flatpak-kcm - en to tr translation catalogue (61 entries)

en: None
tr: Hiçbiri

en: see
tr: gör

en: talk
tr: konuş

en: own
tr: kendi

en: OFF
tr: KAPALI

en: read/write
tr: oku/yaz

en: read-only
tr: saltokunur

en: create
tr: oluştur

en: Internet Connection
tr: İnternet Bağlantısı

en: Inter-process Communication
tr: Süreç Arası İletişim

en: X11 Windowing System
tr: X11 Pencereleme Sistemi

en: Wayland Windowing System
tr: Wayland Pencereleme Sistemi

en: Fallback to X11 Windowing System
tr: X11 Pencereleme Sistemi Yedeği

en: Pulseaudio Sound Server
tr: Pulseaudio Ses Sunucusu

en: Session Bus Access
tr: Oturum Veri Yolu Erişimi

en: System Bus Access
tr: Sistem Veri Yolu Erişimi

en: Remote Login Access
tr: Uzaktan Oturum Açma Erişimi

en: Smart Card Access
tr: Akıllı Kart Erişimi

en: Print System Access
tr: Yazdırma Sistemi Erişimi

en: Kernel-based Virtual Machine Access
tr: Kernel Tabanlı Sanal Makine Erişimi

en: Direct Graphic Rendering
tr: Doğrudan Grafik Sunumu

en: Host dev/shm
tr: dev/shm Makinesi

en: Device Access
tr: Aygıt Erişimi

en: System Calls by Development Tools
tr: Geliştirme Araçları Tarafından Yapılan Sistem Çağrıları

en: Run Multiarch/Multilib Binaries
tr: Çoklu Mimarili/Çoklu Kitaplıklı İkilileri Çalıştır

en: Canbus Socket Access
tr: Canbus Yuva Erişimi

en: Share dev/shm across all instances of an app per user ID
tr: Kullanıcı kimliği başına bir uygulamanın tüm örnekleri arasında dev/shm erişimini paylaş

en: All User Files
tr: Tüm Kullanıcı Dosyaları

en: All System Files
tr: Tüm Sistem Dosyaları

en: All System Libraries, Executables and Binaries
tr: Tüm Sistem Kitaplıkları, Yürütülebilirleri ve İkilileri

en: All System Configurations
tr: Tüm Sistem Yapılandırmaları

en: Basic Permissions
tr: Temel İzinler

en: Filesystem Access
tr: Dosya Sistemi Erişimi

en: Advanced Permissions
tr: Gelişmiş İzinler

en: Subsystems Shared
tr: Paylaşılan Alt Sistemler

en: Sockets
tr: Yuvalar

en: Features Allowed
tr: İzin Verilen Özellikler

en: Session Bus Policy
tr: Oturum Veri Yolu Politikası

en: System Bus Policy
tr: Sistem Veri Yolu Politikası

en: Environment
tr: Çevre

en: Add a new filesystem path
tr: Yeni bir dosya sistemi yolu ekle

en: Add a new session bus
tr: Yeni bir oturum veri yolu ekle

en: Add a new system bus
tr: Yeni bir sistem veri yolu ekle

en: Add a new environment variable
tr: Yeni bir çevre değişkeni ekle

en: Set Environment Variable
tr: Çevre Değişkeni Ayarla

en: Enter variable...
tr: Değişken gir...

en: Enter value...
tr: Değer gir...

en: Flatpak Applications
tr: Flatpak Uygulamalar

en: Apply Permissions
tr: İzinleri Uygula

en: The permissions of this application have been changed. Do you want to apply these changes or discard them?
tr: Bu uygulamanın izinleri değiştirildi. Bu değişiklikleri uygulamak mı yoksa atmak mı istiyorsunuz?

en: Permissions
tr: İzinler

en: Select an application from the list to view its permissions here
tr: İzinlerini görmek için listeden bir uygulama seçin

en: Hide advanced permissions
tr: Gelişmiş izinleri gizle

en: Show advanced permissions
tr: Gelişmiş izinleri göster

en: Add New
tr: Yeni Ekle

en: Add Filesystem Path Permission
tr: Dosya Sistemi Yolu İzini Ekle

en: Add Session Bus Permission
tr: Oturum Veri Yolu İzni Ekle

en: Add System Bus Permission
tr: Sistem Veri Yolu İzni Ekle

en: Enter filesystem path...
tr: Dosya sistemi yolu gir...

en: Enter session bus name...
tr: Oturum veriyolu adı gir...

en: Enter system bus name...
tr: Sistem veriyolu adı gir...
