com.github.johnfactotum.Foliate - en to he translation catalogue (254 entries)

en: Bookmark deleted
he: נמחקה סימנייה

en: Undo
he: ביטול

en: Underline
he: קו תחתי

en: Squiggly
he: קו תחתי משורבט

en: Strikethrough
he: קו חוצה

en: Yellow
he: צהוב

en: Orange
he: כתום

en: Red
he: אדום

en: Magenta
he: מגנטה

en: Aqua
he: מים

en: Lime
he: ליים

en: Custom Color…
he: בחירת צבע משלך…

en: Custom
he: התאמה אישית

en: JSON Files
he: קובצי JSON

en: All Files
he: כל הקבצים

en: No Annotations
he: אין הסברים

en: The imported file has no annotations
he: אין הסברים בקובץ המיובא

en: Cannot Import Annotations
he: לא ניתן לייבא הסברים

en: An error occurred
he: אירעה שגיאה

en: You don’t have any annotations for this book
he: אין הסברים כלל בספר זה

en: Annotations for “%s”
he: הסברים עבור „%s”

en: %d Annotation | %d Annotations
he[0]: הסבר אחד
he[1]: שני הסברים
he[2]: %d הסברים
he[3]: %d הסברים

en: Close
he: סגירה

en: Cancel
he: ביטול

en: E-Book Files
he: קובצי ספרים אלקטרוניים

en: Read e-books in style
he: לקרוא ספרים אלקטרוניים בסטייל

en: Source Code
he: קוד מקור

en: Publisher
he: הוצאה לאור

note: Translators: this is the heading for the publication date
en: Published
he: פורסם

note: Translators: this is the heading for the modified date
en: Updated
he: עודכן

en: Language
he: שפה

en: Translated by
he: תורגם על ידי

en: Edited by
he: נערך על ידי

en: Narrated by
he: קריינות על ידי

en: Illustrated by
he: איור על ידי

en: Produced by
he: הופק על ידי

en: Artwork by
he: אומנות על ידי

en: Color by
he: צבע על ידי

en: Contributors
he: תורמים

en: Identifier
he: מזהה

en: About This Book
he: על הספר הזה

en: Loc. %s of %s
he: מיקום %s מתוך %s

en: Page %s of %s
he: עמוד %s מתוך %s

en: Page %s
he: עמוד %s

en: Footnote
he: הערת שוליים

en: Go to Footnote
he: מעבר להערת שוליים

en: Endnote
he: הערם סיום

en: Go to Endnote
he: מעבר להערת סיום

en: Note
he: הערה

en: Go to Note
he: מעבר להערה

en: Definition
he: הגדרה

en: Go to Definition
he: מעבר להגדרה

en: Bibliography
he: ביבליוגרפיה

en: Go to Bibliography
he: מעבר לביבליוגרפיה

en: Remove bookmark
he: הסרת סימנייה

en: Add bookmark
he: הוספת סימניה

en: File not found
he: הקובץ לא נמצא

en: File type not supported
he: סוג הקובץ אינו נתמך

en: Annotation deleted
he: נמחק הסבר

en: Image from “%s”
he: תמונה מאת „%s”

en: Image
he: תמונה

en: of %d
he: מתוך %d

en: Loading
he: בטעינה

en: Failed to Load
he: ארע כשל בטעינה

en: Reload
he: רענון

en: See All
he: לראות הכל

en: Search
he: חיפוש

en: Filter
he: מסנן

en: Download
he: הורדה

en: Buy
he: קנייה

en: Preview
he: תצוגה מקדימה

en: Sample
he: דוגמה

en: Borrow
he: שאילה

en: Subscribe
he: הרשמה

en: Free
he: חינם

en: First
he: ראשון

en: Previous
he: הקודם

en: Next
he: הבא

en: Last
he: אחרון

en: Search Terms
he: חיפוש מונחים

en: Title
he: כותרת

en: Author
he: מחבר

en: Contributor
he: תורם

en: Remove Book?
he: להסיר את הספר?

en: Reading progress, annotations, and bookmarks will be permanently lost
he: שלב הקריאה, הסברים וסימניות יאבדו לצמיתות

en: _Cancel
he: _ביטול

en: _Remove
he: _הסרה

en: Download Failed
he: אירע כשל בהורדה

en: Rename…
he: שינוי שם…

en: Remove
he: הסרה

en: Rename
he: שינוי שם

en: Name
he: שם

en: All Books
he: כל הספרים

en: Add Catalog…
he: הוספת קטלוג…

en: Library
he: ספרייה

en: Catalogs
he: קטלוגים

en: Catalog removed
he: הסרת קטלוג

en: Add Catalog
he: הוספת קטלוג

en: Add
he: הוספה

en: You can browse and download books from OPDS catalogs. <a href="https://opds.io">Learn More…</a>
he: באפשרותך לסייר ולהוריד ספרים מקטלוגי OPDS. ‏<a href="https://opds.io">ללמוד עוד…</a>

en: URL
he: כתובת

en: Dictionary
he: מילון

en: From <a id="link">Wiktionary</a>, released under the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">CC BY-SA License</a>.
he: מ<a id="link">ויקימילון</a>, משוחרר תחת <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">הרישיון CC BY-SA‏, Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 4.0</a>.

en: No Definitions Found
he: לא נמצאו הגדרות

en: Search on Wiktionary
he: חיפוש בויקימילון

en: Wikipedia
he: ויקיפדיה

en: From <a id="link">Wikipedia</a>, released under the <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Text_of_the_Creative_Commons_Attribution-ShareAlike_4.0_International_License">CC BY-SA License</a>.
he: מ<a id="link">ויקיפדיה</a>, משוחרר תחת <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Text_of_the_Creative_Commons_Attribution-ShareAlike_4.0_International_License">הרישיון CC BY-SA‏, Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 4.0</a>.

en: Search on Wikipedia
he: חיפוש בויקיפדיה

en: Translate
he: תרגום

en: Translation by Google Translate
he: ‏מתורגם על ידי תרגום Google

en: Cannot retrieve translation
he: לא ניתן לקבל תרגום

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Gray
he: אפור

en: Sepia
he: חום מיושן

en: Grass
he: דשא

en: Cherry
he: דובדבן

en: Sky
he: שמים

en: Text-to-Speech Error
he: שגיאה בהקראת טקסט

en: Make sure Speech Dispatcher is installed and working on your system
he: יש לוודא שמקריא קול מותקן ועובד במערכת שלך

en: Copied to clipboard
he: הועתק ללוח הגזירים

en: Highlight Style
he: סגנון הדגשה

en: Delete
he: מחיקה

en: Menu
he: תפריט

en: Add Note…
he: הוספת הערה…

en: Open in New Window
he: פתיחה בחלון חדש

en: Export Annotations…
he: ייצוא הסברים…

en: New Window
he: חלון חדש

en: Open a Copy
he: פתיחת עותק

en: Import Annotations…
he: ייבוא הסברים…

en: About Foliate
he: על Foliate

en: All Sections
he: כל הבחירה

en: Current Section
he: הבחירה הנוכחית

en: Match Whole Words Only
he: התאמת מילים שלמות בלבד

en: Match Case
he: התאמת רישיות

en: Match Diacritics
he: התאמה הֶבְחֵנִית (דיאקרטית)

en: Font & Layout Settings
he: הגדרות גופן ופריסה

en: Scrolled Mode
he: מצב גלילה

en: Invert Colors in Dark Mode
he: היפוך צבעים במצב כהה

en: Autohide Cursor
he: הסתרת סמן אוטומטית

en: Print…
he: הדפסה…

en: Inspector
he: מפקח

en: Book Cannot Be Opened
he: לא ניתן לפתוח את הספר

en: Details
he: פרטים

en: Open Another File…
he: פתיחת קובץ אחר…

en: Pin Sidebar
he: קיבוע סרגל הצד

en: Book Menu
he: תפריט ספר

en: Find
he: איתור

en: Find in book…
he: איתור בספר…

en: Contents
he: תוכן

en: Annotations
he: הסברים

en: Select some text to add annotations
he: יש לבחור טקסט כלשהו על מנת להוסיף הסברים

en: Filter annotations…
he: סינון הסברים…

en: Bookmarks
he: סימניות

en: No Bookmarks
he: אין סימניות

en: Add some bookmarks to see them here
he: יש להוסיף סימניות על מנת לראות אותם כאן

en: No Results Found
he: לא נמצאו תוצאות

en: Try a different search
he: יש לנסות חיפוש שונה

en: Sidebar
he: סרגל צד

en: View Menu
he: תפריט תצוגה

en: Zoom Out
he: התרחקות

en: Reset Zoom
he: איפוס התקריב

en: Zoom In
he: התקרבות

en: Follow System Style
he: שימוש בסגנון מערכת

en: Light Style
he: סגנון בהיר

en: Dark Style
he: סגנון כהה

en: Fullscreen
he: מסך מלא

en: Export Annotations
he: ייצוא הסברים

en: Export
he: ייצוא

en: Format
he: תבנית

en: Choose “JSON” if you plan on importing annotations back to Foliate
he: יש לבחור ב־„JSON” אם בכוונתך לייבא את ההסברים חזרה ל־Foliate

en: Markdown
he: ‫Markdown

en: Org Mode
he: מצב Org

en: Copy
he: העתקה

en: Save As…
he: שמירה בשם...

en: Rotate 90° Counter-Clockwise
he: הטייה ב־90° נגד כיוון השעון

en: Rotate 90° Clockwise
he: הטייה ב־90° עם כיוון השעון

en: Import Annotations
he: ייבוא הסברים

en: Import
he: ייבוא

en: The identifier doesn’t match. These annotations may not be for this book.
he: המזהה לא מתאים. יתכן והסברים אלה לא מתאים לספר זה.

en: Import Anyway
he: ייבוא בכל מקרה

en: List View
he: תצוגת רשימה

en: Grid View
he: תצוגת רשת

en: Open…
he: פתיחה…

en: Main Menu
he: תפריט ראשי

en: Open
he: פתיחה

en: Library Menu
he: תפריט ספרייה

en: Search library…
he: חיפוש בספרייה…

en: Back
he: אחורה

en: Forward
he: קדימה

en: No Books Yet
he: עדיין אין ספרים

en: Open a book to start reading
he: יש לפתוח ספר כדי להתחיל לקרוא

en: Location
he: מיקום

en: Narration
he: קריינות

en: Time Left in Section
he: הזמן שנשאר בפרק

en: Time Left in Book
he: הזמן שנשאר בספר

en: Page
he: עמוד

en: Paste and Go
he: להדביק ולעבור

en: Section
he: פרק

en: First Section
he: פרק ראשון

en: Previous Section
he: פרק קודם

en: Jump To…
he: דילוג אל…

en: Next Section
he: פרק הבא

en: Last Section
he: פרק אחרון

en: Highlight
he: הדגשה

en: Speak from Here
he: להקריא מכאן ואילך

en: Copy with Citation
he: העתקה עם ציטוט

en: Copy Identifier
he: העתקת מזהה

en: Print Selection…
he: הדפסת הבחיר

en: Speed
he: מהירות

en: Pitch
he: גובה צליל

en: Play/Pause
he: נגינה/השהיה

en: Stop
he: עצירה

en: Font
he: גופן

en: Font Size
he: גודלן גופן

en: Default Font Size
he: גודל גופן ברירת מחדל

en: Minimum Font Size
he: גודלן גופן מזערי

en: Font Family
he: משפחת הגופנים

en: Default Font
he: גופן ברירת מחדל

en: Serif
he: מעוטר

en: Sans-serif
he: ללא עיטורים

en: Override Publisher Font
he: דריסת גופן ההוצאה לאור

en: Serif Font
he: גופן מעוטר

en: Sans-Serif Font
he: גופן ללא עיטורים

en: Monospace Font
he: גופן ברוחב קבוע

en: Layout
he: פריסה

en: Paragraph
he: פסקה

en: Line Height
he: גובה שורה

en: Full Justification
he: יישור מלא

en: Hyphenation
he: מיקוף

en: Margins
he: שוליים

en: Maximum Number of Columns
he: מספר עמודות מרבי

en: Maximum Inline Size
he: אורך שורה מרבי

en: Maximum column width (horizontal writing) or height (vertical writing)
he: רוחב עמודות מרבי (כתיבה אופקית) או גובה (כתיבה אנכית)

en: Maximum Block Size
he: גודל בלוק מרבי

en: Maximum height (horizontal writing) or width (vertical writing)
he: גובה מרבי (כתיבה אופקית) או רוחב (כתיבה אנכית)

en: Color
he: צבע

en: Behavior
he: התנהגות

en: Reduce Animation
he: הפחתת הנפשות

en: E-Book Viewer
he: מציג ספרים אלקטרוניים

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Ebook;Book;EPUB;Viewer;Reader;
he: ספר אלקטרוני;ספר;איבוק;איספר;איפאב;מציג;מקריא;קורא;ספרים אלקטרוניים;

en: Discover a new chapter in reading with Foliate, the modern e-book reader tailored for GNOME. Immerse yourself in a distraction-free interface, with customization features designed to match your unique preferences.
he: לגלות פרק חדש בקריאה עם Foliate, קורא הספרים האלקטרוני המודרני המותאם ל־GNOME. מאפשר לך לשקוע בממשק נטול הסחות דעת, מעוצב עם תכונות להתאמה אישית כך שתתאפשר לך התאמה להעדפות הייחודיות שלך.

en: Features include:
he: התכונות כוללות:

en: Open EPUB, Mobipocket, Kindle, FB2, CBZ, and PDF files
he: פתיחת קובצי EPUB, Mobipocket, Kindle, FB2, CBZ ו־PDF.

en: Paginated mode and scrolled mode
he: מצב ניווט לפי עמוד ומצב גלילה

en: Customize font and line-spacing
he: התאמה אישית של הגופן וריווח השורות

en: Light, sepia, dark, and invert mode
he: בהיר, חום מיושן, כהה ומצב היפוך

en: Reading progress slider with chapter marks
he: מחוון התקדמות בקריאה עם סימוני פרקים

en: Bookmarks and annotations
he: סימניות והסברים

en: Find in book
he: איתור בספר

en: Quick dictionary lookup
he: שליפה מהירה מהמילון

en: Book
he: ספר

en: Reader
he: קורא

en: Viewer
he: מציג

en: Foliate has been rewritten from scratch with a new e-book rendering library and the latest platform libraries, GTK 4 and Libadwaita, with refreshed UI and improved performance.
he: ‏Foliate נכתב מחדש מאפס עם ספריית עיבוד ספרים אלקטרוניים וספריות הפלטפורמה האחרונות, GTK 4 ו־Libadwaita, עם ממשק משתמש מעודכן וביצועים משופרים.
