flatpak master - en to ro translation catalogue (1038 entries)

en: Export runtime instead of app
ro: Exportă executarea în locul aplicației

en: Arch to bundle for
ro: Arhitectura pentru care se împachetează

en: ARCH
ro: ARHI

en: Url for repo
ro: Url pentru deposit

en: Url for runtime flatpakrepo file
ro: Url pentru fișierul depozit flatpak de executare

en: Add GPG key from FILE (- for stdin)
ro: Adaugă o cheie GPG de la FIȘIER (- pentru stdin)

en: FILE
ro: FIȘIER

en: GPG Key ID to sign the OCI image with
ro: ID-ul cheii GPG cu care se semnează imaginea OCI

en: KEY-ID
ro: ID-CHEIE

en: GPG Homedir to use when looking for keyrings
ro: Directorul personal GPG de utilizat când se caută după inele de chei

en: HOMEDIR
ro: DIRPERSONAL

en: OSTree commit to create a delta bundle from
ro: Comitul OSTree de la care se creează un pachet delta

en: COMMIT
ro: COMIT

en: Export oci image instead of flatpak bundle
ro: Exportă imaginea oci în locul pachetului flatpak

en: LOCATION FILENAME NAME [BRANCH] - Create a single file bundle from a local repository
ro: LOCAȚIE NUMEFIȘIER NUME [RAMURĂ] - Creează un singur pachet de fișier de la un depozit local

en: LOCATION, FILENAME and NAME must be specified
ro: LOCAȚIA, NUMEFIȘIER și NUME trebuie specificate

en: Too many arguments
ro: Prea multe argumente

en: '%s' is not a valid repository
ro: „%s” nu este un depozit valid

en: '%s' is not a valid repository:
ro: „%s” nu este un depozit valid:

en: '%s' is not a valid name: %s
ro: „%s” nu este un nume valid: %s

en: '%s' is not a valid branch name: %s
ro: „%s” nu este un nume de ramură valid: %s

en: '%s' is not a valid filename
ro: „%s” nu este un nume de fișier valid

en: Use Platform runtime rather than Sdk
ro: Utilizează executarea platformei decât Sdk

en: Make destination readonly
ro: Face destinația protejată la scriere

en: Add bind mount
ro: Adaugă montarea de legătură

en: Start build in this directory
ro: Începe generarea în acest director

en: Where to look for custom sdk dir (defaults to 'usr')
ro: Unde să se caute pentru directoare sdk personalizate (implicite pentru „usr”)

en: Use alternative file for the metadata
ro: Utilizează fișierul alternativ pentru datele meta

en: Kill processes when the parent process dies
ro: Omoară procesele când procesul superior moare

en: Export application homedir directory to build
ro: Exportă directorul dirpersonal al aplicației la generare

en: Log session bus calls
ro: Înregistrează apelurile magistralei sesiunii

en: Log system bus calls
ro: Înregistrează apelurile magistralei sistemului

en: DIRECTORY [COMMAND [ARGUMENT…]] - Build in directory
ro: DIRECTOR [COMANDĂ [ARGUMENT…]] - Generează în director

en: DIRECTORY must be specified
ro: DIRECTOR trebuie specificat

en: Build directory %s not initialized, use flatpak build-init
ro: Directorul de generare %s nu este inițializat, utilizați build-init flatpak

en: metadata invalid, not application or runtime
ro: date meta nevalide, nu este aplicație sau executare

en: No extension point matching %s in %s
ro: Nu există un punct de extensie care potrivește %s în %s

en: Missing '=' in bind mount option '%s'
ro: Lipsește „=” în opțiunea de montare de legătură „%s”

en: Unable to start app
ro: Nu se poate porni aplicația

en: Source repo dir
ro: Directorul de depozit al sursei

en: SRC-REPO
ro: DEPOZIT-SRC

en: Source repo ref
ro: Referința depozitului sursă

en: SRC-REF
ro: REF-SRC

en: One line subject
ro: Subiect pe o linie

en: SUBJECT
ro: SUBIECT

en: Full description
ro: Descriere completă

en: BODY
ro: CORP

en: Update the appstream branch
ro: Actualizează ramura appstream

en: Don't update the summary
ro: Nu actualiza rezumatul

en: GPG Key ID to sign the commit with
ro: ID-ul cheii GPG cu care să se semneze comitul

en: Mark build as end-of-life
ro: Marchează generarea ca sfârșit de fișier

en: REASON
ro: MOTIV

en: Mark refs matching the OLDID prefix as end-of-life, to be replaced with the given NEWID
ro: Marchează referințele care se potrivesc cu prefixul IDVECHI ca sfârșit de fișier, pentru a fi înlocuit cu IDNOU dat

en: OLDID=NEWID
ro: IDVECHI=IDNOU

en: Set type of token needed to install this commit
ro: Stabilește tipul de jeton necesar pentru a instala acest comit

en: Override the timestamp of the commit (NOW for current time)
ro: Suprascrie datarea comitului (ACUM pentru timpul curent)

en: TIMESTAMP
ro: DATARE

en: DST-REPO [DST-REF…] - Make a new commit from existing commits
ro: DEPO-DST [REF-DST…] - Alcătuiește un comit nou din comiturile existente

en: DST-REPO must be specified
ro: DEPO-DST trebuie specificat

en: If --src-repo is not specified, exactly one destination ref must be specified
ro: Dacă --src-repo nu este specificat, trebuie specificat exact o ref de destinație

en: If --src-ref is specified, exactly one destination ref must be specified
ro: Dacă --src-ref este specificat, trebuie specificat exact o ref de destinație

en: Either --src-repo or --src-ref must be specified
ro: Ori --src-repo ori --src-ref trebuie specificat

en: Invalid argument format of use  --end-of-life-rebase=OLDID=NEWID
ro: Format de argument nevalid de utilizat  --end-of-life-rebase=IDVECHI=IDNOU

en: Invalid name %s in --end-of-life-rebase
ro: Nume nevalid %s în --end-of-life-rebase

en: Could not parse '%s'
ro: Nu s-a putut parsa „%s”

en: Can't commit from partial source commit
ro: Nu se poate comite de la comitul de sursă parțial

en: %s: no change
ro: %s: nicio schimbare

en: Architecture to export for (must be host compatible)
ro: Arhitectura pentru care se exportă (trebuie să fie compatibilă cu gazda)

en: Commit runtime (/usr), not /app
ro: Executarea de comit (/usr), nu /app

en: Use alternative directory for the files
ro: Utilizează directorul alternativ pentru fișiere

en: Files to exclude
ro: Fișiere de exclus

en: PATTERN
ro: MODEL

en: Excluded files to include
ro: Fișiere excluse de inclus

en: Mark build as end-of-life, to be replaced with the given ID
ro: Marchează generarea ca sfârșit-de-fișier, pentru a fi înlocuit cu ID-ul dat

en: Override the timestamp of the commit
ro: Suprascrie datarea comitului

en: Collection ID
ro: ID colecție

en: WARNING: Error running desktop-file-validate: %s
ro: AVERTISMENT: Eroare la rularea desktop-file-validate: %s

en: WARNING: Error reading from desktop-file-validate: %s
ro: AVERTISMENT: Eroare la citirea de la desktop-file-validate: %s

en: WARNING: Failed to validate desktop file %s: %s
ro: AVERTISTMENT: Nu s-a putut valida fișierul desktop %s: %s

en: WARNING: Can't find Exec key in %s: %s
ro: AVERTISMENT: Nu se poate găsi cheia exec în %s: %s

en: WARNING: Binary not found for Exec line in %s: %s
ro: AVERTISMENT: Nu s-a putut găsi binarul pentru linia Exec în %s: %s

en: WARNING: Icon not matching app id in %s: %s
ro: AVERTISMENT: Iconița nu se potrivește id-ului aplicației în %s: %s

en: WARNING: Icon referenced in desktop file but not exported: %s
ro: AVERTISMENT: Iconița este referită în fișierul desktop dar nu este exportată: %s

en: Invalid uri type %s, only http/https supported
ro: Tip uri nevalid %s, doar http/https suportate

en: Unable to find basename in %s, specify a name explicitly
ro: Nu se poate găsi numele de bază în %s, specificați un nume explicit

en: No slashes allowed in extra data name
ro: Nu sunt permise barele oblice în numele de date extra

en: Invalid format for sha256 checksum: '%s'
ro: Format nevalid pentru suma de control sha256: „%s”

en: Extra data sizes of zero not supported
ro: Dimensiunile de date extra de zero nu sunt suportate

en: LOCATION DIRECTORY [BRANCH] - Create a repository from a build directory
ro: LOCAȚIE DIRECTOR [RAMURĂ] - Creează un depozit de la un director de generare

en: LOCATION and DIRECTORY must be specified
ro: LOCAȚIA și DIRECTORUL trebuie specificate

en: ‘%s’ is not a valid collection ID: %s
ro: „%s” nu este un ID de colecție valid: %s

en: No name specified in the metadata
ro: Nu există niciun nume specificat în datele meta

en: Commit: %s
ro: Comit: %s

en: Metadata Total: %u
ro: Date meta totale: %u

en: Metadata Written: %u
ro: Date meta scrise: %u

en: Content Total: %u
ro: Total conținut: %u

en: Content Written: %u
ro: Conținut scris: %u

en: Content Bytes Written:
ro: Octeți de conținut scriși:

en: Command to set
ro: Comanda de stabilit

en: COMMAND
ro: COMANDĂ

en: Flatpak version to require
ro: Versiunea Flatpak de cerut

en: Don't process exports
ro: Nu procesa exporturile

en: Extra data info
ro: Informații de date extra

en: Add extension point info
ro: Adaugă informații de punct de extensie

en: NAME=VARIABLE[=VALUE]
ro: NUME=VARIABILĂ[=VALOARE]

en: Remove extension point info
ro: Elimină informațiile de punct de extensie

en: NAME
ro: NUME

en: Set extension priority (only for extensions)
ro: Stabilește prioritatea extensiei (doar pentru extensii)

en: VALUE
ro: VALOARE

en: Change the sdk used for the app
ro: Modifică sdk-ul utilizat pentru această aplicație

en: Change the runtime used for the app
ro: Modifică executarea utilizată pentru aplicație

en: RUNTIME
ro: EXECUTARE

en: Set generic metadata option
ro: Stabilește opțiunea generică a datelor meta

en: GROUP=KEY[=VALUE]
ro: GRUP=CHEIE[=VALOARE]

en: Don't inherit permissions from runtime
ro: Nu moșteni permisiunile de la executare

en: Not exporting %s, wrong extension
ro: Nu se exportă %s, extensie greșită

en: Not exporting %s, non-allowed export filename
ro: Nu se exportă %s, nume de fișier de exportare nepermis

en: Exporting %s
ro: Se exportă %s

en: More than one executable found
ro: Mai mult de un executabil găsit

en: Using %s as command
ro: Se utilizează %s ca și comandă

en: No executable found
ro: Nu s-a găsit niciun executabil

en: Invalid --require-version argument: %s
ro: Argument --require-version nevalid: %s

en: Too few elements in --extra-data argument %s
ro: Prea puține elemente în argumentul --extra-data %s

en: Too few elements in --metadata argument %s, format should be GROUP=KEY[=VALUE]]
ro: Prea puține elemente în argumentul --metadata %s, formatul ar trebui să fie GRUP=CHEIE[=VALOARE]]

en: Too few elements in --extension argument %s, format should be NAME=VAR[=VALUE]
ro: Prea puține elemente în argumentul --extension %s, formatul ar trebui să fie NUME=VAR[=VALOARE]

en: DIRECTORY - Finalize a build directory
ro: DIRECTOR - Finalizează un director de generare

en: Build directory %s not initialized
ro: Directorul de generare %s nu este inițializat

en: Build directory %s already finalized
ro: Directorul de generare %s este deja finalizat

en: Please review the exported files and the metadata
ro: Revizuiți fișierele exportate și datele meta

en: Override the ref used for the imported bundle
ro: Suprascrie ref-ul utilizat pentru pachetul importat

en: Import oci image instead of flatpak bundle
ro: Importă imaginea oci în locul pachetului flatpak

en: Ref '%s' not found in registry
ro: Ref-ul „%s” nu s-a găsit în registru

en: Multiple images in registry, specify a ref with --ref
ro: Imagini multiple în registru, specificați o ref cu --ref

en: Importing %s (%s)
ro: Se importă %s (%s)

en: LOCATION FILENAME - Import a file bundle into a local repository
ro: LOCAȚIE NUMEFIȘIER - Importă un pachet de fișier într-un depozit local

en: LOCATION and FILENAME must be specified
ro: LOCAȚIE și NUMEFIȘIER trebuie specificate

en: Arch to use
ro: Arhitectura de utilizat

en: Initialize var from named runtime
ro: Inițializează var de la executarea numită

en: Initialize apps from named app
ro: Inițializează aplicațiile de la aplicația numită

en: Specify version for --base
ro: Specifică versiunea pentru --base

en: VERSION
ro: VERSIUNE

en: Include this base extension
ro: Include această extensie de bază

en: EXTENSION
ro: EXTENSIE

en: Extension tag to use if building extension
ro: Eticheta de extensie de utilizat dacă se generează extensia

en: EXTENSION_TAG
ro: ETICHETĂ_EXTENSIE

en: Initialize /usr with a writable copy of the sdk
ro: Inițializează /usr cu o copie inscriptibilă a sdk-ului

en: Specify the build type (app, runtime, extension)
ro: Specifică tipul de generare (aplicație, executare, extensie)

en: TYPE
ro: TIP

en: Add a tag
ro: Adaugă o etichetă

en: Include this sdk extension in /usr
ro: Include această extensie sdk în /usr

en: Where to store sdk (defaults to 'usr')
ro: Unde să se stocheze sdk-ul (implicit la „usr”)

en: Re-initialize the sdk/var
ro: Reinițializează sdk/var

en: DIRECTORY APPNAME SDK RUNTIME [BRANCH] - Initialize a directory for building
ro: DIRECTOR NUMEAPLICAȚIE SDK EXECUTARE [RAMURĂ] - Inițializează un director pentru generare

en: RUNTIME must be specified
ro: EXECUTARE trebuie specificat

en: '%s' is not a valid build type name, use app, runtime or extension
ro: „%s” nu este un nume de tip de executare valid, utilizați aplicație, executare sau extensie

en: '%s' is not a valid application name: %s
ro: „%s nu este un nume de aplicație valid: %s

en: Build directory %s already initialized
ro: Directorul de generare %s este deja inițializat

en: Arch to install for
ro: Arhitectura pentru care se instalează

en: Look for runtime with the specified name
ro: Caută după o executare cu numele specificat

en: LOCATION [ID [BRANCH]] - Sign an application or runtime
ro: LOCAȚIE [ID [RAMURĂ]] - Semnează o aplicație sau executare

en: LOCATION must be specified
ro: LOCAȚIA trebuie specificată

en: No gpg key ids specified
ro: Nu este specificat niciun id de cheie gpg

en: Redirect this repo to a new URL
ro: Redirectează acest depozit la un URL nou

en: A nice name to use for this repository
ro: Un nume drăguț de utilizat pentru acest depozit

en: TITLE
ro: TITLU

en: A one-line comment for this repository
ro: Un comentariu de o linie pentru acest depozit

en: COMMENT
ro: COMENTARIU

en: A full-paragraph description for this repository
ro: O descriere de un paragraf complet pentru acest depozit

en: DESCRIPTION
ro: DESCRIERE

en: URL for a website for this repository
ro: URL pentru o pagină web pentru acest depozit

en: URL for an icon for this repository
ro: URL pentru o iconiță pentru acest depozit

en: Default branch to use for this repository
ro: Ramura implicită de utilizat pentru acest depozit

en: BRANCH
ro: RAMURĂ

en: COLLECTION-ID
ro: ID-COLECȚIE

note: Translators: A sideload is when you install from a local USB drive rather than the Internet.
en: Permanently deploy collection ID to client remote configurations, only for sideload support
ro: Implementați permanent ID-ul de colecție la configurările de la distanță ale clientului, doar pentru suport de încărcare laterală

en: Permanently deploy collection ID to client remote configurations
ro: Implementați permanent ID-ul colecției la configurările de la distanță ale clientului

en: Name of authenticator for this repository
ro: Numele autentificatorului pentru acest depozit

en: Autoinstall authenticator for this repository
ro: Instalează automat autentificatorul pentru acest depozit

en: Don't autoinstall authenticator for this repository
ro: Nu instala automat autentificatorul pentru acest depozit

en: Authenticator option
ro: Opțiune autentificator

en: KEY=VALUE
ro: CHEIE=VALOARE

en: Import new default GPG public key from FILE
ro: Importă cheia publică GPG implicită nouă de la FIȘIER

en: GPG Key ID to sign the summary with
ro: ID-ul cheii GPG cu care să se semneze rezumatul

en: Generate delta files
ro: Generează fișierele delta

en: Don't update the appstream branch
ro: Nu actualiza ramura appstream

en: Max parallel jobs when creating deltas (default: NUMCPUs)
ro: Numărul maxim de sarcini paralele atunci când se creează deltele (implicit: NUMCPU-uri)

en: NUM-JOBS
ro: NUMĂR-SARCINI

en: Don't create deltas matching refs
ro: Nu crea delte care se potrivesc cu ref-uri

en: Prune unused objects
ro: Elimină obiectele neutilizate

en: Only traverse DEPTH parents for each commit (default: -1=infinite)
ro: Traversează doar superiorii în ADÂNCIME pentru fiecare comit (implicit -1=infinit)

en: DEPTH
ro: ADÂNCIME

en: Generating delta: %s (%.10s)
ro: Se generează delta: %s (%.10s)

en: Generating delta: %s (%.10s-%.10s)
ro: Se generează delta: %s (%.10s-%.10s)

en: Failed to generate delta %s (%.10s):
ro: Nu s-a putut genera delta %s (%.10s):

en: Failed to generate delta %s (%.10s-%.10s):
ro: Nu s-a putut genera delta %s (%.10s-%.10s):

en: LOCATION - Update repository metadata
ro: LOCAȚIE - Actualizează datele meta ale depozitului

en: Updating appstream branch
ro: Se actualizează ramura appstream

en: Updating summary
ro: Se actualizează rezumatul

en: Total objects: %u
ro: Obiecte totale: %u

en: No unreachable objects
ro: Nu sunt obiecte de neatins

en: Deleted %u objects, %s freed
ro: S-au șters %u obiecte, s-a eliberat %s

en: List configuration keys and values
ro: Listează cheile și valorile de configurare

en: Get configuration for KEY
ro: Obține configurarea pentru CHEIA

en: Set configuration for KEY to VALUE
ro: Stabilește configurarea pentru CHEIA la VALOAREA

en: Unset configuration for KEY
ro: Deselectează configurarea pentru CHEIA

en: '%s' does not look like a language/locale code
ro: „%s” nu arată ca un cod de limbă/localizare

en: '%s' does not look like a language code
ro: „%s” nu arată ca un cod de limbă

en: Unknown configure key '%s'
ro: Cheie de configurare necunoscută „%s”

en: Too many arguments for --list
ro: Prea multe argumente pentru --list

en: You must specify KEY
ro: Trebuie să specificați CHEIA

en: Too many arguments for --get
ro: Prea multe argumente pentru --get

en: You must specify KEY and VALUE
ro: Trebuie să specificați CHEIA și VALOAREA

en: Too many arguments for --set
ro: Prea multe argumente pentru --set

en: Too many arguments for --unset
ro: Prea multe argumente pentru --unset

en: [KEY [VALUE]] - Manage configuration
ro: [CHEIE [VALOARE]] - Gestionează configurarea

en: Can only use one of --list, --get, --set or --unset
ro: Se poate utiliza doar una dintre --list, --get, --set sau --unset

en: Must specify one of --list, --get, --set or --unset
ro: Trebuie să specificați una dintre --list, --get, --set sau --unset

en: Look for app with the specified name
ro: Caută după aplicația cu numele specificat

en: Arch to copy
ro: Arhitectura de copiat

en: Allow partial commits in the created repo
ro: Permite comiturile parțiale în depozitul creat

en: Warning: Related ref ‘%s’ is partially installed. Use --allow-partial to suppress this message.
ro: Avertisment: Ref-ul aferent „%s” este instalat parțial. Utilizați --allow-partial pentru a suprima acest mesaj.

en: Warning: Omitting related ref ‘%s’ because it is not installed.
ro: Avertisment: Se omite ref-ului asociat „%s” pentru că nu este instalat.

en: Warning: Omitting related ref ‘%s’ because its remote ‘%s’ does not have a collection ID set.
ro: Avertisment: Se omite ref-ul asociat „%s” pentru că „%s” de la distanță nu are stabilit un ID de colecție.

en: Remote ‘%s’ does not have a collection ID set, which is required for P2P distribution of ‘%s’.
ro: „%s” de la distanță nu are stabilit un ID de colecție, care este necesar pentru distribuția P2P a „%s”.

en: MOUNT-PATH [REF…] - Copy apps or runtimes onto removable media
ro: CALE-MONTARE [REF…] - Copiază aplicațiile sau executările pe media detașabile

en: MOUNT-PATH and REF must be specified
ro: CALE-MONTARE și REF trebuie specificate

en: Ref ‘%s’ found in multiple installations: %s. You must specify one.
ro: Ref-ul „%s” a fost găsit în instalări multiple: %s. Trebuie să specificați una.

en: Refs must all be in the same installation (found in %s and %s).
ro: Ref-urile trebuie toate să fie în aceeași instalare (a fost găsit în %s și %s).

en: Warning: Ref ‘%s’ is partially installed. Use --allow-partial to suppress this message.
ro: Avertisment: Ref-ul „%s” este instalat parțial. Utilizați --allow-partial pentru a suprima acest mesaj.

en: Warning: Couldn't update repo metadata for remote ‘%s’: %s
ro: Avertisment: Nu s-au putut actualiza datele meta ale depozitului pentru „%s” de la distanță: %s

en: Warning: Couldn't update appstream data for remote ‘%s’ arch ‘%s’: %s
ro: Avertisment: Nu s-au putut actualiza datele appstream pentru „%s” de la distanță, arhitectura „%s”: %s

note: Print a warning if both appstream and appstream2 are missing
en: Warning: Couldn't find appstream data for remote ‘%s’ arch ‘%s’: %s; %s
ro: Avertisment: Nu s-au putut găsi datele appstream pentru „%s” de la distanță, arhitectura „%s”: %s; %s

note: Appstream2 is only for efficiency, so just print a debug message
en: Couldn't find appstream2 data for remote ‘%s’ arch ‘%s’: %s
ro: Nu s-au putut găsi datele appstream2 pentru „%s” de la distanță, arhitectura „%s”: %s

en: Create a unique document reference
ro: Creează o referință de document unică

en: Make the document transient for the current session
ro: Faceți documentul tranzitoriu pentru sesiunea corectă

en: Don't require the file to exist already
ro: Nu necesita ca fișierul să existe deja

en: Give the app read permissions
ro: Dați aplicației permisiuni de citire

en: Give the app write permissions
ro: Dați aplicației permisiuni de scriere

en: Give the app delete permissions
ro: Dați aplicației permisiuni de ștergere

en: Give the app permissions to grant further permissions
ro: Dați aplicației permisiuni pentru a acord permisiuni suplimentare

en: Revoke read permissions of the app
ro: Revocă permisiunile de citire ale aplicației

en: Revoke write permissions of the app
ro: Revocă permisiunile de scriere ale aplicației

en: Revoke delete permissions of the app
ro: Revocă permisiunile de ștergere ale aplicației

en: Revoke the permission to grant further permissions
ro: Revocă permisiunile pentru a acorda permisiuni suplimentare

en: Add permissions for this app
ro: Adaugă permisiuni pentru această aplicație

en: FILE - Export a file to apps
ro: FIȘIER - Exportă un fișier la aplicații

en: FILE must be specified
ro: FIȘIERUL trebuie specificat

en: FILE - Get information about an exported file
ro: FIȘIER - Obțineți informații despre un fișier exportat

en: Not exported
ro: Nu este exportat

en: What information to show
ro: Ce informații să fie arătate

en: FIELD,…
ro: CÂMP,…

en: Show the document ID
ro: Arată ID-ul documentului

en: Path
ro: Cale

en: Show the document path
ro: Arată calea documentului

en: Origin
ro: Origine

en: Application
ro: Aplicație

en: Show applications with permission
ro: Arată aplicațiile cu permisiune

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Show permissions for applications
ro: Arată permisiunile pentru aplicații

en: [APPID] - List exported files
ro: [IDAPLICAȚIE] - Listează fișierele exportate

en: FILE - Unexport a file to apps
ro: FILE - Nu mai exportă un fișier la aplicații

en: INSTANCE COMMAND [ARGUMENT…] - Run a command inside a running sandbox
ro: INSTANȚĂ COMANDĂ [ARGUMENT…] - Rulează o comandă înăuntrul unui sandbox care rulează

en: INSTANCE and COMMAND must be specified
ro: INSTANȚA și COMANDA trebuie specificate

en: %s is neither a pid nor an application or instance ID
ro: %s nu este nici un pid nici o aplicație sau un ID de instanță

en: entering not supported (need unprivileged user namespaces, or sudo -E)
ro: introducerea nu este suportată (este nevoie de nume de spații ale utilizatorului neprivilegiate, sau sudo -E)

en: No such pid %s
ro: Nu există niciun pid %s

en: Can't read cwd
ro: Nu se poate citi cwd

en: Can't read root
ro: Nu se poate citi root

en: Invalid %s namespace for pid %d
ro: Spațiu de nume nevalid %s pentru pid-ul %d

en: Invalid %s namespace for self
ro: Spațiu de nume nevalid %s pentru self

en: Can't open %s namespace: %s
ro: Nu se poate deschide spațiul de nume %s: %s

en: entering not supported (need unprivileged user namespaces)
ro: introducerea nu este suportată (este nevoie de spații de nume de utilizator neprivilegiate)

en: Can't enter %s namespace: %s
ro: Nu se poate introduce spațiul de nume %s: %s

en: Can't chdir
ro: Nu se poate chdir

en: Can't chroot
ro: Nu se poate chroot

en: Can't switch gid
ro: Nu se poate interschimba gid-ul

en: Can't switch uid
ro: Nu se poate interschimba uid-ul

en: Only show changes after TIME
ro: Arată modificările doar după TIMP

en: TIME
ro: TIMP

en: Only show changes before TIME
ro: Arată modificările doar înainte de TIMP

en: Show newest entries first
ro: Arată intrările noi mai întâi

en: Time
ro: Timp

en: Show when the change happened
ro: Arată când s-a întâmplat modificarea

en: Change
ro: Schimbă

en: Show the kind of change
ro: Arată tipul de modificare

en: Show the ref
ro: Arată ref-ul

en: Show the application/runtime ID
ro: Arată ID-urile de aplicație/executare

en: Arch
ro: Arhitectură

en: Show the architecture
ro: Arată arhitectura

en: Branch
ro: Ramifică

en: Show the branch
ro: Arată ramura

en: Installation
ro: Loc de instalare

en: Show the affected installation
ro: Arată instalarea afectată

en: Remote
ro: Locație la distanță

en: Show the remote
ro: Arată depozitul de la distanță

en: Commit
ro: Comite

en: Show the current commit
ro: Arată comitul curent

en: Old Commit
ro: Comitul vechi

en: Show the previous commit
ro: Arată comitul anterior

en: Show the remote URL
ro: Arată URL-ul de la distanță

en: User
ro: Utilizator

en: Show the user doing the change
ro: Arată utilizatorul care face modificarea

en: Tool
ro: Unealtă

en: Show the tool that was used
ro: Arată unealta care a fost utilizată

en: Version
ro: Versiune

en: Show the Flatpak version
ro: Arată versiunea Flatpak

en: Failed to get journal data (%s): %s
ro: Nu s-au putut obține datele jurnalului (%s): %s

en: Failed to open journal: %s
ro: Nu s-a putut deschide jurnalul: %s

en: Failed to add match to journal: %s
ro: Nu s-a putut adăuga potrivirea la jurnal: %s

en:  - Show history
ro:  - Arată istoricul

en: Failed to parse the --since option
ro: Nu s-a putut parsa opțiunea --since

en: Failed to parse the --until option
ro: Nu s-a putut parsa opțiunea --until

en: Show user installations
ro: Arată instalările utilizatorului

en: Show system-wide installations
ro: Arată instalările la nivelul întregului sistem

en: Show specific system-wide installations
ro: Arată instalări specifice la nivelul întregului sistem

en: Show ref
ro: Arată ref-ul

en: Show commit
ro: Arată comitul

en: Show origin
ro: Arată originea

en: Show size
ro: Arată dimensiunea

en: Show metadata
ro: Arată datele meta

en: Show runtime
ro: Arată executarea

en: Show sdk
ro: Arată sdk-ul

en: Show permissions
ro: Arată permisiunile

en: Query file access
ro: Interoghează accesul la fișiere

en: PATH
ro: CALE

en: Show extensions
ro: Arată extensiile

en: Show location
ro: Arată locația

en: NAME [BRANCH] - Get info about an installed app or runtime
ro: NUME [RAMURĂ] - Obține informații despre o aplicație instalată sau o executare

en: NAME must be specified
ro: NUMELE trebuie specificat

en: ref not present in origin
ro: ref-ul nu este prezent în origine

en: Warning: Commit has no flatpak metadata
ro: Avertisment: Comitul nu are date meta flatpak

en: Arch:
ro: Arhitectură:

en: Branch:
ro: Ramura:

en: Version:
ro: Versiune:

en: License:
ro: Licență:

en: Collection:
ro: Colecție:

en: Installation:
ro: Instalare:

en: Installed:
ro: Instalat:

en: Runtime:
ro: Executare:

en: Date:
ro: Data:

en: Subject:
ro: Subiect:

en: Active commit:
ro: Comit activ:

en: Latest commit:
ro: Ultimul comit:

en: Commit:
ro: Comit:

en: Parent:
ro: Superior:

en: Alt-id:
ro: ID-alternativ:

en: End-of-life:
ro: Sfârșit-de-viață:

en: End-of-life-rebase:
ro: Sfârșit-de-viață-rebase:

en: Subdirectories:
ro: Subdirectoare:

en: Extension:
ro: Extensii:

en: Origin:
ro: Origine:

en: Subpaths:
ro: Subcăi:

en: unmaintained
ro: neîntreținute

en: unknown
ro: necunoscută

en: Don't pull, only install from local cache
ro: Nu trage, doar instalează de la cache-ul local

en: Don't deploy, only download to local cache
ro: Nu implementa, doar descarcă de la cache-ul local

en: Don't install related refs
ro: Nu instala ref-urile asociate

en: Don't verify/install runtime dependencies
ro: Nu verifica/instala dependențele executării

en: Don't use static deltas
ro: Nu utiliza delta-uri statice

en: Assume LOCATION is a .flatpak single-file bundle
ro: Presupune că LOCAȚIA este un pachet dintr-un singur fișier .flatpak

en: Assume LOCATION is a .flatpakref application description
ro: Presupune că LOCAȚIA este o descriere de aplicație .flatpakref

en: Check bundle signatures with GPG key from FILE (- for stdin)
ro: Verifică semnăturile pachetului cu cheia GPG de la FIȘIER (- pentru stdin)

en: Only install this subpath
ro: Instalează doar această subcale

en: Automatically answer yes for all questions
ro: Răspunde cu da automat la toate întrebările

en: Uninstall first if already installed
ro: Dezinstalați mai întâi dacă este deja instalat

en: Produce minimal output and don't ask questions
ro: Produce ieșire minimă și nu pune întrebări

en: Update install if already installed
ro: Actualizează instalarea dacă este deja instalat

note: Translators: A sideload is when you install from a local USB drive rather than the Internet.
en: Use this local repo for sideloads
ro: Utilizează acest depozit local pentru încărcările laterale

en: Bundle filename must be specified
ro: Numele de fișier al pachetului trebuie specificat

en: Remote bundles are not supported
ro: Pachetele de la distanță nu sunt suportate

en: Filename or uri must be specified
ro: Numele de fișier sau uri trebuie specificat

en: [LOCATION/REMOTE] [REF…] - Install applications or runtimes
ro: [LOCAȚIE/LA DISTANȚĂ] [REF…] - Instalează aplicații sau executări

en: At least one REF must be specified
ro: Cel puțin o REF trebuie specificată

en: Looking for matches…
ro: Se caută după potriviri…

en: Invalid branch %s: %s
ro: Ramură nevalidă %s: %s

en: Nothing matches %s in local repository for remote %s
ro: Nimic nu se potrivește cu %s în depozitul local pentru %s de la distanță

en: Nothing matches %s in remote %s
ro: Nimic nu se potrivește cu %s în %s de la distanță

en: Skipping: %s
ro: Se omite: %s

en: %s is not running
ro: %s nu rulează

en: INSTANCE - Stop a running application
ro: INSTANȚĂ - Oprește o aplicație care rulează

en: Extra arguments given
ro: Argumente extra date

en: Must specify the app to kill
ro: Trebuie să specificați aplicația de omorât

en: Show extra information
ro: Arată informațiile suplimentare

en: List installed runtimes
ro: Listează executările instalate

en: List installed applications
ro: Listează aplicațiile instalate

en: Arch to show
ro: Arhitectura de arătat

en: List all refs (including locale/debug)
ro: Listează toate ref-urile (inclusiv cele locale/de depanare)

en: List all applications using RUNTIME
ro: Listează toate aplicațiile utilizând EXECUTARE

en: Name
ro: Nume

en: Show the name
ro: Arată numele

en: Description
ro: Descriere

en: Show the description
ro: Arată descrierea

en: Application ID
ro: ID aplicație

en: Show the application ID
ro: Arată ID-ul aplicației

en: Show the version
ro: Arată versiunea

en: Runtime
ro: Executare

en: Show the used runtime
ro: Arată executarea utilizată

en: Show the origin remote
ro: Arată originea de la distanță

en: Show the installation
ro: Arată instalarea

en: Active commit
ro: Comitul activ

en: Show the active commit
ro: Arată comitul activ

en: Latest commit
ro: Ultimul comit

en: Show the latest commit
ro: Arată ultimul comit

en: Installed size
ro: Dimensiunea instalată

en: Show the installed size
ro: Arată dimensiunea instalată

en: Options
ro: Opțiuni

en: Show options
ro: Arată opțiunile

en:  - List installed apps and/or runtimes
ro:  - Listează aplicațiile instalate și/sau executările

en: Arch to make current for
ro: Arhitectura pentru care se face curentă

en: APP BRANCH - Make branch of application current
ro: RAMURĂ APLICAȚIE - Faceți ramura aplicației curentă

en: APP must be specified
ro: APLICAȚIA trebuie specificată

en: BRANCH must be specified
ro: RAMURA trebuie specificată

en: App %s branch %s is not installed
ro: Aplicația %s ramura %s nu este instalată

en: Remove matching masks
ro: Elimină măștile care se potrivesc

en: [PATTERN…] - disable updates and automatic installation matching patterns
ro: [MODEL…] - dezactivează modelele de potrivire ale actualizărilor și instalărilor automate

en: No masked patterns
ro: Nu sunt modele mascate

en: Masked patterns:
ro: Modele mascate:

en: Remove existing overrides
ro: Elimină suprascrierile existente

en: Show existing overrides
ro: Arată suprascrierile existente

en: [APP] - Override settings [for application]
ro: [APLICAȚIE] - Suprascrie configurările [pentru aplicație]

en: [TABLE] [ID] - List permissions
ro: [TABEL] [ID] - Listează permisiunile

en: Table
ro: Tabel

en: Object
ro: Obiect

en: App
ro: Aplicație

en: Data
ro: Date

en: TABLE ID [APP_ID] - Remove item from permission store
ro: ID TABEL [ID_APLICAȚIE] - Elimină elementul de la stocarea permisiunilor

en: Too few arguments
ro: Prea puține argumente

en: Reset all permissions
ro: Restabilește toate permisiunile

en: APP_ID - Reset permissions for an app
ro: ID_APLICAȚIE - Restabilește permisiunile pentru o aplicație

en: Wrong number of arguments
ro: Număr greșit de argumente

en: Associate DATA with the entry
ro: Asociază DATELE cu intrarea

en: DATA
ro: DATE

en: TABLE ID APP_ID [PERMISSION...] - Set permissions
ro: ID TABEL ID_APLICAȚIE [PERMISIUNE...] - Stabilește permisiunile

en: Failed to parse '%s' as GVariant:
ro: Nu s-a putut pasa „%s” ca GVariant:

en: APP_ID - Show permissions for an app
ro: ID_APLICAȚIE - Arată permisiunile pentru o aplicație

en: Instance
ro: Instanță

en: Show the instance ID
ro: Arată ID-ul instanței

en: Show the PID of the wrapper process
ro: Arată PID-ul procesului de invelitoare

en: Child-PID
ro: PID-inferior

en: Show the PID of the sandbox process
ro: Arată PID-ul procesului de sandbox

en: Show the application branch
ro: Arată ramura aplicației

en: Show the application commit
ro: Arată comitul aplicației

en: Show the runtime ID
ro: Arată ID-ul executării

en: R.-Branch
ro: Ramura-E

en: Show the runtime branch
ro: Arată ramura de executare

en: R.-Commit
ro: Comit-E

en: Show the runtime commit
ro: Arată comitul de executare

en: Active
ro: Activ

en: Show whether the app is active
ro: Arată dacă aplicația este activă

en: Background
ro: Fundal

en: Show whether the app is background
ro: Arată dacă aplicația este fundal

en:  - Enumerate running sandboxes
ro:  - Enumerați sandbox-urile care rulează

en: Do nothing if the provided remote exists
ro: Nu face nimic dacă depozitul de la distanță furnizat există

en: LOCATION specifies a configuration file, not the repo location
ro: LOCAȚIA specifică un fișier de configurare, nu locația depozitului

en: Disable GPG verification
ro: Dezactivează verificarea GPG

en: Mark the remote as don't enumerate
ro: Marchează depozitul de la distanță ca nu enumerați

en: Mark the remote as don't use for deps
ro: Marchează depozitul de la distanță ca nu utilizați pentru depozite

en: Set priority (default 1, higher is more prioritized)
ro: Stabiliți prioritatea (implicit 1, mai mare este mai prioritat)

en: PRIORITY
ro: PRIORITATE

en: A nice name to use for this remote
ro: Un nume drăguț de utilizat pentru acest depozit de la distanță

en: A one-line comment for this remote
ro: Un comentariu pe o singură linie de utilizat pentru acest depozit de la distanță

en: A full-paragraph description for this remote
ro: O descriere de un paragraf complet pentru acest depozit de la distanță

en: URL for a website for this remote
ro: URL-ul pentru un site web pentru acest depozit de la distanță

en: URL for an icon for this remote
ro: URL-ul pentru o iconiță pentru acest depozit de la distanță

en: Default branch to use for this remote
ro: Ramura implicită de utilizat pentru acest depozit de la distanță

en: Import GPG key from FILE (- for stdin)
ro: Importă cheia GPG de la FIȘIER (- pentru stdin)

en: Set path to local filter FILE
ro: Stabilește calea către FIȘIERUL filtru local

en: Disable the remote
ro: Dezactivează depozitul de la distanță

en: Name of authenticator
ro: Numele autentificatorului

en: Autoinstall authenticator
ro: Instalează automat autentificatorul

en: Don't autoinstall authenticator
ro: Nu instala automat autentificatorul

en: Don't follow the redirect set in the summary file
ro: Nu urmări redirectarea stabilită în fișierul rezumat

en: Can't load uri %s: %s
ro: Nu se poate încărca uri-ul %s: %s

en: Can't load file %s: %s
ro: Nu se poate încărca fișierul %s: %s

en: NAME LOCATION - Add a remote repository
ro: NUME LOCAȚIE - Adaugă un depozit de la distanță

en: GPG verification is required if collections are enabled
ro: Verificarea GPG este necesară dacă sunt activate colecțiile

en: Remote %s already exists
ro: Depozitul de la distanță %s deja există

en: Invalid authenticator name %s
ro: Nume de autentificator %s nevalid

en: Warning: Could not update extra metadata for '%s': %s
ro: Avertisment: Nu se pot actualiza datele meta extra pentru „%s”: %s

en: Remove remote even if in use
ro: Elimină depozitul de la distanță chiar și dacă este în uz

en: NAME - Delete a remote repository
ro: NUME - Șterge un depozit de la distanță

en: The following refs are installed from remote '%s':
ro: Următoarele ref-uri sunt instalate de la depozitul de la distanță „%s”:

en: Remove them?
ro: Le eliminați?

en: Can't remove remote '%s' with installed refs
ro: Nu se poate elimina depozitul de la distanță „%s” cu ref-urile instalate

en: Commit to show info for
ro: Comitul pentru care se arată informațiile

en: Display log
ro: Afișează istoricul

en: Show parent
ro: Arată superiorul

en: Use local caches even if they are stale
ro: Utilizează cache-uri locale chiar dacă sunt învechite

note: Translators: A sideload is when you install from a local USB drive rather than the Internet.
en: Only list refs available as sideloads
ro: Listează doar ref-urile disponibile ca încărcări laterale

en:  REMOTE REF - Show information about an application or runtime in a remote
ro:  REF DE LA DISTANȚĂ - Arată informațiile despre o aplicație sau o executare într-un depozit de la distanță

en: REMOTE and REF must be specified
ro: DE LA DISTANȚĂ și REF trebuie specificate

en: Download:
ro: Descărcare:

en: History:
ro: Istoric:

en:  Commit:
ro:  Comit:

en:  Subject:
ro:  Subiect:

en:  Date:
ro:  Dată:

en: Warning: Commit %s has no flatpak metadata
ro: Avertisment: Comitul %s nu are date meta flatpak

en: Show remote details
ro: Arată detaliile depozitului de la distanță

en: Show disabled remotes
ro: Arată depozitele de la distanță dezactivate

en: Title
ro: Titlu

en: Show the title
ro: Arată titlul

en: Show the URL
ro: Arată URL-ul

en: Show the collection ID
ro: Arată ID-ul colecției

en: Filter
ro: Filtrează

en: Show filter file
ro: Arată fișierul filtrului

en: Priority
ro: Prioritate

en: Show the priority
ro: Arată prioritatea

en: Comment
ro: Comentariu

en: Show comment
ro: Arată comentariul

en: Show description
ro: Afișează descriere

en: Homepage
ro: Pagină principală

en: Show homepage
ro: Arată pagina personală

en: Icon
ro: Iconiță

en: Show icon
ro: Arată o iconiță

en:  - List remote repositories
ro:  - Listează depozitele de la distanță

en: Show arches and branches
ro: Arată arhitecturile și ramurile

en: Show only runtimes
ro: Arată doar executările

en: Show only apps
ro: Arată doar aplicațiile

en: Show only those where updates are available
ro: Arată-le doar pe acelea pentru care sunt disponibile actualizări

en: Limit to this arch (* for all)
ro: Limitează la această arhitectură (* pentru toate)

en: Show the runtime
ro: Arată executarea

en: Download size
ro: Dimensiunea descărcării

en: Show the download size
ro: Arată dimensiunea descărcării

en:  [REMOTE or URI] - Show available runtimes and applications
ro:  [DE LA DISTANȚĂ sau URI] - Arată executările și aplicațiile disponibile

en: Enable GPG verification
ro: Activează verificarea GPG

en: Mark the remote as enumerate
ro: Marchează depozitul de la distanță ca enumerează

en: Mark the remote as used for dependencies
ro: Marchează depozitul de la distanță ca utilizat pentru dependențe

en: Set a new url
ro: Stabilește un url nou

en: Enable the remote
ro: Activează depozitul de la distanță

en: Update extra metadata from the summary file
ro: Actualizează datele meta extra de la fișierul rezumat

en: Disable local filter
ro: Dezactivează filtrul local

en: Authenticator options
ro: Opțiuni autentificator

en: Follow the redirect set in the summary file
ro: Urmărește redirectarea stabilită în fișierul rezumat

en: NAME - Modify a remote repository
ro: NUME- Modifică un depozit de la distanță

en: Remote NAME must be specified
ro: NUMELE depozitului de la distanță trebuie specificat

en: Updating extra metadata from remote summary for %s
ro: Se actualizează datele meta extra de la rezumatul depozitului de la distanță pentru %s

en: Error updating extra metadata for '%s': %s
ro: Eroare la actualizarea datelor meta extra pentru „%s”: %s

en: Could not update extra metadata for %s
ro: Nu s-au putut actualiza datele meta extra pentru %s

en: Don't make any changes
ro: Nu face nicio modificare

en: Reinstall all refs
ro: Reinstalează toate ref-urile

en: Object missing: %s.%s
ro: Obiectul lipsește: %s.%s

en: Object invalid: %s.%s
ro: Obiect nevalid: %s.%s

en: %s, deleting object
ro: %s, se șterge obiectul

en: Can't load object %s: %s
ro: Nu se poate încărca obiectul %s: %s

en: Problems loading data for %s: %s
ro: Probleme la încărcarea datelor pentru %s: %s

en: Error reinstalling %s: %s
ro: Eroare la reinstalarea %s: %s

en: - Repair a flatpak installation
ro: - Repară o instalare flatpak

en: Removing non-deployed ref %s…
ro: Se elimină ref-ul nedesfășurat %s…

en: Skipping non-deployed ref %s…
ro: Se omite ref-ul nedesfășurat %s…

en: Deleting ref %s due to missing objects
ro: Se șterge ref-ul %s din cauza obiectelor care lipsesc

en: Deleting ref %s due to invalid objects
ro: Se șterge ref-ul %s din cauza obiectelor nevalide

en: Deleting ref %s due to %d
ro: Se șterge ref-ul %s din cauza la %d

en: Remote %s for ref %s is missing
ro: Depozitul de la distanță %s pentru ref-ul %s lipsește

en: Remote %s for ref %s is disabled
ro: Depozitul de la distanță %s pentru ref-ul %s este dezactivat

en: Pruning objects
ro: Se elimină obiectele

en: Erasing .removed
ro: Se șterge .removed

en: Reinstalling refs
ro: Se reinstalarează ref-urile

en: Reinstalling removed refs
ro: Se reinstalează ref-urile eliminate

en: While removing appstream for %s:
ro: În timpul eliminării appstream pentru %s:

en: While deploying appstream for %s:
ro: În timpul desfășurării appstream pentru %s:

en: Repo mode: %s
ro: Mod depozit: %s

en: true
ro: adevărat

en: false
ro: fals

en: Title: %s
ro: Titlu: %s

en: Comment: %s
ro: Comentariu: %s

en: Description: %s
ro: Descriere: %s

en: Homepage: %s
ro: Pagină principală: %s

en: Icon: %s
ro: Iconiță: %s

en: Collection ID: %s
ro: ID colecție: %s

en: Default branch: %s
ro: Ramura implicită: %s

en: Redirect URL: %s
ro: URL de redirectare: %s

en: Deploy collection ID: %s
ro: Desfășoară ID-ul de colecție: %s

en: Authenticator name: %s
ro: Nume de autentificare: %s

en: Authenticator install: %s
ro: Instalarea de autentificator: %s

en: GPG key hash: %s
ro: Valoare de dispersie a cheii GPG: %s

en: Installed
ro: Instalat

en: Download
ro: Descarcă

en: Print general information about the repository
ro: Tipărește informații generale despre depozit

en: List the branches in the repository
ro: Listează ramurile din depozit

en: Print metadata for a branch
ro: Tipărește datele meta pentru o ramură

en: Show commits for a branch
ro: Arată comiturile pentru o ramură

en: LOCATION - Repository maintenance
ro: LOCAȚIE - Mentenanță depozit

en: Command to run
ro: Comanda de rulat

en: Directory to run the command in
ro: Directorul în care să se ruleze comanda

en: Branch to use
ro: Ramura de utilizat

en: Use development runtime
ro: Utilizează executarea de dezvoltare

en: Runtime to use
ro: Executarea de utilizat

en: Runtime version to use
ro: Versiunea de executare de utilizat

en: Log accessibility bus calls
ro: Înregistrează apelurile magistralei de accesibilitate

en: Don't proxy accessibility bus calls
ro: Nu face proxy pentru apelurile de magistrală de accesibilitate

en: Proxy accessibility bus calls (default except when sandboxed)
ro: Proxy pentru apelurile de magistrală de accesibilitate (implicit cu excepția când se află într-un sandbox)

en: Don't proxy session bus calls
ro: Nu face proxy pentru apelurile de magistrală a sesiunii

en: Proxy session bus calls (default except when sandboxed)
ro: Proxy pentru apelurile de magistrală a sesiunii (implicit cu excepția când se află într-un sandbox)

en: Don't start portals
ro: Nu pornește portalurile

en: Enable file forwarding
ro: Activează înaintarea fișierelor

en: Run specified commit
ro: Rulează comitul specificat

en: Use specified runtime commit
ro: Utilizează comitul de executare specificat

en: Run completely sandboxed
ro: Rulează complet în sandbox

en: Use PID as parent pid for sharing namespaces
ro: Utilizează PID-ul ca pid superior pentru partajarea spațiilor de nume

en: Make processes visible in parent namespace
ro: Faceți procesele vizibile în spațiul de nume superior

en: Write the instance ID to the given file descriptor
ro: Scrieți ID-ul instanței la descriptorul de fișier dat

en: APP [ARGUMENT…] - Run an app
ro: APLICAȚIE [ARGUMENT…] - Rulează o aplicație

en: runtime/%s/%s/%s not installed
ro: executarea/%s/%s/%s nu este instalată

en: Arch to search for
ro: Arhitectura după care se caută

en: Remotes
ro: Locații la distanță

en: Show the remotes
ro: Arată depozitele de la distanță

en: TEXT - Search remote apps/runtimes for text
ro: TEXT - Caută aplicații/executări de la distanță pentru text

en: TEXT must be specified
ro: TEXTUL trebuie specificat

en: No matches found
ro: Nu s-au găsit potriviri

en: Arch to uninstall
ro: Arhitectură de dezinstalat

en: Keep ref in local repository
ro: Păstrează ref-ul în depozitul local

en: Don't uninstall related refs
ro: Nu dezinstala ref-urile legate

en: Remove files even if running
ro: Elimină fișierele chiar dacă rulează

en: Uninstall all
ro: Dezinstalează toate

en: Uninstall unused
ro: Dezinstalează neutilizate

en: Delete app data
ro: Șterge datele aplicațiilor

en: Delete data for %s?
ro: Ștergeți datele pentru %s?

en: Must specify at least one REF, --unused, --all or --delete-data
ro: Trebuie să specificați cel puțin o REF, --unused, --all sau --delete-data

en: Must not specify REFs when using --all
ro: Nu trebuie să specificați REF-uri când se utilizează --all

en: Must not specify REFs when using --unused
ro: Nu trebuie să specificați REF-uri când se utilizează --unused

en: Nothing unused to uninstall
ro: Nimic neutilizat de dezinstalat

en: Warning: %s is not installed
ro: Avertisment: %s nu este instalat

en: Arch to update for
ro: Arhitectura pentru care se actualizează

en: Commit to deploy
ro: Comit de desfășurat

en: Remove old files even if running
ro: Elimină fișierele vechi chiar dacă rulează

en: Don't pull, only update from local cache
ro: Nu trage, doar actualizează de la cache-ul local

en: Don't update related refs
ro: Nu actualiza ref-urile legate

en: Update appstream for remote
ro: Actualizează appstream pentru depozitul de la distanță

en: Only update this subpath
ro: Actualizează doar pentru această subcale

en: [REF…] - Update applications or runtimes
ro: [REF…] - Actualizează aplicațiile sau executările

en: With --commit, only one REF may be specified
ro: Cu --commit, doar un REF poate fi specificat

en: Looking for updates…
ro: Se caută după actualizări…

en: Unable to update %s: %s
ro: Nu se poate actualiza %s: %s

en: Nothing to do.
ro: Nimic de făcut.

en: Remote ‘%s’ found in multiple installations:
ro: Depozitul de la distanță „%s” a fost găsit în instalări multiple:

en: Which do you want to use (0 to abort)?
ro: Pe care doriți să-l utilizați (0 pentru a renunța)?

en: No remote chosen to resolve ‘%s’ which exists in multiple installations
ro: Niciun depozit de la distanță nu a fost ales pentru a rezolva „%s” care există în instalări multiple

en: Remote "%s" not found
    Hint: Use flatpak remote-add to add a remote
ro: Depozitul de la distanță „%s” nu a fost găsit
    Indiciu: Utilizați adăugarea la distanță flatpak pentru a adăuga un depozit de la distanță

en: Remote "%s" not found in the %s installation
ro: Depozitul de la distanță „%s” nu a fost găsit în instalarea %s

note: default to yes on Enter
en: Found ref ‘%s’ in remote ‘%s’ (%s).
    Use this ref?
ro: A fost găsit ref-ul „%s” în depozitul de la distanță „%s” (%s).
    Utilizați acest ref?

en: No ref chosen to resolve matches for ‘%s’
ro: Niciun ref ales pentru a rezolva potrivirile pentru „%s”

en: Similar refs found for ‘%s’ in remote ‘%s’ (%s):
ro: Ref-uri similare găsite pentru „%s” în depozitul de la distanță „%s” (%s):

note: default to yes on Enter
en: Found installed ref ‘%s’ (%s). Is this correct?
ro: S-a găsit instalat ref-ul „%s” (%s). Este corect?

en: All of the above
ro: Toate cele de mai sus

en: Similar installed refs found for ‘%s’:
ro: Ref-uri instalate similare găsite pentru „%s”:

note: default to yes on Enter
en: Found similar ref(s) for ‘%s’ in remote ‘%s’ (%s).
    Use this remote?
ro: S-au găsit ref-(uri) similare pentru „%s” în depozitul de la distanță „%s” (%s).
    Utilizați acest depozit de la distanță?

en: No remote chosen to resolve matches for ‘%s’
ro: Niciun depozit de la distanță nu a fost ales pentru a rezolva potrivirile pentru „%s”

en: Remotes found with refs similar to ‘%s’:
ro: Au fost găsite depozite de la distanță cu ref-uri similare cu „%s”:

en: Updating appstream data for user remote %s
ro: Se actualizează datele appstream pentru depozitul de la distanță al utilizatorului %s

en: Updating appstream data for remote %s
ro: Se actualizează datele appstream pentru depozitul de la distanță %s

en: Error updating
ro: Eroare la actualizare

en: Remote "%s" not found
ro: Depozitul de la distanță „%s” nu s-a găsit

en: Ambiguous suffix: '%s'.
ro: Sufix ambiguu: „%s”.

note: Translators: don't translate the values
en: Possible values are :s[tart], :m[iddle], :e[nd] or :f[ull]
ro: Valorile posibile sunt: :s[tart], :m[iddle], :e[nd] or :f[ull]

en: Invalid suffix: '%s'.
ro: Sufix nevalid: „%s”.

en: Ambiguous column: %s
ro: Coloană ambiguă: %s

en: Unknown column: %s
ro: Coloană necunoscută: %s

en: Available columns:
ro: Coloane disponibile:

en: Show all columns
ro: Arată toate coloanele

en: Show available columns
ro: Arată coloanele disponibile

en: Append :s[tart], :m[iddle], :e[nd] or :f[ull] to change ellipsization
ro: Adăugați :s[tart], :m[iddle], :e[nd] or :f[ull] pentru a modifica elipsarea

en: Required runtime for %s (%s) found in remote %s
ro: Executare necesară pentru %s (%s) găsită în depozitul de la distanță %s

en: Do you want to install it?
ro: Doriți să o instalați?

en: Required runtime for %s (%s) found in remotes:
ro: Executare necesară pentru %s (%s) găsită în depozitele de la distanță:

en: Which do you want to install (0 to abort)?
ro: Pe care doriți să o instalați (0 pentru a renunța)?

note: default to yes on Enter
en: The remote '%s', referred to by '%s' at location %s contains additional applications.
    Should the remote be kept for future installations?
ro: Depozitul de la distanță „%s”, referit de „%s” la locația %s conține aplicații suplimentare.
    Ar trebui păstrat depozitul de la distanță pentru instalări viitoare?

note: default to yes on Enter
en: The application %s depends on runtimes from:
      %s
    Configure this as new remote '%s'
ro: Aplicația %s depinde de executări de la:
      %s
    Configurează aceasta ca depozit de la distanță nou „%s”

en: Installing…
ro: Se instalează…

en: Installing %d/%d…
ro: Se instalează %d/%d…

en: Updating…
ro: Se actualizează…

en: Updating %d/%d…
ro: Se actualizează %d/%d…

en: Uninstalling…
ro: Se dezinstalează…

en: Uninstalling %d/%d…
ro: Se dezinstalează %d/%d…

en: Info: %s was skipped
ro: Informații: %s a fost omis

en: Authentication required for remote '%s'
ro: Autentificarea necesară pentru depozitul de la distanță „%s”

en: Open browser?
ro: Deschideți navigatorul?

en: Login required remote %s (realm %s)
ro: Autentificarea este necesară pentru depozitul de la distanță %s (domeniul %s)

en: Password
ro: Parolă

en: Updating to rebased version
ro: Se actualizează versiunea rebased

en: Failed to rebase %s to %s:
ro: Nu s-a putut face rebase %s la %s:

en: Warning:
ro: Avertisment:

note: Avoid resizing the download column too much, * by making the title as long as typical content
en: partial
ro: parțial

en: Proceed with these changes to the user installation?
ro: Procedați cu aceste modificări la instalarea utilizatorului?

en: Proceed with these changes to the system installation?
ro: Procedați cu aceste modificări la instalarea sistemului?

en: Proceed with these changes to the %s?
ro: Procedați cu aceste modificări la %s?

en: Changes complete.
ro: Modificări complete.

en: Uninstall complete.
ro: Dezinstalare completă.

en: Installation complete.
ro: Instalare completă.

en: Updates complete.
ro: Actualizări complete.

note: For updates/!stop_on_first_error we already printed all errors so we make up a different one.
en: There were one or more errors
ro: Au fost una sau mai multe erori

note: translators: please keep the leading space
en:  Manage installed applications and runtimes
ro:  Gestionează aplicațiile și executările instalate

en: Install an application or runtime
ro: Instalează o aplicație sau executare

en: Update an installed application or runtime
ro: Actualizează o aplicație sau executare instalată

en: Uninstall an installed application or runtime
ro: Dezinstalează o aplicație sau executare instalată

en: Mask out updates and automatic installation
ro: Maschează actualizările și instalarea automată

en: List installed apps and/or runtimes
ro: Listează aplicațiile și/sau executările instalate

en: Show info for installed app or runtime
ro: Arată informațiile pentru aplicația sau executarea instalată

en: Show history
ro: Arată istoricul

en: Configure flatpak
ro: Configurează flatpak

en: Repair flatpak installation
ro: Repară instalarea flatpak

en: Put applications or runtimes onto removable media
ro: Plasează aplicațiile sau executările pe medii detașabile

en: Search for remote apps/runtimes
ro: Caută pentru aplicații/executări de la distanță

en: Run an application
ro: Rulează o aplicație

en: Override permissions for an application
ro: Suprascrie permisiunile pentru o aplicație

en: Specify default version to run
ro: Specifică versiunea implicită de rulat

en: Enter the namespace of a running application
ro: Introduceți un spațiu de nume a unei aplicații care rulează

en: Enumerate running applications
ro: Enumeră aplicațiile care rulează

en: Stop a running application
ro: Oprește o aplicație care rulează

note: translators: please keep the leading newline and space
en: 
     Manage file access
ro: 
    Gestionează accesul fișierelor

en: List exported files
ro: Listează fișierele exportate

en: Grant an application access to a specific file
ro: Acordă unei aplicații acces la un fișier specific

en: Revoke access to a specific file
ro: Revocă accesul la un fișier specific

en: Show information about a specific file
ro: Arată informațiile despre un fișier specific

note: translators: please keep the leading newline and space
en: 
     Manage dynamic permissions
ro: 
    Gestionează permisiunile dinamice

en: List permissions
ro: Listează permisiunile

en: Remove item from permission store
ro: Elimină elementul de la stocarea permisiunilor

en: Set permissions
ro: Stabilește permisiunile

en: Show app permissions
ro: Arată permisiunile aplicației

en: Reset app permissions
ro: Restabilește permisiunile aplicației

note: translators: please keep the leading newline and space
en: 
     Manage remote repositories
ro: 
    Gestionează depozitele de la distanță

en: List all configured remotes
ro: Listează toate depozitele de la distanță configurate

en: Add a new remote repository (by URL)
ro: Adaugă un depozit de la distanță nou (după URL)

en: Modify properties of a configured remote
ro: Modifică proprietățile unui depozit de la distanță configurat

en: Delete a configured remote
ro: Șterge un depozit de la distanță configurat

en: List contents of a configured remote
ro: Listează conținutul unui depozit de la distanță configurat

en: Show information about a remote app or runtime
ro: Arată informațiile despre o aplicație sau executare de la distanță

note: translators: please keep the leading newline and space
en: 
     Build applications
ro: 
    Generează aplicații

en: Initialize a directory for building
ro: Inițializează un director pentru generare

en: Run a build command inside the build dir
ro: Rulează o comandă de generare înăuntrul directorului de generare

en: Finish a build dir for export
ro: Termină un director de generare pentru exportare

en: Export a build dir to a repository
ro: Exportă un director de generare la un depozit

en: Create a bundle file from a ref in a local repository
ro: Creează un fișier pachet de la o ref într-un depozit local

en: Import a bundle file
ro: Importă un fișier pachet

en: Sign an application or runtime
ro: Semnează o aplicație sau o executare

en: Update the summary file in a repository
ro: Actualizează fișierul rezumat într-un depozit

en: Create new commit based on existing ref
ro: Creează un comit nou bazat pe o ref existentă

en: Show information about a repo
ro: Arată informațiile despre un depozit

en: Show debug information, -vv for more detail
ro: Arată informațiile de depanare, -vv pentru mai multe detalii

en: Show OSTree debug information
ro: Arată informațiile de depanare OSTree

en: Print version information and exit
ro: Tipărește informațiile de versiune și ieși

en: Print default arch and exit
ro: Tipărește arhitectura implicită și ieși

en: Print supported arches and exit
ro: Tipărește arhitecturile suportate și ieși

en: Print active gl drivers and exit
ro: Tipărește driverele gl active și ieși

en: Print paths for system installations and exit
ro: Tipărește căile pentru instalările de sistem și ieși

en: Work on the user installation
ro: Lucrează la instalarea utilizatorului

en: Work on the system-wide installation (default)
ro: Lucrează la instalarea la nivel de sistem (implicit)

en: Work on a non-default system-wide installation
ro: Lucrează la o instalarea la nivel de sistem neimplicită

en: Builtin Commands:
ro: Comenzi integrate:

en: Note that the directories %s are not in the search path set by the XDG_DATA_DIRS environment variable, so applications installed by Flatpak may not appear on your desktop until the session is restarted.
ro: Observați că directoarele %s nu sunt în calea de căutare stabilită de variabila de mediu XDG_DATA_DIRS, deci aplicațiile instalate de Flatpak pot să nu apară pe desktop până ce sesiunea este repornită.

en: Note that the directory %s is not in the search path set by the XDG_DATA_DIRS environment variable, so applications installed by Flatpak may not appear on your desktop until the session is restarted.
ro: Observați că directorul %s nu este în calea de căutare stabilită de variabila de mediu XDG_DATA_DIRS, deci aplicațiile instalate de Flapak pot să nu apară pe desktop până ce sesiunea este repornită.

en: Multiple installations specified for a command that works on one installation
ro: Instalări multiple specificate pentru o comandă care funcționează pe o instalare

en: See '%s --help'
ro: Consultați „%s --help”

en: '%s' is not a flatpak command. Did you mean '%s%s'?
ro: „%s” nu este o comandă flatpak. Ați vrut să spuneți „%s%s”?

en: '%s' is not a flatpak command
ro: „%s” nu este o comandă flatpak

en: No command specified
ro: Nu s-a specificat nicio comandă

en: Installing %s
ro: Se instalează %s

en: Updating %s
ro: Se actualizează %s

en: Uninstalling %s
ro: Se dezinstalează %s

en: %s already installed
ro: %s este deja instalat

en: %s not installed
ro: %s nu este instalat

en: %s needs a later flatpak version
ro: %s are nevoie de o versiune ulterioară flatpak

en: Not enough disk space to complete this operation
ro: Nu există destul spațiu pe disc pentru a completa această operație

en: Info: %s is end-of-life, in favor of %s
ro: Informații: %s este sfârșit-de-viață, în favoarea a %s

en: Info: %s is end-of-life, with reason: %s
ro: Informații: %s este sfârșit-de-viață, cu motivul: %s

en: Failed to rebase %s to %s: %s
ro: Nu s-a putut face rebase %s la %s: %s

en: No authenticator configured for remote `%s`
ro: Nu s-a configurat niciun autentificator pentru depozitul de la distanță „%s”

en: Unknown share type %s, valid types are: %s
ro: Tip de partajare necunoscut %s, tipurile valide sunt: %s

en: Unknown policy type %s, valid types are: %s
ro: Tip de politică necunoscută %s, tipurile valide sunt: %s

en: Invalid dbus name %s
ro: Nume dbus nevalid %s

en: Unknown socket type %s, valid types are: %s
ro: Tip de soclu necunoscut %s, tipurile valide sunt: %s

en: Unknown device type %s, valid types are: %s
ro: Tip de dispozitiv necunoscut %s, tipurile valide sunt: %s

en: Unknown feature type %s, valid types are: %s
ro: Tip de funcționalitate necunoscut %s, tipurile valide sunt: %s

en: Unknown filesystem location %s, valid locations are: host, host-os, host-etc, home, xdg-*[/…], ~/dir, /dir
ro: Locație de sistem de fișiere necunoscută %s locațiile valide sunt: host-os, host-etc, home, xdg-*[/…], ~/dir, /dir

en: Invalid env format %s
ro: Format env nevalid %s

en: --add-policy arguments must be in the form SUBSYSTEM.KEY=VALUE
ro: Argumentele --add-policy trebuie să fie sub forma CHEIE.SUBSISTEM=VALOARE

en: --add-policy values can't start with "!"
ro: Valorile --add-policy nu pot începe cu „!”

en: --remove-policy arguments must be in the form SUBSYSTEM.KEY=VALUE
ro: Argumentele --remove-policy trebuie să fie sub forma CHEIE.SUBSISTEM=VALOARE

en: --remove-policy values can't start with "!"
ro: Valorile --remove-policy nu pot începe cu „!”

en: Share with host
ro: Partajează cu gazda

en: SHARE
ro: PARTAJEAZĂ

en: Unshare with host
ro: Anulați partajarea cu gazda

en: Expose socket to app
ro: Expune soclul la aplicație

en: SOCKET
ro: SOCLU

en: Don't expose socket to app
ro: Nu expune soclul la aplicație

en: Expose device to app
ro: Expune dispozitivul la aplicație

en: DEVICE
ro: DISPOZITIV

en: Don't expose device to app
ro: Nu expune dispozitivul la aplicație

en: Allow feature
ro: Permite funcționalitatea

en: FEATURE
ro: FUNCȚIONALITATE

en: Don't allow feature
ro: Nu permite funcționalitatea

en: Expose filesystem to app (:ro for read-only)
ro: Expune sistemul de fișiere la aplicație (:ro pentru doar citire)

en: FILESYSTEM[:ro]
ro: SISTEMFIȘIERE[:ro]

en: Don't expose filesystem to app
ro: Nu expune sistemul de fișiere la aplicație

en: FILESYSTEM
ro: SISTEMFIȘIERE

en: Set environment variable
ro: Stabilește variabila de mediu

en: VAR=VALUE
ro: VAR=VALOARE

en: Allow app to own name on the session bus
ro: Permite aplicației să posede un nume la magistrala sesiunii

en: DBUS_NAME
ro: NUME_DBUS

en: Allow app to talk to name on the session bus
ro: Permite aplicației să vorbească numelui la magistrala sesiunii

en: Don't allow app to talk to name on the session bus
ro: Nu permite aplicației să vorbească numelui la magistrala sesiunii

en: Allow app to own name on the system bus
ro: Permite aplicației să posede un nume la magistrala sistemului

en: Allow app to talk to name on the system bus
ro: Permite aplicației să vorbească numelui la magistrala sistemului

en: Don't allow app to talk to name on the system bus
ro: Nu permite aplicației să vorbească numelui la magistrala sistemului

en: Add generic policy option
ro: Adaugă o opțiune de politică generică

en: SUBSYSTEM.KEY=VALUE
ro: CHEIE.SUBSISTEM=VALOARE

en: Remove generic policy option
ro: Elimină opțiunea de politică generică

en: Persist home directory subpath
ro: Persistă subcalea directorului personal

en: FILENAME
ro: NUME FIȘIER

note: This is not needed/used anymore, so hidden, but we accept it for backwards compat
en: Don't require a running session (no cgroups creation)
ro: Nu necesită o sesiune care rulează (nicio creare de cgroups)

en: Unable to load summary from remote %s: %s
ro: Nu se poate încărca rezumatul de la depozitul de la distanță %s: %s

en: No such ref '%s' in remote %s
ro: Niciun astfel de ref „%s” în depozitul de la distanță %s

en: No entry for %s in remote '%s' summary flatpak cache
ro: Nicio intrare pentru %s în cache-ul flatpak al rezumatului de la distanță „%s”

en: No summary or Flatpak cache available for remote %s
ro: Niciun rezumat sau cache Flatpak disponibil pentru depozitul de la distanță %s

en: Remote OCI index has no registry uri
ro: Indexul OCI de la distanță nu are niciun uri de registru

en: Couldn't find ref %s in remote %s
ro: Nu s-a putut găsi ref-ul %s în depozitul de la distanță %s

en: Image is not a manifest
ro: Imaginea nu este un manifest

en: Commit has no requested ref ‘%s’ in ref binding metadata
ro: Comitul nu are nicio ref „%s” cerută în datele meta de legare a ref-ului

en: Couldn't find latest checksum for ref %s in remote %s
ro: Nu s-a putut găsi suma de control cea mai recentă pentru ref-ul %s în depozitul de la distanță %s

en: Commit metadata for %s not matching expected metadata
ro: Datele meta de comit pentru %s nu se potrivesc cu datele meta așteptate

en: Unable to connect to system bus
ro: Nu se poate conecta la magistrala sistemului

en: User installation
ro: Instalarea utilizatorului

en: System (%s) installation
ro: Instalare (%s) de sistem

en: No overrides found for %s
ro: Nicio suprascriere găsită pentru %s

en: %s (commit %s) not installed
ro: %s (comitul %s) nu este instalat

en: Error parsing system flatpakrepo file for %s: %s
ro: Eroare la parsarea depozitului flatpak de sistem pentru %s: %s

en: While opening repository %s:
ro: În timpul deschiderii depozitului %s:

en: The config key %s is not set
ro: Cheia de configurare %s nu este stabilită

en: No appstream commit to deploy
ro: Niciun comit de appstream de implementat

en: Can't pull from untrusted non-gpg verified remote
ro: Nu se poate trage de la depozitul de la distanță verificat ne-gpg în care nu este încredere

en: Extra data not supported for non-gpg-verified local system installs
ro: Datele extra nu sunt suportate pentru instalări de sistem locale neverificate-gpg

en: Invalid checksum for extra data uri %s
ro: Sumă de control nevalidă pentru uri-ul de date extra %s

en: Empty name for extra data uri %s
ro: Nume gol pentru uri-ul de date extra %s

en: Unsupported extra data uri %s
ro: Uri de date extra %s nesuportat

en: Failed to load local extra-data %s: %s
ro: Nu s-au putut încărca datele extra locale %s: %s

en: Wrong size for extra-data %s
ro: Dimensiune greșită pentru datele extra %s

en: While downloading %s:
ro: În timpul descărcării %s:

en: Wrong size for extra data %s
ro: Dimensiune greșită pentru datele extra %s

en: Invalid checksum for extra data %s
ro: Sumă de control nevalidă pentru datele extra %s

en: %s commit %s already installed
ro: %s comitul %s este deja instalat

en: While pulling %s from remote %s:
ro: În timpul tragerii %s de la depozitul de la distanță %s:

en: GPG signatures found, but none are in trusted keyring
ro: S-au găsit semnăturile GPG, dar niciuna nu este într-un inel de chei de încredere

en: Commit for ‘%s’ has no ref binding
ro: Comitul pentru „%s” nu are nicio legătură ref

en: Commit for ‘%s’ is not in expected bound refs: %s
ro: Comitul pentru „%s” nu se află în ref-urile de legătură așteptate: %s

en: Not enough memory
ro: Nu există memorie suficientă

en: Failed to read from exported file
ro: Nu s-a putut citi de la fișierul exportat

en: Error reading mimetype xml file
ro: Eroare la citirea fișierul xml de tip mime

en: Invalid mimetype xml file
ro: Fișier xml de tip mime nevalid

en: D-Bus service file '%s' has wrong name
ro: Fișierul de serviciu D-Bus „%s” are numele greșit

en: While getting detached metadata:
ro: În timpul obținerii datelor meta detașate:

en: Extra data missing in detached metadata
ro: Datele extra care lipsesc în datele meta detașate

en: While creating extradir:
ro: În timpul creării directorului extra:

en: Invalid checksum for extra data
ro: Sumă de control nevalidă pentru datele extra

en: Wrong size for extra data
ro: Dimensiune greșită pentru datele extra

en: While writing extra data file '%s':
ro: În timp ce se scrie fișierul de date extra „%s”:

en: Extra data %s missing in detached metadata
ro: Datele extra %s lipsesc în datele extra detașate

en: apply_extra script failed, exit status %d
ro: scriptul apply_extra a eșuat, starea de ieșire %d

note: Translators: The placeholder is for an app ref.
en: Installing %s is not allowed by the policy set by your administrator
ro: Instalarea %s nu este permisă de setul de politici de către administrator

en: While trying to resolve ref %s:
ro: În timpul încercării de rezolvare a ref-ului %s:

en: %s is not available
ro: %s nu este disponibil

en: Can't create deploy directory
ro: Nu se poate crea directorul de implementare

en: Failed to read commit %s:
ro: Nu s-a putut citi comitul %s:

en: While trying to checkout %s into %s:
ro: În timpul încercării de a face checkout %s în %s:

en: While trying to checkout metadata subpath:
ro: În timpul încercării de a face checkout al subcăii de date meta:

en: While trying to checkout subpath ‘%s’:
ro: În timpul încercării de a face checkout al subcăii „%s”:

en: While trying to remove existing extra dir:
ro: În timpul încercării de a elimina directorul extra existent:

en: While trying to apply extra data:
ro: În timpul încercării de aplicare a datelor extra:

en: Invalid commit ref %s:
ro: Ref de comit %s nevalid:

en: Deployed ref %s does not match commit (%s)
ro: Ref-ul implementat %s nu se potrivește cu comitul (%s)

en: Deployed ref %s branch does not match commit (%s)
ro: Ramura ref-ului implementat %s nu se potrivește cu comitul (%s)

en: %s branch %s already installed
ro: %s ramura %s este deja instalată

en: Could not unmount revokefs-fuse filesystem at %s:
ro: Nu s-a putut demonta sistemul de fișiere revokefs-fuse la %s:

en: This version of %s is already installed
ro: Această versiune a %s este deja instalată

en: Can't change remote during bundle install
ro: Nu se poate modifica depozitul de la distanță în timpul instalării unui pachet

en: Can't update to a specific commit without root permissions
ro: Nu se poate actualiza la un comit specific fără permisiuni root

en: Can't remove %s, it is needed for: %s
ro: Nu se poate elimina %s, acesta este necesar pentru: %s

en: %s branch %s is not installed
ro: %s ramura %s nu este instalată

en: %s commit %s not installed
ro: %s comitul %s nu este instalat

en: Pruning repo failed: %s
ro: Eliminarea depozitului a eșuat: %s

en: Failed to load filter '%s'
ro: Nu s-a putut încărca filtrul „%s”

en: Failed to parse filter '%s'
ro: Nu s-a putut parsa filtrul „%s”

en: Failed to write summary cache:
ro: Nu s-a putut scrie cache-ul rezumatului:

en: No oci summary cached for remote '%s'
ro: Niciun rezumat oci cache-uit pentru depozitul de la distanță „%s”

en: Remote listing for %s not available; server has no summary file. Check the URL passed to remote-add was valid.
ro: Listarea de la distanță pentru %s nu este disponibilă; serverul nu are niciun fișier de rezumat. Verificați dacă a fost valid URL-ul trecut la remote-add.

en: Multiple branches available for %s, you must specify one of:
ro: Ramuri multiple disponibile pentru %s, trebuie să specificați una dintre:

en: Nothing matches %s
ro: Nimic nu se potrivește cu %s

en: Can't find ref %s%s%s%s%s
ro: Nu se poate găsi ref-ul %s%s%s%s%s

en: Error searching remote %s: %s
ro: Eroare la căutarea depozitului de la distanță %s: %s

en: Error searching local repository: %s
ro: Eroare la căutarea depozitului local: %s

en: %s/%s/%s not installed
ro: %s/%s/%s nu este instalat

en: Could not find installation %s
ro: Nu se poate găsi instalarea %s

en: Invalid file format, no %s group
ro: Format de fișier nevalid, niciun grup %s

en: Invalid version %s, only 1 supported
ro: Versiune nevalidă %s, doar 1 suportat

en: Invalid file format, no %s specified
ro: Format de fișier nevalid, niciun %s specificat

note: Check some minimal size so we don't get crap
en: Invalid file format, gpg key invalid
ro: Format de fișier nevalid, cheie gpg nevalidă

en: Collection ID requires GPG key to be provided
ro: ID-ul colecției necesită furnizarea cheii GPG

en: Runtime %s, branch %s is already installed
ro: Executarea %s, ramura %s este deja instalată

en: App %s, branch %s is already installed
ro: Aplicația %s, ramura %s este deja instalată

en: Can't remove remote '%s' with installed ref %s (at least)
ro: Nu se poate elimina depozitul de la distanță „%s” cu ref-ul instalat %s (cel puțin)

en: Invalid character '/' in remote name: %s
ro: Caracter nevalid „/” în numele depozitului de la distanță: %s

en: No configuration for remote %s specified
ro: Nu s-a specificat nicio configurare pentru depozitul de la distanță %s

en: Skipping deletion of mirror ref (%s, %s)…
ro: Se omite ștergerea oglinzii ref-ului (%s, %s)…

en: Ref %s not installed
ro: Ref-ul %s nu este instalat

en: App %s not installed
ro: Aplicația %s nu este instalată

en: Remote '%s' already exists
ro: Depozitul de la distanță „%s” deja există

en: As requested, %s was only pulled, but not installed
ro: După cum s-a cerut, %s a fost doar tras, da nu și instalat

en: Only Bearer authentication supported
ro: Doar autentificarea Bearer este suportată

en: Only realm in authentication request
ro: Doar domeniul în cererea de autentificare

en: Invalid realm in authentication request
ro: Domeniu nevalid în cererea de autentificare

en: Authorization failed: %s
ro: Autorizarea a eșuat: %s

en: Authorization failed
ro: Autorizarea a eșuat

en: Unexpected response status %d when requesting token: %s
ro: Stare de răspuns neașteptată %d când se cere jetonul: %s

en: Invalid authentication request response
ro: Răspuns de cerere de autentificare nevalid

en: Invalid delta file format
ro: Format de fișier delta nevalid

en: No gpg key found with ID %s (homedir: %s)
ro: Nu s-a găsit nicio cheie gpg cu ID-ul %s (directorul personal: %s)

en: Error signing commit: %d
ro: Eroare la semnarea comitului: %d

en: Downloading metadata: %u/(estimating) %s
ro: Se descarcă datele meta: %u/(se estimează) %s

en: Downloading: %s/%s
ro: Se descarcă: %s/%s

en: Downloading extra data: %s/%s
ro: Se descarcă datele extra: %s/%s

en: Downloading files: %d/%d %s
ro: Se descarcă fișierele: %d/%d %s

en: Name can't be empty
ro: Numele nu poate fi gol

en: Name can't be longer than 255 characters
ro: Numele nu poate fi mai lung decât 255 de caractere

en: Name can't start with a period
ro: Numele nu poate începe cu un punct

en: Name can't start with %c
ro: Numele nu poate începe cu %c

en: Name can't end with a period
ro: Numele nu poate să se termine cu un punct

en: Only last name segment can contain -
ro: Doar ultimul segment al numelui poate să conțină -

en: Name segment can't start with %c
ro: Segmentul numelui nu poate să înceapă cu %c

en: Name can't contain %c
ro: Numele nu poate să conțină %c

en: Names must contain at least 2 periods
ro: Numele trebuie să conțină cel puțin 2 puncte

en: Branch can't be empty
ro: Ramura nu poate fi goală

en: Branch can't start with %c
ro: Ramura nu poate începe cu %c

en: Branch can't contain %c
ro: Ramura nu poate să conțină %c

en: %s is not application or runtime
ro: %s nu este aplicație sau executare

en: Wrong number of components in %s
ro: Număr de componente greșit în %s

en: Invalid name %s: %s
ro: Nume nevalid %s: %s

en: Invalid id %s: %s
ro: ID nevalid %s: %s

en: Bad remote name: %s
ro: Nume al depozitului de la distanță greșit: %s

en: No url specified
ro: Niciun url specificat

en: GPG verification must be enabled when a collection ID is set
ro: Verificarea GPG trebuie să fie activată când un ID de colecție este stabilit

en: Failed to open app info file
ro: Nu s-a putut deschide fișierul de informații ale aplicației

en: Unable to create sync pipe
ro: Nu se poate crea linia de asamblare de sincronizare

en: Failed to sync with dbus proxy
ro: Nu s-a putut sincroniza cu proxy-ul dbus

en: No systemd user session available, cgroups not available
ro: Nu este disponibilă nicio sesiune de utilizator systemd, cgroups nu sunt disponibile

en: Unable to allocate instance id
ro: Nu se poate aloca id-ul de instanță

en: Failed to open flatpak-info file: %s
ro: Nu s-a putut deschide fișierul de informații flatpak: %s

en: Failed to open bwrapinfo.json file: %s
ro: Nu s-a putut deschide fișierul bwrapinfo.json: %s

en: Failed to write to instance id fd: %s
ro: Nu s-a putut scrie id-ul instanței fd: %s

en: Initialize seccomp failed
ro: Inițializarea seccomp a eșuat

en: Failed to open ‘%s’
ro: Nu s-a putut deschide „%s”

en: ldconfig failed, exit status %d
ro: idconfig a eșuat, stare de ieșire %d

en: Can't open generated ld.so.cache
ro: Nu s-a putut deschide ld.so.cache generat

note: Translators: The placeholder is for an app ref.
en: Running %s is not allowed by the policy set by your administrator
ro: Rularea %s nu este permisă de politica stabilită de către administrator

en: Failed to migrate from %s: %s
ro: Nu s-a putut migra de la %s: %s

en: Failed to migrate old app data directory %s to new name %s: %s
ro: Nu s-a putut migra directorul vechi de date %s al aplicației la numele nou %s: %s

en: Failed to create symlink while migrating %s: %s
ro: Nu s-a putut crea legătura simbolică în timpul migrării %s: %s

en: Warning: Problem looking for related refs: %s
ro: Avertisment: A apărut o problemă la căutarea pentru ref-uri legate: %s

en: The application %s requires the runtime %s which was not found
ro: Aplicația %s necesită executarea %s care nu a fost găsită

en: The application %s requires the runtime %s which is not installed
ro: Aplicația %s necesită executarea %s care nu este instalată

en: Can't uninstall %s which is needed by %s
ro: Nu se poate dezinstala %s care este necesar pentru %s

en: Remote %s disabled, ignoring %s update
ro: Depozitul de la distanță %s a fost dezactivat, se ignoră actualizarea %s

en: %s is already installed
ro: %s este deja instalat

en: %s is already installed from remote %s
ro: %s este deja instalat pentru depozitul de la distanță %s

en: Invalid .flatpakref: %s
ro: .flatpakref nevalid: %s

en: Error updating remote metadata for '%s': %s
ro: Eroare la actualizarea datelor meta de la distanță pentru „%s”: %s

en: Warning: Treating remote fetch error as non-fatal since %s is already installed: %s
ro: Avertisment: Tratarea erorii de preluare a depozitului de la distanță ca nefatală deoarece %s este deja instalat: %s

en: No authenticator installed for remote '%s'
ro: Niciun autentificator instalat pentru depozitul de la distanță „%s”

en: Failed to get tokens for ref: %s
ro: Nu s-au putut obține jetoanele pentru ref: %s

en: Failed to get tokens for ref
ro: Nu s-au putut obține jetoanele pentru ref

en: Flatpakrepo URL %s not file, HTTP or HTTPS
ro: URL-ul Flatpakrepo %s nu este un fișier, HTTP, sau HTTPS

en: Can't load dependent file %s:
ro: Nu se poate încărca fișierul dependent %s:

en: Invalid .flatpakrepo: %s
ro: .flatpakrepo nevalid: %s

en: Transaction already executed
ro: Tranzacția este deja executată

en: Refusing to operate on a user installation as root! This can lead to incorrect file ownership and permission errors.
ro: Se refuză operarea pe o instalare a utilizatorului ca root! Aceasta poate duce la proprietate incorectă de fișiere și erori de permisiune.

en: Aborted by user
ro: Anulat de utilizator

en: Skipping %s due to previous error
ro: Se omite %s din cauza erorii anterioare

en: Empty glob
ro: Glob gol

en: Too many segments in glob
ro: Prea multe segmente în glob

en: Invalid glob character '%c'
ro: Caracter de glob nevalid „%c”

en: Missing glob on line %d
ro: Glob care lipsește la linia %d

en: Trailing text on line %d
ro: Text de urmărire la linia %d

en: on line %d
ro: la linia %d

en: Unexpected word '%s' on line %d
ro: Cuvânt neașteptat „%s” pe linia %d

en: Invalid %s: Missing group ‘%s’
ro: %s nevalid: Lipsește grupul „%s”

en: Invalid %s: Missing key ‘%s’
ro: %s nevalid: Lipsește cheia „%s”

en: Invalid gpg key
ro: Cheie gpg nevalidă

en: No extra data sources
ro: Nu sunt surse de date extra

en: Error copying 64x64 icon for component %s: %s
ro: Eroare la copierea iconiței 64x64 pentru componenta %s: %s

en: Error copying 128x128 icon for component %s: %s
ro: Eroare la copierea iconiței 128x128 pentru componenta %s: %s

en: No appstream data for %s: %s
ro: Nu sunt date appstream pentru %s: %s

en: Invalid bundle, no ref in metadata
ro: Pachet nevalid, nu există ref în datele meta

en: Collection ‘%s’ of bundle doesn’t match collection ‘%s’ of remote
ro: Colecția „%s” a pachetului nu se potrivește cu colecția „%s” a depozitului de la distanță

en: Metadata in header and app are inconsistent
ro: Datele meta din antet și aplicație nu sunt consistente

en: Invalid OCI image config
ro: Configurare de imagine OCI nevalidă

en: Wrong layer checksum, expected %s, was %s
ro: Sumă de control a stratului greșită, s-a așteptat %s, a fost %s

en: No ref specified for OCI image %s
ro: Nu s-a specificat niciun ref pentru imaginea OCI %s

en: Wrong ref (%s) specified for OCI image %s, expected %s
ro: Ref greșit (%s) specificat pentru imaginea OCI %s, s-a așteptat %s

en: Invalid require-flatpak argument %s
ro: Argument require-flatpak nevalid %s

en: %s needs a later flatpak version (%s)
ro: %s are nevoie de o versiune ulterioară flatpak (%s)

en: Empty string is not a number
ro: Șirul gol nu este un număr

en: “%s” is not an unsigned number
ro: „%s” nu este un număr pozitiv

en: Number “%s” is out of bounds [%s, %s]
ro: Numărul „%s” se află în afara intervalului [%s, %s]

en: Not a oci remote, missing summary.xa.oci-repository
ro: Nu este un depozit de la distanță oci, lipsește summary.xa.oci-repository

en: Not a OCI remote
ro: Nu este un depozit de la distanță OCI

en: Invalid token
ro: Jeton nevalid

en: No portal support found
ro: Nu s-a găsit niciun suport pentru portal

en: Deny
ro: Refuză

en: Update
ro: Actualizează

en: Update %s?
ro: Actualizați %s?

en: The application wants to update itself.
ro: Aplicația vrea să se actualizeze.

en: Update access can be changed any time from the privacy settings.
ro: Accesul pentru actualizare poate fi modificat oricând din setările de confidențialitate.

en: Application update not allowed
ro: Actualizarea aplicației nu este permisă

en: Self update not supported, new version requires new permissions
ro: Actualizarea de sine nu este suportată, versiunea nouă necesită permisiuni noi

en: Update ended unexpectedly
ro: Actualizarea s-a terminat neașteptat

note: SECURITY: - Normal users need admin authentication to install software system-wide. - Note that we install polkit rules that allow local users in the wheel group to install without authenticating.
en: Install signed application
ro: Instalează aplicația semnată

en: Authentication is required to install software
ro: Autentificarea este necesară pentru a instala software

note: SECURITY: - Normal users need admin authentication to install software system-wide. - Note that we install polkit rules that allow local users in the wheel group to install without authenticating.
en: Install signed runtime
ro: Instalează executarea semnată

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update an app as the commit will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update signed application
ro: Actualizează aplicația semnată

en: Authentication is required to update software
ro: Autentificarea este necesară pentru a actualiza software-ul

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update a runtime as the commit will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update signed runtime
ro: Actualizează executarea semnată

note: SECURITY: - Normal users do not need authentication to update metadata from signed repositories.
en: Update remote metadata
ro: Actualizează datele meta ale depozitului de la distanță

en: Authentication is required to update remote info
ro: Autentificarea este necesară pentru a actualiza informațiile depozitului de la distanță

note: SECURITY: - Normal users do not need authentication to modify the OSTree repository - Note that we install polkit rules that allow local users in the wheel group to modify repos without authenticating.
en: Update system repository
ro: Actualizează un depozit al sistemului

en: Authentication is required to modify a system repository
ro: Autentificarea este necesară pentru a modifica un depozit al sistemului

note: SECURITY: - Normal users need admin authentication to install software system-wide.
en: Install bundle
ro: Instalează pachetul

en: Authentication is required to install software from $(path)
ro: Autentificarea este necesară pentru a instala software de la $(path)

note: SECURITY: - Normal users need admin authentication to uninstall software system-wide. - Note that we install polkit rules that allow local users in the wheel group to uninstall without authenticating.
en: Uninstall runtime
ro: Dezinstalează executarea

en: Authentication is required to uninstall software
ro: Autentificarea este necesară pentru a dezinstala software

note: SECURITY: - Normal users need admin authentication to uninstall software system-wide. - Note that we install polkit rules that allow local users in the wheel group to uninstall without authenticating.
en: Uninstall app
ro: Dezinstalează aplicația

en: Authentication is required to uninstall $(ref)
ro: Autentificarea este necesară pentru a dezinstala $(ref)

note: SECURITY: - Normal users need admin authentication to configure system-wide software repositories.
en: Configure Remote
ro: Configurează depozitul de la distanță

en: Authentication is required to configure software repositories
ro: Autentificarea este necesară pentru a configura depozitele de software

note: SECURITY: - Normal users need admin authentication to configure the system-wide Flatpak installation.
en: Configure
ro: Configurează

en: Authentication is required to configure software installation
ro: Autentificarea este necesară pentru a configura instalarea de software

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update appstream data as it will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update appstream
ro: Actualizează appstream

en: Authentication is required to update information about software
ro: Autentificarea este necesară pentru a actualiza informațiile despre software

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update metadata as it will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update metadata
ro: Actualizează datele meta

en: Authentication is required to update metadata
ro: Autentificarea este necesară pentru a actualiza datele meta

note: SECURITY: - Authorisation to actually install software is controlled by org.freedesktop.Flatpak.app-install. - This action is checked after app-install, as it can only be done once the app’s data (including its content rating) has been downloaded. - This action is checked to see if the installation 
en: Override parental controls
ro: Suprascrie controlul parental

en: Authentication is required to install software which is restricted by your parental controls policy
ro: Autentificarea este necesară pentru a instala software care este restricționat de politica de control parental
