flex 2.5.2 - en to da translation catalogue (158 entries)

en: input error reading skeleton file %s
da: fejl ved læsning af skabelonsfilen %s

en:  and may be the actual source of other reported performance penalties
da:  og kan være den egentlige årsag til andre rapporter om dette

en: %s: unknown flag '%c'.  For usage, try
    	%s --help
da: %s: ukendt flag "%c".  For mere information, brug
    	%s --help

en:  out-transitions:
da:  ud-overgange:

en: Compressed tables always back up.
da: Komprimerete tabeller backer alltid tillbaka.

en: -l AT&T lex compatibility option entails a large performance penalty
da: flaget -l for opførsel som AT&T's lex medfører et væsentligt præstationstab

en: missing quote
da: citationstegn savnes

en: dangerous trailing context
da: farlig efterfølgende kontekst

en:   %d/%d equivalence classes created
da:   %d/%d ækvivalensklasser oprettet

en: -s option given but default rule can be matched
da: flaget -s angivet, men standardreglen kan følges

en: -P flag must be given separately
da: flaget -P skal angives separat

en: state # %d accepts: [%d]
da: tilstand %d accepterer: [%d]

en: error closing backup file %s
da: fejl ved lukning af sikerhedskopifilen %s

en: -o flag must be given separately
da: flaget -o skal angives separat

en: -S flag must be given separately
da: flaget -S skal angives separat

en: can't open skeleton file %s
da: kan ikke åbne skabelonfilen %s

en:   %d protos created
da:   %d prototyper oprettede

en: bad transition character detected in sympartition()
da: forkert overgangstegn fundet i sympartition()

en: state # %d:
da: tilstand %d:

en: -C flag must be given separately
da: flaget -C skal angives separat

en: %d backing up (non-accepting) states.
da: %d sikkerhedskopierer (ikke-accepterende) tilstande.

en: unrecognized '%' directive
da: ukendt %-direktiv

en:   %d empty table entries
da:   %d tomme tabelposter

en:   %d/%d (peak %d) template nxt-chk entries created
da:   %d/%d (max %d) skablon-næste/test-poster oprettede

en:   %d/%d base-def entries created
da:   %d/%d base/standard-poster oprettede

en:  associated rule line numbers:
da:  linjenummer for associeret regel:

en: unrecognized %%option: %s
da: ukendt %%option: %s

en:   Compressed tables always back-up
da:   Komprimerede tabeller bakker altid tilbake

en:   %d total table entries needed
da:   %d totale tabelposter kræves

en:   %d/%d unique/duplicate transitions
da:   %d/%d unikke/duplikerede overgange

en: consistency check failed in symfollowset
da: konsistenskontrollen mislykkedes i symfollowset

en: bad character class expression: %s
da: forkert udtryk for tegnklasse: %s

en: undefined definition {%s}
da: udefinieret definition {%s}

en: error writing backup file %s
da: fejl ved skrivning af sikkerhedskopifilen %s

en: EOF encountered inside an action
da: filslutning mødt inden i en handling

en: could not create backing-up info file %s
da: kunne ikke oprette sikkerhedskopi af info-fil %s

en:   %d templates created, %d uses
da:   %d skabloner oprettede, %d formål

en: -Cf/-CF are incompatible with lex-compatibility mode
da: -Cf/-CF kan ikke bruges i lex-kompatibilitetstilstand

en: can't open %s
da: kan ikke åbne %s

en:   No backing up
da:   Ingen sikkerhedskopiering

en: missing }
da: } savnes

en:   %d/%d DFA states (%d words)
da:   %d/%d DFA-tilstand (%d ord)

en: bad character: %s
da: forkert tegn: %s

en: 
    
    Meta-Equivalence Classes:
da: 
    
    Meta-ækvivalensklasser:

en: -Cf/-CF and %option yylineno are incompatible
da: -Cf/-CF og %option yylineno kan ikke bruges sammen

en: could not create %s
da: kunne ikke oprette %s

en: could not create unique end-of-buffer state
da: kunne ikke oprette en unik buffersluttilstand

en: error closing skeleton file %s
da: fejl ved lukning af skabelonfilen %s

en: -I (interactive) entails a minor performance penalty
da: -I (interaktiv) medfører et mindre præstationstab

en:   %d/%d (peak %d) nxt-chk entries created
da:   %d/%d (max %d) næste/test-poster oprettede

en: -Cf and -CF are mutually exclusive
da: -Cf og -CF er gensidigt udelukkende

en: %s version %s usage statistics:
da: Statistik over brugaf %s version %s:

en: -Cf/-CF and -Cm don't make sense together
da: -Cf/-CF og -Cm kan ikke bruges sammen

en:   %d/%d character classes needed %d/%d words of storage, %d reused
da:   %d/%d tegnklasser behøvede %d/%d ord for gemning, %d genbrugte

en: error deleting output file %s
da: fejl ved sletning af udfilen %s

en: consistency check failed in epsclosure()
da: konsistenskontrollen mislykkedes i epsclosure()

en:   %d/%d NFA states
da:   %d/%d NFA-tilstand

en:   no character classes
da:   ingen tegnklasser

en: %%option yylineno entails a large performance penalty
da: %%option yylineno medfører en væsentlig præstationstab

en: Can't use -+ with -l option
da: -+ kan ikke bruges sammen med flaget -l

en: 
    
    DFA Dump:
da: 
    
    DFA-udskrift:

en:   scanner options: -
da:   fortolkningsflag: -

en: state # %d accepts:
da: tilstand %d accepterer:

en: -Cf/-CF and -I are incompatible
da: -Cf/-CF og -I kan ikke bruges sammen

en: bad <start condition>: %s
da: forkert <startbetingelse>: %s

en:   %d backing-up (non-accepting) states
da:   %d sikkerhedskopierer (ikke-accepterende) tilstande.

en:   %d epsilon states, %d double epsilon states
da:   %d epsilontilstande, %d dobbelte epsilontilstande

en: Can't use -+ with -CF option
da: -+ kan ikke bruges sammen med flaget -CF

en: rule cannot be matched
da: reglen kan ikke matches

en:   %d table entries
da:   %d tabelposter

en: unknown -C option '%c'
da: ukendt flag til -C "%c"

en: bad character class
da: forkert tegnklasse

en: Can't use -f or -F with -l option
da: -f eller -F kan ikke bruges sammen med -l

en:   %d sets of reallocations needed
da:   %d opsætninger med omallokeringer krævedes

en: No backing up.
da: Ingen sikkerhedskopiering.

en: %array incompatible with -+ option
da: -+ kan ikke bruges sammen med %array

en:   %d rules
da:   %d regler

en:   %d state/nextstate pairs created
da:   %d par med tilstand/næste-tilstand oprettede

en: bad character inside {}'s
da: forkert tegn imellem {}

en: State #%d is non-accepting -
da: Tilstand %d er ikke-accepterende -

en: 
     jam-transitions: EOF
da: 
     stopovergange: filslut

en:   Beginning-of-line patterns used
da:   Begyndelse-af-linje-mønster brugt

en:   %d/%d meta-equivalence classes created
da:   %d/%d meta-ækvivalensklasser oprettede

en: error writing output file %s
da: fejl ved skrivning af udfilen %s

en: 
    
    Equivalence Classes:
da: 
    
    Ækvivalensklasser:

en: error closing output file %s
da: fejl ved lukning af udfilen %s

en: fatal parse error
da: uoprettelig fejl ved analysen

en:   %d/%d start conditions
da:   %d/%d startbetingelse

en:   %d (%d saved) hash collisions, %d DFAs equal
da:   %d (%d gemte) hash-kollisioner, %d DFA'er er ens

en: incomplete name definition
da: ufuldstændig navnedefinition

en: yymore() entails a minor performance penalty
da: yymore() medfører et mindre præstationstab

en: REJECT entails a large performance penalty
da: REJECT medfører et væsentligt præstationstab

en: Variable trailing context rules entail a large performance penalty
da: Regler for variabel efterfølgende kontekst medfører et væsentlig præstationstab

en: REJECT cannot be used with -f or -F
da: REJECT kan ikke bruges sammen med -f eller -F

en: %option yylineno cannot be used with -f or -F
da: %option yylineno kan ikke bruges sammen med -f eller -F

en: variable trailing context rules cannot be used with -f or -F
da: regler for variabel efterfølgende kontekst kan ikke bruges
    sammen med -f eller -F

en: %option yyclass only meaningful for C++ scanners
da: %option yyclass er kun meningsfyldt for C++-fortolkere

en: %s [-bcdfhilnpstvwBFILTV78+? -C[aefFmr] -ooutput -Pprefix -Sskeleton]
da: %s [-bcdfhilnpstvwBFILTV78+? -C[aefFmr] -oudfil -Pprefiks -Sskabelon]

en: 	[--help --version] [file ...]
da: 	[--help --version] [fil ...]

en: 	-b  generate backing-up information to %s
da: 	-b  skriv information om sikkerhedskopiering til %s

en: 	-c  do-nothing POSIX option
da: 	-c  POSIX-flaget udfører intet

en: 	-d  turn on debug mode in generated scanner
da: 	-d  sæt den oprettede fortolker i fejlsøgningstilstand

en: 	-f  generate fast, large scanner
da: 	-f  opret en hurtig, stor fortolker

en: 	-h  produce this help message
da: 	-h  vis denne hjælpetekst

en: 	-i  generate case-insensitive scanner
da: 	-i  opret en versalufølsom fortolker

en: 	-l  maximal compatibility with original lex
da: 	-l  maksimal kompatibilitet med den oprindelige lex

en: 	-n  do-nothing POSIX option
da: 	-n  POSIX-flaget gør ingenting

en: 	-p  generate performance report to stderr
da: 	-p  send rapport om præstation til standard fejl

en: 	-s  suppress default rule to ECHO unmatched text
da: 	-s  undertryk standardreglen om at udskrive tekst som ikke kunne matches

en: 	-t  write generated scanner on stdout instead of %s
da: 	-t  skriv den oprettede fortolker til standard ud i stedet for %s

en: 	-v  write summary of scanner statistics to f
da: 	-v  skriv kortfattet skannerstatistik til f

en: 	-w  do not generate warnings
da: 	-w  vis ingen advarsler

en: 	-B  generate batch scanner (opposite of -I)
da: 	-B  opret en ikke-interaktiv fortolker (modsat -I)

en: 	-F  use alternative fast scanner representation
da: 	-F  brug en alternativ hurtig scannerrepræsentation

en: 	-I  generate interactive scanner (opposite of -B)
da: 	-I  opret en interaktiv scanner (modsat -B)

en: 	-L  suppress #line directives in scanner
da: 	-L  undertryk #line-direktiver i skanneren

en: 	-T  %s should run in trace mode
da: 	-T  %s skal køres i sporingstilstand

en: 	-V  report %s version
da: 	-V  vis %s-version

en: 	-7  generate 7-bit scanner
da: 	-7  opret en 7-bits fortolker

en: 	-8  generate 8-bit scanner
da: 	-8  opret en 8-bits fortolker

en: 	-+  generate C++ scanner class
da: 	-+  opret en C++-skannerklasse

en: 	-?  produce this help message
da: 	-?  vis denne hjælpetekst

en: 	-C  specify degree of table compression (default is -Cem):
da: 	-C  angiv graden af tabelkompression (standard -Cem):

en: 		-Ca  trade off larger tables for better memory alignment
da: 		-Ca  skift til større tabeller for at forbedre hukommelsebehandlingen

en: 		-Ce  construct equivalence classes
da: 		-Ce  opret ækvivalensklasser

en: 		-Cf  do not compress scanner tables; use -f representation
da: 		-Cf  komprimér ikke fortolkertabellerne; brug repræsentationen -f

en: 		-CF  do not compress scanner tables; use -F representation
da: 		-CF  komprimér ikke skannertabellerne; brug repræsentationen -F

en: 		-Cm  construct meta-equivalence classes
da: 		-Cm  opret meta-ækvivalensklasser

en: 		-Cr  use read() instead of stdio for scanner input
da: 		-Cr  brug read() i stedet for standard ind som inddata til skanneren

en: 	-o  specify output filename
da: 	-o  angiv navnet på udfilen

en: 	-P  specify scanner prefix other than "yy"
da: 	-P  angiv andet scannerprefix end "yy"

en: 	-S  specify skeleton file
da: 	-S  angiv skeletfil

en: 	--help     produce this help message
da: 	--help     vis denne hjælpetekst

en: 	--version  report %s version
da: 	--version  vis %s-version

en: name "%s" ridiculously long
da: navnet "%s" er latterligt langt

en: memory allocation failed in allocate_array()
da: hukommelsestildelingen mislykkedes i allocate_array()

en: bad character '%s' detected in check_char()
da: forkert tegn "%s" fundet i check_char()

en: scanner requires -8 flag to use the character %s
da: skanneren kræver flaget -8 for at kunne bruge tegnet %s

en: dynamic memory failure in copy_string()
da: dynamisk hukommelsesfejl i copy_string()

en: %s: fatal internal error, %s
da: %s: uoprettelig intern fejl, %s

en: attempt to increase array size failed
da: forsøg på at øge arraystørrelse mislykkedes

en: bad line in skeleton file
da: forkert linje i skeletfilen

en: memory allocation failed in yy_flex_xmalloc()
da: hukommelsestildelingen mislykkedes i yy_flex_xmalloc()

en: 
    
    ********** beginning dump of nfa with start state %d
da: 
    
    ********** begynder udskrift af nfa med starttilstand %d

en: state # %4d
da: tilstand %4d

en: ********** end of dump
da: ********** slut på udskrift

en: empty machine in dupmachine()
da: tom maskine i dupmachine()

en: Variable trailing context rule at line %d
da: Regel for variabel efterfølgende kontekst på linje %d

en: bad state type in mark_beginning_as_normal()
da: forkert tilstandstype i mark_beginning_as_normal()

en: input rules are too complicated (>= %d NFA states)
da: inddatareglerne er for komplicerede (>= %d NFA-tilstand)

en: found too many transitions in mkxtion()
da: fandt for mange overgange i mkxtion()

en: too many rules (> %d)!
da: for mange regler (> %d)!

en: symbol table memory allocation failed
da: hukommelsestildeling for symboltabel mislykkedes

en: name defined twice
da: navnet defineret to gange

en: start condition %s declared twice
da: startbetingelse %s deklareret to gange

en: premature EOF
da: for tidlig filslut

en: End Marker
da: Slutmarkering

en: *Something Weird* - tok: %d val: %d
da: *Noget mærkeligt* - tegn: %d værdi: %d
