FocusWriter - en to nl translation catalogue (6 entries)

en: Fullscreen word processor
nl: Schermvullende tekstverwerker

en: FocusWriter is a simple, distraction-free word processor. It utilizes a hide-away interface that you access by moving your mouse to the edges of the screen, allowing the program to have a familiar look and feel to it while still getting out of the way so that you can immerse yourself in your work.
nl: Focuswriter is een eenvoudige, afleidingsvrije tekstverwerker. Het programma verbergt de gebruikersomgeving totdat de cursor naar de rand van het scherm wordt geschoven. Dit zorgt er voor dat alles vertrouwd oogt, maar tóch uit de weg blijft als u volledig op uw werk wilt focussen.

en: FocusWriter allows you to customize your environment by creating themes that control the font, colors, and background image to add ambiance. It also features on-the-fly updating statistics, daily goals, multiple open documents, spell-checking, and much more.
nl: Focuswriter stelt u in staat om alles naar wens aan te passen, zoals het lettertype, de kleuren en achtergrondafbeeldingen - zo kunt u de gewenste sfeer te creëren. Daarnaast beschikt het programma over live-statistieken, dagelijkse doelen, meerdere geopende documenten, spellingscorrectie en nog veel meer.

en: Additionally, when you open the program your current work in progress will automatically load and position you where you last left off so that you can immediately jump back in.
nl: Verder laadt het programma, na het opstarten, automatisch uw huidige werk op de laatst bekende locatie zodat u direct verder kunt.

en: Fullscreen Word Processor
nl: Schermvullende tekstverwerker

en: Write without distractions
nl: Schrijf zonder afgeleid te worden
