flatpak-kcm - en to sv translation catalogue (103 entries)

en: None
sv: Ingen

en: see
sv: se

en: talk
sv: tala

en: own
sv: egen

en: OFF
sv: AV

en: read/write
sv: läs/skriv

en: read-only
sv: skrivskyddad

en: create
sv: skapa

en: Internet connection
sv: Internetanslutning

en: Inter-process communication
sv: Kommunikation mellan processer

en: X11 windowing system
sv: X11-fönsterhanteringssystem

en: Wayland windowing system
sv: Wayland-fönsterhanteringssystem

en: Fallback to X11 windowing system
sv: Återgå till X11-fönsterhanteringssystem

en: Pulseaudio sound server
sv: PulseAudio ljudserver

en: Session bus access
sv: Sessionsbussåtkomst

en: System bus access
sv: Systembussåtkomst

en: Remote login access
sv: Fjärrinloggningsåtkomst

en: Smart card access
sv: Smartkortsåtkomst

en: Print system access
sv: Utskriftssystemåtkomst

en: Kernel-based Virtual Machine access
sv: Kärnbaserad åtkomst till virtuell maskin

en: Direct graphic rendering
sv: Direkt grafisk återgivning

en: Host dev/shm
sv: Värddator dev/shm

en: Device access
sv: Enhetsåtkomst

en: System calls by development tools
sv: Systemanrop av utvecklingsverktyg

en: Run multiarch/multilib binaries
sv: Kör binärfiler för flera arkitekturer och bibliotek

en: Bluetooth
sv: Blåtand

en: Canbus socket access
sv: CAN-buss uttagsåtkomst

en: Share dev/shm across all instances of an app per user ID
sv: Dela dev/shm för alla instanser av ett program per användar-id

en: All user files
sv: Alla användarfiler

en: All system files
sv: Alla systemfiler

en: All system libraries, executables and binaries
sv: Alla systembibliotek, körbara program och binärprogram

en: All system configurations
sv: Alla systeminställningar

en: Basic Permissions
sv: Grundrättigheter

en: Filesystem Access
sv: Filsystemåtkomst

en: Advanced Permissions
sv: Avancerade rättigheter

en: Subsystems Shared
sv: Delade delsystem

en: Sockets
sv: Uttag

en: Device Access
sv: Enhetsåtkomst

en: Features Allowed
sv: Tillåtna funktioner

en: Session Bus Policy
sv: Sessionsbussprincip

en: System Bus Policy
sv: Systembussprincip

en: Environment
sv: Miljö

en: Add a new filesystem path
sv: Lägg till en ny filsystemsökväg

en: Add a new session bus
sv: Lägg till en ny sessionsbuss

en: Add a new system bus
sv: Lägg till en ny systembuss

en: Add a new environment variable
sv: Lägg till en ny miljövariabel

[ctx: not an action but the ability to do so]
en: Record the Screen
sv: Spela in bildskärmen

[ctx: not an action but the ability to do so]
en: Control the Clipboard
sv: Hantera klippbordet

[ctx: Part of a list of things]
en: Keyboard
sv: Tangentbord

[ctx: Part of a list of things]
en: Mouse
sv: Mus

[ctx: Part of a list of things]
en: Touchscreen
sv: Pekskärm

[ctx: %1 is a list of things formed from above]
en: Control %1
sv: Kontroll %1

[ctx: %1 is the title of a window, %2 the name of an application]
en: Window "%1" of %2
sv: Fönster "%1" av %2

en: Region at (%1,%2) with size %3x%4
sv: Område (%1, %2) med storlek %3 x %4

en: Virtual Screen
sv: Virtuell skärm

en: The entire Workspace
sv: Hela arbetsytan

[ctx: %1 is the position of the screen]
en: A disconnected Screen at %1
sv: En nerkopplad bildskärm %1

en: Set Environment Variable
sv: Ställ in miljövariabel

[ctx: @label:textbox name of environment variable]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @label:textbox value of environment variable]
en: Value:
sv: Värde:

[ctx: @title:window]
en: Apply Permissions
sv: Ändra rättigheter

[ctx: @info dialog main text]
en: The permissions of application %1 have been changed. Do you want to apply these changes or discard them?
sv: Rättigheter har ändrats för programmet %1. Vill du verkställa ändringarna eller bortse från dem?

[ctx: @title:window %1 is the name of the application]
en: %1 – Flatpak Settings
sv: %1 – Flatpak-inställningar

[ctx: @action:button in section header]
en: Hide advanced permissions
sv: Dölj avancerade rättigheter

[ctx: @action:button in section header]
en: Show advanced permissions
sv: Visa avancerade rättigheter

[ctx: @action:button in section header]
en: Add New…
sv: Lägg till ny…

[ctx: action:button accessible]
en: Add New File System Permission
sv: Lägg till nya filsystemrättigheter

[ctx: @info:placeholder]
en: Select an application from the list to view its permissions here
sv: Markera ett program i listan för att visa dess rättigheter här

[ctx: @action:intoolbar]
en: Manage Flatpak Settings
sv: Hantera Flatpak-inställningar

[ctx: @info]
en: Well-behaved applications might respect these settings but even if turned off here they are still able to control mouse and keyboard or record the contents of your screen through the windowing system
sv: Välfungerande program kan respektera inställningarna, men även om de är avstängda här kan de fortfarande styra mus och tangentbord eller spela in innehållet på skärmen via fönstersystemet.

[ctx: @label:group]
en: General:
sv: Allmänt:

[ctx: @option:check]
en: Send notifications
sv: Skicka underrättelser

[ctx: @option:check]
en: Block automatic sleep and screen locking
sv: Blockera automatiskt viloläge och skärmlåsning

[ctx: @option:check]
en: Activate game mode
sv: aktivera spelläge

[ctx: @info:tooltip]
en: Allows the application to activate game mode if you are using it on your system.
sv: Tillåt att programmet aktiverar spelläge om det används på systemet.

[ctx: @option:check]
en: Gain higher process priority
sv: Få högre processprioritet

[ctx: @label:listbox]
en: Take screenshots:
sv: Ta skärmbilder:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Ask Once
sv: Fråga en gång

[ctx: @item:inlistbox]
en: Deny
sv: Neka

[ctx: @item:inlistbox]
en: Allow
sv: Tillåt

[ctx: @item:inlistbox]
en: Always Ask
sv: Fråga alltid

[ctx: @title:group]
en: Camera access:
sv: Kameraåtkomst:

[ctx: @label:listbox]
en: Location accuracy:
sv: Platsnoggrannhet:

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: Deny
sv: Neka

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: Country
sv: Land

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: City
sv: Stad

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: Neighborhood
sv: Grannskap

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: Street
sv: Gata

[ctx: @item:inlistbox location accuracy]
en: Exact
sv: Exakt

[ctx: @label:listbox]
en: Set desktop and lock screen background:
sv: Ställ in skrivbordets och låsskärmens bakgrund:

[ctx: @label]
en: Screen sharing:
sv: Skärmdelning:

[ctx: @action:button]
en: Manage %1 Session | Manage %1 Sessions
sv[0]: Hantera %1 session
sv[1]: Hantera %1 sessioner

[ctx: @title:window %1 is the name of the application]
en: %1 – Screencast Sessions
sv: %1 – skärmsändningssessioner

[ctx: @label 'Remote control' like in xdg-desktop-portal-kde remotedesktopdialog.cpp]
en:  Remote control:
sv:  Fjärrkontroll:

[ctx: @option:check]
en: Control pointer & keyboard, and share screen with other apps without asking
sv: Styr pekaren och tangentbordet och dela skärmen med andra program utan att fråga

[ctx: @title:window %1 is the name of the application]
en: %1 – Remote Desktop Sessions
sv: %1 – Fjärrskrivbordssessioner

[ctx: @action:button]
en: Revoke
sv: Återkalla

en: Add Filesystem Path Permission
sv: Lägg rättigheter för filsystemsökväg

en: Add Session Bus Permission
sv: Lägg till rättigheter för sessionsbuss

en: Add System Bus Permission
sv: Lägg till rättigheter för systembuss

en: Enter filesystem path:
sv: Ange filsystemsökväg:

en: Enter session bus name:
sv: Ange sessionsbussens namn:

en: Enter system bus name:
sv: Ange systembussens namn:
