gnome-games - en to tr translation catalogue (50 entries)

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Appearance
tr: Görünüm

en: _Theme:
tr: _Gövde:

en: balls
tr: toplar

en: shapes
tr: şekiller

en: B_ackground color:
tr: _Arka plan rengi:

en: _New Game
tr: _Yeni Oyun

en: S_cores
tr: _Puanlar

en: _Small
tr: _Küçük

en: _Medium
tr: _Orta

en: _Large
tr: _Büyük

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About Five or More
tr: Beş veya Fazlası _Hakkında

en: Five or More
tr: Beş veya Fazlası

en: Next:
tr: Sonraki:

en: Remove colored balls from the board by forming lines
tr: Çizgiler oluşturarak renkli topları tahtadan kaldırın

en: Five or More is the GNOME port of a once-popular computer game. Align five or more objects of the same color into a line to cause them to disappear and score points. Earn many more points by lining up as many objects as possible before clearing them.
tr: Five or More, bir zamanlar gözde olan bir bilgisayar oyununun GNOME sürümüdür. Aynı renkteki beş veya daha çok nesneyi kaybolmaları için tek çizgide hizalayın ve puanları kazanın. Onları temizlemeden önce mümkün olduğunca çok nesneyi sıralayarak daha çok puan kazanın.

en: More objects appear after every turn. Play for as long as possible, until the board is completely full!
tr: Her turdan sonra daha çok öge meydana gelir. Pano tümüyle doluncaya kadar mümkün olduğunca uzun süre oyna!

en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;
tr: oyun;strateji;mantık;

en: Playing field size
tr: Oyun alanı boyutu

en: Playing field size. 1=Small, 2=Medium, 3=Large. Any other value is invalid.
tr: Oyun alanı boyutu: 1=Küçük, 2=Orta, 3=Büyük. Diğer değerler geçersizdir.

en: Ball style
tr: Top stili

en: Ball style. The filename of the images to use for the balls.
tr: Top stili. Toplar için kullanılacak resimlerin dosya adı.

en: Background color
tr: Arka plan rengi

en: Background color. The hex specification of the background color.
tr: Arka plan rengi. Arka plan renginin hex belirtimi.

en: Time between moves
tr: Hareketler arasıdaki süre

en: Time between moves in milliseconds.
tr: Milisaniye olarak hareketler arasıdaki süre.

en: Game score
tr: Oyun puanı

en: Game score from last saved session.
tr: Son kaydedilen oturumdan kalan oyun puanı.

en: Game field
tr: Oyun sahası

en: Game field from last saved session.
tr: Son kaydedilen oturumdan kalan oyun alanı.

en: Game preview
tr: Oyun önizleme

en: Game preview from last saved session.
tr: Son kaydedilen oturumdan oyun önizlemesi.

en: Width of the window in pixels
tr: Piksel olarak pencerenin genişliği

en: Height of the window in pixels
tr: Piksel olarak pencerenin yüksekliği

en: true if the window is maximized
tr: eğer pencere en büyük hale getirilmişse işaretle

[ctx: board size]
en: Small
tr: Küçük

[ctx: board size]
en: Medium
tr: Orta

[ctx: board size]
en: Large
tr: Büyük

en: GNOME port of the once-popular Color Lines game
tr: Bir zamanların gözde Renkli Çizgiler oyununun GNOME sürümü

en: Match five objects of the same type in a row to score!
tr: Puan almak için bir sırada aynı renkten beş nesneyi eşleştirin!

en: You can’t move there!
tr: Oraya hareket edemezsin!

en: Game Over!
tr: Oyun Bitti!

en: Score: %d
tr: Puan: %d

en: Board Size:
tr: Tablo Boyutu:

en: Are you sure you want to restart the game?
tr: Oyunu yeniden başlatmak istediğinizden emin misiniz?

en: _Cancel
tr: İptal _Et

en: _Restart
tr: _Yeniden Başla
