FocusWriter - en to he translation catalogue (6 entries)

en: Fullscreen word processor
he: מעבד תמלילים במסך מלא

en: FocusWriter is a simple, distraction-free word processor. It utilizes a hide-away interface that you access by moving your mouse to the edges of the screen, allowing the program to have a familiar look and feel to it while still getting out of the way so that you can immerse yourself in your work.
he: ‏FocusWriter הינו מעבד תמלילים פשוט, נטול הפרעה. זה מנצל ממשק מחבוא (hide-away) אשר אליו ניגשים בעזרת הזזת עכבר על קצות המסך, מה שמתיר לתוכנית לקבל מראה ותחושה מוכרים בעוד שזה עדיין נותר באין מפריע כך שהתהא באפשרותך להשקיע את עצמך לתוך עבודתך.

en: FocusWriter allows you to customize your environment by creating themes that control the font, colors, and background image to add ambiance. It also features on-the-fly updating statistics, daily goals, multiple open documents, spell-checking, and much more.
he: ‏FocusWriter מאפשר לך להתאים את סביבתך על ידי יצירת ערכות נושא אשר שולטות על הגופן, הצבעים ועל תמונת הרקע כדי להוסיף אווירה. זה גם טומן בחובו עדכון סטטיסטיקה, יעדים יומיים, פתיחה מרובה של מסמכים, בדיקת-איות, ועוד הרבה יותר.

en: Additionally, when you open the program your current work in progress will automatically load and position you where you last left off so that you can immediately jump back in.
he: נוסף על כך, כאשר תפתח את התוכנית העבודה שלך אשר מצויה בתהליך תיטען מחדש וימקם אותך היכן שנותרת בפעם אחרונה בה עזבת כך שתהא באפשרותך לקפוץ בחזרה מיידית.

en: Fullscreen Word Processor
he: מעבד תמלילים במסך מלא

en: Write without distractions
he: כתיבה ללא הסחות דעת
