gnome-games master - en to be translation catalogue (63 entries)

en: Five or More
be: Пяць і болей

en: Remove colored balls from the board by forming lines
be: Выдаляй каляровыя аб'екты з дошкі, складаючы іх у лініі

en: Five or More is the GNOME port of a once-popular computer game. Align five or more objects of the same color into a line to cause them to disappear and score points. Earn many more points by lining up as many objects as possible before clearing them.
be: "Пяць ці болей", порт калісьці папулярнай камп'ютарнай гульні для GNOME. Задача гульні - складаць пяць ці болей аб'ектаў аднаго колеру ў лінію, каб тыя знікалі, даючы вам балы. Чым больш аб'ектаў у лініі, тым болей балаў.

en: More objects appear after every turn. Play for as long as possible, until the board is completely full!
be: З кожным ходам з'яўляецца болей аб'ектаў. Гуляйце як мага даўжэй, пакуль гульнявое поле цалкам не запоўніцца!

en: The GNOME Project
be: Праект GNOME

en: game;strategy;logic;
be: гульня;стратэгія;логіка;лагічная гульня;

en: Preferences
be: Настройкі

en: Appearance
be: Від

en: _Image:
be: _Выява:

en: B_ackground color:
be: _Фонавы колер:

en: Board Size
be: Памер дошкі

en: _Small
be: _Малы

en: _Medium
be: _Сярэдні

en: _Large
be: _Вялікі

en: General
be: Агульнае

en: _Use fast moves
be: _Хуткія хады

en: Next:
be: Наступныя:

en: Score:
be: Лік:

en: _New Game
be: _Новая гульня

en: Start a new puzzle
be: Распачаць новы пазл

en: Scores
be: Лік

en: Help
be: Дапамога

en: About
be: Аб праграме

en: Quit
be: Выйсці

en: Playing field size
be: Памер дошкі для гульні

en: Playing field size. 1=Small, 2=Medium, 3=Large. Any other value is invalid.
be: Памер дошкі для гульні. 1: малы, 2: сярэдні, 3: вялікі. Іншыя значэнні не прымаюцца.

en: Ball style
be: Стыль шарыкаў

en: Ball style. The filename of the images to use for the balls.
be: Стыль шарыкаў. Назва файла з выявамі шарыкаў.

en: Background color
be: Фонавы колер

en: Background color. The hex specification of the background color.
be: Шаснаццатковая спецыфікацыя фонавага колеру.

en: Time between moves
be: Інтэрвал паміж хадамі

en: Time between moves in milliseconds.
be: Інтэрвал паміж хадамі ў мілісекундах.

en: Game score
be: Лік у гульні

en: Game score from last saved session.
be: Лік у гульні з апошняга захаванага сеанса.

en: Game field
be: Дошка для гульні

en: Game field from last saved session.
be: Дошка для гульні з апошняга захаванага сеанса.

en: Game preview
be: Папярэдні агляд гульні

en: Game preview from last saved session.
be: Папярэдні агляд партыі гульні з апошняга захаванага сеанса.

en: Width of the window in pixels
be: Шырыня акна ў пікселах

en: Height of the window in pixels
be: Вышыня акна ў пікселах

en: true if the window is maximized
be: Уключана, калі акно максімалізавана

[ctx: board size]
en: Small
be: Малы

[ctx: board size]
en: Medium
be: Сярэдні

[ctx: board size]
en: Large
be: Вялікі

en: Could not load theme
be: Не ўдалося загрузіць матыў аздаблення

en: Unable to locate file:
    %s
    
    The default theme will be loaded instead.
be: Не ўдалося адшукаць файл:
    %s
    
    Замест яго будзе загружаны прадвызначаны матыў аздаблення.

en: Unable to locate file:
    %s
    
    Please check that Five or More is installed correctly.
be: Не ўдалося адшукаць файл:
    %s
    
    Праверце правільнасць усталявання гульні "Пяць і болей".

en: Match five objects of the same type in a row to score!
be: Складайце па пяць аб'ектаў аднаго тыпу ў лінію!

en: Five or More Scores
be: Рэкорды "Пяць і болей"

en: _Board size:
be: _Памер дошкі:

en: Game Over!
be: Гульня скончана!

note: Can't move there!
en: You can’t move there!
be: Сюды немагчыма перамясціць аб'ект!

en: GNOME port of the once-popular Color Lines game
be: Порт калісьці папулярнай гульні "Color Lines" для GNOME

en: Are you sure you want to restart the game?
be: Ці насамрэч перазапусціць гульню?

en: _Cancel
be: _Скасаваць

en: _Restart
be: _Перазапусціць

[ctx: score-dialog]
note: Score dialog column header for the score time (e.g. 1 minute)
en: Time
be: Час

[ctx: score-dialog]
note: Score dialog column header for the score value (e.g. 30 moves)
en: Score
be: Лік

[ctx: score-dialog]
note: Score format for time based scores.  %1$d is the time in minutes, %2$d is the time in seconds
en: %1$dm %2$ds
be: %1$dхв %2$dс

en: _Quit
be: _Выйсці

en: _Undo
be: _Адрабіць

en: _Close
be: _Закрыць

note: Score dialog column header for the date the score was recorded
en: Date
be: Дата
