com.github.johnfactotum.Foliate - en to fr translation catalogue (244 entries)

en: Bookmark deleted
fr: Marque-page supprimé

en: Undo
fr: Annuler

en: Underline
fr: Surligner

en: Squiggly
fr: Ondulations

en: Strikethrough
fr: Barrer

en: Yellow
fr: Jaune

en: Red
fr: Rouge

en: Aqua
fr: Cyan

en: Lime
fr: Citron vert

en: Custom Color…
fr: Couleur personnalisée…

en: Custom
fr: Personnalisé

en: JSON Files
fr: Fichiers JSON

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: No Annotations
fr: Aucune annotation

en: The imported file has no annotations
fr: Le fichier importé ne comporte pas d’annotations

en: Cannot Import Annotations
fr: Impossible d’importer les annotations

en: An error occurred
fr: Une erreur s’est produite

en: You don’t have any annotations for this book
fr: Vous n’avez aucune annotation dans ce livre

en: Annotations for “%s”
fr: Annotations pour « %s »

en: %d Annotation | %d Annotations
fr[0]: %d annotation
fr[1]: %d annotations

en: Close
fr: Fermer

en: Cancel
fr: Annuler

en: E-Book Files
fr: Fichiers E-Book

en: Read e-books in style
fr: Lisez vos livres électroniques avec style

en: Source Code
fr: Code source

en: Publisher
fr: Éditeur

note: Translators: this is the heading for the publication date
en: Published
fr: Publié

note: Translators: this is the heading for the modified date
en: Updated
fr: Mis à jour

en: Language
fr: Langue

en: Translated by
fr: Traduit par

en: Edited by
fr: Édité par

en: Narrated by
fr: Conté par

en: Illustrated by
fr: Illustré par

en: Produced by
fr: Produit par

en: Artwork by
fr: Graphisme par

en: Color by
fr: Couleurs par

en: Contributors
fr: Contributeurs

en: Identifier
fr: Identifiant

en: About This Book
fr: À propos de ce livre

en: Loc. %s of %s
fr: Loc. %s sur %s

en: Page %s of %s
fr: Page %s sur %s

en: Footnote
fr: Note de bas de page

en: Go to Footnote
fr: Aller à la note de bas de page

en: Endnote
fr: Note de fin

en: Go to Endnote
fr: Aller à la note de fin

en: Go to Note
fr: Aller à la note

en: Definition
fr: Définition

en: Go to Definition
fr: Aller à la définition

en: Bibliography
fr: Bibliographie

en: Go to Bibliography
fr: Aller à la bibliographie

en: Remove bookmark
fr: Supprimer le marque-page

en: Add bookmark
fr: Ajouter un marque-page

en: File not found
fr: Fichier non trouvé

en: File type not supported
fr: Type de fichier non pris en charge

en: Annotation deleted
fr: Annotation supprimée

en: Image from “%s”
fr: Image de « %s »

en: of %d
fr: sur %d

en: Loading
fr: Chargement

en: Failed to Load
fr: Chargement échoué

en: Reload
fr: Recharger

en: See All
fr: Voir tout

en: Search
fr: Rechercher

en: Filter
fr: Filtrer

en: Download
fr: Télécharger

en: Buy
fr: Acheter

en: Preview
fr: Aperçu

en: Sample
fr: Échantillon

en: Borrow
fr: Emprunter

en: Subscribe
fr: Souscrire

en: Free
fr: Gratuit

en: First
fr: Premier

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Last
fr: Dernier

en: Search Terms
fr: Termes recherchés

en: Title
fr: Titre

en: Author
fr: Auteur

en: Contributor
fr: Contributeur

en: Remove Book?
fr: Supprimer le livre ?

en: Reading progress, annotations, and bookmarks will be permanently lost
fr: La progression de la lecture, les annotations et les marque-pages seront définitivement perdus

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: _Remove
fr: _Supprimer

en: Download Failed
fr: Téléchargement échoué

en: Rename…
fr: Renommer…

en: Remove
fr: Supprimer

en: Rename
fr: Renommer

en: Name
fr: Nom

en: All Books
fr: Tous les livres

en: Add Catalog…
fr: Ajouter un catalogue…

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Catalogs
fr: Catalogues

en: Catalog removed
fr: Catalogue supprimé

en: Add Catalog
fr: Ajouter un catalogue

en: Add
fr: Ajouter

en: You can browse and download books from OPDS catalogs. <a href="https://opds.io">Learn More…</a>
fr: Vous pouvez parcourir et télécharger des livres depuis les catalogues OPDS. <a href="https://opds.io">En savoir plus…</a>

en: Dictionary
fr: Dictionnaire

en: From <a id="link">Wiktionary</a>, released under the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">CC BY-SA License</a>.
fr: De <a id="link">Wiktionary</a>, distribué sous la <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">Licence CC BY-SA</a>.

en: No Definitions Found
fr: Aucune définition trouvée

en: Search on Wiktionary
fr: Rechercher sur Wiktionary

en: Wikipedia
fr: Wikipédia

en: From <a id="link">Wikipedia</a>, released under the <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Text_of_the_Creative_Commons_Attribution-ShareAlike_4.0_International_License">CC BY-SA License</a>.
fr: De <a id="link">Wikipédia</a>, distribué sous la <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Text_of_the_Creative_Commons_Attribution-ShareAlike_4.0_International_License">Licence CC BY-SA</a>.

en: Search on Wikipedia
fr: Rechercher sur Wikipédia

en: Translate
fr: Traduire

en: Translation by Google Translate
fr: Traduction par Google Traduction

en: Cannot retrieve translation
fr: Impossible de récupérer la traduction

en: Default
fr: Par défaut

en: Gray
fr: Gris

en: Sepia
fr: Sépia

en: Grass
fr: Herbe

en: Cherry
fr: Cerise

en: Sky
fr: Ciel

en: Solarized
fr: Solarisé

en: Gruvbox
fr: Coffret

en: Text-to-Speech Error
fr: Erreur de synthèse vocale

en: Make sure Speech Dispatcher is installed and working on your system
fr: Assurez que Speech Dispatcher est installé et fonctionnel sur votre système

en: Copied to clipboard
fr: Copié vers le presse-papiers

en: Highlight Style
fr: Style de surlignage

en: Delete
fr: Supprimer

en: Add Note…
fr: Ajouter une note…

en: Open in New Window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Export Annotations…
fr: Exporter les annotations…

en: New Window
fr: Nouvelle fenêtre

en: Open a Copy
fr: Ouvrir une copie

en: Import Annotations…
fr: Importer les annotations…

en: About Foliate
fr: À propos de Foliate

en: All Sections
fr: Tous les chapitres

en: Current Section
fr: Chapitre actuel

en: Match Whole Words Only
fr: Mots entiers uniquement

en: Match Case
fr: Correspondre à la casse

en: Match Diacritics
fr: Signes diacritiques

en: Font & Layout Settings
fr: Paramètre de police et mise en page

en: Scrolled Mode
fr: Mode défilement

en: Invert Colors in Dark Mode
fr: Inverser les couleurs en mode sombre

en: Autohide Cursor
fr: Masquer automatiquement le curseur

en: Print…
fr: Imprimer…

en: Inspector
fr: Inspecteur

en: Book Cannot Be Opened
fr: Le livre ne peut être ouvert

en: Details
fr: Détails

en: Open Another File…
fr: Ouvrir un autre fichier…

en: Pin Sidebar
fr: Épingler la barre latérale

en: Book Menu
fr: Menu du livre

en: Find
fr: Rechercher

en: Find in book…
fr: Rechercher dans le livre…

en: Contents
fr: Contenu

en: Select some text to add annotations
fr: Sélectionnez du texte pour ajouter des annotations

en: Filter annotations…
fr: Filtrer les annotations…

en: Bookmarks
fr: Marque-pages

en: No Bookmarks
fr: Aucun marque-page

en: Add some bookmarks to see them here
fr: Ajoutez des marque-pages pour les visualiser ici

en: No Results Found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Try a different search
fr: Essayez une autre recherche

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: View Menu
fr: Menu de visualisation

en: Zoom Out
fr: Rétrécir la vue

en: Reset Zoom
fr: Réinitialiser le zoom

en: Zoom In
fr: Agrandir

en: Follow System Style
fr: Suivre le thème système

en: Light Style
fr: Style clair

en: Dark Style
fr: Style sombre

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Export Annotations
fr: Exporter les annotations

en: Export
fr: Exporter

en: Choose “JSON” if you plan on importing annotations back to Foliate
fr: Choisissez « JSON » si vous comptez ré-importer vos annotations vers Foliate

en: Org Mode
fr: Org-mode

en: Copy
fr: Copier

en: Save As…
fr: Enregistrer sous…

en: Rotate 90° Counter-Clockwise
fr: Rotation de 90° en sens antihoraire

en: Rotate 90° Clockwise
fr: Rotation de 90° en sens horaire

en: Import Annotations
fr: Importer des annotations

en: Import
fr: Importer

en: The identifier doesn’t match. These annotations may not be for this book.
fr: L’identifiant ne correspond pas. Ces annotations peuvent être celles d’un autre livre.

en: Import Anyway
fr: Importer quand même

en: List View
fr: Vue en liste

en: Grid View
fr: Vue en grille

en: Open…
fr: Ouvrir…

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Open
fr: Ouvrir

en: Library Menu
fr: Menu de la bibliothèque

en: Search library…
fr: Rechercher dans la bibliothèque

en: Back
fr: Retour

en: Forward
fr: Rétablir

en: No Books Yet
fr: Aucun livre

en: Open a book to start reading
fr: Ouvrez un livre pour commencer à lire

en: Location
fr: Position

en: Time Left in Section
fr: Temps restant pour le chapitre

en: Time Left in Book
fr: Temps restant pour le livre

en: Paste and Go
fr: Copier et aller

en: Section
fr: Chapitre

en: First Section
fr: Premier chapitre

en: Previous Section
fr: Chapitre précédent

en: Jump To…
fr: Aller à…

en: Next Section
fr: Chapitre suivant

en: Last Section
fr: Dernier chapitre

en: Highlight
fr: Surligner

en: Speak from Here
fr: Lire à partir d’ici

en: Copy with Citation
fr: Copier avec Citation

en: Copy Identifier
fr: Copier l’identifiant

en: Print Selection…
fr: Imprimer la sélection…

en: Speed
fr: Vitesse

en: Pitch
fr: Ton

en: Play/Pause
fr: Lecture/Pause

en: Stop
fr: Arrêter

en: Font
fr: Police

en: Font Size
fr: Taille de police

en: Default Font Size
fr: Taille de police par défaut

en: Minimum Font Size
fr: Taille de police minimale

en: Font Family
fr: Famille de police

en: Default Font
fr: Police par défaut

en: Serif
fr: Sérif

en: Sans-serif
fr: Sans-sérif

en: Override Publisher Font
fr: Outrepasser la police de l’éditeur

en: Serif Font
fr: Police sérif

en: Sans-Serif Font
fr: Police sans-sérif

en: Monospace Font
fr: Police monospace

en: Layout
fr: Disposition

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Line Height
fr: Hauteur de ligne

en: Full Justification
fr: Justifié

en: Hyphenation
fr: Césure automatique

en: Margins
fr: Marges

en: Maximum Number of Columns
fr: Nombre maximal de colonnes

en: Maximum Inline Size
fr: Taille maximale de la ligne

en: Maximum column width (horizontal writing) or height (vertical writing)
fr: Largeur (lecture horizontale) ou hauteur (lecture verticale) maximale de la colonne

en: Maximum Block Size
fr: Taille maximale des paragraphes

en: Maximum height (horizontal writing) or width (vertical writing)
fr: Hauteur (lecture horizontale) ou largeur (lecture verticale) maximale

en: Color
fr: Couleur

en: Behavior
fr: Comportement

en: Reduce Animation
fr: Réduire les animations

en: E-Book Viewer
fr: Lecteur de livres électroniques

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Ebook;Book;EPUB;Viewer;Reader;
fr: Ebook;Livre;EPUB;Liseuse;Lecteur;

en: Discover a new chapter in reading with Foliate, the modern e-book reader tailored for GNOME. Immerse yourself in a distraction-free interface, with customization features designed to match your unique preferences.
fr: Ouvrez un nouveau chapitre dans vos lecture avec Foliate, le lecteur moderne de livres électroniques conçu pour GNOME. Immergez-vous dans une interface sans distractions, personnalisable pour correspondre à vos seules préférences.

en: Features include:
fr: Fonctionnalités inclues :

en: Open EPUB, Mobipocket, Kindle, FB2, CBZ, and PDF files
fr: Ouvrez des fichiers EPUB, Mobipocket, Kindle, FB2, CBZ, et PDF

en: Paginated mode and scrolled mode
fr: Modes pagination et défilement

en: Customize font and line-spacing
fr: Personnaliser la police et l’espacement des lignes

en: Light, sepia, dark, and invert mode
fr: Modes clair, sépia, sombre et inversé

en: Reading progress slider with chapter marks
fr: Barre de progression de lecture avec marquage des chapitres

en: Bookmarks and annotations
fr: Marque-pages et annotations

en: Find in book
fr: Recherche dans le livre

en: Quick dictionary lookup
fr: Vérification dans le dictionnaire

en: Book
fr: Livre

en: Reader
fr: Lecteur

en: Viewer
fr: Visionneur

en: Foliate has been rewritten from scratch with a new e-book rendering library and the latest platform libraries, GTK 4 and Libadwaita, with refreshed UI and improved performance.
fr: Foliate a été entièrement réécri avec un nouveau moteur de rendu des livres et les dernières bibliothèques de la plateforme, GTK4 et Libadwaita, ainsi qu’une interface rafraîchie et des performances améliorées.
