flatpak-kcm - en to id translation catalogue (59 entries)

en: None
id: Nihil

en: see
id: lihat

en: talk
id: ngomong

en: own
id: milik

en: read/write
id: baca/tulis

en: read-only
id: hanya baca

en: create
id: buat

en: Internet Connection
id: Koneksi Internet

en: Inter-process Communication
id: Komunikasi Antar Proses

en: X11 Windowing System
id: Sistem Perjendelaan X11

en: Wayland Windowing System
id: Sistem Perjendelaan Wayland

en: Fallback to X11 Windowing System
id: Kembalikan ke Sistem Perjendelaan X11

en: Pulseaudio Sound Server
id: Peladen Suara Pulseaudio

en: Session Bus Access
id: Akses Bus Sesi

en: System Bus Access
id: Akses Bus Sistem

en: Remote Login Access
id: Akses Login Jarak Jauh

en: Smart Card Access
id: Akses Kartu Pintar

en: Print System Access
id: Akses Sistem Cetak

en: Kernel-based Virtual Machine Access
id: Akses Mesin Virtual Berbasis Kernel

en: Direct Graphic Rendering
id: Prenderan Grafik Langsung

en: Device Access
id: Akses Peranti

en: System Calls by Development Tools
id: Pangilan Sistem berdasarkan Peralatan Pengembang

en: Run Multiarch/Multilib Binaries
id: Jalankan Multiarch/Multilib

en: Canbus Socket Access
id: Akses Soket Canbus

en: Share dev/shm across all instances of an app per user ID
id: Berbagi lintas dev/shm semua instansi dari sebuah app per  ID pengguna

en: All User Files
id: Semua File Pengguna

en: All System Files
id: Semua File Sistem

en: All System Libraries, Executables and Binaries
id: Semua Eksekutabel, Biner, dan Pustaka Lib Sistem

en: All System Configurations
id: Semua Konfigurasi Sistem

en: Basic Permissions
id: Perizinan Dasar

en: Filesystem Access
id: Akses Sistem File

en: Advanced Permissions
id: Perizinan Tingkat Lanjut

en: Subsystems Shared
id: Berbagi Subsistem

en: Sockets
id: Soket

en: Features Allowed
id: Fitur Yang Diperbolehkan

en: Session Bus Policy
id: Kebijakan Bus Sesi

en: System Bus Policy
id: Kebijakan Bus Sistem

en: Environment
id: Lingkungan

en: Add a new filesystem path
id: Tambahkan sebuah alur sistem-file baru

en: Add a new session bus
id: Tambahkan sebuah bus sesi baru

en: Add a new system bus
id: Tambahkan sebuah bus sistem baru

en: Add a new environment variable
id: Tambahkan sebuah variabel lingkungan baru

en: Set Environment Variable
id: Atur Variabel Lingkungan

en: Enter variable...
id: Masukkan variabel...

en: Enter value...
id: Masukkan nilai...

en: Flatpak Applications
id: Aplikasi Flatpak

en: Apply Permissions
id: Terapkan Perizinan

en: The permissions of this application have been changed. Do you want to apply these changes or discard them?
id: Perizinan pada aplikasi ini telah diubah. Apakah Anda ingin menerapkan perubahan tersebut atau membuangnya?

en: Permissions
id: Perizinan

en: Select an application from the list to view its permissions here
id: Pilih sebuah aplikasi dari daftar untuk menampilkan perizinannya di sini

en: Hide advanced permissions
id: Sembunyikan perizinan tingkat lanjut

en: Show advanced permissions
id: Tampilkan perizinan tingkat lanjut

en: Add New
id: Tambahkan Baru

en: Add Filesystem Path Permission
id: Tambahkan Perizinan Alur Sistem File

en: Add Session Bus Permission
id: Tambahkan Perizinan Bus Sesi

en: Add System Bus Permission
id: Tambahkan Perizinan Bus Sistem

en: Enter filesystem path...
id: Masukkan alur sistem file...

en: Enter session bus name...
id: Masukkan nama bus sesi...

en: Enter system bus name...
id: Masukkan nama bus sistem...
