FocusWriter - en to tr translation catalogue (6 entries)

en: Fullscreen word processor
tr: Tam ekran kelime işlemci

en: FocusWriter is a simple, distraction-free word processor. It utilizes a hide-away interface that you access by moving your mouse to the edges of the screen, allowing the program to have a familiar look and feel to it while still getting out of the way so that you can immerse yourself in your work.
tr: FocusWriter, dikkat dağıtıcı olmayan basit bir kelime işlemcidir. Farenizi ekranın kenarlarına hareket ettirerek eriştiğiniz bir gizleme arabirimi kullanır ve programın tanıdık bir görünüme sahip olmasını sağlarken, yine de yoldan çıkarken kendinizi işinize sokabilirsiniz.

en: FocusWriter allows you to customize your environment by creating themes that control the font, colors, and background image to add ambiance. It also features on-the-fly updating statistics, daily goals, multiple open documents, spell-checking, and much more.
tr: FocusWriter, ortam eklemek için yazı tipini, renkleri ve arka plan resmini kontrol eden temalar oluşturarak ortamınızı özelleştirmenizi sağlar. Ayrıca anında güncelleme istatistikleri, günlük hedefler, birden çok açık belge, yazım denetimi ve çok daha fazlasını içerir.

en: Additionally, when you open the program your current work in progress will automatically load and position you where you last left off so that you can immediately jump back in.
tr: Ayrıca, programı açtığınızda, devam etmekte olduğunuz mevcut işiniz otomatik olarak yüklenir ve sizi en son kaldığınız yere konumlandırır, böylece hemen geri dönebilirsiniz.

en: Fullscreen Word Processor
tr: Tam Ekran Kelime İşlemci

en: Write without distractions
tr: Dikkat dağıtıcılar olmadan yazın
