flatpak-kcm - en to ja translation catalogue (37 entries)

en: None
ja: なし

en: see
ja: 参照

en: talk
ja: 通信

en: own
ja: 所有

en: OFF
ja: オフ

en: read/write
ja: 読み取り/書き込み

en: read-only
ja: 読み取り専用

en: create
ja: 作成

en: Host dev/shm
ja: ホストの dev/shm

en: Share dev/shm across all instances of an app per user ID
ja: dev/shm をアプリのすべてのインスタンスでユーザー ID ごとに共有

en: Basic Permissions
ja: 基本的な権限

en: Filesystem Access
ja: ファイルシステムへのアクセス

en: Advanced Permissions
ja: 高度な権限

en: Subsystems Shared
ja: 共有されたサブシステム

en: Sockets
ja: ソケット

en: Device Access
ja: デバイスへのアクセス

en: Features Allowed
ja: 許可された機能

en: Session Bus Policy
ja: セッションバスのポリシー

en: System Bus Policy
ja: システムバスのポリシー

en: Environment
ja: 環境

en: Add a new filesystem path
ja: 新しいファイルシステムのパスを追加します

en: Add a new session bus
ja: 新しいセッションバスを追加します

en: Add a new system bus
ja: 新しいシステムバスを追加します

en: Add a new environment variable
ja: 新しい環境変数を追加します

en: Set Environment Variable
ja: 環境変数を設定

[ctx: @label:textbox name of environment variable]
en: Name:
ja: 名前:

[ctx: @label:textbox value of environment variable]
en: Value:
ja: 値:

en: Flatpak Applications
ja: Flatpak アプリケーション

en: Apply Permissions
ja: 権限を適用

en: The permissions of application %1 have been changed. Do you want to apply these changes or discard them?
ja: アプリケーション %1 の権限が変更されました。これらの変更を適用しますか、それとも破棄しますか？

en: Permissions
ja: 権限

en: Select an application from the list to view its permissions here
ja: リストからアプリケーションを選択すると、その権限をここに表示します

en: Hide advanced permissions
ja: 高度な権限を隠す

en: Show advanced permissions
ja: 高度な権限を表示

en: Add Filesystem Path Permission
ja: ファイルシステムのパスの権限を追加

en: Add Session Bus Permission
ja: セッションバスの権限を追加

en: Add System Bus Permission
ja: システムバスの権限を追加
