gnome-games - en to ca translation catalogue (64 entries)

note: Translators: name of the application, as displayed in the window manager Translators: name of the application, as displayed in the About dialog, some window managers, etc.
en: Five or More
ca: Cinc o més

en: Remove colored balls from the board by forming lines
ca: Suprimiu les boles de colors del tauler formant línies

en: Five or More is the GNOME port of a once-popular computer game. Align five or more objects of the same color into a line to cause them to disappear and score points. Earn many more points by lining up as many objects as possible before clearing them.
ca: El Cinc o més és la versió del GNOME d'un joc d'ordinador que va ser popular. Alineeu cinc o més objectes del mateix color en una línia perquè desapareguin i aconseguir punts. Alineeu com més objectes millor per a aconseguir encara més punts abans de netejar-los.

en: More objects appear after every turn. Play for as long as possible, until the board is completely full!
ca: A cada ronda apareixen més objectes. Jugueu tant com pugueu fins que s'empleni el tauler!

en: The GNOME Project
ca: El projecte GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;
ca: joc;estratègia;lògica;

en: Playing field size
ca: Mida del camp

en: Playing field size. 1=Small, 2=Medium, 3=Large. Any other value is invalid.
ca: Mida del camp de joc. 1=Petit, 2=Mitjà, 3=Gran. Qualsevol altre valor es considera no vàlid.

en: Ball style
ca: Estil de les boles

en: Ball style. The filename of the images to use for the balls.
ca: Estil de les boles. El nom del fitxer de les imatges a utilitzar per a les boles.

note: Translators: title of the ColorChooser dialog that appears from the hamburger menu > "Appearance" submenu > "Background" section > "Select color" entry
en: Background color
ca: Color de fons

en: Background color. The hex specification of the background color.
ca: L'especificació hexadecimal del color de fons.

en: Time between moves
ca: Retard entre moviments

en: Time between moves in milliseconds.
ca: Retard entre moviments en mil·lisegons.

en: Game score
ca: Puntuació del joc

en: Game score from last saved session.
ca: Puntuació del joc de la darrera sessió desada.

en: Game field
ca: Camp de joc

en: Game field from last saved session.
ca: Camp de joc de la darrera sessió desada.

en: Game preview
ca: Previsualització del joc

en: Game preview from last saved session.
ca: Previsualització del joc de la darrera sessió desada.

en: Width of the window in pixels
ca: L'amplada, en píxels, de la finestra

en: Height of the window in pixels
ca: L'alçada, en píxels, de la finestra

en: true if the window is maximized
ca: «true» (cert) si la finestra està maximitzada

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: entry of the Size submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _New Game
ca: Partida _nova

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the size of the board
en: Si_ze
ca: _Mida

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game of small size
en: _Small
ca: _Petit

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game of medium size
en: _Medium
ca: _Mitjà

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game of large size
en: _Large
ca: _Gran

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: S_cores
ca: _Puntuacions

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the theme
en: A_ppearance
ca: _Aparença

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; set theme to "balls"; other possible themes are "shapes" and "tango"
en: balls
ca: boles

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; set theme to "shapes"; other possible themes are "balls" and "tango"
en: shapes
ca: formes

note: Translators: title of a section in the Appearance submenu of the hamburger menu; contains "Select color" and "Default color"
en: Background
ca: Color de fons

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens a dialog for choosing background color
en: _Select color
ca: _Selecciona el color

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); resets background color
en: _Default color
ca: _Color predeterminat

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
ca: _Dreceres de teclat

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
ca: _Ajuda

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Five or More
ca: _Quant al Cinc o més

note: Translators: label displayed in the headerbar, introducing the next balls to be added to the board
en: Next:
ca: Següent:

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" (only) shortcut section
en: New game
ca: Partida _nova

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "New game"; action of the Ctrl-N shortcut
en: Start a new game
ca: Inicia una partida nova

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with keyboard" shortcut section
en: Play with keyboard
ca: Jugueu amb el teclat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; action of the arrows
en: Move keyboard cursor
ca: Mou el cursor del teclat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; action of the return or space keys
en: Select or drop tile
ca: Seleccioneu o deixeu anar el mosaic

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," "Quit," etc. shortcuts section
en: Generic
ca: Genèric

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"; action of the F10 shortcut; toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
ca: Commuta el menú principal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"; action of the Ctrl-Shift-? shortcut; opens the Keyboard Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
ca: Dreceres de teclat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"; action of the F1 shortcut; opens the help of the application
en: Help
ca: Ajuda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future keyboard shortcut; action of the Shift-F1 shortcut; opens the About dialog
en: About
ca: Quant a

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"; action of the Ctrl-Q shortcut; quits the application
en: Quit
ca: Surt

[ctx: board size]
note: Translators: board size, as displayed in the Scores dialog
en: Small
ca: Petit

[ctx: board size]
note: Translators: board size, as displayed in the Scores dialog
en: Medium
ca: Mitjà

[ctx: board size]
note: Translators: board size, as displayed in the Scores dialog
en: Large
ca: Gran

note: Translators: About dialog text, first line of the copyright notice
en: Copyright © 1997–2008 Free Software Foundation, Inc.
ca: Copyright © 1997-2008 Free Software Foundation Inc.

note: Translators: About dialog text, second line of the copyright notice
en: Copyright © 2013–2014 Michael Catanzaro
ca: Copyright © 2013-2014 Michael Catanzaro

note: Translators: About dialog text, describing the application
en: GNOME port of the once-popular Color Lines game
ca: Adaptació per al GNOME de l'antic i popular joc Línies de color

note: Translators: subtitle of the headerbar, at the application start
en: Match five objects of the same type in a row to score!
ca: Per a puntuar, heu de fer coincidir en una fila cinc objectes del mateix color

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user clicked on a tile where the selected marble cannot move
en: You can’t move there!
ca: Aquí no s'hi pot anar!

note: Translators: subtitle of the headerbar, at the end of a game
en: Game Over!
ca: Fi de la partida

note: Translators: subtitle of the headerbar, during a game; the %d is replaced by the score
en: Score: %d
ca: Puntuació: %d

note: Translators: text in the Scores dialog, introducing the combobox
en: Board Size:
ca: Mida del tauler:

note: Translators: text of a dialog that appears when the user starts a new game while the score is not null
en: Are you sure you want to start a new %u × %u game?
ca: Esteu segur que voleu iniciar un joc %u × %u nou?

note: Translators: button of a dialog that appears when the user starts a new game while the score is not null; the other answer is "_Restart"
en: _Cancel
ca: _Cancel·la

note: Translators: button of a dialog that appears when the user starts a new game while the score is not null; the other answer is "_Cancel"
en: _Restart
ca: _Reinicia
