flatpak-kcm - en to hi translation catalogue (55 entries)

en: None
hi: कोई नहीं

en: see
hi: देखना

en: talk
hi: बात करना

en: own
hi: अपना

en: OFF
hi: बंद

en: read/write
hi: पढ़ना/लिखना

en: read-only
hi: केवल पढ़ने के लिए

en: create
hi: बनाएं

en: Internet connection
hi: इंटरनेट कनेक्शन

en: Inter-process communication
hi: अंतर-प्रक्रिया संचार

en: X11 windowing system
hi: X11 विंडोइंग सिस्टम

en: Wayland windowing system
hi: वेलैंड विंडोइंग सिस्टम

en: Fallback to X11 windowing system
hi: X11 विंडोइंग सिस्टम पर वापसी

en: Pulseaudio sound server
hi: पल्सऑडियो ध्वनि सर्वर

en: Session bus access
hi: सत्र बस पहुंच

en: System bus access
hi: सिस्टम बस एक्सेस

en: Remote login access
hi: दूरस्थ लॉगिन पहुँच

en: Smart card access
hi: स्मार्ट कार्ड का उपयोग

en: Print system access
hi: प्रिंट सिस्टम एक्सेस

en: Kernel-based Virtual Machine access
hi: कर्नेल-आधारित वर्चुअल मशीन एक्सेस

en: Direct graphic rendering
hi: प्रत्यक्ष ग्राफिक रेंडरिंग

en: Host dev/shm
hi: होस्ट देव/shm

en: Device access
hi: डिवाइस एक्सेस

en: System calls by development tools
hi: विकास उपकरणों द्वारा सिस्टम कॉल

en: Run multiarch/multilib binaries
hi: मल्टीआर्क/मल्टीलिब बाइनरी चलाएं

en: Bluetooth
hi: ब्लूटूथ

en: Canbus socket access
hi: कैनबस सॉकेट एक्सेस

en: Share dev/shm across all instances of an app per user ID
hi: प्रति उपयोगकर्ता आईडी के आधार पर ऐप के सभी इंस्टैंस में dev/shm साझा करें

en: All user files
hi: सभी उपयोगकर्ता फ़ाइलें

en: All system files
hi: सभी सिस्टम फ़ाइलें

en: All system libraries, executables and binaries
hi: सभी सिस्टम लाइब्रेरीज़, निष्पादनयोग्य और बाइनरीज़

en: All system configurations
hi: सभी सिस्टम कॉन्फ़िगरेशन

en: Basic Permissions
hi: मूल अनुमतियाँ

en: Filesystem Access
hi: फ़ाइल सिस्टम एक्सेस

en: Advanced Permissions
hi: उन्नत अनुमतियाँ

en: Subsystems Shared
hi: सबसिस्टम साझा

en: Sockets
hi: कुर्सियां

en: Device Access
hi: डिवाइस एक्सेस

en: Features Allowed
hi: अनुमत सुविधाएँ

en: Session Bus Policy
hi: सत्र बस नीति

en: System Bus Policy
hi: सिस्टम बस नीति

en: Environment
hi: पर्यावरण

en: Add a new filesystem path
hi: नया फ़ाइल सिस्टम पथ जोड़ें

en: Add a new session bus
hi: नया सत्र बस जोड़ें

en: Add a new system bus
hi: नया सिस्टम बस जोड़ें

en: Add a new environment variable
hi: एक नया पर्यावरण चर जोड़ें

en: Set Environment Variable
hi: पर्यावरण चर सेट करें

[ctx: @label:textbox name of environment variable]
en: Name:
hi: नाम:

[ctx: @label:textbox value of environment variable]
en: Value:
hi: कीमत:

en: Add Filesystem Path Permission
hi: फ़ाइल सिस्टम पथ अनुमति जोड़ें

en: Add Session Bus Permission
hi: सत्र बस अनुमति जोड़ें

en: Add System Bus Permission
hi: सिस्टम बस अनुमति जोड़ें

en: Enter filesystem path:
hi: फ़ाइल सिस्टम पथ दर्ज करें:

en: Enter session bus name:
hi: सत्र बस नाम दर्ज करें:

en: Enter system bus name:
hi: सिस्टम बस नाम दर्ज करें:
