flatpak-kcm - en to nn translation catalogue (61 entries)

en: None
nn: Ingen

en: see
nn: sjå

en: talk
nn: snakka

en: own
nn: eiga

en: OFF
nn: AV

en: read/write
nn: lesa/skriva

en: read-only
nn: berre lesa

en: create
nn: oppretta

en: Internet Connection
nn: Internett-tilgang

en: Inter-process Communication
nn: Kommunikasjon mellom prosessar

en: X11 Windowing System
nn: Vindaugssystemet X11

en: Wayland Windowing System
nn: Vindaugssystemet Wayland

en: Fallback to X11 Windowing System
nn: Vindaugssystemet X11 som reserve

en: Pulseaudio Sound Server
nn: Lydtenaren PulseAudio

en: Session Bus Access
nn: Tilgang til øktbussen

en: System Bus Access
nn: Tilgang til systembussen

en: Remote Login Access
nn: Fjerninnlogging

en: Smart Card Access
nn: Smartkort

en: Print System Access
nn: Utskriftssystemet

en: Kernel-based Virtual Machine Access
nn: Kjernebasert tilgang til virtuelle maskiner

en: Direct Graphic Rendering
nn: Direkte grafikkoppteikning

en: Host dev/shm
nn: Delt minne (/dev/shm) på vert

en: Device Access
nn: Maskinvareeiningar

en: System Calls by Development Tools
nn: Systemkall for utviklingsverktøy

en: Run Multiarch/Multilib Binaries
nn: Køyra fleirarkitektur/-bibliotek-programfiler

en: Canbus Socket Access
nn: Tilgang til CAN-buss

en: Share dev/shm across all instances of an app per user ID
nn: Dela /dev/shm på tvers av alle instansar av ein app per brukar-ID

en: All User Files
nn: Alle brukarfilene

en: All System Files
nn: Alle systemfilene

en: All System Libraries, Executables and Binaries
nn: Alle systembiblioteka og alle køyrbare filer

en: All System Configurations
nn: Alle systeminnstillingane

en: Basic Permissions
nn: Grunnleggjande tilgangsløyve

en: Filesystem Access
nn: Filsystem-tilgang

en: Advanced Permissions
nn: Avanserte tilgangsløyve

en: Subsystems Shared
nn: Delte undersystem

en: Sockets
nn: Socket-ar

en: Features Allowed
nn: Tillatne funksjonar

en: Session Bus Policy
nn: Reglar for øktbuss

en: System Bus Policy
nn: Reglar for systembuss

en: Environment
nn: Omgjevnad

en: Add a new filesystem path
nn: Legg til ny adresse på filsystemet

en: Add a new session bus
nn: Legg til ny øktbuss

en: Add a new system bus
nn: Legg til ny systembuss

en: Add a new environment variable
nn: Legg til ny miljøvariabel

en: Set Environment Variable
nn: Registrer miljøvariabel

en: Enter variable...
nn: Skriv inn variabel ...

en: Enter value...
nn: Skriv inn verdi …

en: Flatpak Applications
nn: Flatpak-program

en: Apply Permissions
nn: Ta i bruk løyve

en: The permissions of this application have been changed. Do you want to apply these changes or discard them?
nn: Tilgangsløyva til dette programmet er endra. Vil du ta i bruk eller forkasta dei nye løyva?

en: Permissions
nn: Tilgangsløyve

en: Select an application from the list to view its permissions here
nn: Vel eit program i lista som du vil sjå tilgangsløyve for

en: Hide advanced permissions
nn: Gøym avanserte tilgangsløyve

en: Show advanced permissions
nn: Vis avanserte tilgangsløyve

en: Add New
nn: Legg til ny

en: Add Filesystem Path Permission
nn: Legg til løyve for adresse på filsystemet

en: Add Session Bus Permission
nn: Legg til løyve for øktbuss

en: Add System Bus Permission
nn: Legg til løyve for systembuss

en: Enter filesystem path...
nn: Skriv inn adresse på filsystemet …

en: Enter session bus name...
nn: Skriv inn namn på øktbuss …

en: Enter system bus name...
nn: Skriv inn namn på systembuss …
