FocusWriter - en to bs translation catalogue (6 entries)

en: Fullscreen word processor
bs: Aplikacija za rad s tekstom na punom ekranu

en: FocusWriter is a simple, distraction-free word processor. It utilizes a hide-away interface that you access by moving your mouse to the edges of the screen, allowing the program to have a familiar look and feel to it while still getting out of the way so that you can immerse yourself in your work.
bs: FocusWriter je jednostavan program za rad s tekstom, bez distrakcija. Svi elementi aplikacije skriveni su iz vidokruga i pristupa im se povlačenjem kursora miša do ivica ekrana. Ovakav metod rada kreira radno okruženje na koje se lahko naviknuti i omogućava Vam potpunu koncentraciju na tekst.

en: FocusWriter allows you to customize your environment by creating themes that control the font, colors, and background image to add ambiance. It also features on-the-fly updating statistics, daily goals, multiple open documents, spell-checking, and much more.
bs: FocusWriter omogućava Vam da prilagodite radni ambijent vlastitom ukusu kreirajući teme koje sadržavaju različite fontove, boje i pozadinske slike. Aplikacija nudi i statistiku o tekstu, definisanje dnevnih ciljeva, otvaranje više dokumenata u isto vrijeme, provjeru pravopisa i brojne druge mogućnosti.

en: Additionally, when you open the program your current work in progress will automatically load and position you where you last left off so that you can immediately jump back in.
bs: Kada otvorite program, svi dokumenti na kojima trenutno radite bit će automatski učitani, a kursor će u svakom od njih biti na istoj poziciji na kojoj se nalazio kada ste zadnji put zatvorili dokument. To Vam omogućava da odmah nastavite s radom tačno ondje gdje ste zadnji put stali.

en: Fullscreen Word Processor
bs: Aplikacija za rad s tekstom na punom ekranu

en: Write without distractions
bs: Pišite bez ometanja
