FocusWriter - en to ja translation catalogue (6 entries)

en: Fullscreen word processor
ja: フルスクリーン・ワードプロセッサ

en: FocusWriter is a simple, distraction-free word processor. It utilizes a hide-away interface that you access by moving your mouse to the edges of the screen, allowing the program to have a familiar look and feel to it while still getting out of the way so that you can immerse yourself in your work.
ja: FocusWriter はシンプルなディストラクション・フリーのワード・プロセッサーです。普段は隠されているインターフェイスにはマウスを画面端に動かすだけでアクセスできるようになっているので、プログラムの基本的なルック・アンド・フィールは維持したまま、作業に没頭することができるでしょう。

en: FocusWriter allows you to customize your environment by creating themes that control the font, colors, and background image to add ambiance. It also features on-the-fly updating statistics, daily goals, multiple open documents, spell-checking, and much more.
ja: FocusWriter ではフォント・色・背景画像などテーマとして作り、それを使って作業環境をカスタマイズすることができます。またリアルタイムな文書の統計情報の表示、進捗管理、複数文書の編集、スペル・チェッカーなどといった機能もあります。

en: Additionally, when you open the program your current work in progress will automatically load and position you where you last left off so that you can immediately jump back in.
ja: 更には、現在のプロジェクトをプログラム開くと、以前の作業状況がカーソル位置も含め復元されるので、直ぐに続きを書き始めることが出来ます。

en: Fullscreen Word Processor
ja: フルスクリーン・ワードプロセッサ

en: Write without distractions
ja: 気を散らすことなく集中して文章を書けるワードプロセッサです
