FileZilla 3 - en to sv translation catalogue (1605 entries)

note: @translator: This is a date/time formatting specifier. See https://wiki.filezilla-project.org/Date_and_Time_formatting
en: %H:%M:%S elapsed
sv: %H:%M:%S förflutet

note: @translator: This is a date/time formatting specifier. See https://wiki.filezilla-project.org/Date_and_Time_formatting
en: %H:%M:%S left
sv: %H:%M:%S kvar

en: %a - Account (Lines containing this will be omitted if not using Account logontype)
sv: %a - Konto (Rader av denna typ kommer att utelämnas om inloggningstyp inte är Konto)

en: %d directory | %d directories
sv[0]: %d katalog
sv[1]: %d kataloger

en: %d directory with its contents | %d directories with their contents
sv[0]: %d katalog och dess innehåll
sv[1]: %d kataloger och deras innehåll

en: %d file | %d files
sv[0]: %d fil
sv[1]: %d filer

en: %d file. Total size: %s | %d files. Total size: %s
sv[0]: %d fil. Total storlek: %s
sv[1]: %d filer. Total storlek: %s

en: %d file. Total size: At least %s | %d files. Total size: At least %s
sv[0]: %d fil. Total storlek: Minst %s
sv[1]: %d filer. Total storlek: Minst %s

en: %d second | %d seconds
sv[0]: %d sekund
sv[1]: %d sekunder

en: %h - Host
sv: %h - Värd

en: %llu directory | %llu directories
sv[0]: %llu katalog
sv[1]: %llu kataloger

en: %llu file | %llu files
sv[0]: %llu fil
sv[1]: %llu filer

en: %p - Password
sv: %p - Lösenord

en: %s - Proxy user
sv: %s - Proxyanvändare

en: %s and %s. Total size: %s
sv: %s och %s. Total storlek: %s

en: %s and %s. Total size: At least %s
sv: %s och %s. Total storlek: Minst %s

note: @translator: Example: RSA with 2048 bits
en: %s with %d bits
sv: %s med %d bitar

en: %u - Username
sv: %u - Användarnamn

en: %w - Proxy password
sv: %w - Proxylösenord

en: &Abort previous connection and connect in current tab
sv: &Avbryt föregående anslutning och anslut i aktuell flik

en: &About...
sv: &Om...

note: @translator: Keep short
en: &Account ID:
sv: &Konto-ID:

en: &Account:
sv: &Konto:

en: &Active
sv: Akti&vt

en: &Add bookmark...
sv: &Lägg till bokmärke...

en: &Add directory...
sv: &Lägg till katalog …

en: &Add files to queue
sv: &Lägg till filer i kön

en: &Add key file...
sv: &Lägg till nyckelfil...

en: &Add to queue
sv: &Lägg till i kön

en: &Always trust this host, add this key to the cache
sv: &Lita alltid på denna värd, lägg till nyckeln i cachen

en: &Always use default editor
sv: Använd alltid &standardredigeraren

en: &Always use this action
sv: &Använd alltid denna åtgärd

en: &Ask your operating system for the external IP address
sv: &Fråga ditt operativsystem efter den externa IP-adressen

en: &Auto
sv: Aut&o

en: &Autodetect
sv: &Identifiera automatiskt

en: &Background color:
sv: &Bakgrundsfärg:

en: &Binary
sv: &Binär

en: &Binary prefixes using SI symbols. (e.g. 1 KB = 1024 bytes)
sv: &Binära prefix med SI-symboler. (t.ex. 1 kB = 1024 byte)

en: &Bookmarks
sv: &Bokmärken

en: &Browse
sv: &Bläddra

en: &Browse...
sv: &Bläddra...

en: &Burst tolerance:
sv: S&pridningstolerans:

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: &Clear private data...
sv: &Rensa ut känslig data...

en: &Close
sv: &Stäng

en: &Close FileZilla
sv: &Stäng FileZilla

en: &Configure speed limits...
sv: &Konfigurera hastighetsgränser...

en: &Configure...
sv: &Konfigurera...

en: &Connect
sv: &Anslut

en: &Copy current connection to Site Manager...
sv: &Kopiera aktuell anslutning till Platshanteraren...

en: &Copy to clipboard
sv: &Kopiera till urklipp

en: &Create directory
sv: S&kapa katalog

en: &Create new tab
sv: &Skapa ny flik

en: &Debug
sv: &Felsök

en: &Debug information in message log:
sv: &Felsökningsinformation i meddelandeloggen:

en: &Default editor:
sv: &Standardredigerare:

en: &Default file exists action...
sv: &Standardåtgärd om filen redan finns...

en: &Delay between failed login attempts:
sv: &Fördröjning mellan misslyckade inloggningsförsök:

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: &Delete symlink
sv: &Ta bort symbolisk länk

en: &Delete...
sv: &Ta bort …

en: &Directory comparison
sv: &Katalogjämförelse

en: &Disable synchronized browsing and continue changing the local directory
sv: &Inaktivera synkroniserad bläddring och fortsätt byta den lokala katalogen

en: &Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory
sv: &Inaktivera synkroniserad bläddring och fortsätt byta fjärrkatalogen

en: &Discard local file then download and edit file anew
sv: &Förkasta den lokala filen, hämta därefter filen igen och redigera den

en: &Disconnect
sv: &Koppla från

en: &Display momentary transfer speed instead of average speed
sv: Visa mom&entan överföringshastighet istället för medelhastighet

en: &Display size in bytes
sv: &Visa storlek i bytes

en: &Domain:
sv: &Domän:

en: &Don't show this dialog again.
sv: &Visa inte den här dialogrutan igen.

en: &Don't use external IP address on local connections.
sv: Använd &inte den externa IP-adressen för lokala anslutningar.

en: &Double-click action on files:
sv: Åtgärd vid &dubbelklick på filer:

en: &Download
sv: &Hämta

en: &Download to:
sv: &Hämta till:

en: &Download...
sv: &Hämta...

en: &Downloads:
sv: &Hämtningar:

en: &Duplicate
sv: &Duplicera

en: &Edit
sv: R&edigera

en: &Edit filter rules...
sv: R&edigera filterregler...

en: &Enable
sv: &Aktivera

en: &Enable compression
sv: Aktiv&era komprimering

en: &Enable speed limits
sv: A&ktivera hastighetsgränser

en: &Encoding:
sv: &Kodning:

en: &Encryption:
sv: &Kryptering:

en: &Enter custom command...
sv: &Ange anpassat kommando...

en: &Establish connection in a new tab
sv: &Etablera anslutning i en ny flik

en: &Execute
sv: &Kör

en: &Export Site Manager entries
sv: &Exportera Platshanterarens poster

en: &Export...
sv: &Exportera...

en: &Fall back to active mode
sv: &Fall tillbaka på aktivt läge

en: &File
sv: &Arkiv

en: &File Attributes...
sv: &Filattribut...

en: &File permissions...
sv: &Filrättigheter...

en: &File:
sv: &Arkiv:

en: &Filter conditions:
sv: &Filtervillkor:

en: &Filter sets:
sv: &Filteruppsättningar:

en: &Filters
sv: &Filter

en: &Filters:
sv: &Filter:

en: &Finish editing and delete local file
sv: &Slutför redigering och ta bort den lokala filen

en: &Flatten local paths, upload all contained files directly into target directory
sv: &Platta till de lokala sökvägarna, skicka alla innehållande filer direkt till målkatalogen

en: &Flatten remote paths, download all contained files directly into target directory
sv: &Platta till fjärrsökvägarna, hämta alla innehållande filer direkt till målkatalogen

en: &Follow symlink, delete target directory contents
sv: &Följ den symboliska länken, ta bort innehållet i målkatalogen

en: &Get external IP address from the following URL:
sv: &Hämta extern IP-adress från följande URL:

en: &Getting help...
sv: &Få hjälp...

en: &Global bookmark
sv: &Globalt bokmärke

en: &HTTP/1.1 using CONNECT method
sv: &HTTP/1.1 användandes metoden CONNECT

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Hide identical files
sv: &Dölj identiska filer

en: &Highest
sv: &Högst

en: &Highest available port:
sv: Hö&gsta tillgängliga port:

en: &Host:
sv: &Värd:

en: &IEC binary prefixes (e.g. 1 KiB = 1024 bytes)
sv: Binära prefix enligt &IEC (t.ex. 1 KiB = 1024 byte)

en: &ISO 8601 (example: 2007-09-15)
sv: &ISO 8601 (exempel: 2007-09-15)

en: &Import...
sv: &Importera...

en: &Install new version
sv: &Installera ny version

en: &Keep local path structure relative to search root
sv: &Behåll strukturen för den lokala sökvägen relativ jämte sökroten

en: &Keep remote path structure relative to search root
sv: &Behåll strukturen för fjärrsökvägen relativ jämte sökroten

en: &Key file:
sv: Nyc&kelfil:

en: &Layout of file and directory panes:
sv: &Layout för fil- och katalogpaneler:

en: &Limit local ports used by FileZilla
sv: &Begränsa lokala portar som används av FileZilla

en: &Limit number of simultaneous connections
sv: &Begränsa antalet samtida anslutningar

en: &Local directory tree
sv: &Lokalt katalogträd

en: &Local directory:
sv: &Lokal katalog:

en: &Local search
sv: &Lokal sökning

en: &Log to file
sv: &Logga till fil

en: &Logon Type:
sv: &Inloggningstyp:

en: &Low
sv: &Lågt

en: &Manage bookmarks...
sv: &Ordna bokmärken...

en: &Manual transfer...
sv: &Manuell överföring...

en: &Master password:
sv: &Huvudlösenord:

en: &Maximum number of connections:
sv: &Maximalt antal anslutningar:

en: &Maximum number of retries:
sv: &Maximalt antal gånger att försöka igen:

en: &Message log
sv: &Meddelandelogg

en: &Minimize to tray
sv: &Minimera till aktivitetsfältet

en: &Name sorting mode:
sv: &Namnsorteringsläge:

en: &Name:
sv: &Namn:

en: &Network configuration wizard...
sv: &Nätverkskonfigurationsguide...

en: &New
sv: &Ny

en: &New site
sv: &Ny webbplats

en: &New version available!
sv: &Ny version finns tillgänglig!

en: &Next >
sv: &Nästa >

en: &No
sv: &Nej

en: &None
sv: &Ingen

en: &Numeric value:
sv: &Numeriskt värde:

en: &Open
sv: &Öppna

en: &Overwrite
sv: &Skriv över

en: &Passive
sv: &Passivt

en: &Password:
sv: &Lösenord:

en: &Play sound
sv: &Spela ljud

en: &Preserve timestamps of transferred files
sv: &Bevara de överförda filernas tidsstämplar

en: &Profile
sv: &Profil

en: &Queue
sv: &Kö

en: &Quickconnect
sv: &Snabbanslut

en: &Quickconnect bar
sv: &Snabbanslutningsrad

en: &Quickconnect history
sv: Historik för s&nabbanslutningar

en: &Read
sv: &Läsa

en: &Reconnect
sv: Återa&nslut

en: &Reconnect information
sv: Information om åte&ranslutning

en: &Refresh
sv: &Uppdatera

en: &Remember master password until FileZilla is closed
sv: &Kom ihåg huvudlösenordet tills FileZilla avslutas

en: &Remember password until FileZilla is closed
sv: &Kom ihåg lösenordet tills FileZilla avslutas

en: &Remote directory:
sv: &Fjärrkatalog:

en: &Remote path:
sv: &Fjärrsökväg:

en: &Remote search
sv: &Fjärrsökning

en: &Remove
sv: &Ta bort

en: &Remove key
sv: &Ta bort nyckel

en: &Remove selected
sv: &Ta bort markerad

en: &Rename
sv: &Byt namn

en: &Rename...
sv: &Byt namn...

en: &Reopen local file
sv: &Öppna lokal fil på nytt

en: &Repeat password:
sv: &Upprepa lösenord:

en: &Replace invalid characters with:
sv: &Ersätt felaktiga tecken med:

en: &Report a bug...
sv: &Rapportera ett fel...

en: &Request attention
sv: &Begär uppmärksamhet

en: &Reset and requeue all
sv: &Återställ och lägg alla filer i kö på nytt

en: &Restart Wizard
sv: &Starta om guiden

en: &Resume
sv: Å&teruppta

en: &Run command...
sv: &Kör kommando...

en: &Run configuration wizard now...
sv: &Kör konfigurationsguiden nu...

en: &Run update check now...
sv: Kör &uppdateringskontrollen nu...

en: &Save as...
sv: &Spara som...

en: &Search
sv: &Sök

en: &Search remote files...
sv: &Sök fjärrfiler...

en: &Select a key:
sv: &Välj en nyckel:

en: &Select language:
sv: &Välj språk:

en: &Select the columns that should be displayed:
sv: &Markera de kolumner som skall visas:

en: &Settings
sv: In&ställningar

en: &Settings...
sv: &Inställningar...

en: &Show debug menu
sv: &Visa felsökningsmenyn

en: &Show detailed log
sv: &Visa detaljerad logg

en: &Show timestamps in message log
sv: &Visa tidsstämplar i meddelandeloggen

en: &Site Manager entries
sv: &Platshanterarens poster

en: &Site Manager...
sv: &Platshanteraren...

en: &Site-specific bookmark
sv: &Platsspecifikt bokmärke

en: &Skip
sv: &Hoppa över

en: &Speed limits
sv: &Hastighetsgränser

en: &Start transfer immediately
sv: &Starta överföringen genast

en: &Swap local and remote panes
sv: &Växla lokal- och fjärrpanel

en: &TLS Ciphers
sv: &TLS-chiffer

en: &Test
sv: &Testa

en: &Theme:
sv: &Tema:

en: &Transfer
sv: &Överför

en: &Transfer mode:
sv: &Överföringsläge:

en: &Transfer queue
sv: &Överföringskö

en: &Treat dotfiles as ASCII files
sv: Behandla &punktfiler som ASCII-filer

en: &Unedit
sv: &Ångra ändringar

en: &Update cached key for this host
sv: &Uppdatera cachelagrad nyckel för denna värd

en: &Upload
sv: &Skicka

en: &Upload to:
sv: &Skicka till:

en: &Upload...
sv: &Skicka...

en: &Uploads:
sv: &Sändningar:

en: &Use custom program
sv: &Använd anpassat program

en: &Use synchronized browsing
sv: &Använd synkroniserad bläddring

en: &Use system's default editor for text files
sv: A&nvänd systemets standardredigerare för textfiler

en: &Use the following IP address:
sv: A&nvänd följande IP-adress:

en: &Use the server's external IP address instead
sv: A&nvänd serverns externa IP-adress istället

en: &Use thousands separator
sv: A&nvänd tusenavgränsare

en: &User:
sv: &Användare:

en: &Username:
sv: &Användarnamn:

en: &View
sv: &Visa

en: &View/Edit
sv: &Visa/Redigera

en: &Watch locally edited files and prompt to upload modifications
sv: B&evaka filer som redigerats lokalt och fråga om ändringarna skall skickas

en: &When checking for updates, check for:
sv: &Vid sökning efter uppdateringar, sök efter:

en: &Write
sv: &Skriva

en: &Yes
sv: &Ja

en: '%s' does not exist or cannot be accessed.
sv: "%s" finns inte eller går inte att komma åt.

en: '%s' is not a directory.
sv: "%s" är ingen katalog.

en: 'Normal' and 'Account' logontypes are not available. Your entry has been changed to 'Ask for password'.
sv: Inloggningstyperna "Normal" och "Konto" är inte tillgängliga. Din post har ändrats till "Fråga efter lösenord".

en: 'quote' is usually a local command used by commandline clients to send the arguments following 'quote' to the server. You might want to enter the raw command without the leading 'quote'.
sv: "quote" är vanligtvis ett lokalt kommando som används av kommandoradsklienter för att skicka argumenten följt av "quote" till servern. Du kanske vill ange det råa kommandot utan inledande "quote".

en: (%d object filtered) | (%d objects filtered)
sv[0]: (%d filtrerat objekt)
sv[1]: (%d filtrerade objekt)

en: (%u%% downloaded)
sv: (%u%% hämtat)

en: (0 for no limit)
sv: (0 för ingen gräns)

en: (0-999 seconds)
sv: (0-999 sekunder)

en: (10-9999, 0 to disable)
sv: (10-9999, 0 för att inaktivera)

en: (example: %Y-%m-%d)
sv: (exempel: %Y-%m-%d)

en: (in %s/s)
sv: (i %s/s)

en: --:--:-- left
sv: --:--:-- kvar

en: -c cannot be used together with an FTP URL.
sv: -c kan inte användas tillsammans med en URL för FTP.

en: -l can only be used together with an FTP URL.
sv: -l kan bara användas tillsammans med en URL för FTP.

en: -s and -c cannot be present at the same time.
sv: -s och -c kan inte användas samtidigt.

en: -s cannot be used together with an FTP URL.
sv: -s kan inte användas tillsammans med en URL för FTP.

en: 0 - None
sv: 0 - Ingenting

en: 1 - Warning
sv: 1 - Varning

en: 2 - Info
sv: 2 - Information

en: 3 - Verbose
sv: 3 - Utförlig

en: 32-bit system
sv: 32-bitars system

en: 4 - Debug
sv: 4 - Felsökning

en: 64-bit system
sv: 64-bitars system

en: < &Back
sv: < &Tillbaka

en: A bookmark with the entered name already exists. Please enter an unused name.
sv: Ett bokmärke med det angivna namnet finns redan. Ange ett namn som inte redan används.

en: A default editor needs to be set.
sv: En standardredigerare måste ställas in.

en: A directory cannot be dragged into one of its subdirectories.
sv: En katalog kan inte dras till en av dess underkataloger.

en: A few servers don't allow passive mode or are misconfigured. In such cases you would have to use active mode. In active mode, FileZilla opens a port and asks the server to connect to it.
sv: Ett fåtal servrar tillåter inte passivt läge eller är felkonfigurerade. Om detta är fallet måste du ansluta i aktivt läge. I aktivt läge öppnar FileZilla en port och ber servern att ansluta till den.

en: A file previously opened has been changed.
sv: En tidigare öppnad fil har ändrats.

en: A file with that name is already being transferred.
sv: En fil med det namnet håller redan på att överföras.

en: A file with that name is still being edited. Please close it and try again.
sv: En fil med det namnet redigeras fortfarande. Stäng den och försök igen.

en: A local filename could not be decoded.
    Please make sure the LC_CTYPE (or LC_ALL) environment variable is set correctly.
    Unless you fix this problem, files might be missing in the file listings.
    No further warning will be displayed this session.
sv: Ett lokalt filnamn kunde inte avkodas.
    Försäkra dig om att miljövariabeln LC_CTYPE (eller LC_ALL) är korrekt inställd.
    Såvida du inte rättar till det här problemet kan filer saknas i fillistningarna.
    Inga ytterligare varningar kommer att visas i den här sessionen.

en: A new version of FileZilla is available:
sv: En ny version av FileZilla finns tillgänglig:

en: A proper server always shows all files, but some broken servers hide files from the user. Use this option to force the server to show all files.
sv: En korrekt server visar alltid alla filer, men några felaktiga servrar gömmer filer för användaren. Använd detta alternativ för att tvinga servern att visa alla filer.

en: A proper server does not require this. Contact the server administrator if you need this.
sv: En korrekt server kräver inte detta. Kontakta administratören av servern om du behöver detta.

en: A remote operation is in progress and synchronized browsing is enabled.
    Disable synchronized browsing and continue changing the local directory?
sv: En fjärråtgärd pågår och synkroniserad bläddring är aktiverat.
    Inaktivera synkroniserad bläddring och fortsätta byta den lokala katalogen?

en: A&dd
sv: &Lägg till

en: A&pply only to downloads
sv: V&erkställ endast på hämtningar

en: A&pply only to uploads
sv: V&erkställ endast på sändningar

en: A&pply to all files and directories
sv: V&erkställ på alla filer och kataloger

en: A&utomatically remove successful transfers
sv: Ta a&utomatiskt bort lyckade överföringar

note: @translator: Keep short
en: API &Key:
sv: API-&nyckel:

en: API Key:
sv: API-nyckel:

en: About FileZilla
sv: Om FileZilla

en: Above the file lists
sv: Ovanför fillistorna

en: Account
sv: Konto

en: Action after queue &completion
sv: Åtgärd efter att kön &behandlats

en: Action on selected file:
sv: Åtgärd för vald fil:

en: Action to perform:
sv: Åtgärd att utföra:

en: Action:
sv: Åtgärd:

en: Active mode
sv: Aktivt läge

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address.
sv: FTP-test av aktivt läge misslyckades. FileZilla känner inte till den korrekta externa IP-adressen.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address. In addition to that, your router has modified the sent address.
sv: FTP-test av aktivt läge misslyckades. FileZilla känner inte till den korrekta externa IP-adressen. Dessutom har din router ändrat på den utgående adressen.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla knows the correct external IP address, but your router or firewall has misleadingly modified the sent address.
sv: FTP-test av aktivt läge misslyckades. FileZilla känner till den korrekta externa IP-adressen, men din router eller brandvägg har vilseledande ändrat på den utgående adressen.

en: Active mode IP
sv: IP-adress för aktivt läge

en: Add files to &queue only
sv: Lägg bara till filer i &kön

en: Add selected directory to the transfer queue
sv: Lägg till markerad katalog i överföringskön

en: Add selected files and folders to the transfer queue
sv: Lägg till markerade filer och kataloger i överföringskön

en: Add to queue
sv: Lägg till i kön

en: Address type not supported
sv: Adresstypen stöds inte

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Advice: Unless you want to test new features, please keep using stable versions only. Beta versions and nightly builds are development versions meant for testing purposes. Nightly builds of FileZilla may not work as expected and might even damage your system. Use beta versions and nightly builds at your own risk.
sv: Råd: Om du inte vill testa nya funktioner, fortsätt använda endast stabila versioner. Betaversioner och dagliga byggen är versioner under utveckling menade för testsyften. Dagliga byggen av FileZilla fungerar eventuellt inte som de skall och de kan även skada ditt system. Använd betaversioner och dagliga byggen på egen risk.

en: Al&ways perform this action
sv: An&vänd alltid denna åtgärd

en: Algorithm:
sv: Algoritm:

en: All files
sv: Alla filer

en: All files have been successfully transferred
sv: Alla filer har överförts med lyckat resultat

en: All ports in the given range have to be between 1024 and 65535.
sv: Alla portar i det angivna intervallet måste vara mellan 1024 och 65535.

en: All transfers have finished. %d file could not be transferred. | All transfers have finished. %d files could not be transferred.
sv[0]: Alla överföringar har slutförts. %d fil kunde inte överföras.
sv[1]: Alla överföringar har slutförts. %d filer kunde inte överföras.

en: Allow &fall back to other transfer mode on failure
sv: Tillåt att &falla tillbaka på andra överföringslägen vid fel

en: Allow fallback to other transfer mode on failure
sv: Tillåt att falla tillbaka på andra överföringslägen vid fel

en: Already connected
sv: Redan ansluten

en: Alternative name: | Alternative names:
sv[0]: Alternativt namn:
sv[1]: Alternativa namn:

en: Alternatively you can use the Pageant tool from PuTTY to manage your keys, FileZilla does recognize Pageant.
sv: Alternativt kan du använda verktyget Pageant från PuTTY för att hantera dina nycklar, FileZilla känner igen Pageant.

en: Alternatively you can use your system's SSH agent. To do so, make sure the SSH_AUTH_SOCK environment variable is set.
sv: Alternativt kan du använda ditt systems SSH-agent. För att göra det, se till att miljövariabeln SSH_AUTH_SOCK är inställd.

en: Alternatively, you can also download the latest version from the FileZilla website:
sv: Alternativt kan du också hämta den senaste versionen ifrån FileZillas hemsida:

en: An error occurred loading the transfer queue from "%s".
    Some queue items might not have been restored.
sv: Ett fel inträffade när överföringskön lästes in från "%s".
    Några objekt i kön har kanske inte återställts.

en: An error occurred saving the transfer queue to "%s".
    Some queue items might not have been saved.
sv: Ett fel inträffade när överföringskön sparades till "%s".
    Några objekt i kön har kanske inte sparats.

en: An item with the same name as the dragged item already exists at the target location.
sv: Ett objekt med samma namn som objektet som dras finns redan på målplatsen.

en: Anonymous
sv: Anonym

en: Another remote operation is already in progress, cannot change directory now.
sv: En annan fjärråtgärd pågår redan, kan inte byta katalog nu.

en: Any changes made in the Site Manager could not be saved.
sv: Ändringar gjorda i Platshanteraren kunde inte sparas.

en: Any changes made to the filters could not be saved.
sv: Ändringar av filtren kunde inte sparas.

en: Any changes made to the filters will not be saved.
sv: Ändringar av filtren kommer inte att sparas.

en: App&ly to directories only
sv: Ve&rkställ endast på kataloger

en: Apply
sv: Verkställ

en: Apply to &current queue only
sv: Ver&kställ endast på aktuell kö

en: Apply to &files only
sv: Verkställ endast på &filer

en: Archive
sv: Arkiv

en: As tab in the transfer queue pane
sv: Som flik i panelen för överföringskön

en: Ask for action
sv: Fråga efter åtgärd

en: Ask for password
sv: Fråga efter lösenord

en: Ask operating system for a port.
sv: Fråga operativsystemet efter en port.

en: Ask your operating system for the external IP address
sv: Fråga ditt operativsystem efter den externa IP-adressen

en: Associated program not found:
sv: Associerat program hittades inte:

en: At least one filter condition is incomplete
sv: Åtminstone ett filtervillkor är ofullständigt

en: At this point, all required information has been gathered.
sv: Nu har all nödvändig information samlats in.

en: Attribute
sv: Attribut

en: Authentication failed.
sv: Autentiseringen misslyckades.

en: Author:
sv: Upphovsman:

en: Auto
sv: Automatisk

en: Automatic file type classification
sv: Automatisk klassificering av filtyp

en: B <Unit symbol for bytes. Only translate first letter>
sv: B

en: B&ypass proxy
sv: &Kringgå proxyn

en: Basic usage instructions
sv: Grundläggande användarinstruktioner

en: Behaviour
sv: Beteende

en: Being edited
sv: Redigeras

en: Binary
sv: Binär

en: Blue
sv: Blå

en: Bookmark
sv: Bokmärke

en: Bookmark:
sv: Bokmärke:

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Build date:
sv: Byggdatum:

en: Build information
sv: Bygginformation

en: Business category:
sv: Verksamhetskategori:

en: C&ancel current operation
sv: A&vbryt aktuell åtgärd

en: C&lear all
sv: &Töm allt

en: C&opy URL(s) to clipboard
sv: K&opiera URL:en (URL:erna) till urklipp

en: C&opy URL(s) with password to clipboard
sv: K&opiera URL:en (URL:erna) med lösenord till urklipp

en: C&ustom
sv: A&npassad

en: C&ustom filetype associations:
sv: An&passade filtypsassociationer:

en: CPU features:
sv: CPU-funktioner:

en: Calculating timezone offset of server...
sv: Beräknar serverns tidzonsskillnad...

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel current operation
sv: Avbryt aktuell åtgärd

en: Cancels the current operation
sv: Avbryter den aktuella åtgärden

en: Cannot access '%s', no media inserted or drive not ready.
sv: Kan inte komma åt "%s", inget media har matats in eller enheten är inte redo.

en: Cannot add server to Site Manager
sv: Kan inte lägga till servern i Platshanteraren

en: Cannot close tab while busy.
    Cancel current operation and close tab?
sv: Kan inte stänga fliken under pågående aktivitet.
    Avbryta aktuell åtgärd och stänga fliken?

en: Cannot compare directories, different filters for local and remote directories are enabled
sv: Kan inte jämföra katalogerna, olika filter är aktiverade för lokala kataloger och fjärrkataloger

en: Cannot create new filter
sv: Kan inte skapa nytt filter

en: Cannot edit file
sv: Kan inte redigera filen

en: Cannot edit file, not connected to any server.
sv: Kan inte redigera filen, inte ansluten till någon server.

en: Cannot edit file, remote path unknown.
sv: Kan inte redigera filen, okänd fjärrsökväg.

en: Cannot establish FTP connection to an SFTP server. Please select proper protocol.
sv: Kan inte etablera FTP-anslutning till en SFTP-server. Välj det korrekta protokollet.

en: Cannot load key file
sv: Kan inte läsa in nyckelfilen

en: Cannot rename entry
sv: Kan inte byta namn på posten

en: Cannot rename file
sv: Kan inte byta namn på filen

en: Cannot save filterset
sv: Kan inte spara filteruppsättningen

en: Cannot select filter
sv: Filtret kan inte väljas

en: Cannot set file association
sv: Kan inte ställa in filassociationen

en: Cannot show dialog
sv: Kan inte visa dialogrutan

en: Cannot view/edit selected file
sv: Kan inte visa/redigera markerad fil

en: Case insensitive
sv: Skiftlägesokänsligt

en: Case insensitive (default)
sv: Skiftlägesokänsligt (standard)

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänsligt

en: Case sensitive (default)
sv: Skiftlägeskänsligt (standard)

en: Categories to clear
sv: Kategorier att rensa

en: Certificate
sv: Certifikat

en: Certificate and session data are not available yet.
sv: Certifikats- och sessionsdata är inte tillgänglig ännu.

en: Certificate details
sv: Information om certifikat

en: Challenge:
sv: Utmaning:

en: Change file attributes
sv: Ändra filattribut

en: Change the file permissions.
sv: Ändra filens rättigheter.

en: Changing logfile settings requires restart of FileZilla.
sv: Att ändra loggfilsinställningarna kräver att FileZilla startas om.

en: Character encoding issue
sv: Teckenkodningsproblem

en: Charset
sv: Teckenuppsättning

en: Check for &updates...
sv: Sök efter &uppdateringar...

en: Check for FileZilla &updates automatically:
sv: Sök efter &uppdateringar av FileZilla automatiskt:

en: Check for Updates
sv: Sök efter uppdateringar

en: Check for newer versions of FileZilla
sv: Sök efter nyare versioner av FileZilla

en: Check for updates failed
sv: Sökningen efter uppdateringar misslyckades

en: Check your login credentials. The entered password starts or ends with a space character.
sv: Kontrollera inloggningsuppgifterna. Det angivna lösenordet börjar eller slutar med ett blankstegstecken.

en: Check your login credentials. The entered username starts or ends with a space character.
sv: Kontrollera inloggningsuppgifterna. Det angivna användarnamnet börjar eller slutar med ett blankstegstecken.

en: Checking for correct external IP address
sv: Söker efter den korrekta externa IP-adressen

en: Checking for updates...
sv: Söker efter uppdateringar...

en: Checksum match on file %s
sv: Kontrollsumman stämmer för filen %s

en: Checksum mismatch on file %s
sv: Kontrollsumman stämmer inte för filen %s

en: Choose a key file
sv: Välj en nyckelfil

en: Choose the default local directory
sv: Välj den lokala standardkatalogen

en: Choose the local directory
sv: Välj den lokala katalogen

en: Chunk data improperly terminated
sv: Chunk-data felaktigt avslutad

en: Cipher:
sv: Chiffer:

en: Cl&ose tab
sv: St&äng flik

en: Classic
sv: Klassisk

en: Clear &layout cache
sv: Töm &layoutcachen

en: Clear auto&update data
sv: Rensa data för automatisk &uppdatering

en: Clear history
sv: Töm historiken

en: Clear private data
sv: Rensa ut känslig data

en: Clear quickconnect bar
sv: Töm snabbanslutningsraden

en: Click on Finish to save your configuration.
sv: Klicka på Slutför för att spara din konfiguration.

en: Client to server MAC:
sv: Klient till server MAC:

en: Client to server cipher:
sv: Chiffer, klient till server:

en: Close
sv: Stäng

en: Close &all other tabs
sv: Stäng &alla andra flikar

en: Close FileZilla
sv: Stäng FileZilla

en: Close all running instances of FileZilla
sv: Stäng alla instanser av FileZilla som körs

en: Closes current tab
sv: Stänger aktuell flik

en: Co&mments:
sv: Ko&mmentarer:

en: Column properties
sv: Kolumnegenskaper

en: Column setup
sv: Spaltinställningar

en: Command failed
sv: Kommandot misslyckades

en: Command not supported
sv: Kommandot stöds inte

en: Command not supported by this protocol
sv: Kommandot stöds inte av det här protokollet

en: Command:
sv: Kommando:

en: Comment
sv: Kommentar

en: Common name:
sv: Namn:

en: Communication tainted by router or firewall
sv: Anslutningen påverkad av en router eller brandvägg

en: Compare &modification time
sv: Jämför &ändringstid

en: Compare file&size
sv: Jämför fil&storlek

en: Compare:
sv: Jämför:

en: Comparison &threshold (in minutes):
sv: &Tröskelvärde för jämförelse (i minuter):

en: Comparison threshold needs to be between 0 and 1440 minutes.
sv: Tröskelvärdet för jämförelse måste vara mellan 0 och 1440 minuter.

en: Compiled for:
sv: Byggd för:

en: Compiled on:
sv: Byggd på:

en: Compiled with:
sv: Byggd med:

en: Compiler flags:
sv: Kompilatorflaggor:

en: Compressed
sv: Komprimerad

en: Concurrent transfers
sv: Samtidiga överföringar

en: Conditions are c&ase sensitive
sv: Villkoren är skiftläges&känsliga

en: Configuration test
sv: Konfigurationstest

en: Configure passive mode
sv: Konfigurera passivt läge

en: Configure port range
sv: Konfigurera portintervall

en: Configuring FileZilla and your network
sv: Konfigurera FileZilla och ditt nätverk

en: Confirm deletion
sv: Bekräfta borttagning

en: Confirmation needed
sv: Bekräftelse krävs

en: Congratulations, your configuration seems to be working.
sv: Gratulerar, din konfiguration verkar fungera.

en: Connect bypassing proxy settings
sv: Anslut men kringgå proxyinställningar

en: Connect failed: %s
sv: Anslutningen misslyckades: %s

en: Connect in current tab
sv: Anslut i aktuell flik

en: Connect in new tab
sv: Anslut i ny flik

en: Connect to specified Site Manager site
sv: Anslut till angiven plats i Platshanteraren

en: Connecting
sv: Ansluter

en: Connecting to %s
sv: Ansluter till %s

en: Connecting to %s through %s proxy
sv: Ansluter till %s genom %s proxy

en: Connecting to %s...
sv: Ansluter till %s...

en: Connection
sv: Anslutning

en: Connection attempt failed
sv: Anslutningsförsöket misslyckades

en: Connection attempt failed with "%s", trying next address.
sv: Försöket att ansluta till "%s" misslyckades, försöker med nästa adress.

en: Connection attempt failed with "%s".
sv: Försöket att ansluta till "%s" misslyckades.

en: Connection attempt interrupted by user
sv: Anslutningsförsöket avbröts av användaren

en: Connection closed
sv: Anslutningen stängd

en: Connection closed by server
sv: Anslutningen stängdes av servern

en: Connection established, initializing TLS...
sv: Anslutningen etablerad, initierar TLS...

en: Connection established, sending HTTP request
sv: Anslutningen etablerad, skickar HTTP-begäran

en: Connection established, waiting for welcome message.
sv: Anslutningen etablerad, väntar på välkomstmeddelande.

en: Connection established, waiting for welcome message...
sv: Anslutningen etablerad, väntar på välkomstmeddelande...

en: Connection lost
sv: Anslutningen tappad

en: Connection not allowed by ruleset
sv: Anslutningen tillåts inte av regeluppsättningen

en: Connection refused
sv: Anslutningen nekades

en: Connection timed out after %d second of inactivity | Connection timed out after %d seconds of inactivity
sv[0]: Anslutningens tidsgräns överstegs efter %d sekunds inaktivitet
sv[1]: Anslutningens tidsgräns överstegs efter %d sekunders inaktivitet

en: Connection timed out.
sv: Tidsgränsen för anslutningen överstegs.

en: Connection to server lost.
sv: Anslutningen till servern tappad.

en: Connection with proxy established, performing handshake...
sv: Anslutningen till proxyn är etablerad, handskakning utförs...

en: Connection with server got closed prematurely.
sv: Anslutningen till servern stängdes förtidigt.

en: Connection with the test server failed.
sv: Anslutningen till testservern misslyckades.

en: Convert key file
sv: Konvertera nyckelfil

en: Copy (%d) of %s
sv: Kopia (%d) av %s

en: Copy of %s
sv: Kopia av %s

en: Copy the URLs of the selected items to clipboard, including password.
sv: Kopiera URL:erna för de markerade objekten till urklipp, inklusive lösenord.

en: Copy the URLs of the selected items to clipboard.
sv: Kopiera URL:erna för de markerade objekten till urklipp.

en: Could not accept connection: %s
sv: Kunde inte tillåta anslutningen: %s

en: Could not add connection to Site Manager
sv: Kunde inte lägga till anslutningen i Platshanteraren

en: Could not complete operation
sv: Kunde inte slutföra åtgärden

en: Could not connect to server
sv: Kunde inte ansluta till servern

en: Could not connect to server: %s
sv: Kunde inte ansluta till servern: %s

en: Could not convert command to server encoding
sv: Kunde inte konvertera kommandot till serverns kodning

en: Could not convert private key
sv: Kunde inte konvertera den privata nyckeln

en: Could not copy URLs
sv: Kunde inte kopiera URL:erna

en: Could not copy data
sv: Kunde inte kopiera data

en: Could not create local file %s
sv: Kunde inte skapa den lokala filen %s

en: Could not create logging mutex: %s
sv: Kunde inte skapa loggningsmutex: %s

en: Could not determine the target of the Drag&Drop operation.
    Either the shell extension is not installed properly or you didn't drop the files into an Explorer window.
sv: Kunde inte fastställa målet för dra och s&läpp-åtgärden.
    Antingen är skaltillägget inte installerat korrekt eller så släppte du inte filen i ett Utforskar-fönster.

en: Could not establish connection to server
sv: Kunde inte etablera en anslutning till servern

en: Could not generate custom login sequence.
sv: Kunde inte skapa anpassad inloggningssekvens.

en: Could not get full remote path.
sv: Kunde inte komma åt den fullständiga fjärrsökvägen.

en: Could not get reply from fzputtygen.
sv: Fick inget svar ifrån fzputtygen.

en: Could not get temporary directory to download file into.
sv: Kunde inte komma åt den temporära katalogen för filhämtning.

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    Any changes made in the Site Manager will not be saved.
sv: Kunde inte läsa in "%s", försäkra dig om att filen är giltig och är åtkomlig.
    Ändringar gjorda i Platshanteraren kommer inte att sparas.

en: Could not load key file
sv: Kunde inte läsa in nyckelfilen

en: Could not load private key
sv: Kunde inte läsa in den privata nyckeln

en: Could not obtain corresponding local directory for the remote directory '%s'.
    Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
sv: Kunde inte erhålla den motsvarande lokala katalogen för fjärrkatalogen "%s".
    Inaktivera synkroniserad bläddring och fortsätta byta fjärrkatalogen?

en: Could not obtain corresponding local directory for the remote directory '%s'.
    Synchronized browsing has been disabled.
sv: Kunde inte erhålla den motsvarande lokala katalogen för fjärrkatalogen "%s".
    Synkroniserad bläddring har inaktiverats.

en: Could not obtain corresponding remote directory for the local directory '%s'.
    Synchronized browsing has been disabled.
sv: Kunde inte erhålla fjärrkatalogen som motsvarar den lokala katalogen "%s".
    Synkroniserad bläddring har inaktiverats.

en: Could not open clipboard
sv: Kunde inte öppna urklipp

en: Could not open log file: %s
sv: Kunde inte öppna loggfilen: %s

en: Could not parse remote path.
sv: Kunde inte tolka fjärrsökvägen.

en: Could not parse server address:
sv: Kunde inte tolka serveradressen:

en: Could not read from data socket.
sv: Kunde inte läsa från datasockeln.

en: Could not read from socket: %s
sv: Kunde inte läsa från sockeln: %s

en: Could not receive data from server.
sv: Kunde inte ta emot data från servern.

en: Could not send command to fzputtygen.
sv: Kunde inte skicka kommandot till fzputtygen.

en: Could not start transfer
sv: Kunde inte starta överföring

en: Could not write "%s", any changes to the Site Manager could not be saved: %s
sv: Kunde inte skriva till "%s", ändringar gjorda i Platshanteraren kunde inte sparas: %s

en: Could not write "%s", the bookmark could not be added: %s
sv: Kunde inte skriva till "%s", bokmärket kunde inte läggas till: %s

en: Could not write "%s", the global bookmarks could no be saved: %s
sv: Kunde inte skriva till "%s", de globala bokmärkena kunde inte sparas: %s

en: Could not write "%s", the selected sites could not be exported: %s
sv: Kunde inte skriva till "%s", de valda platserna kunde inte exporteras: %s

en: Could not write "%s":
sv: Kunde inte skriva till "%s":

en: Could not write key file: %s
sv: Kunde inte skriva till nyckelfilen: %s

en: Could not write to local file
sv: Kunde inte skriva till den lokala filen

en: Could not write to log file: %s
sv: Kunde inte skriva till loggfilen: %s

en: Could not write to socket: %s
sv: Kunde inte skriva till sockeln: %s

en: Country:
sv: Land:

en: Crea&te new file
sv: S&kapa ny fil

en: Create &missing local directory and enter it
sv: Skapa lokal katalog so&m saknas och gå in i den

en: Create &missing remote directory and enter it
sv: Skapa fjärrkatalog so&m saknas och gå in i den

en: Create a new subdirectory in the current directory
sv: Skapa en ny underkatalog i den aktuella katalogen

en: Create a new subdirectory in the current directory and change into it
sv: Skapa en ny underkatalog i den aktuella katalogen och byt till den

en: Create a new, empty file in the current directory
sv: Skapa en ny, tom fil i den aktuella katalogen

en: Create director&y and enter it
sv: Skapa &katalog och gå in i den

en: Create directory
sv: Skapa katalog

en: Create empty file
sv: Skapa tom fil

en: Creating directory
sv: Skapar katalog

en: Creating directory '%s'...
sv: Skapar katalogen "%s"...

en: Critical error
sv: Kritiskt fel

en: Critical error:
sv: Kritiskt fel:

en: Critical file transfer error
sv: Kritiskt filöverföringsfel

en: Critical file transfer error after transferring %s in %s
sv: Kritiskt filöverföringsfel efter att ha överfört %s på %s

en: Current remote directory (%s) is not below the synchronization root (%s).
    Synchronized browsing has been disabled.
sv: Aktuell fjärrkatalog (%s) ligger inte under synkroniseringsroten (%s).
    Synkroniserad bläddring har inaktiverats.

en: Current transfer type is set to ASCII.
sv: Aktuell inställning för överföringsläge är ASCII.

en: Current transfer type is set to automatic detection.
sv: Aktuell inställning för överföringsläge är automatisk detektering.

en: Current transfer type is set to binary.
sv: Aktuell inställning för överföringsläge är binärt.

en: Curve:
sv: Kurva:

en: Cus&tom
sv: An&passad

en: Custom filter set
sv: Anpassad filteruppsättning

en: Custom server
sv: Anpassad server

en: D&ata type
sv: D&atatyp

en: D&ecimal prefixes using SI symbols (e.g. 1 KB = 1000 bytes)
sv: D&ecimala prefix med SI-symboler (t.ex. 1 kB = 1000 byte)

en: D&efault
sv: &Standard

en: D&elete
sv: &Ta bort

en: D&irectory comparison
sv: K&atalogjämförelse

en: D&isable all
sv: &Inaktivera allt

en: D&o not save passwords
sv: Spara inte lösen&ord

en: D&uplicate
sv: &Kopiera

en: DOS-like with virtual paths
sv: Som DOS med virtuella sökvägar

en: Data socket closed too early.
sv: Datasockeln stängdes för tidigt.

en: Date
sv: Datum

en: Date formatting
sv: Datumformatering

en: Date/time format
sv: Format för datum/tid

en: Date/time unknown
sv: Datum/tid är okänt

en: Debug
sv: Felsök

en: Debugging settings
sv: Felsökningsinställningar

en: Default &local directory:
sv: Standardkatalog (&lokal):

en: Default (Autodetect)
sv: Standard (Identifiera automatiskt)

en: Default editor not properly quoted.
sv: Standardredigeraren har inte angivits korrekt med citationstecken.

en: Default file exists action
sv: Standardåtgärd om filen redan finns

en: Default r&emote directory:
sv: Standardkatalog (&fjärr):

en: Default remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path for the selected server type.
sv: Standardfjärrsökvägen kan inte tolkas. Försäkra dig om att det är en giltig absolut sökväg för den valda servertypen.

en: Default system language
sv: Systemets standardspråk

en: Default transfer mode:
sv: Standardfilöverföringsläge:

en: Default transfer type:
sv: Standardöverföringstyp:

en: Default: http://ip.filezilla-project.org/ip.php
sv: Standard: http://ip.filezilla-project.org/ip.php

en: Delay between failed connection attempts has to be between 1 and 999 seconds.
sv: Fördröjning mellan misslyckades anslutningsförsök måste vara mellan 1 och 999 sekunder.

en: Delaying connection for %d second due to previously failed connection attempt... | Delaying connection for %d seconds due to previously failed connection attempt...
sv[0]: Fördröjer anslutningen med %d sekund på grund av tidigare misslyckat anslutningsförsök...
sv[1]: Fördröjer anslutningen med %d sekunder på grund av tidigare misslyckat anslutningsförsök...

en: Delete selected directory
sv: Ta bort markerad katalog

en: Delete selected files and directories
sv: Ta bort markerade filer och kataloger

en: Deleting "%s"
sv: Tar bort "%s"

en: Deleting %u files from "%s"
sv: Tar bort %u filer från "%s"

en: Deleting symbolic link
sv: Tar bort den symboliska länken

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Details
sv: Detaljer

en: Details for new key:
sv: Detaljer för ny nyckel:

en: Detected newer version of FileZilla
sv: Upptäckte nyare version av FileZilla

en: Dire&ctories
sv: Katalo&ger

en: Direction
sv: Riktning

en: Directory
sv: Katalog

en: Directory comparison
sv: Katalogjämförelse

en: Directory comparison failed
sv: Katalogjämförelsen misslyckades

en: Directory containing the logfile does not exist or filename is invalid.
sv: Katalogen innehållandes loggfilen finns inte eller är filnamnet felaktigt.

en: Directory listing &filters...
sv: Kataloglistnings&filter...

en: Directory listing aborted by user
sv: Kataloglistningen avbröts av användaren

en: Directory listing failed
sv: Kataloglistningen mislyckades

en: Directory listing filters
sv: Kataloglistningsfilter

en: Directory listing of "%s" successful
sv: Kataloglistningen av "%s" lyckades

en: Directory listing successful
sv: Kataloglistningen lyckades

en: Disa&ble all
sv: Ina&ktivera allt

en: Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
sv: Inaktivera synkroniserad bläddring och fortsätta byta fjärrkatalogen?

en: Disable this option again if you will not be able to see the correct directory contents anymore.
sv: Inaktivera det här alternativet igen om du inte längre kan se rätt kataloginnehåll.

en: Disconnect from server
sv: Koppla från servern

en: Disconnected from server
sv: Frånkopplad från servern

en: Disconnected from server: %s
sv: Frånkopplad från servern: %s

en: Disconnecting from previous server
sv: Kopplar från föregående server

en: Disconnects from the currently visible server
sv: Kopplar från den för närvarande synliga servern

en: Display about dialog
sv: Visa Om-dialogrutan

en: Do &not use default editor
sv: Använd &inte standardredigeraren

en: Do the same with &all selected files already being edited
sv: Gör samma sak för &alla markerade filer som redan redigeras

en: Do you really want to close FileZilla?
sv: Vill du verkligen stänga FileZilla?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries and the transfer queue?
sv: Vill du verkligen ta bort alla poster i Platshanteraren och överföringskön?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries?
sv: Vill du verkligen ta bort alla poster i Platshanteraren?

en: Do you really want to delete the transfer queue?
sv: Vill du verkligen ta bort överföringskön?

en: Do you really want to send '%s' to the server?
sv: Vill du verkligen skicka "%s" till servern?

en: Do you want to reopen this file?
sv: Vill du öppna den här filen igen?

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Don't use external IP address on &local connections.
sv: Använd inte den externa IP-adressen för &lokala anslutningar.

en: Dotfiles are filenames starting with a dot, e.g. .htaccess
sv: Punktfiler är filnamn som börjar med en punkt, t.ex. .htaccess

en: Double-click action
sv: Åtgärd vid dubbelklick

en: Download
sv: Hämta

en: Download &limit:
sv: Gräns för hä&mtning:

en: Download limit: %s/s
sv: Gräns för hämtning: %s/s

en: Download limit: none
sv: Gräns för hämtning: ingen

en: Download search results
sv: Hämta sökresultat

en: Download selected directory
sv: Hämta markerad katalog

en: Download selected files and directories
sv: Hämta markerade filer och kataloger

en: Download: %s/s
sv: Ladda ner: %s/s

en: Downloading
sv: Hämtar

en: Downloading %s
sv: Hämtar %s

en: Downloading update...
sv: Hämtar uppdatering...

en: Drag&drop between different instances of FileZilla has not been implemented yet.
sv: Dra och s&läpp mellan olika instanser av FileZilla har ännu inte implementerats.

en: Drag&drop between different servers has not been implemented yet.
sv: Dra och s&läpp mellan olika servrar har ännu inte implementerats.

en: Dropbox for Business:
sv: Dropbox för företag:

en: Dupl&icate
sv: Kop&iera

en: E&nable all
sv: A&ktivera allt

en: E&nter directory
sv: G&å in i katalogen

en: E&xecute
sv: Kö&r

en: E&xit
sv: A&vsluta

en: E&xport...
sv: E&xportera...

en: E-Mail:
sv: E-postadress:

en: Each filter needs at least one condition.
sv: Varje filter behöver minst ett villkor.

en: Edit filters
sv: Redigera filter

en: Edit the file with the configured editor and upload changes to the server.
sv: Redigera filen med den konfigurerade redigeraren och skicka ändringarna till servern.

en: Editing directories is not supported
sv: Redigering av kataloger stöds inte

en: Editing failed
sv: Redigeringen misslyckades

en: Editing search results
sv: Redigerar sökresultat

en: Email:
sv: E-postadress:

en: Empty command
sv: Tomt kommando

en: Empty directory listing
sv: Listning av tomma kataloger

en: Empty directory.
sv: Tom katalog.

en: Empty filter names are not allowed.
sv: Tomma filternamn tillåts inte.

en: Empty name
sv: Tomt namn

en: En&able all
sv: Akt&ivera allt

en: Enable invalid character &filtering
sv: Aktivera &filtrering av felaktiga tecken

en: Encrypted
sv: Krypterad

en: Encryption
sv: Kryptering

en: Encryption &key:
sv: Krypterings-&nyckel:

en: Encryption details
sv: Krypteringsinformation

en: End comparison and change sorting order?
sv: Avsluta jämförelsen och ändra sorteringsordning?

en: Enter &custom command...
sv: Ange an&passat kommando...

en: Enter 0 for unlimited speed.
sv: Ange 0 för obegränsad hastighet.

en: Enter command
sv: Ange kommando

en: Enter custom command
sv: Ange anpassat kommando

en: Enter directory
sv: Gå in i katalogen

en: Enter filter name
sv: Ange filternamn

en: Enter master password
sv: Ange huvudlösenord

en: Enter name for filterset
sv: Ange namn för filteruppsättning

en: Enter new name for filterset
sv: Ange ett nytt namn för filteruppsättningen

en: Enter password
sv: Ange lösenord

en: Enter selected directory
sv: Gå in i markerad katalog

en: Enter the 2FA code
sv: Ange 2FA-koden

en: Enter the address of the server. To specify the server protocol, prepend the host with the protocol identifier. If no protocol is specified, the default protocol (ftp://) will be used. You can also enter complete URLs in the form protocol://user:pass@host:port here, the values in the other fields will be overwritten then.
    
    Supported protocols are:
    - ftp:// for normal FTP with optional encryption
    - sftp:// for SSH file transfer protocol
    - ftps:// for FTP over TLS (implicit)
    - ftpes:// for FTP over TLS (explicit)
sv: Ange serverns adress. För att ange serverprotokollet, inled värden med protokollidentifieraren. Om inget protokoll anges, kommer standardprotokollet (ftp://) att användas. Du kan även ange fullständiga URL:er i formatet protokoll://användare:lösenord@värd:port här, värdena i de andra fälten kommer då att skrivas över.
    
    Protokoll som stöds:
    - ftp:// för vanlig FTP med frivillig kryptering
    - sftp:// för SSH:s filöverföringsprotokoll
    - ftps:// för FTP över TLS (implicit)
    - ftpes:// för FTP över TLS (explicit)

en: Enter the password for the file '%s'.
    The converted file will be protected with the same password.
sv: Ange lösenordet för filen "%s".
    Den konverterade filen kommer att vara skyddad med samma lösenord.

en: Enter the port on which the server listens. The default for FTP is 21, the default for SFTP is 22.
sv: Ange porten som servern lyssnar på. Standard för FTP är 21, standard för SFTP är 22.

en: Enter username
sv: Ange användarnamn

en: Enter username and password
sv: Ange användarnamn och lösenord

en: Error
sv: Fel

en: Error exporting settings
sv: Fel vid export av instaällningar

en: Error importing
sv: Importfel

en: Error loading queue
sv: Fel vid inläsning av kön

en: Error loading xml file
sv: Fel vid inläsning av XML-fil

en: Error saving queue
sv: Fel vid sparande av kön

en: Error starting program
sv: Fel vid start av programmet

en: Error writing xml file
sv: Fel vid skrivning av XML-fil

en: Error:
sv: Fel:

en: Example: png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open
sv: Exempel: png "c:\program\viewer\viewer.exe" -open

en: Examples
sv: Exempel

en: Exe&cute
sv: &Kör

en: Executable contains no version info, cannot check for updates.
sv: Den körbara filen innehåller ingen versionsinformation, kan därför inte söka efter uppdateringar.

en: Expired!
sv: Löpt ut!

en: Explorer
sv: Utforskare

en: Export &Filters
sv: Exportera &Filter

en: Export &Queue
sv: Exportera &kö

en: Export &Settings
sv: Exportera &inställningar

en: Export settings
sv: Exportera inställningar

en: F&ilter name:
sv: F&ilternamn:

en: FTP - File Transfer Protocol
sv: FTP - Filöverföringsprotokoll

en: FTP - File Transfer Protocol with optional encryption
sv: FTP - Filöverföringsprotokoll med frivillig kryptering

en: FTP - Insecure File Transfer Protocol
sv: FTP - Osäkert Filöverföringsprotokoll

en: FTP Proxy
sv: FTP-proxy

en: FTP URL
sv: FTP-URL

en: FTP uses secondary connections for data transfers. These additional connections can be established in two ways.
sv: FTP använder sekundära anslutningar för dataöverföringar. Dessa extraanslutningar kan etableras på två sätt.

en: FTPES - FTP over explicit TLS
sv: FTPES - FTP över explicit TLS

en: FTPS - FTP over implicit TLS
sv: FTPS - FTP över implicit TLS

en: Failed to change directory
sv: Misslyckades med att byta katalog

en: Failed to change language
sv: Misslyckades med att byta språk

en: Failed to convert command to 8 bit charset
sv: Misslyckades med att konvertera kommandot till 8-bits teckenuppsättning

en: Failed to copy or move sites
sv: Misslyckades med att kopiera eller flytta platserna

en: Failed to create backup copy of xml file
sv: Misslyckades med att skapa en säkerhetskopia av XML-filen

en: Failed to create listening socket for active mode transfer
sv: Misslyckades med att skapa en lyssningssockel för överföring i aktivt läge

en: Failed to get 'My Documents' path
sv: Misslyckades med att erhålla sökvägen till "Mina dokument"

en: Failed to get desktop path
sv: Misslyckades med att erhålla sökvägen till Skrivbordet

en: Failed to get peer address of control connection, connection closed.
sv: Misslyckades med att läsa av andra partens adress för kontrollanslutningen, anslutningen stängd.

en: Failed to get peer address of data connection, connection closed.
sv: Misslyckades med att läsa av andra partens adress för dataanslutningen, anslutningen stängd.

en: Failed to load panels, invalid resource files?
sv: Misslyckades med att läsa in paneler, ogiltiga resursfiler?

en: Failed to load private key: %s
sv: Misslyckades med att läsa in den privata nyckeln: %s

en: Failed to parse returned path.
sv: Misslyckades med att tolka returnerad sökväg.

en: Failed to receive data
sv: Misslyckades med att ta emot data

en: Failed to retrieve directory listing
sv: Misslyckades med att hämta kataloglistning

en: Failed to retrieve the external IP address.
sv: Misslyckades med att läsa av den externa IP-adressen.

en: Failed to send command.
sv: Misslyckades med att skicka kommandot.

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language
sv: Misslyckades med att ställa in språket till %s (%s), använder systemets standardspråk

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language (%s, %s).
sv: Misslyckades med att ställa in språket till %s (%s), använder systemets standardspråk (%s, %s).

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language.
sv: Misslyckades med att ställa in språket till %s (%s), använder systemets standardspråk.

en: Failed to set language to %s, using default system language
sv: Misslyckades med att ställa in språket till %s, använder systemets standardspråk

en: Failed to set language to %s, using default system language (%s, %s).
sv: Misslyckades med att ställa in språket till %s, använder systemets standardspråk (%s, %s).

en: Failed to set language to %s, using default system language.
sv: Misslyckades med att ställa in språket till %s, använder systemets standardspråk.

en: Failed to validate settings
sv: Misslyckades med att validera inställningarna

en: Failed to write xml file
sv: Misslyckades med att skriva XML-fil

en: Failed transfers
sv: Misslyckade överföringar

en: Fall back to active mode
sv: Fall tillbaka till aktivt läge

en: Fil&e:
sv: Fi&l:

en: Fil&es
sv: Fil&er

en: File
sv: Fil

en: File does not contain any importable data.
sv: Filen innehåller ingen importerbar data.

en: File editing
sv: Filredigering

en: File exists
sv: Filen finns

en: File exists action
sv: Åtgärd om filen finns

en: File has changed
sv: Filen har ändrats

en: File lists
sv: Fillistor

en: File not found
sv: Filen hittades inte

en: File search
sv: Filsökning

en: File transfer aborted by user
sv: Filöverföringen avbröts av användaren

en: File transfer aborted by user after transferring %s in %s
sv: Filöverföringen avbröts av användaren efter att ha överfört %s på %s

en: File transfer failed
sv: Filöverföringen misslyckades

en: File transfer failed after transferring %s in %s
sv: Filöverföringen misslyckades efter att ha överfört %s på %s

en: File transfer skipped
sv: Filöverföringen hoppades över

en: File transfer successful
sv: Filöverföringen lyckades

en: File transfer successful, transferred %s in %s
sv: Filöverföringen lyckades, överförde %s på %s

en: File transfers still in progress.
sv: Filöverföringar pågår fortfarande.

en: FileZilla Error
sv: FileZilla-fel

en: FileZilla can now test your configuration to ensure everything is configured properly.
sv: FileZilla kan nu testa din konfiguration för att säkerställa att allt är korrekt konfigurerat.

en: FileZilla is already connected to a server.
sv: FileZilla är redan anslutet till en server.

en: FileZilla needs to be restarted for the language change to take effect.
sv: FileZilla måste startas om för att bytet av språk skall träda i kraft.

en: FileZilla updates
sv: Uppdateringar av FileZilla

en: Filelist status &bars
sv: Fillistornas status&rad

en: Filename
sv: Filnamn

en: Filename cannot be constructed for directory %s and filename %s
sv: Filnamnet kan inte skapas för katalogen %s och filnamnet %s

en: Filename invalid
sv: Filnamnet är ogiltigt

en: Filename unchanged
sv: Filnamnet är oförändrat

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Filenames may not contain any of the following characters: / * ? < > |
sv: Filnamn får inte innehålla något av följande tecken: / * ? < > |

en: Filenames may not contain any of the following characters: / \ : * ? " < > |
sv: Filnamn får inte innehålla något av följande tecken: / \ : * ? " < > |

en: Files currently being edited
sv: Filer som för närvarande redigeras

en: Filesize
sv: Filstorlek

en: Filesize format
sv: Format för filstorlek

en: Filetype
sv: Filtyp

en: Filetype associations
sv: Filtypsassociationer

en: Filter applies to:
sv: Filtret gäller för:

en: Filter invalid characters in filenames
sv: Filtrera felaktiga tecken i filnamn

en: Filter name already exists
sv: Filternamnet finns redan

en: Filter out items matching all of the following
sv: Filtrera ut objekt som matchar alla av följande

en: Filter out items matching any of the following
sv: Filtrera ut objekt som matchar något av följande

en: Filter out items matching none of the following
sv: Filtrera ut objekt som inte matchar något av följande

en: Filter out items matching not all of the following
sv: Filtrera ut objekt som inte matchar alla av följande

en: Filter set already exists
sv: Filteruppsättningen finns redan

en: Filter the directory listings
sv: Filtrera kataloglistningar

en: Filter validation failed
sv: Filtervalideringen misslyckades

en: Find &files
sv: Hitta &filer

en: Find d&irectories
sv: Hitta &kataloger

en: Fingerprint (SHA-1):
sv: Fingeravtryck (SHA-1):

en: Fingerprint (SHA-256):
sv: Fingeravtryck (SHA-256):

en: Firewall and router configuration wizard
sv: Konfigurationsguide för brandvägg och router

en: For more detailed information about what these options do, please run the network configuration wizard.
sv: Kör nätverkskonfigurationsguiden för mer detaljerad information om vad dessa alternativ gör.

en: For reliability you should specify a range of at least 10 ports.
sv: För högre tillförlitlighet bör du ange ett intervall på minst 10 portar.

en: For this session the default settings will be used. Any changes to the settings will not be saved.
sv: För denna session kommer standardinställningarna att användas. Ändringar i inställningarna kommer inte att sparas.

en: Force &UTF-8
sv: Tvinga &UTF-8

en: Force showing &hidden files
sv: Tvinga visning av &dolda filer

en: Force showing hidden files
sv: Tvinga visning av dolda filer

en: Format specifications:
sv: Formatspecifikationer:

en: Format: Extension followed by properly quoted command and arguments.
sv: Format: Filändelsen följd av kommando och argument korrekt angivna med citationstecken.

note: @translator: Two examples: Found new nightly 2014-04-03\n, Found new release 3.9.0.1\n
en: Found new %s %s
sv: Hittade ny %s %s

note: @translator: Placeholders will be filled with dates
en: From %s to %s
sv: Från %s till %s

en: Further documentation
sv: Vidare dokumentation

en: General
sv: Allmänt

en: General SOCKS server failure
sv: Allmänt SOCKS-serverfel

en: Generic proxy
sv: Allmän proxy

en: Get external IP address from the following URL:
sv: Läs av extern IP-adress från följande URL:

en: Getting help
sv: Få hjälp

en: Given filterset name already exists, overwrite filter set?
sv: Angivet namn för filteruppsättning finns redan. Skriv över filteruppsättning?

en: Global bookmarks
sv: Globala bokmärken

en: Green
sv: Grön

en: Group permissions
sv: Grupprättigheter

en: H&igh
sv: H&ög

en: HTTPS - HTTP over TLS
sv: HTTPS - HTTP över TLS

en: Hash:
sv: Hashsumma:

en: Hidden
sv: Dold

en: High
sv: Hög

en: Highest
sv: Högst

en: Highest available port has to be a number between 1024 and 65535.
sv: Högsta tillgängliga porten måste vara ett tal mellan 1024 och 65535.

en: Hold the shift key to toggle the filter state on both sides simultaneously.
sv: Håll Skift-tangenten nedtryckt för att växla filtertillståndet på båda sidorna samtidigt.

en: Homepage:
sv: Webbsida:

en: Host key mismatch
sv: Värdnyckeln stämmer inte

en: Host starts with '[' but no closing bracket found.
sv: Värden börjar med "[" men ingen avslutande hakparentes hittades.

en: Host unreachable
sv: Värden är inte tillgänglig

en: Host:
sv: Värd:

en: Hours,
sv: Timmar,

en: I&SO 8601 (example: 15:47)
sv: IS&O 8601 (exempel: 15:47)

en: IPv6 addresses are not supported with SOCKS4 proxy
sv: IPv6-adresser stöds inte vid användning av SOCKS4-proxy

en: If no data is sent or received during an operation for longer than the specified time, the connection will be closed and FileZilla will try to reconnect.
sv: Om det vid en åtgärd inte skickas eller tas emot någon data under en längre tid än den specificerade, kommer anslutningen att stängas och FileZilla kommer att försöka återansluta.

en: If reporting bugs, please provide logs with "Verbose" logging level.
sv: Tillhandahåll loggar med loggningsnivån "Utförlig" vid felrapportering.

en: If the automatic test at the end of this wizard succeeds, but you cannot transfer files to a particular server, the server might be misconfigured and you should try active mode. You can set the transfer mode on a per-server basis in the Site Manager.
sv: Om det automatiska testet vid slutet av den här guiden lyckas, men du inte kan överföra filer till en specifik server, kan servern vara felkonfigurerad och du bör prova det aktiva läget. Du kan ställa in överföringsläget för varje server i Platshanteraren.

en: If the fallback option is enabled, you will be able to connect to misconfigured servers which reject the selected transfer mode.
sv: Om alternativet för att falla tillbaka är aktiverat kommer du att kunna ansluta till felkonfigurerade servrar som vägrar använda det valda överföringsläget.

en: If the host key change was not expected, please contact the server administrator.
sv: Om bytet av värdnyckel inte var väntat bör du kontakta serveradministratören.

en: If the problem persists, some router and/or firewall keeps blocking FileZilla.
sv: Om problemet kvarstår, är det någon router och/eller brandvägg som hindrar FileZilla.

en: If the problem persists, some router and/or firewall keeps interrupting the connection.
sv: Om problemet kvarstår, är det någon router och/eller brandvägg som avbryter anslutningen.

en: If the size of the logfile reaches the limit, it gets renamed by adding ".1" to the end of the filename (possibly overwriting older logfiles) and a new file gets created.
sv: Om storleken på loggfilen når gränsvärdet, byts dess namn genom att lägga till ".1" i slutet på filnamnet (möjligen skrivs äldre loggfiler över) och en ny fil skapas.

en: If the symlink points to a directory, FileZilla can either delete the symbolic link or remove the contents of the linked directory.
sv: Om den symboliska länken pekar på en katalog, kan FileZilla antingen ta bort den symboliska länken eller ta bort innehållet i katalogen.

en: If this problem persists, please contact your router or firewall manufacturer for a solution.
sv: Om det här problemet kvarstår bör du kontakta tillverkaren av din router eller brandvägg för att hitta en lösning.

en: If this problem stays, please contact your router manufacturer.
sv: Om det här problemet kvarstår bör du kontakta tillverkaren av din router.

en: If using timestamp based comparison, consider two files equal if their timestamp difference does not exceed this threshold.
sv: Om tidsstämpelbaserad jämförelse används, anse två filer som likvärdiga när deras tidsstämplar inte skiljer sig mer än detta tröskelvärde.

en: If you change the language, you need to restart FileZilla.
sv: Om du ändrar språket måste du starta om FileZilla.

en: If you click on test, FileZilla will connect to probe.filezilla-project.org and will perform some simple tests.
sv: Om du klickar på Testa, kommer FileZilla att ansluta till probe.filezilla-project.org och genomföra några enkla tester.

en: If you close FileZilla, your changes will be lost.
sv: Om du stänger FileZilla kommer du att förlora dina ändringar.

en: If you enter the wrong filetypes, those files may get corrupted when transferred.
sv: Om du anger fel filtyper kan dessa filer bli skadade när de överförs.

en: If you get any errors, your configuration is not correct.
sv: Om fel uppstår är din konfiguration inte korrekt.

en: If you have problems to retrieve directory listings or to transfer files, try to change the default transfer mode.
sv: Om du har problem att hämta kataloglistningar eller överföra filer, prova att ändra standardöverföringsläget.

en: If you keep having problems with a specific server, the server itself or a remote router or firewall might be misconfigured. In this case try to toggle passive mode and contact the server administrator for help.
sv: Om du fortfarande har problem med en specifik server kan själva servern eller en router eller brandvägg på vägen vara felkonfigurerad. I det här fallet kan du prova att växla till passivt läge och kontakta serveradministratören för hjälp.

en: If you successfully complete the wizard and the final test succeeds, any firewalls and routers you have should be configured properly.
sv: Om du lyckas slutföra guiden och det sista testet lyckas, bör de brandväggar och routrar som du har vara korrekt konfigurerade.

en: If you use a firewall, make sure FileZilla is allowed to accept connection on all given ports.
sv: Om du använder en brandvägg bör du försäkra dig om att FileZilla tillåts att ta emot anslutningar på alla angivna portar.

en: If you use a router, make sure all these ports are forwarded to the machine you're running FileZilla on.
sv: Om du använder en router bör du försäkra dig om att alla dessa portar är vidarebefordrade till maskinen som du kör FileZilla på.

en: If your router keeps changing the IP address, please contact your router manufacturer.
sv: Om din router fortsätter att ändra IP-adressen bör du kontakta tillverkaren av din router.

en: Import settings
sv: Importinställningar

en: Import successful
sv: Importen lyckades

en: Improperly quoted association.
sv: Associeringen är inte korrekt angiven med citationstecken.

en: In active mode, FileZilla has to listen on a port for data transfers. You have to specify which ports FileZilla will use.
sv: I aktivt läge kommer FileZilla att lyssna på en port för dataöverföringar. Du måste ange vilka portar som FileZilla ska använda.

en: In case you have a router, you will have to forward all available ports, as FileZilla has no influence on the ports your system chooses.
sv: Om du har en router måste du vidarebefordra alla tillgängliga portar eftersom FileZilla inte kan påverka vilka portar som väljs av ditt system.

en: In order to use active mode, FileZilla needs to know your external IP address.
sv: För att kunna använda aktivt läge måste FileZilla känna till din externa IP-adress.

en: In passive mode, which is recommended for most users, FileZilla asks the server for a port and connects to the given port. Not much configuration has to be done for this.
sv: I passivt läge, vilket rekommenderas för de flesta användare, kommer FileZilla att fråga servern efter en port och ansluta till den angivna porten. För detta behöver inte så mycket konfigureras.

en: Incorrect password
sv: Fel lösenord

en: Information about the latest version of FileZilla could not be retrieved. Please try again later.
sv: Information om senaste versionen av FileZilla kunde inte hämtas. Försök igen senare.

en: Initializing TLS...
sv: Initierar TLS...

en: Insecure algorithm!
sv: Osäker algoritm!

en: Insecure server, it does not support FTP over TLS.
sv: Osäker server, den stöder inte FTP över TLS.

en: Interactive
sv: Interaktiv

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Interrupted by user
sv: Avbröts av användaren

en: Invalid Content-Length
sv: Ogiltig Content-Length

en: Invalid HTTP Response
sv: Ogiltigt HTTP-svar

en: Invalid character sequence received, disabling UTF-8. Select UTF-8 option in site manager to force UTF-8.
sv: Ogiltig teckensekvens togs emot, inaktiverar UTF-8. Välj UTF-8-alternativet i Platshanteraren för att tvinga UTF-8.

en: Invalid chunk size
sv: Ogiltig chunk-storlek

en: Invalid data received
sv: Ogiltigt data togs emot

en: Invalid date
sv: Ogiltigt datum

en: Invalid filename
sv: Ogiltigt filnamn

en: Invalid hash: %s
sv: Ogiltig hash: %s

en: Invalid host, after closing bracket only colon and port may follow.
sv: Ogiltig värd, efter avslutande hakparentes får bara kolon och port följa.

en: Invalid hostname: %s
sv: Ogiltigt värdnamn: %s

en: Invalid input
sv: Ogiltig inmatning

en: Invalid line
sv: Ogiltig rad

en: Invalid path
sv: Ogiltig sökväg

en: Invalid port given. The port has to be a value from 1 to 65535.
sv: Ogiltig port angiven. Porten måste vara ett värde från 1 till 65535.

en: Invalid protocol specified. Valid protocols are:
    ftp:// for normal FTP with optional encryption,
    sftp:// for SSH file transfer protocol,
    ftps:// for FTP over TLS (implicit) and
    ftpes:// for FTP over TLS (explicit).
sv: Ogiltigt protokoll angivet. Giltiga protokoll är:
    ftp:// för vanlig FTP med frivillig kryptering,
    sftp:// för SSH:s filöverföringsprotokoll,
    ftps:// för FTP över TLS (implicit) och
    ftpes:// för FTP över TLS (explicit).

en: Invalid proxy host, after closing bracket only colon and port may follow.
sv: Ogiltig proxyvärd, efter avslutande hakparentes får bara kolon och port följa.

en: Invalid regular expression
sv: Ogiltigt reguljärt uttryck

en: Invalid response code
sv: Ogiltig svarskod

en: Invalid search conditions: %s
sv: Ogiltiga sökvillkor: %s

en: Invalid site path
sv: Ogiltig sökväg för platsen

en: Invalid size in condition
sv: Ogiltig storlek i villkor

en: Invalid username given.
sv: Ogiltigt användarnamn angivet.

en: Invert Filter
sv: Invertera filter

en: Jurisdiction country:
sv: Rättskipningsland:

en: Jurisdiction locality:
sv: Rättskipningsplats:

en: Jurisdiction state or province:
sv: Rättskipningsstat eller provins:

en: Keep directories on top
sv: Lista kataloger överst

en: Keep in mind that not all servers support this feature and may return incorrect listings if this option is enabled. Although FileZilla performs some tests to check if the server supports this feature, the test may fail.
sv: Tänk på att inte alla servrar stöder den här funktionen och att de kan svara med felaktiga listningar om det här alternativet är aktiverat. Även om FileZilla genomför vissa tester för att kontrollera om servern stöder den här funktionen, kan testet misslyckas.

en: Key exchange
sv: Nyckelutbyte

en: Key exchange:
sv: Nyckelutbyte:

en: Key file
sv: Nyckelfil

en: L&owest
sv: &Lägst

en: Language
sv: Språk

en: Language changed
sv: Språket har ändrats

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: Limit for concurrent &downloads:
sv: Gräns för samtidiga &hämtningar:

en: Limit for concurrent &uploads:
sv: Gräns för samtidiga &sändningar:

en: Limit local ports
sv: Begränsa lokala portar

en: Limit size of logfile
sv: Begränsa loggfilens storlek

en: Limit:
sv: Gräns:

en: Line length exceeded
sv: Radlängd överstigen

en: Linked against
sv: Länkad mot

en: Listen socket closed
sv: Lyssningssockel stängd

en: Listing:
sv: Listning:

en: Lo&west available port:
sv: &Lägsta tillgängliga port:

en: Local
sv: Lokal

en: Local file
sv: Lokal fil

en: Local file does not exist.
sv: Den lokala filen finns inte.

en: Local file is %s
sv: Lokal fil är %s

en: Local file is a directory instead of a regular file.
sv: Den lokala filen är en katalog istället för en vanlig fil.

en: Local file is not a valid filename.
sv: Den lokala filen har inget giltigt filnamn.

en: Local file search
sv: Lokal filsökning

en: Local filters:
sv: Lokala filter:

en: Local path handling:
sv: Hantering av lokal sökväg:

en: Local results:
sv: Lokala resultat:

en: Local site:
sv: Lokal plats:

en: Locality:
sv: Plats:

en: Log file
sv: Loggfil

en: Logged in
sv: Inloggad

en: Logging
sv: Loggning

en: Login data contains non-ASCII characters and server might not be UTF-8 aware. Cannot fall back to local charset since using proxy.
sv: Inloggningsdata innehåller icke-ASCII-tecken och det är inte säkert att servern kan hantera UTF-8. Kan inte falla tillbaka på lokal teckenuppsättning eftersom proxy används.

en: Login data contains non-ASCII characters and server might not be UTF-8 aware. Trying local charset.
sv: Inloggningsdata innehåller icke-ASCII-tecken och det är inte säkert att servern kan hantera UTF-8. Provar lokal teckenuppsättning.

en: Logontype has to be either 'ask' or 'interactive' (without the quotes).
sv: Inloggningstyp måste antingen vara "ask" eller "interactive" (utan citationstecken).

en: Logontype, can only be used together with FTP URL. Argument has to be either '%s' or '%s'
sv: Inloggningstyp, kan bara användas tillsammans med en URL för FTP. Argumentet måste antingen vara "%s" eller "%s"

en: Low
sv: Låg

en: Lowest
sv: Lägst

en: Lowest available port has to be a number between 1024 and 65535.
sv: Lägsta tillgängliga port måste vara ett tal mellan 1024 och 65535.

en: Make sure the file can be accessed and is a well-formed XML document.
sv: Försäkra dig om att filen är åtkomlig och att den är ett välformat XML-dokument.

en: Malformed chunk data: %s
sv: Felaktig chunk-data: %s

en: Manual transfer
sv: Manuell överföring

en: Master &Password:
sv: &Huvudlösenord:

en: Master password:
sv: Huvudlösenord:

en: Match all of the following
sv: Matcha alla av följande

en: Match any of the following
sv: Matcha något av följande

en: Match none of the following
sv: Matcha inget av följande

en: Match not all of the following
sv: Matcha inte alla av följande

en: Maximum simultaneous &transfers:
sv: Maximalt antal samtidiga ö&verföringar:

en: Message log
sv: Meddelandelogg

en: Minutes
sv: Minuter

en: Move &down
sv: Flytta &ner

en: Move &up
sv: Flytta &upp

en: My Computer
sv: Den här Datorn

en: My Documents
sv: Mina Dokument

en: My Sites
sv: Mina platser

en: N/a
sv: Inte tillgänglig

en: Name
sv: Namn

en: Name already exists
sv: Namnet finns redan

en: Name of bookmark already exists.
sv: Ett bokmärke med det namnet finns redan.

en: Name:
sv: Namn:

en: Natural sort
sv: Naturlig sortering

en: Need to enter filter name
sv: Du måste ange ett filternamn

en: Need to enter valid local path
sv: Du måste ange en giltig lokal sökväg

en: Need to enter valid remote path
sv: Du måste ange en giltig fjärrsökväg

en: Need to specify a character encoding
sv: Du måste ange en teckenkodning

en: Network unreachable
sv: Nätverket är inte tillgängligt

en: Never
sv: Aldrig

en: New &folder
sv: Ny &mapp

en: New &tab
sv: Ny &flik

en: New Book&mark
sv: Nytt Bok&märke

en: New bookmark
sv: Nytt bokmärke

en: New directory
sv: Ny katalog

en: New features and improvements in %s
sv: Nya funktioner och förbättringar i %s

en: New filter
sv: Nytt filter

en: New folder
sv: Ny katalog

en: New site
sv: Ny plats

en: Next to the transfer queue
sv: Bredvid överföringskön

en: No
sv: Nej

en: No category to export selected
sv: Ingen kategori att exportera

en: No code given.
sv: Ingen kod har angetts.

en: No command given, aborting.
sv: Inget kommando gavs, avbryter.

en: No external IP address set, trying default.
sv: Ingen extern IP-adress inställd, provar standard.

en: No files are currently being edited.
sv: Inga filer redigeras för närvarande.

en: No filter name given
sv: Inget filternamn angivet

en: No host given, please enter a host.
sv: Ingen värd angiven, ange en värd.

en: No images available
sv: Inga bilder tillgängliga

en: No name for the filterset given.
sv: Inget namn för filteruppsättning angivet.

en: No program associated with filetype
sv: Inget program är associerat med filtypen

en: No program has been associated to edit files with the extension '%s'.
sv: Inget program har associerats för att redigera filer med ändelsen "%s".

en: No search results
sv: Inga sökresultat

en: No sites available
sv: Inga platser tillgängliga

en: No supported SOCKS5 auth method
sv: Ingen autentiseringsmetod för SOCKS5 stöds

en: No username given.
sv: Inget användarnamn angivet.

en: None
sv: Ingen

en: None selected yet
sv: Ingenting markerat ännu

en: Not all items could be requeued for transfer.
sv: Alla poster kunde inte återplaceras i kö för överföring.

en: Not connected
sv: Inte ansluten

en: Not connected to any server
sv: Inte ansluten till någon server

en: Not connected to any server.
sv: Inte ansluten till någon server.

en: Not connected.
sv: Inte ansluten.

en: Not yet valid!
sv: Ännu inte giltig!

en: Note that this feature is only supported using the FTP protocol.
sv: Observera att den här funktionen endast stöds med FTP-protokollet.

en: Note: Using a generic proxy forces passive mode on FTP connections.
sv: Observera: Att använda en allmän proxy påtvingar passivt läge för FTP-anslutningar.

en: Number of decimal places:
sv: Antal decimaler:

en: Number of retries has to be between 0 and 99.
sv: Antal försök måste vara mellan 0 och 99.

en: OS version:
sv: OS-version:

en: On the following pages, the selected transfer mode will be configured, as well as the fallback mode if enabled.
sv: På följande sidor kommer det valda överföringsläget att konfigureras, såväl som läget att falla tillbaka på om det är aktiverat.

en: Once
sv: En gång

en: Once a day
sv: En gång om dagen

en: Once a week
sv: En gång i veckan

en: Only use plain FTP (insecure)
sv: Använd bara enkel FTP (osäkert)

en: Op&en file
sv: Öpp&na fil

en: Open directory in system's file manager
sv: Öppna katalogen i systemets filhanterare

en: Open the Site Manager
sv: Öppna Platshanteraren

en: Open the Site Manager.
sv: Öppna Platshanteraren.

en: Open the Site Manager. Right-click for a list of sites.
sv: Öppna Platshanteraren. Högerklicka för en lista av platser.

en: Open the file.
sv: Öppna filen.

en: Open the settings dialog of FileZilla
sv: Öppna Inställningsdialogen för FileZilla

en: Opened as:
sv: Öppnad som:

en: Opening failed
sv: Öppnandet misslyckades

en: Opens a new tab
sv: Öppnar en ny flik

en: Opens the Site Manager
sv: Öppnar Platshanteraren

en: Opens the directory listing filter dialog. Right-click to toggle filters.
sv: Öppnar dialogrutan för filtrering av kataloglistning. Högerklicka för att aktivera/inaktivera filtrena.

en: Operating System:
sv: Operativsystem:

en: Options
sv: Alternativ

en: Options:
sv: Alternativ:

en: Organization:
sv: Organisation:

en: Other SFTP options
sv: Andra SFTP-alternativ

en: Other:
sv: Övrigt:

en: Overview
sv: Översikt

en: Overwrite &if source newer
sv: Skriv över om källan är &nyare

en: Overwrite file
sv: Skriv över filen

en: Overwrite file if size differs
sv: Skriv över filen om storleken skiljer sig

en: Overwrite file if size differs or source file is newer
sv: Skriv över filen om storleken skiljer sig eller källfilen är nyare

en: Overwrite file if source file newer
sv: Skriv över filen om källfilen är nyare

en: Overwrite if &different size
sv: Skriv över om storleken &skiljer sig

en: Overwrite if different si&ze or source newer
sv: Skriv över om storle&ken skiljer sig eller källan är nyare

en: Own build type: %s
sv: Egen byggtyp: %s

en: Owner permissions
sv: Ägarrättigheter

en: Owner/Group
sv: Ägare/Grupp

en: P&revent system from entering idle sleep during transfers and other operations
sv: H&indra systemet från att försättas i vänteläge under överföringar och andra aktiviteter

en: P&roxy host:
sv: Proxy&värd:

en: PORT command tainted by router or firewall.
sv: PORT-kommandot påverkat av en router eller brandvägg.

en: Pa&ssive (recommended)
sv: Pa&ssivt läge (rekommenderas)

en: Parameter not a valid URL
sv: Parametern är ingen giltig URL

en: Parsing %d bytes of version information.
sv: Tolkar %d byte versionsinformation.

en: Pass&word:
sv: Lösen&ord:

en: Passive (recommended)
sv: Passivt läge (rekommenderas)

en: Passive mode
sv: Passivt läge

en: Passive mode has been set as default transfer mode.
sv: Passivt läge har ställts in som standardöverföringsläge.

en: Password required
sv: Lösenord krävs

en: Passwords
sv: Lösenord

en: Path
sv: Sökväg

en: Path cannot be constructed for directory %s and subdir %s
sv: Sökvägen kan inte skapas för katalogen %s och underkatalogen %s

en: Path not found:
sv: Sökvägen hittades inte:

en: Paths
sv: Sökvägar

en: Pending removal
sv: Borttagning pågår

en: Permission
sv: Rättighet

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Platform:
sv: Plattform:

en: Please check on https://filezilla-project.org/probe.php that the server is running and carefully check your settings again.
sv: Kontrollera på https://filezilla-project.org/probe.php att servern kör och kontrollera noga dina inställningar igen.

en: Please configure any firewalls and routers so that FileZilla can establish outgoing connection to arbitrary ports.
sv: Konfigurera eventuella brandväggar och routrar så att FileZilla kan etablera utgående anslutningar till godtyckliga portar.

en: Please disable settings like 'DMZ mode' or 'Game mode' on your router.
sv: Inaktivera inställningar som "DMZ mode" eller "Game mode" på din router.

en: Please ensure you have a stable internet connection and carefully check your settings again.
sv: Försäkra dig om att du har en stabil internetanslutning och kontrollera noga dina inställningar igen.

en: Please enter a custom date format.
sv: Ange ett anpassat datumformat.

en: Please enter a custom time format.
sv: Ange ett anpassat tidsformat.

en: Please enter a date of the form YYYY-MM-DD such as for example 2010-07-18.
sv: Ange ett datum på formen ÅÅÅÅ-MM-DD såsom till exempel 2010-07-18.

en: Please enter a download speed limit greater or equal to 0 %s/s.
sv: Ange en hastighetsgräns större eller lika med 0 %s/s för hämtningar.

en: Please enter a name for the new filter.
sv: Ange ett namn för det nya filtret.

en: Please enter a new name for the copied filter.
sv: Ange ett nytt namn för det kopierade filtret.

en: Please enter a new name for the filter set "%s"
sv: Ange ett nytt namn för filteruppsättningen "%s"

en: Please enter a new name for the filter.
sv: Ange ett nytt namn för filtret.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent downloads.
sv: Ange en siffra mellan 0 och 10 för antalet samtidiga hämtningar.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent uploads.
sv: Ange en siffra mellan 0 och 10 för antalet samtidiga sändningar.

en: Please enter a number between 1 and 10 for the number of concurrent transfers.
sv: Ange en siffra mellan 0 och 10 för antalet samtidiga överföringar.

en: Please enter a password for this server:
sv: Ange ett lösenord för denna server:

en: Please enter a timeout between 10 and 9999 seconds or 0 to disable timeouts.
sv: Ange en tidsgräns mellan 10 och 9999 sekunder eller 0 för att inaktivera tidsgränser.

en: Please enter a unique name for this filter set
sv: Ange ett unikt namn för den här filteruppsättningen

en: Please enter a username for this server:
sv: Ange ett användarnamn för den här servern:

en: Please enter a valid portrange.
sv: Ange ett giltigt portintervall.

en: Please enter an URL where to get your external address from
sv: Ange en URL från vilken man kan läsa av din externa IP-adress

en: Please enter an upload speed limit greater or equal to 0 %s/s.
sv: Ange en hastighetsgräns större eller lika med 0 %s/s för sändningar.

en: Please enter raw FTP command.
    Using raw ftp commands will clear the directory cache.
sv: Ange ett rått FTP-kommando.
    Användandet av råa FTP-kommandon kommer att tömma katalogcachen.

en: Please enter the complete path of a program and its arguments. This command will be executed when the queue has finished processing.
    E.g. c:\somePath\file.exe under MS Windows or /somePath/file under Unix.
    You need to properly quote commands and their arguments if they contain spaces.
sv: Ange komplett sökväg för ett program och dess argument. Kommandot kommer att köras när kön har behandlats färdigt.
    T.ex. c:\somePath\file.exe i MS Windows eller /somePath/file i Unix.
    Du måste ange kommandon och dess argument korrekt med citationstecken om de innehåller blanksteg.

en: Please enter the name of the directory which should be created:
sv: Ange namnet på katalogen som skall skapas:

en: Please enter the name of the file which should be created:
sv: Ange namnet på filen som skall skapas:

en: Please enter username and password for this server:
sv: Ange användarnamn och lösenord för den här servern:

en: Please enter your current master password to change the password settings.
sv: Ange ditt nuvarande huvudlösenord för att ändra lösenordsinställningarna.

en: Please enter your external IP address
sv: Ange din externa IP-adress

en: Please enter your external IP address on the active mode page of this wizard. In case you have a dynamic address or don't know your external address, use the external resolver option.
sv: Ange din externa IP-adress på sidan för aktivt läge i den här guiden. I det fall du har en dynamisk adress eller inte känner till din externa adress kan du använda alternativet för externt uppslag.

en: Please enter your master password to decrypt the password for this server:
sv: Ange huvudlösenordet för att dekryptera lösenordet för denna server:

en: Please follow the instructions carefully, as wrong configuration will prevent successful FTP connections.
sv: Följ instruktionerna noga då en felaktig konfiguration kommer att förhindra lyckade FTP-ansluningar.

en: Please make sure FileZilla is allowed to establish outgoing connections and make sure you typed the address of the address resolver correctly.
sv: Försäkra dig om att FileZilla tillåts etablera utgående anslutningar och att du har angivit adressen till adressuppslagningstjänsten korrekt.

en: Please make sure the requested locale is installed on your system.
sv: Försäkra dig om att önskad språkkonvention är installerad på ditt system.

en: Please make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'.
sv: Försäkra dig om att din router har den senaste fasta programvaran installerad. Kontrollera även att den är korrekt konfigurerad. Du måste manuellt ställa in "port forwarding". Kom ihåg att inte köra din router i ett så kallat "DMZ mode" eller "Game mode".

en: Please note that FileZilla has no influence on the port the server chooses. So the server might choose a port which your firewall thinks is only used by trojans or other malware. This might raise a false alarm you can safely discard.
sv: Observera att FileZilla inte kan påverka serverns val av port. Så servern kan välja en port som din brandvägg tror endast används av trojaner och andra skadliga program. Det här kan ge upphov till ett falsklarm som du tryggt kan ignorera.

en: Please note that preserving timestamps on uploads on FTP, FTPS and FTPES servers only works if they support the MFMT command.
sv: Observera att bevarande av tidsstämplar vid sändningar till FTP-, FTPS- och FTPES-servrar endast fungerar om de stöder kommandot MFMT.

en: Please note that some servers might ban you if you try to reconnect too often or in too short intervals.
sv: Observera att vissa servrar kan bannlysa dig om du försöker återansluta för ofta eller med för korta intervall.

en: Please run this wizard again should you change your network environment or in case you suddenly encounter problems with servers that did work previously.
sv: Kör den här guiden igen om du gör ändringar i din nätverksutrustning eller om du plötsligt upplever problem med servrar som tidigare har fungerat.

en: Please select an action:
sv: Välj en åtgärd:

en: Please select the categories you would like to import.
sv: Välj kategori att importera.

en: Please select the default transfer mode you would like to use.
sv: Välj det överföringsläge du vill använda som standard.

en: Please select the new attributes for the directory "%s".
sv: Välj de nya attributen för katalogen "%s".

en: Please select the new attributes for the file "%s".
sv: Välj de nya attributen för filen "%s".

en: Please select the new attributes for the selected directories.
sv: Välj de nya attributen för de markerade katalogerna.

en: Please select the new attributes for the selected files and directories.
sv: Välj de nya attributen för de markerade filerna och katalogerna.

en: Please select the new attributes for the selected files.
sv: Välj de nya attributen för de markerade filerna.

en: Please update your firewall and make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'. Things like protocol inspection or protocol specific 'fixups' have to be disabled
sv: Uppdatera din brandvägg och försäkra dig om att din router har den senaste fasta programvaran installerad. Kontrollera även att din router är korrekt konfigurerad. Du måste manuellt ställa in "port forwarding". Kom ihåg att inte köra din router i ett så kallat "DMZ mode" eller "Game mode". Sådant som protokollinspektion eller protokollspecifika "fixar" måste vara inaktiverat

en: Postal code:
sv: Postnummer:

en: Pre&allocate space before downloading
sv: För&allokera utrymme före hämtning

en: Preallocation
sv: Förallokering

en: Predefined Sites
sv: Fördefinierade platser

en: Preserving file timestamps
sv: Bevarar tidsstämplar för filer

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Print diagnostic information related to startup of FileZilla
sv: Skriv ut diagnostisk information relaterad till uppstart av FileZilla

en: Print version information to stdout and exit
sv: Skriv versionsinformation till stdout och avsluta

en: Prioritize directories (default)
sv: Prioritera kataloger (standard)

en: Priority
sv: Prioritet

en: Privacy policy: Only your version of FileZilla, your used operating system and your CPU architecture will be submitted to the server.
sv: Integritetspolicy: Bara din version av FileZilla, det operativsystem du använder och din CPU-arkitektur kommer att skickas till servern.

en: Private &keys:
sv: Privata &nycklar:

en: Pro&tocol:
sv: Pro&tokoll:

en: Pro&xy password:
sv: Proxy&lösenord:

en: Process &Queue
sv: Behandla &kön

note: @translator: Example: Processed 5 files in 1 directory
en: Processed %s in %s.
sv: Behandlade %s i %s.

en: Profile
sv: Profil

en: Protocol:
sv: Protokoll:

en: Proxy &port:
sv: Proxy&port:

en: Proxy &user:
sv: Proxya&nvändare:

en: Proxy authentication failed
sv: Proxyns autentisering misslyckades

en: Proxy handshake failed: %s
sv: Proxyhandskakningen misslyckades: %s

en: Proxy host starts with '[' but no closing bracket found.
sv: Proxyvärden börjar med "[" men ingen avslutande hakparentes hittades.

en: Proxy reply: %s
sv: Proxysvar: %s

en: Proxy request failed. Reply from proxy: %s
sv: Proxyns begäran misslyckades. Svar från proxyn: %s

en: Proxy request failed: %s
sv: Proxyns begäran misslyckades: %s

en: Proxy request failed: Unknown address type in CONNECT reply
sv: Proxyns begäran misslyckades: Okänd adresstyp i svaret från CONNECT

en: Proxy set but proxy host or port invalid
sv: Proxyn är inställd men proxyns värd eller port är ogiltig

en: Public Key Authentication
sv: Autentisering av publik nyckel

en: Public key algorithm:
sv: Publik nyckel-algoritm:

en: Public permissions
sv: Publika rättigheter

en: Queue has been fully processed
sv: Hela kön har behandlats

en: Queue: %s MiB
sv: Kö: %s MiB

en: Queue: %s%s
sv: Kö: %s%s

en: Queue: empty
sv: Kö: tom

en: Queued files
sv: Filer i kö

en: Queueing:
sv: Köar:

en: Quick Search:
sv: Snabbsökning:

en: R&eboot system once
sv: S&tarta om systemet en gång

en: R&emote directory tree
sv: F&järrkatalogträd

en: R&eset and requeue selected files
sv: Åt&erställ och lägg markerade filer i kö på nytt

en: Raw FTP command
sv: Rått FTP-kommando

en: Re&ad
sv: &Läs

en: Re&fresh
sv: &Uppdatera

en: Re&name
sv: &Byt namn

en: Re-run the wizard and carefully check your settings and configure all routers and firewalls accordingly.
sv: Kör guiden igen och kontrollera noggrant dina inställningar och konfigurera alla routrar och brandväggar i enlighet med dessa.

en: Rea&d
sv: Lä&s

en: Read-only
sv: Skrivskyddad

en: Really cancel current operation?
sv: Vill du verkligen avbryta aktuell åtgärd?

en: Really delete %d directory with its contents from the server? | Really delete %d directories with their contents from the server?
sv[0]: Vill du verkligen ta bort %d katalog och dess innehåll från servern?
sv[1]: Vill du verkligen ta bort %d kataloger och deras innehåll från servern?

en: Really delete %d file from the server? | Really delete %d files from the server?
sv[0]: Vill du verkligen ta bort %d fil från servern?
sv[1]: Vill du verkligen ta bort %d filer från servern?

en: Really delete %s and %s from the server?
sv: Vill du verkligen ta bort %s och %s från servern?

en: Really delete all selected files and/or directories from the server?
sv: Vill du verkligen ta bort alla markerade filer och/eller kataloger från servern?

en: Really delete all selected files and/or directories from your computer?
sv: Vill du verkligen ta bort alla markerade filer och/eller kataloger från din dator?

en: Reason
sv: Orsak

en: Reboot now
sv: Starta om nu

en: Rec&urse into subdirectories
sv: &Upprepa i underkataloger

en: Received a directory listing which appears to be encoded in EBCDIC.
sv: Mottog en kataloglistning som verkar vara kodad i EBCDIC.

en: Received a line exceeding 10000 characters, aborting.
sv: Mottog en rad som överskred 10000 tecken, avbryter.

en: Received data tainted
sv: Mottagen data är påverkad

en: Received invalid character in version information
sv: Mottog felaktigt tecken i versionsinformationen

en: Reconnect information cannot be cleared while connected to a server.
    If you continue, your connection will be disconnected.
sv: Återanslutningsinformation kan inte tömmas när du är ansluten till en
    server. Om du fortsätter kommer din anslutning av kopplas från.

en: Reconnection settings
sv: Inställningar för återanslutning

en: Reconnects to the last used server
sv: Återansluter till senaste använda servern

en: Recursively adding files to queue.
sv: Lägger till filer i kön rekursivt.

en: Recursively changing permissions.
sv: Ändrar rättigheter rekursivt.

en: Recursively deleting files and directories.
sv: Tar bort filer och kataloger rekursivt.

en: Red
sv: Röd

en: Redirection to invalid or unsupported URI: %s
sv: Omdirigering till ogiltig URI eller URI som inte stöds: %s

en: Redirection to invalid or unsupported address: %s
sv: Omdirigering till ogiltig adress eller adress som inte stöds: %s

en: Refresh the file and folder lists
sv: Uppdatera fil- och kataloglistor

en: Remember passwords?
sv: Kom ihåg lösenord?

en: Remote
sv: Fjärran

en: Remote file
sv: Fjärrfil

en: Remote file search
sv: Fjärrfilsökning

en: Remote filters:
sv: Fjärrfilter:

en: Remote path
sv: Fjärrsökväg

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path and is supported by the current site's servertype (%s).
sv: Fjärrsökvägen kan inte tolkas. Försäkra dig om att det är en giltig absolut sökväg och att den stöds av den aktuella platsens servertyp (%s).

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path and is supported by the servertype (%s) selected on the parent site.
sv: Fjärrsökvägen kan inte tolkas. Försäkra dig om att det är en giltig absolut sökväg och att den stöds av den valda servertypen (%s).

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path.
sv: Fjärrsökvägen kan inte tolkas. Försäkra dig om att det är en giltig absolut sökväg.

en: Remote path could not be parsed.
sv: Fjärrsökvägen kunde inte tolkas.

en: Remote path handling:
sv: Hantering av fjärrsökväg:

en: Remote path:
sv: Fjärrsökväg:

en: Remote site:
sv: Fjärrplats:

en: Remove &all
sv: &Ta bort alla

en: Remove &selected
sv: Ta bort &markerade

en: Rename file
sv: Byt namn på fil

en: Rename selected directory
sv: Byt namn på markerad katalog

en: Rename selected files and directories
sv: Byt namn på markerade filer och kataloger

en: Renaming '%s' to '%s'
sv: Byter namn på "%s" till "%s"

en: Repeat password:
sv: Upprepa lösenord:

en: Reporting bugs and feature requests
sv: Rapportera fel och efterfråga funktioner

en: Request failed - client is not running identd (or not reachable from server)
sv: Begäran misslyckades - klienten kör inte identd (eller är den inte åtkomlig från servern)

en: Request failed - client's identd could not confirm the user ID string
sv: Begäran misslyckades - klientens identd kunde inte bekräfta användar-ID:t

en: Request rejected or failed
sv: Begäran vägrades eller misslyckades

en: Require explicit FTP over TLS
sv: Kräv explicit FTP över TLS

en: Require implicit FTP over TLS
sv: Kräv implicit FTP över TLS

en: Reset and requeue &all
sv: &Återställ och lägg alla filer i kö på nytt

en: Resolving address of %s
sv: Slår upp adressen för %s

en: Response:
sv: Svar:

en: Results:
sv: Resultat:

en: Resume file transfer
sv: Återuppta filöverföringen

en: Resuming ASCII files can cause problems if server uses a different line ending format than the client.
sv: Återupptagning av ASCII-filer kan skapa problem om servern använder ett annat radslutsformat än klienten.

en: Retrieving directory listing of "%s"...
sv: Hämtar kataloglistning för "%s"...

en: Retrieving directory listing...
sv: Hämtar kataloglistning...

en: Retrieving external IP address from %s
sv: Hämtar extern IP-adress från %s

en: Root certificate
sv: Rotcertifikat

en: S&how files currently being edited...
sv: V&isa filer som redigeras för närvarande...

en: S&how the Site Manager on startup
sv: Visa Plats&hanteraren vid start

en: S&hutdown system once
sv: S&täng av systemet en gång

en: S&tart normally
sv: S&tarta normalt

en: S&top
sv: S&toppa

en: S&uspend system once
sv: F&örsätt systemet i vänteläge en gång

en: S&ynchronized browsing
sv: S&ynkroniserad bläddring

en: SFTP support
sv: Stöd för SFTP

en: SOCKS4 proxy will connect to: %s
sv: SOCKS4-proxyn kommer ansluta till: %s

en: SOCKS5 does not support usernames or passwords longer than 255 characters.
sv: SOCKS5 stöder inte användarnamn och lösenord som är längre än 255 tecken.

en: Sa&ve passwords protected by a master password
sv: Sp&ara lösenord som skyddas av ett huvudlösenord

en: Sav&e passwords
sv: Sp&ara lösenord

en: Save settings?
sv: Spara inställningarna?

en: Saving of password has been disabled by your system administrator.
sv: Sparande av lösenord har inaktiverats av din systemadministratör.

en: Saving of passwords has been disabled by you.
sv: Sparande av lösenord har inaktiverats av dig.

en: Scale factor:
sv: Skalningsfaktor:

en: Search &conditions:
sv: Sök&villkor:

en: Search &directory:
sv: Sök i &katalogen:

en: Search for files recursively.
sv: Sök rekursivt efter filer.

en: Search result
sv: Sökresultat

en: Search server for files
sv: Sök efter filer på servern

en: Search sites
sv: Sök webbplatser

en: Search type:
sv: Typ av sökning:

en: Security information
sv: Säkerhetsinformation

en: See also: https://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration
sv: Se även: https://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration

en: Sele&ct server
sv: Väl&j server

en: Select &page:
sv: Välj &sida:

en: Select Theme
sv: Välj tema

en: Select default action to perform if target file of a transfer already exists.
sv: Välj standardåtgärd att utföra om målfilen för en överföring redan finns.

en: Select default editor
sv: Välj standardredigerare

en: Select default file exists action if the target file already exists. This selection is valid only for the current session.
sv: Välj standardåtgärd om målfilen redan finns. Det här valet är endast giltigt för den aktuella sessionen.

en: Select default file exists action only for the currently selected files in the queue.
sv: Välj standardåtgärd om filen redan finns (gäller bara för de för närvarande markerade filerna i kön).

en: Select file containing private key
sv: Välj filen som innehåller den privata nyckeln

en: Select file for exported data
sv: Välj fil för exporterad data

en: Select file for exported filters
sv: Välj fil för exporterade filter

en: Select file for exported queue
sv: Välj fil för exporterad kö

en: Select file for exported settings
sv: Välj fil för exporterade inställningar

en: Select file for exported sites
sv: Välj fil för exporterade platser

en: Select file to import settings from
sv: Välj fil att importera inställningar från

en: Select file to upload
sv: Välj fil att skicka

en: Select filename for converted key file
sv: Välj filnamn för den konverterade nyckelfilen

en: Select how these files should be opened.
sv: Välj hur dessa filer skall öppnas.

en: Select target download directory
sv: Välj katalog att hämta till

en: Select target filename
sv: Välj målfilens namn

en: Select the categories to export:
sv: Välj kategorier att exportera:

en: Select the private data you would like to delete.
sv: Välj känslig data som du vill rensa ut.

en: Selected %d directory with its contents for transfer. | Selected %d directories with their contents for transfer.
sv[0]: %d katalog med innehåll är markerad för överföring.
sv[1]: %d kataloger med innehåll är markerade för överföring.

en: Selected %d directory. | Selected %d directories.
sv[0]: %d katalog markerad.
sv[1]: %d kataloger markerade.

en: Selected %d file for transfer. | Selected %d files for transfer.
sv[0]: %d fil är markerad för överföring.
sv[1]: %d filer är markerade för överföring.

en: Selected %d file. Total size: %s | Selected %d files. Total size: %s
sv[0]: %d fil är markerad. Total storlek: %s
sv[1]: %d filer är markerade. Total storlek: %s

en: Selected %d file. Total size: At least %s | Selected %d files. Total size: At least %s
sv[0]: %d fil är markerad. Total storlek: Minst %s
sv[1]: %d filer är markerade. Total storlek: Minst %s

en: Selected %s and %s for transfer.
sv: %s och %s är markerade för överföring.

en: Selected %s and %s. Total size: %s
sv: %s och %s är markerade. Total storlek: %s

en: Selected %s and %s. Total size: At least %s
sv: %s och %s är markerade. Total storlek: Minst %s

en: Selected editor does not exist.
sv: Vald redigerare finns inte.

en: Selected file already being edited
sv: Vald fil redigeras redan

en: Selected file is already loaded
sv: Vald fil är redan inläst

en: Selected file is already opened
sv: Vald fil är redan öppnad

en: Selected file is still being edited
sv: Vald fil redigeras fortfarande

en: Selected filter only works for local files.
sv: Det valda filtret fungerar bara för lokala filer.

en: Selected global bookmark and current server use a different server type.
    Use site-specific bookmarks for this server.
sv: Det valda globala bokmärket och den aktuella servern använder olika servertyper.
    Använd platsspecifika bokmärken för denna server.

en: Selected port usually in use by a different protocol.
sv: Varning: Vald port används ofta av ett annat protokoll.

en: Send FTP &keep-alive commands
sv: Skicka &keep-alive kommandon för FTP

en: Send custom command to the server otherwise not available
sv: Skicka anpassat kommando till servern annars inte tillgänglig

en: Sending keep-alive command
sv: Skickar keep-alive kommando

en: Serial number:
sv: Serienummer:

en: Server &type:
sv: Server-&typ:

en: Server does not support non-ASCII characters.
sv: Servern stöder inte icke-ASCII-tecken.

en: Server does not support resume of files > %d GB.
sv: Servern stöder inte återupptagande av filer > %d GB.

en: Server does not support resume of files > %d GB. End transfer since file sizes match.
sv: Servern stöder inte återupptagande av filer > %d GB. Avsluta överföringen eftersom filerna är lika stora.

en: Server does not support resume of files > 2GB.
sv: Servern stöder inte återupptagande av filer > 2 GB.

en: Server does not support resume of files > 4GB.
sv: Servern stöder inte återupptagande av filer > 4 GB.

en: Server may not support resume of files > %d GB. End transfer since file sizes match.
sv: Servern saknar kanske stöd för att återuppta filer > %d GB. Avsluta överföringen eftersom filerna är lika stora.

en: Server might require an account. Try specifying an account using the Site Manager
sv: Servern kräver kanske ett konto. Försök ange ett konto i Platshanteraren

en: Server returned empty path.
sv: Servern returnerade en tom sökväg.

en: Server sent an additional login prompt. You need to use the interactive login type.
sv: Servern skickade en extra inloggningsuppmaning. Du måste använda den interaktiva inloggningstypen.

en: Server sent passive reply with unroutable address. Passive mode failed.
sv: Servern skickade ett passivt svar med en adress som inte är routningsbar. Passivt läge misslyckades.

en: Server sent passive reply with unroutable address. Using server address instead.
sv: Servern skickade ett passivt svar med en adress som inte är routningsbar. Använder serveradressen istället.

en: Server sent unexpected reply.
sv: Servern skickade ett oväntat svar.

en: Server to client MAC:
sv: Server till klient MAC:

en: Server to client cipher:
sv: Server till klient chiffer:

en: Server/Local file
sv: Server/Lokal fil

en: Session details
sv: Sessionsinformation

en: Set &Priority
sv: Ställ in &prioritet

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings directory:
sv: Katalog för inställningar:

en: Sh&ow notification bubble
sv: Visa n&otifieringsbubbla

en: Show &raw directory listing
sv: Visa &rå kataloglistning

en: Show &welcome dialog...
sv: Visa &välkomstdialogruta...

en: Show both directory trees and continue comparing?
sv: Visa båda katalogträden och fortsätta med jämförelsen?

en: Show details
sv: Visa detaljer

en: Show details about custom date and time formats
sv: Visa detaljer om anpassade datum- och tidsformat

en: Shows available TLS ciphers
sv: Visar tillgängliga TLS-chiffer

en: Shows this help dialog
sv: Visar denna hjälpdialogruta

en: Shutdown now
sv: Stäng av nu

en: Signature algorithm:
sv: Signaturalgoritm:

en: Site &Manager entries
sv: &Platshanterarens poster

en: Site Manager
sv: Platshanteraren

en: Site Manager - Cannot remember password
sv: Platshanteraren - Kan inte komma ihåg lösenord

en: Site Manager - Invalid data
sv: Platshanteraren - Felaktig data

en: Site Manager already open
sv: Platshanteraren är redan öppen

en: Site does not exist.
sv: Platsen finns inte.

en: Site path is malformed.
sv: Platssökvägen är felaktig.

en: Site-specific bookmarks
sv: Platsspecifika bokmärken

en: Site-specific bookmarks require the server to be stored in the Site Manager.
    Add current connection to the site manager?
sv: Platsspecifika bokmärken kräver att servern lagras i Platshanteraren.
    Lägga till nuvarande anslutning i Platshanteraren?

en: Size
sv: Storlek

en: Size formatting
sv: Storleksformatering

en: Size unknown
sv: Storleken är okänd

en: Skip file
sv: Hoppa över filen

en: Skipping download of %s
sv: Hoppar över hämtningen av %s

en: Skipping non-existing key file "%s"
sv: Hoppar över icke existerande nyckelfil "%s"

en: Skipping upload of %s
sv: Hoppar över sändningen av %s

en: Some files are still being edited or need to be uploaded.
sv: Några filer redigeras fortfarande eller behöver skickas.

en: Some misconfigured remote servers which are behind a router, may reply with their local IP address.
sv: Vissa felkonfigurerade fjärrservrar som finns bakom en router kan svara med sin lokala IP-adress.

en: Sort directories inline
sv: Sortera kataloger som filer

en: Sort order cannot be changed if comparing directories.
sv: Sorteringsordningen kan inte ändras när kataloger jämförs.

en: Sorting
sv: Sortering

en: Sorting &mode:
sv: Sorterings&läge:

en: Source and path of the drop operation are identical
sv: Källa och sökväg för släppåtgärden är identiska

en: Source and target file may not be the same
sv: Källfilen och målfilen får inte vara identiska

en: Source and target of the drop operation are identical
sv: Källa och mål för släppåtgärden är identiska

en: Source file:
sv: Källfil:

en: Speed Limits
sv: Hastighetsgränser

en: Speed limits
sv: Hastighetsgränser

en: Speed limits are disabled, click to change.
sv: Hastighetsgränser är inaktiverade, klicka för att ändra.

en: Speed limits are enabled, click to change.
sv: Hastighetsgränser är aktiverade, klicka för att ändra.

en: Stable and beta versions
sv: Stabila versioner och betaversioner

en: Stable versions only
sv: Endast stabila versioner

en: Stable, beta and nightly versions
sv: Stabila, beta- och dagliga versioner

en: Start transfer &immediately
sv: Starta överföringen &genast

en: Start with opened Site Manager
sv: Starta med Platshanteraren öppen

en: Started update check on %s
sv: Kontroll av uppdateringar startade %s

en: Starting download of %s
sv: Påbörjar hämtning av %s

en: Starting upload of %s
sv: Påbörjar sändning av %s

en: Starts the local site in the given path
sv: Startar lokal plats vid angiven sökväg

en: State or province:
sv: Stat eller provins:

en: Stop and remove &all
sv: Stoppa och ta bort &allt

en: Stop recursive operation
sv: Stoppa den rekursiva åtgärden

en: Street:
sv: Gata:

en: Subject
sv: Ämne

en: Successful transfers
sv: Lyckade överföringar

en: Summary of test results:
sv: Sammanfattning av testresultatet:

en: Suspend now
sv: Försätt i vänteläge nu

en: Symlinks to files are not affected by this choice, such symlinks are always deleted.
sv: Symboliska länkar till filer påverkas inte av det här valet, sådana symboliska länkar tas alltid bort.

en: Synchronized browsing
sv: Synkroniserad bläddring

en: Synchronized browsing has been disabled.
sv: Synkroniserad bläddring har inaktiverats.

en: Syntax error
sv: Syntaxfel

en: Syntax error in command line
sv: Syntaxfel i kommandoraden

en: System details
sv: Systemdetaljer

en: T&oolbar
sv: &Verktygsfält

en: TLS connection established, sending HTTP request
sv: TLS-anslutningen är etablerad, skickar HTTP-begäran

en: TLS connection established, waiting for welcome message...
sv: TLS-anslutning etablerad, väntar på välkomstmeddelande...

en: TLS connection established.
sv: TLS-anslutning etablerad.

en: TLS options
sv: TLS-alternativ

en: TTL expired
sv: TTL har förfallit

en: Target file already exists
sv: Målfilen finns redan

en: Target file:
sv: Målfil:

en: Target filename already exists!
sv: Målfilnamnet finns redan!

en: Target filename already exists, really continue?
sv: Målfilnamnet finns redan, vill du verkligen fortsätta?

en: Telephone number:
sv: Telefonnummer:

en: Test finished successfully
sv: Testet lyckades

en: Test results
sv: Testresultat

en: Testing resume capabilities of server
sv: Testar om servern klarar av att återuppta överföringar

en: The Site Manager cannot be used unless the file gets repaired.
sv: Platshanteraren kan inte användas om inte filen repareras.

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Do you want to continue? Any changes made in the Site Manager won't be saved then.
sv: Platshanteraren är öppnad i en annan instans av FileZilla 3.
    Vill du fortsätta? Ändringar gjorda i Platshanteraren kommer inte att sparas.

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Please close it or the data cannot be deleted.
sv: Platshanteraren är öppnad i en annan instans av FileZilla 3.
    Stäng den annars kan inte informationen tas bort.

en: The address you entered was: %s
sv: Adressen som du angav var: %s

en: The bookmark could not be added.
sv: Bokmärket kunde inte läggas till.

en: The bookmarks could not be cleared.
sv: Bokmärkerna kunde inte tömmas.

en: The connection is encrypted. Click icon for details.
sv: Anslutningen är krypterad. Klicka på ikonen för mer information.

en: The custom date format is invalid or contains unsupported format specifiers.
sv: Det anpassade datumformatet är ogiltigt eller innehåller det formatspecifikationer som inte stöds.

en: The custom login sequence cannot be empty.
sv: Den anpassade inloggningssekvensen får inte vara tom.

en: The custom time format is invalid or contains unsupported format specifiers.
sv: Det anpassade tidsformatet är ogiltigt eller innehåller det formatspecifikationer som inte stöds.

en: The data connection could not be established: %s
sv: Dataanslutningen kunde inte etableras: %s

en: The entered filter name already exists, please choose a different name.
sv: Det angivna filternamnet finns redan, välj ett annat namn.

en: The entered passwords are not the same.
sv: De angivna lösenorden är inte lika.

en: The extension '%s' does already exist in the list
sv: Filändelsen "%s" finns redan i listan

en: The file %s already exists.
    Please enter a new name:
sv: Filen %s finns redan.
    Ange ett nytt namn:

en: The file '%s' cannot be opened:
    The associated program (%s) could not be found.
    Please check your filetype associations.
sv: Filen "%s" kan inte öppnas:
    Det associerade programmet (%s) kunde inte hittas.
    Kontrollera dina filtypsassocationer.

en: The file '%s' contains an SSH1 key. The SSH1 protocol has been deprecated, FileZilla only supports SSH2 keys.
sv: Filen "%s" innehåller en SSH1-nyckel. SSH1-protokollet är föråldrat, FileZilla stöder bara SSH2-nycklar.

en: The file '%s' could not be loaded or does not contain a private key.
sv: Filen "%s" kunde inte läsas in eller innehåller den inte någon privat nyckel.

en: The file '%s' could not be loaded.
sv: Filen "%s" kunde inte läsas in.

en: The file '%s' could not be opened:
    No program has been associated on your system with this file type.
sv: Filen "%s" kunde inte öppnas:
    I ditt system är inget program associerat med den här filtypen.

en: The file '%s' could not be opened:
    The associated command failed
sv: Filen "%s" kunde inte öppnas:
    Associerat kommando misslyckades

en: The file '%s' has been created by a more recent version of FileZilla.
    Loading files created by newer versions can result in loss of data.
    Do you want to continue?
sv: Filen "%s" har skapats av en nyare version av FileZilla.
    Att läsa in filer skapade av nyare versioner kan leda till förlorad data.
    Vill du fortsätta?

en: The file '%s' is not in a format supported by FileZilla.
    Would you like to convert it into a supported format?
sv: Filen "%s" är inte i något format som stöds av FileZilla.
    Vill du konvertera filen till ett format som stöds?

en: The file selected as default editor does not exist.
sv: Den körbara filen som är vald som standardredigerare finns inte.

en: The filename column can neither be hidden nor moved.
sv: Filnamnskolumnen kan varken döljas eller flyttas.

en: The filename column cannot be hidden.
sv: Filnamnskolumnen kan inte döljas.

en: The following character will be replaced: %s
sv: Följande tecken kommer att ersättas: %s

en: The following characters will be replaced: %s
sv: Följande tecken kommer att ersättas: %s

en: The free open source FTP solution
sv: Den fria öppenkällkodslösningen för FTP

en: The global bookmarks could not be saved.
sv: De globala bokmärkena kunde inte sparas.

en: The higher the debug level, the more information will be displayed in the message log. Displaying debug information has a negative impact on performance.
sv: Ju högre felsökningsnivå desto mer information kommer att visas i meddelandeloggen. Att visa felsökningsinformation har en negativ inverkan på prestandan.

en: The limit needs to be between 1 and 2000 MiB
sv: Gränsen måste vara mellan 1 och 2000 MiB

en: The local directory '%s' could not be created.
sv: Den lokala katalogen "%s" kunde inte skapas.

en: The local directory '%s' does not exist.
sv: Den lokala katalogen "%s" finns inte.

en: The local directory '%s' is not below the synchronization root (%s).
    Disable synchronized browsing and continue changing the local directory?
sv: Den lokala katalogen "%s" ligger inte under synkroniseringsroten (%s).
    Inaktivera synkroniserad bläddring och fortsätta byta den lokala katalogen?

en: The lowest available port has to be less or equal than the highest available port.
sv: Den lägsta tillgängliga porten måste vara mindre än eller lika med den högsta tillgängliga porten.

en: The master password needs to be at least 8 characters long.
sv: Huvudlösenordet måste vara minst 8 tecken långt.

en: The new version could not be downloaded, please retry later.
sv: Den nya versionen kunde inte hämtas, försök igen senare.

en: The new version has been saved in your Downloads directory.
sv: Den nya versionen har sparats i din katalog för hämtade filer.

en: The remote directory '%s' does not exist.
sv: Fjärrkatalogen "%s" finns inte.

en: The remote directory '%s' is not below the synchronization root (%s).
    Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
sv: Fjärrkatalogen "%s" ligger inte under synkroniseringsroten (%s).
    Inaktivera synkroniserad bläddring och fortsätta ändra fjärrkatalogen?

en: The selected categories have been imported.
sv: De valda kategorierna har importerats.

en: The selected file contains importable data for the following categories:
sv: Den valda filen innehåller importerbar data för följande kategorier:

en: The selected file is already being edited:
sv: Den valda filen redigeras redan:

en: The selected file is still opened in some other program, please close it.
sv: Den markerade filen är fortfarande öppen i något annat program, stäng filen.

en: The server could not be added.
sv: Servern kunde inte läggas till.

en: The server sent an unexpected or unrecognized reply.
sv: Servern skickade ett oväntat eller okänt svar.

en: The server uses following charset encoding for filenames:
sv: Servern använder följande teckenkodning för filnamn:

en: The server's certificate is unknown. Please carefully examine the certificate to make sure the server can be trusted.
sv: Serverns certifikat är okänt. Undersök certifikatet noggrant för att försäkra dig om att servern är pålitlig.

en: The server's host key does not match the key that has been cached. This means that either the administrator has changed the host key, or you are actually trying to connect to another computer pretending to be the server.
sv: Serverns värdnyckel matchar inte den nyckel som finns i cachen. Det här betyder att antingen har administratören ändrat värdnyckeln eller så försöker du faktiskt ansluta till en annan dator som utger sig för att vara servern.

en: The server's host key is unknown. You have no guarantee that the server is the computer you think it is.
sv: Serverns värdnyckel är okänd. Det finns inget som garanterar att servern är den dator som du tror det är.

en: The settings have been imported. You have to restart FileZilla for all settings to have effect.
sv: Inställningarna har importerats. Du måste starta om FileZilla för att inställningarna skall gälla.

en: The system will soon reboot unless you click Cancel.
sv: Systemet kommer snart att startas om ifall du inte klickar på Avbryt.

en: The system will soon shut down unless you click Cancel.
sv: Systemet kommer snart att stängas ner om du inte klickar på Avbryt.

en: The target file already exists.
    Please choose an action.
sv: Målfilen finns redan.
    Välj en åtgärd.

en: The test did not succeed. Do you really want to save the settings?
sv: Testet misslyckades. Vill du verkligen spara inställningarna?

en: The valid backup file %s could not be restored
sv: Den giltiga backupfilen %s kunde inte återställas

en: Themes
sv: Teman

en: This filter set cannot be removed.
sv: Den här filteruppsättningen kan inte tas bort.

en: This filter set cannot be renamed.
sv: Den här filteruppsättningens namn kan inte bytas.

en: This means that some router and/or firewall is still interfering with FileZilla.
sv: Detta innebär att någon router och/eller brandvägg fortfarande stör FileZilla.

en: This only works if you are not behind a router, else your system would just return your internal address.
sv: Det här fungerar endast om du inte är bakom en router, annars skulle ditt system bara returnera din interna adress.

en: This wizard will help you to properly configure any routers and firewalls you have and tests your configuration.
sv: Den här guiden kommer att hjälpa dig konfigurera din router och brandvägg samt att testa din konfiguration.

en: Time
sv: Tid

en: Time formatting
sv: Tidsformatering

en: Time&out in seconds:
sv: Tids&gräns i sekunder:

en: Timeout
sv: Tidsgräns

en: Title:
sv: Titel:

en: To compare directories, both file lists have to be aligned.
sv: För att jämföra katalogerna måste båda fillistorna vara lika.

en: To do this, the directory trees need to be both shown or both hidden.
sv: För att göra detta måste båda katalogträden vara synliga eller dolda.

en: To support public key authentication, FileZilla needs to know the private keys to use.
sv: För att stödja autentisering med publika nycklar måste FileZilla veta vilka privata nycklar som skall användas.

en: Toggle directory comparison. Right-click to change comparison mode.
    
    Colors:
    Yellow: File only exists on one side
    Green: File is newer than the unmarked file on other side
    Red: File sizes different
sv: Aktivera/inaktivera katalogjämförelse. Högerklicka för att ändra jämförelseläge.
    
    Färger:
    Gul: Filen finns bara på ena sidan
    Grön: Filen är nyare än den omarkerade filen på andra sidan
    Röd: Filstorleken skiljer sig

en: Toggle synchronized browsing.
    If enabled, navigating the local directory hierarchy will also change the directory on the server accordingly and vice versa.
sv: Aktivera/inaktivera synkroniserad bläddring.
    Om aktiverat, kommer serverns katalog att ändras i enlighet med hur navigeringen i den lokala katalogstrukturen sker och vice versa.

en: Toggles processing of the transfer queue
sv: Påbörja/avbryt behandling av överföringskön

en: Toggles the display of the local directory tree
sv: Visa/dölj det lokala katalogträdet

en: Toggles the display of the message log
sv: Visa/dölj meddelandeloggen

en: Toggles the display of the remote directory tree
sv: Visa/dölj fjärrkatalogträdet

en: Toggles the display of the transfer queue
sv: Visa/dölj överföringskön

en: Too long header line
sv: För lång huvudrad

en: Too many redirects
sv: För många omdirigeringar

en: Trace:
sv: Spårning:

en: Transfer
sv: Överför

en: Transfer &direction
sv: Överföringens &riktning

en: Transfer &type
sv: Överförings&läge

en: Transfer Mode
sv: Överföringsläge

en: Transfer Queue
sv: Överföringskö

en: Transfer Settings
sv: Överföringsinställningar

en: Transfer connection interrupted: %s
sv: Överföringens anslutning avbröts: %s

en: Transferred data got tainted.
sv: Överförd data blev påverkad.

en: Transferring
sv: Överför

en: Transfers
sv: Överföringar

en: Transfers finished
sv: Slutförda överföringar

en: Treat files &without extension as ASCII file
sv: Behandla filer &utan filändelse som ASCII-filer

en: Treat the &following filetypes as ASCII files:
sv: Behandla &följande filtyper som ASCII-filer:

en: Trust changed Hostkey:
sv: Lita på ändrad värdnyckel:

en: Trust new Hostkey:
sv: Lita på ny värdnyckel:

en: Trust the new key and carry on connecting?
sv: Lita på den nya nyckeln och fortsätt anslutningen?

en: Trust this host and carry on connecting?
sv: Lita på den här värden och fortsätt anslutningen?

en: Try again
sv: Försök igen

en: Type
sv: Typ

en: Type of FTP Proxy:
sv: Typ av FTP-proxy:

en: Type of generic proxy:
sv: Typ av allmän proxy:

en: U&pload
sv: S&kicka

en: U&pload limit:
sv: Gräns för sä&ndning:

en: U&se filetype associations if available
sv: An&vänd filtypsassociationer om tillgängligt

en: Unassigned error code %d
sv: Okänd felkod %d

en: Unit:
sv: Avdelning:

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown FTP proxy type, cannot generate login sequence.
sv: Okänd typ av FTP-proxy, kan inte skapa inloggningssekvensen.

en: Unknown SOCKS protocol version: %d
sv: Okänd protokollversion av SOCKS: %d

en: Unknown certificate
sv: Okänt certifikat

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown error %d
sv: Okänt fel %d

en: Unknown error %u
sv: Okänt fel %u

en: Unknown host key
sv: Okänd värdnyckel

en: Unknown protocol version of SOCKS Username/Password Authentication subnegotiation: %d
sv: Okänd protokollversion för SOCKS vidareförhandling av användarnamn/lösenord-autentisering: %d

en: Unknown root element, the file does not appear to be generated by FileZilla.
sv: Okänt rotelement, filen verkar inte vara skapad av FileZilla.

en: Unknown version
sv: Okänd version

en: Unless these problems get fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
sv: Såvida inte dessa problem korrigeras kommer inte aktivt läge att fungera och passivt läge måste användas.

en: Unless this problem gets fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
sv: Såvida inte detta problem korrigeras kommer inte aktivt läge att fungera och passivt läge måste användas.

en: Unsupported redirect
sv: Omdirigeringen stöds inte

en: Up&load and unedit
sv: Sk&icka och ångra ändringar

en: Updates
sv: Uppdateringar

en: Upload
sv: Skicka

en: Upload failed
sv: Sändningen misslyckades

en: Upload limit: %s/s
sv: Gräns för sändning: %s/s

en: Upload limit: none
sv: Gräns för sändning: ingen

en: Upload search results
sv: Skicka sökresultat

en: Upload selected directory
sv: Skicka markerad katalog

en: Upload selected files and directories
sv: Skicka markerade filer och kataloger

en: Upload this file back to the server?
sv: Skicka tillbaka den här filen till servern?

en: Upload this file to the server?
sv: Skicka den här filen till servern?

en: Uploading
sv: Skickar

en: Uploading and pending removal
sv: Skickar och borttagning pågår

en: Uploading and unediting
sv: Skickar och ångrar ändringar

en: Use &custom charset
sv: Använd anpassad t&eckenuppsättning

en: Use &custom editor:
sv: Använd an&passad redigerare:

en: Use &default editor for text files
sv: Använd &standardredigeraren för textfiler

en: Use &synchronized browsing
sv: Använd &synkroniserad bläddring

en: Use default action
sv: Använd standardåtgärden

en: Use explicit FTP over TLS if available
sv: Använd explicit FTP över TLS om tillgängligt

en: Use server currently connected to
sv: Använd den aktuella anslutningens server

en: Use server from site manager
sv: Använd servern från Platshanteraren

en: Use system &defaults for current language
sv: Använd systemets &standardinställningar för aktuellt språk

en: Use the following IP address:
sv: Använd följande IP-adress:

en: Use the following port range:
sv: Använd följande portintervall:

en: Use the server's external IP address instead
sv: Använd serverns externa IP-adress istället

en: Use this if you're behind a router and have a static external IP address.
sv: Använd denna om du är bakom en router och har en statisk extern IP-adress.

en: Use this option if you have a dynamic IP address. FileZilla will contact the above server once each session as soon as you use active mode for the first time. Only the version of FileZilla you're using is submitted to the server.
sv: Använd denna om du har en dynamisk IP-adress. FileZilla kommer att kontakta ovanstående server en gång för varje session så snart du använder aktivt läge för första gången. Endast versionen av FileZilla som du använder kommer att skickas till servern.

en: User:
sv: Användare:

en: Username cannot be a series of spaces
sv: Användarnamnet får inte bestå av en följd av blanksteg

en: Using the wrong charset can result in filenames not displaying properly.
sv: Användning av fel teckenuppsättning kan leda till att filnamn inte visas korrekt.

en: Verbose log messages from wxWidgets
sv: Utförliga loggmeddelanden från vxWidgets

en: Very high
sv: Mycket hög

en: View hidden option set, but unsupported by server
sv: Alternativet för att visa dolda objekt är inställt men stöds inte av servern

en: View/Edit
sv: Visa/Redigera

en: Visible columns
sv: Synliga kolumner

en: W&rite
sv: S&kriv

en: Waiting for browsing connection
sv: Väntar på anslutning för att bläddra

en: Waiting for password
sv: Väntar på lösenord

en: Waiting for transfer to be cancelled
sv: Väntar på att överföringen skall avbrytas

en: Waiting to retry...
sv: Väntar på att försöka igen...

en: Warning, ignoring data connection from wrong IP.
sv: Varning, ignorerar dataanslutning från felaktig IP-adress.

en: Warning, use nightly builds at your own risk.
    No support is given for nightly builds.
    Nightly builds may not work as expected and might even damage your system.
    
    Do you really want to check for nightly builds?
sv: Varning, använd dagliga byggen på egen risk.
    Ingen support ges till dessa versioner.
    Dagliga byggen fungerar eventuellt inte som de skall och de kan även skada ditt system.
    
    Vill du verkligen söka efter dagliga byggen?

en: Warning: Potential security breach!
sv: Varning: Möjlig säkerhetsöverträdelse!

en: WebDAV using HTTP (insecure)
sv: WebDAV med HTTP (osäkert)

en: WebDAV using HTTPS
sv: WebDAV med HTTPS

en: Welcome to FileZilla
sv: Välkommen till FileZilla

en: What's new
sv: Vad är nytt

en: What's new:
sv: Vad är nytt:

en: When enabled, characters that are not supported by the local operating system in filenames are replaced if downloading such a file.
sv: När aktiverad, tecken som inte stöds av det lokala operativsystemet i filnamn ersätts om en sådan fil hämtas.

en: When st&arting a new connection while already connected:
sv: Vid st&art av ny anslutning när redan ansluten:

en: Widescreen
sv: Bredbild

en: Would you like FileZilla to remember passwords?
sv: Vill du att FileZilla skall komma ihåg lösenord?

en: Wr&ite
sv: Sk&riv

en: Wrong external IP address
sv: Felaktig extern IP-adress

en: Wrong line endings
sv: Felaktiga radslut

en: Yellow
sv: Gul

en: Yes
sv: Ja

en: You appear to be using an IPv6-only host. This wizard does not support this environment.
sv: Du verkar använda en värd som bara stödjer IPv6. Den här guiden stöder inte den här miljön.

en: You are using the latest version of FileZilla.
sv: Du använder den senaste versionen av FileZilla.

en: You can always open this dialog again through the help menu.
sv: Du kan alltid öppna den här dialogrutan igen ifrån hjälpmenyn.

en: You can download the latest version from the FileZilla website:
sv: Du kan hämta den senaste versionen från FileZillas hemsida:

en: You can leave the port field empty to use the default port.
sv: Du kan lämna fältet för port tomt för att använda standardporten.

en: You can use an x at any position to keep the permission the original files have.
sv: Du kan använda ett x vid valfri position för att behålla rättigheterna som originalfilerna har.

en: You cannot import settings from FileZilla's own settings directory.
sv: Du kan inte importera inställningar ifrån FileZillas egen katalog för inställningar.

en: You cannot replace an invalid character with another invalid character. Please enter a character that is allowed in filenames.
sv: Du kan inte ersätta ett felaktigt tecken med ett annat felaktigt tecken. Ange ett tecken som är tillåtet i filnamn.

en: You cannot upload files into the root directory.
sv: Du kan inte ladda upp filer till rotkatalogen.

en: You did not enter a new name for the file. Overwrite the file instead?
sv: Du angav inte ett nytt namn för filen. Skriv över filen istället?

en: You do not have permission to list this directory
sv: Du har inte behörighet att lista denna katalog

en: You have selected at least one symbolic link.
sv: Du har markerat minst en symbolisk länk.

en: You have selected more than 10 files for editing, do you really want to continue?
sv: Du har markerat fler än 10 filer för redigering, vill du verkligen fortsätta?

en: You have selected more than 10 files or directories to open, do you really want to continue?
sv: Du har markerat fler än 10 filer eller kataloger att öppna, vill du verkligen fortsätta?

en: You have to enter a hostname.
sv: Du måste ange ett värdnamn.

en: You have to enter a key file path
sv: Du måste ange en sökväg till nyckelfilen

en: You have to enter a local directory.
sv: Du måste ange en lokal katalog.

en: You have to enter a remote directory.
sv: Du måste ange en fjärrkatalog.

en: You have to enter a valid IPv4 address.
sv: Du måste ange en giltig IPv4-adress.

en: You have to enter a writable local directory.
sv: Du måste ange en skrivbar lokal katalog.

en: You have to enter an account name
sv: Du måste ange ett kontonamn

en: You have to specify a user name
sv: Du måste ange ett användarnamn

en: You likely have a router or firewall which erroneously modified the transferred data.
sv: Du har troligen en router eller brandvägg som på ett felaktigt sätt ändrade överförd data.

en: You need to enter a master password.
sv: Du måste ange ett huvudlösenord.

en: You need to enter a name for the bookmark.
sv: Du måste ange ett namn för bokmärket.

en: You need to enter a name for the log file.
sv: Du måste ange ett namn för loggfilen.

en: You need to enter a properly quoted command.
sv: Du måste ange ett kommando korrekt med citationstecken.

en: You need to enter a proxy host.
sv: Du måste ange en värd för proxyn.

en: You need to enter a proxy port in the range from 1 to 65535
sv: Du måste ange en port för proxyn inom intervallet 1 till 65535

en: You need to enter a value.
sv: Du måste ange ett värde.

en: You need to enter at least one path, empty bookmarks are not supported.
sv: Du måste åtminstone ange en sökväg, tomma bokmärken stöds inte.

en: You need to enter both a local and a remote path to enable synchronized browsing for this bookmark.
sv: Du måste ange både en lokal sökväg och en fjärrsökväg för att aktivera synkroniserad bläddring för det här bokmärket.

en: You need to enter both a local and a remote path to enable synchronized browsing for this site.
sv: Du måste ange både en lokal sökväg och en fjärrsökväg för att aktivera synkroniserad bläddring för den här platsen.

en: You need to specify a local file.
sv: Du måste ange en lokal fil.

en: You need to specify a remote file.
sv: Du måste ange en fjärrfil.

en: You need to specify a remote path.
sv: Du måste ange en fjärrsökväg.

en: You need to specify a server.
sv: Du måste ange en server.

en: You should have no problems connecting to other servers, file transfers should work properly.
sv: Du borde inte ha några problem med att ansluta till andra servrar, filöverföringar borde fungera korrekt.

en: Your computer will suspend unless you click Cancel.
sv: Din dator kommer försättas i vänteläge om du inte klickar på Avbryt.

en: after
sv: efter

en: before
sv: före

en: begins with
sv: börjar med

en: bytes
sv: byte

en: contains
sv: innehåller

en: custom
sv: anpassad

en: does not contain
sv: innehåller inte

en: does not equal
sv: är inte lika med

en: ends with
sv: slutar med

en: equals
sv: är lika med

en: file
sv: fil

en: fzputtygen could not be started.
    Please make sure this executable exists in the same directory as the main FileZilla executable.
sv: fzputtygen kunde inte startas.
    Försäkra dig om att den här körbara filen finns i samma katalog som den körbara filen som startar FileZilla.

en: fzsftp belongs to a different version of FileZilla
sv: fzsftp hör till en annan version av FileZilla

en: fzsftp could not be started
sv: fzsftp kunde inte startas

en: greater than
sv: är större än

en: group executable
sv: körbar för gruppen

en: group readable
sv: läsbar för gruppen

en: group writeable
sv: skrivbar för gruppen

en: is equal to
sv: är lika med

en: is set
sv: är satt

en: is unset
sv: är inte satt

en: less than
sv: är mindre än

en: matches regex
sv: matchar reguljära uttrycket

en: new name
sv: nytt namn

en: owner executable
sv: körbar för ägaren

en: owner readable
sv: läsbar för ägaren

en: owner writeable
sv: skrivbar för ägaren

en: unknown
sv: okänd

en: world executable
sv: körbar för alla

en: world readable
sv: läsbar för alla

en: world writeable
sv: skrivbar för alla
