FocusWriter - en to pt_BR translation catalogue (6 entries)

en: Fullscreen word processor
pt_BR: Processador de texto em tela cheia

en: FocusWriter is a simple, distraction-free word processor. It utilizes a hide-away interface that you access by moving your mouse to the edges of the screen, allowing the program to have a familiar look and feel to it while still getting out of the way so that you can immerse yourself in your work.
pt_BR: FocusWriter é um processador de texto simples livre de distrações. Ele utiliza uma interface que pode ser ocultada, acessível ao mover o mouse para os cantos da tela, o que dá ao programa um visual familiar, mas discreto. Assim você pode mergulhar em seu trabalho.

en: FocusWriter allows you to customize your environment by creating themes that control the font, colors, and background image to add ambiance. It also features on-the-fly updating statistics, daily goals, multiple open documents, spell-checking, and much more.
pt_BR: FocusWriter permite que você personalize o seu ambiente de trabalho, criando temas que possibilitam a mudança das fontes, cores e imagem de fundo, para criar a atmosfera ideal. Também permite atualização de estatísticas, metas diárias, abertura de vários documentos, verificação ortográfica e muito mais.

en: Additionally, when you open the program your current work in progress will automatically load and position you where you last left off so that you can immediately jump back in.
pt_BR: Além disso, quando você abrir o programa, seu trabalho em andamento será automaticamente carregado e e o cursor posicionado onde você parou, de modo que você pode reiniciá-lo imediatamente.

en: Fullscreen Word Processor
pt_BR: Processador de texto em tela cheia

en: Write without distractions
pt_BR: Escreva sem distrações
