FocusWriter - en to sr translation catalogue (6 entries)

en: Fullscreen word processor
sr: Обрађивач текста у пуном екрану

en: FocusWriter is a simple, distraction-free word processor. It utilizes a hide-away interface that you access by moving your mouse to the edges of the screen, allowing the program to have a familiar look and feel to it while still getting out of the way so that you can immerse yourself in your work.
sr: FocusWriter је једноставан, слободан уређивач текста. Он користи скривени интерфејс коме се приступа померањем миша на ивице екрана, омогућавајући програму да добије познати изглед и тако вам обезбеди да се посветите вашем раду.

en: FocusWriter allows you to customize your environment by creating themes that control the font, colors, and background image to add ambiance. It also features on-the-fly updating statistics, daily goals, multiple open documents, spell-checking, and much more.
sr: FocusWriter вам омогућава да прилагодите окружење креирањем теме са фонтом, бојама и позадинском сликом. Такође, поседује ажурирање статистике, дневне циљеве, истовремено отварање више докумената, проверу правописа и још много тога.

en: Additionally, when you open the program your current work in progress will automatically load and position you where you last left off so that you can immediately jump back in.
sr: Поред тога, када отворите програм, ваш тренутни посао ће се аутоматски учитати на месту где сте последњи пут стали, тако да га можете одмах наставити.

en: Fullscreen Word Processor
sr: Обрађивач текста у пуном екрану

en: Write without distractions
sr: Пишите без ометања
