com.github.johnfactotum.Foliate - en to it translation catalogue (241 entries)

en: Bookmark deleted
it: Segnalibri cancellati

en: Undo
it: Annulla

en: Underline
it: Sottolineare

en: Squiggly
it: Ondulato

en: Strikethrough
it: Barrato

en: Yellow
it: Giallo

en: Orange
it: Arancione

en: Red
it: Rosso

en: Custom Color…
it: Colore personalizzato…

en: Custom
it: Personalizzato

en: JSON Files
it: File JSON

en: All Files
it: Tutti i File

en: No Annotations
it: Nessuna Annotazione

en: The imported file has no annotations
it: Il file importato non ha annotazioni

en: Cannot Import Annotations
it: Impossibile importare annotazioni

en: An error occurred
it: Si è verificato un errore

en: You don’t have any annotations for this book
it: Non hai annotazioni per questo libro

en: Annotations for “%s”
it: Annotazioni per “%s”

en: %d Annotation | %d Annotations
it[0]: %d Annotazione
it[1]: %d Annotazioni

en: Close
it: Chiudi

en: Cancel
it: Annulla

en: E-Book Files
it: File E-Book

en: Read e-books in style
it: Leggi gli e-book con stile

en: Source Code
it: Codice sorgente

en: Publisher
it: Editore

note: Translators: this is the heading for the publication date
en: Published
it: Pubblicato

note: Translators: this is the heading for the modified date
en: Updated
it: Aggiornato

en: Language
it: Lingua

en: Translated by
it: Tradotto da

en: Edited by
it: Modificato da

en: Narrated by
it: Narrato da

en: Illustrated by
it: Illustrato da

en: Produced by
it: Prodotto da

en: Artwork by
it: Opera di

en: Color by
it: Colori di

en: Contributors
it: Contributori

en: Identifier
it: ID

en: About This Book
it: Informazioni su questo libro

en: Loc. %s of %s
it: Loc. %s di %s

en: Page %s of %s
it: Pagina %s di %s

en: Page %s
it: Pagina %s

en: Footnote
it: note a piè di pagina

en: Go to Footnote
it: Vai alla nota a piè di pagina

en: Endnote
it: Nota finale

en: Go to Endnote
it: Vai alla nota finale

en: Note
it: Nota

en: Go to Note
it: Vai alla nota

en: Definition
it: Definizione

en: Go to Definition
it: Vai alla definizione

en: Bibliography
it: Bibliografia

en: Go to Bibliography
it: Vai alla bibliografia

en: Remove bookmark
it: Rimuovi segnalibroo

en: Add bookmark
it: Aggiungi segnalibro

en: File not found
it: File non trovato

en: File type not supported
it: Tipo di file non supportato

en: Annotation deleted
it: Annotazione cancellata

en: Image from “%s”
it: Immagine da "%s"

en: Image
it: Immagine

en: of %d
it: di %d

en: Loading
it: Caricamento

en: Failed to Load
it: Caricamento fallito

en: Reload
it: Ricarica

en: See All
it: Mostra tutto

en: Search
it: Cerca

en: Filter
it: Filtro

en: Buy
it: Acquista

en: Preview
it: Anteprima

en: Sample
it: Esempio

en: Borrow
it: Prestito

en: Subscribe
it: Iscriviti

en: Free
it: Gratuito

en: First
it: Primo

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Prossimo

en: Last
it: Ultimo

en: Search Terms
it: Cerca termini

en: Title
it: Titolo

en: Author
it: Autore

en: Contributor
it: Contributore

en: Remove Book?
it: Rimuovere il Libro?

en: Reading progress, annotations, and bookmarks will be permanently lost
it: L'avanzamento della lettura, le annotazioni e i segnalibri andranno persi definitivamente

en: _Cancel
it: _Annulla

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: Download Failed
it: Download non riuscito

en: Rename…
it: Rinomina…

en: Remove
it: Rimuovi

en: Rename
it: Rinomina

en: Name
it: Nome

en: All Books
it: Tutti i libri

en: Add Catalog…
it: Aggiungi catalogo…

en: Library
it: Libreria

en: Catalogs
it: Cataloghi

en: Catalog removed
it: Catalogo rimosso

en: Add Catalog
it: Aggiungi catalogo

en: Add
it: Aggiungi

en: You can browse and download books from OPDS catalogs. <a href="https://opds.io">Learn More…</a>
it: Puoi sfogliare e scaricare libri dai cataloghi OPDS. <a href="https://opds.io">Ulteriori informazioni…</a>

en: Dictionary
it: Dizionario

en: From <a id="link">Wiktionary</a>, released under the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">CC BY-SA License</a>.
it: Da <a id="link">Wiktionary</a>, pubblicato sotto <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">Licenza CC BY-SA</a>.

en: No Definitions Found
it: Nessuna definizione trovata

en: Search on Wiktionary
it: Cerca su Wiktionary

en: From <a id="link">Wikipedia</a>, released under the <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Text_of_the_Creative_Commons_Attribution-ShareAlike_4.0_International_License">CC BY-SA License</a>.
it: Da <a id="link">Wikipedia</a>, pubblicato sotto <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Text_of_the_Creative_Commons_Attribution-ShareAlike_4.0_International_License">Licenza CC BY-SA</a>.

en: Search on Wikipedia
it: Cerca su Wikipedia

en: Translate
it: Traduci

en: Translation by Google Translate
it: Tradotto da Google Translate

en: Cannot retrieve translation
it: Impossibile recuperare la traduzione

en: Default
it: Predefinito

en: Gray
it: Grigio

en: Grass
it: Erba

en: Cherry
it: Ciliegia

en: Sky
it: Cielo

en: Solarized
it: Solarizzato

en: Text-to-Speech Error
it: Errore della Sintesi Vocale

en: Make sure Speech Dispatcher is installed and working on your system
it: Assicurati che Speech Dispatcher sia installato e funzionante sul tuo sistema

en: Copied to clipboard
it: Copiato negli appunti

en: Highlight Style
it: Stile di evidenziazione

en: Delete
it: Elimina

en: Add Note…
it: Aggiungi nota…

en: Open in New Window
it: Apri in una nuova finestra

en: Export Annotations…
it: Esporta Annotazioni…

en: New Window
it: Nuova finestra

en: Open a Copy
it: Apri una Copia

en: Import Annotations…
it: Importa Annotazioni…

en: About Foliate
it: Informazioni su Foliate

en: All Sections
it: Tutte le sezioni

en: Current Section
it: Sezione corrente

en: Match Whole Words Only
it: Trova la corrispondenza solo con parole intere

en: Match Case
it: Caso di corrispondenza

en: Match Diacritics
it: Abbina i segni diacritici

en: Font & Layout Settings
it: Impostazioni del font e del layout

en: Scrolled Mode
it: Modalità di scorrimento

en: Invert Colors in Dark Mode
it: Inverti i colori in modalità scura

en: Autohide Cursor
it: Nascondi automaticamente il cursore

en: Print…
it: Stampa…

en: Inspector
it: Ispettore

en: Book Cannot Be Opened
it: Impossibile aprire il libro

en: Details
it: Dettagli

en: Open Another File…
it: Apri un altro file…

en: Pin Sidebar
it: Blocca barra laterale

en: Book Menu
it: Menu libro

en: Find
it: Cerca

en: Find in book…
it: Cerca nel libro…

en: Contents
it: Contenuti

en: Annotations
it: Annotazioni

en: Select some text to add annotations
it: Seleziona del testo per aggiungere annotazioni

en: Filter annotations…
it: Filtra annotazioni…

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: No Bookmarks
it: Nessun Segnalibro

en: Add some bookmarks to see them here
it: Aggiungi alcuni segnalibri per vederli qui

en: No Results Found
it: Nessun risultato trovato

en: Try a different search
it: Prova una ricerca diversa

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: View Menu
it: Vista del Menu

en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

en: Reset Zoom
it: Ripristina Zoom

en: Zoom In
it: Ingrandisci

en: Follow System Style
it: Segui lo stile del sistema

en: Light Style
it: Stile chiaro

en: Dark Style
it: Stile Scuro

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Export Annotations
it: Esporta Annotazioni

en: Export
it: Esporta

en: Format
it: Formato

en: Choose “JSON” if you plan on importing annotations back to Foliate
it: Scegli "JSON" se prevedi di importare nuovamente le annotazioni in Foliate

en: Org Mode
it: Modalità Org

en: Copy
it: Copia

en: Save As…
it: Salva come…

en: Rotate 90° Counter-Clockwise
it: Ruota di 90° in senso antiorario

en: Rotate 90° Clockwise
it: Ruota di 90° in senso orario

en: Import Annotations
it: Importa Annotazioni

en: Import
it: Importa

en: The identifier doesn’t match. These annotations may not be for this book.
it: L'identificatore non corrisponde. Queste annotazioni potrebbero non riguardare questo libro.

en: Import Anyway
it: Importa comunque

en: List View
it: Vista ad elenco

en: Grid View
it: Vista a grigia

en: Open…
it: Apri…

en: Main Menu
it: Menu principale

en: Open
it: Apri

en: Library Menu
it: Menù libreria

en: Search library…
it: Cerca libreria…

en: Back
it: Indietro

en: Forward
it: Avanti

en: No Books Yet
it: Ancora nessun libro

en: Open a book to start reading
it: Apri un libro per iniziare a leggere

en: Location
it: Posizione

en: Narration
it: Narrazione

en: Time Left in Section
it: Tempo rimasto nella sezione

en: Time Left in Book
it: Tempo rimasto nel libro

en: Page
it: Pagina

en: Paste and Go
it: Incolla e vai

en: Section
it: Sezione

en: First Section
it: Prima sezione

en: Previous Section
it: Precedente sezione

en: Jump To…
it: Salta a…

en: Next Section
it: Prossima sezione

en: Last Section
it: Ultima sezione

en: Highlight
it: Evidenzia

en: Speak from Here
it: Leggi da Qui

en: Copy with Citation
it: Copia con citazione

en: Copy Identifier
it: Copia ID

en: Print Selection…
it: Selezione di stampa…

en: Speed
it: Velocità

en: Play/Pause
it: Avvia/Pausa

en: Stop
it: Ferma

en: Font Size
it: Dimensione font

en: Default Font Size
it: Dimensione font predefinito

en: Minimum Font Size
it: Dimensione minima del font

en: Font Family
it: Famiglia font

en: Default Font
it: Font predefinito

en: Override Publisher Font
it: Sostituisci carattere editore

en: Serif Font
it: Font Serif

en: Sans-Serif Font
it: Font Sans-Serif

en: Monospace Font
it: Font Monospace

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Line Height
it: Altezza linea

en: Full Justification
it: Giustificato

en: Hyphenation
it: Sillabazione

en: Margins
it: Margini

en: Maximum Number of Columns
it: Numero massimo di colonne

en: Maximum Inline Size
it: Dimensione massima in linea

en: Maximum column width (horizontal writing) or height (vertical writing)
it: Larghezza massima della colonna (scrittura orizzontale) o altezza (scrittura verticale)

en: Maximum Block Size
it: Dimensione massima del blocco

en: Maximum height (horizontal writing) or width (vertical writing)
it: Altezza massima (scrittura orizzontale) o larghezza (scrittura verticale)

en: Color
it: Colore

en: Behavior
it: Comportamento

en: Reduce Animation
it: Riduci l'animazione

en: E-Book Viewer
it: Visualizzatore di E-Book

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Ebook;Book;EPUB;Viewer;Reader;
it: Ebook;Book;EPUB;Viewer;Reader;libri;visualizzatore;lettore;

en: Discover a new chapter in reading with Foliate, the modern e-book reader tailored for GNOME. Immerse yourself in a distraction-free interface, with customization features designed to match your unique preferences.
it: Scopri un nuovo capitolo della lettura con Foliate, il moderno lettore di e-book su misura per GNOME. Immergiti in un'interfaccia priva di distrazioni, con funzionalità di personalizzazione progettate per soddisfare le tue uniche preferenze.

en: Features include:
it: Le funzionalità includono:

en: Open EPUB, Mobipocket, Kindle, FB2, CBZ, and PDF files
it: Apri file EPUB, Mobipocket, Kindle, FB2, CBZ e PDF

en: Paginated mode and scrolled mode
it: Modalità impaginata e modalità discorrimento

en: Customize font and line-spacing
it: Personalizza il carattere e l'interlinea

en: Light, sepia, dark, and invert mode
it: Modalità chiara, seppia, scura e invertita

en: Reading progress slider with chapter marks
it: Dispositivo di scorrimento dell'avanzamento della lettura con contrassegni del capitolo

en: Bookmarks and annotations
it: Segnalibri e annotazioni

en: Find in book
it: Trova nel libro

en: Quick dictionary lookup
it: Ricerca veloce nel dizionario

en: Book
it: Libro

en: Reader
it: Lettore

en: Viewer
it: Spettatore

en: Foliate has been rewritten from scratch with a new e-book rendering library and the latest platform libraries, GTK 4 and Libadwaita, with refreshed UI and improved performance.
it: Foliate è stato riscritto da zero con una nuova libreria di rendering di e-book e le ultime librerie della piattaforma, GTK 4 e Libadwaita, con interfaccia utente aggiornata e prestazioni migliorate.
