FocusWriter - en to fi translation catalogue (6 entries)

en: Fullscreen word processor
fi: Koko näytön tekstinkäsittelyohjelma

en: FocusWriter is a simple, distraction-free word processor. It utilizes a hide-away interface that you access by moving your mouse to the edges of the screen, allowing the program to have a familiar look and feel to it while still getting out of the way so that you can immerse yourself in your work.
fi: FocusWriter on yksinkertainen ja häiriötekijätön tekstinkäsittelyohjelma. Siinä on automaattisesti piiloutuva käyttöliittymä, johon pääsee siirtämällä hiiren näytön laitoihin. Sen ansiosta ohjelmassa on tuttu ulkoasu ja käyttötuntuma. Samalla käyttöliittymä väistyy työhön uppoutumisen tieltä.

en: FocusWriter allows you to customize your environment by creating themes that control the font, colors, and background image to add ambiance. It also features on-the-fly updating statistics, daily goals, multiple open documents, spell-checking, and much more.
fi: FocusWriterin ympäristöä voi muokata luomaan tunnelmaa tekemällä teemoja, jotka vaihtavat fontit, värit ja taustakuvan. FocusWriterissa on myös automaattisesti päivittyvät tilastot, päivittäiset tavoitteet, tuki useille avoimille tiedostoille, oikeinkirjoituksen tarkistus ja paljon muuta.

en: Additionally, when you open the program your current work in progress will automatically load and position you where you last left off so that you can immediately jump back in.
fi: Lisäksi ohjelman käynnistyessä kesken jäänyt työ ladataan automaattisesti siltä kohtaa, mihin viimeksi jäit, jotta työn jatkaminen on helppoa.

en: Fullscreen Word Processor
fi: Koko näytön tekstinkäsittelyohjelma

en: Write without distractions
fi: Kirjoita ilman häiriötekijöitä
