
vi_VN: Các tính năng mới và các cải tiến trong phiên bản %s

en: New filter
vi_VN: Bộ lọc mới

en: New folder
vi_VN: Thư mục mới

en: New site
vi_VN: Tạo địa chỉ mới

en: Next to the transfer queue
vi_VN: Hàng đợi truyền tiếp theo

en: No
vi_VN: Không

en: No category to export selected
vi_VN: Không có thể loại nào để xuất ra được chọn

en: No code given.
vi_VN: Chưa đưa ra mã.

en: No command given, aborting.
vi_VN: Không có lệnh nào được đưa ra nên bãi bỏ.

en: No directory added
vi_VN: Không thêm thư mục nào

en: No entries found matching '%s'.
vi_VN: Không có mục nào khớp với '%s'.

en: No external IP address set, trying default.
vi_VN: Không có địa chỉ IP trên Internet được đặt, đang thử mặc định.

en: No files are currently being edited.
vi_VN: Không có tập tin nào hiện thời đang được biên tập.

en: No filter name given
vi_VN: Tên bộ lọc không được chỉ rõ

en: No host given, please enter a host.
vi_VN: Không có máy chủ được chỉ rõ, hãy nhập tên máy chủ.

en: No images available
vi_VN: Không có ảnh nào có thể dùng được

en: No name for the filterset given.
vi_VN: Không có tên cho bộ lọc nhận được.

en: No permission to open '%s'
vi_VN: Không đủ thẩm quyền để mở '%s'

en: No program associated with filetype
vi_VN: Chưa có chương trình nào ràng buộc xử lý kiểu tập tin này

en: No program has been associated to edit dotfiles.
vi_VN: Chưa có chương trình nào được ràng buộc chỉnh sửa tập tin có dấu chấm ở đầu.

en: No program has been associated to edit extensionless files.
vi_VN: Chưa có chương trình nào được ràng buộc chỉnh sửa tập tin không có phần mở rộng.

en: No program has been associated to edit files with the extension '%s'.
vi_VN: Chưa có chương trình nào được ràng buộc chỉnh sửa tập tin với phần mở rộng “%s”.

en: No search results
vi_VN: Không tìm thấy

en: No settings loaded to save.
vi_VN: Chưa tải cài đặt nào để lưu lại.

en: No sites available
vi_VN: Chưa có địa chỉ nào có thể dùng

en: No supported SOCKS5 auth method
vi_VN: Không hỗ trợ phương thức xác minh SOCKS5

en: No username given.
vi_VN: Không có tên người dùng này.

en: None
vi_VN: Không

en: None selected yet
vi_VN: Chưa chọn gì

en: Normal
vi_VN: Bình thường

en: Not a file or does not exist: '%s'
vi_VN: Không phải là tập tin hoặc không tồn tại: '%s'

en: Not all items could be requeued for transfer.
vi_VN: Không phải tất cả các mục tin đều có thể yêu cầu truyền.

en: Not connected
vi_VN: Chưa được kết nối

en: Not connected to any server
vi_VN: Không kết nối tới bất kỳ máy chủ nào

en: Not connected to any server.
vi_VN: Không có bất kỳ kết nối tới máy chủ.

en: Not connected.
vi_VN: Chưa được kết nối.

en: Not yet valid!
vi_VN: Vẫn chưa hợp lệ!

en: Note that this feature is only supported using the FTP protocol.
vi_VN: Chú ý rằng tính năng này chỉ hỗ trợ dùng giao thức FTP.

en: Note: This only works with plain, unencrytped FTP connections.
vi_VN: Chú ý: Nó chỉ hoạt động với kết nối FTP thông thường, không bị mã hóa.

en: Note: Using a generic proxy forces passive mode on FTP connections.
vi_VN: Chú ý: Dùng máy chủ ủy nhiệm chung áp đặt kết nối FTP trong chế độ thụ động.

en: Null character in line
vi_VN: Lọc các ký tự null trong dòng

en: Number of decimal places:
vi_VN: Số chữ số thập phân:

en: Number of retries has to be between 0 and 99.
vi_VN: Số lần thử lại phải nằm giữa 0 và 99.

en: OK
vi_VN: Đồng ý

en: OS version:
vi_VN: Phiên bản HDH:

en: On startup of FileZilla:
vi_VN: Khi khởi chạy của FileZilla:

en: On the following pages, the selected transfer mode will be configured, as well as the fallback mode if enabled.
vi_VN: Trong trang tiếp theo đây, chế độ truyền được chọn sẽ được cấu hình, cũng tốt cho việc quay lại chế độ dự phòng nếu nó được bật.

en: Once
vi_VN: Một lần

en: Once a day
vi_VN: Ngày một lần

en: Once a week
vi_VN: Tuần một lần

en: Only continue after you have spoken to the server administrator or server hosting provider.
vi_VN: Chỉ tiếp tục sau khi bạn nói chuyện với người quản trị máy phục vụ hay nhà cung cấp dịch vụ máy chủ.

en: Only use plain FTP (insecure)
vi_VN: Chỉ dùng FTP thường (không an toàn)

en: Op&en file
vi_VN: &Mở tập tin

en: Open directory in system's file manager
vi_VN: Mở thư mục trong bộ quản lý tập tin hệ thống

en: Open the Site Manager
vi_VN: Mở Quản lý địa chỉ

en: Open the Site Manager.
vi_VN: Mở sổ địa chỉ.

en: Open the Site Manager. Right-click for a list of sites.
vi_VN: Mở Quản lý địa chỉ. Bấm chuột phải để liệt kê các địa chỉ.

en: Open the directory access permissions dialog to configure the local directories FileZilla has access to.
vi_VN: Mở hộp thoại phân quyền truy cập thư mục để cấu hình các thư mục nội bộ mà FileZilla có quyền truy cập đến đó.

en: Open the file.
vi_VN: Mở tập tin.

en: Open the settings dialog of FileZilla
vi_VN: Mở hộp thoại cài đặt của FileZilla

en: Opened as:
vi_VN: Mở như là:

en: Opening failed
vi_VN: Mở bị lỗi

en: Opens a new tab
vi_VN: Mở một thẻ mới

en: Opens the Site Manager
vi_VN: Mở Danh bạ

en: Opens the directory listing filter dialog. Right-click to toggle filters.
vi_VN: Mở hộp thoại danh sách bộ lọc thư mục. Bấm chuột phải để bật hoặc tắt các bộ lọc.

en: Operating System:
vi_VN: Hệ điều hành:

en: Options
vi_VN: Các tùy chọn

en: Options:
vi_VN: Tùy chọn:

en: Orange
vi_VN: Cam

en: Organization:
vi_VN: Tổ chức:

en: Other SFTP options
vi_VN: Các tùy chọn SFTP khác

en: Other:
vi_VN: Cái khác:

en: Overview
vi_VN: Tổng quan

en: Overwrite &if source newer
vi_VN: Ghi đè nếu có nguồn mớ&i hơn

en: Overwrite file
vi_VN: Ghi đè

en: Overwrite file if size differs
vi_VN: Ghi đè nếu kích thước khác biệt

en: Overwrite file if size differs or source file is newer
vi_VN: Ghi đè nếu mới hơn hay kích thước khác biệt

en: Overwrite file if source file newer
vi_VN: Ghi đè nếu có nguồn mới hơn

en: Overwrite if &different size
vi_VN: Ghi đè nếu kích thước &khác biệt

en: Overwrite if different si&ze or source newer
vi_VN: Ghi đè nếu nguồn mới hơn hay &kích thước khác biệt

en: Own build type: %s
vi_VN: Kiểu biên dịch chủ thể: %s

en: Owner permissions
vi_VN: Quyền sở hữu

en: Owner/Group
vi_VN: Người sở hữu/Nhóm

en: P&revent system from entering idle sleep during transfers and other operations
vi_VN: Hệ thống trở ngại từ việc đi vào t&rạng thái nghỉ trong suốt quá trình truyền và các tác vụ khác

en: P&roxy host:
vi_VN: Máy chủ ủy thá&c proxy:

en: PEM files
vi_VN: Tập tin PEM

en: PORT command tainted by router or firewall.
vi_VN: Lệnh PORT hỏng bởi bộ định tuyến router hoặc tường lửa firewall.

en: PPK files
vi_VN: Tập tin PPK

en: Pa&ssive (recommended)
vi_VN: Thụ độn&g (nên dùng)

en: Parameter not a valid URL
vi_VN: Tham số không hợp chuẩn URL

en: Parsing %d bytes of version information.
vi_VN: Đang phân tích %d byte của thông tin phiên bản.

en: Pass&word:
vi_VN: Mật &khẩu:

en: Passive (recommended)
vi_VN: Thụ động (nên dùng)

en: Passive mode
vi_VN: Chế độ thụ động

en: Passive mode has been set as default transfer mode.
vi_VN: Chế độ thụ động được đặt là chế độ truyền mặc định.

en: Password required
vi_VN: Yêu cầu mật khẩu

en: Passwords
vi_VN: Mật khẩu

en: Path
vi_VN: Đường dẫn

en: Path cannot be constructed for directory %s and subdir %s
vi_VN: Đường dẫn không thể xây dựng từ thư mục %s và thư mục con %s

en: Path not found:
vi_VN: Không tìm thấy đường dẫn:

en: Path of identity service
vi_VN: Đường dẫn của dịch vụ định danh

en: Paths
vi_VN: Đường dẫn

en: Pending removal
vi_VN: Loại bỏ lệnh còn chờ

en: Permission
vi_VN: Quyền

en: Permissions
vi_VN: Các quyền

en: Plain FTP is insecure. Please switch to FTP over TLS.
vi_VN: FTP thường là không an toàn. Vui lòng chuyển qua dùng FTP thông qua TLS.

en: Platform:
vi_VN: Nền tảng:

en: Please add at least one directory you want to download files into or to upload files from.
vi_VN: Bạn cần phải thêm ít nhất một thư mục nơi mà bạn muốn tải các tập tin về đó hoặc là tải các tập tin từ đó.

en: Please add the local directories you want to use FileZilla with.
vi_VN: Vui lòng thêm các thư mục nội bộ mà bạn muốn dùng FileZilla với.

en: Please check on https://filezilla-project.org/probe.php that the server is running and carefully check your settings again.
vi_VN: Xin kiểm tra tại http://filezilla-project.org/probe.php máy chủ này phải chạy được và cẩn thận kiểm tra lại cài đặt của bạn.

en: Please check the granted permissions and re-add any missing local directories you are working with in the dialog that follows.
vi_VN: Vui lòng kiểu tra các quyền đã cấp và thêm lại bất kỳ thư mục nội bộ còn thiếu nào mà bạn đang làm việc với trong hộp thoại mà đi theo.

en: Please configure any firewalls and routers so that FileZilla can establish outgoing connection to arbitrary ports.
vi_VN: Xin hãy cấu hình tường lửa firewall và bộ định tuyến router để FileZilla có thể thiết lập kết nối ra ngoài tới các cổng chuyên dùng.

en: Please disable settings like 'DMZ mode' or 'Game mode' on your router.
vi_VN: Xin hãy tắt các cài đặt giống như là như chế độ “DMZ” hay “Game” trong bộ định tuyến router của bạn.

en: Please ensure you have a stable internet connection and carefully check your settings again.
vi_VN: Xin chắc chắn là bạn có kết nối Internet ổn định và kiểm tra cẩn thận lại các cài đặt.

en: Please enter a custom date format.
vi_VN: Vui long nhập định dạng ngày tháng tùy ý.

en: Please enter a custom time format.
vi_VN: Đề nghị nhập định dạng thời gian.

en: Please enter a date of the form YYYY-MM-DD such as for example 2010-07-18.
vi_VN: Xin nhập ngày tháng theo định dạng YYYY-MM-DD ví dụ như 2010-07-18.

en: Please enter a download speed limit greater or equal to 0 %s/s.
vi_VN: Hãy nhập giá trị giới hạn tải về lớn hơn hoặc bằng 0 %s/s.

en: Please enter a name for the new filter.
vi_VN: Đề nghị nhập tên cho bộ lọc mới.

en: Please enter a new name for the copied filter.
vi_VN: Đề nghị nhập tên mới cho bộ lọc sao chép.

en: Please enter a new name for the filter set "%s"
vi_VN: Đề nghị nhập tên mới cho bộ lọc "%s".

en: Please enter a new name for the filter.
vi_VN: Đề nghị nhập tên mới cho bộ lọc.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent downloads.
vi_VN: Hãy nhập một số từ 0 đến 10 cho số kết nối tải xuống hiện hành.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent uploads.
vi_VN: Hãy nhập một số từ 0 đến 10 cho số kết nối tải lên hiện hành.

en: Please enter a number between 1 and 10 for the number of concurrent transfers.
vi_VN: Hãy nhập một số từ 0 đến 10 cho số kết nối truyền hiện hành.

en: Please enter a password for this server:
vi_VN: Nhập mật khẩu cho máy chủ này:

en: Please enter a timeout between 10 and 9999 seconds or 0 to disable timeouts.
vi_VN: Hãy nhập thời gian chờ tối đa từ 10 đến 9999 giây hoặc giá trị 0 để bỏ chức năng này.

en: Please enter a unique name for this filter set
vi_VN: Hãy đặt tên duy nhất cho bộ lọc này

en: Please enter a username for this server:
vi_VN: Xin nhập tên người dùng cho máy chủ này:

en: Please enter a valid portrange.
vi_VN: Hãy nhập vùng giá trị cổng hợp lệ.

en: Please enter an URL where to get your external address from
vi_VN: Xin hãy nhập địa chỉ URL nơi mà nhận được địa chỉ Internet của bạn từ đó

en: Please enter an upload speed limit greater or equal to 0 %s/s.
vi_VN: Hãy nhập giới hạn tốc độ tải lên có giá trị lớn hơn hoặc bằng 0 %s/s.

en: Please enter raw FTP command.
    Using raw ftp commands will clear the directory cache.
vi_VN: Xin nhập dòng lệnh thô của giao thức FTP.
    Dùng dòng lệnh thô sẽ xóa bộ đệm dữ liệu thư mục.

en: Please enter the 2FA code for this server:
vi_VN: Xin nhập mã 2FA cho máy chủ này:

en: Please enter the complete path of a program and its arguments. This command will be executed when the queue has finished processing.
    E.g. c:\somePath\file.exe under MS Windows or /somePath/file under Unix.
    You need to properly quote commands and their arguments if they contain spaces.
vi_VN: Xin hãy nhập vào đường dẫn chương trình thực thi dạng đầy đủ và các tham số dành cho nó. Lệnh này sẽ thực thi khi hàng đợi được xử lý xong.
    Ví dụ c:\một_số_đường_dẫn\tập_tin.exe nếu chạy trên MS Windows hay /một_số_đường_dẫn/tập_tin nếu dưới Unix.
    Bạn gần như chắc chắn là trích dẫn lệnh và tham số dành cho nó nếu chúng có chứa khoảng trắng.

en: Please enter the name of the directory which should be created:
vi_VN: Xin hãy nhập tên của thư mục sẽ được tạo ra:

en: Please enter the name of the file which should be created:
vi_VN: Xin hãy nhập tên của tập tin mà bạn muốn tạo:

en: Please enter username and password for this server:
vi_VN: Nhập tên mật khẩu cho máy chủ này:

en: Please enter your current master password to change the password settings.
vi_VN: Vui lòng nhập mật khẩu chính của bạn để có thể thay đổi các cài đặt về mật khẩu.

en: Please enter your external IP address
vi_VN: Nhập địa chỉ IP trên Internet của bạn

en: Please enter your external IP address on the active mode page of this wizard. In case you have a dynamic address or don't know your external address, use the external resolver option.
vi_VN: Nhập địa chỉ IP trên Internet của bạn trên chế độ trang tích cực của chương trình thuật sĩ này. Trong trường hợp bạn có một địa chỉ động hay bạn không biết địa chỉ, dùng tùy chọn thiết bị phân tích từ bên ngoài.

en: Please enter your master password to decrypt the password for this server:
vi_VN: Nhập tên mật khẩu chính của bạn để giải mã mật khẩu cho máy chủ này:

en: Please follow the instructions carefully, as wrong configuration will prevent successful FTP connections.
vi_VN: Xin hãy đặt các chỉ lệnh một cách cẩn thận, sự cấu hình sai sẽ ngăn cản kết nối FTP thành công.

en: Please make sure FileZilla is allowed to establish outgoing connections and make sure you typed the address of the address resolver correctly.
vi_VN: Xin chắc chắn là FileZilla cho phép thiết lập kết nối ra ngoài và cũng chắn chắn là bạn gõ địa chỉ chính xác.

en: Please make sure the requested locale is installed on your system.
vi_VN: Xin chắc chắn là miền địa phương đã yêu cầu đã được cài đặt trong hệ thống của bạn.

en: Please make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'.
vi_VN: Xin hãy chắc chắn là bộ định tuyến router đang dùng phiên bản phần mềm mới nhất. Hơn nữa, bộ định tuyến của bạn phải được cấu hình một cách đúng đắn. Bạn sẽ phải cấu hình cổng thủ công. Đừng dùng bộ định tuyến trong chế độ “DMZ” hay “Game”.

en: Please note that FileZilla has no influence on the port the server chooses. So the server might choose a port which your firewall thinks is only used by trojans or other malware. This might raise a false alarm you can safely discard.
vi_VN: Xin chú ý là FileZilla không có tác dụng trên cổng mà máy chủ lựa chọn. Do đó máy chủ có thể chọn một cổng mà chương trình tường lửa firewall của bạn cho rằng nó chỉ dùng bởi trojans hay malware. Điều này có thể kích hoạt một cảnh báo sai bạn có thể loại bỏ một cách an toàn.

en: Please note that preserving timestamps on uploads on FTP, FTPS and FTPES servers only works if they support the MFMT command.
vi_VN: Xin chú ý là lưu trữ dấu thời gian trong việc tải lên máy chủ FTP, FTPS và FTPES chỉ hoạt động nếu chúng hỗ trợ lệnh MFMT.

en: Please note that some servers might ban you if you try to reconnect too often or in too short intervals.
vi_VN: Xin chú ý là một số máy chủ có thể cấm bạn nếu bạn thử kết nối đi kết nối lại quá nhiều lần hay trong khoảng thời gian quá ngắn.

en: Please run this wizard again should you change your network environment or in case you suddenly encounter problems with servers that did work previously.
vi_VN: Xin hãy chạy chương trình thuật sĩ này lại lần nữa có thể giúp bạn thay đổi môi trường mạng làm việc hay trong trường hợp bạn bất ngờ bắt gặp sự cố với máy chủ mà nó trước đó đã hoạt động.

en: Please select an action:
vi_VN: Hãy chọn tác động:

en: Please select the categories you would like to import.
vi_VN: Chọn những thể loại bạn muốn nhập vào.

en: Please select the default transfer mode you would like to use.
vi_VN: Đề nghị chọn chế độ truyền mặc định bạn muốn dùng.

en: Please select the new attributes for the directory "%s".
vi_VN: Đề nghị chọn thuộc tính mới cho thư mục "%s".

en: Please select the new attributes for the file "%s".
vi_VN: Đề nghị chọn thuộc tính mới cho tập tin "%s".

en: Please select the new attributes for the selected directories.
vi_VN: Đề nghị chọn thuộc tính mới cho thư mục đã chọn.

en: Please select the new attributes for the selected files and directories.
vi_VN: Đề nghị chọn thuộc tính mới cho thư mục và tập tin đã chọn.

en: Please select the new attributes for the selected files.
vi_VN: Xin hãy chọn các thuộc tính mới cho tập tin đã chọn.

en: Please update your firewall and make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'. Things like protocol inspection or protocol specific 'fixups' have to be disabled
vi_VN: Xin hãy cập nhật chương trình tường lửa firewall và chắc chắn là bộ định tuyến router dùng phần mềm mới nhất, hơn nữa bộ định tuyến phải được cấu hình chính xác. Bạn sẽ phải tự cấu hình cổng. Đừng chạy bộ định tuyến trong chế độ “DMZ” hay “game”. Những điều giống như kiểm duyệt nghi thức hay “fixups” phải bị tắt đi

en: Port:
vi_VN: Cổng:

en: Postal code:
vi_VN: Mã bưu điện:

en: Pre&allocate space before downloading
vi_VN: &Cấp phát chỗ trống trước khi tải về

en: Preallocation
vi_VN: Cấp phát trước

en: Predefined Sites
vi_VN: Giới hạn trước các địa chỉ

en: Preserving file timestamps
vi_VN: Lưu giữ dấu thời gian của tập tin

en: Preview
vi_VN: Xem thử

en: Print diagnostic information related to startup of FileZilla
vi_VN: Hiển thị thông tin điều tra liên quan đến quá trình khởi động FileZilla

en: Print version information to stdout and exit
vi_VN: In thông tin về phiên bản ra stdout rồi thoát

en: Prioritize directories (default)
vi_VN: Thư mục ưu tiên (mặc định)

en: Priority
vi_VN: Quyền ưu tiên

en: Privacy policy: Only your version of FileZilla, your used operating system and your CPU architecture will be submitted to the server.
vi_VN: Chính sách riêng tư: Chỉ phiên bản của FileZilla, hệ điều hành bạn đang dùng và cả kiến trúc CPU sẽ chuyển tới cho máy chủ.

en: Private &keys:
vi_VN: Khóa &riêng:

en: Pro&ject ID:
vi_VN: Mã số &dự án:

en: Pro&ject:
vi_VN: &Dự án:

en: Pro&tocol:
vi_VN: Giao &thức:

en: Pro&xy password:
vi_VN: Mật &khẩu máy chủ ủy nhiệm:

en: Process &Queue
vi_VN: Xử lý &hàng đợi

note: @translator: Example: Processed 5 files in 1 directory
en: Processed %s in %s.
vi_VN: Đã xử lý %s trong %s.

en: Profile
vi_VN: Hồ sơ

note: @translator: Keep short
en: Project (or tenant) name or ID
vi_VN: Tên dự án (hoặc tenant) hoặc ID

en: Protocol:
vi_VN: Giao thức:

en: Proxy &port:
vi_VN: Cổng máy chủ ủ&y nhiệm:

en: Proxy &user:
vi_VN: Tài khoả&n máy chủ ủy nhiệm:

en: Proxy authentication failed
vi_VN: Việc xác thực máy chủ ủy nhiệm gặp lỗi

en: Proxy handshake failed: %s
vi_VN: Kết nối bắt tay với máy chủ ủy nhiệm bị lỗi: %s

en: Proxy host starts with '[' but no closing bracket found.
vi_VN: Máy chủ bắt đầu với “[” nhưng không tìm thấy dấu ngoặc đóng.

en: Proxy reply: %s
vi_VN: Máy chủ ủy nhiệm trả lời: %s

en: Proxy request failed. Reply from proxy: %s
vi_VN: Gặp lỗi khi yêu cầu máy chủ ủy nhiệm. Trả lời từ máy ủy nhiệm: %s

en: Proxy request failed: %s
vi_VN: Gặp lỗi khi yêu cầu máy chủ ủy nhiệm: %s

en: Proxy request failed: Unknown address type in CONNECT reply
vi_VN: Gặp lỗi khi yêu cầu máy chủ ủy nhiệm: Không rõ kiểu địa chỉ trong trả lời CONNECT

en: Proxy sent data while we haven't sent out request yet
vi_VN: Proxy đã gửi dữ liệu trong khi chúng tôi chưa gửi yêu cầu

en: Proxy set but proxy host or port invalid
vi_VN: Máy chủ ủy nhiệm được đặt nhưng máy chủ hay cổng hợp lệ

en: Public Key Authentication
vi_VN: Xác thực Khóa Công

en: Public key algorithm:
vi_VN: Thuật toán Khóa Công:

en: Public permissions
vi_VN: Cho phép tất cả mọi người

en: Queue has been fully processed
vi_VN: Hàng đợi đã đầy

en: Queue: %s MiB
vi_VN: Hàng đợi: %s MiB

en: Queue: %s%s
vi_VN: Hàng đợi: %s%s

en: Queue: empty
vi_VN: Hàng đợi: rỗng

en: Queued files
vi_VN: Hàng đợi các tập tin

en: Queueing:
vi_VN: Đang đợi:

en: Quick Search:
vi_VN: Tìm nhanh:

en: Quick search cannot be opened if comparing directories.
vi_VN: Không thể mở tìm kiếm nhanh nếu đang so sánh các thư mục.

en: Quoting rules
vi_VN: Quy tắc trích dẫn

en: R&eboot system once
vi_VN: &Khởi động lại hệ thống

en: R&emote directory tree
vi_VN: Cây thư mụ&c máy mạng

en: R&eset and requeue selected files
vi_VN: Đặt và xếp &lại hàng đợi với các tập tin đã chọn

en: Raw FTP command
vi_VN: Lệnh FTP thô

en: Re&ad
vi_VN: Đọ&c

en: Re&fresh
vi_VN: Làm &tươi

en: Re&gion:
vi_VN: Vùn&g:

en: Re&name
vi_VN: Đổi tê&n

en: Re-run the wizard and carefully check your settings and configure all routers and firewalls accordingly.
vi_VN: Chạy lại phần cấu hình trực quan và cẩn thận kiểm tra các cài đặt và cấu hình tất cả các bộ định tuyến và tường lửa cho phù hợp.

en: Rea&d
vi_VN: Đọ&c

en: Read-only
vi_VN: Chỉ đọc

en: Reading from '%s' failed.
vi_VN: Gặp lỗi khi đọc từ '%s'.

en: Really cancel current operation?
vi_VN: Bạn có thực sự muốn hủy hoạt động hiện hành không?

en: Really delete %d directory with its contents from the server? | Really delete %d directories with their contents from the server?
vi_VN[0]: Bạn có thực sự muốn xóa %d thư mục và nội dung của nó từ máy chủ không?

en: Really delete %d file from the server? | Really delete %d files from the server?
vi_VN[0]: Bạn có thực sự muốn xóa %d tập tin từ máy chủ không?

en: Really delete %s and %s from the server?
vi_VN: Bạn có thực sự muốn xóa %s và %s từ máy chủ không?

en: Really delete all selected files and/or directories from the server?
vi_VN: Bạn có thực sự muốn xóa tất cả tập tin và/hoặc thư mục đã chọn từ máy chủ không?

en: Really delete all selected files and/or directories from your computer?
vi_VN: Bạn có thực sự muốn xóa tất cả tập tin và/hoặc thư mục đã chọn từ máy tính của mình không?

en: Reason
vi_VN: Lý do

en: Reboot now
vi_VN: Khởi động lại ngay

en: Rec&urse into subdirectories
vi_VN: Đệ q&uy vào các thư mục con

en: Received a directory listing which appears to be encoded in EBCDIC.
vi_VN: Đã nhận về danh sách thư mục mà nó có vẻ được mã hóa trong EBCDIC.

en: Received a line exceeding 10000 characters, aborting.
vi_VN: Nhận được vượt quá 10000 ký tự một dòng, đang bãi bỏ.

en: Received data tainted
vi_VN: Xác nhận dữ liệu bị hỏng

en: Received invalid character in version information
vi_VN: Có ký tự không hợp lệ trong thông tin về phiên bản

en: Received too long response line from server, closing connection.
vi_VN: Đã nhận dòng đáp ứng quá dài từ máy chủ, đang đóng kết nối.

en: Received too long response line, closing connection.
vi_VN: Đã nhận dòng đáp ứng quá dài, đang đóng kết nối.

en: Reconnect information cannot be cleared while connected to a server.
    If you continue, your connection will be disconnected.
vi_VN: Thông tin về kết nối lại không thể đầy đủ khi kết nối tới máy chủ.
    Nếu bạn tiếp tục, kết nối của bạn sẽ bị đóng lại.

en: Reconnection settings
vi_VN: Các cài đặt về kết nối lại

en: Reconnects to the last used server
vi_VN: Kết nối lại với máy chủ kết nối cuối cùng

en: Recursively adding files to queue.
vi_VN: Thêm tập tin vào hàng đợi một cách đệ quy.

en: Recursively changing permissions.
vi_VN: Thay đổi quyền một cách đệ quy.

en: Recursively deleting files and directories.
vi_VN: Xóa tập tin và thư mục một cách đệ quy.

en: Red
vi_VN: Đỏ

en: Redirection to invalid or unsupported URI: %s
vi_VN: Đổi hướng tới địa chỉ URI không hợp lệ hoặc không được hỗ trợ: %s

en: Redirection to invalid or unsupported address: %s
vi_VN: Đổi hướng tới địa chỉ không hợp lệ hoặc không được hỗ trợ: %s

en: Refresh the file and folder lists
vi_VN: Làm mới lại danh sách tập tin và thư mục

en: Remember passwords?
vi_VN: Nhớ mật khẩu?

en: Remote
vi_VN: Máy trên mạng

en: Remote file
vi_VN: Tập tin máy mạng

en: Remote file search
vi_VN: Tìm kiếm tập tin máy mạng

en: Remote filters:
vi_VN: Bộ lọc máy mạng:

en: Remote path
vi_VN: Đường dẫn máy mạng

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path and is supported by the current site's servertype (%s).
vi_VN: Không thể phân tích đường dẫn máy mạng. Hãy chắc chắn là nó hợp lệ và được hỗ trợ bởi kiểu máy chủ (%s).

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path and is supported by the servertype (%s) selected on the parent site.
vi_VN: Không thể phân tích đường dẫn máy mạng. Hãy chắc chắn là nó hợp lệ và được hỗ trợ bởi kiểu máy chủ (%s) được chọn bởi trang mẹ.

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path.
vi_VN: Không thể phân tích đường dẫn máy mạng. Hãy chắc chắn là nó hợp lệ.

en: Remote path could not be parsed.
vi_VN: Đường dẫn máy mạng không thể phân tách được.

en: Remote path handling:
vi_VN: Đường dẫn máy mạng đang xử lý:

en: Remote path:
vi_VN: Đường dẫn máy mạng:

en: Remote results:
vi_VN: Kết quả trên máy chủ:

en: Remote site:
vi_VN: Địa chỉ máy mạng:

en: Remove &all
vi_VN: L&oại bỏ tất cả

en: Remove &selected
vi_VN: Loại bỏ phần đã &chọn

en: Rename file
vi_VN: Đổi tên tập tin

en: Rename selected directory
vi_VN: Đổi tên thư mục đã chọn

en: Rename selected files and directories
vi_VN: Đổi tên tập tin và thư mục đã chọn

en: Renaming '%s' to '%s'
vi_VN: Đổi tên từ “%s” thành “%s”

en: Repeat password:
vi_VN: Lặp lại mật khẩu:

en: Reporting bugs and feature requests
vi_VN: Cách báo cáo lỗi và yêu cầu các tính năng mới

en: Request failed - client is not running identd (or not reachable from server)
vi_VN: Yêu cầu gặp lỗi - máy khách không chạy “identd” (hoặc là không thể kết nối từ máy chủ)

en: Request failed - client's identd could not confirm the user ID string
vi_VN: Yêu cầu gặp lỗi - “identd” của máy khách không thể xác nhận chuỗi định danh (ID) tài khoản

en: Request rejected or failed
vi_VN: Yêu cầu bị từ chối hay gặp lỗi

en: Requesting %s
vi_VN: Đang yêu cầu %s

en: Require explicit FTP over TLS
vi_VN: Yêu cầu FTP thông qua TLS tường minh

en: Require implicit FTP over TLS
vi_VN: Yêu cầu FTP thông qua TLS ngầm định

en: Reset and requeue &all
vi_VN: Đặt và xếp lại toàn &bộ hàng đợi

en: Resolving address of %s
vi_VN: Phân giải địa chỉ IP của %s

en: Response:
vi_VN: Trả về:

en: Restore ta&bs and reconnect
vi_VN: Phục hồi lại ta&b và kết nối lại

en: Results:
vi_VN: Kết quả:

en: Resume file transfer
vi_VN: Phục hồi lại việc truyền

en: Resuming ASCII files can cause problems if server uses a different line ending format than the client.
vi_VN: Phục hồi tập tin ASCII có thể là nguyên nhân của sự cố nếu máy chủ dùng kiểu xuống dòng khác với máy khách.

en: Retrieving directory listing of "%s"...
vi_VN: Đang nhận danh sách của thư mục "%s"…

en: Retrieving directory listing...
vi_VN: Đang nhận danh sách thư mục…

en: Retrieving external IP address from %s
vi_VN: Nhận địa chỉ IP từ %s

en: Ro&le ARN:
vi_VN: ARN &vai trò:

en: Root certificate
vi_VN: Chứng chỉ gốc

note: @translator: Keep short
en: S&atellite:
vi_VN: &Vệ tinh:

en: S&how files currently being edited...
vi_VN: &Hiển thị tập tin đang sửa…

en: S&how the Site Manager on startup
vi_VN: Mở cửa sổ quản lý dan&h bạ khi khởi động

en: S&hutdown system once
vi_VN: Tắt &hệ thống một lần

en: S&tart normally
vi_VN: Khởi chạy bình &thường

en: S&top
vi_VN: &Dừng lại

en: S&uspend system once
vi_VN: Ngừng &hệ thống một lần

en: S&ynchronized browsing
vi_VN: &Duyệt đồng bộ

en: SFTP
vi_VN: Giao thức SFTP

en: SFTP support
vi_VN: Hỗ trợ SFTP

en: SOCKS4 proxy will connect to: %s
vi_VN: Máy chủ ủy nhiệm SOCKS4 sẽ kết nối đến: %s

en: SOCKS5 does not support usernames or passwords longer than 255 characters.
vi_VN: SOCKS5 không hỗ trợ tài khoản và mật khẩu dài hơn 255 ký tự.

en: Sa&ve passwords protected by a master password
vi_VN: Lư&u các mật khẩu được bảo vệ bằng mật khẩu chính

en: Same as subject, certificate is self-signed
vi_VN: Giống như chủ thể, giấy chứng nhận là tự ký

en: Satellite:
vi_VN: Vệ tinh:

en: Sav&e passwords
vi_VN: Lư&u các mật khẩu

en: Save settings?
vi_VN: Lưu lại các cài đặt không?

en: Saving of password has been disabled by your system administrator.
vi_VN: Việc lưu mật khẩu đã được tắt bởi người quản trị hệ thống.

en: Saving of passwords has been disabled by you.
vi_VN: Việc lưu mật khẩu đã được tắt bởi chính bạn.

en: Scale factor:
vi_VN: Hệ số tỷ lệ giãn:

en: Search &conditions:
vi_VN: Điều &kiện tìm kiếm:

en: Search &directory:
vi_VN: &Thư mục tìm kiếm:

en: Search for entries containing the entered text.
vi_VN: Tìm các mục có chứa chữ đã nhập.

en: Search for files recursively.
vi_VN: Tìm kiếm đệ qui tập tin.

en: Search result
vi_VN: Không tìm thấy

en: Search server for files
vi_VN: Tìm kiếm tập tin trên máy chủ

en: Search sites
vi_VN: Tìm kiếm địa chỉ

en: Search type:
vi_VN: Kiểu tìm:

note: @translator: Keep short
en: Secret Access &Key:
vi_VN: &Khóa truy cập bí mật:

en: Security Token Service:
vi_VN: Dịch vụ thẻ bài an toàn:

en: Security information
vi_VN: Thông tin an ninh

en: See also: https://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration
vi_VN: Xem thêm: http://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration

en: Sele&ct server
vi_VN: &Chọn máy chủ

en: Select &page:
vi_VN: Chọn thể &loại:

en: Select Theme
vi_VN: Chọn phong cách

en: Select default action to perform if target file of a transfer already exists.
vi_VN: Chọn hành động thực thi mặc định nếu tập tin đích của việc truyền tập tin đã sẵn có từ trước.

en: Select default editor
vi_VN: Chọn trình soạn thảo mặc định

en: Select default file exists action if the target file already exists. This selection is valid only for the current session.
vi_VN: Chọn hành động mặc định với tập tin đích đã sẵn có nếu tập tin đích đã tồn tại. Lựa chọn này hợp lệ chỉ cho phiên làm việc hiện hành.

en: Select default file exists action only for the currently selected files in the queue.
vi_VN: Chọn hành động mặc định với tập tin đích đã sẵn có chỉ dành cho các tập tin hiện hành đã chọn trong hàng đợi.

en: Select file containing private key
vi_VN: Chọn tập tin có chứa khóa riêng

en: Select file for exported data
vi_VN: Chọn tập tin cho dữ liệu xuất ra

en: Select file for exported filters
vi_VN: Chọn tập tin để xuất bộ lọc ra

en: Select file for exported queue
vi_VN: Chọn tập tin cho hàng đợi xuất ra

en: Select file for exported settings
vi_VN: Chọn tập tin để xuất ra thông tin cài đặt

en: Select file for exported sites
vi_VN: Chọn tập tin cho địa chỉ xuất ra

en: Select file to import settings from
vi_VN: Chọn tập tin để nhập thông tin cài đặt

en: Select file to upload
vi_VN: Chọn tập tin để tải lên

en: Select filename for converted key file
vi_VN: Chọn tập tin để chuyển đổi tập tin khóa

en: Select how these files should be opened.
vi_VN: Chọn cách mở tập tin.

en: Select target download directory
vi_VN: Chọn thư mục đích để tải về

en: Select target filename
vi_VN: Chọn tên tập tin đích

en: Select the categories to export:
vi_VN: Chọn những thể loại cần xuất thông tin:

en: Select the private data you would like to delete.
vi_VN: Chọn thông tin riêng tư bạn muốn xóa.

en: Selected %d directory with its contents for transfer. | Selected %d directories with their contents for transfer.
vi_VN[0]: Chọn %d thư mục cùng nội dung của nó để truyền.

en: Selected %d directory. | Selected %d directories.
vi_VN[0]: Đã chọn %d thư mục.

en: Selected %d file for transfer. | Selected %d files for transfer.
vi_VN[0]: Đã chọn %d tập tin để truyền.

en: Selected %d file. Total size: %s | Selected %d files. Total size: %s
vi_VN[0]: Đã chọn %d tập tin. Kích thước tổng cộng là: %s

en: Selected %d file. Total size: At least %s | Selected %d files. Total size: At least %s
vi_VN[0]: Đã chọn %d tập tin. Kích thước tổng cộng ít nhất là: %s

en: Selected %s and %s for transfer.
vi_VN: Đã chọn %s và %s để truyền.

en: Selected %s and %s. Total size: %s
vi_VN: Chọn %s và %s. Kích thước tổng cộng: %s

en: Selected %s and %s. Total size: At least %s
vi_VN: Đã chọn %s và %s. Kích thước tổng cộng ít nhất là: %s

en: Selected editor does not exist.
vi_VN: Trình soạn thảo bạn chọn không sẵn có.

en: Selected file already being edited
vi_VN: Tập tin bạn chọn đang bị biên tập

en: Selected file is already loaded
vi_VN: Tập tin đã chọn đã được tải

en: Selected file is already opened
vi_VN: Tập tin đã chọn đã được mở

en: Selected file is still being edited
vi_VN: Tập tin đã chọn vẫn còn bị chỉnh sửa

en: Selected filter only works for local files.
vi_VN: Chọn bộ lọc chỉ làm việc cho tập tin nội bộ.

en: Selected global bookmark and current server use a different server type.
    Use site-specific bookmarks for this server.
vi_VN: Dấu trang toàn cục bạn chọn và máy chủ hiện tại không cùng kiểu.
    Hãy dùng dấu trang gắn với trang mạng cho máy chủ này.

en: Selected port usually in use by a different protocol.
vi_VN: Chọn cổng thường dùng bởi các giao thức khác.

en: Self-signed server certificate
vi_VN: Chứng chỉ máy chủ tự ký

en: Send FTP &keep-alive commands
vi_VN: Gửi các &lệnh duy trì FTP

en: Send custom command to the server otherwise not available
vi_VN: Gửi lệnh từ người dùng đến máy chủ nếu không thì không có hiệu lực

en: Sending keep-alive command
vi_VN: Đang gửi lệnh duy trì

en: Serial number:
vi_VN: Số sê-ri:

en: Serial:
vi_VN: Số sê-ri:

en: Server &type:
vi_VN: &Kiểu máy chủ:

en: Server Side Encryption:
vi_VN: Mã hóa phía máy chủ:

en: Server certificate
vi_VN: Chứng nhận máy phục vụ

en: Server does not support non-ASCII characters.
vi_VN: Máy chủ không hỗ trợ các ký tự không phải ASCII.

en: Server does not support resume of files > %d GB.
vi_VN: Máy chủ không hỗ trợ phục hồi tập tin >%d GB.

en: Server does not support resume of files > %d GB. End transfer since file sizes match.
vi_VN: Máy chủ không hỗ trợ phục hồi tập tin > %d GB. Kết thúc truyền khi kích thước tập tin tương ứng.

en: Server does not support resume of files > 2GB.
vi_VN: Máy chủ không hỗ trợ phục hồi tập tin >2GB.

en: Server does not support resume of files > 4GB.
vi_VN: Máy chủ không hỗ trợ phục hồi tập tin >4GB.

en: Server host key
vi_VN: Khóa gốc máy phục vụ

en: Server instructed us to wait %d seconds before sending next request
vi_VN: Máy chủ chỉ thị cho chúng ta là hãy chờ %d giây trước khi gửi yêu cầu tiếp theo

en: Server may not support resume of files > %d GB. End transfer since file sizes match.
vi_VN: Máy chủ có thể không hỗ trợ phục hồi tập tin > %d GB. Kết thúc truyền từ lúc kích thước tập tin tương ứng.

en: Server might require an account. Try specifying an account using the Site Manager
vi_VN: Máy chủ có thể yêu cầu tài khoản dùng. Thử ghi rõ một tài khoản dùng trong Danh bạ

en: Server not sending proper line endings
vi_VN: Máy chủ không gửi ký tự xuống dòng thích hợp

en: Server requested unsupported digest authentication algorithm: %s
vi_VN: Máy phục vụ đã yêu cầu thuật toán xác thực tóm lược không được hỗ trợ: %s

en: Server requested unsupported quality-of-protection: %s
vi_VN: Máy phục vụ đã yêu cầu chất-lượng-bảo-vệ không được hỗ trợ: %s

en: Server returned empty path.
vi_VN: Máy chủ trả về đường dẫn rỗng.

en: Server sent an additional login prompt. You need to use the interactive login type.
vi_VN: Máy chủ gửi một lời nhắc đăng nhập. Bạn cần dùng đăng nhập kiểu tương tác.

en: Server sent data even before request headers were sent
vi_VN: Máy phục vụ gửi dữ liệu trước cả khi phần đầu yêu cầu được gửi

en: Server sent passive reply with unroutable address. Passive mode failed.
vi_VN: Máy chủ gửi trả lời thụ động với địa chỉ không đầy đủ. Chế độ thụ động bị lỗi.

en: Server sent passive reply with unroutable address. Using server address instead.
vi_VN: Máy chủ gửi trả lời thụ động với địa chỉ không đầy đủ. Dùng địa chỉ máy chủ để thay thế.

en: Server sent too much data.
vi_VN: Máy phục vụ gửi quá nhiều dữ liệu.

en: Server sent unexpected reply.
vi_VN: Máy chủ gửi trả lời không hợp lệ.

en: Server to client MAC:
vi_VN: Máy chủ tới MAC máy khách:

en: Server to client cipher:
vi_VN: Kiểu mã hóa từ máy chủ tới máy khách:

en: Server/Local file
vi_VN: Tập tin Máy chủ/Máy nội bộ

en: Server:
vi_VN: Máy chủ:

en: Session details
vi_VN: Thông tin chi tiết phiên làm việc

en: Set &Priority
vi_VN: T&hiết lập quyền ưu tiên

en: Setting permissions of '%s' to '%s'
vi_VN: Thiết lập quyền hạn từ “%s” thành “%s”

en: Settings
vi_VN: Cài đặt

en: Settings directory:
vi_VN: Thư mục lưu cài đặt:

en: Sh&ow notification bubble
vi_VN: &Hiển thị nổi thông báo

en: Show &raw directory listing
vi_VN: Hiển thị danh sách thư mục &thô

en: Show &welcome dialog...
vi_VN: Hiển thị hộp thoại &chào mừng…

en: Show both directory trees and continue comparing?
vi_VN: Hiển thị cả cây thư mục và tiếp tục so sánh?

en: Show details
vi_VN: Hiển thị chi tiết

en: Show details about custom date and time formats
vi_VN: Hiển thị thông tin chi tiết về định dạng ngày tháng và thời gian tùy chỉnh

en: Show in file &manager
vi_VN: Hiển thị trong bộ &quản lý tập tin

en: Shows available TLS ciphers
vi_VN: Hiển thị các kiểu mã hóa TLS sẵn dùng

en: Shows this help dialog
vi_VN: Hiển thị hộp thoại trợ giúp

en: Shutdown now
vi_VN: Tắt ngay bây giờ

en: Signature algorithm:
vi_VN: Thuật toán ký:

en: Signup
vi_VN: Đăng ký

en: Site &Manager entries
vi_VN: Các đề &mục Danh bạ

en: Site Manager
vi_VN: Danh bạ

en: Site Manager - Cannot remember password
vi_VN: Quản lý địa chỉ - Không thể lưu mật khẩu

en: Site Manager - Invalid data
vi_VN: Quản lý địa chỉ - Dữ liệu không hợp lệ

en: Site Manager already open
vi_VN: Danh bạ đã mở sẵn rồi

en: Site does not exist.
vi_VN: Địa chỉ không tồn tại.

en: Site path is malformed.
vi_VN: Địa chỉ trang mạng không hợp lệ.

en: Site-specific bookmarks
vi_VN: Dấu trang gắn với trang mạng

en: Site-specific bookmarks require the server to be stored in the Site Manager.
    Add current connection to the site manager?
vi_VN: Dấu trang gắn với trang mạng yêu cầu máy chủ phải được lưu trong danh bạ.
    Thêm kết nối hiện tại vào danh bạ?

en: Size
vi_VN: Kích thước

en: Size formatting
vi_VN: Định dạng kích thước

en: Size unknown
vi_VN: Không biết kích thước

en: Skip file
vi_VN: Bỏ qua tập tin

en: Skipping download of %s
vi_VN: Giữ nguyên tải xuống của %s

en: Skipping non-existing key file "%s"
vi_VN: Đang bỏ qua tập tin khóa không tồn tại “%s”

en: Skipping upload of %s
vi_VN: Giữ nguyên tải lên của %s

en: Some files are still being edited or need to be uploaded.
vi_VN: Có một vài tập tin vẫn đang sửa hay cần phải tải lên.

en: Some misconfigured remote servers which are behind a router, may reply with their local IP address.
vi_VN: Một vài máy chủ cấu hình sai là ở sau bộ định tuyến router, có thể trả lời với địa chỉ IP nội bộ của chúng.

en: Sort directories inline
vi_VN: Xắp xếp thư mục trực tiếp

en: Sort order cannot be changed if comparing directories.
vi_VN: Thứ tự xắp xếp không thể thay đổi nếu đang so sánh các thư mục.

en: Sorting
vi_VN: Sắp xếp

en: Sorting &mode:
vi_VN: Chế độ &xắp xếp:

en: Source and path of the drop operation are identical
vi_VN: Nguồn và đường dẫn của lệnh “thả” là trùng nhau

en: Source and target file may not be the same
vi_VN: Tập tin nguồn và đường dẫn của nó không thể giống nhau

en: Source and target of the drop operation are identical
vi_VN: Nguồn và đích của lệnh “thả” là trùng nhau

en: Source file:
vi_VN: Tập tin nguồn:

en: Speed Limits
vi_VN: Các giới hạn tốc độ

en: Speed limits
vi_VN: Giới hạn tốc độ

en: Speed limits are disabled, click to change.
vi_VN: Giới hạn tốc độ đã bị tắt đi, bấm vào để thay đổi.

en: Speed limits are enabled, click to change.
vi_VN: Giới hạn tốc độ đã được bật, bấm vào để thay đổi.

en: Stable and beta versions
vi_VN: Cả bản thử nghiệm và ổn định

en: Stable versions only
vi_VN: Chỉ bản ổn định

en: Stable, beta and nightly versions
vi_VN: Cả bản ổn định, thử nghiệm và biên dịch hàng ngày

en: Start transfer &immediately
vi_VN: Bắt đầu truyền ngay lậ&p tức

en: Start with opened Site Manager
vi_VN: Bắt đầu bằng việc mở Danh bạ

en: Started update check on %s
vi_VN: Tự động kiểm tra cập nhật phiên bản mới vào %s

en: Starting download of %s
vi_VN: Bắt đầu tải về %s

en: Starting upload of %s
vi_VN: Bắt đầu tải lên %s

en: Starts the local site in the given path
vi_VN: Bắt đầu địa chỉ trong đường dẫn đã cho

en: State or province:
vi_VN: Bang hoặc tỉnh:

en: Status
vi_VN: Tình trạng

en: Status:
vi_VN: Tình trạng:

en: Stop and remove &all
vi_VN: Dừng và xóa tất &cả

en: Stop recursive operation
vi_VN: Dừng thao tác đệ quy

note: @translator: Keep short
en: Storage &account:
vi_VN: Tà&i khoản lưu trữ:

en: Storj (using legacy API key)
vi_VN: Storj (sử dụng khóa API cũ)

en: Storj - Decentralized Cloud Storage
vi_VN: Storj - Kho lưu trữ trên mây phân tán

en: Storj support
vi_VN: Hỗ trợ Storj

en: Street:
vi_VN: Tên đường phố:

en: Subject
vi_VN: Chủ thể

en: Successful transfers
vi_VN: Các lần truyền thành công

en: Summary of test results:
vi_VN: Tổng hợp kết quả kiểm tra:

en: Suspend now
vi_VN: Ngừng ngay bây giờ

en: Symlinks to files are not affected by this choice, such symlinks are always deleted.
vi_VN: Liên kết mềm tới các tập tin không bị tác động bởi việc chọn này, như vậy liên kết mềm luôn bị xóa.

en: Synchronized browsing
vi_VN: Duyệt đồng bộ

en: Synchronized browsing has been disabled.
vi_VN: Chức năng duyệt đồng bộ đã bị khóa.

en: Syntax error
vi_VN: Cấu trúc sai

en: Syntax error in command line
vi_VN: Cấu trúc dòng lệnh sai

en: System
vi_VN: Hệ thống

en: System details
vi_VN: Chi tiết hệ thống

en: T&oolbar
vi_VN: Thanh côn&g cụ

en: TLS connection established, sending HTTP request
vi_VN: Kết nối TLS đã được thiết lập, đang gửi yêu cầu HTTP

en: TLS connection established, waiting for welcome message...
vi_VN: Kết nối TLS đã được thiết lập, xin chờ thông tin từ máy chủ…

en: TLS connection established.
vi_VN: Kết nối TLS đã được thiết lập.

en: TLS options
vi_VN: Các tùy chọn TLS

en: TLS session resumption on data connection failed. Closing control connection to start over.
vi_VN: Tiếp tục phiên TLS trên kết nối dữ liệu không thành công. Đóng kết nối điều khiển để bắt đầu lại.

en: TLS session resumption on the data connection is an important security feature to protect against data connection stealing attacks.
vi_VN: Tiếp tục phiên TLS trên kết nối dữ liệu là một tính năng bảo mật quan trọng để bảo vệ chống lại các cuộc tấn công đánh cắp kết nối dữ liệu.

en: TTL expired
vi_VN: TTL đã hết hiệu lực

en: Target file already exists
vi_VN: Tập tin đích đã sẵn có từ trước

en: Target file:
vi_VN: Tập tin đích:

en: Target filename already exists!
vi_VN: Tập tin đích đã có sẵn từ trước!

en: Target filename already exists, really continue?
vi_VN: Tên tập tin đích đã tạo rồi, có tiếp tục nữa không?

en: Telephone number:
vi_VN: Số điện thoại:

en: Test finished successfully
vi_VN: Việc kiểm tra đã hoàn tất thành công

en: Test results
vi_VN: Kết quả kiểm tra

en: Testing resume capabilities of server
vi_VN: Kiểm tra khả năng phục hồi của máy chủ

en: The &following files are currently being edited:
vi_VN: Các tập tin sa&u đây hiện tại đang được sửa:

en: The Site Manager cannot be used unless the file gets repaired.
vi_VN: Quản lý địa chỉ không thể được dùng trừ phi tập tin được sửa chữa.

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Do you want to continue? Any changes made in the Site Manager won't be saved then.
vi_VN: Danh bạ được mở trong cửa sổ khác của FileZilla 3.
    Bạn có muốn tiếp tục không? Bất kỳ thay đổi trong Danh bạ sẽ không được ghi lại sau đó.

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Please close it or the data cannot be deleted.
vi_VN: Danh bạ được mở trong cửa sổ khác của FileZilla 3.
    Xin hãy đóng nó lại nếu không dữ liệu không thể bị xóa.

en: The address you entered was: %s
vi_VN: Địa chỉ bạn đã nhập vào là: %s

en: The associated program could not be found.
vi_VN: Chương trình thành phần không tìm thấy.

en: The bookmark could not be added.
vi_VN: Dấu trang không thể đặt thêm.

en: The bookmarks could not be cleared.
vi_VN: Các dấu trang không thể xóa được.

en: The connection is encrypted. Click icon for details.
vi_VN: Kết nối bị mã hóa. Bấm vào biểu tượng để xem chi tiết.

en: The custom date format is invalid or contains unsupported format specifiers.
vi_VN: Định dạng ngày tháng tùy chỉnh là không hợp lệ hoặc nó chứa các đặc tả định dạng không được hỗ trợ.

en: The custom login sequence cannot be empty.
vi_VN: Chuỗi đăng nhập không thể rỗng.

en: The custom time format is invalid or contains unsupported format specifiers.
vi_VN: Định dạng thời gian tùy chỉnh là không hợp lệ hoặc nó chứa các đặc tả định dạng không được hỗ trợ.

en: The data connection could not be established: %s
vi_VN: Không thể thiết lập kết nối dữ liệu: %s

en: The default editor for text files is:
vi_VN: Trình soạn thảo mặc định cho tập tin văn bản là:

en: The default editor for this file type is:
vi_VN: Trình soạn thảo mặc định cho tập tin kiểu này là:

en: The entered filter name already exists, please choose a different name.
vi_VN: Tên bộ lọc nhập vào đã sẵn có từ trước rồi, xin hãy chọn một cái tên khác.

en: The entered passwords are not the same.
vi_VN: Các mật khẩu đã nhập không giống nhau.

en: The extension '%s' does already exist in the list
vi_VN: Phần mở rộng “%s” đã được sẵn có từ trước trong danh sách

en: The file %s already exists.
    Please enter a new name:
vi_VN: Tập tin %s sẵn có trước rồi.
    Xin hãy nhập một cái tên mới:

en: The file '%s' cannot be opened:
    The associated program (%s) could not be found.
    Please check your filetype associations.
vi_VN: Không mở được tập tin “%s”:
    Không tìm thấy chương trình ràng buộc (%s).
    Xin kiểm tra lại cấu hình ràng buộc xử lý kiểu tập tin.

en: The file '%s' contains an SSH1 key. The SSH1 protocol has been deprecated, FileZilla only supports SSH2 keys.
vi_VN: Tập tin “%s” chứa khóa SSH1. Giao thức SSH1 đã lỗi thời, FileZilla chỉ hỗ trợ các khóa SSH2.

en: The file '%s' could not be loaded or does not contain a private key.
vi_VN: Tập tin “%s” không thể tải được hoặc không chứa khóa riêng.

en: The file '%s' could not be loaded.
vi_VN: Tập tin “%s” không thể tải lên được.

en: The file '%s' could not be opened:
    No program has been associated on your system with this file type.
vi_VN: Tập tin “%s” không thể mở được:
    Không có chương trình ràng xử lý kiểu tập tin này trong hệ điều hành của bạn.

en: The file '%s' could not be opened:
    The associated command failed
vi_VN: Tập tin “%s” không thể mở được:
    Lệnh ràng buộc xử lý gặp lỗi

en: The file '%s' has been created by a more recent version of FileZilla.
    Loading files created by newer versions can result in loss of data.
    Do you want to continue?
vi_VN: Tập tin “%s” đã được tạo bởi phiên bản FileZilla gần đây.
    Việc tải các tập tin được tạo bởi phiên bản mới hơn có thể dẫn đến mất dữ liệu.
    Bạn có thực sự muốn tiếp tục không?

en: The file '%s' is not in a format supported by FileZilla.
    Would you like to convert it into a supported format?
vi_VN: Tập tin “%s” không có trong định dạng mà FileZilla hỗ trợ.
    Bạn có muốn chuyển đổi nó thành dạng được hỗ trợ?

en: The file selected as default editor does not exist.
vi_VN: Tập tin bạn chọn làm trình soạn thảo mặc định không tồn tại.

en: The filename column can neither be hidden nor moved.
vi_VN: Cột ghi tên tập tin có thể không bị ẩn cũng không bị di chuyển.

en: The filename column cannot be hidden.
vi_VN: Cột ghi tên tập tin có thể không bị ẩn.

en: The following character will be replaced: %s
vi_VN: Ký tự sau đây sẽ bị thay thế: %s

en: The following characters will be replaced: %s
vi_VN: Các ký tự sau đây sẽ bị thay thế: %s

en: The free open source FTP solution
vi_VN: Giải pháp FTP nguồn mở miễn phí

en: The global bookmarks could not be saved.
vi_VN: Dấu trang toàn cục không thể ghi lại được.

en: The higher the debug level, the more information will be displayed in the message log. Displaying debug information has a negative impact on performance.
vi_VN: Ở mức cao hơn mức gỡ lỗi, nhiều thông tin sẽ hiển thị trong nhật ký thông tin. Hiển thị thông tin gỡ lỗi là một tác động làm giảm hiệu năng thi hành chương trình.

en: The limit needs to be between 1 and 2000 MiB
vi_VN: Giới hạn phải nằm trong khoản từ 1 dến 2000 MiB

en: The local directory '%s' could not be created.
vi_VN: Không thể tạo thư mục nội bộ “%s”.

en: The local directory '%s' does not exist.
vi_VN: Thư mục nội bộ “%s” không sẵn có.

en: The local directory '%s' is not below the synchronization root (%s).
    Disable synchronized browsing and continue changing the local directory?
vi_VN: Thư mục nội bộ này (%s) không nằm dưới gốc đồng bộ hóa (%s).
    Bạn có muốn tắt chức năng duyệt đồng bộ và tiếp tục đổi thư mục?

en: The lowest available port has to be less or equal than the highest available port.
vi_VN: Giá trị cổng thấp nhất có thể phải nhỏ hơn hoặc bằng giá trị cổng cao nhất.

en: The master password needs to be at least 8 characters long.
vi_VN: Mật khẩu chính cần dài ít nhất là 8 ký tự.

en: The new version could not be downloaded, please retry later.
vi_VN: Không thể tải phiên bản mới về, vui lòng thử lại sau.

en: The new version has been saved in your Downloads directory.
vi_VN: Phiên bản mới nhất đã được lưu lại tại thư mục Tải về của bạn.

en: The remote directory '%s' does not exist.
vi_VN: Thư mục “%s” trên máy phục vụ không sẵn có.

en: The remote directory '%s' is not below the synchronization root (%s).
    Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
vi_VN: Thư mục máy chủ “%s” không ở đưới gốc đồng bộ hóa (%s).
    Tắt chức năng duyệt đồng bộ và tiếp tục thay đổi thư mục không?

en: The selected categories have been imported.
vi_VN: Các thể loại được chọn đã được nhập vào.

en: The selected file contains importable data for the following categories:
vi_VN: Tập tin đã chọn chứa dữ liệu có thể nhập vào cho thể loại sau đây:

en: The selected file is already being edited:
vi_VN: Tập tin đã chọn đang sửa:

en: The selected file is still opened in some other program, please close it.
vi_VN: Tập tin đã chọn vẫn đang mở ở chương trình khác, xin hãy đóng chúng lại.

en: The server could not be added.
vi_VN: Máy chủ không thể được đặt thêm.

en: The server sent an unexpected or unrecognized reply.
vi_VN: Máy chủ gửi trả lời không như mong đợi hay trả lời được công nhận.

en: The server uses following charset encoding for filenames:
vi_VN: Máy chủ dùng bộ mã ký tự sau đây cho tên tập tin:

en: The server's certificate is unknown. Please carefully examine the certificate to make sure the server can be trusted.
vi_VN: Giấy chứng nhận của máy chủ không được nhận ra. Xin hãy cẩn thận kiểm tra để chắc chắn là máy chủ có thể tin cậy.

en: The server's host key does not match the key that has been cached. This means that either the administrator has changed the host key, or you are actually trying to connect to another computer pretending to be the server.
vi_VN: Khóa của máy chủ không giống với nó trong bộ nhớ cached. Điều đó có nghĩa là nếu không phải là người quản trị thay đổi thì là do bạn trên thực tế đang thử kết nối tới một máy tính ngụy tạo là máy chủ.

en: The server's host key is unknown. You have no guarantee that the server is the computer you think it is.
vi_VN: Không hiểu khóa của máy chủ. Bạn không được đảm bảo rằng máy chủ đó là máy tính bạn nghĩ.

en: The settings have been imported. You have to restart FileZilla for all settings to have effect.
vi_VN: Các cài đặt đã được nhập vào. Bạn phải khởi động lại FileZilla để các cài đặt có hiệu lực.

en: The system will soon reboot unless you click Cancel.
vi_VN: Hệ thống sẽ khởi động lại trừ khi bạn bấm vào Thôi.

en: The system will soon shut down unless you click Cancel.
vi_VN: Hệ thống sẽ tắt ngay trừ khi bạn bấm vào Thôi.

en: The target file already exists.
    Please choose an action.
vi_VN: Tập tin đích đã sẵn có từ trước.
    Xin hãy chọn một hành động.

en: The test did not succeed. Do you really want to save the settings?
vi_VN: Kiểm tra không thành công. Bạn có thật sự muốn ghi lại các cài đặt không?

en: The valid backup file %s could not be restored
vi_VN: Không thể phục hồi tập tin sao lưu dự phòng “%s”

en: Themes
vi_VN: Kiểu dáng

en: This filter set cannot be removed.
vi_VN: Bộ lọc này không thể xóa.

en: This filter set cannot be renamed.
vi_VN: Không thể đổi tên bộ lọc này.

en: This may be the result of a downgrade attack, only continue after you have spoken to the server administrator or server hosting provider.
vi_VN: Việc này có thế dẫn đến hậu quả bị tấn công hạ cấp, chỉ tiếp tục sau khi bạn nói chuyện với người quản trị máy phục vụ hay nhà cung cấp dịch vụ máy chủ.

en: This means that some router and/or firewall is still interfering with FileZilla.
vi_VN: Điều này có nghĩa là bộ định tuyến hay(và) tường lửa vẫn chặn với FileZilla.

en: This only works if you are not behind a router, else your system would just return your internal address.
vi_VN: Nó chỉ thực sự làm việc nếu bạn không ở đằng sau bộ định tuyến router, nếu không hệ thống của bạn chỉ coi như trả về địa chỉ mạng của bạn.

en: This server does not support FTP over TLS.
vi_VN: Máy chủ không không hỗ trợ FTP thông qua TLS.

en: This server does not support TLS session resumption on the data connection.
vi_VN: Máy chủ này không hỗ trợ tiếp tục phiên TLS trên kết nối dữ liệu.

en: This wizard will help you to properly configure any routers and firewalls you have and tests your configuration.
vi_VN: Chương trình thuật sĩ sẽ giúp bạn cấu hình một cách đúng đắn tất cả các bộ định tuyến router và tường lửa firewall bạn có và kiểm tra cấu hình của bạn.

en: Time
vi_VN: Thời gian

en: Time formatting
vi_VN: Định dạng thời gian

en: Time&out in seconds:
vi_VN: Số giâ&y chờ tối đa:

en: Timeout
vi_VN: Quá giờ

en: Title:
vi_VN: Tựa đề:

en: To compare directories quick search must be closed.
vi_VN: Muốn so sánh các thư mục, cần đóng tìm kiếm nhanh.

en: To compare directories, both file lists have to be aligned.
vi_VN: So sánh các thư mục, tất cả các danh sách tập tin phải được sắp xếp.

en: To do this, the directory trees need to be both shown or both hidden.
vi_VN: Làm điều này, các cây thư mục cần phải hiển thị tất cả hay ẩn tất cả.

en: To support public key authentication, FileZilla needs to know the private keys to use.
vi_VN: Để hỗ trợ khả năng xác thực khóa công, FileZilla cần phải biết khóa riêng để dùng.

en: Toggle directory comparison. Right-click to change comparison mode.
    
    Colors:
    Yellow: File only exists on one side
    Green: File is newer than the unmarked file on other side
    Red: File sizes different
vi_VN: Bật tắt việc so sánh thư mục. Bấm chuột phải để thay đổi chế độ so sánh.
    
    Các màu:
    Màu vàng: Tập tin chỉ có ở một phía
    Màu xanh lục: Tập tin mới hơn tập tin đã đánh dấu ở bên kia
    Màu đỏ: Kích thước khác nhau

en: Toggle synchronized browsing.
    If enabled, navigating the local directory hierarchy will also change the directory on the server accordingly and vice versa.
vi_VN: Bật/Tắt duyệt đồng bộ.
    Nếu được bật, thay đổi thư mục nội bộ hiện hành cũng làm thay đổi thư mục máy chủ hiện hành tương ứng và ngược lại.

en: Toggles processing of the transfer queue
vi_VN: Bật tắt việc đang xử lý của hàng đợi truyền

en: Toggles the display of the local directory tree
vi_VN: Bật tắt hiển thị cây thư mục máy nội bộ

en: Toggles the display of the message log
vi_VN: Bật tắt việc hiển thị của nhật ký thông điệp

en: Toggles the display of the remote directory tree
vi_VN: Bật tắt việc hiển thị của cây thư mục máy mạng

en: Toggles the display of the transfer queue
vi_VN: Bật tắt việc hiển thị của hàng đợi truyền

en: Too long header line
vi_VN: Đầu đề quá dài

en: Too many redirects
vi_VN: Quá nhiều lần gửi lại

en: Trace:
vi_VN: Dấu vết:

en: Transfer
vi_VN: Truyền

en: Transfer &direction
vi_VN: Hướng tru&yền

en: Transfer &type
vi_VN: Kiểu &truyền

en: Transfer Mode
vi_VN: Chế độ truyền

en: Transfer Queue
vi_VN: Hàng đợi &Truyền

en: Transfer Settings
vi_VN: Cài đặt chế độ truyền

en: Transfer connection interrupted: %s
vi_VN: Kết nối truyền bị ngắt: %s

en: Transferred data got tainted.
vi_VN: Dữ liệu truyền đi bị hư hỏng.

en: Transferring
vi_VN: Đang truyền

en: Transfers
vi_VN: Truyền

en: Transfers finished
vi_VN: Việc truyền đã hoàn thành

en: Treat files &without extension as ASCII file
vi_VN: Coi các tập tin không có phần mở &rộng như tập tin ASCII

en: Treat the &following filetypes as ASCII files:
vi_VN: Coi các tập tin &sau đây như tập tin ASCII:

en: Trust changed Hostkey:
vi_VN: Khóa đã thay đổi đáng tin cậy:

en: Trust new Hostkey:
vi_VN: Tin khóa mới:

en: Trust the new key and carry on connecting?
vi_VN: Tin khóa mới này và dùng để kết nối?

en: Trust the server certificate and carry on connecting?
vi_VN: Tin giấy chứng thực này và dùng để kết nối?

en: Trust this host and carry on connecting?
vi_VN: Tín nhiệm máy chủ này và dùng để kết nối?

en: Try again
vi_VN: Thử lại

en: Type
vi_VN: Kiểu

en: Type of FTP Proxy:
vi_VN: Kiểu máy chủ FTP ủy nhiệm:

en: Type of generic proxy:
vi_VN: Kiểu máy chủ ủy nhiệm chung:

en: U&pload
vi_VN: Tải &lên

en: U&pload limit:
vi_VN: Giới hạn tải &lên:

en: U&se filetype associations if available
vi_VN: &Dùng ràng buộc xử lý kiểu tập tin nếu được

en: USER@&HOST
vi_VN: TÀIK&HOẢN@MÁYCHỦ

en: Unassigned error code %d
vi_VN: Mã lỗi sai không xác định %d

en: Unexpected end-of-file on '%s'
vi_VN: Gặp kết thúc tập tin bất thường trong “%s”

en: Unfortunately information about the new update could not be retrieved.
vi_VN: Thật không may thông tin về bản cập nhật mới có thể không được lấy ra.

en: Unit:
vi_VN: Đơn vị:

en: Unknown
vi_VN: Không rõ

en: Unknown FTP proxy type, cannot generate login sequence.
vi_VN: Không rõ máy chủ ủy nhiệm cho giao thức FTP, không thể tạo đăng nhập liên tiếp.

en: Unknown SOCKS protocol version: %d
vi_VN: Không rõ phiên bản giao thức SOCKS: %d

en: Unknown certificate
vi_VN: Không rõ giấy phép

en: Unknown error
vi_VN: Lỗi không rõ

en: Unknown error %d
vi_VN: Lỗi chưa biết %d

en: Unknown error %u
vi_VN: Lỗi chưa biết %u

en: Unknown eventType %d
vi_VN: Không hiểu eventType %d

en: Unknown host key
vi_VN: Không rõ khóa máy chủ

en: Unknown protocol version of SOCKS Username/Password Authentication subnegotiation: %d
vi_VN: Không rõ phiên bản của giao thức SOCKS Tài khoản/Mật khẩu Thỏa thuận xác thực phụ: %d

en: Unknown root element, the file does not appear to be generated by FileZilla.
vi_VN: Không hiểu nút gốc, tập tin không được tạo ra bởi FileZilla.

en: Unknown transfer encoding
vi_VN: Không hiểu bộ mã bộ truyền

en: Unknown version
vi_VN: Không biết phiên bản

en: Unless these problems get fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
vi_VN: Trừ khi những vấn đề này được sửa, nếu không chế độ truyền tích cực sẽ không làm việc và chế độ thụ động sẽ được dùng.

en: Unless this problem gets fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
vi_VN: Trừ khi vấn đề này được sửa, nếu không chế độ truyền tích cực sẽ không làm việc và chế độ thụ động sẽ được dùng.

en: Unsupported redirect
vi_VN: Gửi lại một lần nữa không được hỗ trợ

en: Up&load and unedit
vi_VN: Tải &lên và không biên tập

en: Updates
vi_VN: Cập nhật

en: Upload
vi_VN: Tải lên

en: Upload &limit:
vi_VN: Giới hạn tải &lên:

en: Upload failed
vi_VN: Tải lên gặp lỗi

en: Upload limit: %s/s
vi_VN: Giới hạn tải lên: %s/s

en: Upload limit: none
vi_VN: Giới hạn tải lên: không

en: Upload search results
vi_VN: Tải lên kết quả tìm kiếm

en: Upload selected directory
vi_VN: Tải lên thư mục đã chọn

en: Upload selected files and directories
vi_VN: Tải lên các thư mục và tập tin đã chọn

en: Upload this file back to the server?
vi_VN: Tải lên tập tin này lại cho máy chủ không?

en: Upload this file to the server?
vi_VN: Bạn muốn tải tập tin lên máy chủ phải không?

en: Upload: %s/s
vi_VN: Tải lên: %s/s

en: Uploading
vi_VN: Đang tải lên

en: Uploading and pending removal
vi_VN: Đang tải lên và đang chờ bị bỏ đi

en: Uploading and unediting
vi_VN: Đang tải lên và không biên tập

en: Us&e system defaults for current language
vi_VN: &Dùng hệ thống mặc định cho ngôn ngữ hiện tại

en: Use &custom charset
vi_VN: Bộ mã ký tự người &dùng

en: Use &custom editor:
vi_VN: Dùng trình soạn thảo &riêng:

en: Use &default editor for text files
vi_VN: &Dùng trình soạn thảo mặc định cho tập tin văn bản

en: Use &synchronized browsing
vi_VN: Dùng &duyệt đồng bộ

en: Use &team root namespace
vi_VN: Dùng không gian &tên gốc nhóm

en: Use Regular Expressions
vi_VN: Dùng biểu thức chính quy

en: Use default action
vi_VN: Dùng hành động mặc định

en: Use explicit FTP over TLS if available
vi_VN: Dùng FTP thông qua TLS tường minh nếu được

en: Use server currently connected to
vi_VN: Máy chủ hiện hành đang kết nối với

en: Use server from site manager
vi_VN: Dùng máy chủ từ Danh bạ

en: Use system &defaults for current language
vi_VN: &Dùng hệ thống mặc định cho ngôn ngữ hiện tại

en: Use system association
vi_VN: Dùng ràng buộc kiểu tập tin với ứng dụng của hệ thống

en: Use the following IP address:
vi_VN: Dùng địa chỉ IP sau đây:

en: Use the following port range:
vi_VN: Dùng vùng cổng sau đây:

en: Use the server's external IP address instead
vi_VN: Dùng địa chỉ IP máy chủ trên mạng để thay thế

en: Use this if you're behind a router and have a static external IP address.
vi_VN: Dùng nó nếu bạn ở đằng sau bộ định tuyến router và có một địa chỉ IP tĩnh.

en: Use this option if you have a dynamic IP address. FileZilla will contact the above server once each session as soon as you use active mode for the first time. Only the version of FileZilla you're using is submitted to the server.
vi_VN: Dùng tùy chọn này nếu bạn có một địa chỉ IP động. FileZilla sẽ tiếp cận với máy chủ ở trên trong mỗi phiên làm việc ngay sau khi bạn dùng chế độ tích cực cho lần đầu tiên. Chỉ phiên bản FileZilla bạn đang dùng sẽ được truyền lên máy chủ.

en: User:
vi_VN: Tài khoản:

en: Username cannot be a series of spaces
vi_VN: Tên người dùng không thể là một chuỗi khoảng trắng

en: Uses UTF-8 if the server supports it, else uses local charset.
vi_VN: Dùng UTF-8 nếu máy chủ có hỗ trợ, nếu không thì dùng bộ mã ký tự nội bộ.

en: Using insecure HTTP
vi_VN: Sử dung HTTP không an toàn

en: Using plain %s is insecure.
vi_VN: Dùng %s thường là không an toàn.

en: Using secure HTTPS
vi_VN: Sử dụng HTTPS an toàn

en: Using the wrong charset can result in filenames not displaying properly.
vi_VN: Dùng bộ mã ký tự sai có thể dẫn đến kết quả tên tập tin trả về không hiển thị đúng.

note: @translator: Period as in a span of time with a start and end date
en: Validity period:
vi_VN: Thời hạn hiệu lực:

en: Verbose log messages from wxWidgets
vi_VN: Nhật ký thông tin đầy đủ từ wxWidgets

en: Very high
vi_VN: Rất cao

en: View hidden option set, but unsupported by server
vi_VN: Hiển thị tùy chọn ẩn, nhưng không được hỗ trợ bởi máy chủ

en: View/Edit
vi_VN: Trình bày / Sửa

en: Visible columns
vi_VN: Hiển thị cột

en: W&rite
vi_VN: &Ghi

en: Waiting for browsing connection
vi_VN: Đang chờ trình duyệt kết nối

en: Waiting for password
vi_VN: Đang chờ mật khẩu

en: Waiting for transfer to be cancelled
vi_VN: Việc chờ truyền bị hủy

en: Waiting to retry...
vi_VN: Đang thử lại xin chờ…

en: Warning! You have previously connected to this server and it has supported TLS session resumption on the data connection.
vi_VN: Cảnh báo! Bạn có kết nối trước đây đến máy chủ này và nó hỗ trợ phục hồi phiên làm việc TLS trên kết nối dữ liệu.

en: Warning! You have previously connected to this server using FTP over TLS, yet the server has now rejected FTP over TLS.
vi_VN: Cảnh báo! Bạn có kết nối trước đây đến máy chủ này sử dụng FTP thông qua TLS, thế mà máy chủ giờ lại từ chối FTP thông qua TLS.

en: Warning! You have previously connected to this server using TLS.
vi_VN: Cảnh báo! Trước đây bạn từng kết nối đến máy chủ này sử dụng FTP thông qua TLS.

en: Warning, ignoring data connection from wrong IP.
vi_VN: Cảnh báo, đang bỏ qua dữ liệu kết nối từ một địa chỉ IP sai.

en: Warning, use nightly builds at your own risk.
    No support is given for nightly builds.
    Nightly builds may not work as expected and might even damage your system.
    
    Do you really want to check for nightly builds?
vi_VN: Cảnh báo, dùng bản biên dịch trong ngày bạn phải chịu rủi ro.
    Không có hỗ trợ gì cho bản này.
    Bản này có thể không làm việc tốt và cũng có thể phá hỏng hệ thống của bạn.
    
    Bạn có thực sự muốn kiểm tra bản biên dịch trong ngày không?

en: Warning: Potential security breach!
vi_VN: Cảnh báo: Lỗ thủng an ninh tiềm tàng!

en: WebDAV using HTTP (insecure)
vi_VN: WebDAV dùng HTTP (không an toàn)

en: WebDAV using HTTPS
vi_VN: WebDAV dùng HTTPS

en: Welcome to FileZilla
vi_VN: Hoan nghênh bạn dùng FileZilla

en: What's new
vi_VN: Các điểm mới

en: What's new:
vi_VN: Các điểm mới:

en: When allowing FileZilla to remember passwords, you can reconnect without having to re-enter the password after restarting FileZilla.
vi_VN: Khi bạn cho FileZilla ghi nhớ mật khẩu, bạn có thể kết nối lại mà không cần nhập lại mật khẩu nữa sau khi bạn khởi động lại FileZilla.

en: When enabled, characters that are not supported by the local operating system in filenames are replaced if downloading such a file.
vi_VN: Khi được phép, các ký tự mà không được hỗ trợ bởi hệ điều hành trong tập tin sẽ bị thay thế nếu tải xuống như một tập tin.

en: When st&arting a new connection while already connected:
vi_VN: Khi &bắt đầu một kết nối mới trong khi đã có kết nối rồi:

en: Widescreen
vi_VN: Màn hình rộng

en: Would you like FileZilla to remember passwords?
vi_VN: Bạn có muốn FileZilla ghi nhớ mật khẩu?

en: Wr&ite
vi_VN: &Ghi

en: Wrong ALPN on data connection
vi_VN: ALPN sai trên kết nối dữ liệu

en: Wrong external IP address
vi_VN: Sai địa chỉ IP

en: Wrong line endings
vi_VN: Xuống dòng sai

en: Wrong master password entered, it cannot be used to decrypt the stored passwords.
vi_VN: Đã nhập vào sai mật khẩu chính, nó không thể được dùng để giải mã các mật khẩu đã lưu.

en: Wrong master password entered, it cannot be used to decrypt this item.
vi_VN: Đã nhập vào sai mật khẩu chính, nó không thể được dùng để giải mã mục tin này.

en: Yellow
vi_VN: Vàng

en: Yes
vi_VN: Đồng ý

en: You appear to be using an IPv6-only host. This wizard does not support this environment.
vi_VN: Bạn dùng máy chủ chỉ hỗ trợ IPv6. Chương trình thuật sĩ này không hỗ trợ môi trường này.

en: You are using the latest version of FileZilla.
vi_VN: Bạn đang dùng FileZilla phiên bản mới nhất.

en: You can always open this dialog again through the help menu.
vi_VN: Bạn có thể mở hộp thoại này bất kỳ lúc nào thông qua trình đơn trợ giúp.

en: You can download the latest version from the FileZilla website:
vi_VN: Bạn có thể tải bản mới nhất về từ trang trang thông tin điện tử của FileZilla:

en: You can leave the port field empty to use the default port.
vi_VN: Bạn có thể để ô ghi cổng rỗng để dùng giá trị cổng mặc định.

en: You can use an x at any position to keep the permission the original files have.
vi_VN: Bạn có thể dùng dấu x tại bất kỳ vị trí nào để giữ nguyên quyền truy cập của tập tin gốc.

en: You cannot import settings from FileZilla's own settings directory.
vi_VN: Không thể nhập các cài đặt từ thư mục cài đặt của chính FileZilla.

en: You cannot replace an invalid character with another invalid character. Please enter a character that is allowed in filenames.
vi_VN: Bạn không thể thay thế ký tự không hợp lệ bằng một ký tự không hợp lệ khác. Xin hãy nhập vào ký tự mà nó được phép trong tập tin.

en: You cannot upload files into the root directory.
vi_VN: Bạn không thể tải lên các tập tin vào thư mục root.

en: You did not enter a new name for the file. Overwrite the file instead?
vi_VN: Bạn đã không nhập tên mới cho tập tin. Ghi đè lên tập tin chứ?

en: You do not have permission to list this directory
vi_VN: Bạn không có quyền để liệt kê thư mục này

en: You have selected at least one symbolic link.
vi_VN: Bạn phải chọn ít nhất một liên kết mềm.

en: You have selected more than 10 files for editing, do you really want to continue?
vi_VN: Bạn đã chọn hơn 10 tập tin để biên tập, bạn có thực sự muốn tiếp tục không?

en: You have selected more than 10 files or directories to open, do you really want to continue?
vi_VN: Bạn đã chọn hơn 10 tập tin hay thư mục để mở, bạn có thực sự muốn tiếp tục không?

en: You have to enter a hostname.
vi_VN: Bạn phải nhập tên máy chủ.

en: You have to enter a key file path
vi_VN: Bạn phải nhập vào một đường dẫn đến tập tin khóa

en: You have to enter a local directory.
vi_VN: Bạn phải nhập thư mục máy nội bộ.

en: You have to enter a remote directory.
vi_VN: Bạn phải nhập thư mục máy mạng.

en: You have to enter a resolver.
vi_VN: Bạn phải nhập tên máy chủ phân giải.

en: You have to enter a valid IPv4 address.
vi_VN: Bạn phải nhập một địa chỉ IPv4 hợp lệ.

en: You have to enter a valid access grant.
    Error: %s
vi_VN: Bạn phải nhập một cấp quyền truy cập lệ.
    Lỗi: %s

en: You have to enter a writable local directory.
vi_VN: Bạn phải nhập thư mục được phép ghi.

en: You have to enter an account name
vi_VN: Bạn phải nhập tài khoản của bạn

en: You have to specify a user name
vi_VN: Bạn phải ghi rõ tên tài khoản người dùng

en: You likely have a router or firewall which erroneously modified the transferred data.
vi_VN: Bạn có khả năng có một bộ định tuyến router hay tường lửa firewall mà nó chỉnh sửa dữ liệu truyền đi.

en: You need to enter a master password.
vi_VN: Bạn cần nhập vào một mật khẩu chính.

en: You need to enter a name for the bookmark.
vi_VN: Bạn cần nhập tên dấu trang.

en: You need to enter a name for the log file.
vi_VN: Bạn cần nhập tên tập tin nhật ký.

en: You need to enter a properly quoted command.
vi_VN: Bạn cần nhập lệnh được đóng mở ngoặc chính xác.

en: You need to enter a proxy host.
vi_VN: Bạn cần nhập tên máy chủ ủy nhiệm.

en: You need to enter a proxy port in the range from 1 to 65535
vi_VN: Bạn cần nhập giá trị cổng máy chủ ủy nhiệm trong khoảng từ 1 tới 65535

en: You need to enter a value.
vi_VN: Bạn cần nhập vào một giá trị.

en: You need to enter an access grant.
vi_VN: Bạn cần nhập cấp truy cập.

en: You need to enter at least one path, empty bookmarks are not supported.
vi_VN: Bạn cần nhập ít nhất một đường dẫn, dấu trang rỗng không được hỗ trợ.

en: You need to enter both a local and a remote path to enable synchronized browsing for this bookmark.
vi_VN: Bạn cần phải nhập vào cả đường dẫn máy nội bộ và máy mạng để bật chế độ duyệt đồng bộ cho dấu trang này.

en: You need to enter both a local and a remote path to enable synchronized browsing for this site.
vi_VN: Bạn cần phải nhập vào cả đường dẫn máy nội bộ và máy mạng để bật chế độ duyệt đồng bộ cho địa chỉ này.

en: You need to grant FileZilla access to the directories you want to download files into or to upload files from.
vi_VN: Bạn cần phải cấp quyền cho FileZilla truy cập vào các thư mục mà bạn muốn tải các tập tin về đó hoặc là tải các tập tin từ đó.

en: You need to specify a local file.
vi_VN: Bạn phải chỉ ra tập tin nội bộ.

en: You need to specify a remote file.
vi_VN: Bạn phải chỉ ra tập tin máy mạng.

en: You need to specify a remote path.
vi_VN: Bạn phải chỉ ra đường dẫn máy chủ.

en: You need to specify a server.
vi_VN: Bạn phải chỉ ra một máy chủ.

en: You should have no problems connecting to other servers, file transfers should work properly.
vi_VN: Bạn có thể không có vấn đề với việc kết nối tới các máy chủ khác, việc truyền tập tin có thể làm việc một cách đúng đắn.

en: Your computer will suspend unless you click Cancel.
vi_VN: Máy tính của bạn sẽ ngừng trừ khi bạn bấm vào Thôi.

en: after
vi_VN: sau

en: before
vi_VN: trước

en: begins with
vi_VN: bắt đầu bằng

en: bytes
vi_VN: byte

en: contains
vi_VN: có chứa

en: custom
vi_VN: tùy chỉnh

en: does not contain
vi_VN: không chứa

en: does not equal
vi_VN: không bằng

en: ends with
vi_VN: kết thúc bằng

en: equals
vi_VN: bằng

en: file
vi_VN: tập tin

en: fzputtygen could not be started.
    Please make sure this executable exists in the same directory as the main FileZilla executable.
vi_VN: không thể khởi động fzputtygen.
    Xin chắc chắn là tập tin thi hành sẵn có trong cùng thư mục với tập tin thi hành chính của FileZilla.

en: fzsftp belongs to a different version of FileZilla
vi_VN: fzsftp thuộc về một phiên bản khác của FileZilla

en: fzsftp could not be started
vi_VN: không thể khởi động fzsftp

en: fzstorj belongs to a different version of FileZilla
vi_VN: fzstorj thuộc về một phiên bản khác của FileZilla

en: fzstorj could not be started
vi_VN: không thể khởi động fzstorj

en: fzstorj could not be started.
    Please make sure this executable exists in the same directory as the main FileZilla executable.
vi_VN: không thể khởi động fzstorj.
    Xin chắc chắn là tập tin thi hành sẵn có trong cùng thư mục với tập tin thi hành chính của FileZilla.

en: greater than
vi_VN: lớn hơn

en: group executable
vi_VN: nhóm có thể thực thi

en: group readable
vi_VN: nhóm được phép đọc

en: group writeable
vi_VN: nhóm được phép ghi

en: is equal to
vi_VN: bằng với

en: is set
vi_VN: được đặt

en: is unset
vi_VN: chưa đặt

en: less than
vi_VN: ít hơn

en: matches regex
vi_VN: khớp với biểu thức chính quy

en: new name
vi_VN: tên mới

en: owner executable
vi_VN: người sở hữu được thực thi

en: owner readable
vi_VN: người sở hữu được phép đọc

en: owner writeable
vi_VN: người sở hữu được phép ghi

en: unknown
vi_VN: không rõ

en: world executable
vi_VN: ai cũng được phép thực thi

en: world readable
vi_VN: ai cũng được phép đọc

en: world writeable
vi_VN: ai cũng được phép ghi
