gnome-games 0 - en to hr translation catalogue (64 entries)

note: Translators: name of the application, as displayed in the window manager Translators: name of the application, as displayed in the About dialog, some window managers, etc.
en: Five or More
hr: Pet ili više

en: Remove colored balls from the board by forming lines
hr: Uklonite obojene lopte s ploče formirajući redke

en: Five or More is the GNOME port of a once-popular computer game. Align five or more objects of the same color into a line to cause them to disappear and score points. Earn many more points by lining up as many objects as possible before clearing them.
hr: Pet ili više je GNOME inačica nekad popularne računalne igre. Povežite pet objekata iste boje u redku kako bi nestali za osvajanje bodova. Zaradite što više bodova poravnanjem što više objekata prije nego ih očistite.

en: More objects appear after every turn. Play for as long as possible, until the board is completely full!
hr: Više objekata se pojavi nakon svakog kruga. Igrajte što je duže moguće, sve dok se ploča u potpunosti ne popuni!

en: The GNOME Project
hr: GNOME projekt

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;
hr: igra;strategija;logika;

en: Playing field size
hr: Veličina igračeg polja

en: Playing field size. 1=Small, 2=Medium, 3=Large. Any other value is invalid.
hr: Veličina igračeg polja. 1=malo, 2=srednje, 3=veliko. Bilo koja druga vrijednost nije valjana.

en: Ball style
hr: Izgled lopte

en: Ball style. The filename of the images to use for the balls.
hr: Izgled lopte. Naziv datoteke slika koje se koriste za lopte.

note: Translators: title of the ColorChooser dialog that appears from the hamburger menu > "Appearance" submenu > "Background" section > "Select color" entry
en: Background color
hr: Boja pozadine

en: Background color. The hex specification of the background color.
hr: Boja pozadine. Heksadecimalna vrijednost.

en: Time between moves
hr: Vrijeme između poteza

en: Time between moves in milliseconds.
hr: Vrijeme između poteza u milisekundama.

en: Game score
hr: Osvojeni bodovi

en: Game score from last saved session.
hr: Osvojeni bodovi iz posljednje spremljene sesije.

en: Game field
hr: Polje igre

en: Game field from last saved session.
hr: Polje igre iz posljednje spremljene sesije.

en: Game preview
hr: Pregled igre

en: Game preview from last saved session.
hr: Pregled igre iz posljednje spremljene sesije.

en: Width of the window in pixels
hr: Širina prozora u pikselima

en: Height of the window in pixels
hr: Visina prozora u pikselima

en: true if the window is maximized
hr: istinito ako je potrozor uvećan

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: entry of the Size submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _New Game
hr: _Nova igra

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the size of the board
en: Si_ze
hr: Ve_ličina

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game of small size
en: _Small
hr: _Mala

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game of medium size
en: _Medium
hr: _Srednja

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game of large size
en: _Large
hr: _Velika

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: S_cores
hr: R_ezultati

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the theme
en: A_ppearance
hr: I_zgled

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; set theme to "balls"; other possible themes are "shapes" and "tango"
en: balls
hr: lopte

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; set theme to "shapes"; other possible themes are "balls" and "tango"
en: shapes
hr: oblici

note: Translators: title of a section in the Appearance submenu of the hamburger menu; contains "Select color" and "Default color"
en: Background
hr: Pozadina

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens a dialog for choosing background color
en: _Select color
hr: _Odaberi boju

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); resets background color
en: _Default color
hr: _Zadana boja

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
hr: _Prečaci tipkovnice

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
hr: _Priručnik

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Five or More
hr: _O Pet ili više

note: Translators: label displayed in the headerbar, introducing the next balls to be added to the board
en: Next:
hr: Sljedeće:

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" (only) shortcut section
en: New game
hr: Nova igra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "New game"; action of the Ctrl-N shortcut
en: Start a new game
hr: Pokreni novu igru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with keyboard" shortcut section
en: Play with keyboard
hr: Igraj s tipkovnicom

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; action of the arrows
en: Move keyboard cursor
hr: Pomakni pokazivač tipkovnice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; action of the return or space keys
en: Select or drop tile
hr: Odaberi ili ispusti pločicu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," "Quit," etc. shortcuts section
en: Generic
hr: Izvorno

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"; action of the F10 shortcut; toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
hr: Uklj/Isklj glavni izbornik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"; action of the Ctrl-Shift-? shortcut; opens the Keyboard Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
hr: Prečaci tipkovnice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"; action of the F1 shortcut; opens the help of the application
en: Help
hr: Priručnik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future keyboard shortcut; action of the Shift-F1 shortcut; opens the About dialog
en: About
hr: O programu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"; action of the Ctrl-Q shortcut; quits the application
en: Quit
hr: Zatvori

[ctx: board size]
note: Translators: board size, as displayed in the Scores dialog
en: Small
hr: Mala

[ctx: board size]
note: Translators: board size, as displayed in the Scores dialog
en: Medium
hr: Srednja

[ctx: board size]
note: Translators: board size, as displayed in the Scores dialog
en: Large
hr: Velika

note: Translators: About dialog text, first line of the copyright notice
en: Copyright © 1997–2008 Free Software Foundation, Inc.
hr: Autorsko pravo © 2001–2008 Fondacija slobodnog softvera, dd.

note: Translators: About dialog text, second line of the copyright notice
en: Copyright © 2013–2014 Michael Catanzaro
hr: Autorsko pravo © 2013–2014 Michael Catanzaro

note: Translators: About dialog text, describing the application
en: GNOME port of the once-popular Color Lines game
hr: GNOME inačica nekad popularne igre Boja redaka

note: Translators: subtitle of the headerbar, at the application start
en: Match five objects of the same type in a row to score!
hr: Povežite pet objekata iste vrste u redku za osvajanje bodova!

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user clicked on a tile where the selected marble cannot move
en: You can’t move there!
hr: Ne možete pomaknuti tamo!

note: Translators: subtitle of the headerbar, at the end of a game
en: Game Over!
hr: Kraj igre!

note: Translators: subtitle of the headerbar, during a game; the %d is replaced by the score
en: Score: %d
hr: Rezultat: %d

note: Translators: text in the Scores dialog, introducing the combobox
en: Board Size:
hr: Veličina ploče:

note: Translators: text of a dialog that appears when the user starts a new game while the score is not null
en: Are you sure you want to start a new %u × %u game?
hr: Sigurno želite ponovno pokrenuti novu %u × %u igru?

note: Translators: button of a dialog that appears when the user starts a new game while the score is not null; the other answer is "_Restart"
en: _Cancel
hr: _Odustani

note: Translators: button of a dialog that appears when the user starts a new game while the score is not null; the other answer is "_Cancel"
en: _Restart
hr: _Ponovno pokreni
