flatpak-kcm - en to ia translation catalogue (103 entries)

en: None
ia: Necun

en: see
ia: vide

en: talk
ia: parla

en: own
ia: proprie

en: read/write
ia: Lectura/Scriptura

en: read-only
ia: Solmente de lectura

en: create
ia: Crea

en: Internet connection
ia: Connexion Internet

en: Inter-process communication
ia: Communication de inter-processo

en: X11 windowing system
ia: Systema de fenestra  X11

en: Wayland windowing system
ia: Systema de fenestra Wayland

en: Fallback to X11 windowing system
ia: Retorno a Systema de fenestra X11

en: Pulseaudio sound server
ia: Servitor de sono PulseAudio

en: Session bus access
ia: Accesso de Bus de Session

en: System bus access
ia: Accesso de Bus de Systema

en: Remote login access
ia: Accesso de identification remote

en: Smart card access
ia: Accesso de Carta Intelligente (Smart Card)

en: Print system access
ia: Imprime Accesso de Systema

en: Kernel-based Virtual Machine access
ia: Accesso de Machina Virtual  basate sur Kernel

en: Direct graphic rendering
ia: Rendering Graphic Directe

en: Host dev/shm
ia: Hospite dev/shm

en: Device access
ia: Accesso de dispositivo

en: System calls by development tools
ia: Appellos (Calls) de Systema per Instrumentos de Disveluppo

en: Run multiarch/multilib binaries
ia: Executa Binaris Multiarch/Multilib

en: Canbus socket access
ia: Accesso de Socket Canbus

en: Share dev/shm across all instances of an app per user ID
ia: Comparti dev/shm trans omne instantias de un app per ID de usator

en: All user files
ia: Omne Files de Usator

en: All system files
ia: Omne Files de Systema

en: All system libraries, executables and binaries
ia: Omne Binaris, Executabiles e Bibliothecas de Systema.

en: All system configurations
ia: Omne Configurationes de Systema

en: Basic Permissions
ia: Permissiones basic

en: Filesystem Access
ia: Accesso de systema de file

en: Advanced Permissions
ia: Permissiones avantiate

en: Subsystems Shared
ia: Subsystemas Compartite

en: Device Access
ia: Accesso de dispositivo

en: Features Allowed
ia: Charateristicas permittite

en: Session Bus Policy
ia: Politica de Bus de Session

en: System Bus Policy
ia: Politica de Bus de Session

en: Environment
ia: Ambiente

en: Add a new filesystem path
ia: Adde un nove prcurso de systema de file

en: Add a new session bus
ia: Adde un nove bus e session

en: Add a new system bus
ia: Adde un nove bus de systema

en: Add a new environment variable
ia: Adde un nove variabile de ambiente

[ctx: not an action but the ability to do so]
en: Record the Screen
ia: Registra le schermo

[ctx: not an action but the ability to do so]
en: Control the Clipboard
ia: Controla le Area de Transferentia

[ctx: Part of a list of things]
en: Keyboard
ia: Claviero

[ctx: Part of a list of things]
en: Mouse
ia: Mus

[ctx: Part of a list of things]
en: Touchscreen
ia: Schermo tactile

[ctx: %1 is a list of things formed from above]
en: Control %1
ia: Controlo %1

[ctx: %1 is the title of a window, %2 the name of an application]
en: Window "%1" of %2
ia: Fenestra "%1" de  %2

en: Region at (%1,%2) with size %3x%4
ia: Region a (%1,%2) con grandor %3x%4

en: Virtual Screen
ia: Schermo Virtual

en: The entire Workspace
ia: Le integre Spatio de Labor

[ctx: %1 is the position of the screen]
en: A disconnected Screen at %1
ia: Un schermo disconnecteva a %1

[ctx: %1 is a list of things formed from above]
en: Capture input from: %1
ia: Captura ingresso ex: %1

en: Set Environment Variable
ia: Fixa Variabile de ambiente

[ctx: @label:textbox name of environment variable]
en: Name:
ia: Nomine:

[ctx: @label:textbox value of environment variable]
en: Value:
ia: Valor:

[ctx: @title:window]
en: Apply Permissions
ia: Applica Permissiones

[ctx: @info dialog main text]
en: The permissions of application %1 have been changed. Do you want to apply these changes or discard them?
ia: Le permissiones de application %1 ha essite cambiate. Tu vole applicar iste mdificationes o abandonar los?

[ctx: @title:window %1 is the name of the application]
en: %1 – Flatpak Settings
ia: %1 – Preferentias de Flatpak

[ctx: @action:button in section header]
en: Hide advanced permissions
ia: Cela permissiones avantiate

[ctx: @action:button in section header]
en: Show advanced permissions
ia: Monstra permissiones avantiate

[ctx: @action:button in section header]
en: Add New…
ia: Adde Nove …

[ctx: action:button accessible]
en: Add New File System Permission
ia: Adde Nove Permission de Systema de File

[ctx: @info:placeholder]
en: Select an application from the list to view its permissions here
ia: Selige un application ex le lista per vider su permissiones hic

[ctx: @action:intoolbar]
en: Manage Flatpak Settings
ia: Gere Preferentias de Flatpack

[ctx: @info]
en: Well-behaved applications might respect these settings but even if turned off here they are still able to control mouse and keyboard or record the contents of your screen through the windowing system
ia: Applicationes ben comportante deberea respectar iste preferentias, ma anque si deactivate hic illos ancora pote controlar mus o claviero o registrar le contentos de tu schermo trand le systema de fenestras

[ctx: @option:check]
en: Send notifications
ia: Invia notificationes

[ctx: @option:check]
en: Block automatic sleep and screen locking
ia: Bloca automaticamente blocar de dormi e schermo

[ctx: @option:check]
en: Activate game mode
ia: Activa modo de joco

[ctx: @info:tooltip]
en: Allows the application to activate game mode if you are using it on your system.
ia: Permitte que le application activa modo de joco si tu lo es usante sur tu systema.

[ctx: @option:check]
en: Gain higher process priority
ia: Gania prioritate de processo plus alte

[ctx: @label:listbox]
en: Take screenshots:
ia: Prende capturas de schermo :

[ctx: @item:inlistbox]
en: Ask Once
ia: Demanda un vice

[ctx: @item:inlistbox]
en: Deny
ia: Nega

[ctx: @item:inlistbox]
en: Allow
ia: Permitte

[ctx: @item:inlistbox]
en: Always Ask
ia: Demanda sempre

[ctx: @title:group]
en: Camera access:
ia: Accesso de Camera:

[ctx: @label:listbox]
en: Location accuracy:
ia: Precision de location

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: Deny
ia: Nega

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: Country
ia: Pais

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: City
ia: Citate

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: Neighborhood
ia: Vicinitate

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: Street
ia: Strata

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: Exact
ia: Exacte

[ctx: @label:listbox]
en: Set desktop and lock screen background:
ia: Assigna scriptorio e fundo de schermo de bloco:

[ctx: @label]
en: Screen sharing:
ia: Compartir de schermo:

[ctx: @action:button]
en: Manage %1 Session | Manage %1 Sessions
ia[0]: Gere %1 Session
ia[1]: Gere %1 sessiones

[ctx: @title:window %1 is the name of the application]
en: %1 – Screencast Sessions
ia: %1 – Sessiones de Screencast

[ctx: @label]
en: Capture pointer & keyboard input:
ia: Captura ingresso de punctator & claviero:

[ctx: @title:window %1 is the name of the application]
en: %1 – Input Capture Sessions
ia: %1 – Sessiones de Cptura de ingresso

[ctx: @label 'Remote control' like in xdg-desktop-portal-kde remotedesktopdialog.cpp]
en:  Remote control:
ia: Controlo remote :

[ctx: @option:check]
en: Control pointer & keyboard, and share screen with other apps without asking
ia: Punctator de controlo & Claviero, e comparti schermo conaltere apps sin demandar

[ctx: @title:window %1 is the name of the application]
en: %1 – Remote Desktop Sessions
ia: %1 – Sessiones de Scriptorio Remote

[ctx: @action:button]
en: Revoke
ia: Revoca

[ctx: @action:button revoke all screencasting/screen sharing sessions]
en: Revoke All
ia: Revoca Toto

en: Add Filesystem Path Permission
ia: Adde Permission de Percurso de Systema de File

en: Add Session Bus Permission
ia: Adde Permission de Bus de Session

en: Add System Bus Permission
ia: Adde Permission de Bus de Systema

en: Enter filesystem path:
ia: Inserta percurso de systema de file:

en: Enter session bus name:
ia: Inserta nomine de bus de session:

en: Enter system bus name:
ia: Inserta nomine de bus de systema:
