flatpak-kcm - en to ar translation catalogue (62 entries)

en: None
ar: لا شيء

en: see
ar: النظر

en: talk
ar: تحدث

en: own
ar: التملك

en: OFF
ar: معطل

en: read/write
ar: للقراءة و الكتابة

en: read-only
ar: للقراءة فقط

en: create
ar: أنشئ

en: Internet Connection
ar: اتصال الشابكة

en: Inter-process Communication
ar: التواصل بين العمليات

en: X11 Windowing System
ar: نظام النوافذ اكس11

en: Wayland Windowing System
ar: نظام نوافذ ويلاند

en: Fallback to X11 Windowing System
ar: نظام النوافذ اكس11 الاحتياطي

en: Pulseaudio Sound Server
ar: خادم صوت بلس أوديو

en: Session Bus Access
ar: الوصول لناقل الجلسة

en: System Bus Access
ar: الوصول لناقل النظام

en: Remote Login Access
ar: الوصول للولوج البعيد

en: Smart Card Access
ar: الوصول للبطاقة الذكية

en: Print System Access
ar: الوصول إلى نظام الطباعة

en: Kernel-based Virtual Machine Access
ar: الوصول إلى الآلات الافتراضية المعتمدة على النواة

en: Direct Graphic Rendering
ar: عرض الرسوميات المباشر

en: Host dev/shm
ar: الذكرة المشتركة للمضيف dev/shm

en: Device Access
ar: الوصول للجهاز

en: System Calls by Development Tools
ar: نداءات النظام بواسطة أدوات التطوير

en: Run Multiarch/Multilib Binaries
ar: تشغيل ملفات متعددة البنى/المكتبات

en: Bluetooth
ar: بلوتوث

en: Canbus Socket Access
ar: الوصول لمقبس ناقل كان

en: Share dev/shm across all instances of an app per user ID
ar: ذكرة مشتركة dev/shm لكل نسخ التطبيق لكل معرف مستخدم

en: All User Files
ar: كل ملفات المستخدم

en: All System Files
ar: كل ملفّات النّظام

en: All System Libraries, Executables and Binaries
ar: كل مكتبات النظام وملفاته التنفيذية

en: All System Configurations
ar: إعدادات كامل النظام

en: Basic Permissions
ar: تصاريح أساسية

en: Filesystem Access
ar: الوصول إلى نظام الملفات

en: Advanced Permissions
ar: تصاريح متقدّمة

en: Subsystems Shared
ar: الأنظمة الفرعية المشتركة

en: Sockets
ar: المقابس

en: Features Allowed
ar: الميزات مسموحة

en: Session Bus Policy
ar: سياسة ناقل الجلسة

en: System Bus Policy
ar: سياسة ناقل نظام

en: Environment
ar: البيئة

en: Add a new filesystem path
ar: أضف مسار نظام ملفات جديدا

en: Add a new session bus
ar: أضف جلسة ناقل جديدة

en: Add a new system bus
ar: أضف ناقل نظام جديداً

en: Add a new environment variable
ar: أضف متغير بيئة جديداً

en: Set Environment Variable
ar: أضف متغير بيئة

en: Enter variable...
ar: أدخل متغير…

en: Enter value...
ar: أدخل قيمة...

en: Flatpak Applications
ar: تطبيقات فلاتباك

en: Apply Permissions
ar: طبّق التّصاريح

en: The permissions of this application have been changed. Do you want to apply these changes or discard them?
ar: تغيرت تصاريح التطبيق. هل تريد تطبيق هذه التغيرات أم لا؟

en: Permissions
ar: التصاريح

en: Select an application from the list to view its permissions here
ar: اختر تطبيق من القائمة لعرض تصاريحه هنا

en: Hide advanced permissions
ar: أخف التصاريح المتقدمة

en: Show advanced permissions
ar: اعرض التصاريح المتقدمة

en: Add New
ar: أضف أيضاً

en: Add Filesystem Path Permission
ar: أضف تصريح مسار نظام ملفات

en: Add Session Bus Permission
ar: أضف تصريح ناقل جلسة

en: Add System Bus Permission
ar: أضف تصريح ناقل نظام

en: Enter filesystem path...
ar: أدخل مسار نظام الملفات…

en: Enter session bus name...
ar: أدخل اسم جلسة ناقل…

en: Enter system bus name...
ar: أدخل اسم ناقل النظام…
