com.github.johnfactotum.Foliate - en to el translation catalogue (223 entries)

en: Bookmark deleted
el: Ο σελιδοδείκτης διαγράφηκε

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Underline
el: Υπογράμμιση

en: Squiggly
el: Τεθλασμένη γραμμή

en: Strikethrough
el: Διακριτική Διαγραφή

en: Yellow
el: Κίτρινο

en: Orange
el: Πορτοκαλί

en: Red
el: Κόκκινο

en: Magenta
el: Φούξια

en: Aqua
el: Υδάτινο

en: Lime
el: Λάιμ

en: Custom Color…
el: Προσαρμοσμένο Χρώμα…

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: No Annotations
el: Καμία επισήμανση

en: The imported file has no annotations
el: Το εισαχθέν αρχείο δεν περιέχει επισημάνσεις

en: An error occurred
el: Πρόκυψε κάποιο σφάλμα

en: You don’t have any annotations for this book
el: Δεν έχετε επισημάνσεις για αυτό το βιβλίο

en: Annotations for “%s”
el: Επισημάνσεις για “%s”

en: %d Annotation | %d Annotations
el[0]: %d Επισήμανση
el[1]: %d Επισημάνσεις

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: E-Book Files
el: Αρχεία Ηλεκτρονικών Βιβλίων

en: Read e-books in style
el: Ανάγνωση ηλεκτρονικών βιβλίων με στυλ

en: Source Code
el: Πηγαίος Κώδικας

en: Publisher
el: Εκδότης

note: Translators: this is the heading for the publication date
en: Published
el: Δημοσιεύθηκε

note: Translators: this is the heading for the modified date
en: Updated
el: Ενημερώθηκε

en: Language
el: Γλώσσα

en: Edited by
el: Επεξεργασία από

en: Narrated by
el: Αφήγηση από

en: Illustrated by
el: Εικονογράφηση από

en: Produced by
el: Παραγωγή από

en: Artwork by
el: Καλλιτεχνικό έργο από

en: Identifier
el: Αναγνωριστικό

en: About This Book
el: Περί του Βιβλίου

en: Loc. %s of %s
el: Τοπ. %s από %s

en: Page %s of %s
el: Σελ. %s από %s

en: Footnote
el: Υποσημείωση

en: Go to Footnote
el: Πλοήγηση στην Υποσημείωση

en: Endnote
el: Σημείωση τέλους

en: Note
el: Σημείωση

en: Bibliography
el: Βιβλιογραφία

en: Go to Bibliography
el: Μετάβαση στη Βιβλιογραφία

en: Remove bookmark
el: Αφαίρεση σελιδοδείκτη

en: Add bookmark
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη

en: File not found
el: Το αρχείο δεν βρέθηκε

en: File type not supported
el: Ο τύπος του αρχείου δεν υποστηρίζεται

en: Annotation deleted
el: Η επισήμανση διαγράφηκε

en: Image from “%s”
el: Εικόνα από “%s”

en: Image
el: Εικόνα

en: of %d
el: από %d

en: Loading
el: Φόρτωση

en: Reload
el: Επαναφόρτωση

en: See All
el: Προβολή Όλων

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Download
el: Κατέβασμα

en: Buy
el: Αγορά

en: Sample
el: Δείγμα

en: Borrow
el: Δανεισμός

en: Subscribe
el: Εγγραφή

en: Free
el: Δωρεάν

en: First
el: Πρώτο

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Next
el: Επόμενο

en: Last
el: Τελευταίο

en: Title
el: Τίτλος

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Remove Book?
el: Αφαίρεση Βιβλίου;

en: Reading progress, annotations, and bookmarks will be permanently lost
el: Η πρόοδος ανάγνωσης, οι επισημάνσεις, και οι σελιδοδείκτες, θα χαθούν οριστικά

en: _Cancel
el: _Ακύρωση

en: _Remove
el: _Αφαίρεση

en: Download Failed
el: Το κατέβασμα απέτυχε

en: Rename…
el: Μετονομασία…

en: Remove
el: Διαγραφή

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Name
el: Όνομα

en: Library
el: Βιβλιοθήκη

en: Catalogs
el: Κατάλογοι

en: Catalog removed
el: Ο κατάλογος διαγράφηκε

en: Add Catalog
el: Προσθήκη Καταλόγου

en: Add
el: Προσθήκη

en: You can browse and download books from OPDS catalogs. <a href="https://opds.io">Learn More…</a>
el: Μπορείτε να κατεβάσετε βιβλία από τους OPDS καταλόγους. <a href="https://opds.io">Μάθετε περισσότερα…</a>

note: Translators: Do NOT translate! The is the application name!
en: Foliate
el: Φυλλοειδές

en: Dictionary
el: Λεξικό

en: From <a id="link">Wiktionary</a>, released under the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">CC BY-SA License</a>.
el: Από το <a id="link">Βικιλεξικό</a>, δημοσιευμένο υπό την <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">Άδεια CC BY-SA</a>.

en: No Definitions Found
el: Δεν βρέθηκαν ορισμοί

en: Search on Wiktionary
el: Αναζήτηση στο Βικιλεξικό

en: Wikipedia
el: Βικιπαίδεια

en: From <a id="link">Wikipedia</a>, released under the <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Text_of_the_Creative_Commons_Attribution-ShareAlike_4.0_International_License">CC BY-SA License</a>.
el: Από την <a id="link">Βικιπαίδεια</a>, δημοσιευμένο υπό την <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Text_of_the_Creative_Commons_Attribution-ShareAlike_4.0_International_License">Άδεια CC BY-SA</a>.

en: Search on Wikipedia
el: Αναζήτηση στη Βικιπαίδεια

en: Translate
el: Μετάφραση

en: Translation by Google Translate
el: Μετάφραση από Google Μετάφραση

en: Cannot retrieve translation
el: Αδυναμία ανάκτησης μετάφρασης

en: Default
el: Προκαθορισμένο

en: Gray
el: Γκρι

en: Sepia
el: Σέπια

en: Grass
el: Γρασίδι

en: Cherry
el: Κεράσι

en: Sky
el: Ουρανός

en: Solarized
el: Λιασμένο

en: Nord
el: Βορινό

en: Make sure Speech Dispatcher is installed and working on your system
el: Βεβαιωθείτε ότι το λογισμικό κειμένου-σε-ομιλία είναι εγκατεστημένο και λειτουργικό στο σύστημά σας

en: Copied to clipboard
el: Αντιγράφηκε στο πρόχειρο

en: Highlight Style
el: Τρόπος Επισήμανσης

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Menu
el: Μενού

en: Add Note…
el: Προσθήκη Σημείωσης…

en: Open in New Window
el: Άνοιγμα σε Νέο Παράθυρο

en: Export Annotations…
el: Εξαγωγή Επισημάνσεων…

en: New Window
el: Νέο Παράθυρο

en: Open a Copy
el: Άνοιγμα ενός Αντιγράφου

en: Import Annotations…
el: Εισαγωγή Επισημάνσεων…

en: About Foliate
el: Περί του Φυλλοειδούς

en: All Sections
el: Όλες οι Ενότητες

en: Current Section
el: Τρέχουσα Ενότητα

en: Match Whole Words Only
el: Αντιστοίχιση μόνο ολόκληρων λέξεων

en: Match Case
el: Αντιστοίχιση Πεζών/Κεφαλαίων

en: Match Diacritics
el: Αντιστοίχιση Διακριτικών

en: Font & Layout Settings
el: Ρυθμίσεις Γραμματοσειράς & Διάταξης

en: Invert Colors in Dark Mode
el: Αντιστροφή Χρωμάτων στη Σκουρόχρωμη Λειτουργία

en: Autohide Cursor
el: Αυτόματη Απόκρυψη Δείκτη Ποντικιού

en: Print…
el: Εκτύπωση…

en: Inspector
el: Επιθεωρητής

en: Book Cannot Be Opened
el: Αδυναμία Ανοίγματος Βιβλίου

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Open Another File…
el: Άνοιγμα Άλλου Αρχείου…

en: Book Menu
el: Κατάλογος Βιβλίων

en: Find
el: Εύρεση

en: Find in book…
el: Εύρεση στο βιβλίο…

en: Contents
el: Περιεχόμενα

en: Annotations
el: Επισημάνσεις

en: Select some text to add annotations
el: Επιλέξτε κάποιο κείμενο για να προσθέσετε επισημάνσεις

en: Filter annotations…
el: Φίλτρο επισημάνσεων…

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: Add some bookmarks to see them here
el: Προσθέστε σελιδοδείκτες για να τους δείτε εδώ

en: No Results Found
el: Δεν Βρέθηκαν Αποτελέσματα

en: Try a different search
el: Επιχειρείστε μία διαφορετική αναζήτηση

en: Sidebar
el: Πλαϊνή μπάρα

en: View Menu
el: Προβολή Μενού

en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

en: Reset Zoom
el: Επαναφορά Επιπέδου Μεγέθυνσης

en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

en: Follow System Style
el: Συμφωνία με το Στυλ του Συστήματος

en: Light Style
el: Ανοιχτόχρωμο Στυλ

en: Dark Style
el: Σκουρόχρωμο Στυλ

en: Fullscreen
el: Πλήρης Οθόνη

en: Export Annotations
el: Εξαγωγή Επισημάνσεων

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Format
el: Τύπος

en: Choose “JSON” if you plan on importing annotations back to Foliate
el: Επιλέξτε “JSON” αν σκοπεύετε να εισαγάγετε τις επισημάνσεις ξανά στο Φυλλοειδές

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Save As…
el: Αποθήκευση ως…

en: Rotate 90° Counter-Clockwise
el: Περιστροφή 90° Αριστερά

en: Rotate 90° Clockwise
el: Περιστροφή 90° Δεξιά

en: Import Anyway
el: Εισαγωγή Παρόλα Αυτά

en: List View
el: Όψη Λίστας

en: Grid View
el: Όψη Πλέγματος

en: Open…
el: Άνοιγμα…

en: Main Menu
el: Κύριο Μενού

en: Search library…
el: Αναζήτηση στη βιβλιοθήκη…

en: Back
el: Πίσω

en: Forward
el: Εμπρός

en: No Books Yet
el: Δεν υπάρχουν βιβλία ακόμα

en: Open a book to start reading
el: Ανοίξτε ένα βιβλίο για να ξεκινήσετε την ανάγνωση

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Narration
el: Αφήγηση

en: Time Left in Section
el: Υπολειπόμενος Χρόνος στην Ενότητα

en: Time Left in Book
el: Υπολειπόμενος Χρόνος στο Βιβλίο

en: Page
el: Σελίδα

en: Paste and Go
el: Επικόλληση και Μετάβαση

en: Section
el: Ενότητα

en: First Section
el: Πρώτη Ενότητα

en: Previous Section
el: Προηγούμενη Ενότητα

en: Jump To…
el: Μεταπήδηση Σε…

en: Next Section
el: Επόμενη Ενότητα

en: Last Section
el: Τελευταία Ενότητα

en: Highlight
el: Επισήμανση

en: Speak from Here
el: Εκκίνηση Ομιλίας από Εδώ

en: Copy with Citation
el: Αντιγραφή με Αναφορά

en: Print Selection…
el: Εκτύπωση Επιλογής…

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Pitch
el: Τονικότητα

en: Play/Pause
el: Εκκίνηση/Παύση

en: Stop
el: Διακοπή

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Font Size
el: Μέγεθος Γραμματοσειράς

en: Default Font Size
el: Προκαθορισμένο Μέγεθος Γραμματοσειράς

en: Minimum Font Size
el: Ελάχιστο Μέγεθος Γραμματοσειράς

en: Font Family
el: Οικογένεια Γραμματοσειρών

en: Default Font
el: Προκαθορισμένη Γραμματοσειρά

en: Serif
el: Με Πατούρες

en: Sans-serif
el: Χωρίς Πατούρες

en: Override Publisher Font
el: Παράκαμψη Γραμματοσειράς Εκδότη

en: Serif Font
el: Γραμματοσειρά με Πατούρες

en: Sans-Serif Font
el: Γραμματοσειρά χωρίς Πατούρες

en: Monospace Font
el: Ισοπαχής Γραμματοσειρά

en: Layout
el: Διάταξη

en: Paragraph
el: Παράγραφος

en: Line Height
el: Ύψος γραμμής

en: Full Justification
el: Πλήρης Στοίχιση

en: Margins
el: Περιθώρια

en: Maximum Number of Columns
el: Μέγιστος Αριθμός Στηλών

en: Maximum Inline Size
el: Μέγιστο Μέγεθος Εντός της Γραμμής

en: Maximum column width (horizontal writing) or height (vertical writing)
el: Μέγιστο πλάτος στήλης (οριζόντια γραφή) ή ύψος (κάθετη γραφή)

en: Maximum Block Size
el: Μέγιστο Μέγεθος Τμήματος

en: Maximum height (horizontal writing) or width (vertical writing)
el: Μέγιστο ύψος (οριζόντια γραφή) ή μέγιστο πλάτος (κάθετη γραφή)

en: Color
el: Χρώμα

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: E-Book Viewer
el: Αναγνώστης Ηλεκτρονικών Βιβλίων

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Ebook;Book;EPUB;Viewer;Reader;
el: Ηλεκτρονικό Βιβλίο;Βιβλίο;EPUB;Ανάγνωση;Διάβασμα;

en: Discover a new chapter in reading with Foliate, the modern e-book reader tailored for GNOME. Immerse yourself in a distraction-free interface, with customization features designed to match your unique preferences.
el: Ξεκινήστε ένα νέο κεφάλαιο στον τρόπο ανάγνωσης με το Φυλλοειδές, έναν μοντέρνο αναγνώστη ηλεκτρονικών βιβλίων σχεδιασμένο για το GNOME. Εισαχθείτε σε ένα περιβάλλον δίχως περισπασμούς, με πολλές επιλογές προσαρμογής σχεδιασμένες για να ικανοποιήσουν τις μοναδικές σας προτιμήσεις.

en: Features include:
el: Οι λειτουργίες του περιλαμβάνουν:

en: Open EPUB, Mobipocket, Kindle, FB2, CBZ, and PDF files
el: Άνοιγμα αρχείων EPUB, Mobipocket, Kindle, FB2, CBZ, και PDF

en: Paginated mode and scrolled mode
el: Σελιδοποιημένη λειτουργία και κυλιόμενη λειτουργία

en: Customize font and line-spacing
el: Επιλογή γραμματοσειράς και διάστιχου

en: Light, sepia, dark, and invert mode
el: Ανοιχτόχρωμη, σέπια, σκουρόχρωμη, κι ανεστραμμένη λειτουργία

en: Reading progress slider with chapter marks
el: Πρόοδος ανάγνωσης με δείκτες κεφαλαίων

en: Quick dictionary lookup
el: Ταχεία αναζήτηση σε λεξικό

en: Ebook
el: Ηλεκτρονικό βιβλίο

en: Reader
el: Αναγνώστης

en: Foliate has been rewritten from scratch with a new e-book rendering library and the latest platform libraries, GTK 4 and Libadwaita, with refreshed UI and improved performance.
el: Το Φυλλοειδές έχει επαναγραφεί από την αρχή με νέα βιβλιοθήκη προσπέλασης ηλεκτρονικών βιβλίων και τις τελευταίες βιβλιοθήκες πλατφόρμας, GTK 4 και Libadwaita, με ανανεωμένο UI και βελτιωμένη επίδοση.
