FocusWriter - en to nb_NO translation catalogue (6 entries)

en: Fullscreen word processor
nb_NO: Tekstbehandler over hele skjermen

en: FocusWriter is a simple, distraction-free word processor. It utilizes a hide-away interface that you access by moving your mouse to the edges of the screen, allowing the program to have a familiar look and feel to it while still getting out of the way so that you can immerse yourself in your work.
nb_NO: FocusWriter er en enkel tekstbehandler uten forstyrrelser. Den viser knapper og menyer først når du flytter musepekeren til kanten av skjermen. Dette lar deg konsentrere deg om arbeidet og gir deg tilgang til verktøy du kjenner fra før når du trenger det.

en: FocusWriter allows you to customize your environment by creating themes that control the font, colors, and background image to add ambiance. It also features on-the-fly updating statistics, daily goals, multiple open documents, spell-checking, and much more.
nb_NO: FocusWriter lar deg tilpasse arbeidsområdet ved hjelp av tema som styrer skrifttyper, farger og bakgrunn - gjerne et bilde du liker. Programmet har også fortløpende statistikk, daglige mål, flere samtidige dokumenter, ordretting med mer.

en: Additionally, when you open the program your current work in progress will automatically load and position you where you last left off so that you can immediately jump back in.
nb_NO: Dessuten vil programmet fortsette hvor du sluttet sist slik at du kan komme i gang med en gang.

en: Fullscreen Word Processor
nb_NO: Tekstbehandler over hele skjermen

en: Write without distractions
nb_NO: Skriv uten forstyrrelser
