flatpak-kcm - en to eo translation catalogue (54 entries)

en: None
eo: Neniu

en: see
eo: vidu

en: talk
eo: parolu

en: own
eo: propra

en: OFF
eo: FOR

en: read/write
eo: legi/skribi

en: read-only
eo: nurlegebla

en: create
eo: krei

en: Internet connection
eo: Interreta konekto

en: Inter-process communication
eo: Interproceza komunikado

en: X11 windowing system
eo: X11 fenestra sistemo

en: Wayland windowing system
eo: Wayland fenestra sistemo

en: Fallback to X11 windowing system
eo: Refali al X11 fenestra sistemo

en: Pulseaudio sound server
eo: Pulseaudio-sonservilo

en: Session bus access
eo: Seancbusa aliro

en: System bus access
eo: Sistembusa aliro

en: Remote login access
eo: Fora ensalut-aliro

en: Smart card access
eo: Aliro al smart card

en: Print system access
eo: Pres-sistema aliro

en: Kernel-based Virtual Machine access
eo: Kernbazita Virtual-Maŝina aliro

en: Direct graphic rendering
eo: Rekta grafika bildigo

en: Host dev/shm
eo: Gastiganto dev/shm

en: Device access
eo: Aparata aliro

en: System calls by development tools
eo: Sistemvokoj per disvolvaj iloj

en: Run multiarch/multilib binaries
eo: Ruli multiarch/multilib-binarprogramojn

en: Canbus socket access
eo: Canbus-konektinga aliro

en: Share dev/shm across all instances of an app per user ID
eo: Kunhavigi dev/shm tra ĉiuj instancoj de aplikaĵo laŭ uzantidentigilo

en: All user files
eo: Ĉiuj uzantdosieroj

en: All system files
eo: Ĉiuj sistemdosieroj

en: All system libraries, executables and binaries
eo: Ĉiuj sistembibliotekoj, plenumeblaj kaj duumprogramoj

en: All system configurations
eo: Ĉiuj sistemagordoj

en: Basic Permissions
eo: Bazaj Permesoj

en: Filesystem Access
eo: Dosiersistemo-Aliro

en: Advanced Permissions
eo: Altnivelaj Permesoj

en: Subsystems Shared
eo: Subsistemoj Kunigitaj

en: Sockets
eo: Ingoj

en: Device Access
eo: Aparato Aliro

en: Features Allowed
eo: Trajtoj Permesitaj

en: Session Bus Policy
eo: Politiko pri Sesia Buso

en: System Bus Policy
eo: Politiko pri Sistema Buso

en: Environment
eo: Medio

en: Add a new filesystem path
eo: Aldoni novan dosiersistemon vojon

en: Add a new session bus
eo: Aldoni novan seancbuson

en: Add a new system bus
eo: Aldoni novan sistembuson

en: Add a new environment variable
eo: Aldoni novan mediovariablon

en: Set Environment Variable
eo: Agordi Mediovariablon

[ctx: @label:textbox name of environment variable]
en: Name:
eo: Nomo:

[ctx: @label:textbox value of environment variable]
en: Value:
eo: Valoro:

en: Add Filesystem Path Permission
eo: Aldoni Permeson pri Dosiersistema Vojo

en: Add Session Bus Permission
eo: Aldoni Permeson pri Sesio-Buso

en: Add System Bus Permission
eo: Aldoni Permeson pri Sistema Buso

en: Enter filesystem path:
eo: Enigu dosiersisteman vojon:

en: Enter session bus name:
eo: Enigu seancan busnomon:

en: Enter system bus name:
eo: Enigu nomon de sistembuso:
