com.github.johnfactotum.Foliate - en to oc translation catalogue (196 entries)

en: Bookmark deleted
oc: Marcapagina suprimit

en: Undo
oc: Desfar

en: Underline
oc: Soslinhar

en: Squiggly
oc: Desformat

en: Strikethrough
oc: Raiat

en: Yellow
oc: Jaune

en: Orange
oc: Irange

en: Red
oc: Roge

en: Aqua
oc: Aiga

en: Lime
oc: Verd citron

en: Custom Color…
oc: Colors personalizadas...

en: Custom
oc: Personalizar

en: JSON Files
oc: Fichièrs JSON

en: All Files
oc: Totes los fichièrs

en: No Annotations
oc: Cap d’annotacion

en: An error occurred
oc: Una error s'es producha

en: Annotations for “%s”
oc: Annotacions per « %s »

en: %d Annotation | %d Annotations
oc[0]: %d annotacion
oc[1]: %d annotacions

en: Close
oc: Tampar

en: Cancel
oc: Anullar

en: E-Book Files
oc: Fichièrs E-Book

en: Read e-books in style
oc: Legir d’e-books amb estil

en: Source Code
oc: Còdi font

en: Publisher
oc: Editor

note: Translators: this is the heading for the publication date
en: Published
oc: Publicat

note: Translators: this is the heading for the modified date
en: Updated
oc: Mes a jorn

en: Language
oc: Lenga

en: Translated by
oc: Traduch per

en: Edited by
oc: Editat per

en: Narrated by
oc: Narrat per

en: Illustrated by
oc: Illustrat per

en: Produced by
oc: Produch per

en: Artwork by
oc: Grafisme per

en: Color by
oc: Color per

en: Identifier
oc: Identificator

en: About This Book
oc: A prepaus d’aqueste libre

en: Page %s of %s
oc: Pagina %s de %s

en: Page %s
oc: Pagina %s

en: Footnote
oc: Nòta de pè de pagina

en: Go to Footnote
oc: Anar a la nòta de pè de pagina

en: Endnote
oc: Nòta de fin

en: Go to Endnote
oc: Anar a la nòta de fin

en: Note
oc: Nòta

en: Go to Note
oc: Anar a la nòta

en: Definition
oc: Definicion

en: Go to Definition
oc: Anar a la definicion

en: Bibliography
oc: Bibliografia

en: Go to Bibliography
oc: Anar a la biografia

en: Remove bookmark
oc: Suprimir lo marcapagina

en: Add bookmark
oc: Apondre un marcapagina

en: File not found
oc: Impossible de trobar lo fichièr

en: File type not supported
oc: Tipe Mime pas pres en carga

en: Annotation deleted
oc: Annotacion suprimida

en: ‘%s’
    —%s, “%s”, p. %s
oc: « %s »
    —%s, « %s », p. %s

en: ‘%s’
    —“%s”, p. %s
oc: « %s »
    — « %s », p. %s

en: ‘%s’ (p. %s)
oc: « %s » (p. %s)

en: ‘%s’
    —%s, “%s”
oc: « %s »
    —%s, « %s »

en: ‘%s’
    —“%s”
oc: « %s »
    — « %s »

en: ‘%s’
oc: « %s »

en: Image from “%s”
oc: Imatge de « %s »

en: Image
oc: Imatge

en: of %d
oc: de %d

en: Loading
oc: Cargament

en: Failed to Load
oc: Fracàs de cargament

en: Reload
oc: Recargar

en: See All
oc: Tot veire

en: Search
oc: Recercar

en: Filter
oc: Filtre

en: Download
oc: Telecargar

en: Buy
oc: Crompar

en: Preview
oc: Apercebut

en: Sample
oc: Exemple

en: Subscribe
oc: S'abonar

en: Free
oc: Gratuit

en: First
oc: Primièr

en: Previous
oc: Precedent

en: Next
oc: Seguent

en: Last
oc: Darrièr

en: Search Terms
oc: Tèrmes de recercar

en: Title
oc: Títol

en: Author
oc: Autor

en: Remove Book?
oc: Suprimir lo libre ?

en: _Cancel
oc: _Anullar

en: _Remove
oc: _Suprimir

en: Download Failed
oc: Fracàs del telecargament

en: Rename…
oc: Renomenar…

en: Remove
oc: Suprimir

en: Rename
oc: Renomenar

en: Name
oc: Nom

en: All Books
oc: Totes los libres

en: Add Catalog…
oc: Apondre catalòg…

en: Library
oc: Bibliotèca

en: Catalogs
oc: Catalògs

en: Catalog removed
oc: Catalòg suprimir

en: Add Catalog
oc: Apondre catalòg

en: Add
oc: Apondre

en: Dictionary
oc: Diccionari

en: No Definitions Found
oc: Cap de definicion pas trobada

en: Search on Wiktionary
oc: Cercar sul Wikiccionari

en: Wikipedia
oc: Wikipèdia

en: Search on Wikipedia
oc: Cercar sus Wikipèdia

en: Translate
oc: Traduire

en: Translation by Google Translate
oc: Traduccion de Google Translate

en: Cannot retrieve translation
oc: Recuperacion impossibla de la traduccion

en: Default
oc: Per defaut

en: Gray
oc: Gris

en: Sepia
oc: Sèpia

en: Grass
oc: Èrba

en: Cherry
oc: Cerièra

en: Sky
oc: Cèl

en: Solarized
oc: Solarizat

en: Gruvbox
oc: Aisinas

en: Nord
oc: Nòrd

en: Copied to clipboard
oc: Copiat al quichapapièrs

en: Delete
oc: Suprimir

en: Menu
oc: Menú

en: Add Note…
oc: Apondre una nòta…

en: Open in New Window
oc: Dobrir dins una fenèstra novèla

en: New Window
oc: Fenèstra novèla

en: Open a Copy
oc: Dobrir una còpia

en: About Foliate
oc: A prepaus de Foliate

en: All Sections
oc: Totas las seccions

en: Current Section
oc: Seccion actuala

en: Match Case
oc: Respectar la cassa

en: Print…
oc: Imprimir…

en: Details
oc: Detalhs

en: Pin Sidebar
oc: Penjar lo panèl lateral

en: Book Menu
oc: Menú libre

en: Find
oc: Cercar

en: Find in book…
oc: Cercar dins lo libre…

en: Contents
oc: Contengut

en: Annotations
oc: Annotacions

en: Filter annotations…
oc: Filtrar las annotacions…

en: Bookmarks
oc: Marcapaginas

en: No Bookmarks
oc: Cap de marcapagina

en: Add some bookmarks to see them here
oc: Ajustatz-ne per los veire aicí

en: No Results Found
oc: Cap de resultat pas trobat

en: Try a different search
oc: Ensajatz una autra recèrca

en: Sidebar
oc: Panèl lateral

en: View Menu
oc: Afichar lo menú

en: Zoom Out
oc: Zoom avant

en: Reset Zoom
oc: Reïnicializar lo zoom

en: Zoom In
oc: Zoom arrièr

en: Follow System Style
oc: Seguir lo tèma del sistèma

en: Light Style
oc: Estil clar

en: Dark Style
oc: Estil escur

en: Fullscreen
oc: Ecran complèt

en: Export Annotations
oc: Exportar las annotacions

en: Export
oc: Exportar

en: Copy
oc: Copiar

en: Save As…
oc: Enregistrar jos…

en: Import
oc: Importar

en: List View
oc: Vista en lista

en: Grid View
oc: Vista en grasilha

en: Open…
oc: Dobrir…

en: Main Menu
oc: Menú principal

en: Open
oc: Dobrir

en: Back
oc: Retorn

en: Forward
oc: En avant

en: No Books Yet
oc: Cap de libre pel moment

en: Location
oc: Emplaçament

en: Narration
oc: Narracion

en: Page
oc: Pagina

en: Paste and Go
oc: Pegar e anar

en: Section
oc: Seccion

en: First Section
oc: Primièra seccion

en: Previous Section
oc: Seccion precedenta

en: Next Section
oc: Seccion seguenta

en: Last Section
oc: Darrièra seccion

en: Highlight
oc: Susbrilhança

en: Speak from Here
oc: Parlar d’aquí

en: Copy with Citation
oc: Copiar amb citacion

en: Print Selection…
oc: Imprimir la seleccion…

en: Speed
oc: Velocitat

en: Play/Pause
oc: Lectura/Pausa

en: Stop
oc: Arrestar

en: Font
oc: Polissa

en: Font Size
oc: Talha de polissa

en: Font Family
oc: Familha de polissa

en: Default Font
oc: Polissa per defaut

en: Monospace Font
oc: Polissa de chassa fixa

en: Layout
oc: Agençament

en: Paragraph
oc: Paragraf

en: Line Height
oc: Nautor de linha

en: Hyphenation
oc: Copadura dels mots

en: Margins
oc: Marges

en: Maximum Number of Columns
oc: Nombre maximum de colomnas

en: Behavior
oc: Compòrtament

en: E-Book Viewer
oc: Visionadoira de libre electronic

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Ebook;Book;EPUB;Viewer;Reader;
oc: Ebook;libre;EPUB;visualizaire;visualizaira;visionador;visionadoira;lector;legeire;legeira;

en: Features include:
oc: Foncionalitats inclusas :

en: Find in book
oc: Cercar dins lo libre

en: Quick dictionary lookup
oc: Consulta rapida del diccionari

en: Book
oc: Libre

en: Reader
oc: Lector

en: Viewer
oc: Visionadoira
