FocusWriter - en to da translation catalogue (6 entries)

en: Fullscreen word processor
da: Tekstbehandling i fuldskærm

en: FocusWriter is a simple, distraction-free word processor. It utilizes a hide-away interface that you access by moving your mouse to the edges of the screen, allowing the program to have a familiar look and feel to it while still getting out of the way so that you can immerse yourself in your work.
da: FocusWriter er en enkel tekstbehandler fri for distraherende elementer. Den anvender en brugerflade, der gemmes under arbejde med kan fremkaldes ved at føre musen til skærmens kanter, så programmet kan opsættes med kendte redskaber, men på en måde, hvor du kan fordybe dig i dit arbejde.

en: FocusWriter allows you to customize your environment by creating themes that control the font, colors, and background image to add ambiance. It also features on-the-fly updating statistics, daily goals, multiple open documents, spell-checking, and much more.
da: FocusWriter kan tilpasse arbejdsmiljøet ved at arbejde med temaer, der kontrollerer skrifttype, farver og et baggrundsbillede for stemning. Programmet har også statistik, der opdateres mens du arbejder, daglige mål, mulighed for flere åbne dokumenter, stavekontrol og meget andet.

en: Additionally, when you open the program your current work in progress will automatically load and position you where you last left off so that you can immediately jump back in.
da: Desuden gemmes og genåbnes dit arbejde automatisk, så programmet ved opstart vil indlæse det seneste dokument og placere markøren hvor den var, så du med det samme kan komme tilbage i teksten.

en: Fullscreen Word Processor
da: Tekstbehandlingsprogram i fuld skærm

en: Write without distractions
da: Skriv uden at blive distraheret
