com.github.johnfactotum.Foliate - en to pt_BR translation catalogue (239 entries)

en: Bookmark deleted
pt_BR: Marcador excluído

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Underline
pt_BR: Sublinhado

en: Squiggly
pt_BR: Ondulado

en: Strikethrough
pt_BR: Tachado

en: Yellow
pt_BR: Amarelo

en: Orange
pt_BR: Laranja

en: Red
pt_BR: Vermelho

en: Lime
pt_BR: Lima

en: Custom Color…
pt_BR: Cor personalizada…

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: JSON Files
pt_BR: Arquivos JSON

en: All Files
pt_BR: Todos os arquivos

en: No Annotations
pt_BR: Sem anotações

en: The imported file has no annotations
pt_BR: O arquivo importado não possui anotações

en: Cannot Import Annotations
pt_BR: Não é possível importar anotações

en: An error occurred
pt_BR: Ocorreu um erro

en: You don’t have any annotations for this book
pt_BR: Você não tem anotações parra este livro

en: Annotations for “%s”
pt_BR: Anotações para “%s”

en: %d Annotation | %d Annotations
pt_BR[0]: %d anotação
pt_BR[1]: %d anotações

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: E-Book Files
pt_BR: Arquivos de e-book

en: Read e-books in style
pt_BR: Leia e-books com estilo

en: Source Code
pt_BR: Código fonte

en: Publisher
pt_BR: Editora

note: Translators: this is the heading for the publication date
en: Published
pt_BR: Publicado

note: Translators: this is the heading for the modified date
en: Updated
pt_BR: Atualizado

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Translated by
pt_BR: Traduzido por

en: Edited by
pt_BR: Editado por

en: Narrated by
pt_BR: Narrado por

en: Illustrated by
pt_BR: Ilustrado por

en: Produced by
pt_BR: Produzido por

en: Artwork by
pt_BR: Arte de

en: Color by
pt_BR: Cor por

en: Contributors
pt_BR: Contribuidores

en: Identifier
pt_BR: Identificador

en: About This Book
pt_BR: Sobre este livro

en: Loc. %s of %s
pt_BR: Loc. %s de %s

en: Page %s of %s
pt_BR: Página %s de %s

en: Page %s
pt_BR: Página %s

en: Footnote
pt_BR: Nota de rodapé

en: Go to Footnote
pt_BR: Ir para a nota de rodapé

en: Endnote
pt_BR: Nota de fim

en: Go to Endnote
pt_BR: Ir para a nota de fim

en: Note
pt_BR: Nota

en: Go to Note
pt_BR: Ir para a nota

en: Definition
pt_BR: Definição

en: Go to Definition
pt_BR: Ir para a definição

en: Bibliography
pt_BR: Bibliografia

en: Go to Bibliography
pt_BR: Ir para a Bibliografia

en: Remove bookmark
pt_BR: Remover marcador

en: Add bookmark
pt_BR: Adicionar marcador

en: File not found
pt_BR: Arquivo não encontrado

en: File type not supported
pt_BR: Tipo de arquivo não suportado

en: Annotation deleted
pt_BR: Anotação excluída

en: Image from “%s”
pt_BR: Imagem de “%s”

en: Image
pt_BR: Imagem

en: of %d
pt_BR: de %d

en: Loading
pt_BR: Carregando

en: Reload
pt_BR: Recarregar

en: See All
pt_BR: Ver Todos

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Filter
pt_BR: Filtrar

en: Download
pt_BR: Descarregar

en: Buy
pt_BR: Comprar

en: Sample
pt_BR: Amostra

en: Borrow
pt_BR: Emprestar

en: Subscribe
pt_BR: Subscrever

en: Free
pt_BR: Grátis

en: First
pt_BR: Primeiro

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Next
pt_BR: Próxima

en: Last
pt_BR: Último

en: Title
pt_BR: Título

en: Author
pt_BR: Autor

en: Remove Book?
pt_BR: Remover livro?

en: Reading progress, annotations, and bookmarks will be permanently lost
pt_BR: O progresso de leitura, as anotações e os marcadores serão perdidos permanentemente

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Remove
pt_BR: _Remover

en: Download Failed
pt_BR: Descarregamento falhado

en: Rename…
pt_BR: Renomear…

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Rename
pt_BR: Renomear

en: Name
pt_BR: Nome

en: Library
pt_BR: Biblioteca

en: Catalogs
pt_BR: Catálogos

en: Catalog removed
pt_BR: Catálogo removido

en: Add Catalog
pt_BR: Adicionar Catálogo

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: You can browse and download books from OPDS catalogs. <a href="https://opds.io">Learn More…</a>
pt_BR: Pode consultar e descarregar livros dos catálogos OPDS. <a href="https://opds.io">Learn More…</a>

en: Dictionary
pt_BR: Dicionário

en: From <a id="link">Wiktionary</a>, released under the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">CC BY-SA License</a>.
pt_BR: Do <a id="link">Wikcionário</a>, disponibilizado sob a <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">Licença CC BY-SA</a>.

en: No Definitions Found
pt_BR: Nenhuma definição encontrada

en: Search on Wiktionary
pt_BR: Pesquisar no Wikcionário

en: Wikipedia
pt_BR: Wikipédia

en: From <a id="link">Wikipedia</a>, released under the <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Text_of_the_Creative_Commons_Attribution-ShareAlike_4.0_International_License">CC BY-SA License</a>.
pt_BR: Da <a id="link">Wikipédia</a>, disponibilizada sob a <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Text_of_the_Creative_Commons_Attribution-ShareAlike_4.0_International_License">Licença CC BY-SA</a>.

en: Search on Wikipedia
pt_BR: Pesquisar na Wikipédia

en: Translate
pt_BR: Traduzir

en: Translation by Google Translate
pt_BR: Tradução por Google Tradutor

en: Cannot retrieve translation
pt_BR: Não é possível obter a tradução

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Gray
pt_BR: Cinza

en: Sepia
pt_BR: Sépia

en: Grass
pt_BR: Grama

en: Cherry
pt_BR: Cereja

en: Sky
pt_BR: Céu

en: Solarized
pt_BR: Solarizado

en: Text-to-Speech Error
pt_BR: Erro de conversão de texto em fala

en: Make sure Speech Dispatcher is installed and working on your system
pt_BR: Certifique-se de que o Speech Dispatcher esteja instalado e funcionando em seu sistema

en: Copied to clipboard
pt_BR: Copiado para a área de transferência

en: Highlight Style
pt_BR: Estilo de realce

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Add Note…
pt_BR: Adicionar nota…

en: Open in New Window
pt_BR: Abrir em nova janela

en: Export Annotations…
pt_BR: Exportar Anotações…

en: New Window
pt_BR: Nova janela

en: Open a Copy
pt_BR: Abrir uma Cópia

en: Import Annotations…
pt_BR: Importar Anotações…

en: About Foliate
pt_BR: Sobre o Foliate

en: All Sections
pt_BR: Todas as seções

en: Current Section
pt_BR: Seção atual

en: Match Whole Words Only
pt_BR: Apenas palavras inteiras

en: Match Case
pt_BR: Caso de compatibilidade

en: Match Diacritics
pt_BR: Diacríticos de correspondência

en: Font & Layout Settings
pt_BR: Configurações de fonte e layout

en: Scrolled Mode
pt_BR: Modo de rolagem

en: Invert Colors in Dark Mode
pt_BR: Inverter cores no modo escuro

en: Autohide Cursor
pt_BR: Ocultar cursor automaticamente

en: Print…
pt_BR: Imprimir…

en: Inspector
pt_BR: Inspetor

en: Book Cannot Be Opened
pt_BR: O livro não pode ser aberto

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Open Another File…
pt_BR: Abrir outro arquivo…

en: Pin Sidebar
pt_BR: Fixar barra lateral

en: Book Menu
pt_BR: Menu do livro

en: Find
pt_BR: Encontrar

en: Find in book…
pt_BR: Encontrar no livro…

en: Contents
pt_BR: Conteúdo

en: Annotations
pt_BR: Anotações

en: Select some text to add annotations
pt_BR: Selecione algum texto para adicionar marcações

en: Filter annotations…
pt_BR: Filtrar anotações…

en: Bookmarks
pt_BR: Marcadores

en: No Bookmarks
pt_BR: Sem marcadores

en: Add some bookmarks to see them here
pt_BR: Adicione alguns marcadores para vê-los aqui

en: No Results Found
pt_BR: Sem resultados

en: Try a different search
pt_BR: Tente uma pesquisa diferente

en: Sidebar
pt_BR: Barra lateral

en: View Menu
pt_BR: Menu de visualização

en: Zoom Out
pt_BR: Reduzir o zoom

en: Reset Zoom
pt_BR: Redefinir zoom

en: Zoom In
pt_BR: Ampliar o zoom

en: Follow System Style
pt_BR: Seguir o estilo do sistema

en: Light Style
pt_BR: Estilo claro

en: Dark Style
pt_BR: Estilo escuro

en: Fullscreen
pt_BR: Tela cheia

en: Export Annotations
pt_BR: Exportar anotações

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Format
pt_BR: Formatar

en: Choose “JSON” if you plan on importing annotations back to Foliate
pt_BR: Escolha “JSON” se você planeja importar anotações de volta para o Foliate

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Save As…
pt_BR: Salvar como…

en: Rotate 90° Counter-Clockwise
pt_BR: Girar 90° no sentido anti-horário

en: Rotate 90° Clockwise
pt_BR: Girar 90° no sentido horário

en: Import Annotations
pt_BR: Importar Anotações

en: Import
pt_BR: Importar

en: The identifier doesn’t match. These annotations may not be for this book.
pt_BR: O identificador não corresponde. Essas anotações podem não ser deste livro.

en: Import Anyway
pt_BR: Importar mesmo assim

en: List View
pt_BR: Visualização em lista

en: Grid View
pt_BR: Visualização em grade

en: Open…
pt_BR: Abrir…

en: Main Menu
pt_BR: Menu principal

en: Search library…
pt_BR: Pesquisar biblioteca…

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Forward
pt_BR: Avançar

en: No Books Yet
pt_BR: Ainda não há livros

en: Open a book to start reading
pt_BR: Abra um livro para começar a ler

en: Location
pt_BR: Localização

en: Narration
pt_BR: Narração

en: Time Left in Section
pt_BR: Tempo restante na seção

en: Time Left in Book
pt_BR: Tempo restante no livro

en: Page
pt_BR: Página

en: Paste and Go
pt_BR: Colar e ir

en: Section
pt_BR: Seção

en: First Section
pt_BR: Primeira seção

en: Previous Section
pt_BR: Seção anterior

en: Jump To…
pt_BR: Pular para…

en: Next Section
pt_BR: Próxima seção

en: Last Section
pt_BR: Última seção

en: Highlight
pt_BR: Realçar

en: Speak from Here
pt_BR: Falar à partir daqui

en: Copy with Citation
pt_BR: Copiar com citação

en: Copy Identifier
pt_BR: Copiar identificador

en: Print Selection…
pt_BR: Imprimir seleção…

en: Speed
pt_BR: Velocidade

en: Pitch
pt_BR: Tom

en: Play/Pause
pt_BR: Reproduzir/Pausar

en: Stop
pt_BR: Parar

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Font Size
pt_BR: Tamanho da fonte

en: Default Font Size
pt_BR: Tamanho de fonte padrão

en: Minimum Font Size
pt_BR: Tamanho mínimo da fonte

en: Font Family
pt_BR: Família de fonte

en: Default Font
pt_BR: Fonte padrão

en: Serif
pt_BR: Serifada

en: Sans-serif
pt_BR: Sem serifa

en: Override Publisher Font
pt_BR: Sobrepor a Fonte do Publicador

en: Serif Font
pt_BR: Fonte serifada

en: Sans-Serif Font
pt_BR: Fonte sem serifa

en: Monospace Font
pt_BR: Fonte monoespaçada

en: Paragraph
pt_BR: Parágrafo

en: Line Height
pt_BR: Altura da linha

en: Full Justification
pt_BR: Justificação Completa

en: Hyphenation
pt_BR: Hifenização

en: Margins
pt_BR: Margens

en: Maximum Number of Columns
pt_BR: Número máximo de colunas

en: Maximum Inline Size
pt_BR: Tamanho máximo em linha

en: Maximum column width (horizontal writing) or height (vertical writing)
pt_BR: Largura (escrita horizontal) ou altura (escrita vertical) máxima da coluna

en: Maximum Block Size
pt_BR: Tamanho máximo do bloco

en: Maximum height (horizontal writing) or width (vertical writing)
pt_BR: Altura (escrita horizontal) ou largura (escrita vertical) máxima

en: Color
pt_BR: Cor

en: Behavior
pt_BR: Comportamento

en: E-Book Viewer
pt_BR: Visualizador de e-book

en: Discover a new chapter in reading with Foliate, the modern e-book reader tailored for GNOME. Immerse yourself in a distraction-free interface, with customization features designed to match your unique preferences.
pt_BR: Descubra um novo capítulo na leitura com o Foliate, o moderno leitor de e-books feito sob medida para o GNOME. Mergulhe em uma interface livre de distrações, com recursos de personalização projetados para atender às suas preferências únicas.

en: Features include:
pt_BR: Entre as características, estão:

en: Open EPUB, Mobipocket, Kindle, FB2, CBZ, and PDF files
pt_BR: Abrir arquivos EPUB, Mobipocket, Kindle, FB2, CBZ e PDF

en: Paginated mode and scrolled mode
pt_BR: Modo paginado e modo de rolagem

en: Customize font and line-spacing
pt_BR: Personalização de fonte e de espaçamento entre linhas

en: Light, sepia, dark, and invert mode
pt_BR: Modo claro, sépia, escuro e invertido

en: Reading progress slider with chapter marks
pt_BR: Controle deslizante de progresso de leitura com marcação de capítulo

en: Bookmarks and annotations
pt_BR: Marcadores e anotações

en: Find in book
pt_BR: Localizar no livro

en: Quick dictionary lookup
pt_BR: Pesquisa rápida de dicionário

en: Book
pt_BR: Livro

en: Ebook
pt_BR: E-book

en: Reader
pt_BR: Leitor

en: Viewer
pt_BR: Visualizador

en: Foliate has been rewritten from scratch with a new e-book rendering library and the latest platform libraries, GTK 4 and Libadwaita, with refreshed UI and improved performance.
pt_BR: O Foliate foi reescrito do zero com uma nova biblioteca de renderização de e-books e com as bibliotecas de plataforma mais recentes, GTK 4 e Libadwaita, com interface de usuário atualizada e desempenho aprimorado.
