FocusWriter - en to pl translation catalogue (6 entries)

en: Fullscreen word processor
pl: Pełnoekranowy edytor tekstu

en: FocusWriter is a simple, distraction-free word processor. It utilizes a hide-away interface that you access by moving your mouse to the edges of the screen, allowing the program to have a familiar look and feel to it while still getting out of the way so that you can immerse yourself in your work.
pl: FocusWriter to prosty, pełnoekranowy edytor tekstu. Korzysta z ukrytego interfejsu, do którego otrzymujesz dostęp przesuwając kursor myszkę do krawędzi ekranu. W ten sposób program skupia twoją uwagę na to, co naprawdę jest najważniejsze: twoja praca.

en: FocusWriter allows you to customize your environment by creating themes that control the font, colors, and background image to add ambiance. It also features on-the-fly updating statistics, daily goals, multiple open documents, spell-checking, and much more.
pl: FocusWriter umożliwia dostosowanie wyglądu poprzez tworzenie motywów, które ustawiają czcionkę, kolory i obraz tła, aby stworzyć własną atmosferę. Posiada również aktualizację statystyk w locie, codzienne cele, otwieranie wielu dokumentów jednocześnie, sprawdzanie pisowni i dużo więcej.

en: Additionally, when you open the program your current work in progress will automatically load and position you where you last left off so that you can immediately jump back in.
pl: Ponadto, program automatycznie ładuje przy starcie ostatni otworzony dokument i pozycję, na której ostatnio przerwano, aby można od razu kontynuować pracę.

en: Fullscreen Word Processor
pl: Pełnoekranowy edytor tekstów

en: Write without distractions
pl: Pisz bez zakłóceń
