gnome-games 2.6 - en to is translation catalogue (65 entries)

note: Translators: name of the application, as displayed in the window manager Translators: name of the application, as displayed in the About dialog, some window managers, etc.
en: Five or More
is: Fimm eða fleiri

en: Remove colored balls from the board by forming lines
is: Fjarlægðu litaðar kúlur úr borðinu með því að mynda raðir

en: Five or More is the GNOME port of a once-popular computer game. Align five or more objects of the same color into a line to cause them to disappear and score points. Earn many more points by lining up as many objects as possible before clearing them.
is: Fimm eða fleiri (Five og More) er GNOME útgáfa af þessum eitt sinn vinsæla tölvuleik. Þú vinnur þér inn stig með því að raða fimm eða fleirum hlutum í röð sem við það hverfa. Eftir því sem fleiri hlutar eru í röðinni þegar þeir hverfa færðu fleiri stig.

en: More objects appear after every turn. Play for as long as possible, until the board is completely full!
is: Fleiri form eða kúlur birtast eftir hverja umferð. Spilaður eins lengi og hægt er,eða þangað til borðið er orðið fullt!

en: The GNOME Project
is: GNOME verkefnið

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;
is: leikur;kænska,rökfimi

en: Playing field size
is: Borð stærð

en: Playing field size. 1=Small, 2=Medium, 3=Large. Any other value is invalid.
is: Borð stærð. 1=Lítill, 2=Miðlungs, 3=Stór. Öll önnur gildi eru ótæk.

en: Ball style
is: Stíll kúlna

en: Ball style. The filename of the images to use for the balls.
is: Stíll kúlna. Skráarnafn myndarinar fyrir kúlurnar.

note: Translators: title of the ColorChooser dialog that appears from the hamburger menu > "Appearance" submenu > "Background" section > "Select color" entry
en: Background color
is: Bakgrunnslitur

en: Background color. The hex specification of the background color.
is: Bakgrunnslitur. Sextándugildi bakgrunnslitar.

en: Time between moves
is: Tími milli leikja

en: Time between moves in milliseconds.
is: Tími milli leikja, í millisekúndum.

en: Game score
is: Stig

en: Game score from last saved session.
is: Stig frá síðustu vistuðu lotu.

en: Game field
is: Spilaborð

en: Game field from last saved session.
is: Spilaborð síðustu vistuðu lotu.

en: Game preview
is: Forsýn

en: Game preview from last saved session.
is: Forsýn á síðustu vistuðu lotu.

en: Width of the window in pixels
is: Breidd aðalglugga í mynddílum

en: Height of the window in pixels
is: Hæð aðalgluggans í mynddílum

en: true if the window is maximized
is: satt ef glugginn er hámarkaður

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: entry of the Size submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _New Game
is: _Nýr leikur

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the size of the board
en: Si_ze
is: S_tærð

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game of small size
en: _Small
is: _Lítið

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game of medium size
en: _Medium
is: _Miðlungs

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game of large size
en: _Large
is: _Stórt

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: S_cores
is: S_tig

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the theme
en: A_ppearance
is: Ú_tlit

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; set theme to "balls"; other possible themes are "shapes" and "tango"
en: balls
is: kúlur

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; set theme to "shapes"; other possible themes are "balls" and "tango"
en: shapes
is: form

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; set theme to "tango"; other possible themes are "balls" and "shapes"
en: tango
is: tangó

note: Translators: title of a section in the Appearance submenu of the hamburger menu; contains "Select color" and "Default color"
en: Background
is: Bakgrunnslitur

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens a dialog for choosing background color
en: _Select color
is: _Velja lit

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); resets background color
en: _Default color
is: Sjálf_gefinn litur

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
is: Flýtily_klar

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
is: _Hjálp

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Five or More
is: _Um Fimm eða fleiri (Five or More)

note: Translators: label displayed in the headerbar, introducing the next balls to be added to the board
en: Next:
is: Næstu kúlur:

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" (only) shortcut section
en: New game
is: Nýr leikur

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "New game"; action of the Ctrl-N shortcut
en: Start a new game
is: Byrja nýjan leik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with keyboard" shortcut section
en: Play with keyboard
is: Spila með lyklaborði

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; action of the arrows
en: Move keyboard cursor
is: Færa lyklaborðsbendilinn

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; action of the return or space keys
en: Select or drop tile
is: Veldu eða slepptu flís

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," "Quit," etc. shortcuts section
en: Generic
is: Almennt

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"; action of the F10 shortcut; toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
is: Víxla aðalvalmynd af/á

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"; action of the Ctrl-Shift-? shortcut; opens the Keyboard Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
is: Flýtilyklar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"; action of the F1 shortcut; opens the help of the application
en: Help
is: Hjálp

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future keyboard shortcut; action of the Shift-F1 shortcut; opens the About dialog
en: About
is: Um

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"; action of the Ctrl-Q shortcut; quits the application
en: Quit
is: Hætta

[ctx: board size]
note: Translators: board size, as displayed in the Scores dialog
en: Small
is: Lítið

[ctx: board size]
note: Translators: board size, as displayed in the Scores dialog
en: Medium
is: Miðlungs

[ctx: board size]
note: Translators: board size, as displayed in the Scores dialog
en: Large
is: Stórt

note: Translators: About dialog text, first line of the copyright notice
en: Copyright © 1997–2008 Free Software Foundation, Inc.
is: Höfundarréttur © 1997–2008 Free Software Foundation, Inc.

note: Translators: About dialog text, second line of the copyright notice
en: Copyright © 2013–2014 Michael Catanzaro
is: Höfundarréttur © 2013-2014 Michael Catanzaro

note: Translators: About dialog text, describing the application
en: GNOME port of the once-popular Color Lines game
is: GNOME-útgáfa þessa eitt sinn vinsæla litalínuspils

note: Translators: subtitle of the headerbar, at the application start
en: Match five objects of the same type in a row to score!
is: Raðaðu fimm eða fleiri atriðum í röð til að fá stig!

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user clicked on a tile where the selected marble cannot move
en: You can’t move there!
is: Þú getur ekki fært þangað!

note: Translators: subtitle of the headerbar, at the end of a game
en: Game Over!
is: Leik lokið!

note: Translators: subtitle of the headerbar, during a game; the %d is replaced by the score
en: Score: %d
is: Stig: %d

note: Translators: text in the Scores dialog, introducing the combobox
en: Board Size:
is: Stærð borðs:

note: Translators: text of a dialog that appears when the user starts a new game while the score is not null
en: Are you sure you want to start a new %u × %u game?
is: Ertu viss um að þú viljir byrja nýjan %u × %u leik?

note: Translators: button of a dialog that appears when the user starts a new game while the score is not null; the other answer is "_Restart"
en: _Cancel
is: _Hætta við

note: Translators: button of a dialog that appears when the user starts a new game while the score is not null; the other answer is "_Cancel"
en: _Restart
is: _Byrja aftur
