FocusWriter - en to sv translation catalogue (6 entries)

en: Fullscreen word processor
sv: Ordbehandlare med helskärmsläge

en: FocusWriter is a simple, distraction-free word processor. It utilizes a hide-away interface that you access by moving your mouse to the edges of the screen, allowing the program to have a familiar look and feel to it while still getting out of the way so that you can immerse yourself in your work.
sv: FocusWriter är en enkel, distraktionsfri ordbehandlare. Den utnyttjar ett dolt gränssnitt som du kommer åt genom att flytta din mus till skärmkanterna, vilket tillåter programmet att ha välbekant utseende och känsla, medan det håller sig ur vägen så att du kan fördjupa dig i ditt arbete.

en: FocusWriter allows you to customize your environment by creating themes that control the font, colors, and background image to add ambiance. It also features on-the-fly updating statistics, daily goals, multiple open documents, spell-checking, and much more.
sv: FocusWriter tillåter dig att anpassa din miljö genom att skapa teman som kontrollerar teckensnitt, färger, och bakgrundsbilden för att lägga till atmosfär. Den har även automatisk statistikuppdatering, dagliga mål, flera öppna dokument, stavningskontroll och mycket mer.

en: Additionally, when you open the program your current work in progress will automatically load and position you where you last left off so that you can immediately jump back in.
sv: Dessutom, när du öppnar programmet kommer ditt pågående arbete att laddas automatiskt där du slutade senast så att du omedelbart kan fortsätta

en: Fullscreen Word Processor
sv: Ordbehandlare med helskärmsläge

en: Write without distractions
sv: Skriv utan distraktioner
