flatpak-kcm - en to sa translation catalogue (62 entries)

en: None
sa: न कश्चित्

en: see
sa: पश्यतु

en: talk
sa: प्रलपतु

en: own
sa: स्वकीयम्‌

en: OFF
sa: दूरे

en: read/write
sa: पठन्तु/लिखन्तु

en: read-only
sa: पठनीय एव

en: create
sa: निर्मियताम्

en: Internet connection
sa: अन्तर्जालसम्पर्कः

en: Inter-process communication
sa: अन्तरप्रक्रियासञ्चारः

en: X11 windowing system
sa: X11 विण्डोइंग प्रणाली

en: Wayland windowing system
sa: वेलैण्ड् खिडकी प्रणाली

en: Fallback to X11 windowing system
sa: X11 विण्डोइंग सिस्टम् प्रति Fallback

en: Pulseaudio sound server
sa: Pulseaudio ध्वनि सर्वर

en: Session bus access
sa: सत्रबसप्रवेशः

en: System bus access
sa: सिस्टम् बस अभिगमः

en: Remote login access
sa: दूरस्थप्रवेशप्रवेशः

en: Smart card access
sa: स्मार्टकार्डस्य प्रवेशः

en: Print system access
sa: मुद्रणप्रणालीप्रवेशः

en: Kernel-based Virtual Machine access
sa: कर्नेल्-आधारितः वर्चुअल् मशीन् अभिगमः

en: Direct graphic rendering
sa: प्रत्यक्षं चित्रात्मकं प्रतिपादनम्

en: Host dev/shm
sa: होस्ट देव/श्म्

en: Device access
sa: यन्त्रप्रवेशः

en: System calls by development tools
sa: विकाससाधनद्वारा प्रणाली आह्वानम्

en: Run multiarch/multilib binaries
sa: multiarch/multilib द्विचक्रिकाः चालयन्तु

en: Bluetooth
sa: ब्लूटूथ

en: Canbus socket access
sa: कैनबस सॉकेट अभिगमः

en: Share dev/shm across all instances of an app per user ID
sa: प्रति उपयोक्तृ-ID एकस्य एप्-इत्यस्य सर्वेषु उदाहरणेषु dev/shm साझां कुर्वन्तु

en: All user files
sa: सर्वाणि उपयोक्तृसञ्चिकाः

en: All system files
sa: सर्वाणि प्रणालीसञ्चिकाः

en: All system libraries, executables and binaries
sa: सर्वाणि प्रणालीपुस्तकालयानि, कार्यान्वयनीयानि, द्विचक्रिकाः च

en: All system configurations
sa: सर्वे प्रणालीविन्यासाः

en: Basic Permissions
sa: मूलभूत अनुमतियाँ

en: Filesystem Access
sa: सञ्चिकातन्त्रप्रवेशः

en: Advanced Permissions
sa: उन्नत अनुमतियाँ

en: Subsystems Shared
sa: उपतन्त्राणि साझा

en: Sockets
sa: सॉकेट्

en: Device Access
sa: उपकरण अभिगमः

en: Features Allowed
sa: विशेषताः अनुमताः

en: Session Bus Policy
sa: सत्र बस नीति

en: System Bus Policy
sa: सिस्टम बस नीति

en: Environment
sa: पर्यावरणम्‌

en: Add a new filesystem path
sa: नूतनं सञ्चिकातन्त्रमार्गं योजयन्तु

en: Add a new session bus
sa: नूतनं सत्रबस् योजयन्तु

en: Add a new system bus
sa: नूतनं सिस्टम् बसं योजयन्तु

en: Add a new environment variable
sa: नूतनं वातावरणचरं योजयन्तु

en: Set Environment Variable
sa: पर्यावरण चर सेट् करें

[ctx: @label:textbox name of environment variable]
en: Name:
sa: नामः:

[ctx: @label:textbox value of environment variable]
en: Value:
sa: मूल्यम्‌:

en: Flatpak Applications
sa: फ्लैटपैक अनुप्रयोग

en: Apply Permissions
sa: अनुमतिः प्रयोजयन्तु

en: The permissions of application %1 have been changed. Do you want to apply these changes or discard them?
sa: अनुप्रयोगस्य %1 इत्यस्य अनुमतिः परिवर्तिता अस्ति । किं भवन्तः एतान् परिवर्तनान् प्रयोक्तुं इच्छन्ति वा परित्यक्तुं इच्छन्ति वा?

en: Permissions
sa: अनुमतिः

en: Select an application from the list to view its permissions here
sa: अत्र तस्य अनुमतिः द्रष्टुं सूचीतः एकं अनुप्रयोगं चिनोतु

en: Hide advanced permissions
sa: उन्नत अनुमतिः गोपयन्तु

en: Show advanced permissions
sa: उन्नतानुमतिः दर्शयतु

en: Add Filesystem Path Permission
sa: सञ्चिकातन्त्रमार्गानुमतिः योजयतु

en: Add Session Bus Permission
sa: सत्रबस अनुमतिं योजयन्तु

en: Add System Bus Permission
sa: सिस्टम् बस अनुमतिं योजयन्तु

en: Enter filesystem path:
sa: सञ्चिकातन्त्रमार्गं प्रविष्टं कुर्वन्तु:

en: Enter session bus name:
sa: सत्रबसनाम प्रविष्टं कुर्वन्तु:

en: Enter system bus name:
sa: सिस्टम् बसनाम प्रविष्टं कुर्वन्तु:
