FocusWriter - en to sl translation catalogue (6 entries)

en: Fullscreen word processor
sl: Polnozaslonski program za pisanje

en: FocusWriter is a simple, distraction-free word processor. It utilizes a hide-away interface that you access by moving your mouse to the edges of the screen, allowing the program to have a familiar look and feel to it while still getting out of the way so that you can immerse yourself in your work.
sl: FocusWriter je enostaven urejevalnik besedil. Uporablja skrit uporabniški vmesnik do katerega dostopamo tako, da miško pomaknemo ob rob zaslona, kar omogoča, da ima program domač/znan izgled, medtem, ko omogoča nemoteno delo in se lahko pisanju popolnoma posvetimo.

en: FocusWriter allows you to customize your environment by creating themes that control the font, colors, and background image to add ambiance. It also features on-the-fly updating statistics, daily goals, multiple open documents, spell-checking, and much more.
sl: FocusWriter omogoča prilagajanje okolja z uporabo tem, ki omogočajo nadzor pisav, barv in slike za ozadje urejevalnika. Omogoča tudi takojšnjo statistiko, dnevne cilje, več odprtih dokumentov, preverjanje pravopisa in še veliko več.

en: Additionally, when you open the program your current work in progress will automatically load and position you where you last left off so that you can immediately jump back in.
sl: Dodatno, ko zaženemo program se bo vaše zadnje delo samodejno naložilo in postavilo delovno mesto na zadnjo znano pozicijo, tako, da lahko takoj nadaljujete kjer ste ostali prejšnjič.

en: Fullscreen Word Processor
sl: Polnozaslonski urejevalnik besedila

en: Write without distractions
sl: Pišite brez motenj
