FocusWriter - en to ro translation catalogue (6 entries)

en: Fullscreen word processor
ro: Procesor de text pe tot ecranul

en: FocusWriter is a simple, distraction-free word processor. It utilizes a hide-away interface that you access by moving your mouse to the edges of the screen, allowing the program to have a familiar look and feel to it while still getting out of the way so that you can immerse yourself in your work.
ro: FocusWriter este un procesor de text simplu, fără distragerea atenţiei. Acesta folosește o interfaţă ascunsă pe care o accesaţi prin mutarea mouse-ului pe marginile ecranului, care permite programului să aibă un aspect şi un simţămînt familiar în timp ce se dă la o parte, astfel încît să vă puteţi cufunda în munca dvs.

en: FocusWriter allows you to customize your environment by creating themes that control the font, colors, and background image to add ambiance. It also features on-the-fly updating statistics, daily goals, multiple open documents, spell-checking, and much more.
ro: FocusWriter vă permite să personalizaţi mediul prin crearea de teme care controlează font-ul, culorile şi imaginea de fundal pentru a adăuga ambianţă. Acesta oferă, de asemenea, statistici de actualizare, obiective de zi cu zi, mai multe documente deschise, verificare ortografică, şi mult mai mult.

en: Additionally, when you open the program your current work in progress will automatically load and position you where you last left off so that you can immediately jump back in.
ro: În plus, atunci când deschideţi programul, lucrul dvs. în curs de execuţie va fi încărcat automat şi poziția unde aţi rămas ultima dată, astfel încît să puteţi trece imediat la treabă.

en: Fullscreen Word Processor
ro: Procesor de text pe tot ecranul

en: Write without distractions
ro: Scrieţi fără distrageri
