flatpak-kcm - en to it translation catalogue (100 entries)

en: None
it: Nessuno

en: see
it: vedi

en: talk
it: parla

en: own
it: possiedi

en: OFF
it: Spento

en: read/write
it: lettura/scrittura

en: read-only
it: sola lettura

en: create
it: crea

en: Internet connection
it: Connessione a Internet

en: Inter-process communication
it: Comunicazione inter-processo

en: X11 windowing system
it: Sistema di gestione delle finestre X11

en: Wayland windowing system
it: Sistema di gestione delle finestre Wayland

en: Fallback to X11 windowing system
it: Ripiego al sistema di gestione delle finestre X11

en: Pulseaudio sound server
it: Server sonoro Pulseaudio

en: Session bus access
it: Accesso al bus di sessione

en: System bus access
it: Accesso al bus di sistema

en: Remote login access
it: Accesso remoto

en: Smart card access
it: Accesso smartcard

en: Print system access
it: Accesso al sistema di stampa

en: Kernel-based Virtual Machine access
it: Accesso a Kernel-based Virtual Machine (KVM)

en: Direct graphic rendering
it: Rendering grafico diretto

en: Device access
it: Accesso a dispositivo

en: System calls by development tools
it: Chiamate di sistema degli strumenti di sviluppo

en: Run multiarch/multilib binaries
it: Esegui binari multi-architettura/multi-libreria

en: Canbus socket access
it: Accesso socket Canbus

en: Share dev/shm across all instances of an app per user ID
it: Condividi dev/shm su tutte le istanze di un'applicazione per ID utente

en: All user files
it: Tutti i file degli utenti

en: All system files
it: Tutti i file di sistema

en: All system libraries, executables and binaries
it: Tutte le librerie di sistema, eseguibili e binari

en: All system configurations
it: Tutte le configurazioni di sistema

en: Basic Permissions
it: Permessi di base

en: Filesystem Access
it: Accesso al file system

en: Advanced Permissions
it: Permessi avanzati

en: Subsystems Shared
it: Sottosistemi condivisi

en: Sockets
it: Socket

en: Device Access
it: Accesso a dispositivo

en: Features Allowed
it: Funzionalità consentite

en: Session Bus Policy
it: Regola bus di sessione

en: System Bus Policy
it: Regola bus di sistema

en: Environment
it: Ambiente

en: Add a new filesystem path
it: Aggiungi un nuovo percorso di filesystem

en: Add a new session bus
it: Aggiungi un nuovo bus di sessione

en: Add a new system bus
it: Aggiungi un nuovo bus di sistema

en: Add a new environment variable
it: Aggiungi una nuova variabile d'ambiente

[ctx: not an action but the ability to do so]
en: Record the Screen
it: Registra lo schermo

[ctx: not an action but the ability to do so]
en: Control the Clipboard
it: Controlla gli appunti

[ctx: Part of a list of things]
en: Keyboard
it: Tastiera

[ctx: Part of a list of things]
en: Touchscreen
it: Schermo tattile

[ctx: %1 is a list of things formed from above]
en: Control %1
it: Controlla %1

[ctx: %1 is the title of a window, %2 the name of an application]
en: Window "%1" of %2
it: Finestra «%1» di %2

en: Region at (%1,%2) with size %3x%4
it: Regione a (%1,%2) con dimensione %3x%4

en: Virtual Screen
it: Schermo virtuale

en: The entire Workspace
it: L'intera area di lavoro

[ctx: %1 is the position of the screen]
en: A disconnected Screen at %1
it: Uno schermo disconnesso a %1

en: Set Environment Variable
it: Imposta variabile d'ambiente

[ctx: @label:textbox name of environment variable]
en: Name:
it: Nome:

[ctx: @label:textbox value of environment variable]
en: Value:
it: Valore:

[ctx: @title:window]
en: Apply Permissions
it: Applica permessi

[ctx: @info dialog main text]
en: The permissions of application %1 have been changed. Do you want to apply these changes or discard them?
it: I permessi dell'applicazione %1 sono stati modificati. Vuoi applicare queste modifiche o annullarle?

[ctx: @title:window %1 is the name of the application]
en: %1 – Flatpak Settings
it: %1 – Impostazioni di Flatpak

[ctx: @action:button in section header]
en: Hide advanced permissions
it: Nascondi i permessi avanzati

[ctx: @action:button in section header]
en: Show advanced permissions
it: Mostra i permessi avanzati

[ctx: @action:button in section header]
en: Add New…
it: Aggiungi nuovo…

[ctx: action:button accessible]
en: Add New File System Permission
it: Aggiungi nuovo permesso di file system

[ctx: @info:placeholder]
en: Select an application from the list to view its permissions here
it: Seleziona un'applicazione dall'elenco per visualizzare qui i suoi permessi

[ctx: @action:intoolbar]
en: Manage Flatpak Settings
it: Gestisci le impostazioni di Flatpak

[ctx: @info]
en: Well-behaved applications might respect these settings but even if turned off here they are still able to control mouse and keyboard or record the contents of your screen through the windowing system
it: Le applicazioni ben progettate dovrebbero rispettare queste impostazioni, ma, anche se disattivate qui, sono comunque in grado di controllare il mouse e la tastiera o di registrare il contenuto dello schermo tramite il sistema di gestione delle finestre.

[ctx: @label:group]
en: General:
it: Generale:

[ctx: @option:check]
en: Send notifications
it: Invia notifiche

[ctx: @option:check]
en: Block automatic sleep and screen locking
it: Blocca la sospensione automatica e il blocco dello schermo

[ctx: @option:check]
en: Activate game mode
it: Attiva la modalità gioco

[ctx: @info:tooltip]
en: Allows the application to activate game mode if you are using it on your system.
it: Consente all'applicazione di attivare la modalità gioco se la stai utilizzando sul tuo sistema.

[ctx: @option:check]
en: Gain higher process priority
it: Ottieni una priorità di processo più elevata

[ctx: @label:listbox]
en: Take screenshots:
it: Acquisisci schermate:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Ask Once
it: Chiedi una volta

[ctx: @item:inlistbox]
en: Deny
it: Nega

[ctx: @item:inlistbox]
en: Allow
it: Permetti

[ctx: @item:inlistbox]
en: Always Ask
it: Chiedi sempre

[ctx: @title:group]
en: Camera access:
it: Accesso alla webcam:

[ctx: @label:listbox]
en: Location accuracy:
it: Precisione della posizione:

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: Deny
it: Nega

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: Country
it: Nazione

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: City
it: Città

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: Neighborhood
it: Quartiere

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: Street
it: Via

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: Exact
it: Esatta

[ctx: @label:listbox]
en: Set desktop and lock screen background:
it: Imposta lo sfondo del desktop e della schermata di blocco:

[ctx: @label]
en: Screen sharing:
it: Condivisione dello schermo:

[ctx: @action:button]
en: Manage %1 Session | Manage %1 Sessions
it[0]: Gestisci %1 sessione
it[1]: Gestisci %1 sessioni

[ctx: @title:window %1 is the name of the application]
en: %1 – Screencast Sessions
it: %1 – Sessioni di trasmissione dello schermo

[ctx: @label 'Remote control' like in xdg-desktop-portal-kde remotedesktopdialog.cpp]
en:  Remote control:
it:  Controllo remoto:

[ctx: @option:check]
en: Control pointer & keyboard, and share screen with other apps without asking
it: Controlla il puntatore e la tastiera e condividi lo schermo con altre applicazioni senza chiedere

[ctx: @title:window %1 is the name of the application]
en: %1 – Remote Desktop Sessions
it: %1 - Sessioni di desktop remoto

[ctx: @action:button]
en: Revoke
it: Revoca

en: Add Filesystem Path Permission
it: Aggiungi permesso per il percorso di filesystem

en: Add Session Bus Permission
it: Aggiungi permesso per il bus di sessione

en: Add System Bus Permission
it: Aggiungi permesso per il bus di sistema

en: Enter filesystem path:
it: Digita il percorso del filesystem...

en: Enter session bus name:
it: Digita il nome del bus di sessione...

en: Enter system bus name:
it: Digita il nome del bus di sistema:
