com.github.johnfactotum.Foliate - en to de_DE translation catalogue (143 entries)

en: Undo
de_DE: Rückgängig

en: Underline
de_DE: Unterstrichen

en: Squiggly
de_DE: Wellig

en: Strikethrough
de_DE: Durchgestrichen

en: Yellow
de_DE: Gelb

en: Red
de_DE: Rot

en: Lime
de_DE: Limone

en: All Files
de_DE: Alle Dateien

en: The imported file has no annotations
de_DE: Die importierte Datei hat keine Anmerkungen

en: You don’t have any annotations for this book
de_DE: Du hast keine Anmerkungen für dieses Buch

en: Close
de_DE: Schließen

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Publisher
de_DE: Herausgeber

en: Language
de_DE: Sprache

en: Edited by
de_DE: Bearbeitet von

en: Narrated by
de_DE: Erzählt von

en: Illustrated by
de_DE: Illustriert von

en: Produced by
de_DE: Produziert von

en: Artwork by
de_DE: Grafik von

en: Color by
de_DE: Farbe von

en: Identifier
de_DE: Kennung

en: About This Book
de_DE: Über dieses Buch

en: Loc. %s of %s
de_DE: Pos. %s von %s

en: Page %s of %s
de_DE: Seite %s von %s

en: Endnote
de_DE: Schlussnote

en: Note
de_DE: Notiz

en: Bibliography
de_DE: Literaturverzeichnis

en: Go to Bibliography
de_DE: Zum Literaturverzeichnis gehen

en: Image from “%s”
de_DE: Abbildung von „%s“

en: Image
de_DE: Bild

en: of %d
de_DE: von %d

en: Loading
de_DE: Lädt

en: Failed to Load
de_DE: Laden fehlgeschlagen

en: Reload
de_DE: Neu laden

en: See All
de_DE: Alle ansehen

en: Search
de_DE: Suchen

en: Download
de_DE: Herunterladen

en: Buy
de_DE: Kaufen

en: Preview
de_DE: Vorschau

en: Borrow
de_DE: Ausleihen

en: Subscribe
de_DE: Abonnieren

en: Free
de_DE: Kostenlos

en: Previous
de_DE: Vorheriges

en: Next
de_DE: Nächstes

en: Last
de_DE: Letztes

en: Title
de_DE: Titel

en: Author
de_DE: Autor

en: Reading progress, annotations, and bookmarks will be permanently lost
de_DE: Lesefortschritt, Anmerkungen, und Lesezeichen werden dauerhaft gelöscht

en: _Cancel
de_DE: _Abbrechen

en: _Remove
de_DE: _Entfernen

en: Download Failed
de_DE: Herunterladen fehlgeschlagen

en: Rename…
de_DE: Umbenennen…

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Rename
de_DE: Umbenennen

en: Library
de_DE: Bibliothek

en: Catalogs
de_DE: Kataloge

en: Catalog removed
de_DE: Katalog entfernt

en: Add Catalog
de_DE: Katalog hinzufügen

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: You can browse and download books from OPDS catalogs. <a href="https://opds.io">Learn More…</a>
de_DE: Du kannst Bücher von OPDS-Katalogen durchstöbern und herunterladen. a href="https://opds.io">Mehr anzeigen…</a>

en: Dictionary
de_DE: Wörterbuch

en: Search on Wiktionary
de_DE: Auf Wiktionary suchen

en: Translate
de_DE: Übersetzen

en: Translation by Google Translate
de_DE: Übersetzung von Google Translate

en: Cannot retrieve translation
de_DE: Kann Übersetzung nicht abrufen

en: Default
de_DE: Standard

en: Gray
de_DE: Grau

en: Grass
de_DE: Gras

en: Cherry
de_DE: Kirsche

en: Sky
de_DE: Himmel

en: Make sure Speech Dispatcher is installed and working on your system
de_DE: Stelle sicher, dass Speech Dispatcher auf Deinem System installiert und funktionsfähig ist

en: Copied to clipboard
de_DE: In die Zwischenablage kopiert

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Menu
de_DE: Menü

en: Open in New Window
de_DE: In neuem Fenster öffnen

en: Export Annotations…
de_DE: Anmerkungen exportieren…

en: New Window
de_DE: Neues Fenster

en: Open a Copy
de_DE: Eine Kopie öffnen

en: Import Annotations…
de_DE: Anmerkungen importieren…

en: About Foliate
de_DE: Über Foliate

en: Match Whole Words Only
de_DE: Nur ganze Wörter

en: Match Case
de_DE: Auf Großschreibung achten

en: Match Diacritics
de_DE: Ähnliche Zeichen

en: Font & Layout Settings
de_DE: Schriftart & Layout

en: Invert Colors in Dark Mode
de_DE: Farben im dunklen Modus invertieren

en: Autohide Cursor
de_DE: Cursor automatisch verstecken

en: Print…
de_DE: Drucken…

en: Inspector
de_DE: Untersuchen

en: Book Cannot Be Opened
de_DE: Buch kann nicht geöffnet werden

en: Find
de_DE: Suchen

en: Contents
de_DE: Inhalt

en: Annotations
de_DE: Anmerkungen

en: Bookmarks
de_DE: Lesezeichen

en: Add some bookmarks to see them here
de_DE: Neue Lesezeichen werden hier angezeigt

en: Reset Zoom
de_DE: Zoom zurücksetzen

en: Follow System Style
de_DE: An System anpassen

en: Fullscreen
de_DE: Vollbild

en: Export
de_DE: Exportieren

en: Format
de_DE: Formatieren

en: Choose “JSON” if you plan on importing annotations back to Foliate
de_DE: Wähle “JSON”, wenn Du Anmerkungen zurück zu Foliate importieren möchtest

en: Copy
de_DE: Kopieren

en: Import
de_DE: Importieren

en: The identifier doesn’t match. These annotations may not be for this book.
de_DE: Der Identifikator stimmt nicht überein. Diese Anmerkungen gehören wahrscheinlich nicht zu diesem Buch.

en: Import Anyway
de_DE: Trotzdem importieren

en: Open…
de_DE: Öffnen…

en: Back
de_DE: Zurück

en: Forward
de_DE: Vorwärts

en: Location
de_DE: Ort

en: Narration
de_DE: Erzählung

en: Paste and Go
de_DE: Einfügen und Los

en: Section
de_DE: Kapitel

en: Jump To…
de_DE: Gehe zu…

en: Highlight
de_DE: Markieren

en: Speak from Here
de_DE: Ab hier vorlesen

en: Copy with Citation
de_DE: Mit Zitat kopieren

en: Speed
de_DE: Geschwindigkeit

en: Play/Pause
de_DE: Wiedergabe/Pause

en: Font
de_DE: Schriftart

en: Minimum Font Size
de_DE: Minimale Schriftgröße

en: Font Family
de_DE: Schriftart

en: Default Font
de_DE: Standardschriftart

en: Override Publisher Font
de_DE: Herausgeberschriftart überschreiben

en: Serif Font
de_DE: Serif-Schriftart

en: Sans-Serif Font
de_DE: Sans-Serif-Schriftart

en: Monospace Font
de_DE: Monospace-Schriftart

en: Full Justification
de_DE: Gesamte Breite

en: Margins
de_DE: Ränder

en: Maximum Number of Columns
de_DE: Maximale Anzahl an Spalten

en: Maximum Inline Size
de_DE: Maximale Zeilengröße

en: Maximum column width (horizontal writing) or height (vertical writing)
de_DE: Maximale Spaltenbreite (horizontales Schreiben) oder Höhe (vertikales Schreiben)

en: Maximum Block Size
de_DE: Maximale Blockgröße

en: Maximum height (horizontal writing) or width (vertical writing)
de_DE: Maximale Höhe (horizontales Schreiben) oder Breite (vertikales Schreiben)

en: Color
de_DE: Farbe

en: Behavior
de_DE: Verhalten

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Ebook;Book;EPUB;Viewer;Reader;
de_DE: E-Book;Buch;EPUB;Betrachter;Reader;

en: Discover a new chapter in reading with Foliate, the modern e-book reader tailored for GNOME. Immerse yourself in a distraction-free interface, with customization features designed to match your unique preferences.
de_DE: Entdecke ein neues Kapitel des Lesens mit Foliate, dem modernen E-Book-Reader, angepasst für GNOME. Tauche in eine ablenkungsfreie Oberfläche ein, mit Anpassungsmöglichkeiten, die Deinen individuellen Vorlieben entsprechen.

en: Features include:
de_DE: Funktionen beinhalten:

en: Open EPUB, Mobipocket, Kindle, FB2, CBZ, and PDF files
de_DE: Öffne EPUB, Mobipocket, Kindle, FB2, CBZ und PDF-Dateien

en: Paginated mode and scrolled mode
de_DE: Seitenmodus und Scrollmodus

en: Customize font and line-spacing
de_DE: Anpassbare Schriftarten und Zeilenabstände

en: Light, sepia, dark, and invert mode
de_DE: Heller, sepia, dunkler und invertierter Modus

en: Reading progress slider with chapter marks
de_DE: Lesefortschrittsanzeige mit Kapitelmarkierungen

en: Quick dictionary lookup
de_DE: Schnelle Wörterbuchsuche
