flatpak-kcm - en to fi translation catalogue (103 entries)

en: None
fi: Ei mitään

en: see
fi: katso

en: talk
fi: viesti

en: own
fi: oma

en: OFF
fi: EI KÄYTÖSSÄ

en: read/write
fi: luku/kirjoitus

en: read-only
fi: vain luku

en: create
fi: luonti

en: Internet connection
fi: Internetyhteys

en: Inter-process communication
fi: Prosessienvälinen viestintä

en: X11 windowing system
fi: X11-ikkunointijärjestelmä

en: Wayland windowing system
fi: Wayland-ikkunointijärjestelmä

en: Fallback to X11 windowing system
fi: Varapaluu X11-ikkunointijärjestelmään

en: Pulseaudio sound server
fi: Pulseaudio-äänipalvelin

en: Session bus access
fi: Istuntoväylän käyttö

en: System bus access
fi: Järjestelmäväylän käyttö

en: Remote login access
fi: Etäkirjautumiskäyttö

en: Smart card access
fi: Älykorttien käyttö

en: Print system access
fi: Tulostusjärjestelmän käyttö

en: Kernel-based Virtual Machine access
fi: Ydinpohjaisen virtuaalikoneen käyttö

en: Direct graphic rendering
fi: Suora grafiikkahahmonnus

en: Host dev/shm
fi: Koneen dev/shm

en: Device access
fi: Laitekäyttö

en: System calls by development tools
fi: Kehitystyökalujen järjestelmäkutsut

en: Run multiarch/multilib binaries
fi: Moniarkkitehtuuristen ohjelmatiedostojen suorittaminen

en: Canbus socket access
fi: Canbus-pistokkeen käyttö

en: Share dev/shm across all instances of an app per user ID
fi: Jaa dev/shm käyttäjätunnisteittain sovelluksen kaikkien ilmentymien välillä

en: All user files
fi: Kaikki käyttäjän tiedostot

en: All system files
fi: Kaikki järjestelmätiedostot

en: All system libraries, executables and binaries
fi: Kaikki järjestelmäkirjastot, -ohjelmatiedostot ja -binaarit

en: All system configurations
fi: Kaikki järjestelmäasetukset

en: Basic Permissions
fi: Peruskäyttöoikeudet

en: Filesystem Access
fi: Tiedostojärjestelmän käyttö

en: Advanced Permissions
fi: Tarkemmat käyttöoikeusasetukset

en: Subsystems Shared
fi: Jaetut alijärjestelmät

en: Sockets
fi: Pistokkeet

en: Device Access
fi: Laitesaanti

en: Features Allowed
fi: Sallitut ominaisuudet

en: Session Bus Policy
fi: Istuntoväyläkäytäntö

en: System Bus Policy
fi: Järjestelmäväyläkäytäntö

en: Environment
fi: Ympäristö

en: Add a new filesystem path
fi: Lisää uusi tiedostojärjestelmäpolku

en: Add a new session bus
fi: Lisää uusi istuntoväylä

en: Add a new system bus
fi: Lisää uusi järjestelmäväylä

en: Add a new environment variable
fi: Lisää uusi ympäristömuuttuja

[ctx: not an action but the ability to do so]
en: Record the Screen
fi: Nauhoita näyttö

[ctx: not an action but the ability to do so]
en: Control the Clipboard
fi: Hallitse leikepöytää

[ctx: Part of a list of things]
en: Keyboard
fi: Näppäimistö

[ctx: Part of a list of things]
en: Mouse
fi: Hiiri

[ctx: Part of a list of things]
en: Touchscreen
fi: Kosketusnäyttö

[ctx: %1 is a list of things formed from above]
en: Control %1
fi: %1 – hallinta

[ctx: %1 is the title of a window, %2 the name of an application]
en: Window "%1" of %2
fi: Ikkuna ”%1” (%2)

en: Region at (%1,%2) with size %3x%4
fi: Alue kohdassa (%1, %2), koko %3 × %4

en: Virtual Screen
fi: Virtuaalinäyttö

en: The entire Workspace
fi: Koko työtila

[ctx: %1 is the position of the screen]
en: A disconnected Screen at %1
fi: Irrotettu näyttö kohdassa %1

en: Set Environment Variable
fi: Aseta ympäristömuuttuja

[ctx: @label:textbox name of environment variable]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @label:textbox value of environment variable]
en: Value:
fi: Arvo:

[ctx: @title:window]
en: Apply Permissions
fi: Ota käyttöoikeudet käyttöön

[ctx: @info dialog main text]
en: The permissions of application %1 have been changed. Do you want to apply these changes or discard them?
fi: Sovelluksen %1 käyttöoikeudet ovat muuttuneet. Haluatko ottaa muutokset käyttöön vai hylätä ne?

[ctx: @title:window %1 is the name of the application]
en: %1 – Flatpak Settings
fi: %1 – Flatpak-asetukset

[ctx: @info accessible.description for list]
en: Version %1
fi: Versio %1

[ctx: @action:button in section header]
en: Hide advanced permissions
fi: Piilota lisäkäyttöoikeudet

[ctx: @action:button in section header]
en: Show advanced permissions
fi: Näytä lisäkäyttöoikeudet

[ctx: @action:button in section header]
en: Add New…
fi: Lisää uusi…

[ctx: action:button accessible]
en: Add New File System Permission
fi: Lisää tiedostojärjestelmäkäyttöoikeus

[ctx: @info:placeholder]
en: Select an application from the list to view its permissions here
fi: Näytä sovelluksen käyttöoikeudet valitsemalla se luettelosta

[ctx: @action:intoolbar]
en: Manage Flatpak Settings
fi: Hallinnoi Flatpak-asetuksia

[ctx: @info]
en: Well-behaved applications might respect these settings but even if turned off here they are still able to control mouse and keyboard or record the contents of your screen through the windowing system
fi: Hyvin käyttäytyvät sovellukset saattavat noudattaa näitä asetuksia, mutta vaikka ne olisi poistettu käytöstä tässä, sovellukset saattavat silti hallita hiirtä ja näppäimistöä tai nauhoittaa näytön sisällön ikkunointijärjestelmän kautta

[ctx: @label:group]
en: General:
fi: Perusasetukset:

[ctx: @option:check]
en: Send notifications
fi: Lähetä ilmoituksia

[ctx: @option:check]
en: Block automatic sleep and screen locking
fi: Estä automaattinen valmiustila ja näytönlukitus

[ctx: @option:check]
en: Activate game mode
fi: Aktivoi pelitila

[ctx: @info:tooltip]
en: Allows the application to activate game mode if you are using it on your system.
fi: Sallii sovelluksen aktivoida pelitilan, jos se on järjestelmässä käytössä.

[ctx: @option:check]
en: Gain higher process priority
fi: Anna prosessille suurempi etusija

[ctx: @label:listbox]
en: Take screenshots:
fi: Ruutukaappausten ottaminen:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Ask Once
fi: Kysy kerran

[ctx: @item:inlistbox]
en: Deny
fi: Kiellä

[ctx: @item:inlistbox]
en: Allow
fi: Salli

[ctx: @item:inlistbox]
en: Always Ask
fi: Kysy aina

[ctx: @title:group]
en: Camera access:
fi: Kameran käyttö:

[ctx: @label:listbox]
en: Location accuracy:
fi: Sijainnin tarkkuus:

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: Deny
fi: Kiellä

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: Country
fi: Maa

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: City
fi: Kaupunki

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: Neighborhood
fi: Lähiseutu

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: Street
fi: Katu

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: Exact
fi: Tarkka

[ctx: @label:listbox]
en: Set desktop and lock screen background:
fi: Työpöydän ja lukitusnäytön taustan asettaminen:

[ctx: @label]
en: Screen sharing:
fi: Näytön jakaminen:

[ctx: @action:button]
en: Manage %1 Session | Manage %1 Sessions
fi[0]: Hallinnoi %1 istuntoa
fi[1]: Hallinnoi %1 istuntoa

[ctx: @title:window %1 is the name of the application]
en: %1 – Screencast Sessions
fi: %1 – näyttölähetysistunnot

[ctx: @label 'Remote control' like in xdg-desktop-portal-kde remotedesktopdialog.cpp]
en:  Remote control:
fi:  Etähallinta:

[ctx: @option:check]
en: Control pointer & keyboard, and share screen with other apps without asking
fi: Hallitse osoitinta ja näppäimistöä ja jaa näyttö toisten sovellusten kanssa kysymättä

[ctx: @title:window %1 is the name of the application]
en: %1 – Remote Desktop Sessions
fi: %1 – etätyöpöytäistunnot

[ctx: @action:button]
en: Revoke
fi: Mitätöi

en: Add Filesystem Path Permission
fi: Lisää tiedostojärjestelmäpolun käyttöoikeus

en: Add Session Bus Permission
fi: Lisää istuntoväylän käyttöoikeus

en: Add System Bus Permission
fi: Lisää järjestelmäväylän käyttöoikeus

en: Enter filesystem path:
fi: Anna tiedostojärjestelmäsijainti:

en: Enter session bus name:
fi: Syötä istuntoväylän nimi:

en: Enter system bus name:
fi: Syötä järjestelmäväylän nimi:
