gnome-games master - en to bg translation catalogue (65 entries)

note: Translators: name of the application, as displayed in the window manager Translators: name of the application, as displayed in the About dialog, some window managers, etc.
en: Five or More
bg: Пет поне

en: Remove colored balls from the board by forming lines
bg: Премахване на цветни топчета от дъската чрез образуване на линии

en: Five or More is the GNOME port of a once-popular computer game. Align five or more objects of the same color into a line to cause them to disappear and score points. Earn many more points by lining up as many objects as possible before clearing them.
bg: „Пет поне“ е версия за GNOME на популярна компютърна игра. Подредете поне пет пула в линия и те ще изчезнат от дъската, а вие ще получите точки. Колкото повече са пуловете, които изчезват едновременно, толкова повече точки получавате.

en: More objects appear after every turn. Play for as long as possible, until the board is completely full!
bg: След всеки ход се появяват още пулове. Играйте възможно най-дълго преди дъската за се запълни

en: The GNOME Project
bg: Проектът GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;
bg: игра;стратегия;логика;пет;поне;повече;game;strategy;logic;

en: Playing field size
bg: Размер на дъската

en: Playing field size. 1=Small, 2=Medium, 3=Large. Any other value is invalid.
bg: Размер на дъската — „1“ (малка), „2“ (средна) или „3“ (голяма).

en: Ball style
bg: Стил на топчетата

en: Ball style. The filename of the images to use for the balls.
bg: Стил на пуловете. Име на файл с изображение, което ще се използва за топчетата.

note: Translators: title of the ColorChooser dialog that appears from the hamburger menu > "Appearance" submenu > "Background" section > "Select color" entry
en: Background color
bg: Цвят на фона

en: Background color. The hex specification of the background color.
bg: Цвят на фона. Задава се в шестнадесетичен код.

en: Time between moves
bg: Време между ходовете

en: Time between moves in milliseconds.
bg: Време между ходовете в милисекунди.

en: Game score
bg: Резултат от играта

en: Game score from last saved session.
bg: Резултат от последната записана сесия.

en: Game field
bg: Дъска за игра

en: Game field from last saved session.
bg: Дъската за игра от последната записана сесия.

en: Game preview
bg: Преглед на играта

en: Game preview from last saved session.
bg: Преглед на играта от последната записана сесия.

en: Width of the window in pixels
bg: Широчината на прозореца в пиксели

en: Height of the window in pixels
bg: Височината на прозореца в пиксели

en: true if the window is maximized
bg: Истина, ако прозорецът е максимизиран

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: entry of the Size submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _New Game
bg: _Нова игра

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the size of the board
en: Si_ze
bg: _Размер

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game of small size
en: _Small
bg: _Малка

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game of medium size
en: _Medium
bg: _Средна

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game of large size
en: _Large
bg: _Голяма

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: S_cores
bg: _Резултати

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the theme
en: A_ppearance
bg: _Изглед

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; set theme to "balls"; other possible themes are "shapes" and "tango"
en: balls
bg: топки

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; set theme to "shapes"; other possible themes are "balls" and "tango"
en: shapes
bg: форми

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; set theme to "tango"; other possible themes are "balls" and "shapes"
en: tango
bg: танго

note: Translators: title of a section in the Appearance submenu of the hamburger menu; contains "Select color" and "Default color"
en: Background
bg: Фон

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens a dialog for choosing background color
en: _Select color
bg: _Избор на цвят

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); resets background color
en: _Default color
bg: _Стандартен цвят

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
bg: _Клавишни комбинации

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
bg: Помо_щ

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Five or More
bg: _Относно

note: Translators: label displayed in the headerbar, introducing the next balls to be added to the board
en: Next:
bg: Следващ:

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" (only) shortcut section
en: New game
bg: Нова игра

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "New game"; action of the Ctrl-N shortcut
en: Start a new game
bg: Започване на нова игра

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with keyboard" shortcut section
en: Play with keyboard
bg: Игра с клавиатура

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; action of the arrows
en: Move keyboard cursor
bg: Преместване на показалеца с клавиатурата

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; action of the return or space keys
en: Select or drop tile
bg: Избиране или не на плочка

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," "Quit," etc. shortcuts section
en: Generic
bg: Общи

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"; action of the F10 shortcut; toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
bg: Превключване на основното меню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"; action of the Ctrl-Shift-? shortcut; opens the Keyboard Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
bg: Клавишни комбинации

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"; action of the F1 shortcut; opens the help of the application
en: Help
bg: Помощ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future keyboard shortcut; action of the Shift-F1 shortcut; opens the About dialog
en: About
bg: Относно

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"; action of the Ctrl-Q shortcut; quits the application
en: Quit
bg: Спиране на програмата

[ctx: board size]
note: Translators: board size, as displayed in the Scores dialog
en: Small
bg: Малка

[ctx: board size]
note: Translators: board size, as displayed in the Scores dialog
en: Medium
bg: Средна

[ctx: board size]
note: Translators: board size, as displayed in the Scores dialog
en: Large
bg: Голяма

note: Translators: About dialog text, first line of the copyright notice
en: Copyright © 1997–2008 Free Software Foundation, Inc.
bg: Авторски права̀ © 1997–2008 Free Software Foundation, Inc.

note: Translators: About dialog text, second line of the copyright notice
en: Copyright © 2013–2014 Michael Catanzaro
bg: Авторски права̀ © 2013–2014 Michael Catanzaro

note: Translators: About dialog text, describing the application
en: GNOME port of the once-popular Color Lines game
bg: Версия за GNOME на популярната в миналото игра „Цветни линии“.

note: Translators: subtitle of the headerbar, at the application start
en: Match five objects of the same type in a row to score!
bg: Подреждане на пет пула от един цвят в редица!

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user clicked on a tile where the selected marble cannot move
en: You can’t move there!
bg: Непозволен ход!

note: Translators: subtitle of the headerbar, at the end of a game
en: Game Over!
bg: Край на играта!

note: Translators: subtitle of the headerbar, during a game; the %d is replaced by the score
en: Score: %d
bg: Резултат: %d

note: Translators: text in the Scores dialog, introducing the combobox
en: Board Size:
bg: Размер на дъската:

note: Translators: text of a dialog that appears when the user starts a new game while the score is not null
en: Are you sure you want to start a new %u × %u game?
bg: Искате ли да започнете нова игра на поле %u×%u?

note: Translators: button of a dialog that appears when the user starts a new game while the score is not null; the other answer is "_Restart"
en: _Cancel
bg: _Отказване

note: Translators: button of a dialog that appears when the user starts a new game while the score is not null; the other answer is "_Cancel"
en: _Restart
bg: _Отначало
