FocusWriter - en to pt translation catalogue (6 entries)

en: Fullscreen word processor
pt: Processador de texto em ecrã completo

en: FocusWriter is a simple, distraction-free word processor. It utilizes a hide-away interface that you access by moving your mouse to the edges of the screen, allowing the program to have a familiar look and feel to it while still getting out of the way so that you can immerse yourself in your work.
pt: O FocusWriter é um processador de texto simples e sem distrações. A interface só aparece quando o cursor se aproxima das margens do ecrã, proporcionando um aspeto familiar que ao mesmo tempo não ocupa espaço e lhe permite focar-se no seu trabalho.

en: FocusWriter allows you to customize your environment by creating themes that control the font, colors, and background image to add ambiance. It also features on-the-fly updating statistics, daily goals, multiple open documents, spell-checking, and much more.
pt: O FocusWriter permite-lhe personalizar o ambiente de trabalho com a criação de temas, controlando a fonte tipográfica, cores e imagem de fundo. Também dispõe de estatísticas atualizadas, objetivos diários, vários documentos abertos ao mesmo tempo, verificação ortográfica e muito mais.

en: Additionally, when you open the program your current work in progress will automatically load and position you where you last left off so that you can immediately jump back in.
pt: Além disto, o programa abre automaticamente o trabalho em curso e posiciona o cursor na posição em que se encontrava na sessão anterior, para que possa voltar ao trabalho sem demoras.

en: Fullscreen Word Processor
pt: Processador de texto em ecrã completo

en: Write without distractions
pt: Escreva sem distrações
