gnome-games - en to nl translation catalogue (48 entries)

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: _Theme:
nl: _Thema:

en: balls
nl: ballen

en: shapes
nl: vormen

en: B_ackground color:
nl: A_chtergrondkleur:

en: _New Game
nl: _Nieuw spel

en: _Small
nl: _Klein

en: _Medium
nl: _Middel

en: _Large
nl: _Groot

en: _Preferences
nl: _Voorkeuren

en: _Help
nl: _Hulp

en: _About Five or More
nl: _Over Vijf of meer

en: Five or More
nl: Vijf of meer

en: Next:
nl: Volgende:

en: Remove colored balls from the board by forming lines
nl: Gekleurde ballen van het bord verwijderen door lijnen te vormen

en: Five or More is the GNOME port of a once-popular computer game. Align five or more objects of the same color into a line to cause them to disappear and score points. Earn many more points by lining up as many objects as possible before clearing them.
nl: Vijf of meer is de Gnome-variant van een computerspel dat eens populair was. Plaats vijf of meer objecten van dezelfde kleur op één lijn om ze te laten verdwijnen en punten te scoren. Verdien nog meer punten door zo veel mogelijk objecten op één lijn te zetten voordat ze verdwijnen.

en: More objects appear after every turn. Play for as long as possible, until the board is completely full!
nl: Er verschijnen meer objecten na elke beurt. Speel zo lang mogelijk, totdat het bord volledig vol is!

en: The GNOME Project
nl: Het Gnome-project

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;
nl: spel;strategie;logica;

en: Playing field size
nl: Speelveld grootte

en: Playing field size. 1=Small, 2=Medium, 3=Large. Any other value is invalid.
nl: Speelveld grootte. 1=klein, 2=medium, 3=groot. Elke andere waarde is ongeldig.

en: Ball style
nl: Knikkerstijl

en: Ball style. The filename of the images to use for the balls.
nl: Knikkerstijl. De bestandsnaam van de plaatjes van de knikkers.

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: Background color. The hex specification of the background color.
nl: Achtergrondkleur. De hexadecimale opgave van de achtergrondkleur.

en: Time between moves
nl: Tijd tussen zetten

en: Time between moves in milliseconds.
nl: De tijd tussen zetten in milliseconden.

en: Game score
nl: Score

en: Game score from last saved session.
nl: Score van de laatst bewaarde sessie.

en: Game field
nl: Spelveld

en: Game field from last saved session.
nl: Spelveld van de laatstbewaarde sessie.

en: Game preview
nl: Spelvoorbeeld

en: Game preview from last saved session.
nl: Spelvoorbeeld van de laatst bewaarde sessie.

en: Width of the window in pixels
nl: De breedte van het venster in beeldpunten

en: Height of the window in pixels
nl: De hoogte van het venster in beeldpunten

en: true if the window is maximized
nl: ingeschakeld als het venster is gemaximaliseerd

[ctx: board size]
en: Small
nl: Klein

[ctx: board size]
en: Medium
nl: Gemiddeld

[ctx: board size]
en: Large
nl: Groot

en: GNOME port of the once-popular Color Lines game
nl: Gnome-versie van het eens zo populaire kleurlijnenspel

en: Match five objects of the same type in a row to score!
nl: Plaats vijf objecten van hetzelfde type op een rij om te scoren!

en: You can’t move there!
nl: U kunt daar niet zetten!

en: Game Over!
nl: Spel afgelopen!

en: Board Size:
nl: Bordgrootte:

en: Are you sure you want to restart the game?
nl: Weet u zeker dat u het spel opnieuw wilt starten?

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Restart
nl: _Herstarten
